Melkert nijdig over falen allochtonenwet Straks op weg? Zorgen voor oma in een tuinhuisje Binnenland iet effect van een neeuwbui in de zomer Nu naar de ANWB(L nw**™* Acht adviesraden geïnstalleerd Wroeten naar vroeger Kamer wil verder praten met slachtoffers FIOD Asbestslachtoffer krijgt ton schadevergoeding Hoogleraren: 'Privatiseer ingedommeld Planbureau' Pit geeft zijn zetel niet op Vervoerders zijn bang voor 'verkeersinfarct' VRIJDAG 2 JUN11995 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Onderzoek branden Ede bijna klaar ede» Het politie-onderzoek naar ruim veertig brandstichtingen in Ede en omgeving is bijna afgerond. De hoofdverdachte, een 21-jarige Edenaar, heeft ruim dertig branden bekend. Een 18-ja- rige plaatsgenoot heeft toegegeven een kleine tien branden te hebben aangestoken. Twee brandstichtingen, die evenals alle andere in de periode maart/april plaats hadden, zijn nog niet opgelost. Het speciale brandenteam van de politie is intussen ontbonden. Snelweg naar Eindhoven in oktober open den bosch De totaal vernieuwde autosnelweg van Den Bosch naar Eindhoven is in oktober helemaal klaar. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een stuk van zes kilometer bij Boxtel. De werkzaamheden hebben alles bij elkaar 460 miljoen gulden gekost. Omgerekend komt dat neer op 20 miljoen per ki lometer. Het traject van Den Bosch naar Eindhoven heeft jaren lang voor de nodige verkeersoverlast gezorgd. De maximum snelheid bedroeg 80 kilometer per uur en 12 verkeerslichtinstal laties zorgden voor filevorming. Oosting directeur Vluchtelingenwerk Amsterdam Dick Oosting (48) wordt op 1 juli directeur van Vluchtelingenwerk. De organisatie heeft dat gisteren laten we ten. Oosting is nu nog directeur van de Raad voor de Kinderbe scherming. Eerder heeft hij vijftien jaar voor Amnesty Interna tional gewerkt, onder andere als eerste directeur van het lande lijke secretariaat in Amsterdam. FNV en AVC slaan handen ineen Amsterdam De vakcentrales FNV en AVC gaan voorjaar 1998 volledig samen. De voorzitters Stekelenburg en Van der Hoek liebben gisteren hun handtekening onder dat plan gezet. De FNV heeft via de de aangesloten bonden 1,1 miljoen leden, de nog jonge Algemene Vakcentrale (AVC) 110.000. 'igen risico beheerst debat volksgezondheid 'en haag dick hofland Is het erop aankomt, gaat poli- iek in Nederland toch altijd /eer om geld. Officieel debat- :erde de Tweede Kamer de af- [elopen twee dagen over de ernieuwing van de gezond- leidszorg, maar in de praktijk jing het om de vraag of er een igen risico van 200 gulden toet worden ingevoerd. Minister Borst had het onder- ferp nauwelijks aangeroerd of "e woordvoerders van de aan- ■ezige fracties vlogen naar de tiicrofoon om haar te attaque- pn. De PvdA stort zich op de pinima. De WD roept over de [igen verantwoordelijkheid van Ie burgers. D66 komt met een mernatief. Groen Links en de pcialistisch Partij zijn tegen, [rant ,,dit is het einde van de so- dariteit". Het CDA blijft, om- at het nu een oppositiepartij s, onduidelijk over haar eind- jordeel zodat de coalitiefracties loeten blijven dansen om haar unst. En de ouderenpartijen et AOV plus drie afgesplitste iden nemen niet aan het de- at deel, hoewel de maatregel eel veel ouderen raakt. Vervolgens lapt minister Borst et dualisme aan haar laars. Zij alleen bereid het voorstel* oor een eigen risico van 200 ulden aan te passen of in te ekken als de drie coalitiepar- jen het eens zijn over een oorstel. Nu wil het toeval dat 166 een plannetje heeft om lensen met een inkomen tot 0.000 gulden te ontzien en aarboven iedereen een per- entage van het inkomen te la- in betalen als eigen risico. De PvdA voelt daar wel voor, e WD niet. Het CDA bood aan et plan van D66 te steunen, odat er toch een kamermeer- erheid ontstaat. Dat zou vol- oende moeten zijn om de mi- ister van volksgezondheid op ndere gedachten te brengen, laar nee, Borst zegt: de coalitie n niets dan de coalitie. Het resultaat is dat invoering an het eigen risico, gepland oor 1 januari 1997, aan een zij- en draadje hangt. In elk geval ijn PvdA, D66, Groen Links, SP, 