Leidsch Dagblad Karadzic probeert VN zijn wil op te leggen 'Stom dat die examens niet in een kluis zijn bewaard' Couzy waarschuwt tegen versterking Unprofor Noordwijkse lama stierf aan besmettelijke vorm van TBC y£ÏT MJTCTS Vietnamezen mogen blijven 'Jeugd van Katwijk laat zich vollopen' GOED NIEUWS VRIJDAG 2 JUN11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40789 LOSSE NUMMERS 1,65 Paus in België 2 De Belgen lopen niet warm voor het bezoek van paus Johannes Paulus II aan België dit weekein de. I Knipkaart 3 De PvdA wil een soort knipkaart waarmee de student zelf kan uitmaken wat, wanneer en waar hij studeert. Oekraïne 7 Het parlement van Oekraïne wijst het plan van president Leonid Koetsjma voor een refe rendum af. Ruzie bijgelegd st j" De ruzie tussen het I 3 ministerie van bin nenlandse zaken en het politiekorps Hollands Midden is bijgelegd. Oklahoma A Q Tot enthousiasme I O van een bomvolle Leidse schouwburg heeft Otis van Oklahoma een spektakel gemaakt. Lichtpuntje A Q •lacco Eltingh is het I -/ enige Nederlandse lichtpuntje op de open Franse tenniskampioen- schappen. 'Poging soldaten te bevrijden, leidt tot slachting zagreb gpd Marilyn Monroe op postzegel WASHINGTON Het zijn de ikonen van onze tijd: altijd en overal duiken Ma rilyn Monroe, lames Dean, Elvis Presley, John Kennedy en John Lennon weer op. Hun helden- status wordt groter naarmate hen posthuum meer aandacht ten deel valt. Zo krijgt Norma Jean, alias Marilyn Monroe haar eigen postzegel van de Ameri kaanse PTT. Dat bedrijf denkt daarmee het succes dat de zegel van Elvis Presley nog te kunnen overtreffen. Gezegd moet wor den dat de illusie compleet is: voor 32 dollarcent heb je een stukje magie in handen. foto reuter De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic heeft vandaag in een interview met de Britse BBC verklaard "de voorkeur te geven aan een politieke oplossing voor de crisis in Bosnië. „Dat is ook goed voor de gijzelaars, alhoewel we die niet zo zien. We beschou wen ze als krijgsgevangenen", aldus Karadzic. SPLIT-SARAJEVO GPD-Rtr-DPA De Bosnisch-Servische leider wil in ruil voor de vrijlating van de 370 gegijzelde blauwhelmen en VN-waarnemers de garantie dat er geen nieuwe NAVO- luchtactic komt. Verder eist hij de demilitairisering van de zes 'veilige gebieden' en een strik tere naleving van het wapenem bargo. Gisteren namen de Ser viërs in het noorden van Bosnië een Zweedse functionaris van de VN gevangen, de eerste bur ger die ze gijzelden. Gisteren al onderstreepte Ka radzic voor de Bosnisch-Servi sche televisie de noodzaak van een politieke oplossing. Hij waarschuwde toen dat elke po ging gegijzelde VN-soldaten te bevrijden, zal uitlopen op een 'slachting'. Terwijl de internationale di plomatie overuren draait, laai den de gevechten in diverse de len van Bosnië gisteren op nieuw op. Zowel in de omge ving van Sarajevo als in de 'veilige zone' Gorazde werd fel gevochten. De VN vrezen dat de Bosnische Serviërs heel Goraz de willen veroveren. In dat geval komen de vierhonderd Britse, Oekraïnse en Noorse VN-solda- Noordwijk onderzoekt andere dieren en oppassers MOORDWIJK PAUL DE VLIEGER ie lama die ruim twee weken geleden in de loordwijkse dierenweide aan de Freesialaan het leven liet, is gestorven aan een besmettelijke norm van TBC. Sectie, uitgevoerd door het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), jheeft uitgewezen dat het dier bovine-tuberculose nad. Dit is een rundervorm van TBC die ook Schadelijk is voor mensen. Op advies van het RIVM laat de gemeente Noordwijk nu een zogeheten 'ring-onderzoek' jitvoeren rond het dierenweitje. De eerste 'ring' lie daarbij moet worden onderzocht, wordt ge- 'ormd door degenen die in direct contact met de :ieke lama hebben gestaan: de andere dieren in ie weide en de oppassers. Dit onderzoek is inmiddels nagenoeg afgerond. Daarbij is duidelijk geworden dat de geiten, her- Vliegvakanties wéér duurder. Onze stationcars bieden uitkomst. 