Zelfvertrouwen Eltingh is terug De Roode blijft voorlopig bij Telstar PSV toch vrijgeloot voor voorronde UEFA Cup Xa wines verhinderen aanval op Rominger Eelman verlaat Haarlem Gorter praat over doorgaan Sport FC Twente strikt Joeri Petrov UlJDAG chef willem spierdijk, 071-356-164, plv.-chef rob onderwater, 071 - 356463 Maase haalt zilver op 10.000 meter knoxville Kamiel Maase heeft opnieuw een sterke tien kilome ter gelopen. De in de Verenigde Staten studerende Leidse atleet behaalde gisteren de tweede plaats op de Amerikaanse College kampioenschappen. Achter de Zambiaan Siamusiye finishte Maase, in Nederland lid van De Bataven, in 29.08,52. Voor de Leidenaar zitten de kampioenschappen er hiermee nog niet op. Vanavond komt hij uit in de series van de 5000 meter, de Finales het komende weekeinde worden afgewerkt. Danny Blind in beeld bij Aston Villa Amsterdam De Engelse Premier League schijnt een grote aan trekkingskracht uit te oefenen op Nederlandse voetballers. Na dat Chelsea gisteren Ruud Gullit contracteerde, is Aston Villa in de markt om Danny Blind over te nemen van Ajax. Villa-mana ger Brian Little wil de Zeeuwse libero, wiens contract eind deze maand afloopt, dolgraag inlijven. Ook voor een andere Ajacied bestaat volop interesse. Clarence Seedorf weet zich fri de belang stelling van enkele gerenommeerde clubs. Daarbij vallen onder meer de namen van Real Madrid en Juventus. Seedorf, die een doorlopende verbintenis heeft met Ajax, heeftal aangegeven in te zi[n voor een buitenlands avontuur. Chelsea wil ook Bergkamp ionden Nadat Chelsea woensdag Ruud Gullit voor twee jaar had gecontracteerd, heeft de club ook het oog laten vallen op Dennis Bergkamp. De Londense voetbalclub zou bereid zijn een bedrag van ruim zeventien miljoen gulden aan Inter te betalen voor de transfer. Volgens de Engelse dagbladen The Sun en Dai ly Mirror heeft manager Glen Hoddle al de eerste geprekken ge voerd met Inter. De twee kranten weten ook te melden dat de 26-jarige Bergkamp een maandsalaris van 77.000 gulden gaat verdienen. Strijd om Super Cup in de Kuip rotterdam Het duel om de Super Cup tussen de landskam pioen, Ajax, en de bekerhouder, Feyenoord, wordt dit jaar in te genstelling tot anders luidende berichten niet in het Olympisch Stadion, maar in de Rotterdamse Kuip gehouden. De ontmoe ting is op woensdag 16 augustus, drie dagen voorafgaand aan de start van de nieuwe competitie. In de toekomst, als het nieuwe Ajax-stadion gereed is, verhuist de 'Super Cup' wel naar de hoofdstad. Buitelaar technisch manager Heracles almelo Dick Buitelaar wordt met ingang van 1 juli technisch manager van eerste-divisieclub Heracles. Tevens zal hij met Jan van Staa de selectie van het eerste elftal van de Almelose club trainen. Buitelaar tekent een contract voor een jaar. Buitelaar (55) was in het verleden onder meer trainer/coach van SW, NAC en Helmond Sport. Hij had twintig jaar het militaire elftal onder zijn hoede. Nelissen verlengt contract bij Lotto brussel Wilfried Nelissen heeft zijn contract bij Lotto met een jaar verlengd. Ook Mare Sergeant en Nico Mattan, superknech ten van de Belgische sprinter, blijven nog een seizoen bij de Bel gische wielerploeg van Jean-Luc Vandenbroucke. Mare Wauters lf uit de nog sponsorloze ploeg van Jan Raas is mondeling tot ak koord gekomen met Lotto. B-amateurs rijden morgen op De Bult leiden De Leidse wielervereniging Swift/Casba houdt zaterdag Ieen nationale wedstrijd voor B-amateurs op het wielerparcours De Bult. Onder de ruim 120 ingeschreven renners zijn Piet Kralt (Rijhsburg), Tóh GFiep' fBergschenhóekJ'en Aridré Van Reek (Lis- se) de favorieten. De wedstrijd begint om 12.00 uur. Als voor wedstrijd krijgen om 10.30 Liur de recreanten en trimmers de kans. Zij rijden een wedstrijd over 40 kilometer. Voor deze koers kan nog vooraf worden ingeschreven. vel5en-zuid govert wisse Niet iedereen bij Telstar is even ongelukkig met het vertrek van Simon Kistemaker. Neem