0V en RPF tegen. Dat zijn bij Ikaar 73 stemmen, onvoldoen- e om de maatregel tegen te ouden. Besluit het CDA zich Gedetailleerde wegenkaarten, nu geheel bijgewerkt Oost-Europa volledig in kaart Nog overzichtelijker en toegankelijker 648 pagina's met nuttige informatie Onmisbaar voor de zomervakantie! Alkmaar, Kennemerstraatweg 12 Beverwijk, Beverhof 16-17. Den Helder, Bernhardplein 75. Haarlem, Stationsplein 70. Leiden, Stationsweg 2. IJmuiden, Lange Nieuwstraat 422. Zaandam, Peperstraat 146 Minister wil werkgevers dwingen tot medewerking den haag» anp Minister Melkert van sociale zaken neemt de 'stroeve in voering' van de Wet bevordering evenredige arbeidskan sen allochtonen hoog op. Hij bekijkt hoe hij werkgevers alsnog kan bewegen hun allochtone werknemers te regi streren en de gegevens te deponeren bij de Kamers van Koophandel. Een woordvoerder van Meikerst ministerie liet dat gisteren weten. gen over de geringe medewer king van werkgevers. Een grote meerderheid heeft het kabinet gisteren opheldering gevraagd en wil over een week antwoord. De nieuwe wet, een initiatief van WD, D66 en Groen Links, heeft als doel meer allochtonen aan werk te helpen. Door werk gevers te verplichten de etni sche samenstelling van hun personeelsbestand openbaar te maken, dachten de initiatiefne mers druk op bedrijven en in stellingen te leggen om meer al lochtonen in dienst te nemen. Hoewel de wet een verplich tend karakter heeft, is niet pre Van de wettelijke verplichting om allochtone werknemers te registreren, komt niet of nauwe lijks iets terecht. Deponering van de gegevens bij de Kamers van Koophandel, zoals de wet voorschrijft, komt helemaal zel den voor. ,,Er wordt zeer margi naal gedeponeerd", aldus mr. I. Rusz van de Vereniging van Ka mers van Koophandel en Fa brieken in Nederland. De gege vens hadden gisteren bij de ka mers binnen moeten zijn. Naast minister Melkert maakt ook de Tweede Kamer zich zor- cies geregeld wat er moet ge beuren als werkgevers zich er niet aan houden. De minister van sociale zaken kan de Ka mers van Koophandel vragen welke bedrijven en instellingen zich niet of niet volledig aan hun verplichtingen houden. Ac tieve opsporing door het minis terie is in de wet echter niet aan de orde. Derden (bij voorbeeld minderhedenorganisaties) heb ben wel de mogelijkheid straf rechtelijke actie te ondernemen. Zij kunnen klagen bij de officier van justitie, die vervolging kan instellen. Al eerder maakte het werkge versverbond VNO-NCW bekend dat de wet niet werkt. Werkge vers geven wegens het 'bureau cratische karakter' op z'n zachtst gezegd geen voorrang aan uitvoering. Twee weken ge leden gaven ook de gemeenten te kennen niet met de wet uit de voeten te kunnen. DEN HAAG ANP De acht nieuwe adviesraden voor minderheden, die minis ter Dijkstal van binnenlandse zaken gisteren installeerde, zijn geen lang leven bescho ren. Net zomin als de overige adviesraden in Nederland. Straks gaat de bezem door de ongeveer 120 adviesraden en naar Dijkstals verwachting zul len er ongeveer twintig over blijven. De minister zei gisteren zich wel sterk te zullen maken dat binnen de nieuw te vormen adviesraden de multiculturele samenleving een duidelijke weerspiegeling vindt. Hij zal daartoe gebruik maken van de expertise van de acht adviesra den voor minderheden. Dijkstal verrichte in de Nieuwe Kerk in Den Haag de officiële installatie van de nieuwe adviesraden. In de an derhalf jaar dat zij zullen be staan hebben zij tot taak schriftelijk advies uit te bren gen over minderhedenbeleid. Dat kan naar aanleiding van vragen van de overheid of uit eigen beweging. De adviesor ganen zullen ook de Tweede Kamer, indien die dat nodig acht, adviseren. De raden ne men de adviesfunctie over van de huidige inspraakorganen maar moeten volgens de wet in 1997 weer verdwijnen. Er zijn adviesorganen in het leven geroepen voor Antillia- nen en Arubanen, Molukkers, Marokkanen en Tunesiërs, Su- rinamers, Turken, vluchtelin gen en asielgerechtigden, Zuid-Europeanen en woonwa genbewoners en zigeuners. bij deze groep aan te sluiten, dan is er een royale meerder