Verzet tegen plan president Clinton Ik bel even als een schuifdak toch een cabrio wordt. Parlement Oekraïne wijst plan president voor referendum af Buitenland Eieren voor prins Charles Gotthardpas weer open Onderdrukking neemt toe in China en Tibet Rechter proces Solingen 'niet bevooroordeeld' m) VRIJDAG 2 JUNI 1995 Overlevenden uit het puin gehaald neftogorskReddingswerkers hebben gisteren in het Russische Neftogorsk, dat het afgelopen weekeinde werd getroffen door een zware aardbeving, zes overlevenden onder het puin van daan gehaald. Onder hen zijn een baby van drie maanden en enkelen van de veertig studenten die na de ramp onder het puin in een discotheek bedolven raakten. Naar schatting liggen nog ongeveer tweeduizend mensen onder het puin in Neftogorsk. Enorme bosbranden in Canada ottawa De Canadese provincie Alberta wordt getroffen door verwoestende bosbranden. Gisteren is een luchtbrug ingesteld om de door het vuur ingesloten stad Fort McMurray van voorra den te voorzien. De branden in Alberta woeden over een opper vlak van 60.000 hectare. Ook de naburige provincies Saskatche wan en British Columbia worden getroffen door veel bosbran den. Vredesoverleg Tadzjikistan mislukt alma ata De vredesonderhandelingen over Tadzjikistan zijn vandaag na elf dagen zonder veel resultaat afgesloten. Vertegen woordigers van de regering in Alma Ata en de gewapende isla mitische oppositie, die elkaar spraken onder bemiddeling van de Verenigde Naties, kwamen alleen overeen krijgsgevangenen uit te wisselen en zich in te spannen voor de terugkeer van hon derdduizendenvluchtelingen. Indianen dreigen met zelfmoord bogota De ongeveer 4.500 indianen van de Uwa-stam hebben gedreigd zelfmoord te plegen als zij hun woongebied in Colom bia moeten afstaan aan een buitenlandse oliemaatschappij. De indianen zeggen dat de eerste leden van de stam in augustus zelfmoord plegen als de kwestie dan niet is geregeld. Treinongelukken teisteren India new delhi Twee grote treinongelukken in het oosten van India hebben gisteren zeker in totaal 73 levens geëist. Er vielen 335 ge wonden. De zwaarste ramp was die in de mijnstad Dhanbar in Bihar waar een passagierstrein zich in een goederentrein boor de. In de eveneens oostelijke deelstaat Orissa liep een passa gierstrein uit de rails en stortte in een ravijn. Hoger beroep Touvier afgewezen parus Het Hof van Cassatie in Parijs heeft gisteren geweigerd hoger beroep toe te laten van Paul Touvier, tegen zijn veroorde ling wegens oorlogsmisdaden. De nu 80-jarige Touvier is in 1994 tot levenslang veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij de moord op zeven joden in 1944. Touvier was in de Tweede-We reldoorlog in Lyon de chef van de inlichtingendienst van een pro-Duitse militie. Veel doden bij strijd in Zuidoost-Turkije ankara» De Turkse troepen hebben gisteren bij gevechten in Zuidoost-Turkije naar eigen zeggen zeker 42 Koerdische opstan delingen van de PKK gedood. Ook kwam een soldaat om het le ven. De gevechten hadden vooral plaats in de provincies Kars, Tunceli, Siirt, Hakkari, Diyarbakir en Mardin. Bosnische minister buitenlandse zaken new york De Bosnische ambassadeur bij de Verenigde Naties in New York, Mohammed Sacirbey, wordt de nieuwe minister van buitenlandse zaken van zijn land. Sacirbey (38) volgt de op 28 mei omgekomen Irfan Ljubijankic op. Ljubijankic vond de dood toen de helikopter waarin hij zat, boven Bihac door Kroati sche Serviërs werd neergehaald. Water isoleert Noorse dorpen Oslo» Noorwegen wordt geteisterd door de ernstigste overstro mingen van deze eeuw. Gisteren stonden delen van het land on der water en raakten verschillende dorpen geïsoleerd. Het was sende water uit Noorwegens grootste