2e Pinksterdag zijn wij geopend van 13.00-17.00 uur. het gezelligste autobedrijf! Lijnbaan 6,2352 CK Leiderdorp 071-410874 Amersfoort gpd geen commentaar geven. De rechtseenheidskamer deed gisteren uitspraak in een zaak aangespannen door een 26-jarige Vietnamees uit Gro ningen, die sinds juli 1991 in Nederland verblijft. De man, wiens asielverzoek was afgewe zen, deed een beroep op de zo geheten drie-jarentermijn. Asielzoekers die langer dan drie jaar op antwoord moeten wach ten, krijgen doorgaans op hu manitaire gronden een verblijfs vergunning. De rechtbanken vinden het onmenselijk hen na zo'n lange tijd terug te sturen naar hun vaderland. Het ministerie van justitie heeft steeds beweerd dat deze regel niet opgaat voor de Viet namezen. Zij zouden vanaf het begin hebben geweten dat ze het land weer moesten verlaten. Pogingen de groep uit te zetten (eerst naar Tjechoslowakije, la ter naar Vietnam) waren om praktische redenen niet doorge gaan. De rechtseenheidskamer heeft daar echter geen bood schap aan: drie jaar is drie jaar. )e circa 350 Vietnamese asiel- :oekers die begin jaren negentig 'anuit Oost-Europa naar Ne- lerland kwamen, hebben recht >p een verblijfsvergunning. Ze :ijn hier al zo lang, dat het kabi- ïet het niet kan maken om de •y p oep alsnog terug te sturen, zo leeft de rechtseenheidskamer Teemdelingenzaken in Den laag gisteren bepaald. Zowel Vietnamezen als hulp- 'erleners zagen met veel span- ling uit naar de uitspraak. i/| /luchtelingenWerk meent dat le zaak nu in kannen en krui- rcen is. ,,De uitspraak geldt voor le hele groep. De staat kan niet n hoger beroep. Wat ons be reft is het einde verhaal", aldus voordvoerster Crul. Advocaat c fan Wijk van de Vietnamezen J'ioudt echter nog een slag om ae arm. ,,Het is een prachtige litspraak. Maar zolang het ka binet niet zwart-op-wit toezegt 7 lat de Vietnamezen kunnen ilijven, wacht ik nog even met uichen." Het ministerie van ustitie wilde gistermiddag nog Jet Nijpels met de dood bedreigd eindhoven gpd Jet Nijpels, fractieleider van het AOV in de Tweede Ka mer, is telefonisch met de dood bedreigd. Een anonie me stem heeft woensdag op haar antwoordapparaat tot twee keer toe de tekst 'We schieten je kapot' ingespro ken. Nijpels heeft wel contact gehad met de politie, maar beraadt zich nog over een of ficiële aangifte. ,,Het conflict begint nu echt criminele en onfrisse trekjes te krijgen", aldus Nij pels gisteren. „Natuurlijk maak ik me ongerust. Je weet niet hoe ver sommige men sen bereid zijn te gaan." De AOV-politica, die steeds meer kritiek te verduren krijgt na de verwijdering van drie van de zes leden van de fractie, is de laatste dagen het doelwit van talloze tele fonische scheldpartijen. Ze vermoedt dat het om een doelbewuste campagne van politieke tegenstanders gaat. ten in groot gevaar. Gorazde is volgens waarnemers een schoolvoorbeeld van een situa tie waarbij een snelle interna tionale of VN-interventiemacht nodig is. Frankrijk wil dat de Europese Unie en de NAVO zo'n brigade samenstellen en heeft daarom voor zaterdag dertien ministers van defensie en chefs-van-sta ven in Parijs uitgenodigd. Groot-Brittannië steunt het Franse voorstel voor een inter nationale brigade. Parijs opper de gisteren opnieuw het idee om een landcorridor in te stel len naar Sarajevo. Volgens VN- zegslieden dreigt de voedselsi tuatie in de al weken van de buitenwereld afgesloten stad nijpend te worden, terwijl die in de Noordbosnische enclave Bi- hac 'bijna kritiek' is. De Verenigde Staten probe ren ondertussen nog steeds om de Servische president Slo bodan Milosevic te bewegen Bosnië-Hercegovina te erken nen. In ruil voor erkenning zou Milosevic kunnen rekenen op belangrijke financiële en mone taire steun en op het opschor ten van de meeste sancties te gen rest-Joegoslavië. Pagina 2: In Bosnië hoofd koel houden. Pagina 7: Verzet tegen plan president Clinton. De Nederlandse landmachtbe velhebber Couzy vindt de ver sterking van de VN-vredes macht in Bosnië onverstandig. Als Unprofor wordt voorzien van meer mensen en zwaardere bewapening, wordt de kans gro ter dat de