Leiden 'MediPark kan wel degelijk slagen' Walenkamp 'baalt als een stier' )pvang nabestaanden bij orgaandonatie moet verbeteren Spelevaren henny van ecmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Auto op z'n kant gegooid eidenEen auto is in de nacht van zaterdag op zondag op z'n kant gegooid. De auto stond aan de Aloëlaan in Leiden. De wa- ;en, eigendom van een 39-jarige Leidse, lekte benzine. De da lers zijn onbekend. IQ Boot vast onder brug ■iden Een 42-jarige Duitser is afgelopen weekeinde met zijn ehuurde motorboot onder de Waddingerbrug aan de Haagweg Leiden vastgelopen. Het vaartuig kwam muurvast te zitten. )e brugwachter moest eraan te pas komen om de boot en be- nanning te bevrijden. ,ge longeren op de vuist 1 zc eiden Zo'n tien jongeren zijn vrijdagavond op de vuist gegaan n de Maarsmansteeg in Leiden. Door de vechtpartij sneuvelde n winkelruit. Het gevecht ontstond waarschijnlijk doordat een iantal jongeren opmerkingen maakte tegen drie jongens en de ew iets van één van hen vastpakte. Twee Voorschotenaren van 17 in 18 jaar en een 17-jarige Zoeterwoudenaar zijn aangehouden. longen beroofd van geld en fiets •iden Onder bedreiging van een vuurwapen is een 17-jarige eidenaar zaterdagavond beroofd op de Broekweg in Leiden, 'er hoogte van de spoorwegtunnel werd hij van zijn fiets ge luwd door twee jongens die daar liepen. Met het vuurwapen inder zijn neus werd hij gedwongen zijn portemonnee en fiets if te geven. dishandeling na aanrijding |l erdag op zondag mishandeld nadat hij een voetganger had aan- ereden. De man reed de voetganger aan op de Steenstraat in eiden. Twee passanten begonnen de Leiderdorper te slaan. Die ag dat iemand er op zijn fiets vandoor ging en wilde dat voor omen. Een van de passanten spoot daarop een bijtende vloei- tof in zijn gezicht. De Leiderdorper is overgebracht naar het cademisch ziekenhuis. nbraak in woning Stalpaerthof eiden Vijfhonderd gulden en betaalkaarten zijn zondag gesto- ;n uit een woning aan de Stalpaerthof in Leiden. De inbreker wam binnen door het slot van de voordeur te forceren. inelkraker steelt sieraden eiden Uit de etalage van een winkel aan de Haarlemmerstraat Leiden is in de nacht van zondag op maandag een aantal sie- iden gestolen. Een nog onbekende man wierp een halterstang oor de ruit en deed een greep in de uitstalling. Ruit kapot na urineren iden Na een woordenwisseling over urineren tegen een wo- ing aan de Lange Mare in Leiden, sloeg een Leidenaar in de acht van zondag op maandag een ruit kapot. De Leidenaar had e ruzie met de bewoner van het huis. Toen die de voordeur loot, sloeg de Leidenaar de ruit aan stukken. De man raakte a aarbij gewond aan zijn hand en moest worden behandeld in et academisch ziekenhuis. Ook aan de Nieuwe Beestenmarkt Leiden werd die nacht een ruit kapot geslagen. Een 45-jarige eidenaar haalde uit naar de ruit na een woordenwisseling met nkele omstanders. Hij is aangehouden door de politie. bromfietser breekt been iden Een Leidse bromfietser brak gistermiddag zijn been bij en aanrijding op de Boshuizerkade. De man reed achter een uto, die werd bestuurd door een 26-jarige Leidenaar. Toen die •chtsaf wilde slaan naar de Toussaintkade, stopte de automobi- st om de bromfietser voorrang te geven. Die botste echter te en de achterkant van de auto aan. De bromfietser is overge- racht naar het academisch ziekenhuis. WNO 1895 i den afgeloopen nacht omstreeks drie uren is ten gevolge van et losschieten van een schroevedraaiêr, in de fabriek der firma Zn., aan de Middelstegracht alhier, de stoker W. K. van den ngeveer 2,5 meter hoogen stoomketel naar beneden gevallen n in bewusteloozen toestand opgenomen. Per