Pater Damiaan en niet paus staat voorop Feiten &Meningen In Bosnië het hoofd koel houden Hoofdelijke stemming zorgt voor verrassingen op het Binnenhof VN proberen het in Angola nog een keer! VRIJDAG 2 JUN11995 152 De VN-soldaten die door de Bosnische Ser viërs aan de deuren van munitie-opslag plaatsen zijn vastgeketend, zijn tot in het diepst van hun wezen vernederd. Het is, zo weet ik, niet uitgesloten dat deze gebeurte nis een ervaring is die naderhand tot een post-traumatisch stresssyndroom kan lei den. Als oud-commandant raakt iets dergelijks mij tot in het diepst van mijn hart. Zo iets laags, zo iets smerigs, toegepast op soldaten die er zijn om humanitaire steun te verle nen, verdient een zeer zware afstraffing. Maar generaals worden geacht nuchter en analytisch te werk te gaan. F.n in ieder geval hun emoties niet te tonen of in hun verdere wijze van optreden te betrekken. In een situatie als deze de blauwhel men worden op beledigende wijze gehin derd in het uitvoeren van hun taak is de verleiding groot om de strijdende partijen het verder maar uit te laten zoeken. De Ver enigde Naties en de Europese Unie slagen er immers ook niet in een politiek einde te maken aan de strijd in voormalig Joegosla vië. Wie zo redeneert, vergeet dat de aanwe zigheid van de VN-troepen in Bosnië veel leed heeft helpen voorkomen. De eerste twee jaar van de oorlog werden ruim •100.000 doden geteld. De laatste twee jaar (de oorlog is vier jaar oud) 'slechts' ruim 30.000 doden. Bovendien bieden de blauw helmen bescherming aan veel moslims in de 'beveiligde gebieden', ook al zijn ze niet in staat iets te doen tegen Servische aanval len zoals die van vorige week op de 'be schermde' stad Tuzla, waarbij tientallen do den vielen. Een van die beveiligde gebieden is de stad Srebrenica, waar Nederlanders twee jaar geleden een Canadees bataljon aflosten een genereus gebaar van de toenmalige minister van defensie Ter Beek. De bewo ners van Srebrenica beschouwen de Neder landers als hun levensverzekering en zullen dat bataljon niet laten vertrekken, tenzij de ene groep blauwhelmen door een andere wordt vervangen. De Nederlandse regering werkt daar hard aan, maar er blijken op dit moment weinig andere genereuze ministers van defensie te zijn die hun troepen de Nederlanders in Srebrenica willen laten aflossen. En dan is het nog de vraag of de Serviërs die de toegangswegen onder controle hebben dat toestaan. Die zien het liefst alle blauw helmen uit Srebrenica vertrekken. De Serviërs zullen de stad daarna 'heroveren' en er een bloedbad aanrichten. Het mag duidelijk zijn dat de inwoners van Srebrenica naar alle middelen zullen grij pen om een dergelijk scenario te voorko men. Ze zullen eenvoudigweg met vrouwen en kinderen voor de rupsbanden gaan lig gen als de Nederlanders aanstalten maken weg te gaan. Dan is er ook nog het 'Saigon- scenario', waarbij de troepen er als een dief in de nacht vandoor gaan. In alle gevallen zullen de soldaten het ge voel hebben, dat zij vuile handen hebben gemaakt door de stad aan de Serviërs over te laten. Onze militairen weten dat zij in Bosnië" goed en zinvol werk doen. Als zij Srebrenica in de steek moeten laten, staat dat gelijk met verliezen en dat geeft een lam gevoel. De psychologische gevolgen ervan zijn niet snel uitgewist. Een gefrustreerde sol daat is beslist niet goed gemotiveerd. Suc ces blijft de sleutel voor een hoog moreel. Weggaan uit Bosnië zou zelfs negatief op het wervingsproces voor de nieuwe strijd krachten kunnen werken. Andere gevolgen van het terugtrekken van de VN-troepen uit het voormalige Joegoslavië zijn: ernstig gezichtsverlies van de VN gezichtsverlies van Europa (ik hoor de Amerikanen al zeggen dat wij niet eens in staat zijn op onze eigen achtertuin te pas sen) belonen van Servisch geweld een bloedbad onder