PvdA: Desnoods de basisbeurs afschaffen S Aanstaande zaterdag is de Lotto Jackpot 'Incassobureau is veel te laks het innen van alimentatie' Binnenland Staatsbezoek bij tropische temperaturen Stakers blokkeren AH-kassa's éRIJDAG 2 JUN11995 Eén op drie jongeren zag Faces of Death Amersfoort Eén op de drie Nederlandse jongeren heeft wel eens een aflevering gezien van Faces of Death. Vier op de vijf weten van het bestaan van de gewelddadige videobanden. Dat blijkt uit een enquête van Inter/View, uitgevoerd in opdracht van het jongerenblad Primeur. Over een verbod op de films zijn de meningen verdeeld. Van de jongeren die de video's niet heb ben gezien, is 41,3 procent vóór. Onder de 'kijkers' is 36,2 pro cent vóór en 34,9 tegen. Van de kijkers weet 65,3 procent dat een deel van de opnames is nagespeeld. Een enkeling is er zelfs van overtuigd dat de hele band getruct is. Daarom wordt ook wel la cherig gereageerd. Alkmaarse politie rolt drugbende op alkmaar De politie heeft in Alkmaar een drugbende opgerold; er werden achttien personen aangehouden. Van hen zitten al leen de drie hoofdverdachten nog vast. De bendeleden worden verdacht van handel in verdovende middelen, diefstal en heling. Ze zijn tussen de vijftien en 43 jaar oud. Bij huiszoekingen in Alkmaar en Tilburg werden enkele tientallen grammen heroïne en gestolen spullen gevonden. De laatste zijn inmiddels weer te ruggegeven aan de eigenaars. Eerste leden akkoord met CAO bij KPN zwolle Leden van de AbvaKabo in Oost-Nederland zijn gister avond in Zwolle akkoord gegaan met het resultaat van de onder handelingen over een tweejarige CAO voor de 90.000 medewer kers van Koninklijke PTT Nederland (KPN). Het was de eerste van twaalf bijeenkomsten waarin de vakbond het oordeel van de achterban vraagt over de principe-overeenkomst. Rechter wijst eisen tegen Princen af Amsterdam Kort-gedingrechter mr. R. Gisolf heeft gisteren de eisen van uitgeverij Jan Mets en de schrijver Wiecher Hulst te gen Poncke Princen en uitgever Bzztöh niet gehonoreerd. De twee wilden dat Bzztöh zou afzien van het publiceren van een autobiografie van Princen, die deze zomer verschijnt. Zij eisten ook dat Princen schadevergoeding zou betalen, omdat hij hen het alleenrecht voor een biografie had beloofd. De rechter willig de de eisen niet in omdat de financiering voor het boek niet rond was, de schrijver nog niet begonnen was en het ook nog wel even zou duren voordat het boek klaar zou zijn. F AP mag niet protesteren van Peper Rotterdam Burgemeester Peper van Rotterdam heeft de ex treem-rechtse Fundamentalistische Arbeiders Partij (FAP) van de Arnhemmer C. Kusters geen toestemming gegeven voor een demonstratie morgen. De FAP (voorheen het verboden Aktie- front Nationale Socialisten) had bij het Duitse consulaat willen protesteren tegen het onderzoek van de Duitse recherche naar de activiteiten van de CP '86. Justitie gaat spoorwegongeval zelf onderzoeken den haag/roermond anp Justitie in Roermond stelt een onderzoek in naar het treinon geluk bij Mook. waarbij woens dag drie baanwerkers werden doodgereden. Dit heeft een woordvoerder van het parket vandaag meegedeeld. Het justitieel onderzoek staat los van het onderzoek van NS en de arbeidsinspectie naar de toedracht van het ongeval. Jus titie wil weten of er strafbare feiten zijn gepleegd en of NS daarvoor aansprakelijk kunnen worden gesteld. De Spoorwegongevallenraad beslist volgende week vrijdag of hij een openbaar onderzoek in stelt. De Spoorwegvakbond FSV heeft daar om gevraagd. De ver- voersbonden FNV en CNV gaan er zonder meer vanuit dat de raad zelf het initiatief neemt. De raad kan tijdens openbare zittingen mensen onder ede verhoren. Reden voor zo'n on derzoek is als de