Damiaan lotgenoot van melaatsen 'Weeskinderen zijn nergens welkom' Kerk Samenleving Leiden ZATERDAG 3 JUN11995 redactie* dick van der plas, 071- Paus in België voor zaligverklaring bijzondere pater Vorig jaar moest de plechtige zaligverklaring van pater Damiaan de Veuster uit Tremelo in Vlaanderen op het laatste moment worden afgelast. Paus Johannes Paulus II brak bij een val in het bad zijn heup; zijn reis naar België kon niet doorgaan. Dit Pinksterweekeinde staat het paus bezoek opnieuw op het programma. Het bezoek van de paus staat in het teken van de verering van missionaris Damiaan, de latere Lepra-heilige van Molokai. pratende Vlaming heeft een druk leven achter de rug in de missie van de congregatie van de paters van de Heilige Harten. Op andere Hawaii-eilanden had hij jarenlang de zorg voor dui zenden parochianen en toeris ten. Nu, sinds ruim een jaar, heeft hij gekozen voor het isole ment op Molokai. Iemand kan zich geen betere gids wensen op dit schiereiland. Elke voetstap roept hier als het ware een herinnering op aan zijn landgenoot uit de vorige eeuw. Weinigen kennen Damiaan de Veuster uit Tremelo zo goed als deze pastoor. Kalaupapa is thans een Ame rikaans nationaal historisch park. Zó opgezet houdt deze landtong de erfenis intact, die de geschiedenis heeft geschre ven van de paniekerige en bar baarse manier waarop de Hawaiiaanse maatschappij in de vorige eeuw haar melaatsen behandelde. Met'het besluit; in 1980, om deze vroegere melaatsenkolonie de status van nationaal park te geven loste de (latere Ameri kaanse) regering een soort ere schuld in. Ze legde bij wet vast dat voor de toekomst moet wor den bewaard alles wat op deze plek verwijst naar het onbaat zuchtige werk van Damiaan en dat van alle anderen die zich het lot van de verbannen zieken aantrokken. De overheid garan deerde tegelijk dat de laatst overgebleven en inmiddels ge nezen lepra-patiënten hier, als ze dat willen, een rustige le vensavond kunnen slijten. In de bar, die 's middags om drie uur open gaat, ontmoet ik een klein gezelschap mannen. Lepra heeft hun voeten en ge zicht aangetast. Ze wonen al tientallen jaren in het reservaat en voelen zich thuis in zoals ze het zelf noemen 'dit para- MOLOKAI KEES VAN DER MAAS Molokai. Hierheen heeft de re gering van het koninkrijk Hawaii tot het begin van deze eeuw haar lepra-lijders verban nen. Hier heeft de Vlaamse pa ter Damiaan als apostel van de zelfopoffering zestien jaar lang gezwoegd en gewoond tussen de verschoppelingen van een samenleving die doodsbang was van melaatsen en hen daar om verstootte. Hier is de mis sionaris ten slotte ook zelf door de toen nog ongeneeslijke ziek te gesloopt, totdat hij er in het jaar 1889 aan stierf. De puntige landtong van het eiland Molokai in de archipel van Hawaii moet een godverge ten oord zijn geweest, toen op 6 januari 1866 een schip er de eerste lading leprozen dumpte. Negen mannen en drie vrou wen waren het, getekend en verminkt door een ziekte waar van ze niet zouden genezen. Hawaii wilde hen kwijt en nooit meer terugzien. De boot zette deze mensen af op een stuk land, geschapen als een natuur lijke gevangenis. Bochtig pad Het is een hele toer om de te genwoordige leprakolonie Kalaupapa en het verlaten Kala wao te bereiken. Je kunt het van de bewoonde kant van Molokai per ezel proberen over een smal en bochtig pad langs de helling van de pali, die half groen be groeide, half kale klif. Een paar keer per jaar kun je inschepen op een bevoorradingsboot, wanneer die groot materieel aan de kade aflevert. En dan is er tweemaal per dag een lucht - verbinding. Pastoor Arsène Daenen (72) komt net aangereden als het kleine Twinotter-toestel is ge land op de