Aanhangers 'Samen op Weg' roeren zich Feest in Stevenshof Leiden: record aan eigen geld in stad Kerk Samenleving Leiden DINSDAG 6 JUNI 1995 BUITENLAND KORT Noorse kerk De Lutherse Kerk in Noorwe gen viert dat het land dui zend jaar geleden overging naar het christendom. Daar bij staat vooral de persoon van de Viking-hoofdman Olaf Tryggvason centraal. Na zijn doop in 995 in Engeland had hij na zijn terugkeer een belangrijk aandeel in de ker stening van Noorwegen. De Reformatie kreeg snel vaste voet in Noorwegen. Dat geschiedde al in 1525 vanuit de Duitse gemeenten in de havenplaats Bergen. In 1536 kwam de protestantse ko ning Kristian III van Dene marken aan de macht. Noor wegen, dat tot het Deense rijk behoorde, was vanaf dat jaar protestant. Drie jaar later werd de lutherse kerkorde tot wet verheven. De Lutherse Kerk werd staatskerk. Pas sinds 1964 bestaat er ook voor de andere kerken gods dienstvrijheid. Noorwegen, dat ongeveer 3,4 miljoen in woners telt, is nog steeds overwegend luthers. Onge veer 10 procent van de leden bezoekt regelmatig een kerk dienst. Enquête De meerderheid van de Zwit serse rooms-katholieken wil dat bisschop Hansjörg Vogel ondanks zijn aanstaand va derschap leiding blijft geven aan het bisdom Basel, zo blijkt uit twee enquêtes. De 44-jarige Vogel trad vrijdag af omdat de vrouw met wie hij een verhouding heeft, zwan ger van hem is. Volgens de krant Sonntags Bliek is 69 procent van de ka tholieken voor het aanblijven van Vogel en 84 procent voor afschaffing van het verplichte celibaat. Onder protestanten zijn de percentages respec tievelijk 77 en 90. De krant benaderde voor het onder zoek duizend mensen. Een enquête onder 350 Duitssprekende Zwitsers leerde het dagblad Sonntags Zeitung dat 85 procent van de katholieken en 93 procent van de protestanten goed kan begrijpen dat de bis schop een relatie met een vrouw heeft. Slechts 9 pro cent van de rooms-katholie ken vindt dat het celibaat nog steeds belangrijk is. De voorstanders van het 'Samen-op-Wegproces' roeren zich steeds nadrukkelijker. In navolging van de tegen standers van dit kerkelijk herenigingsproces, die hun kri tische geluiden de laatste maanden zeer krachtig hebben laten horen, bundelen zij de krachten en bezinnen zich op acties. lijke brievenactie begonnen en de Zeeuwse predikanten die een kanselboodschap opstel den, is zij verontrust over de dreiging dat het kerkelijk vere nigingsproces 'nog verder ge traineerd of zelfs stopgezet wordt'. De tegenstanders wekken voortdurend de valse suggestie dat ,,de kerkvereniging slechts door een klein deel der kerkle den begeerd en slechts om praktische redenen verlangd zou worden", schrijft de gefede reerde gemeente, die zelf heel andere ervaringen heeft. De sa menwerking tussen hervorm den, gereformeerden en luthe- hoofddorp/almere anp De hervormd/gereformeerde kerkgemeente in Hoofddorp houdt op donderdag 15 juni een speciale 'gebedsdienst voor een spoedige kerkvereniging'. Op die dag begint in Doorn de her vormde synode, die zal moeten luisteren naar de groeiende be zwaren tegen Samen op Weg (SOW), die vooral in de machti ge rechterflank van de Neder landse Hervormde Kerk leven. De gemeente, die andere ker ken oproept haar voorbeeld na te volgen, sluit zich hiermee aan bij andere acties. Net als de vijf SOW-gemeenten die een lande- Van Bockxmeer onderscheiden Pastoor C.J.Th van Bockxmeer van de St. Bartholomeuskerk in Voorhout is afgelopen zon dag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Van Bockxmeer, die tijdens het pinksterweekeinde zijn 40-ja- rig priesterfeest vierde, kreeg de bijbehorende versierselen opgespeld door burgemeester M. de Goeij. Het jubileum werd luister bijgezet tijdens een feestelijke eucharistievie ring en een druk bezochte re ceptie in de aula van de KTS. Van Bockxmeer werd 40 jaar geleden in de basiliek van St. Bavo in Haarlem tot priester gewijd. Vanaf januari 1990 is hij pastoor van 'de Bartholo- meus'. BEROEPINGSWERK GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Brouwershaven en te Rotterdam-Delfshaven: J.A. Roose, kandidaat te Kampen; te Bedfordale (Free RefChurch): A. Boersma te Mussel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: teTerneuzen: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwate- ring. Bedankt: voor Dirksland: A. Moerker ken te Gouda; voor St. Annaland en voor Meliskerke: P. Melis te Nieuw- Beijerland. NEDERLANDS.HERV.KERK Bedankt: voor Odoorn-Valthermond (Bethelgemeente) R. Brouwer, kandi daat te Nieuwegein; voor Holland- scheveld (buitengewone wijkgemeen- te) J.H. van Daalen te Ede; voor Har derwijk (wijk 1) L.W.Ch. Ruijgrokte Middelharnis. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Zierikzee (tweede predi kantsplaats) H.J.Th. Velemate Er- ranen is ,,een verrijking en een verdieping en een kans om de diepere eenheid zichtbaar te maken". De landelijke brievenactie die vijf SOW-gemeenten vorige maand zijn begonnen, heeft in middels ruim honderd reacties van kerkeraden opgeleverd. Ds. A. Wöhle, luthers predikant in Flevoland, gaat ervan uit dat dat aantal in ieder geval verdubbeld zal zijn op het moment dat de hervormde synode begint aan de vergadering die door de te genstanders is afgedwongen. „Wij willen een positief geluid laten horen temidden van veel negatieve beeldvorming", aldus de oproep van de vijf gemeen ten. De stem van de bloeiende SOW-gemeenten en de reeds samenwerkende classes en pro vinciale synoden wordt volgens de opstellers helaas nauwelijks gehoord. „Samen op Weg is voor ons onomkeerbaar." 'Begeesterde christenen niet begrepen' den bosch/vierhouten anp Veel 'begeesterde' christenen voelen zich niet begrepen, niet erkend en niet gewaardeerd door de kerk. Dat moet veran deren, want de kerk heeft deze blijmoedige mensen met hun pinkstergeloof hard nodig, zo klonk het gisteren op de open dag van de Katholieke charis matische vernieuwing in Den Bosch. De kerk heeft moeite met haar taak aandacht en ruimte te geven aan de „gaven van de geest", zoals het genezen van zieken, het verrichten van won deren en het spreken in tongen. Dat komt omdat ze niet te con troleren, niet te beheersen en zelfs niet te begrijpen zijn, zei studiesecretaris dr. M. Steem- ers-Van Winkoop van het RK Kerkgenootschap. DE SPITS REDACTIE DICK V LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -128 030 directie B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, f. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink 071-356356 ombudsman R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. redactie G J, Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco R PLAS, 071-35& 071-323' 023-317; 023-320, 071-321 071-315! 31 Redactie: Hoofdredactie: advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.301 071-356: rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 143! abonnementen bij vooruitbetaling; per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom, betaling) verzending per post per kwartaal (NL) leidsch dagblad op cassetteband Voor mensen die moeilijk lezen, slechte oi hebben of blind zijn (of een andere leesh dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar Voor inform 08860-82345 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). Z I E K E N H U I Z I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhi en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p« ners bovendien van 10.30-11.15 uur en vgn 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 Uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur, Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur( leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitq voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelaen de volgende tijden: keel-, neus- en oorhe kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNY V. 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356 Inbraak woning leiden Uit een woning aan het Diamantplein zijn zaterdag tus sen half drie en kwart voor vijf leren jassen, een autotelefoon en een stereo-installatie gestolen. De dieven kwamen binnen door een deur te forceren. Man negeert straatverbod leiden Een 44-jarige Leidenaar is dit weekeinde voor de tweede keer aangehouden, omdat hij een straatverbod had genegeerd. De rechter had de man verboden zich in de omgeving van de Scholtenstraat op te houden. Toen hij dit weekeinde opnieuw in de straat kwam, de voordeur van de woning van zijn ex-vrouw intrapte en haar bedreigde en mishandelde, is hij gearresteerd. De man js eerder al gegijzeld omdat hij het straatverbod negeer de. Hij zal nu vermoedelijk opnnieuw in het gevang belanden. Apparatuur in beslag genomen leiden De politie heeft zondagavond even na acht uur geluids apparatuur in beslag genomen van een bewoner van de Waldeck Pyrmontstraat. Eerder op de dag was al geklaagd over te veel herrie en was de politie langs geweest. De man was