SauconyO CADEAU. bekent kleur! ■%%3£ voor Hfl. 179,- <W> STAR NEON 'Na de geboorte meteen weer de straat op' Spiegels, slijpglas,... muiden G£JO KÖUS£NHUiS J HOUTWERF KEUKENS NU EEN ABONNEMENT, EERSTE TWEE WEKEN 'Bondsbureau bestookt met vragen over marathon Van Muiden haalde de mooiste glassoorten voor in huis de grootste keuze in glas vindt u voortaan bij Van Muiden Kom langs in onze showroom en laat u vrijblijvend informeren 7 over alle mogelijkheden. GÜR^>SCHIlDEtWEMN van Flevoweg 4, Leiden. Telefoon 071-223439 american sportshoes PROCYON Nu topmodel loopschoen met fichte vefWeuring van Hfl. 219,- l^FITSHOE^. Sportschocm Anks Coitrun 5T. J086ST3C 8 9311 Jh 13)81 T8. 071 - 196365 Wat voor sport je ook doet op sokken van Gejo gaat het goed. Haarlemmerstraat 8 Leiden KUNSTSTOFFEN TEKrECllE IW1 li> ULi KEEIHDIJE UEiAlL, Onze keukens hebben de schoonheid van een vrouw. Met een persoonlijk design, comfort, kleur en charme verzorgen wij een eigen ambiance bij U thuis. De perfect afgestemde lijnvoering wordt op een zo mooie wijze ineen gevlochten, datje tot de ontdekking komt, dat de keuken wel ontworpen moet zijn door een Houtwerfvormgever. Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 - 76 93 45 Leidsel. I"* igblad Grote opknapbeurt voor Volkenkunde d-ca In de sport zijn er geen zekerheden. Wie toch houvast zoekt vindt dat in het Leidsch Dagblad. Als het gaat om (inter)nationale sportevenementen. En als het gaat om sportieve krachtmetingen in onze eigen regio. Kies voor een complete krant. -2X# dat is goed nieuws, dus neem ik nu een abonnement! Telefoon:- Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: per maand automatisch (f 30,05) per kwartaal automatisch (f 86,70) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sti (i.v.m. controle bezorging) j per maand via acceptgiro (f31,05) J per kwartaal via acceptgiro (f 87,70) Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden I DINSDAG 6 JUN11995 Leidsch Dagblad 3M MARATHON Zwangerschap houdt Joke Kleijweg van Leidse marathon af Bijna had de Leidse marathon de snelste loopster uit de stad aan de start kunnen verwelko men. Wegens een onverwachte, ongeplande maar toch verheu gende oorzaak beperkt de 33-ja- rige atlete Joke Kleijweg zich echter tot de tien kilometer. Zij verwacht namelijk haar tweede kind en dat betekent, alleen in sportief opzicht, e^n kink in de kabel. Het lopen van een mara thon heeft zij nog niet definitief uit haar hoofd gezet, maar is nu van later zorg. Kleijweg, die pas op haar 21ste is begonnen met atletiek, boekte op de marathon al snel successen. „Vóór die tijd heb ik weinig aan sport gedaan. Wel had mijn vader een eigen toma- tenkwekerij, waarin wij allemaal hielpen. Ook moest ik een eind naar school fietsen. Ik merk dat je daar een hele goede algeme ne lichamelijk conditie aan overhoudt. Dat zie ik ook bij mijn elf broers en zussen. Twaalf jaar geleden begon Kleijweg met atletiek en via om zwervingen van Boskoop via Zoetermeer naar Haagse vereni gingen belandde ze enkele jaren geleden bij de Leidse Bataven. Toen had Kleijweg al de nodige marathonervaring. In 1988 en de drie volgende jaren liep ze in Essen (derde in 2.54), het West- land (derde in 2.48), Frankfurt (derde in 2.38) en ten slotte Rot terdam (2.34.18). Met de laatste prestatie won ze de wedstrijd die toen ook al gold als natio naal kampioenschap. „Toch was Frankfurt de echte sprong. Het was slecht weer en toch bleef het in de laatste kilome ters goed draaien. Daar had ik voor het eerst het idee dat ik op de marathon ergens kon ko men." In Rotterdam kwalificeerde Kleijweg zich voor de WK mara thon in Tokyo, die ze zich ech ter miste door een blessure. „Het is lang geleden dat ik een marathon heb gelopen. Het zou beter zijn geweest als ik intus sen bijvoorbeeld een keer 2.37 zou hebben gelopen. Die erva ring heb je op de marathon no dig, het is zo'n specifieke af stand." „In Rotterdam heb ik 'op safe' gelopen voor die limiet van 2.35. Achteraf gezien moest het ook toen al harder hebben ge kund. Frustrerend wel, dat het Joke Kleijweg met dochter Jonnah: er nooit van is gekomen. Dat is ook één van de grote drijfveren, om steeds maar weer die straat op te gaan." „Terugkomen is moeilijk, te rug naar die balans. Je weet wat je moet doen en laten om weer een goede marathon te lopen. Het gaat om die kleine dingen net iets te hard in de training. Je slaapt een keer slecht, je gaat een keer te vlug te veel trainen. Als je met een rentree bezig bent, luisteren de verschillen zó nauw." Tien