brancard naar et academisch ziekenhuis vervoerd, is hij aldaar ter verdere erpleging gehouden. Naar men verneemt, moet hij inwendig ekneusd zijn en zijn toestand zorg baren. iNNO 1970 Woensdag 5 Juni zaterdag 6 juni Sociologen en psychologen zullen ons moeten indoctrineren adat we aanvaarden kunnen, minder welvarend te gaan leven m althans de volgende generatie kans op leven te laten hou- en". Met deze harde stelling besloot prof. dr. D.J. Kuenen, oud- oogleraar te Leiden en thans directeur van het Rijksinstituut oor Natuurbeheer gisteravond in het Groot Auditorium zijn in- iding tot een discussie-avond waarmee de lustrumtentoonstel- ng Wel en Wee in het Rijksmuseum van Oudheden werd ge pend. Celdrecord Leiden investeert I 2 tot 1999 zo'n 120 miljoen gulden in de stad. Een record, zegt de direc teur van de afdeling bou wen en wonen. Spitsbus q Het experiment met I J de spitsbus van sta tion Leiden naar de Grote Polder in Zoeterwoude, wordt met een jaar ver lengd. Leids college: slechte werving bedrijven oorzaak mislukking Het MediPark, het bedrijvencentrum dat moest komen op het terrein waar nu de oude gebouwen van het AZL staan, had kunnen slagen als er gerichter bedrijven wa ren geworven. Dat vindt het Leidse college van B en W, dat overigens vasthoudt aan de invulling van het terrein. Er moeten bedrijven komen met een academische be stemming, zo schrijft het college in antwoord op vragen van de Leidse WD-raadsleden L. Vos en G. Bakker. leiden henny van egmond Het MediPark, een plan dat werd bedacht door de voorma lig voorzitter van de Raad van Bestuur van het AZL J.H. Peters, kwam onlangs negatief in het nieuws. Na ingrijpen van de Raad van Bestuur werd de ont wikkeling stopgezet en werd initiatiefnemer Peters, die in middels directeur van MediPark bv was, op een zijspoor gezet. Volgens de Raad van Bestuur was er te weinig belangstelling voor het park en dreigden er te grote financiële risico's. Peters werd als directeur vervangen door de secretaris van de Raad van Bestuur, mevrouw L. van Groningen. Alleen het voormali ge Poortgebouw zal in de huidi ge plannen van het AZL een MediPark-achtige invulling krij gen. Voor de rest van het terrein worden nieuwe plannen ont wikkeld. Zes bedrijven Hoewel het AZL meldde dat er geringe belangstelling bestond bij bedrijven om zich te vesti gen in het prestigieuze Medi Park, blijkt dat niet uit de be antwoording van de vragen van de WD. Alleen al in 1994 wer den door de gemeente Leiden zes bedrijven in contact ge bracht met MediPark. Een daar van, Molecular Probes, vestigt zich op het AZL-terrein. Drie bedrijven hebben nog geen be sluit genomen. De andere twee hebben zich elders (in Leiden en Hoofddorp) gevestigd. Ook oud-medewerkers van Medi Park hebben in tegenstelling tot de Raad van Bestuur van het AZL altijd beweerd dat er vol doende belangstelling was van bedrijven. Niets mis Volgens burgemeester en wet houders van Leiden is er ook niets mis met het idee achter MediPark: een centrum waar ondernemingen met een acade mische bestemming zich vesti gen en die met hun werk het AZL en de Rijks Universiteit Lei den ondersteunen. Het misluk ken 'heeft alles te maken met de wijze waarop momenteel vorm wordt gegeven aan de invulling van het themapark. Met gerich te acquisitie is er naar ons oor deel wel degelijk een kans van slagen voor het MediPark.' B en W zijn dan ook niet van plan het bestemmingsplan te wijzigen waarin staat dat de be drijven een relatie met het AZL moeten hebben en dat de gron den hun academische bestem ming moeten behouden. Leiden wil geen andere bedrijven op de oude AZL-gronden, omdat daardoor directe concurrentie ontstaat met