De tevredenheid van Glenn Helder ZATERDAG 3 JUN11995 Glenn Helder even terug in Lei den. Het gaat de linksbuiten voor de wind in Engeland. foto loek zuyderduin Ook in de zomermaanden slokt voet bal een groot deel van de tijd van Glenn Helder op. Hij is net terug van een'tiip naar China met Arsenal en'wachtte in een Amsterdams hotel een paar dagen vergeefs op een telefoontje van Hiddink voor de interland tegen Wit-Rusland. Als het niet zou komen, zou hij hij naar Suriname gaan, de zogeheten Suri-profs ach terna die daar aan een -promotietour bezig zijn. Uiteindelijk belde Hiddink alsnog, omdat Over- mars niet helemaal fit bleek. Pas als het Oranje avontuurtje voorbij is, kan Helder enkele weken rusten. Op 17 juli begint de eerste training weer op Highbury, de thuishaven van the Gunners, zoals Arsenal in de volksmond heet. „Yo broertje, hoe is het dan?!' De loodzware mannenstem van zijn volledig kaalgeschoren broer John klinkt over het zonnige terras op de plek waar Oude en Nieuwe Rijn in Leiden samen vloeien. Daar loopt de komst van Glenn Helder uit op een kleine familiereünie. Moeder is meegeko men, John komt even langs en zijn andere broer Mark belt via de zaktelefoon-op. Glenn is een druk bezet man geworden, dus als hij even in Leiden is, moet iedereen even gedag zeggen. „Voor Leiden houd ik altijd een zwak", zegt Helder. „Ik heb hier veel vrienden en ik mag graag naar Mark kijken bij Roodenburg. Ik ben hier op gegroeid en ik vind het leuk als ik in kranten of op TV 'de Leidenaar' wordt genoemd. Je hoeft hier niet te gaan stappen, maar Leiden blijft toch wel m'n stadje." Lof Hij oogt zoals altijd: jongensachtig en zelfverze kerd. Zijn kleding is losjes, de vlassnor en 'natte' krulletjes die hij tijdens wedstrijden opsteekt, draagt hij ook nog altijd hetzelfde. „Arsenal is de absolute top", roept hij enthousiast. „Wét een club. Vrijwel elke zaterdag zitten er 35.000 man op de tribune en alles is tot in de puntjes geregeld. De jeugdopleiding is bijna te vergelijken met die van Ajax, met dit verschil dat de spelertjes daar de schoenen poetsen van de 'grote jongens' en een levend vangnet vormen als wij bij de training op doel schieten. Dat is respect leren, maar dan op z'n Engels. Toen ik werd geïntroduceerd bij de spelersgroep, werd ik direct omhelsd door Wright en Campbell, daar was ik van onder de indruk. Het professionalisme bij Arsenal plus het feit dat ik me ook wilde aanpassen, heeft ervoor gezorgd dat ik het snel naar mijn zin had." Helder gaat er gemakshalve aan voorbij dat Ar senal een rampseizoen achter de rug heeft. Mana ger George Graham vertrok - vlak nadat hij de Lei denaar had gekocht - omdat er bij eerdere trans fers wat aan de strijkstok was blijven hangen. Paul Merson bekende dat hij cocaïne gebruikte, Ian Wright misdroeg zich binnen en buiten het veld en in China kwam ook nog een teamgenoot in de cel terecht omdat hij iemand zou hebben gelagen. Daarbij eindigde Arsenal in de Engelse Premier Leaque kleurloos in de middenmoot. „Ach, dat lijkt allemaal vreselijk, maar dat is nou typisch de Engelse pers. Daar moet je eigenlijk he lemaal niet met journalisten praten, die blazen al les op en verzinnen meteen tien regels bij de ene zin de je zegt. Het vertrek van Graham had na tuurlijk wel z'n weerslag op de groep, want hij was populair. Over die andere zaken hebben we ons nauwelijks druk gemaakt. Ian Wright is gewoon lekker gek en heeft overal maling aan. Trouwens, uiteindelijk stonden we toch maar mooi in de Europacup II-finale. Na afloop hebben we ons ook allemaal ontfermd over keeper David Seamen. Hij had ons er tegen Sampdoria in de halve finale doorheen gesleept, dus konden we hém niets ver wijten na dat doelpunt in de laatste minuut." Die eindstrijd beleefde Helder noodgedwongen vanaf de tribune. „Ik was goed down, nog afgezien van het feit dat ik in Europees verband niet mocht uitkomen voor m'n nieuwe werkgever. We liepen