bevolking na een ongeluk duidelijk laat blij ken verontrust te zijn. Dat ge beurde bij voorbeeld naar aan leiding van het ongeluk in Hoofddorp op 30 november 1992. De sneltrein Amsterdam- Vlissingen ontspoorde toen doordat de machinist te hard reed. Het gebeurde op een baanvak waar een snelheidsbe perking gold omdat er mensen aan het spoor werkten. De ont sporing kostte vijf reizigers het leven. De NS-directie buigt zich nog over het verzoek van de vak bonden om dinsdag tijdens de begrafenis van de drie omgeko men baanwerkers het treinver keer twee minuten stil te leggen als eerbetoon aan de slachtof fers. Gescheiden Haarlemse eist schadevergoeding haag anp-gpd pe Hiaarlemse Hentiëtté' van Dpzeeland is het zat. Ze heeft tup'df1 f2.000 gulden alimèhtatie egoed van haar ex-man, maar heeft er nog steeds geen cent van gezien. De reden volgens haar: het Landelijk Bureau In ning Onderhoudsbijdragen (LBIO), dat de inning van ali mentatie vorig jaar overnam fan de Raden voor de Kinderbe scherming, laat het er bij zitten. Haar advocate Verkijk eiste qaarom gisteren voor de Haagse fechtbank een schadevergoe ding en ze heeft nog twirttig za ken op de plank liggen. Het LBIO heeft vanaf het be- in onder zware kritiek gelegen: iet bureau zou veel zaken laten liggen en slecht bereikbaar zijn. Verkijk betoogde dat het LBIO functioneert als een Landelijk Büreali 'Intensief Oponthoud. Dóór'dat oponthoud zitten vol génS haar1 inmiddels zes--tot ze venduizend wouwen te wach ten op gemiddeld negendui zend gulden alimentatie en ko men ze daardoor in grote pro blemen. Van Opzeeland: „Ja, wat doe je als je je geld niet krijgt? Le nen, beetje bij beetje en probe ren een baan te vinden. Pakken wat je pakken kunt. Maar het is moeilijk Naar de bijstand ga ik niet. Dan krijg je een hoop gezeur. Ik wil zelf mijn hoofd boven water houden. Maar twaalfduizend gulden is niet niks. Ik wil ook wel eens met va kantie en mijn kinderen van tien en dertien kleren en schoe- WAT 15 D/LC NOU: VEEWENTRaN? EEN HEU: PEEZIELlÉrE MANIER OM EftZrENó TEL/1 AT TE KOMEN. y Algemeen Nederlands Pen GPD Geassocieerde Pers Dienstt 'Knipkaart' moet student meer vrijheid geven De PvdA wil het huidige stelsel van studiefinanciering het liefst handhaven. Maar als dat te duur wordt, dan moet wat de PvdA betreft de basisbeurs voor iedere student er maar aan geloven en moeten beurzen worden gereser veerd voor 'arme' studenten. De sociaaldemocraten voe len daarnaast veel voor een soort knipkaart waarbij de student zelf kan uitmaken wat, wanneer en waar hij stu deert. Verder moet de studieduur flexibeler worden. Sommige studies kunnen in vijf jaar, andere in drie, denkt de PvdA. den haag.anp-gpd PvdA-kamerlid en hoogleraar economie Van der Ploeg zei gis teren in een toelichting dat de basisbeurs voor zijn partij 'geen prioriteit heeft' als er verder moet worden bezuinigd. Maar verder ziet de PvdA geen be zwaar om studenten meer te la ten lenen voor hun studie. Naarmate studenten dichter bij hun bul komen, moeten ze wor den beschouwd als toekomstige afgestudeerden die in de mees te gevallen staat zijn om na hun studie geleend geld terug te be talen. Van der Ploeg wilde niet zeg gen of dat betekent dat de PvdA het recht op de aanvullende beurs verder wil beperken, bij voorbeeld tot drie jaar. „Dat is een mogelijkheid die ik niet ge noemd uil hebben", zei hij. De nota omvat verder een eerste bijdrage aan de discussie over een nieuw stelsel voor het hoger onderwijs. Uitgangspunt is het afstappen van de unifor me cursusduur, zoals afgespro ken in het regeerakkoord. Zowel in het wetenschappelijk onder wijs als in het hoger beroepson derwijs wil de PvdA kortere stu dies introduceren. Voor het uni versitaire onderwijs