de rest van het sta tionsgebied. Aan de stadszijde van het station en aan de kant waar vroeger de woningen aan het Terweepark stonden moe ten woningen, kantoren, win kels en horeca komen. Voor het Terweeplein worden nu plan nen uitgewerkt. Leiden onderhandelt mo menteel met het AZL over de precieze invulling van het zie kenhuisterrein. „Zoals voor ie der te ontwikkelen gebied zal leiden/leiderdorp» Een grote groep lichamelijk en geestelijk gehandicapten vermaakte zich zaterdag opperbest op het water. Studentensportvereniging Levitas hield bij het universi tair watersportcentrum aan de Dwarsweteringkade in Leiderdorp een watersportdag. De deelnemers konden het water op in kano's, roeiboten en zeilboten. foto henk bouwman het college de plannen van het AZL en MediPark bv op de voet blijven volgen." Overigens heeft het niet door gaan van MediPark op dit mo ment nog geen negatieve gevol gen voor de gemeente Leiden. Er was nog geen rekening ge houden met opbrengsten van de onroerende-zaakbelasting van het terrein, zodat Leiden geen inkomsten mist. Ook de 1750 arbeidsplaatsen die op het MediPark zouden worden ge realiseerd, verliest Leiden niet. Het Leidse college gaat er na melijk nog steeds van uit dat er een soort MediPark komt met een soortgelijk aantal arbeids plaatsen. In totaal zouden er door de bedrijven rond het sta tion 5.000 nieuwe arbeidsplaat sen worden gecreëerd. Tasjesrovers en zakkenrollers actief in Leiden Tasjesrovers en zakkenrollers zijn het afgelopen weekeinde actief geweest in Leiden. Een 30-jarige Iraanse vrouw werd gistermiddag in de Haarlem merstraat omringd door vier jongens. Die belemmerden haar de doorgang. Zij duwde een jongen opzij en liep door, maar merkte kort daarop dat haar portemon nee uit haar schoudertas was gestolen. Daarin zat ongeveer 70 gulden. Een 16-jarige Leide naar raakte gisteravond op de zelfde manier zijn beurs kwijt. De jongen is waarschijnlijk be stolen op de Stille Mare. In de portemonnee zat 75 gulden. Een 80-jarige Leidse werd gis teravond slachtoffer van tasjes rovers. Zij wandelde op het Strawinskypad, toen twee jon gens op een bromfiets haar handtas losrukten. De buit be droeg ongeveer 50 gulden en enkele pasjes. De vrouw liep lichte verwondingen op aan arm en vingers. Bij een apotheek aan de Steen - straat is gisteravond een 40-jari- ge Leidse van haar tas beroofd. De vrouw kwam uit de apo theek, toen zij omver werd ge duwd door een man, die tegelij kertijd de tas van haar schouder rukte. Op hetzelfde moment kwam een bromfietser aanrij den, waar de dader achterop sprong. In de tas zaten een rij bewijs, cheques en pasjes. Wethouder beschuldigt Den Haag van omkoping leiden henny van egmond vervolg van voorpagina „Ik baal ervan als een stier", re ageert de Leidse wethouder Joop Walenkamp op de poging van de gemeente Den Haag een bedrijf binnen de gemeente grenzen te halen. „Met een ca deautje van een half miljoen gulden wordt het bedrijf uit Lei den weggekocht. Je kunt beter zeggen: omgekocht." Walenkamp is zo woedend om dat Den Haag geld aanbiedt zonder een geldige reden. Het bedrijf zou zich toch in deze re gio vestigen. „Je moet over je grenzen heen durven te kijken. Toen Nalco (het bedrijf langs de rijksweg A44) zich in Oegstgeest vestigde, hadden wij daar geen moeite mee. Terwijl het bedrijf zich eerst in Leiden had ge meld." De Leidse wethouder erkent dat de concurrentie tussen ge meenten om ondernemingen binnen te halen harder wordt. „Maar ik heb nog nooit meege maakt dat er contant geld wordt geboden. Dat gaat verder dan je bestuurlijk kunt verantwoorden. Zelf zullen wij dat nooit doen. Er is een aantal instrumenten dat je binnen