meer, de Mjosa, bedreigde delen van Lillehammer. Ook de ijssporthal in Hamar dreigde on der water te lopen. Verwacht wordt dat de hevige regenval die tot de overstromingen heeft geleid ook in de komende dagen zal aanhouden waardoor de situatie nog kan verslechteren. In november vertrek"van Jordaanoever telaviv» Het Israëlische leger zal op zijn vroegst vanaf 1 novem ber de Palestijnse bevolkingscentra op de Westelijke Jordaanoe ver verlaten. Dat meldde de gewoonlijk goed geïnformeerde Is raëlische krant Ha'aretz gisteren. Eerdere terugtrekking van het Israëlische leger van de Westelijke Jordaanoever is technisch on mogelijk. Eerst moeten nieuwe verbindingswegen tussen de joodse nederzettingen met een lengte van in totaal 110 kilome ter zijn aangelegd. Duitse gedenkdag nazi-slachtoffers bonn» Het presidium van de Duitse Bondsdag en alle politieke partijen hebben gisteren besloten 27 januari te bestempelen tot gedenkdag voor alle slachtoffers van het nazi-regime. De rege ringen van de 16 deelstaten zullen over het voorstel overleggen en moeten formeel hun toestemming geven. Daarna kan de Bondsdag de gedenkdag pas instellen. Het idee voor een ge denkdag kwam van Ignatz Bubis, voorzitter van de Centrale Joodse Raad in Duitsland. Op 27 januari 1945 werd Auschwitz bevrijd, het vernietigingskamp waar de nazi's de massamoord op de joden systematisch uitvoerden. Republikeinen werken niet mee aan sturen troepen naar Bosnië Het voorstel van president Cinton om mogelijk Ameri kaanse troepen in te zetten in Bosnië stuit op felle kritiek van de Republikeinen. Robert Dole, de leider van de Re publikeinen in de Amerikaanse Senaat, achtte het onzin Amerikaanse levens te riskeren in wat hij een mislukking noemde. der van de Republikeinse meer derheid in de Senaat, Robert Dole. Hij achtte het onzin 'moe dige Amerikaanse vrouwen en mannen er op uit te sturen om een mislukking te versterken'. Het is beter en eenvoudiger de Bosnische regering de wa pens te geven die het nodig heeft om zich te verdedigen, al dus Dole'. Hij refereerde aan het VN-wapenembargo tegen onder andere de regering in Sarajevo. Volgens Dole heeft de VN- macht in Bosnië gefaald Bosni sche burgers te beschermen, veilige zones te beschermen en (zelfs) zichzelf te beschermen. De voorzitter van de senaats- commisie voor buitenlandse za- WASHINGTON-DEN HAAG AFP-Rtr-ANP Clinton relativeerde gisteren in een interview de intentie troe pen te zenden. Hij zei het zen den van grondtroepen enkel te overwegen als daartoe een ver zoek is ingediend. Hij zou alleen geneigd zijn troepen te sturen in het kader van een korte mis sie die uitsluitend de betrokken Amerikaanse eenheden kunnen uitvoeren. De president zei een dag eer der dat de VS eventueel troepen zouden zenden om een her groepering van de VN-vredes macht in Bosnië te ondersteu nen. De suggestie van Clinton ontlokte felle kritiek van de lei ken. de Republikein Jesse Helms, sprak eveneens van een mislukte missie en noemde de inzet van Amerikaanse troepen onaanvaardbaar. Dole riep de president op het Congres te raadplegen alvorens een nieuwe politiek ten aanzien van het conflict op de Balkan aan te nemen. Volgens de Re publikein zou de regering lei ding moeten geven aan een uit voerbare politiek die het Bosnië mogelijk maakt zichzelf te ver dedigen. Als voorwaarde voor eventue le deelneming van Amerikaanse strijdkrachten aan de VN-vre desmacht in Bosnië noemde Dole NAVO-opperbevel, ruime regels voor het handelen van de troepen, beperking van de inzet tot het redden van levens en niet van materieel, en een ak koord over de opheffing van het wapenembargo tegen Sarajevo. dublin» De Britse kroonprins Charles is gisteren, op de tweede dag