IS GOEDKOPER HnnsNDDT Het Motorhuis Blinde Fred Beck wil grenzen verleggen Tk zal nooit een snelheidsmonster worden ui tilth iwivvn L/fwtv BIRKENSTOCK WEBER SCHOENEN AAD BerG schoenen Ter Gouw KAKIPETTEN HUIS Wit, blauw, rood, naturel, d. bruin, Birkoflor. Prins Bernhardstraat 67 2202 LG Noordwijk Tel. 01719-12704 lisse n hoofddorp Kanaalstraat 28 Polderplein 139 Tel. 02521-13436 SCHOENMODE Tel. 02503-15350 modeschoenen HOOFDSTRAAT 86 2202 GA NOORDWIJK AAN ZEE TEL.: 01719-12705 FAX: 01719-48930 ST. JEROENSWEG 10 2201 NX NOORDWIJK-BINNEN TEL.: 01719-12994 Grachtweg 37-41 - LISSE. Tel. 14112 Hoofdstr. 106 - Noordwijkerhout. Tel. 02521-12815 Princestraat 22d, 2225 GB Katwijk aan Zee tel. 01718-13346 Voet- en schoenspecialist Heereweg „Vierkant" 240 2161 BR Lisse, tel. 02521-13672 SUCCES VERZEKERD MET EEN GOEDE NAAI OF LOCKMACHINE Want voor een beginnende of prof-naaister voor de hobby of priegelaarster hebben wij de juiste naaimachine. Husqvarnat^^""J Lewenstein j -' 1 Top kwaliteit uit zwéééden Licht en sterk Eenvoudig te bedienen vrije arm ,stretchsteken geschikt voor de moderne stoffen knoopgat - automaat smeervrij dus uit met de oliespuit nu ƒ.799,nu ƒ.695, Toyota Als uw kwaliteit en prijs bewust bent Voor jong en oud een moderne machine die het juiste gereedschap een hoop naaiklusjes voor u kan doen een knops bediening. nu ƒ.599,nu 489,= LeidschNaaimachinehuis Maarsmansteeg 8 t/o zij-ingang v&d Tel 071-120685 Leiden Het NaaimachineCentrum Steenstraat 12/12a Leiden Tel 071-146380 Parkeerplaats molen de valk Ook voor uw strijk app- Industriemachines Naaimachinemeubels voorde vnjearm machine va/449,=Off-dealer Pfaff,husqvarna,lewenstein,Toyota,Anker,Bernina,Elna JAN KRUIDER: WONINGINRICHTER TAPIJT (wol, sisal en nylon) GORDIJNEN/VITRAGE LUXAFLEX/LAMELLEN LID INTERIEUR WAARBORG Top. sport Vondellaan 80. Leiden, telefoon 071-351800. Opel Corsa GSi 16V Leidsch Dagblad 3M MARATHON 'Binnen vier uur moei het lukken Op 22-jarige leeftijd verloor hij zijn zicht. Fred Beck had al een oogafwijking, maar een aanrij ding terwijl hij stond te liften deed het licht uit zijn ogen defi nitief verdwijnen. Nu, 25 jaar la ter, loopt Fred Beck start nummer 1026 zijn eerste ma rathon. Na drie keer de halve te hebben afgelegd in Leiden, is dit zijn nieuwe uitdaging. Bin nen vier uur moet het lukken", meent Beek. ,,Ik wil in ieder ge val sneller lopen dan Willem- Alexander. Die deed er geloof ik vierenhalf uur over. Beek (47) begon met lopen om, zoals zovelen, in conditie te blijven. Hij was altijd al sport man geweest. In zijn studenten tijd Beek studeerde politico logie aan de Leidse universiteit roeide hij al voor Njord en la ter Die Leythe op het hoogste niveau. Hij heeft ook een race tandem staan, maar daar kon hij zijn krachten niet helemaal op kwijt. In het lopen wel. ,,lk begon met een uurtje, maar dat werd al snel meer. Je wilt toch je grenzen verleggen en steeds nieuwe limieten stellen", aldus Beek. Hij loopt aan de hand van zijn broer Roel, die zeven jaar jonger is. De twee zijn door middel van een soort elastiek aan elkaar verbonden. Fred geeft het tem po aan. De taak van zijn broer is vooral het waarschuwen voor eventuele gaten in het wegdek. „Vorig jaar ben ik tijdens de halve marathon fors op mijn ge zicht gegaan", verhaalt Beek. „Een kind voor ons wilde een natte spons oprapen en week uit. Van het een kwam het an der. Ik stapte in een putje en lag helemaal open. De pijn verbij tend heb ik hem wel uitgelopen, het gebeurde niet ver van de fi nish." Om dit jaar eventuele toevalligheden uit te sluiten wordt komende week per fiets het parcours verkend op onre gelmatigheden. Ze praten tijdens het lopen voortdurend; over alles behalve het lopen. „Ik moet toch een beetje afleiding hebben. Als je kan zien kun je nog om je heen kijken en in de natuur afleiding vinden. Ik krijg eerder het ge voel van 'the loneliness of the long distance runner'. Avontuur Ondanks het feit dat hij op vrij jonge leeftijd zijn zicht verloor heeft Beek het avontuur nooit