volkerenorganisatie partij wordt in de oorlog. „Als je hier echt gaat vechten, dan word je partij en is het einde zoek." Couzy, die een bezoek brengt aan de Nederlandse VN-militai- ren in ex-Joegoslavië, keert zich met zijn uitlatingen tegen de ministers Voorhoeve van defen sie en Van Mierlo van buiten landse zaken. De bewindslieden steunen de voorstellen van de Internationale Contactgroep, die zich maandag uitsprak voor versterking van Unprofor. Het kabinet bekijkt wat het daaraan wil en kan bijdragen. Het ministerie van defensie wilde niet reageren op de uitla tingen van Couzy. D66 vindt de woorden van de bevelhebber 'voorbarig'. Volgens kamerlid ten en andere grote dieren in het Freesialaanwei- tje gezond zijn. Een zogeheten mantouxtest, uit gevoerd door de Noordwijkse dierenarts E. Ver- schueren, leverde geen enkele reactie op. De ver zorgers van de dieren hebben enige dagen terug ook een mantouxtest ondergaan, maar de resulta ten daarvan zijn nog niet bekend. Mochten de oppassers eveneens niets manke ren wat gezien de resultaten bij de dieren te verwachten is dan stopt daarmee het ring-on- derzoek. Alleen als zou blijken dat in de eerste ring TBC-besmetting is opgetreden, wordt het onderzoek uitgebreid naar een tweede ring. Daar bij gaat het dan om omwonenden en andere mensen die recent de kinderboerderij hebben be zocht. Vanwege de lange incubatietijd van TBC wordt het onderzoek in de eerste ring over twee maan den nogmaals uitgevoerd. Mogelijk acties tegen staking van vliegers schiphol bill meyer De vakbonden bij de KLM bera den zich vandaag op mogelijke acties wanneer de piloten vol gende week (vermoedelijk 8 ju ni) zouden gaan staken. Over de vorm van de actie, die is gericht tegen de vliegers, willen de vak bondsbestuurders niets kwijt. Ook de ondernemingsraad is niet van plan zich stilzwijgend bij een volgende werkonderbre king van de. vliegers neer te leg gen. Vandaag zetten de vliegers en de KLM hun onderhandelingen voort. René Duivenvoorden op de plaats des onheils: „Het ergste is dat ik zeker weet dat ik het examen goed heb gemaakt." foto dick hogewoning noordwijkerhout ad van kaam wim wegman Balen als een stekker, heet het in populair jargon, en maar zelden zal de uitdrukking zo van toepas sing zijn geweest als in het geval van aankomend elektro-monteur René Duivenvoorden. De 16-ja- rige Noordwijkerhouter behoorde namelijk tot de 130 gedupeerde leerlingen van de Katholieke Technische School uit Voorhout van wie de exa mens dinsdag bij een brand in de noodlokalen letterlijk in rook opgingen. Op 20 juni moet hij zijn Nederlands overdoen. René begrijpt niet dat de examens 'zomaar' in een kast werdeq bewaard van een van de acht noodlokalen die in vlammen opgingen. „Zulke papieren moet je als school toch in een brand vrije kluis bewaren. Dit is hartstikke stom." Zijn lotgenoot, Björn Groenendijk uit Lisse, heeft ook al weinig goede woorden over voor de manier waarop de examens zijn bewaard. „Vooral ook omdat ze al een paar keer eerder last hebben gehad van vandalisme. Nota bene van datzelfde lokaal was kort daarvoor nog een ruit ingegooid. Hoekema had de bevelhebber zijn kritiek binnenskamers aan minister Voorhoeve van defen sie kenbaar moeten maken en niet in de openbaarheid. „Het primaat ligt bij de regering en de ministerie van defensie. Niet bij de bevelhebber van de landstrijdkrachten", stelt Hoe kema. CDA en WD tillen niet zo zwaar aan de woorden van Couzy. WD-defensiespecialist Blaauw spreekt van een 'emotionele reactie van Couzy, gezien diens verblijf deze week in Bosnië'. CDA-woordvoerder Hillen noemt het standpunt van Couzy niet extreem. Maar als Voorhoeve besluit meer troepen naar Bosnië te sturen, moet Couzy zich daarin schikken, al dus de CDA'er. Generaal Couzy heeft bij eerde re meningsverschillen met de voorganger van Voorhoeve, de PvdA' Ter Beek, telkens moeten inbinden. Het ging toen vooral om het verzet van de bevelheb ber tegen verdere bezuinigin gen op defensie. HET WOORD IS AAN Daniël Stern Mensen raken op elkaar verliefd om