Xantia Break Citroën's derde stationwagon IflNDERNELDE Weg en wiel CITROEN Nieuwe Opel Vectra blijft herkenbaar ÉMIM Haastige start Mitsubishi Carisma Nieuwe BMW 5-serie nu officieel Rolling Dutchman: loopfiets van nu :VRIJDAG 2 JUNI 1995 redactie peter iodewijks Van der Plas bv Ambachtsweg 14 2222 AL Katwijk Telefoon: 01718-26161 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Snelle Fords in Lelystad ;be Engelse Ford Club Neder land bestaat 10 jaar en de pCR/RS Club 5 jaar. Om dit te jvieren houden beide clubs op zaterdag 10 juni een internatio nale autosportdag op en rond jhet Midland Circuit te Lelystad, [bp het programma staan onder meer diverse demonstraties met allerlei sport-Fords, behendig- heidsproeven en een concours d' élégance. Ook is er een on- derdelenmarkt met nieuwe en gebruikte onderdelen en Acces soires. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. Kennedylaan 118,2324 WZ Leiden Telefoon: 071-769322 Van Hallstraat 30, 2241 KT Wassenaar Telefoon: 01751-19221 Merkenclubs bijeen in Autotron n het weekeinde van 10 en 11 juni treffen liefhebbers van klas- ;ieke auto's en motoren elkaar in het 'autopretpark' Autotron "osmalen tijdens het Merken- :lubweekeinde Klassiek '95. p zaterdag en zondag verzor- ;en leden van vele tientallen :lubs en verenigingen presenta- :ies in de Spykerhal en/of in het ark. Zij hebben gratis toegang, its zij met hun klassieke voer- ig (20 jaar en ouder) het eve- iement bezoeken. Ook passa giers hoeven niets te betalen als de chauffeur tenminste lid is van een bij de Fehac aangeslo ten club. Is dat niet het geval dan geldt voor de overige inzit tenden een korting van 50 pro cent. De normale toegangsprijs be draagt 17,50 (vanaf 4 jaar). Deelnemers en bezoekers heb ben toegang tot het hele park, het automuseum en het huis van de toekomst. Het evene ment is toegankelijk van 10 tot 17 uur. Voor meer informatie: tel. 04192 - 19050. [WEGWERKZAAMHEDEN ^Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, (samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen da ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden &ijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden Telefoon: 071-896000 A. van Leeuwenhoekweg 1 -5 2408 AL Alphen a/d Rijn Telefoon: 01720-22214 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Haarlem richting Amsterdam (A 5) lussen Haarlem en Halfweg, overdag. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) Tussen Amstelveen en Aalsmeer, avond en nacht. Diemen richting Amstelveen (A 9) Tussen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag, Amersfoort richting Amsterdam (A 1) Tussen Amersfoort en Baarn. Amsterdam - Ajmersfoort (A 1) Tussen Eemnes en Hoevelaken. Eindhoven - Maastricht (A 2) T.h.v. Maastricht Airport, overdag. Arnhem - Oberhaysen (A 12) -[T.h.v. knooppunt Velperbroek, overdag. Nijmegen richting Gorinchem (A 15) ,h.v. Leerdam, dag en nacht. Breda richting Utrecht (A 27) [Tussen Nieuwendijk en Werkendam, dag en nacht. Amersfoort - Utrecht (A 28) lissen knooppunt Rijnsweerd en Soesterberg, overdag. Den Bosch richting Waalwijk (A 59) n Tussen Vlijmen en Heusden, overdag. Eindhoven richting Venlo (A 67) Tussen Geldrop en Asten, dag en nacht. Het lijkt wel alsof de autoshow van Frankfurt in september uit sluitend nieuwe modellen te bieden heeft. Naast opvolgers voor de Peugeot 405 en Fiat Tipo zullen er ook de nieuwe BMW 5-serie, de Citroën Xantia Break en Opeis nieuwe Vectra hun debuut beleven. Van laatstgenoemde zal de leve ring vóór het eind van het jaar beginnen in Nederland. Opel stuurde vast de eerste foto's van de nieuweling die zeven jaar doorslaand Vectra-succes moet continueren. In tegenstelling tot eerdere modelwisselingen bij Corsa, Astra en Omega brengt de vervanging van de Vectra geen radicale verandering. Wederom zal de Vectra als 4- of 5-deurs model verschijnen en volgend jaar komt er een sta tionwagon, een variant die de Vectra-reeks nog niet eerder te bieden had. Opel houdt het voorlopig op bekende motoren, van de 75 pk sterke 1.6 