jaar geleden leerde ze bij bij de Zoetermeerse club Ilion haar latere echtgenoot Huub Pragt kennen, eveneens voor malig nationaal kampioen en sinds de winst in de eerste Lei den marathon houder van het parcoursrecord. Sinds de ge boorte van dochter lonnah ruim anderhalfjaar geleden was Kleijweg bezig met een meerja renplan dat moest leiden tot successen in de olympische marathon in Atlanta 1996. Rot terdam was eind april net iets te vroeg, maar de Leiden Mara thon was tot anderhalve maand geleden een serieuze optie voor de Leidse. In 1992 won ze er, evenals Pragt, de tien kilometer. „Het is zo'n groot evenement en dan in je eigen stad, dat is toch mooi. Zeker omdat het in een rustige periode is, kun je je er goed op voorbereiden." Met het oog op een snelle na jaarsmarathon paste Leiden goed in het programma van Kleijweg. Onverwacht dient zich twee jaar na de geboorte van dochter Jonnah voor het eind van het jaar verdere gezinsuit breiding aan. Bepaald lastig, met Atlanta op het program en een recent afgesloten auto-con tract met sponsor Kamsteeg. „Wat atletiek betreft komt dat niet goed uit. Ik was naar het EK cross geweest, een trainingssta ge in Kenya, daarna China. Zwanger worden doe je dan niet om goed te lopen." „Voor de Zilveren Molenloop, in februari, zag ik Mok van Bee- len die er stond voor de mara thon. Ik zei nog: 'als het goed gaat kom ik misschien wel'. Ver volgens liep ik daar 1.19. Dat viel zo tegen. Ik ging voluit Langs die snelweg alleen tegen die wind in verschrikkelijk. Maar achteraf hoorde ik, dat ik toen al vier weken zwanger was. Aan de ene kant is dat dan wel weer een opluchting je weet in elk geval waaraan het heeft Een totale verrassing. „We dachten eerst dat ik een begin nend griepje had, maar dat brak niet door. Op een gegeven mo ment dacht ik: ik ben gewoon misselijk. Toen toch maar zo'n test gekocht, eigenlijk meer om zeker te weten dat ik niet zwan ger was. Toen sloeg 'ie wel uit." Zeker een probleem, vooral met de recente sponsoring in de vorm van een 'Olympic Car'. „Het eerste wat we moesten doen was Kamsteeg inlichten, want het mocht niet gebeuren dat ze het via-via zouden horen. Ik heb het ze eerder verteld dan aan mijn ouders. Gelukkig rea geerde Ed van der Kraan (direc teur autolease) met begrip. Heel fideel, want er was wel een clau sule dat het contract ter discus sie zou kunnen staan als één van ons meer dan drie maan den geen wedstrijden zou kun nen lopen. Daarna hebben we een gesprek met Nike gehad, maar die reageerden al even goed." Nu ze over de verbazing heen is, is Kleijweg blij en relativeert ze de sportieve prestaties. „Als ik niet had hardgelopen, had ik het waarschijnlijk precies zo ge wild. Peter Vergouwen (de bondsarts) zei ook al: „Later zul je er misschien tevreden op te rugkijken dat je twee kinderen kort achter elkaar hebt. Lopen kan bovendien altijd nog. En als het lopen goed zou gaan, blijf je het misschien alleen maar uit stellen." Aanstaande zondag is Kleij weg onder de huidige omstan digheden wellicht niet eens fa voriete op de tien kilometer. „In principe moet ik wel binnen de 38 minuten kunnen blijven. Ik loop toch nog zo'n zes keer in de week momenteel, met soms een duurloop van vijftig minu ten." Het leven van een topatleet vergt een grote investering. Kleijweg rondde vorig jaar niet alleen haar universitaire studie sociale geografie in Amsterdam af, ze is na een afgeronde HBO- studie in Boskoop ingenieur in de landbouwarchitectuur. Sinds haar tweede afstuderen is ze echter full-time atlete. „Ik ben met zwangerschapsverlof. Bij mij duurt dat alleen langer en is het duurder omdat er niet wordt betaald. Eén van de rede nen dat het zo gaat en ook Huub nog actief kan trainen, is omdat ik niet werk. Daar heb ben we ook bewust voor geko zen. Als ik wil weten hoe ver ik kan komen, dan moet ik het nu doen. Ik mis dan wel de werker varing, maar van dat hardlopen leer je ook veel." Het schema van het lopersge zin is strak ingericht. Drie avon den komt voor een paar uur een oppas, rond het weekeinde gaat de dochter vaak mee. „Het is druk, maar op zichzelf goed te doen. Jonnah slaapt overdag een paar uur en we hebben ver der ook nooit problemen met haar. Ook bij de fitness hebben ze bijvoorbeeld oppas en vol gende maand krijgt Huub een jaar lang één dag in de week ou derschapsverlof wat ook goed uitkomt." Kleijweg kijkt al weer verder vooruit op loopgebied. „Het kan een goed jaar zijn om de basis op te bouwen. Een reden om nu door te gaan met lopen, is dat ik na de