airstrip. De zacht Molokai: rollers van schuimwitte golven breken op de rotskust de stilte. dijs'. Ze hebben hier elkaar, er varen de beschutte samenleving als iets vertrouwds en willen er ook nooit meer weg. Maar ze vormen een uitstervende groep. In 1969 werden hier de laatste leprozen toegelaten, de jongste is nu 56 jaar, de oudste 97. De kleine samenleving van Kalaupapa gaat haar dagelijkse, tamelijk comfortabele gang midden tussen de stille getui gen van het barre leven op deze zelfde plaats een eeuw geleden. Langs de weg van het vliegveld naar het dorp ligt een groot, kaal kerkhof. Duizenden lepra patiënten zijn hier begraven. Vervallen zerken vermelden hun Hawaiiaanse namen. Soms die van nog jonge kinderen: zonder familie werden ze in de late jaren van de vorige eeuw hierheen gestuurd. De begraaf plaats is een monument op zichzelf. Gedenkzuil De geschiedenis spreekt op de ze plek zonder woorden. Vlak achter de graven glinstert de oceaan; rollers van schuimwitte golven breken op de rotskust de stilte. Wat verderop, in het hart van het dorp staat de gedenk zuil, die het Engels nationaal comité voor pater Damiaan heeft opgericht, kort na zijn dood. Een Iers kruis, daarop aangebracht het portret van de pater en op de sokkel de tekst: Niemand geeft groter liefde dan wie zijn leven geeft voor zijn vrienden". In de bestelwagen van pas toor Arsène rijden we naar de landingsplaats van Kalawao, aan de andere kant van het schiereiland. Op deze plek, on-' deraan de rotskust, begonnen 'de lepra-vrienden van ppter Damiaan' in 1866 en in de jaren daarna aan de wrede verban ning voor de rest van hun leven. Of soms helemaal niet, want als ze hier tegen de zwarte klippen overboord werden gezet, haal den ze lang niet allen levend de vaste wal. Toen de missionaris Damiaan de Veuster in 1875 op Molokai aankwam, stond de melaatsen kolonie al te boek als een levend kerkhof. De op dat moment 33- jarige pater uit de Belgische Kempen had zich op het grote eiland Hawaii als pastoor in be trekkelijk rust kunnen wijden aan zijn hobby: de bouw van een hele reeks kerkjes, kapellen en scholen. Zijn methode om de gelovigen tegen de con currentie van de protestanten in binnen de rooms-katholieke kerk te houden. Maar hij wist wat hem in het verbannings oord van de melaatsen wachtte; toen de bisschop iemand voor deze onmogelijke taak zocht, had hij zich als eerste aange meld. Brieven Damiaan zag het als zijn roe ping om de leefomstandighe den te verbeteren van de men sen die hij al gauw als 'zijn me laatsen' beschouwde. Hij ging aan de slag, onvermoeibaar. Meteen zag hij waar hij moest LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) beginnen. Met alleen pastorale zorg was de armoe, de verwaar lozing en de geestelijke ellende immers niet te bestrijden. Er was veel méér nodig. Hij inspi reerde de lepralijders om mee te helpen bij gemeenschappelij ke voorzieningen. En hij zorgde vooral dat de buitenwereld er weet van kreeg hoe bar de toe stand in Kalawao wel was. Met zijn brieven en zijn dag boekaantekeningen schudde Damiaan niet alleen de autori teiten op Hawaii wakker. Hij' appelleerde ook aan het gewe ten van de mensen overal ter wereld. Tijdens zijn verblijf op Molokai veranderde veel. Arm zalige hutten maakten plaats voor witgekalkte huisjes. De toelevering van voedsel en me dicijnen verbeterde aanzienlijk. Er werd waterleiding aangelegd. Er kwamen een ziekenhuis en een internaat voor weeskinde ren. Timmerman Damiaan was alles tegelijk. Zie kenverzorger, sociaal werker, een vader van weeskinderen, timmerman, schilder, onderwij zer, tuinman, kippenfokker, kok, begrafenisondernemer en soms grafdelver. In de jaren dat hij op Molokai sloofde, heeft