illusoire eigenschappen en gaan uiteen om VANDAAG I Binnenland - Buitenland- Cultuur Feiten en meningen - Programma's Religie - Sport katwuk paul van der koou Hoe kan de gemeente Katwijk voorkomen dat jongeren on der de 16 zich zo verschrikke lijk laten vollopen als tijdens koninginnedag en -nacht? Op straat en in de duinen is het toen 'behoorlijk uit de hand gelopen', meldde SGP-raadslid J. van der Plas gisteravond in de gemeenteraadsvergadering. Hij vroeg zich onder meer af hoe de jeugd („vanaf een jaar of tien") aan de drank was ge komen. Politiewoordvoerder A. Gra- vekamp noemt zulke vragen 'een beetje naïef: „Ouders stu ren hun kinderen al snel naar de slijter om een fles jenever te halen. En zo'n slijter zegt dan nooit: 'stuur je ouders maar'." Hij noemt het ook 'een gege ven' dat Katwijkse ouders hun kinderen vroeg met alcohol la ten beginnen. „Een biertje met borreltje, moeten ze al snel hebben geprobeerd." Ook op straat lust de jeugd er wel pap van: „Ieder week einde zorgen drinkende jonge ren voor overlast, vaak op vas te plekken zoals het Hoornes- plein." Op koninginnedag ver plaatste het probleem zich 's avonds Iaat naar de zuiddui nen, toen de jeugd verschillen de malen van de straat was ge- jaagd. Na klachten van een cam pingeigenaar over kleine ver nielingen, trokken agenten de duinpan in. Ze troffen er een 'enorme puinhoop aan'. „Blik jes, kratten bier, flessen drank en toiletpapier. Alleen had na tuurlijk geen van de twintig jongeren dat gedaan", kijkt de woordvoerder terug. En dus kon de politie niet veel meer doen dan het zaakje weer eens verspreiden: „We hadden het druk genoeg en kregen niet de indruk dat er echte misdrijven werden ge pleegd." Dat er kinderen van 10 bij zouden zitten, kan hij niet bevestigen. VANDAAG OOK WEG EN WIEL HET WEER Weersverwachting van het KNMI eerst zonnnige perioden jj Vannacht kans op een mistbank en minimumtemperatuur om- ;i streeks 8 graden. Overdag perio- den met zon, maar in de middag van het zuidwesten meer bewol king, in de loop van de avond ge volgd door regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden. Wind i uit zuidwest tot zuid, zwak tot ma- tig, kracht 3. Zaterdag 3 juni van 10.00-16.00 uur meet een ervaren bergbeklimmer je nieuwe rugzak aan. Tevens demonstratie van de nieuwste supersnelle koepeltenten. Kampeer- en zwerfsport Breedeveld Zijl(dijk) 23A, Leiderdorp Tel. 415443 2e Pinksterdag gesloten. 'Pinnen in het buitenland niet altijd ideaal' den haag anp Geld opnemen met de pin-pas gaat in veel vakantielanden niet altijd vlekkeloos. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consu mentenbond. Bijna de helft van de 750 ondervraagde pin-pasge- bruikers stuitte weieens op pro blemen. De leden klagen over geldau tomaten die buiten werking zijn of die hun pas niet accepteren. Een kwart van de ondervraag den meldt dat de betaalpas wordt geweigerd. HU/sen! DBN/BUWB Daar houd je toch rekening mee?" René Duiven voorden klinkt enkele dagen na de mini-ramp nog altijd ontdaan. „Het ergste is dat ik zeker weet dat ik het examen goed heb gemaakt. Op het journaal kon ik dat aan de hand van de uitsla gen checken. Daarom is het een dubbele tegen valler. Niet alleen dat je het over moet doen, maar je moet ook maar afwachten hoe het dan weer loopt. Het kan dan best moeilijker uitvallen. Plus die nervositeit, hé. Dat krijg je ook weer terug de komende weken." Het herexamen komt hem slecht uit. „Op 20 ju ni moet ik werken bij mijn vakantie-baas, waar ik volgende week begin. Maar het kan nog erger. Stel je voor dat ik op 20 juni een herkansing voor een ander vak moet doen. Dan schuift het exa men door naar eind augustus. Is je hele vakantie meteen verziekt." Directeur Th. Blokland van KTS kan zich de re acties van zijn leerlingen voorstellen. „Maar aan de andere kant: leraren kijken de examens over het algemeen thuis na. Daar kan er ook van alles mee gebeuren. Ik wil maar zeggen dat dit soort dingen nooit helemaal zijn te voorkomen." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1