ge waarschuwd dat bij een volgende keer de apparatuur zou wor den meegenomen, 's Avonds kwamen er weer klachten en werd de versterker meegenomen. leiden monica wesseling De Stevenshof viert zaterdag haar jaarlijkse wijkfeest. De be zoekers van de braderie kunnen zich verpozen op een van de vijf terrassen die tijdens het feest staan opgesteld. Er speelt een aantal bekende en minder be kende, bandjes zoals de Rijn sons, Henny Chaufour, Nico Musee en de No Stress Band. Ook straattheater en dans groepen zijn van de partij. Het grasveld naast het I.B. Bakker plein wordt omgetoverd tot een wild-westplein. De voetjes kun nen van de vloer op de western en countrydansvloer voor de Haagsche Schouw. Voor de kinderen is er een vliegerfeest. Vanaf 14 uur kun nen ze hun beertjes (20 centi meter groot) via een vliegerlijn parachute laten springen. De sprong wordt beloond met een diploma parachutespringen. In. het wijkpark kan de jeugd mee doen met voetbal, rugby, korf bal, en touwtrekken. De motor club Randstad komt met een motorshow terwijl de scouting groep juist aandacht vraagt voor de natuur. Voor het buurthuis wordt een kermis opgesteld waarvan de organisatoren beweren dat het de goedkoopste van Nederland is. In elk geval is het kussen- springen heel goedkoop want die attractie wordt gratis ter be schikking gesteld door de Gou den Gids. Op het podium voor het buurthuis is vanaf 15.15 uur een ritmische dansdemonstratie van meiden uit de Stevenshof te zien. De jongedames (14 tot 16 jaar oud) hebben voor hun op treden zich drie maanden in het zweet geoefend. Vanaf 15.30 uur is er een karaoke voor zang talenten. In het buurthuis is ook het nodige te doen; van 10-11 uur is er een peutertheater, van 11.30- 12 uur zingt een seniorenkoor meezingers van vroeger. Op de terassen van de horeca-zaken bij het station wordt ook mu ziek gemaakt. De hele dag staat bol van de activiteiten. Aad van der Luit or ganiseert een kampioenschap touwtrekken (opgeven bij Van der Bom, telefoon 317412), er is een kindervrijmarkt (aanmel den om 8.45 uur bij het buurt huis), de Leidse brandweer geeft een demonstratie en in de Dobbegaarde is een Pasar Ma- lam. VRIJE TIJD De herinrichting van het Vrouwenkerkplein staat voor 765.000 gulden genoteerd in het meerjaren-investeringsprogramma, foto loekzuyderduin leiden wim koevoet De gemeente Leiden investeert tot 1999 zo'n 120 miljoen gul den in de infrastructuur van de stad. Volgens directeur W. van der Hoeven van de dienst bou wen en wonen is sprake van een record. Dat is niet van toepas sing op de hoogte van het be drag maar op de pot waaruit het geld wordt gehaald, de zoge naamde algemene dienst. Daar in zit geld dat Leiden zelf gene reert en geen doorgesluisde rijkssubsidies, zoals voor het stationsproject, of geld uil het gemeentelijke grondbedrijf. Uit de algemene dienst is nog nim mer zo'n groot bedrag voor bruggen, Fietspaden en -stallin gen, wegen, walmuren, stop lichten en dergelijke gehaald. „Je moet lef hebben om ten koste van andere dingen in de 'hard ware' van de stad te inves teren", prijst PvdA-raadslid H. Baaijens de keuzes van het hui- Ook de wethouder 'hard wa re', PvdA'er R. Hillebrand (ruimtelijke ordening), is blij dat aan de hand van het zogenaam de 'Investeringsplan 1995' kan worden aangetoond dat de ta kendiscussie en de daaraan ge koppelde bezuinigingsoperatie 'niet alleen maar het rondpom pen van geld is geweest, zoals zo dikwijls wordt gezegd'. De grootste oppositiepartij, de VVD, heeft behoefte om het record te relativeren. Woord voerder J. Kradolfer wijst erop dat nu Leiden geen noemens waardige geldbedragen van het Rijk voor stadsvernieuwing krijgt, zoals in de 'gouden' jaren tachtig, het bittere noodzaak is om de infrastructuur vanuit de algemene dienst te financieren. Met andere woorden: de WD heeft dezelfde prioriteiten als het college maar wenst zich niet op de borst te kloppen voor vanzelfsprekendheden. Volgens wethouder Hille brand is van vanzelfsprekend heden geen sprake. „We vangen niet alleen tegenvallende rijks inkomsten op - en ook al deden we dat wel, dan was dat nog een hele prestatie - maar verhogen in vergelijking met de vorige collegeperiode het bedrag ook nog eens een keer." Bij het CDA zijn de raadsle den vooral geïnteresseerd in de reactie van het bedrijfsleven op de gemeentelijke investeringen in de stad. CDA-raadslid A. van Bochove wil met het Investe ringsplan 1995 de boer op en