de Bosnische bevol- king. Geen aantrekkelijk vooruitzicht. Men zou kunnen overwegen het principe van 'reculer pour mieux sauter' (terugtrekken om harder toe te slaan) toe te passen. Ik denk hierbij aan het concentreren in een 'bruggehoofd' en van daaruit een tegenoffensief te begin nen met maximale luchtsteun en met inzet van Duitse en Amerikaanse strijdkrachten. Maar dat is peace-enforcing, hetgeen een unaniem besluit van de Veiligheidsraad vraagt. Rusland zal ongetwijfeld van zijn ve torecht gebruik maken en daarmee wijzen de Russen naar zichzelf om het probleem in voormalig Joegoslavië op te lossen. Ook al geen aantrekkelijk scenario. Met andere woorden: er rest ons voorlopig alleen maar geduld. Als we het hoofd koel houden, het embargo opschroeven, en Servië en Monte negro internationaal totaal isoleren en ver der gedecideerd blijven zitten, dan is mis schien een politieke oplossing alsnog mo- gelijk. Op de weg daarheen moeten we op tac tisch uitvoerend gebied wel wat beter plan nen dan tot nu toe. Luchtaanvallen plegen zonder de te gijzelen soldaten veilig te stel len verdient naar mijn mening niet de schoonheidsprijs. Bovendien weet elke sol daat dat luchtaanvallen nooit beslissend zijn. De VN en de NAVO hadden beter kun nen weten. Anderzijds moeten we ervoor zorgen dat er geen ring van angst om Bos nië komt te liggen. Angst is een slechte raadgever. DEN HAAG •G.U.HUUSER GENERAAL B.D MEDEWERKER Belgen niet enthousiast over tweede bezoek Johannes Paulus II Het tweede bezoek van paus Johannes Paulus II aan België gaat niet gepaard met het enthousiasme van tien jaar geleden. Toen werd de paus overal in het land uitbundig en'massaal ontvangen, nadat in Neder land de straten leeg waren gebleven. In 1985 waren er 100.000 gelovigen aanwezig bij de eucharistievie ring voor de nationale basiliek op de Koekelberg in Brussel. Ditmaal raakten de organisatoren met moeite de 30.000 toegangskaarten kwijt voor de plechtigheid van komende zondag op dezelfde Koekelberg. „Dit is niet in de eerste plaats een pausbezoek", zei kardinaal Danneels. „Het bezoek van Johannes Paulus II staat volledig in het teken van Damiaan." Er zijn belangrijker dingen dan het bezoek van de paus, zei pater Luci- en Vandekerckhove afgelopen weekeinde in Brussel. Als overste van de congregatie der Heilige Harten is hij nauw betrokken bij de zaligverklaring van zijn ordegenoot Damiaan de Veuster (1840-1889), waarvoor de paus de tweedaagse reis naar België onderneemt. Van dekerckhove voegde eraan toe: „Vernieuwingen van de kerk ko men niet van bovenaf, maar van onderop". Er heerst in België de laatste tijd een nogal vijandige sfeer ten op zichte van de paus en Rome. Daar naar verwijzend, zei kardinaal Godfried Danneels kortgeleden op een voorbereidende bijeenkomst: „Wij mogen Damiaan niet laten lij den ten gevolge van een stemming die van voorbijgaande aard is". De huidige crisis in de kerk moet op een andere manier worden opge lost dan door bij de zaligverklaring weg te blijven, aldus Danneels. ONAANVAARDBAAR Dit voorjaar bleek uit een repre sentatieve steekproef dat ruim de helft (55 procent) van de kerkgan gers de standpunten van de paus over voorbehoedmiddelen, abor tus en euthanasie afwijst, terwijl slechts 29 procent de standpunten deelt. Tien procent van de kerk gangers noemt de pauselijke op vattingen over deze ethische kwes ties zelfs onaanvaardbaar. Onder jongeren is de afwijzende houding nog sterker. „Ik hou niet van deze paus", zei de 20-jarige student Nico Vandervelde uit Tre- melo, het geboortedorp van Dami aan. „Hij houdt er achterhaalde ideeën op na en gaat niet met zijn tijd mee." De verwijdering tussen het over wegend rooms-katholieke België en het Vaticaan is begin dit jaar versterkt door de afzetting van bis schop Jacques Gaillot in Evreux, Frankrijk. Niet