Ron de Roode. Zijn contract werd op advies van 'De Kist' niet ver lengd. Diens opvolger Cor Pot is een heel andere mening toege daan over de voetbaltoekomst van de Leidenaar. Wat Pot be- treft blijft De Roode op Schoonenberg. Pot en De Roode hadden gis termiddag een oriënterend ge sprek. De Roode: ,,Pot heeft me uitgenodigd voor de eerste trai ning van Telstar op 10 juli. Ik ben daar blij mee. Ik had in De Bollenstreek kunnen gaan spe len, maar het liefst blijf ik in het betaalde voetbal." Pot: „Ik zou het fijn vinden, als De Roode de hele voorberei ding meemaakt. Ik wil zelf wel eens uitzoeken of hij het eerste divisie-niveau wel of niet meer aankan. Ik weet in elk geval wel, dat De Roode tot enkele jaren geleden een hele goede voetbal ler was." De Roode weer: „Ikzelf ben ervan overtuigd, dat ik mijn ou de niveau nog kan halen. Na mijn ziekfe heb ik haast geen kans gehad om weer in het rit me te komen. Toen ik eenmaal fit was, zat ik voortdurend op de bank." Vraag is in wat voor financieel vat de 'rentree' van De Roode gegoten moet worden. Pot: „Ik heb het uiteraard niet voor het zeggen, maar ik zou, als ik het bestuur was, De Roode een ver laagde aanbieding doen. Als dan blijkt, dat hij weer de oude is, krijgt hij een verbeterd con tract." Amper vier weken geleden wist Jacco Eltingh niet meer waarom hij in vredesnaam nummer 23 van de wereld was. Hij verloor in zeven toernooien op rij zijn eerste pot je en vond het leven als tennisprof nog maar zo zo. Giste ren zongen honderden Nederlanders op Roland Garros 'Jacco bedankt'. hier, of op welke Grand Slam dan ook succes hebt, is dat goed voor het Nederlandse tennis. Dan krijg je veel uitnodigingen, zo simpel is het. Er spelen nu drie jongens in het junioren- toernooi omdat we in de top goed meedoen. Maar als je in de top niets presteert, kan de jeugd het een volgende keer vergeten." Stanley Franker had wel ge slapen van woensdag op don derdag, maar lekker geslapen was iets anders, gaf hij toe. Nie mand door van de tien verte genwoordigers in het kwalifica tietoernooi en slechts één man in de derde ronde van het hoofdtoernooi; het zijn cijfers die er niet om liegen. „Ik hoef het mezelf niet aan te rekenen, maar ik trek het me wel aan," zei Franker. Eén dezer dagen wil hij met de prive-coaches om tafel gaan zitten („desnoods ook met de spelers") om te kijken of er misschien structureel iets fout zit. „Maar laten we ook geen problemen zien, waar ze niet zijn. De Zweden beginnen hier met negen man, maar zijn er ook al acht kwijt, inclusief Edberg, Enqvist, Apell en Björk- man. De Duitsers overkwam vo rig jaar hetzelfde. Het is een golfbeweging en dat is maar goed ook. Anders zouden altijd de gevestigde namen de dienst blijven uitmaken. En als in sport de spanning er af is, is het ook niet leuk meer." Eltingh had na zijn superieure zege op de Zimbabwees Black parus rené van hattum gpd-verslaggever De liefhebbers waren naar Pa rijs gekomen om tijdens de pinksterdagen tennis te kijken. Met landgenoten in het toer nooi is dat een stuk leuker. Maar na de grote uittocht van zeven van de acht Oranje-verte genwoordigers in de eerste drie dagen van de Franse kampioen schappen zag dat er somber uit. Eltinghs zege op Byron Black maakte echter het vooruitzicht van de supporters ineens weer een stuk aangenamer. De voertaal rond baan elf was gisteren Nederlands. Op het gravel zelf domineerde Eltingh. Hij stond barstensvol zelfver trouwen te spelen, alsof hij in weken geen wedstrijd meer had verloren. Hoe dat kan voor een tennisser die in februari, maart en april geen enkelspel won? „Eén partij winnen is vaak al voldoende om je zelfvertrouwen terug te krijgen", lachte Eltingh na zijn indrukwekkende 6-2, 6- 4, 6-4 triomf in de tweede ron de. Hij had heel goed gespeeld, vond hij zelf. Dat klopte. Hij sloeg nauwelijks missers, diepe fore- en backhands en vlijm scherpe volley's. Voor het Ne- derlandse tennis zou het mooi zijn als