heid tegen. Het kabinet staat dan voor de keuze uit twee ver velende mogelijkheden: tegen de wens van de Kamer aan de maatregel vasthouden, of het plan intrekken door toedoen van oppositiepartij CDA. Beslist het CDA echter het ka binet te steunen, net als de WD, dan worden de stemmen van marginale partijen als SGP, GPV, CD en de drie afzonderlij ke ouderen doorslaggevend. Dit scenario heeft veel weg van de operette rond de aanleg van de A73, omdat ook daar WD en PvdA/D66 tegenover elkaar stonden. Dan wordt de vraag ook actu eel of de coalitie alsnog tot een compromis wil komen. Het al ternatief van D66 is daarvoor de uitgelezen mogelijkheid, temeer daar er volgens woordvoerder Van Boxtel best nog iets kan worden veranderd. De partijen zouden kunnen besluiten alle inkomens boven 30.000 gulden een eigen risico van 200 gulden te laten betalen, en de hoogte van het eigen risico dus niet af hankelijk te maken van het in komen. Op die manier worden de laagste inkomens gespaard (winst voor de PvdA), worden de midden- en hogere inko mens niet extra zwaar belast (winst voor de WD) en levert de mix van die twee lachende ge zichten op bij D66. Er is de komende maanden dus nog heel wat loven en bie den te verwachten, waarbij ook minister Borst nadrukkelijk zal zijn betrokken. Zij is er zeer bij gebaat dat de drie regerings fracties het eens worden, zodat ze niet al te veel gezichtsverlies hoeft te lijden. Ze heeft namelijk al enkele maatregelen moeten intrekken. Zo blijft de pil in het ziekenfondspakket, behouden chronisch zieken het recht op gratis fysiotherapie en lijkt de voorgenomen forse verlaging van de prijzen van medicijnen niet haalbaar. Minister Borst mag al zeer tevreden zijn als ze een begin van verandering in de gezondheidszorg weet te berei ken. Want zoals het er nu uitziet zullen, om haar eigen woorden te gebruiken, de inspanningen het effect hebben van een sneeuwbui in de zomer. een grote maatschap bij de Tweede Kamer klagen over op treden van de FIOD. Gedupeer den menen vaak dat klagen 'toch geen zin heeft' of hen van de regen in de drup helpt. Na uitvoerig onderzoek publi ceerde deze krant in april vorig jaar een serie artikelen waaruit bleek dat de FIOD te snel ge bruik maakt van verregaande machtsmiddelen. Tevens bleek dat een kamermeerderheid een scherpere controle op de be- lanstingpolitie wenselijk achtte. Toenmalig PvdA-kamerlid Vermeend, nu bewindman op het ministerie van financiën, waaronder de FIOD valt, pleitte destijds voor het aanstellen van een procureur-generaal voor fraudezaken. Ybema (D66) zei daar toen ook wel voor te voe- De vaste kamercommisie voor financiën wil gesprekken door zetten met mensen die ten on rechte zijn gedupeerd door de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD). Als de gedu peerden daar althans zelf op aandringen. Dat zei de voorzit ter van de kamercommissie, D66'er Ybema, gisteren na af loop van een hoorzitting. De commissie hoorde slacht offers van drie van FIOD-acties. Daarbij ging het onder meer over een inval van meer dan twintig medewerkers van de be- lastingpolitie bij een achteraf bonafide bedrijfje. De strafrech ter sprak deze belastingplichtige vrij. De betrokkenen zijn inmid dels echter failliet gegaan. Het zijn tot nu toe vooral be- lastingadiseurs die als lid van len. den haag anp Amsterdam Op de plek waar in de Amsterdamse Kalverstraat de Vendex-driehoek moet komen, is de stadsarcheologische dienst momenteel druk aan het wroeten. Van een groot bouwwerk zijn de fundamenten aangetroffen. Stadsarcheoloog Baart wil niet bevestigen of het, zoals wordt ge zegd, gaat om een klooster uit de zestiende eeuw. foto anp paul van weel middelburg «anp De rechtbank in Middelburg heeft een man gisteren een voorschot van 100.000 gulden op een schadevergoeding toegewezen. Hij heeft kanker gekregen van het werken met asbest. De 56-jarige Middelburger J. Wijkhuisen lijdt aan mesothelioom (kanker tussen de longen en het buikvlies). Zijn voormalige werkgever, de Koninklijke Scheldegroep in Vlissingen, moet het bedrag betalen. De hoogte van de uiteindelijke schadevergoe