minder dan 40.000 gelovigen ondertekenden een pro testbrief waarin de paus werd ge vraagd de 'rode bisschop' weer aan het bisdom terug te geven. Gaillot, die nu bij krakers in Parijs woont, verdedigde onder meer het gebruik van condooms om AIDS te voorko- POLARISATIE Danneels, die overigens weigerde te bemiddelen tussen het Vaticaan en Gaillot, sprak de vrees uit dat door deze zaak een heilloze polari satie ontstaat. „Wij als Vlaamse bisschoppen, proberen al twintig jaar de polarisatie in de ons omrin gende landen tegen te gaan. Het zou jammer zijn als zou blijken dat ons werk voor niets is geweest." Danneels zei enkele weken gele den niet te hopen dat de bijeen komst van kritische katholieken op 28 mei in Brussel zou uitgroeien tot een „28 mei beweging". In Ne derland ontstond uit het protest tegen het pausbezoek in 1985 de Acht Mei Beweging. Spandoeken horen volgens hem niet in de kerk. Daar is de respectvolle dialoog op zijn plaats. „Maar ja, de mens is vrij. Je kunt hem niet tegenhou den", aldus Danneels. Maar tot de oprichting van een te genbeweging kwam het afgelopen zondag in Brussel niet. De organi satoren waren dat ook niet van plan. Zij lieten in een kerk in een volkswijk in Brussel 'het andere ge zicht van de kerk' zien. Dat is niet een kerk die mensen uitsluit, waar door mensen als Küng, Boff en Gaillot zijn getroffen, maar een kerk van mensen die worden uit gesloten: vrouwen, homoseksue len, gehuwde priesters. Over de paus ('die man op het Sint Pieters plein in z'n etelagekarretje', aldus de liedjeszanger Herman Verman- dere) is bijna niet gesproken. GEEN BEZOEK De manifestatie mocht niet 'con- currentieel' zijn met het pausbe zoek. Daarom is de bijeenkomst een week voor het pausbezoek ge houden. Ook Tremelo heeft afge zien van een plaatselijke Damiaan- herdenking tijdens het pausbe zoek. Dat zou de aandacht maar afleiden van de zaligverklaring in Brussel. Wel zijn de 12.500 inwoners van Tremelo verongelijkt over het feit dat de paus ditmaal hun stadje niet bezoekt. Dat was vorig jaar wel het plan, maar die pausreis ging niet door omdat de Heilige Vader in bad uitgleed en zijn been brak. Toen hadden 1.5QÖ inwoners een spel ingestudeerd waarin ze het leven van Damiaan uitbeelden. Nu mogen slechts 100 kinderen uit Tremelo tijdens de plechtigheid in Brussel een stukje van zes minuten opvoeren. Maar over één ding zijn de Belgen het eens: het gaat niet om de paus, maar om Damiaan. Om die reden staat er ook geen portret van Jo hannes Paulus op de affiche, maar een foto van een recent beeldje van pater Damiaan. „Dit is niet in de eerste plaats een pausbezoek", zei kardinaal Dan neels. „Het bezoek van Johannes Paulus II staat volledig in het teken van Damiaan." Tijdens de plechtigheid op de Koe kelberg zal bisschop Francis DiL- orenzo van Honolulu, in welk bis: dom Damiaan als melaatse is ge storven, in het Engels de paus vra gen Damiaan zalig te verklaren. De paus zal in het Nederlands, de moedertaal van Damiaan, plechtig verklaren dat Jozef de Veuster voortaan als zalige mag worden vereerd. Tot de aanwezigen bij de plechtigheid behoren 200 melaat sen uit Hawaii, waar Damiaan on der lepralijders heeft gewerkt. DEN HAAG DIRK VISSER 'Bijna iedere week is het bal Ooit was het een parle mentair hoogtepunt. De politieke spanning in de wandelgangen was voel baar. Achter het groene gordijn in de Tweede Ka mer verdrongen medewer kers en journalisten elkaar om een glimp van de ge beurtenis op te vangen. Maar ja, dat was vroeger. Tegenwoordig is het bijna aan de orde van de dag. Al weer een hoofdelijke stem ming? Waarover dit keer? O, en zijn we voor of te gen? Het fenomeen van het één voor één laten stemmen van kamerleden voor moties of wetsont werpen is niets bijzonders meer. Deze week was het weer raak, ditmaal over het uit breiden van de