gelden stu dies van drie jaar als 'onder grens', aldus PvdA'er Van Gel der. Studenten moeten na drie jaar kunnen stoppen om de ar beidsmarkt op te gaan. Die mo gelijkheid zou bij voorbeeld ook kunnen worden gecreëerd voor technische studies. De sociaaldemocraten stellen verder voor het bedrijfsleven te laten bijdragen in de kosten voor het bijscholen van hun werknemers aan instellingen voor het hoger onderwijs. Dat moet dan via de oprichting van een nationaal scholingsfonds. De PvdA wil op basis van de nota met iedereen in discussie gaan. Dat moet resulteren in concrete voorstellen die lei draad zijn voor de PvdA-inzet in het debat in de Tweede Kamer over de toekomstige inrichting van het onderwijs. In september publiceert staatssecretaris Nuis (D66) de kabinetsplannen voor een nieuw stelsel van hoger on derwijs. nen geven die anderen ook heb ben." Volgens LBIO-advocaat Van Bellen doet het bureau wel zijn bést, maar kreeg het vorig jaar bij de start twintigduizend dos siers. Daardoor is in de periode van april 1994 tot oktober 1994 de zaak van de 36-jarige Haar lemse te lang blijven liggen. Maar daarna zijn wel degelijk stappen ondernomen. Die kun nen binnenkort uitmonden in beslaglegging bij de ex-echtge- noot of zelfs tot zijn gijzeling. Hij stelde verder dat het LBIO niet aansprakelijk kan worden gesteld vpor schade die is ont staan omdat de voormalige partner niet aan zijn verplich tingen heeft voldaan. Uitspraak dönderdag 8 juni. Helsinki Nederland verwacht veel van Finland als lid van de Europese Unie (EU). Dat zei ko ningin Beatrix gisteravond in Helsinki. Zij brengt tot zaterdag een staatsbezoek aan Fin land, dat sinds 1 januari lid is van de EU. Ze is alleen gekomen, omdat prins Claus vanwege zijn gezondheid niet mee kon. De Finse president Athisaari ontving de ko ningin bij onverwacht tropische temperaturen. Het was boven de 25 graden. De koningin leg de een krans bij het bronzen kruis van Hero's Tomb op de Heldenbegraafplaats, waar ruim drieduizend militairen liggen begraven die meer dan een halve eeuw geleden sneuvelden in de strijd tegen de Russen. Tijdens het staatsdiner zei de koningin dat Nederland Finland ziet als een soort 'bondge noot'. De twee landen hebben niet alleen veel gelijke waarden en meningen. Er zijn ook veel andere overeenkomsten. Zo zijn Finland en Nederland eraan gewend met grote buurlan den om te gaan en daartussen een eigen plaats te vinden. De koningin is voor de derde keer in Finland. Vorig jaar was ze er voor de Bilderberg-confe- rentie. In 1952 was ze er voor het eerst. Toen woonde ze met haar vader de opening van de Olympische Spelen bij. Vandaag staat de koningin een bijzonder eerbetoon te wachten. Burgemeester Rahkamo en gemeenteraadsvoorzitter Rihtniemi zullen haar de eremedaille van de stad Helsinki over handigen. Modestudenten trakteren haar daarna op een modeshow in de universiteit voor kunst, vormgeving en bouwkunde. Later op de dag gaat ze naar een electronicafabriek. 's Avonds biedt de vorstin de Finnen een concert aan, verzorgd door het ensemble van violist Christi- aan Bor. foto anp Jongetje verliest pink bi j het aaien van panter in Zoo ARNHEM GPD Een tweejarig jongetje heeft zijn pink verloren toen hij in Burgers' Zoo in Arnhem probeerde een gevlekte pan ter te aaien. De Arnhemse peuter die met een buur vrouw op bezoek was in de dierentuin, wist bij het hok van het roofdier te komen om, zoals hij zei, 'het poesje te aaien'. Toen hij zijn handje door het gaas had gestoken, beet de panter zijn pink eraf. Het jongetje is in het ziekenhuis opgeno men. Volgens dierentuindirec teur A. van Hooff hebben de begeleiders het kind ver moedelijk even uit het oog verloren. Om bij bet roof- dierenverblijf