hij meer dan 1.600 melaatsen naar hun laatste rustplaats helpen brengen. Al die tijd stond hij er vrijwel alleen voor. Helpers ble ven vaak maar heel kort. Zijn werk voor de leprozen trok op Hawaii en tot ver in het buiten land belangstelling. Na tegen werking in de beginperiode kwamen later overal steunacties op gang. In 1884 kwam vast te staan dat Damiaan zelf door lepra was aangetast. Omdat de ziekte toen nog ongeneeslijk was, overleed hij er vijf jaar later aan. Temid den van de mensen die hij had verzorgd en die hem op handen droegen. Na zijn dood hebben Damiaans goede vrienden, an dere broeders van zijn congre gatie en vrouwelijke religieuzen het werk onder de leprozen voortgezet. Hun namen en de herinneringen aan wat zij heb ben betekend voor Molokai kom je hier overal tegen. Rooseveltstraat 82 071-356356 Posladres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18 00-19,30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red, Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeeh W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071- Familieberichten: 023- 023- Redactie: 071- Hoofdredactie: 071- ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES/ Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere Ie dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagl geluidscassette beschikbaar. Voor infc 08860-82345 (Centrum voor Gesproki tuur, Grave). ZIEKEN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesser en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 u na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende plpegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ui 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uu en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ui 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 ui leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslu r partners/echtgenoten en eigen kinderen. er een ruirr en 18.30-19.30 uur, kl kunde en neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19.30v heelkunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. chef henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -3 BURGERLIJKE STAND Leidse voert actie voor meisjeshuis in Jeruzalem LEIDEN Geboren: Brigitte Angélique, dv. W.A. Happel en A.M.T. Nout Pie- ter, zv. P. Hartevelt en B. van der Goot Jasmine, dv. M. Lfatmi en M. El Alami Kelly Raquel, dv. P.G. Voigt en J.H. Raghoebar Sara Maria Naomie, dv. R.N. Huwae en L.H.H. Leuring Rosan, dv. J. van Leeuwen Koen, zv. P.W. van der Eijk en Y. Diejen Omar, dv. A.M. Amiri en M. Babakarkheel Maurice Vincent, zv. C.J.D. van der Plas en B. van Dijk Esmee Cilia, dv. A.F.I. Ban nenberg en C.J.D.M. Claus Jim, zv. G.A F. Hensingen J.H Ouwehand Ma- rit Danielle, dv. C. Haasnoot en A.H- .Vooijs Kmou Maria, dv. P.H. Kanbier en H.N.M. Ouwehand Leon Daniël, zv. R. van Zijp en H. Eindhoven Wim, zv. A. Rijsbergen Nannet Antoinet Anna, dv. T.L.J. van Rijn en A.E.F.M. Hoek* Zeryab, zv. L.C.J, van Adrichem en N. Agaf Joyce Alisson, dv. M.W. de Regt en M.C. Knijnenburg Rick, zv. R. Hau- wert en A.W.J M. Goldenberg Eleni Ineke. dv. S. Skafidas en M. Buma Melissa, dv. E. Hermsen en A.M. Stie- felhagen Pieter Willem Jacob, zv W.P Kuijt en N.J. Rijnsent Jelle, zv. A. Ou wehand en H.C. de Vreugd Merel. dv. A. Ouwehand en H.C. de Vreugd Ken neth Dirk Hubertus, zv. R Smits en G. Schravendeel Noach John, zv. P.R. Solassa en J.C. Mercera Sascha, dv. D. Boogerd en A.A.A. van Goozen Mees, zv. M.J.M. Kluivers en D. Schotman Sean, zv. M.D. Armitageen L.P. van der Zeeuw Marieke, dv. C.G. Rams en P.M.M. van Kalmthout* Stephany Dalp- hina Annuska, dv. E.M.G. Roman en G. van Delft Tom, zv. H.A M. Groenewoud en