liter tot de 170 pk 2.5 liter 6-cilinder. Naast een gemoderniseerd aan zien krijgt de Vectra meer uit rusting, zodat de nieuweling be ter aansluit bij de omvangrijke voorzieningen die Corsa, Astra en-Omega elk in hun klasse bie den. Kever is terug Keert de Volkswagen Kever terug in het verkeersbeeld? Het begint er wel op te lij ken, want op het Super Oldtimerfestival, dat ko mend pinksterweekeindc in Lisse wordt gehouden, wordt de Kever 1995 geïn troduceerd. Het gaat om de gemoderniseerde Kever zoals die in Zuid-Amerika wordt gebouwd en die is voorzien van schijfrem men, een 1.6 liter motor met katalysator, een alarminstallatie en een brandblusser. Importeur Hoofdweg Managements in Lijnden meldt dat de Kever binnenkort in ons land te koop zal zijn voor een prijs van rond de 25 mille. ROB G0RRIS UW BMW DEALER Er staan komend najaar zoveel belangrijke auto premières voor de deur dat Citroën alvast zijn primeur onthult voor de autoshow van Frankfurt. De Franse fabrikant presenteert op basis van de succesrijke Xantia zijn derde station wagon, naast de 'Breaks' in de ZX- en XM-series. De le vering start voor Frankrijk in september, meteen na de belangrijke Frankfurt- show, bij ons een week of zes later. Deze vroege aankondiging heeft ook te maken met de eerdere lancering van de Laguna Preak bij Renault. In Frankrijk de meest verkochte stationwagon en grootste concurrent, dat was althans zijn voorganger Renault Nevada. In Frankfurt verschijnt tevens de opvolger voor Peu- geot's 405, die het debuut van Citroën's Break zal overschadu wen. Deze Peugeot is boven dien een rechtstreekse concur rent voor de Xantia, al zal een stationwagon er niet meteen bij zitten. Citroën wacht af welk prijs kaartje aan de Laguna Break en de nieuwe Peugeot komt te hangen voordat men prijzen van de Xantia stationwagon vaststelt. Niettemin durft de Ne derlandse importeur alvast te schatten dat die 3.000 tot 3.500 gulden meer gaat kosten dan een vergelijkbare sedanversie. Dat zou prijzen vanaf circa 42.000 gulden betekenen. Het eerste dat opvalt aan de Xantia Break is het forse for maat van de auto en diens vlot te, representatieve lijn. Hij lijkt in een hogere klasse te vallen dan de 5-deurs sedan, en heeft een veel voornamer^ uitstraling dan de populaire BX Break die hij in principe opvolgt. Marktdeskundigen toonden nog eens hoe stationwagons aan po pulariteit winnen ten koste van gewone gezinsauto's. Individu alisering slaat ook op de auto markt toe, steeds meer kopers zoeken iets met een aparte uit straling. Voor het eerst horen we officieel van een fabrikant dat velen dan niet meteen aan een ruimtewagen denken. Juist de markt van stationwagons zou sterk (blijven) groeien, is nu de inschatting. Eerder dan de vraag naar ruimtewagens, zoals Citroën's eigen Evasion, waar menig merk tot voor kort zoveel van verwachtte. Uit deze ontwikkeling leidde Ci troën af hoe de Xantia Break moest worden: praktisch en ruim, maar evenzeer vlot en verfijnd. Wat betreft het ruime valt niets te klagen. Achteraan verlengde men de Xantia met 22 centimeter, een 2 centimeter hogere daklijn geeft extra hoofdruimte boven de achter bank. De standaard bagage ruimte kan liefst 520 liter lading aan. Met omgeklapte bank past er een iets minder indrukwek kend totaal van bijna 1.700 liter in. De schuine achterruit beperkt het maximale volume iets te genover bijvoorbeeld een Opel Omega stationwagon. Maai- de achtersteven heeft daardoor wel een mooie lijn, die geen enkele associatie opwekt met een be stelwagen, hetgeen de station wagon van oorsprong toch is. Vandaar ook dat Citroën geen dakrails toepast, doch gleuven waar desgewenst dakdragers in geschoven kunnen worden. De bagageruimte is opgesierd met bergkastjes in de zijwanden, een net om pakjes vast te leggen en ogen voor het vastsjorren van grotere lading. Er is een tweedelige afdekking voor het bagageruim, een kunststof hoe- denplank waar je nog iets op kunt leggen en een daarin ge bouwde rolhoes. Dat de Break opgewaardeerd is, tegenover sedanversies