geschuwd. Alle continenten op aarde heeft hij minstens één Geboren in Wassenaar en 'dus' van huis uit geen Marxist, kwam hij in zijn studententijd in aanraking met de ideeën van Karl Marx. Hij werd een typisch kind van de 'sixties', speelde (en speelt nog steeds) gitaar in een band die vooral protestsongs ten gehore bracht. Beek: „Het was de tijd van Vietnam, Chili en Zuid-Afrika. Daar protesteer den we tegen. Ik ben nooit lid geweest van de CPN, maar zat er wel tegenaan. Ik ben ook in 1970 in de Sovjet Unie geweest, had hoge idealen. Maar op dat idealisme moet je wel terugko men, anders raak je gefrus treerd. Niet dat ik nu minder idealen heb, maar ik ben wat reëler geworden. Ik ben nog steeds progressief en vind dat de wereld rechtvaardiger moet zijn. Op mijn twintigste had ik voor alles een oplossing. Revo lutie, dat was het toverwoord. Maar idealisme gaat in kleine stapjes." Idealisme stuurde hem ook in de richting van de ontwikke lingshulp. Beek zat 17 jaar in Latijns Amerika en begeleidde daar verschillende projecten. In Nicaragua zat hij ten tijde van de oorlog tussen de aanhangers van dictator Somosa en de San- Fred Beek: „Ik ben nog steeds progressief en vind dat de wereld rechtvaar diger moet zijn." foto ben de bruyn dinisten. In Nicaragua zette hij onder anderen plattelands- drinkwaterprogramma's op, on derdeel van de zogenaamde educacion popular. Het aanle ren van vaardigheden om de mensen te laten leven op hun eigen manier. Beek: „Drinkwater is natuur lijk erg belangrijk. Maar meer nog het opzetten van een orga nisatie van mensen die nog nooit met elkaar hebben sa mengewerkt. De verschillende dorpen daar staan elkaar naar het leven. Als je die samen kunt brengen en een dialoog kunt la ten ontstaan, ontstaat er een pure vorm van democratie en doet men een stap vooruit. De bevolking leerde met elkaar te praten en er werd zo van bene den af een structuur opge bouwd. Dat is een prima vorm van anarchie." De laatste jaren van zijn tijd in Zuid-Amerika spendeerde Beek op kantoor. „Ik deed liever dingen op projectniveau, maar het papierwerk werd zo veel door de bureaucratie vanuit Ne derland. Voor alles moest een formuliertje ingevuld worden." Contract Omdat zijn contract mét de Ne derlandse regering niet verlengd werd, kwam hij terug naar Ne derland en hij heeft het hier pri ma naar zijn zin. „Ik geniet van de natuur en de wisselende jaargetijden. En van de pers. De radio in Nederland is erg goed. Je krijgt een stroom van infor matie. De mensen zeuren wel vaak in Nederland, maar in de rest van de wereld is het echt een stuk erger hoor." Beek, nu tijdelijk werkloos, ging weer stu deren. September jongstleden startte hij met Geschiedenis en die studie verloopt gladjes. „Het toewerken naar een marathon is net als het toewerken naar een tentamen. De adrenaline gaat steeds harder stromen." Het liefst loopt hij, uiteraard, in Leiden. Beek: „Leiden is mijn stad. Het is hier heel gezellig. Veel mensen langs de kant en bandjes die bij de cafés spelen. En ik ken de weg hier goed." Marathon een peuleschil voor ultra-atleet Martin Feijen Hij verschijnt voor de derde keer aan de start van de 3M Marathon. En niet omdat hij een topklassering of een persoonlijk bes te tijd wil behalen. Nee, het past gewoon in zijn trainingsschema. Voor ultra-atleet Mar tin Feijen (39) is de 42 kilometer en 195 me ter dan ook een peuleschilletje. De Amster dammer van geboorte komt pas aan zijn trekken wanneer hij aan een meervoudige triathlon deelneemt. Feijen, vader van twee kinderen en werk zaam als hoofd Informatietechnologie en Automatisering bij de Koninklijke Biblio theek in Den Haag, is één van de weinige ultra-atleten die ons land rijk is. Zijn spor tieve interesse roept controversiële reacties op. De één verklaart hem voor gek, de an der bewondert hem om zijn haast boven menselijke prestaties. De 39-jarige Feijen heeft eigenlijk nog niet stilgestaan bij het feit, dat de 3M Mara thon aanstaande is. „Mijn gedachten waren in beslag genomen door de Dutch Double, een