E.C. van de Pol Daniël Luke, zv. A.K. Lambert en M.C. Levy Thomas Arnoud, zv. G.E. Hebbink en L.J M. Reuvekamp Sander Anton, zv. G.E Hebbink en L.J.M. Reuvekamp* Laura, dv. R. Beekman en C. van der Steen Martijn Joost, zv. P.N Kesseleren G.A.J. Varkevisser*Chantal, dv. L.M. van Lierop en H. Griekspoor Anass, zv. B. Badrani en S. Ahbari Rutger Chris tian, zv. M. Vreeken en Y. Koppier Inge Marloes, dv. Th. van Rijn en E.M. Lo- ovens Annemieke Johanna Josephine, dv. H.C.L. de Veld en E.P.J. Wulms Sertan, zv A. Kizir en L. Kizir Wouter Robert Jan. zv. R Steijger en M M.L. Swart Arieleen, zv. L van den Haak en A.C. Ouwehand Eva Pamela Dim, dv J. Verheij en A R Scheper Sanne, dv WF Flaman en A.F. Mentzij Bram, zv. C.J. Zwaan en J. van Duijn Nicole Clai re, dv. P. Voorzaat en A S. van Iterson Maartje Johanna, dv. J. Plug en J.D Kuijt Julius Lucius, zv. A.J.W.J. Schoenmaker en A.J.W. Lucassen Marten Hendrik, zv. A. de Vries en G.A Jonker Arthur Piet, zv. P.L.M. van Dam en W.J M, Droogh Overleden: A H. Bavelaar, geb 2 dec. 1920, geh. gew. met J.W. Segaar E.G Knotter, geb 12sept. 1913, geh. gew. met T C Boot*G. van Rijn, geb. 10 fe- br. 1925, geh.gew. met W.J. Brakel P. Lagas, geb. 30 mei 1924, man P.G. de Kooter,geb. 14okt. 1912, man* P.G. de Kooter, geb. 14 okt. 1912, man M. Fontein, geb. 15 juli 1915, man P. Kerpershoek, geb. 27 maart 1927, man D. Harms, geb. 1 nov. 1905, man A.J. Blom, geb. 8 okt. 1920, man A. Goddijn, geb. 23 okt. 1909, vrouw N B. Perlman, geb. 4 dec. 1959, echtg. van M.B Perlman H. Vermeer, geb. 27 aug. 1917, man B van Drongelen, geb. 17 dec. 1937, man L. den Boer, geb. 17 dec. 1914, geh. gew met A. Hertman W.C. Dekker, geb. 27 nov. 1932, man L. van Geest, geb. 10 juli 1917, man *Th.A, van der Ploeg, geb. 21 dec. 1926, man I.A.C.A.M. Pieter- se, geb. 7 sept. 1966, vrouw *A.H. Reddingius, geb. 5 sept. 1913, geh. gew. met H.T. van der Brug W. van der Luit, geb. 14 maart 1933, geh. gew. met A. Korte J.A. Kirscht, geb. 16 aug. 1929, man H. Schipper, geb. 27 okt. 1930, man J.H.G. Verhoeven, geb. 25 juni 1946, man K. van Ham, geb. 22 juli 1906, man J. Duindpm, geb 1 fe- br. 1903. man J. Lindhout, geb. 6 maart 1926, man A.E. Fase, geb. 10 mei 1937, echtg. van F.H J. Deutekom E. Isaak, geb. 29 sept. 1928, geh gew. met G.A. Richards N. van Breda, geb. 11 juni 1916, geh. gew. met G.J. de Hoog W. HMeissner,tgeb. 28 juli 1935, man A. Hoogkamer, geb. 7 fe- br. 1929, echtg. van A. Smit J.J. de Graaf, geb. 13 okt. 1899, vrouw F. Schouten, geb. 29 maart 1922, echtg. van W. Nieuwenburg* J.P. Koevoets, geb. 15 nov. 1920, man. Gehuwd: D. Wolters en S.M.A. Peper W.M.G.M. van Loon en M M.C. Verbout P. Tortike en I C Elzinga W Kostka en D U. Bakiewicz *1)4. Tijhuis en S.H. van der Weijden F.M. Hakkaart en D.J S. Wesseldijk R. Azier en C.M.L. Wisse A. Wildschut en Y.P. Hagen R Loykens en K.E. de Rooij H. van Daalen en G.H.C. Beurse R-F. van Veg- gel en H. van Hees P.C.J. Acda en E.G.J. Spierdijk G.J. Jansen en I.H. Guleij W.J.J. van der Endt en I.P.J. Schmidt H.J Bosch en P.A.J. den Hoed F. Keessen en H.M.J.M Flaman H. Abdi en C. Wenneker M J Schen kels en J.C. Raaijmakers. VOORSCHOTEN Geboren: Alexander Antonius Johannes, zv. G G J. van Bem- melen en C.I .M Verhaar Laura Christi ne Maria, dv. P. Kuik en K.J M. Vasen Shiho, dv. H. Ito en M. Ito Brigitte An gélique, dv. W.A. Happel en A.M.Th. Nout Younes, zv. A. Baouch en M. Boujada. Overleden: D.J. van Cuilenborg, oud 71 LEIDEN MARINA VAN DEN BERG De meisjes zitten op de rand van een betonnen greppel, de pijpen van de spijkerbroek op gerold, blote voeten in het laag je water bungelend. Ze stralen. Een foto van een dagje uit naar de bron in Jericho. Het lijkt niet echt op een