geheime kamercommissie die de BVD controleert. Met 68 tegen 67 stemmen ging het parlement akkoord. „Bijna iedere week is het bal. Ik denk alleen deze periode al 25 keer", verzucht een me dewerker van de Tweede Kamer. In vorige kabinetsperioden werd de hoofdelijke stem ming nog wel eens van stal gehaald bij politiek zeer gevoelige kwesties als eu thanasie, abortus of de vrijlating van de Twee van Breda. Emotioneel geladen onderwerpen en zogehe ten 'vrije kwesties', waarbij de persoonlijke afweging van de parlementariërs voorop stond. Fractiedisci pline was jn die gevallen ongepast. Vaak liepen de meningen ook dwars door de fracties heen. Na de ver kiezingen van vorig jaar mei werd het allemaal an ders. Dé Tweede Kamer kreeg er drie nieuwe partij en bij en de grote vier wer den ongeveer even groot. Als een regeringspartij bui ten de boot valt, kunnen er onverwachte meerderhe den ontstaan. Zoals het vo rige kabinet tot zijn schrik ontdekte tijdens debatten over vliegveld Zestienho ven en de IRT-affaire. De ministers Hirsch Ballin en Van Thijn moesten zelfs hun biezen pakken dank zij de afwezigheid van twee PvdA-kamerleden. Daarna volgden de verras sende afloop van de hoof delijke stemmingen over de aanleg van de A73 in Limburg en de afschaffing van de plicht van het kabi net de Sociaal-Economi sche Raad (SER) om advies te vragen. Triomfen voor de WD. Oud-kamervoorzitter Von deling bepleitte ooit dat de Tweede Kamer geen lam, maar leeuw zou zijn. Maar is het nu niet de chaos die regeert? Besluiten die af hankelijk zijn van de wille keurige afwezigheid van kamerleden? Frans Weis glas-, WD-fractiesecretaris, vindt van niet. Hij juicht een ongewisse stemmings uitslag zelfs toe. „Het op deze manier binnenhalen van de meerderheid is een goede ontwikkeling. Het dualisme tussen regering en Kamer is weer in ere hersteld. Dat de kleine par- tijen'nu de doorslag kun nen geven als een van de regeringspartijen afhaakt, is democratisch. De kiezer heeft gesproken". GELATEN De secretarissen van de grote fracties zijn het ze nuwachtigst als de stem mingsbel weer door het kamergebouw schalt. Zij moeten in het geval van een hoofdelijke stemming snel de koppen tellen. De bewegingsvrijheid van ka merleden is dan ook flink beknot. Zij dienen op dins dag, woensdag en donder dag binnenskamers te blij ven en direct bereikbaar te zijn. Maar ook dat crisismana gement went. „Ik ga er niet onder gebukt hoor", zegt PvdA'er Jan van Zijl laco niek als er naar zijn welbe vinden wordt geïnfor meerd. Hij heeft er als se cretaris van de grootste re geringsfractie wel een nieuwe taak bij gekregen, maar hij is er 'gelaten' on der. „Door schade en schande heeft de PvdA het belang ontdekt van een stipte aanwezigheid bij de stemmingen. De leden we ten wanneer er gestemd wordt, dus ze moeten ge woon aanwezig zijn. Dat is hun persoonlijke verant woordelijkheid. Ik ga ze niet meer achter de broek zitten". Anders dan zijn WD-colle- ga is Van Zijl fel gekant te gen de toename van het hoofdelijk stemmen. „Het is bepaald geen verrijking van de democratie. Te pas en vooral te onpas wordt dit wapen ingezet. Er wordt gespeculeerd op on eigenlijke elementen bij de besluitvorming, zoals ziek te van kamerleden, of aan wezigheid in Timboektoe of gewoon lulligheid. Ik vind het vreselijk". Volgens Van Zijl moet het persoonlijk stemmen tot de uitzonderingen beho ren, zoals bij onderwerpen waar 'naar eer en geweten' gestemd moet worden. Het GPV-kamerlid Schutte vindt dat flauwekul. „De spanning hoort bij de nieuwe verhoudingen. Ik lig er niet wakker van. De politiek wordt voor de mensen juist interessanter om te volgen. Liever wat praktische nadelen dan de dood inde pot". Marijnissen van de Socia listische Partij (SP) relati veert de ophef over alweer een hoofdelijke stemming. „Overschat het niet. Het