vlak voor het einde van de verlenging al naar be neden om de strafschoppenserie goed te kunnen zien. Zie ik opeens die Zaragoza-jongens over el kaar heen duiken en onze spelers huilend op de grond vallen. Ongelooflijk." De onfortuinlijke doelman Seaman behoort in middels ook tot de kennissenkring van Helder. „Hij houdt net als ik van snelle wagens en heeft een prachtige sportauto", zegt Helder die vol trots wijst op zijn eigen bolide die hij vlakbij heeft ge parkeerd. Een gitzwarte BMW 840, met het stuur aan de 'verkeerde' kant: een soort metalen haai op wielen. Het gaat de Leidse Londenaar kortom voor de wind in Engeland: „Ik heb er nog drie jaar voor de boeg en als er geen andere club komt, zing ik die tijd daar moeiteloos uit. We trainen maar één keer per dag, woensdag is vrij, maar we spelen daaren tegen wel vaak drie keer in de week. Bryan (Roy) vertelde me dat het behoorlijk aan je gaat vreten als je dat een héél seizoen doet." ,Maar Glenn heeft een jong lichaam", vult zijn moeder aan. „Je hoort het", zegt Helder, „ik kan nog wat jaartjes mee, Arsenal hoeft het eindsta tion niet te zijn." Het jochie uit de Leidse Cornelis Schuytlaan mag zich nu dan meten met Bryan Roy, Ruud Gullit, Ian Wright en andere voetbalgroten der aarde, eenmaal in hef veld wil hij van reputaties niets weten. Dat is zfjn persoonlijke filosofie om in het voetbalcircus overeind te blijven. „Vaak weet ik vooraf niet eens wie mijn directe tegenstander is. Respect moet je wel hebben, vooral in Engeland waar ze stevig de beuk erin gooien. Maar als je vooraf weet wie je tegenkomt, loop je nog de kans dat je tegen zo iemand gaat opkijken en dat zou me in mijn spel afremmen." En dat heeft Helder nooit laten gebeuren. Niet in Engeland, niet in Rotterdam en Arnhem en niet in Leiden. Hij begon als pupil bij Oranje Groen omdat hij in de buurt van de Boshuizerkade woonde. Via UVS belandde hij bij de vermaarde jeugdopleiding van Ajax waar hij de C en B-jeugd doorliep. Dat werd geen succes. Naar verluidt zou Glenn te veel aandacht hebben gehad voor zaken die zich buiten het voetbal afspeelden. Terug in Leiden kwam hij in de A-junioren van Rooden burg terecht en als senior speelde hij korte tijd in het tweede waarna hij in het eerste elftal van de Kooiclub debuteerde. Voetbal was belangrijk, maar uitgaan, liefst in Amsterdam, moest ook kunnen. Het weerhield Sparta er niet van het toen 20-ja- rige talent te contracteren. Helder moest zijn le ven nadien serièus op voetbal richten, maar dat wilde bij de Rotterdamse club niet zeggen dat er geen geintje vanaf kon. „Ik weet nog dat we op TV kwamen met de Sparta-band. Er waren mensen die daarna dachten dat we tussen de trainingen door echt samen muziek maakten. Van der Gijp als zanger, dat kan al helemaal niet en Prince Pol- ley zat achter de piano, die had nog nooit zo'n ding gezien", aldus Helder die zelf wél fanatiek 'Over mij hoejï echt niemand zich zorgen te maken drums bespeelt. Zo begeleidde hij vroeger zijn broer John die beroepsmusicus is. Helder is nog steeds verzot op drummen: „Als ik eenmaal een nieuw huis in Engeland heb, maak ik daar een speciale muziekkamer en koop ik een drumstel. Een synthesizer heb ik al." In de vier jaar dat hij bij het Rotterdamse Sparta speelde, volgden hoogte- en dieptepunten elkaar op. In de eerste wedstrijden van het seizoen 1991 - 1992 maakte Helder tegen MVV en Groningen twee schitterende goals die prompt tot 'doelpunt van de maand' werden verheven. Zijn definitieve doorbraak leek aanstaande maar een hardnekkige voetblessure hield hem vervolgens maanden aan de kant. Groot compliment Hij was nog nauwelijks hersteld, toen zich een be langrijk moment voordeed. Niet op het voetbal veld maar in de TV-studio's van de VPRO. Oud-in ternational en columnist Jan Mulder moest in het programma 'Zomeravondgasten' een Nederland se voetballer noemen die hem nog kon bekoren. Mulder noemde verrassend Helder, sprak