geboorte snel weer 5, 6 keer in de week kan trainen. Marathons kun je lang blijven doen. Als je ziet wat Carla Beurskens nu loopt, heb ik nog tien jaar." Zit er nog rek in de marathon? De hard looprage. die jaren geleden kwam over waaien uit de Verenigde Staten, heeft ook Nederland niet onberoerd gelaten. Mara thons schoten als paddestoelen uit de grond, maar sinds Leiden aanschoof bij en opschoof in het rijtje populaire hardloop evenementen, lijkt de groei gestagneerd. Zelfs in de loopgekke sleutelstad staat de marathon wat betreft aantal deelnemers in de schaduw van de halve marathon en de tien kilometer. Op zich niet zo verwonderlijk, want het afleggen van 42,195 kilometer vergt nu een maal veel meer inspanning en voorberei ding dan het 'zo maar even' lopen van 10 of 21,1 kilometer. Toch wil Bert Paauw, tech nisch directeur van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU), niet weten van een dalende lijn. „Het bondsbureau wordt nog dagelijks bestookt met vragen om informatie over de marathon", zegt de oud-Leidenaar, tegenwoordig woonachtig in Hilversum. „Kennelijk is het nog steeds een uitdaging." Tjeerd Scheffer. organisator van de Leidse marathon, kan zich helemaal vinden in de mededeling van Paauw. „Ook ik merk dat de marathon nog steeds een grote aantrek kingskracht uitoefent op mensen die hem nooit eerder hebben gelopen. Van verzadi ging is geen sprake. Wel is de groei in de marathonmarkt afgenomen. In Leiden is sprake van stabilisering van het marathon- cijfer. maar met behulp van ons promotie team denken we dat in ons voordeel te kun nen veranderen. Scheffer erkent dat een bepaalde groep marathonlopers, die al eens vaker een ma rathon heeft uitgelopen, selectiever te werk gaat. „Kijk maar naar mijzelf. Na zes mara thons vind ik het voorlopig weer even wel letjes. Marathonlopers ontdekken steeds meer dat het ook leuk is om deel te nemen aan de halve marathon of de tien kilometer. In Leiden wordt van die mogelijkheid volop gebruik gemaakt. Al blijft het ons streven om ook meer marathonlopers aan de start te krijgen. Ik denk dat wij in dat opzicht nog een jaar of tien vooruit kunnen." Ook Paauw vermoedt dat de groei op ma- rathongebied voorlopig niet stagneert. „Het enige wat ons bij de KNAU tegenvalt, is de ontwikkeling van de superlange-afstand. Het aantal deelnemers aan wedstrijden van 100 kilometer blijft beperkt. Wat dat betreft doen de berglopers het beter. Die vrij nieu we tak van de atletiek slaat ook in Neder land aan." Dat zelfs in een duursport-minded land als het onze veel hardlopers het bij 42,195 kilometer of al veel eerder voor gezien hou den, vindt Scheffer logisch. „Er gaat veel tijd zitten in de voorbeiding op een marathon. De eerste keer lukt dat meestal wel. Als je per se een keer een marathon wilt lopen, kun je het als een project opvatten. Maar het steeds maar weer aflopen van mara thons is niet iedereen gegeven. Voor zulke mensen, die hardlopen tot hun absolute sport hebben gebombardeerd, heb ik veel respect." Het profiel van de Nederlandse mara thonloper kan Scheffer zo uittekenen. „Het overgrote deel bestaat uit dertigplussers. Tot die leeftijd beoefenen ze andere takken van sport: voetbal, tennis, noem maar op. Soms-stoppen ze daarna om er vervolgens achter te komen dat bij het lopen van ma rathons het prestatiegevoel weer terug komt. Vooral onder de ongeorganiseerde lopers bevinden zich veel veteranen." De populariteit van de marathon mag dan groot zijn in eigen land, volgens Schef fer kan het in dat opzicht nog veel gekker. „In Japan is het marathon lopen gigantisch populair. Ik kah daarvan een voorbeeld ge ven. Het deelnemersveld van de marathon van Hawaii, die ook Leidenaars hebben ge lopen, bestaat voor ongeveer twee-derde uit japanners. Van hen is een groot deel onge traind. Hun loopschoenen kopen ze pas als ze op Hawaii aankomen. Dat vinden ze in Japan een prestatie: ongetraind een mara thon lopen. Van rrrij hoeft dat niet, maar dat hoort bij hun heldencultuur." Bert Paauw, meer gericht op het getrain de deel van het marathonpeloton, signa leert een ander marathonland-in-opkomst. „In Spanje is de marathon grenzeloos po pulair. Dat heeft ongetwijfeld te maken met de prestaties van de Spaanse toplopers (Eu ropees kampioen Martin Fiz won onlangs nog de marathon van Rotterdam). Zulke aansprekende prestaties zetten andere Spanjaarden weer aan het lopen. En uit de grote massa marathonlopers komen weer nieuwe talenten bovendrijven."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29