Eltingh dat nog even volhield, benadrukte bonds coachFranker. De vroege uit schakeling van de rest doet het imago van het Nederlandse ten nis namelijk geen goed. „Als je geen behoefte om uitgebreid in te gaan op de treurmars van het Nederlandse tennis door Parijs. Hij hoefde zich ook niet aange sproken te voelen. Eltingh is al voor de tweede achtereenvol gende keer de beste Nederlan der op een Grand Slam-toer- nooi. In februari in Melbourne haalde hij zelfs de laatste acht. En vorig jaar was hij met zijn vierde ronde op Roland Garros - waarin hij verloor van Medve- dev - ook al de beste van de Ne derlandse afvaardiging. Larsson Of hij deze keer zo ver komt, blijkt morgen. Dan treft hij de Zweed Magnus Larsson, de laatste representant van een tennisnatie die de afgelopen da gen in Parijs nog harder op zijn gezicht dan Nederland. De win naar van dat duel ontmoet maandag waarschijnlijk Sergi Bruguera, tweevoudig winnaar en titelverdediger in Parijs. In het laatste duel met Larsson, vorig jaar op gravel in Ham burg, was Eltingh met 7-6, 7-5 de beste. Maar Magnus Larsson staat inmiddels tiende op de wereldranglijst en Eltingh 28ste. Herhaling van zijn prestaties vorig jaar in Parijs en zijn kwartfinaleplaats in Melbourne zou Eltingh prima uitkomen. Sportief, maar ook zakelijk, gaf hij eerlijk toe. Tijdens Parijs en Wimbledon worden immers de sponsorzaken gedaan, worden kleding- en andere contracten afgesloten. „Hier worden de budgetten voor 1996 verdeeld." En wie goed presteert, kan scherp onderhandelen. Maar aan de BV Eltingh zal Jacco niet denken als hij mor gen de baan opstapt. Dan gaat het om tennissen en winnen. iINDHOVEN GPD 3SV hoeft toch geen voorronde ;e spelen in het toernooi om de 1 UEFA Cup. Gisteren besloot de jUEFA het systeem te wijzigen Oj dat tot een puntenklassement ihad geleid waarin PSV een te la- ?e plaats innam oni recht streeks geplaatst te worden voor de eerste ronde. Manager Frank Arnesen kreeg het nieuws gisteren meteen van tóde UEFA te horen. „In het 5( nieuw opgemaakte klassement itaan wij 30ste en Roda JC -9ste. Dat betekent dat geen en kele Nederlandse club hoeft mee te doen aan de voorron de." In eerste instantie had de UEFA en klassement opge- maakt op basis van de presta ties per land. De Europese voet balbond wekte daarmee de in druk de grote televisielanden te ja willen bevoordelen. Het regen de protesten tegen het nieuwe, merkwaardige systeem van tel len, ondermeer ook van PSV. De oud-kampioen van Europa leek te worden veroordeeld om min- jder dan een maand na het be gin van de voorbereiding op het nieuwe seizoen al uit te komen in de voorronde van de UEFA Cup, mogelijk tegen een sterke tegenstander. Die wedstrijden - 8 en 22 augustus - gaan nu dus aan PSV voorbij. Definitief werd, gisteren ook de overgang van spits Erik Meij er naar Bayer Uerdingen. De Limburger, nog een jaar onder contract bij PSV, wordt een sei zoen verhuurd, met voor Uer dingen een optie tot koop. Bij de Bundesliga-club, die prak tisch veilig is van degrada tienood, speelt al ex-PSV'er Jan Heintze. Ploegsma Nog een andere PSV'er zou wei eens iets zuidelijker kunnen gaan werken. Oud-manager Kees Ploegsma moet een dezer dagen beslissen of hij een aan bieding van Roda JC accepteert om in Kerkrade manager te worden. Nu directeur Servé Kuijer bij de nummer twee van Nederland vertrekt, wil Roda het technisch kader op sterkte brengen met een geroutineerde voetbalman. „Ik weet dat Roda me heel graag wil hebben, maar of het zover komt, weet ik nog niet. Dat hangt van diverse fac toren af', aldus Ploegsma. Een factor is het feit dat Ploegsma een tweetal eigen be drijven heeft. Die zou hij moe ten opdoeken of in beheer die nen te geven aan derden. Bo vendien heeft geldschieter Nol Flendriks bij Roda JC een zware stem in het technisch kapittel en dat zint Ploegsma niet. „Want ik ga er natuurlijk geen loopjongen spelen." Intussen is de transfer van Chris van der Weerden nog