ding moet nog worden vastgesteld. Wijkhuisen werkte van 1953 tot 1966 naar hij zei „als vliegende kraai" bij de scheeps werf. Hij stond naar eigen zeggen regelma tig in wolken asbeststof. Volgens zijn advo caat, mr. R. Ruers, heeft De Schelde ver zuimd maatregelen te treffen, hoewel men op de hoogte was van de risico's van het werken met asbest. De rechtbank heeft die conclusie overgenomen. Bij De Schelde was niemand bereikbaar voor commentaar. Het comité Asbest slachtoffers is verheugd over de uitspraak. De organisatie heeft enkele vergelijkbare zaken in voorbereiding. Uiteindelijk streeft het comité naar een collectieve regeling voor de naar schatting 10.000 mensen die dodelijk ziek zijn geworden door het wer ken met asbest. verder een afwachtende hou ding. Flet zou een belangrijker rol moeten spelen bij discussies over het beleid en zo nodig kri tiek op de overheid moeten le veren. De auteurs pleiten vopr een CPB-nieuwe-stijl, dat af stand neemt van de Haagse re- kencultuur. De 'boekhouders functie' van het planbureau zou bij het ministerie van financiën kunnen worden ondergebracht. De kritiek van Van Ewijk en Koedijk staat niet op zichzelf. Hun collega Bomhoff van de Nijenrode Universiteit fulrnF neert al geruime tijd tegen de GPB-modellen. Onlangs heeft hij een eigen bureau opgericht. Ook op het Binnenhof neemt het ongenoegen over het CPB toe. WD-leider Bolkestein bij voorbeeld is voorstander van het opzetten van concurrerende planbureaus. Hij verwijst in dit verband steeds naar Duitsland, dat zes van dergelijke instituten kent. Het Centraal Planbureau (CPB) gedraagt zich teveel als reken meester van de overheid. Bij grote economische debatten is het vrijwel afwezig. Om dit te veranderen zou het CPB, dat nu nog onder het ministerie van economische zaken valt, moe ten worden geprivatiseerd. Dat betogen de hoogleraren econo mie C. van Ewijk en C. Koedijk deze week in het economenblad ESB. Het planbureau houdt zich traditiegetrouw vooral bezig met het doorrekenen van be leidsmaatregelen van de over heid met computermodellen. Volgens Van Ewijk en Koedijk heeft dit plus de vraag van politici naar modelmatige on derbouwing van hun beleid geleid tot „een cultuur van spoorboekjes en koopkracht plaatjes". Ze verwijten het planbureau den haag »anphun regiogenoot Pit per se in de Eerste Kamer, hoewel hij PvdA-voorzitter Rottenberg is door het PvdA-congres onder- er niet in geslaagd zijn partij- aan de lijst was gezet. Oud- genoot Pit ertoe te bewegen Tweede-Kamerlid Stoffelen zag zijn zetel in de Eerste Kamer daardoor tot zijn grote woede op te geven. Dat liet Rotten- de zetel aan zijn neus voorbij berg gisteren weten na afloop gaan. van een gesprek met Pit. De voorkeursactie van de Pit werd maandag in de Se- Gelderse PvdA'ers wekte ook naat gekozen door een voor- de verontwaardiging van de keursactie van negen Gelderse volledige partijtop, inclusief PvdA-statenleden. Die wilden premier Kok. zoetermeer-den haag anp Transport en Logistiek Neder land (TLN), de organisatie van 7.000 transportondernemers, verlangt een Deltaplan voor het goederenvervoer. Anders dreigt volgens algemeen voorzitter K. Noordzij binnen vijf jaar 'een verkeersinfarct'. Volgens TLN komen er bij on gewijzigd beleid heel snel veel meer en veel langere files. Ge bieden in met name de Rand stad, die nu al moeilijk toegan kelijk zijn, worden dan bijna permanent onbereikbaar, zo schat de organisatie. Het niet aanpakken van de opstoppingen is volgens de transportwerkgevers schadelijk voor de economie. De functie van Nederland als distributie land komt onder zware druk. Het wegvervoer zal dan zijn vooraanstaande positie verlie zen. En het milieu ondervindt schade, want vrachtverkeer in de file stoot meer schadelijke stoffen uit dan snel doorstro mend verkeer, aldus Noordzij. Juist gisteren stuurde minister Jorritsma (verkeer) een brief aan de Tweede Kamer. Reke ning-rijden, een electronisch tolsysteem op drukke snelwe gen, blijft een van de belangrijk ste middelen om de filevorming tegen te gaan, schrijft ze. Alleen is invoering ervan voor het jaar 2000 op