van zijn historische eerste bezoek aan de Ierse Republiek, met eie ren bekogeld. Deze misten hun doel maar net; drie demonstranten zijn door de politie weggevoerd. Voor de rest was de ontvangst hartelijk. „Ach, een jaar geleden had hij nog Semtex (springstof) naarz'n hofd gekregen", aldus een omstander. Charles is het eerste lid van de Britse koninklijke familie dat de Ier se Republiek bezoekt sinds de Ierse Vrijstaat zich in 1921, na een bloedige onafhankelijkheidsoorlog, losmaakte van het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland. Het bezoek is mogelijk door het staakt-het-vuren dat het Iers Re publikeinse Leger (IRA) vorig jaar afkondigde. De katholieke IRA heeft jarenlang een bloedige strijd geleverd om Noord-lerland, dat onder Britse heerschappij bleef toen het zuiden van het eiland on afhankelijkheid kreeg. De prins schudde op straat handen van mensen achter een hek. Na de afsluiting van het officiële gedeelte blijft de kroonprins nog twee dagen privé in Ierland. foto martin keane Vogels houden lancering van ruimteveer op CAPE CANAVERAL Rtr Twee spechten hebben zeker 71 gaten gehakt in de bekleding van de brandstoftanks van hel Amerikaanse ruimteveer Disco very. Daardoor komt de lance ring op 8 juni van het ruimte veer, dat een satelliet in de ruimte moet brengen, in het ge drang. Volgens het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA gaat het om gaten met een doorsnee- van 1,2 a 4 centimeter, in de piepschuimisolatie van de ex terne brandstoftanks. De enkele centimers dikke isolatielaag moet ijsvorming op de brand stoftanks voorkomen als deze met de sterk gekoelde brandstof worden gevuld. De vijf astro nauten kunnen niet starten voordat de schade is gerepa reerd. De spechten zijn bij een rou tinecontrole ontdekt. Arbeiders hebben bij de lanceerinstallatie enkele namaak-uilen neergezet in de hoop de spechten zoite verdrijven. Ook wordt geregeld getoeterd om de dieren te verja gen. Het Kennedy-ruimtevaart - centrum ligt middenin het na tuurgebied van Merritt Island. PEKING AFP na zelf vormden groepen die weigeren zich aan te sluiten bij de officieel erkende kerken. Dit blijkt uit een gisteren ver schenen rapport van de inter nationale mensenrechtenorga nisatie Amnesty International. Martelen, vooral door middel van toediening van elektrische schokken, gaat gewoon door. Doodstraf wordt welhaast blin delings toegepast. Peking exe cuteerde in 1994 bijna 1.800 mensen. Amnesty geeft verder in het 42 pagina's tellende rapport een indrukwekkende opsomming van 'willekeurige arrestaties en detentie en processen zonder inachtneming van de rechtsnor men'. gotthard Zwitserse sneeuwruimers hebben dagen werk gehad om de Gotthardpas op tijd voor het begin van het vakantieseizoen sneeuw vrij te krijgen. Eerder deze week is nog een vers pak sneeuw gedeponeerd in de bergen die de afscheiding vormen tussen de kantons Uri en Ticino, de grens tussen Duits- en Italiaans Zwitserland. De 22 kilometer lange Gotthardtunnel, die onder de bergpas doorloopt, wordt later deze maand (van 19 tot en met 23 juni) 's nachts voor alle verkeer gesloten vanwege onderhoudswerkzaamheden. foto peter lauth dusseldorf ap De rechter in het proces tegen vier rechts-extremistische jon geren die terechtstaan wegens de aanslag op Turken in Solin gen, mag zijn werk voortzetten. De besluitkamer van de Düs- seldorfse rechtbank heeft giste ren verklaard dat de rechter, Wolfgang Steffen, niet is be vooroordeeld. De advocaten van de ver dachten hadden een aanvraag ingediend de rechter te vervan gen naar aanleiding van een verklaring die hij woensdag in de rechtszaal voorlas. Daarin stelden twee Berlijnse Turken dat een landgenoot verantwoor delijk