investeringen van het bedrijfsle ven uitlokken. Hij heeft hierbij vooral de Groenoordhallen op het oog. De Haarlemmerstraat uitge zonderd, waar de aanstaande rioolwerkzaamheden met her inrichting en verfraaiing ge paard zal gaan, verwachten de directeur van bouwen en wo nen en de wethouder niet dat de investeringsbereidheid van bedrijven noemenswaardig toe neemt. De meeste werkzaam heden spreken daarvoor te wei nig tot de verbeelding van het bedrijfsleven. LEIDEN Stadswandeling. De binnenstad van Leiden beter leren kennen, k door middel van stads- en hofjeswandelingen. Het Leidse 'Gilde' verzorgt dergelijke wandelingen gedurende de komende zomer maanden. De wandelingen zijn op zondag, woensdag en donderd om 14 uur vanaf Koetshuis De Burcht aan de Burgsteeg 13 en kost 2,50 gulden. Zuidpool. E. Hoek-Apostolopoulou geeft op woensdag 7 juni in dt &0-kapelzaal een dialezing over het zuidpoolgebied. De lezing be gint om 20.15 uur. De toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar op het b reau van de Leidse Volksuniversiteit aan de Oude Vest 45. Bijenmarkt. Een markt waarin milieu en bijen een centrale rol spi len, wordt op zaterdag 10 juni gehouden. Het is de achttiende edit al weer. Een groot aantal activiteiten heeft in het kader van de mai plaats aan de Sterrenwachtlaan, nabij het Rapenburg in Leiden. Openingstijden: 9-17 uur. Toegang gratis. Touwtrekken. Teams die zich 'Leids Touwtrekkampioen 1995' wi len noemen kunnen een poging wagen tijdens het wijkfeest in de Stevenshof op 10 juni. De titel van vorig jaar staat nog op naam va de vierkoppige ploeg van Joop Riethoven. Het sportevenement be gint om 14 uur. Kandidaten kunnen zich opgeven bij John Bom, 071-317412. De deelname is gratis. Houseparty. Drie top-dj's, een pikante It-act'en een flitsende licht show moeten zaterdag 10 juni de Stadsgehoorzaal op zijn kop zet ten. Het Leidse Flash Back Producties verzorgt dan vanaf 23 uur ei houseparty. Liefhebbers kunnen, indien ze eerder houseparty's he ben bezocht, flyers met een invulstrook thuis verwachten, of deze vinden in Leidse uitgaansgelegenheden. Kaarten kosten 32,50 e kunnen vanaf 27 mei worden opgehaald bij Velvet Music aan de Nieuwe Rijn 27. HAZERSWOUDE-RUNDIJK Lezing. Marijke van Lith vertelt op vrijdag 9 juni vanaf 20 uur ovei de ervaringen die zij heeft opgedaan tijdens de VN-conferentie in Kopenhagen. Deze conferentie was de vierde in een reeks van vijf VN-conferenties en had als naam de 'Sociale Top'. De andere vier handelden over milieu en ontwikkeling, mensenrechten, bevolkin en ontwikkeling en de positie van de vrouw. Van Lith vertelt haar varingen ten huize van familie Kersten aan de Nicolaas Beetsstraa in Hazerswoude-Rijndijk. REGIO Fietsen en wandelen. De Vereniging voor natuur- en milieu-educ tie (IVN) organiseert in meer dan 250 gemeenten wandel- en fiets tochten. Zo ook op 11 juni in de Leidse regio. Vanaf 11 uur wordt in de lanen van Oegstgeest een bomenwandeling gelopen. Vertrel punt is het raadhuis aan het Wilhelminapark. Van 13-17 uur is eri slotenfietstocht die start bij het Milieu Educatief Centrum Leider dorp bij de kinderboerderij. Om 14 uur kan er in park Cronesteijn worden gewandeld (start bij de spoorbrug aan de Kanaalweg in den) en tegelijkertijd een bomenwandeling worden gemaakt door Voorschoten. Startplaats: Educatief Centrum, Prins Bemhardlaan in Voorschoten. ALPHEN AAN DEN RUN Korfbaltoernool Voor de zevende keer krijgen alle Alphense bas scholen op zaterdag 10 juni de kans zich te bewijzen in de korfba sport. Dan heeft het traditionele Alphense Schoolkorfbaltoemooi plaats. Inmiddels hebben zich 84 teams ingeschreven. De eerste de begint om 9.30 uur op het complex van korfbalvereniging Ten aan de Olympiaweg in Alphen aan den Rijn. De prijsuitreiking is> 15.30 uur. Informatie: 01720-72420. Babyhemdjes. De laatste cursus die het Antroposofisch Therapef cum Zonnewervel dit seizoen verzorgt begint op woensdag 14 jut en is genaamd: 'Babyhemdjes maken van bourettezijde of van fijil wol'. De andere bijeenkomsten zijn gepland op 21 en 28 juni. Hetll cursusgeld bedraagt 40 gulden. Plaats van handeling is een kleutel klas Vein de vrije school Ridderspoor in de Hoefbladstraat 46 ii phen aan den Rijn. Voor meer informatie: 01720-34283. Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de toren (s) van de kapel van het tehuis Ma- riënhaven in Warmond.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12