praktische gronden on mogelijk. Ermelo experimenteert met verplaatsbare aanleunwoning ermelo teake dukstra Wat doen we met oma? Naar een verzor gingshuis? Dat wil ze liever nog niet. Kan ook niet, want er is een wachtlijst. In haar eigen huis laten dan maar? Dat valt ook niet mee, want ze heeft elke dag wel hulp nodig. Maar om oma nou in huis te ne men is ook weer zo wat. In Ermelo begint een nieuw experiment: wie dat wil, kan een ouder familielid huisvesten in een ver plaatsbare aanleun-unit in de achtertuin. Misschien sluit het wel heel goed aan bij de mentaliteit en cultuur van de Veluwe en het platteland. Inwonen bij de kinde ren. Beschermd en warm. Veel zogeheten 'bakhuisjes' bij boerderijen worden nog steeds op die manier benut. „Maar het gaat nu om noodsituaties", zegt directeur W. Megens van de woning stichting De Groene Zoom in Ermelo. Wie ruimte genoeg achter zijn huis heeft, kan een aanleun-unit in de tuin of op het erf laten zetten waarin oma of opa kan wo nen. De provincie Gelderland steunt het ex periment met een subsidie van 47.500 gul den en de Stuurgroep Experimentele Volkshuisvesting van het ministerie van volkshuisvesting volgt de ontwikkelingen in Ermelo nauwlettend. De geprefabriceerde aanleun-unit heeft een oppervlakte van acht meter bij 3,30 meter. Er zit een douche en toilet in en een zitkamer die ook dienst kan doen als slaapkamer. Het geheel kan met een hijs kraan over een woning heen worden ge tild en in de achtertuin gepoot. Water en elektriciteit worden betrokken van de wo ning waarbij de unit hoort en de afvoer wordt aangesloten op het riool van die woning, die in het jargon dan ook 'donor woning' wordt genoemd. Van het frefab-huisje naar de donorwo ning loopt een soort sluisconstructie, zo dat de extra bewoner met droge voeten in en uit kan lopen. Lang niet alle woningen zijn geschikt voor deze oplossing, erkent directeur Me gens van De Groene Zoom. „Je moet er in derdaad een behoorlijke tuin voor heb ben. En mensen moeten dan ook nog be reid zijn daar een flink deel van op te offe ren." Hij zegt geen idee te hebben over de concrete behoefte aan deze oplossing en weet evenmin hoe het in de praktijk zal werken. In eerste instantie is er geld voor één unit. Die wordt gekocht als duidelijk is dat hij ergens kan worden geplaatst. De unit moet twintig jaar meegaan. Met de pro vinciale subsidie bedraagt de huurprijs ongeveer 350 gulden, zonder subsidie zo'n zeshonderd gulden per maand. De ouderenbonden zijn door het Er- melose plan verrast. „Ik zou er eerst wat meer over willen weten," zegt H. Brouwer, woordvoerster van de Protestants Christe lijke Ouderenbond. Voor de ouderenbon den geldt dat een ouderenwoning een vol waardige woning moet zijn. Juist met het oog daarop hebben ze het 'Seniorenlabel' ontwikkeld. Dat keurmerk wordt toege kend aan huizen of bouwprojecten die ge schikt zijn voor ouderen, mits wordt vol daan aan een fors aantal criteria. Voor het Ermelose project geldt dat niet, verwacht Brouwer. „Het is toch een soort noodop lossing. Het is bekend dat er een tekort is aan woonzorgruimte voor ouderen, maar je moet je afvragen of je dat tekort moet opheffen met dit soort noodvoorzienin gen." Voor permanente bewoning lijkt het haar minder geschikt. Bij de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen is R. Schellekens positiever. „Wij juichen alle experimenten toe waarin wordt uitgegaan van de behoeften en wensen van de ouderen. Als iets de in stemming heeft van de oudere en hij is daarmee gebaat, vinden wij het al heel snel goed." Schellekens meent dat juist op het platteland wel eens belangstelling zou kunnen bestaan voor het deze vorm van inwonen bij de kinderen. Uit landelijke onderzoeken is echter ge bleken dat de meeste ouderen niets liever willen dan zelfstandig wonen. Dat zegt ook directeur L. Rakhorst van de Woning stichting Nijkerk. „Je hoeft geen deskundi ge te zijn om te zien dat mensen er niet op staan te wachten om hun ouders of groot ouders in huis te nemen. Maar incidenteel kan dit wellicht een oplossing zijn."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5