gaat al niet meer over be langrijke kwesties. Na de schrik over de A73 is het Torentjes-overleg tussen I de drie regeringspartijen weer snel in ere hersteld, j Het is weer ouderwets. Het enige wat ik de coalitiepar-1 tijen verwijt is dat ze net l doen alsof het dualisme i weer is hersteld. Dat is on- DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN De strijd in Angola heeft de afgelopen twintig jaar tienduizenden slachtoffers geëist. De VN hopen dat er nu een einde is gekomen aan de gevechten tussen regering en rebellen. foto reuter De Verenigde Naties gaan in Angola voor een tweede keer in enkele jaren tijd proberen met een vredesmacht een punt te zetten achter de burgeroorlog. Een eerste contingent van 380 Urugu- ayaanse blauwhelmen is woensdag in Luanda aangekomen. Met de treurige ervaring van de VN- missie in Bosnië in het achterhoofd, hebben de VN de Angolese operatie vier maanden uitgesteld in de hoop dezelfde misere en vernedering als in ex-Joego- slavië te kunnen voorkomen. „Er is veel haat en er zijn veel wapens in Angola, maar we hebben ons ervan verzekerd dat onze veiligheid is gegarandeerd voor we hier voet aan wal zetten", zegt VN-commandant Bento Soares uit Por tugal. Kolonel Richard Coward, commandant van een 650 manschappen sterk Brits logistiek VN-team, verwacht eveneens dat de VN in Angola niet dezelfde risi co's lopen als in Bosnië. „Er heerst hier een sfeer van oprechte verzoeningsge zindheid. We zijn in Angola om vrede te bewaren, niet om vrede op te leggen", aldus Coward. Sommige officieren zijn niettemin bang dat de VN-troepen in een ongemakke lijke positie komen te verkeren tussen het Angolese regeringsleger aan de ene kant en de rebellen die zich moeten ontwapenen aan de andere kant. De re bellenbeweging Unita sloot vorig jaar november een akkoord met de regering. VN-secretaris-generaal Boutros Bout- ros-Ghali wachtte echter met het sturen van troepen, een stap waarin het ak koord voorzag, tot leger en rebellen zich achter afgesproken linies hadden terug getrokken en president Eduardo dos Santos en Unita-leider Jonas Savimbi in het openbaar met een handdruk vrede hadden gesloten. De eerstvolgende fase in het Angolese vredesproces is de ontwapening van de 50.000 Unita-strijders. Zij zullen zich in interneringskampen verzamelen die door de VN worden bewaakt. Het is de tweede keer in vijfjaar tijd dat de VN betrokken zijn bij een Angolese poging de burgeroorlog achter zich te laten. In 1991 mislukte een akkoord waarvan de tenuitvoerlegging al ver was gevorderd. De 700 ongewapende VN-waarnemers die toen in Angola waren gestationeerd moesten hulpeloos toezien hoe de oor log weer oplaaide, omdat de Unita wei gerde de nederlaag bij de verkiezingen te aanvaarden. De oorlog werd in die periode verwoestender dan ooit. Vol gens de VN sneuvelden er in 1992 1.0| Angolezen per dag. Het regeringsleger wist de Unita afgel pen najaar militair vrijwel uit te schaM len. Maar Savimbi heeft nog altijd een zeer trouw, uit diamantenhandel gefi nancierd leger onder zich. Niemand i vergeten hoe de Unita er in 1992 in slaagde in korte tijd twee derde van gola te veroveren. De Uruguayanen zijn de eerste groepl van een 7.460 manschappen sterke V] vredesmacht en gaan voorop in de eej ste moeilijke fase van de operatie. Lad volgen er blauwhelmen uit India, Zinj babwe, Brazilië en Roemenië. In tegenstelling tot het mandaat in Bd nië mogen de blauwhelmen in Angoli schieten zodra zij 'levensbedreigends agressie' waarnemen, ook als ze niet zelf worden bedreigd. Ofschoon Soari erop hamert dat de VN-troepen nooit de strijd zullen opzoeken, stelt hij ooll dat het de bedoeling is de Angolezen I het gevoel te geven dat 'vrede persooi lijke veiligheid betekent'. LUANDA CHRISTOPHER MCDOUGALL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2