bepaalde marges kunt inzetten. Als we een hele moeilijke locatie hebben die we nooit kunnen verhuren, dan willen we wel eens iets doen met de grondprijs. Maar dat blijft altijd binnen redelijke grenzen." Leiden heeft inmiddels in een brief aan de ministeries van binnenlandse zaken en econo mische zaken gevraagd het aan bod van Den Haag bij de Kroon ter vernietiging voor te dragen. Een kopie van de brief is ook onderweg naar de Inspecteur der gemeentefinanciën. Den Haag is namelijk armlastig en heeft de artikel 12-status aange vraagd waardoor het extra steun krijgt van het Rijk. De vraag is of een armlastige gemeente dit soort 'cadeautjes' mag uitdelen. Ook de fractie van de SP in provinciale staten heeft inmid dels vragen gesteld over deze kwestie. Zij wil dat de provincie Den Haag op de vingers tikt. etenschappers willen beter draaiboek samenstellen 'en caroline van overbeeke bestaanden die ooit toestem- gaven voor orgaandonatie i een overleden familielid rden niet altijd goed opge- igen. Dat heeft een negatieve loed op de bereidheid van leren om organen en weef- af te staan. Wetenschappers de Leidse Rijksuniversiteit de Universiteit van Amster- doen onderzoek naar mo- kheden om die opvang te 'eteren. Ook wordt onder- ht hoeverre artsen or- indonatie in het ziekenhuis 'kaarten en op welke manier gebeurt. Het stellen van die cruciale ag aan nabestaanden is zo- voor de arts als voor de fa- e een moeilijk moment. De ervaring leert dat dit niet altijd goed gebeurt", aldus psycho loog dr. Marc Cleiren van de Leidse universiteit. „En dat kan een negatieve invloed hebben op het aantal organen en weef sels dat beschikbaar komt. De wachtlijsten zijn nog steeds erg lang." Het onderzoek, dat anderhalf jaar gaat duren, wordt betaald door de Nierstichting en staat onder leiding van onder ande ren professor W. van Hoorn en professor R. Diekstra. De onder zoekers willen ongeveer hon derd nabestaanden vragen naar hun ervaringen in het zieken huis. Cleiren: „We willen fami lieleden benaderen die kort ge leden iemand hebben verloren op de intensive care-afdeling of de EHBO van een ziekenhuis. Zowel mensen die niet met een donatieprocedure te maken hebben gehad als familieleden die wèl toestemming gaven voor orgaandonatie. De procedures rond een or gaandonatie zijn niet in detail geregeld. Ziekenhuizen be schikken niet over uitgebreide protocollen - medische draai boeken - waar artsen en ver pleegkundigen zfch naar zou den kunnen richten. Nergens staat omschreven hoe de fami lie in zo'n geval moet worden bejegend. De onderzoekers wil len tot concrete richtlijnen ko men die in het ziekenhuis in praktijk kunnen worden ge bracht. Cleiren: „Dat kan een richüijn zijn over de manier waarop de vraag wordt gesteld, maar het kan ook een advies zijn over het contact met nabestaanden né de donatie. Denk bijvoorbeeld aan praatgroepen." Snelheid De moeilijkheid bij een or gaandonatie is dat de hele transplantatieprocedure staat of valt bij snelheid, aldus Cleiren. „Vaak gaat het om verkeers slachtoffers of jonge mensen die onverwachts aan een hartstil stand zijn overleden. Familiele den hebben in korte tijd een grote schok te verwerken gekre gen en verkeren in een afschu welijke toestand. In zo'n moei lijke situatie moet de behande lend arts een orgaandonatie aan de orde stellen. En familieleden moeten vervolgens heel snel be slissen." „Wordt die toestemming in derdaad gegeven, dan komt er een enorme medische bedrij vigheid op gang rond het li chaam van het slachtoffer. Het slachtoffer is hersendood maar wordt nog kunstmatig beademd om de vitale organen in goede conditie te houden. Dat maakt het extra moeilijk voor nabe