subtropisch zwem paradijs. „Je kunt er lekker met water spetteren, hoor", zegt Noor van Beers. Zij is studente Arabisch en na een stage in Is raël een actie begonnen voor een Palestijns weeshuis voor meisjes, dat in Oost-Jeruzalem staat. Het weeshuis 'Dar el-Tifl' staat midden in de stad, ervoor een zanderig schoolplein om ringd met hekken en prikkel draad. „Het is geen omgeving waar ze even met hun fietsje door de buurt kunnen rijden." Noor van Beers logeerde gedu rende haar stage twee zomers in het Palestijnse meisjesweeshuis. In die zomers luisterde ze naar de verhalen van de kinderen, speelde met ze en ging met ze mee op hun uitstapjes in de gammele bus van het weeshuis. „Die bus staat op instorten, is zeker 20 jaar oud, de vering is doorgezakt, de remmen werken slecht en de versnellingsbak is versleten." Harder dan 30 kilo meter durft de chauffeur niet te rijden en bergopwaarts haalt-ie dat niet eens. Het weeshuis heeft geen geld om een nieuwe te kopen. Terug in Nederland besloot ze om het weeshuis een nieuwe bus te bezorgen en begon een inzamelingsactie. De Stichting Wilde Ganzen en het ministerie van ontwikkelingssamenwer- Noor van Beers is gedreven, king steunen haar initiatief en maar ze formuleert voorzichtig zo verdriedubbelt iedere gulden als het om politiek gaat. „Nee, die binnenkomt. dit is geen politieke keuze", zegt ze in haar studentenkamer aan de Leidse Rijnsburgerweg, „maar er is daar zoveel niet in de haak. Villa's met rozen en daarnaast vervallen huizen, overal zie je het onrecht. En toch zijn ze zo vrolijk, ik hou van die mensen, van hun open heid." Min of meer toevallig raakte ze betrokken bij de Palestijnse weeskinderen. „Via de stage konden we in dit weeshuis loge ren en we werden er met open armen ontvangen." Ze wilde iets voor ze doen. „In de Arabi sche wereld komt het bijna niet voor dat je geen familie hebt die je opvangt, er is altijd wel een neef of nicht. Maar deze kinde ren zijn nergens welkom." Ze benadrukt dat het niet alleen triest was in het weeshuis. „Ze moesten bijvoorbeeld vreselijk lachen om mijn accent." Ze studeert Arabisch omdat ze gefascineerd is door andere culturen. „Je moet wèl de taal spreken, alleen dan kun je je er echt in verdiepen." Het Ara bisch vindt ze prachtig. „Als je vraagt hoe het gaat, krijg je als antwoord 'de ene dag is het ho ning, de andere dag is het ui', dat zegt iets over de ziel van de mensen, ze zijn veel bloemrij ker. Bij ons wordt dat al gauw overdreven gevonden. Er is 30.000 gulden nodig voor de bus. Noor van Beers gaat de ze zomer voor een jaar studeren aan de Birzeit universiteit en hoopt niet met lege handen te rug te komen in het weeshuis. Giro 40000 Wilde Ganzen Hil versum t.n.v. schoolbus Dar el Tifl. Burgerbelangen: Leiderdorpse ondernemers voorrang geven LEIDERDORP JUDY NIHOF De fractie van Burgerbelangen vindt dat Leiderdorp zijn karakter moet behouden en geen locatie is 'voor grootschalige bedrijvig heid', wel voor 'kleinschalige, arbeidsinten sieve bedrijvigheid'. Daarbij zouden 'Leiderdorpse ondernemers voorrang die nen te krijgen boven die van buiten de ge meente'. Dat zei BBL-burgerlid N. Blans tij dens een commissievergadering. Op de agenda stond het economisch be leidsplan, dat begin dit jaar verscheen. Het stimuleren van de werkgelegenheid en het versterken van de economie in Leiderdorp zijn belangrijke punten in dat plan. „Niet erg conceet, weinig diepgang," werd opge merkt over de nota, waarin maatregelen staan om van Leiderdorp meer een 'werk stad' te maken.' Zo zouden er meer bedrijfsterreinen moeten komen. PvdA-fractievoorzitter J. Hermans drong er op aan nu toch echt haast te maken met het versterken van het centrum door onder