was voor de brandaan slag, waarbij twee jaar geleden vijf Turkse vrouwen en meisjes om het leven kwamen. Later bleek de per fax gestuurde brief vals te zijn. De advocaten zeiden dat de rechter de brief eerst op echt heid had moeten laten testen. Door het voorlezen van de brief zou Steffen zijn onpartijdigheid hebben verloren en onnodig schade hebben berokkend aan zowel de aangeklaagden als de Turkse familie Gene. De besluit kamer van de rechtbank oor deelde echter dat Steffen zich niet ten nadele van de aange klaagden heeft laten beïnvloe den. Volgende week zullen de openbare aanklagers in het pro ces tegen de vier verdachten, in leeftijd variërend van 17 tot 25 jaar, hun pleidooien geven. Steffen kreeg gisteren veel kri tiek te verwerken. Een notaris uit Berlijn, op wier briefpapier de valse veridaring was opge steld, was als getuige opgeroe pen. Zij zei voor de rechtbank dat iedere jurist direct gezien zou hebben dat het schrijven vals was, omdat het vol juridi sche fouten stond. De onderdrukking van dissiden ten in China en het door Peking overheerste Tibet is in de afge lopen twaalf maanden alleen maar toegenomen. In China was zij vooral ge richt tegen degenen die op 4 ju ni het bloedbad willen herden ken van zes jaar geleden op het Plein van de Hemelse Vrede. Maar de Chinese autoriteiten pogen ook steeds sterker elke activiteit in de kiem te smoren die zij in strijd achten met de gevestigde politieke orde. In Tibet hebben zij 'honder den arrestaties' verricht als on derdeel van politieke en reli gieuze onderdrukking. Doelwit van religieuze repressie in Chi- Oostenrijk geeft vergoeding aan nazi-slaehtoffers Het Oostenrijkse parlement is gisteren akkoord gegaan met een fonds voor schadevergoe ding aan naar schatting 30.000 slachtoffers van het nazi-be wind, die tegenwoordig allen in het buitenland wonen. De meeste Oostenrijkse par tijen, ook de uiterst-rechtse, steunden een voorstel van de regeringscoalitie om het tachtig miljoen gulden omvattende fonds op te richten. De Groenen stemden tegen omdat zij het aangeboden geld onvoldoende vinden. De compensatie is vooral be doeld voor duizenden mensen die naar concentratiekampen werden gestuurd, omdat ze jood, communist of homo seksueel waren en diegenen die in ballingschap vluchten om het vege lijf te redden. De aanvra gers moeten aantonen dat ze Oostenrijks staatsburger waren ten tijde van de annexatie door Hitiers Derde Rijk in 1938. Eerherstel voor deserteurs van Wehrmacht Als het aan de regeringspartijen CDU/CSIJ ligt, krijgen soldaten die tijdens het nazi-regime uit de Duitse Wehrmacht deser teerden binnenkort eerherstel, In de Tweede Wereldoorlog deserteerden tienduizenden Duitsers uit het leger. )p deser tie stond de doodstraf en veer tigduizend soldaten werden te rechtgesteld. Na overleg met de oppositionele SPD en andere partijen heeft de CDIJ voorge steld bij de rechtbank het ver zoek in te dienen de vonnissen tegen de deserteurs als onrecht matig te bestempelen. Het zou de eerste keer zijn dat oordelen die door Wehrmacht-rechtcrs zijn geveld, worden opgeheven. De CDU vindt dat een deser teur niet langer hoeft te bewij zen dat hij uit politieke motie ven het leger verliet. Omdat de vonnissen tegen de deserteurs nooit zijn opgeheven, lopen zij formeel met een strafblad rond. U wordt daarna terug gebeld en weet dan meteen zeker of u de lening krijgt. De Postbank Leenlijn: 058-952345. J5 Politieke crisis in Kiev verscherpt KIEV Rtr-AFP Of een luchtverfrisser toch een airco. Of stof toch leer. Bel de Postbank Leenlijn. Dan weet u wat u maximaal kunt lenen en kunt u de lening ook afsluiten. Dat gaat heel persoonlijk: u krijgt een Postbank-medewerker aan de lijn die u een paar