staanden die een schijnbaar le vend lichaam naar de operatie kamer zien gaan. In alle rust af scheid nemen is er niet bij. Dat kan pas later, soms in het mor tuarium." „In de tussentijd moeten ze wachten. Ze kunnen niks doen en worden soms naar huis ge stuurd terwijl ze niet weten waar ze aan toe zijn. De vraag is hoe de opvang in die tussentijd en na afloop van die hele proce dure kan worden verbeterd." Professor Van Hoorn: „Het gaat om mensen die in geweldi ge emotionele stress verkeren. En dan is zorgvuldige commu nicatie ontzettend belangrijk: hoe wordt de familie door de arts opgevangen, op welke ma nier krijgen zij te horen dat een dierbare is overleden, wordt een kopje koffie aangeboden, kun nen zij in alle rust beslissen over donatie. Een dergelijke moeilijke vraag kun je natuurlijk niet even snel op de gang stellen. Het mense lijk contact tussen het zieken huispersoneel en de nabestaan den is doorslaggevend. Daar moet veel aandacht aan worden besteed, ook né de donatie." Computer houdt personeel Diaconessenhuis in de gaten leiden wim koevoet Met ingang van deze week lopen de 1500 medewerkers van hel Diaconessenhuis rond in nieuwe kleding, die is voorzien van de modernste stufjes op het gebied van veiligheidssystemen. Het Leidse ziekenhuis aan de Houtlaan is het eerste in Nederland dat een koppeling heeft gelegd tussen kleding, waarin een chip is verwerkt, fotobadge, automatische kledinguitgifte en een toe gangscontrolesysteem. Met de fotobadge kan het personeel kleding uit een geauto matiseerd uitgiftesysteem krijgen. Door de chip wordt feilloos vastgelegd wie welke kleding in zijn bezit heeft. Alleen tegen in levering van vuil geworden kleding kan een nieuwe set worden verkregen. Een besparing van 25 procent werd bereikt door niet voor iedere medewerker aparte kleding te maken maar door ver schillende maten in omloop te brengen. Met de badge moet het personeel niet alleen aan zijn kleding zien te komen maar ook door het toegangscontrolesysteem. Met dat systeem worden op bepaalde tijden gedeeltes van het ge bouw afgesloten, dan wel gecontroleerd. Mensen zonder badge kunnen dus niet langer overal in- en uitlopen in het ziekenhuis maar ook de mogelijkheden van het personeel zijn beperkt. Me dewerkers van de operatie-afdeling hebben namelijk andere in formatie op hun badge staan dan bij voorbeeld hun collega's van de administratie. Aan het einde van een periode is exact na te gaan wie op welk tijdstip welke deur heeft gepasseerd. P. Pouw, hoofd van de interne dienst/beveiliging erkent dat dit op gespannen voet staat met de privacy van de werknemers. „Maar er is geen sprake van een tijdsregistratiesysteem. Het gaat erom dat achteraf, dus na incidenten, bepaalde zaken kunnen worden nagegaan. Bovendien heeft een zeer beperkt aantal me dewerkers de bevoegdheid om dit te doen." Met het systeem willen de bedenkers het gebouw in stukken opsplitsen. Daardoor wordt het kleiner en is beveiligen en bewa ken eenvoudiger. Zo'n twintig deuren zijn voorzien van een apparaat dat de bad ges kan 'lezen'. De toegangscontrole wordt van 19.00 tot 07.00 uur toegepast. Er bestaan plannen om het systeem uit te brei den. Zo kunnen veipleegafdelingen in de nachtelijke uren uit sluitend toegankelijk worden gemaakt voor mensen met een badge. Voor het parkeerterrein bestaat dezelfde optie. Het project heeft het ziekenhuis anderhalve ton gekost. Vol gens Pouw is het systeem vooral 'preventief bedoeld. „Er is een trend dat ook instellingen op het gebied van gezondheidszorg met kleine criminaliteit krijgen te maken. Het Diaconessenhuis wil die trend voor zijn."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11