te komen, moest het kind onder een afrastering door kruipen. Van HoofT zal de komende dagen onderzoeken of de beveiliging verbeterd moet worden. Banken registreren oplichters centraal amsterdam gpd Banken en andere financiële in stellingen gaan centraal een re gister aanleggen van oplichters en andere criminelen. Daarmee verwachten ze de schade die dergelijke lieden veroorzaken, verder te beperken. Het register wordt onderge bracht bij het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel. maar dit bureau verleent slechts tech nische medewerking aan het systeem. Het wordt rechtstreeks door de banken zelf gevoed en banken moeten het zelf raad- plegen. Veiligheidsdiensten van de banken hebben nu ook wel lijs ten van criminelen, maar die worden slechts in kleine kring gebruikt. Bankmedewerkers kunnen het nieuwe systeem straks zelfs aan de balie raad plegen. Behalve oplichters en overvallers zullen de banken ook de namen van mensen in het systeem zetten die bijvoor beeld hebben geprobeerd om zwart geld wit te wassen. CD-raadslid in Arnhem krijgt cel voor dealen arnhem. anp Het gerechtshof in Arnhem heeft het Arnhemse CD-raadsljd II. Selhorst een onvoorwaardr lijke gevangenisstraf van zes maanden opgelegd voor handel in harddrugs. Bovendien moet het openbaar ministerie uitzoe ken of hij meineed heeft uiige lokt. Selhorst werd in juni 1994 be trapt toen hij drugs aan het ver kopen was. Agenten kwamen hem op het spoor doordat zij even tevoren een Duitser had den aangehouden die zei dat hij heroïne en cocaïne van Selhorst had gekocht. Voor de rechtbank trok de Duitser zijn verklaring plotseling in. I lij zei dat Selhorst hem bedreigd had. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. rotterdam/schiedam gpd-anp In Rotterdam en Schiedam heeft stakend personeel filialen van Albert Heijn platgelegd door met overvolle winkelwa gens de kassa's te blokkeren. Daardoor ontstond er in de winkels zo'n chaos dat de deu ren enkele uren gesloten moes ten worden. Een woordvoerder van Albert Heijn noemde de actie 'van geen niveau'. De demonstreren de winkelbedienden in Schie dam hebben volgens hem de kassa's onklaar gemaakt. Diep vriesgoederen smolten, verpak kingen raakten beschadigd en er sneuvelde een glasplaat. Vol gens Albert Heijn waren er vol doende werknemers aanwezig om de winkel draaiende te hou den en waren de stakers afkom stig uit andere vestigingen. Een woordvoerder van de FNV Dienstenbond geeft toe dat er een kassa is beschadigd, maar ontkent dat dat met opzet strategie dat niets te ver gaat om de winkels open te hou den", aldus de zegsman. „Dan gaan wij ook een stapje verder." De bonden verwijten de werk gevers op grote schaal staking brekers in te zetten om de ver koop door te laten gaan. Het regionaal actiecentrum Rotterdam registreerde gisteren 105 stakers uit de Rijnmond. De is gebeurd. „Er is per ongeluk acties richten zich op het be- een pot omgevallen en daar kon houd van de toeslagen voor het die kassa niet tegen", zei hij. De bond legt de verantwoor delijkheid voor de verharding van de acties volledig bij de werkgevers. „Zij kiezen voor de werken in de avonduren. De werknemers willen deze juist inperken. In de supermarkt branche werken 200.000 men sen. Bij de acties in de supermarkten gisteren sneuvelde een kassa, smolten diepvriesartikelen en raakten avocado's en bananen gekneusd, foto anp Ls. zaterdag kunnen ze vallen. 4.7 miljoen ballen! U leest het goed: 4.7 miljoen gulden! De hoofdprijs bij Lotto Jackpot. De trekking is morgenavond om 18.50 uur op Nederland 2. Dus haal snel een spelformulier bij uw Lotto-winkelier! Bel voor de dichtsbijzijnde adressen 06-9525 (50 ct.p.m.).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3