meer het gebied tus sen Winkelhof en Santhorst te ontwikkelen. Hierover wordt in Leiderdorp al jaren ge sproken, maar tot nu toe gebeurde er niets. Wethouder C. Huigen (WD/economi sche zaken) wees erop dat nu echt vastligt welke zaken op welke termijn aan de orde komen. Zo wordt de ontwikkeling van het centrum volgens haar in 1996 ter hand ge nomen. Volgens de wethouder heeft het echter pas zin om het economisch beleids plan verder uit te werken, nadat het struc tuurplan is bestudeerd. Dat plan van de ge meente Leiderdorp is over niet al te lange tijd klaar. Hierin staat waar in de toekomst wel en niet gebouwd wordt en waar wegen, groen en andere voorzieningen komen. Theo Bakker Zoenen onder laserstralen De man in de taxi heeft mooie muziek opstaan. Be grijpelijke jazz, niet van dat anarchistische door elkaar getoeter, zeg maar. Wie het is of zijn, weet ik niet. En hem dat vragen durf ik al evenmin na die afstraffing vorig jaar in New York, toen ik mijn sturende neger vroeg wie al die prachtige tonen produceerde. Eerst zei hij zo lang niets, dat ik dacht dat-ie mijn vraag niet had verstaan, daarna draai de hij langzaam het hoofd om en vroeg met onbegrij pende, bijna beledigde blik: 'You really don't know, Charlie Parker?' Als ik ben afgezet in de Rue de Presbourg en me met mijn strikt persoonlijke uit nodiging heb gevoegd tus sen de tennis-VIP's die zich aan elkaar mogen vergapen op het 'Balie de Nuit', een feestje ter ere van Roland Garros, is mijn eerste con statering dat de muziek in de taxi beter was. Een kniesoor die daar op let. Het was tenslotte ook al heel wat geweest om na een heuse werkdag het oude lijf met hete douches, rumbo- nen en brandewijn nog in vorm te brengen voor deze vervulling aller dromen. Het uur van aanvang was be paald op middernacht, van daar. Je bent in Parijs, dat zul je weten ook. Het is een partijtje van niks. Ons ziet ons. Net heb ik mijn duimstok tevoorschijn gehaald om nu eens per soonlijk te controleren of de gemiddelde lengte van de ingehuurde Parijse model len inderdaad 1.82 meter is, of het eerste meetobject voegt mij met zwaar Brand- steder-timbre toe: 'Zou je dat nou wel doen, joh.' Einde avond. Alles en ieder een ziet er plots omge bouwd uit. Gewezen vrou wen zie ik gewezen mann zoenen, nee aflikken is he maar mannen zoenen ooi mannen en vrouwen vrou wen. Als ze tenminste niel de mond vol hebben van kosten hunner laatste bon vergroting. Je weet niet meer waarnaar je kijkt. Als middelbare provinciaal ra je volledig gedesoriënteeri Ik sta daar als toeschouwe altijd toeschouwer, laat tei einde raad zachtjes een hand in rriijn broekzak glij den om in ieder geval nog zeker te zijn van mijn eige zaak en wil dan in ene naa huis. Huis staat voor kamer 171 en voor slapen in de diagd naai. Dat wil ik nog even niet, want het is vijf uur eij Parijs ontwaakt. Duizend maal meegezongen, 'II est cinq heures, Paris s'éveille en er mooie gevoelens bij gehad. Maar het Sofitel st: in een buitenwijk en naasi mijn slaapkolos ligt een vliegveldje waar helikopte lak staan te hebben aan h< uur van de dag. Op een bankje ga ik overt! lig zitten wezen. En luiste rend naar het ontwakend verkeer denk ik terug aan jaren van uitgaan in de Koets. Ook al weg. Mijn la gere Barbara-school, mijn Scylla-honk, mijn uitgaan oord, nagenoeg mijn hele Leidse verleden is opgehe ven. Maar niet de herinneringe Uitgaan was kijken naar ei verliefd worden en niet dil ven. En dan toch. En die ene eerste zachte aanrakiij van de lippen en de sid dering door je lijf. Worden er nog zulk soort tedere eel ste kussen gegeven in de nieuwe Koets? Hoe zoent dat, onder laserstralen?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12