wordt verder benadrukt door vergrote spoorbreedtes en extra sterke motoren. Wegligging en presta ties mochten vooral niet onder doen voor die van de gewone Xantia. Waarbij het hydropneu- matisch veersysteem, automa tisch aanpassend aan de bela dingsgraad, grotere Citroëns al tijd al buitengewoon geschikt maakte voor ombouw tot sta tionwagon. In principe kent de Break een zelfde opzet van het gamma als de sedan, met drie uitrustings niveaus en keus uit vier moto ren. Het ligt voor de hand dat de zwakste motoren van de se dan niet in de Break geboden worden ('of de markt moet er om vragen', voegde men er meteen aan toe). Geen 1.6 ben zinemotor of 1.9 diesel zonder turbo dus, maar wel sterkere top-aggregaten dan de gewone Xantia kent. De 1.8 liter basismotor en 1.9 turbodiesel zijn bekend uit de Xantia sedan. Aan de top staan uit de XM overgenomen 2.0 liter benzinemotoren, een 16-kleps versie met 135 pk en een (8- kleps) turbomotor met 150 pk. Samen met automatische trans missie koos men de 8-kleps Xantia 2.0 liter (123 pk). In de XM is een automaat bij de 2.0 16V ook mogelijk, maar wellicht past dat samen net niet in de Xantia-neus. Die moest al wat verbreed worden om de 2.0 Turbo CT motor onder te bren gen. orn Voor de buitenlandse pers werd de Carisma on langs gepresenteerd. Eerst zou dat eind april ge beuren. Bij de presentatie gebruikt men voorse rie-auto's, die nog afwijken van de net gebouwde eerste produktiewagens. Die afwijking achtte men te groot, daarom werd de presentatie uitge steld. De Nederlandse importeur koos om ook deze gelegenheid voorbij te laten gaan, de voor- serie-auto's zouden 'op meer dan honderd pun ten afwijken van het serieprodukt'. Het blad Autoweek kreeg, kennelijk via diens Duitse zusterblad Autobild, toch toegang tot de 'buitenlandse' presentatie. In het verslag wordt gemeld dat de auto's nog geen volledige geluids isolatie hadden. Blijkbaar betracht Mitsubishi echt maximale haast om de Carisma onder de aandacht te brengen. In de laatste week van juni volgt de presentatie aan de Nederlandse pers, ho pelijk met auto's die dan wel geheel van (goede) produktiekwaliteit zijn. Op 22 mei rolden in de NedCar-fabriek in het Limburgse Bom de eerste Mitsubishi Carisma's van de band. In de Benelux-landen komt dit nieuwe model het eerst op de markt, vanaf eind juni. Aanvankelijk was de planning dat de Caris ma tegen het eind van het jaar in de verkoop zou gaan. Door een vlot verloop van de voorbereiding bij NedCar kon dat vervroegd worden. Dat komt Mitsubishi bepaald niet slecht uit, daar de verkoop in Europa lijdt onder de hoge koers van de Japanse munt. Die maakt de andere, wij- wel alle in Japan gebouwde modellen van het merk relatief kostbaar. De vervroegde produktiestart levert wel wat pro bleempjes op. Bezoek in de fabriek heeft men lie ver niet, omdat daar nu de voorbereiding loopt voor de bouw van een nieuwe Volvo. Deze is ver want met de Carisma, eind van het jaar komt de presentatie, begin 1996 start de verkoop. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De loopfiets is een uitkomst voor men sen die door een handicap niet meer kunnen lo pen of fietsen. Dit oude idee van voortbewegen is door han- delsondernemingArchimedec in Renkum met de Rolling Dutchman nieuw leven ingebla zen. De gebruiker van deze loop fiets traint de beenspieren zonder de gewrichten te zwaar te belasten. De hou ding blijft daarbij waardig rechtop. In Nederland leven 750.000 mensen met een of an dere vorm van loophandicap. Dat kan zijn oorzaak hebben in een reumatische aandoening, arthrosis, ademnood of revali datie na operatie aan heup of knie. Daar komen nog eens de patiënten bij die hun benen vanwege sportblessures of an dere verwondingen tijdelijk niet kunnen gebruiken. De Rolling Dutchman is door zijn wendbaarheid en korte draaicirkel overal te berijden, dus ook binnenshuis. Het ding is op kantoor te gebruiken in een werkplaats, de eigenaar kan er boodschappen mee doen, naar het museum gaan en na» tuurlijk korte of lange wandelin- De loopfiets