gegevens vraagt. Zoals uw gironummer, uw netto-inko- L1 krijgt vervolgens een contract thuisgestuurd en het bedrag op uw girorekening I gestort. Zo makkelijk gaat het. Eén telefoontje is voldoende. Elke werkdag tot 21.00 uur en 's zaterdags tot 12.00 uur. Zo ziet u, met de Postbank Leenlijn i' maandelijkse vaste lasten, hoeveel houd je je hoofd POSTBANK Bel en leen via de Postbank Leenlijn. Oekraïne verkeert sinds gisteren in een politieke crisis nadat het parlement zijn veto had uitgesproken tegen een referen dum dat president Leonid Koetsjma had aangekondigd. Het staatshoofd wilde met de volksraadpleging een einde maken aan de onophoudelijke conflicten tussen rege ring en parlement, die de politiek in het land verlammen. De bevolking zou zich moeten uitspreken over de vraag of zij de volksvertegenwoordigingen president nog vertrouwt. Het overwegend conservatieve parlement vindt het referendum te duur en in strijd met de grondwet. Met 252 tegen 9 stem men en bij 20 onthoudingen nam het een resolutie aan die het de regering verbiedt zo'n volksraadpleging te financieren. Koetsjma, een voorstander van drastische economische hervormingen, wilde het refe rendum op 28 juni houden, zo maakte hij woensdag bekend in een TV-toespraak. Het staatshoofd, sinds juli 1994 aan de macht, is al wekenlang verwikkeld in een machtsstrijd met het parlement, in maart 1994 gekozen, over institutionele hervor mingen. Die zouden de president meer macht geven. Maar de volksvertegenwoor diging aarzelt de daarvoor nodige grond wetswijzigingen in te voeren. „Een politieke crisis heeft Oekraïne feite lijk verlamd. President en parlement kun nen zo niet langer naast elkaar bestaan", zei Koetsjma woensdag. Die situatie is schade lijk voor de economie en de toekomst van Oekraïne, voegde hij eraan toe. Het besluit van de volksvertegenwoordi ging het referendum te dwarsbomen is een klap in het gezicht van het staatshoofd, dat gisteren op bezoek was bij de NAVO. Daar kreeg hij de belofte dat Oekraïne in aan merking komt voor een 'speciale band' met het Atlantische Bondgenootschap. Koetsjma's woordvoerder trachtte de zaak te relativeren en zei dat het „geen tra gedie" is. „We moeten ervoor zorgen dat we niet de fouten van Wit-Rusland en Rusland herhalenzei hij. Daar mondde het conflict tussen staatshoofd en volksvertegenwoordi ging uit in geweld. Met de oproep aan de kiezers nam Koetsjma een risico omdat de huidige grondwet hem dat recht slechts toekent als het gaat om constitutionele vraagstukken. Het staatshoofd had uitgelegd dat het refe rendum slechts tot doel had de bevolking te raadplegen en vergeleken kon worden met een opinieonderzoek. Het conflict blokkeert al twee maanden de vorming van een nieuwe regering. Het parlement nam in april een motie van wan trouwen aan tegen het kabinet van de in middels demissionaire premier Jevgeni Martsjoek. Koetsjma kan geen nieuwe rege ring vormen zonder de goedkeuring van de volksvertegenwoordiging voor de benoe mingvan de belangrijkste posten. Koetsjma, voormalig directeur van een van de belangrijkste strategische wapenfa brieken van de voormalige Sovjetunie, meent dat hij alleen met uitgebreide be voegdheden zijn economische hervormin gen kan doorvoeren in Oekraïne. Sinds hij staatshoofd is, heeft hij financiële steun van het Internationaal Monetair Fonds en van de Europese Unie gekregen. Maar hij ondervindt groot verzet van de bevolking tegen zijn bezuinigingspolitiek. Volgens recente opiniepeilingen geniet hij de steun van 38 procent van de Oekraïners, terwijl 51 procent zegt niet te geloven dat Koetsjma in staat is om het land uit de eco nomische crisis te slepen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7