uiterst lovend over hem en liet nog een paar fragmenten uit Studio Sport afdraaien, met wervelende solo's die de lichtvoetige voetballer maakte langs drie, vier en soms zelfs vijf tegenstan ders. Een betere Sterspot had Helder voor zichzelf niet kunnen bedenken. „Ik heb dat programma later teruggezien en ben nog bij Mulder op bezoek geweest, ik ken zijn zoon Youri redelijk. Het was inderdaad heel aardig van hem", zo blikt de Leide naar laconiek terug. Na vier jaar Spangen ging Helder in de zomer van 1993 naar het ambitieuze Vites se. Hij werd full-prof, verhuisde naar een flatje in Arnhem, deed in alle 34 competi tieduels mee en kreeg in het spelersklasse ment van Voetbal International, op Cocu na het hoogste gemiddelde (zes-plus) van de hele ploeg. Het afgelopen seizoen begon nog beter. Maakte hij met een flauw puntertje nog een belangrijk doelpunt tegen Ajax, de schitterende goal tegen Parma, waarbij hij drie vliegende slidings ontweek, bevestigde wat Jan Mulder twee jaar eerder al zag aankomen: Helder wordt een topper. Hij kreeg een uitnodiging om te spelen in een 'wereldteam' in Italië en werd geselecteerd voor zijn tot nu toe enige interland, in ja nuari tegen Frankrijk. Bij Arsenal, dat in februari 2,3 miljoen pond voor hem betaalde, verdween hij na zijn geslaagde debuut tegen Nottingham Forest vrijwel direct uit het gezichtsveld van de Nederlandse pers én van bonds coach Hiddink. Die selecteerde hem nu dus als zeventiende man. „Ik vind het niet erg dat ik nu niet bij de laatste zestien zit. Dat komt heus nog wel", reageert Helder zelfverzekerd. „Na mijn eerste wedstrijd voor Arsenal is de aandacht in Nederland voor mij inderdaad een beetje verslapt. RTL doet Engels voetbal, maar concen treert zich vooral op Manchester United en Blackburn. Of er naar mij ooit iemand van Hiddinks staf is komen kijken, weet ik niet. Ik heb in de drie maanden dat ik daar nu zit, pakweg driekwart van de wedstrijden gewoon goed gespeeld." Nu hij het tot basisspeler van een beroemde club heeft geschopt, zijn agenda bomvol afspraken heeft staan, een vaste plaats in Oranje lonkt en hij heeft wat z'n (voetbal)hartje begeert, rijst de vraag of er nog wel tijd is voor rust, bezinning en een so ciaal leven. Helder zegt van wel. „Toen we met Ar senal in China waren, heb ik de armoede daar kunnen zien, daar sta je dan toch echt wel even bij stil. En ik ga nu naar Suriname op vakantie, maar ik neem mijn voetbalschoenen mee en speel daar waarschijnlijk ook nog een wedstrijdje omdat ze je daar graag zien spelen. Dan kuri je ze niet laten zitten". Veel profclubs vinden het belangrijk dat hun spelers een vaste relatie hebben; een vrouw die meeleeft en ze behoedt voor nachtelijke braspar tijen. Helder was vorig jaar in een TV-programma te zien met een blonde Leidse, maar woont in En geland alleen. „Met dat meisje is het niets gewor den en ook met de vriendin die ik erna had is het inmiddels uit", zegt hij. „Ik weet dat clubs het 'veilig' vinden als je een vrouw hebt. Dje heb ik nu even niet. Maar als je geen vaste relatie hebt, wil dat nog niet zeggen dat je losslaat. Over mij hoeft echt niemand zich zorgen te maken." r in zijn Vitesse-tijd. Vreugde na een treffer tegen FC Twente. foto archief Glenn Helder is als profvoetballer van Arsenal officieel met vakantie maar zijn zaktelefoon rinkelt bijna onophoudelijk. Dan weer in het Engels dan weer in het Nederlands moet hij van alles regelen; tickets haar Suriname, een promotiewedstrijdje bij Vitesse, aanbiedingen van clubs voor zijn broer Mark. Hij is maar een paar dagen in Nederland en slechts enkele uren in Leiden. Op het terras van 'Annie's Verjaardag' in gesprek met een voetballer die het erg naar zijn zin heeft. saHSHimizEzza In zijn eerste wedstrijd in het Arsenal-shirt tegen Nottingham Forest flitst Helder lichtvoetig langs enkele verdedigers. foto archief

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 37