houdt de benen soepel in be weging en ontlast de gewrichten. tekening wytze hoekstra gen maken. De loopfiets is leverbaar in di verse maten en uitvoeringen. Standaard is de instelbare vering van het zadel, waarmee de rug tijdens het rijden zo min mogelijk wordt belast. Het stuur is met een knop dwars te zetten, zodat het hele voertuig gemak kelijk is op te bergen of mee te nemen. De prijs van de Rolling Dutchman bedraagt 1.295 in basisuitvoering. Meer informa tie via tel. 08373 - 16836. ER IS EEN nieuwe brochure van de Nederlandse Spoorwegen over het meenemen van fietsen in de trein. Het belangrijkste nieuws luidt dat de mogelijkhe den zijn verruimd tegen hogere prijzen. Eerder is al op deze plaats gemeld dat van 28 mei tot en met 26augustus in vrij wel alle intercitytreinen op de lijn Haarlem-Eindhoven-Maas- tricht speciale fietsrijtuigen zul len meerijden. Voorheen was dat uitsluitend in het weekein de. Op 28 mei zijn twee af standsklassen ingevoerd voor het fietsvervoer. Tot 80 km kost een enkele reis 10 en een re tour 17,50. Boven de 80 km kost een enkele reis 15 en een dagkaart 25. Voorheen kostte een enkele reis voor de fiets on geacht de afstand 9 en een dagkaart 17,50. De extra dure dagen (maandag en vrijdag) in juli en augustus zijn afgeschaft. Het meenemen van de fiets in de trein naar het buitenland is goedkoper geworden. De prijs daarvan bedraagt 30 voor een enkele reis (voorheen 25), maar er hoeft geen kaartje te worden gekocht voor het stuk in Nederland. Op de autoshow van Frankfurt in september zal BMW de nieu we 5-serie presenteren. Om een einde te maken aan alle specu laties rond deze nieuwe auto heeft de Duitse fabrikant nu reeds de officiële foto's vrijgege ven. Veel gegevens over het nieuwe model verstrekt men nog niet. Zonneklaar diende de uiterst verfijnde 7-serie als voor beeld. Wat het uiterlijk betreft misschien iets teleurstellend, maar als het rijgedrag evenveel lijkt op dat van BMW's topmo del belooft het veel. Bekend is op dit moment alleen het te voeren gamma: de 4-deurs se dans 520i, 523i en 528i, en de dieselversie 525tds, allen met 6- cilinder motor. Overigens maakt BMW nog dit jaar alle voor Duitsland bestem de versies van de 3-serie Com pact en 5-serie Touring geschikt om op aardgas te lopen. Het maakt deel uit van een op de Hannover Messe ontvouwde strategie om uiteindelijk te ko men tot waterstof als perfect schone autobrandstof (met wa ter als verbrandingsprodukt) Daarmee experimenteert BMW al vijftien jaar. Andere autoconcerns zien te veel problemen bij de opslag van het zeer explosieve water stof. BMW heeft een geleidelijke introductie van gas als auto brandstof voor ogen. Eerst zou samengeperst aardgas gebruikt worden, zoals we hier LPG ken nen, als tweede brandstofsys teem naast benzijie. Dan zou de overstap volgen naar vloeibaar gemaakt aardgas, waarvan veel meer in een bepaald tankvolu me gaat. De tank moet dan wel goed geï soleerd zijn om het aardgas koud en vloeibaar te houden. I Iet benzine-systeem zou dan kunnen vervallen. De volgende stap moet naar vloeibaar water stof gaan. Dat vergt in principe dezelfde soort tank, alleen moet de inhoud nog kouder blijven. BUK IN HET VERLEDEN VECTRA De Volvo V-44 vereni ging bestaat in oktober een kwart eeuw en viert dat tegen die tijd met een aantal activiteiten (meer informatie: tel. 071 -766298 of 04404 - 2013. De aanduiding V- 44 betekent Volvo 1944, het jaar waarin de be roemde PV 444 (Katte- rug, zie foto) werd ge presenteerd. Het duurde echter nog tot 1947 voor de produktie van de 'Person Vagn' 444 (4 zit plaatsen en het bouw jaar '44) een beetje op gang kwam. In 1951 ver schenen de richtingaan wijzers in de vorm van een T-stukje op het dak, maar twee jaar later verdween deze voorziening, genaamd 'Koekoek', weer. In 1955 werden de twee kleine achterruitjes vervangen door één grote en drie jaar later, toen de opvolger PV 544 op de markt kwam, verdween ook de spijl uit de voorruit, foto vereniging v-44

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9