dubbele triathlon om de AOT-cup hier in Den Haag. Het was een groot internatio naal veld." „Ik heb in 1985 in Almere voor het eerst een hele triathlon gedaan. Twee jaar later ben ik overgestapt naar de ultra-triathlon. Wat me daartoe deed besluiten, waren nieuwsgierigheid en ambitie. Maar en dat klinkt misschien gek tevens het feit, dat ik niet moe was als ik na een triathlon over de finish kwam. Ik dacht: 'of ik ben niet hard genoeg gegaan of een mens kan nog meer aan.' Het bleek een combinatie van die twee te zijn. Toch zal ik nooit een snelheidsmon ster worden. Dat zit niet in mijn aanleg. Sprinten kan ik niet, maar wel lang doorgaan." De sportman krijgt een kick van lange afstanden en presteren in wedstrijd verband. „De krachtme ting met anderen boeit me. En hoe langer de wedstrijd, hoe meer men tale kracht een rol gaat spelen. Die psychologi sche strijd, het onderlinge gewedijvcr, dat merk je tijdens een wedstrijd". Feijen is er in de loop van de jaren in geslaagd een flink aantal podium plaatsen op te eisen. Vooral de wedstrijden die hij won, liggen hem nog vers in het geheu gen. „Mijn eerste dubbele triathlon was in Amerika, in Hunsville Alabama. Daar won ik in 1988 in een tijd van 23 uur en 30 mi nuten. Het jaar daarna won ik hier in Den Haag de viervoudige triathlon en in 1991 mijn eerste vijfvoudige. In 1992 won ik de dubbele triathlon in Lelystad en de tienvou dige triathlon in Mexico. Dat was tot nu toe de langste." Martin Feijen: op naar de vijftien- voudige triathlon. foto holvast/marklamers Maar de ultra-atleet blijft zijn grenzen verleggen. Hij is van plan om in no vember van dit jaar deel te nemen aan een vijftien- voudige triathlon. Feijen: „In eerste instantie vond ik het teveel van het goe de. Ik besloot dan ook, dat ik me voor de tienvoudige zou inschrijven. Maar de vijftienvoudige triathlon begint op dezelfde plaats één week eerder. Ik weet zeker, dat ik dan zal gaan kijken en met kromme te nen langs de kant zal staan. Vandaar, dat ik mijn besluit heb herzien. Je kunt het eigenlijk niet rationeel verklaren, het is meer een gevoel dat uit je buik komt. Ik moei erva ren hoe de langste is." Van een ultra-atleet zou je kunnen verwachten, dat die een part-time baan heeft en extreem veel trainingsuren draait. Bij de 39-jarige Feijen is dat geens zins het geval. „Ik houd meer rekening met mijn werk dan met trainingen. Soms is het heel druk en maak ik lange werkdagen. Als ik op zo'n dag thuis kom, dan heb ik meestal niet veel puf meer om te trainen. Ik hoop dat ik deze zomer naast 40 a 50 uur per week werk toekom aan 15 tot 20 uur trainen in de week. 's Nachts train ik nooit, ondanks het feit dat je tijdens wedstrijden vaak dan bezig bent. Dat is niet te combi neren met mijn werk. Lange trainingen werk ik in het weekeinde af." Feijen is op zijn fiets na een onge- sponsorde ultra-atleet. De doorgaans hoge inschrijfgelden, reis- en hotelkosten moet hij dan ook zelf betalen. „Je kunt stellen, dat ik op het moment leef voor mijn sport. Het geld dat bestemd is voor vakanties be steed ik er ook aan. En ik doe het niet om de prijzen, want de te winnen bedragen zijn niet aanzienlijk. Het is puur een hobby." „Aan de Leidse 3M Marathon doe ik graag mee. Het is er altijd gezellig en de deelname is behoorlijk. In Leiden loop ik voor de lol en om kilometers te maken Ik probeer rond de drie uur uit te komen." Volgens Feijen treden er meer problemen op bij een marathon als die van Leiden, dan bij een meervoudige triathlon. „Het feno meen ultra-triathlon bestaat nu zo'n jaar of tien. In de jaren dat ik heb deelgenomen, heb ik nog geen excessen meegemaakt. De meesten kunnen door hun ervaring gewoon goed omgaan met blessures en stappen op tijd uit. In Leiden zie je ongetwijfeld weer mensen, die hun grens absoluut niet ken nen en eindigen in de ziekenboeg. Bij ultra wedstrijden is iedereen goed voorbereid. Het is niet gevaarlijk of onverantwoord, omdat de medische begeleiding heel strikt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 26