al tijd niet rond en gaat het merk waardige verhaal dat PSV ook Philip Cocu bij Vitesse zou wil len weghalen. Manager Arne sen: „Cocu is op het ogenblik niet onze prioriteit. Eerst willen we de zaak met Van der Weer den afronden, vervolgens moe ten we ook nog iemand voor de rechterkant hebben. Hij noemt Cocu 'een leuke voetballer', maar die hebben ze bij PSV al genoeg. Arnesen zoekt niet voor niets verder naar echte toppers. CHIANALE ANP 9e laatste theoretische moge lijkheid Tony Rominger te ont tronen als heerser in de Giro utalia is gisteren verijdeld. Door weerbarstige weergoden. De wedstrijdleiding korte de ^en na zwaarste etappe van de Gro, van Mondovi naar Brian- <?on over 202 kilometer - met drie cols van de eerste categorie - wegens sneeuwlawines op de tweede beklimming, de Colle Jell'Agnello, met ruim zeventig dlometer in. Bij de verschuivingen van de ineeuw raakten raakten twaalf Personen, leden van de ineeuwploegen, gewond. Een van hen, een 25-jarige man, is ernstig letsel naar het zie kenhuis overgebracht. Twee braken een been. De overigen, aldus een politiewoordvoerder, raakten slechts licht gewond. Op de flanken van de col be vonden volgens opgave van de politie ruim 50.000 toeschou wers. De organisatie trok daarop de eindstreep in allerijl al na 130 kilometer, in Chianale. Daar boekte de Zwitser Pascal Ri chard, na de triomf in de der tiende etappe, zijn tweede dag prijs, vóór de Italiaan Rodolfo Massi en de Colombiaan Nelson Rodriguez. Rominger ar riveerde op vijf minuten van de winnaar. In gezelschap van zijn schaduwen Pjotr Ugrumov en de Evgeny Berzin. Aanvankelijk was de ritzege van Richard officieus. Maar niet veel later verklaarde de Neder landse voorzitter van de inter nationale jury, Martin Bruin uit Scheveningen, de Zwitser offi cieel tot winnaar. Koersdirec- teur Carmine Castellano beves tigde later de uitslag eveneens. Natuurkrachten De natuurkrachten staken Ro minger, in zoverre dat noodza kelijk zou zijn geweest, de hel pende hand toe. De Alpenrit was de laatste kans voor Ugru mov en Berzin de oppermachti ge Helveet van de troon te sto ten. Met drie kuitenbijters - Col le di Sampeyre (2284 m), Colle delFAgnello (met 2748 m het dak van de Giro) en de Col d'I- zoard (2361 m) - voor de wielen besefte het duo dat het zo onge veer de laatste mogelijkheid was Rominger van zijn eerste zege in de Giro af te houden. Diens knechten bezwoeren echter elk gevaar. De Colle di Sampeyre was nog wel te doen, maar op weg naar de Agnello bleek al snel dat het beklimmen van die berg van de eerste categorie onmogelijk was. In de nacht van woensdag op donderdag had hevige sneeuwval de pas onbegaan baar gemaakt. Het inzetten van het leger en sneeuwploegen had aanvankelijk succes, maar ruim drie kwartier voor de passage versperde een lawine op vier ki lometer van de top opnieuw de weg. Deze blokkade was niet meer bijtijds op te heffen. Giuseppe Saronni, tweevou dige winnaar van de Giro d'Ita- lia, zei zulke toestanden nog nooit te hebben meegemaakt. Mary Pierce retourneert stijlvol een bal door haar benen. De Fran^aise had weinig moeite met de Duitse Christina Singer. 7-5 6-0. foto»f.pa haarlem» karel jansen gpd-verslaggever Haarlem begint vandaag met een hernieuwde speurtocht naar een trainer voor volgend seizoen. Gisteravond verzocht John Eelman het bestuur van de eerstedivisieclub hem te onthef fen van zijn contractuele ver plichtingen. Het bestuur willig de dat verzoek in. John Eelman was eerder sa men met Joop Brand monde ling akkoord gegaan met een eenjarig contract. Brand zou technisch-directeur worden, Eelman veldtrainer. Nadat Brand vorige week alsnog af haakte omdat de 'tijd nog niet rijp' was voor een technisch-di recteur bij Haarlem, kwam ook de beoogde veldtrainer op de afspraak terug. John Eelman: „Naast mijn full-time baan op school was Haarlem best te doen. Samen met een technisch directeur. Nu echter zou ik alles op mijn nek krijgen en ik vrees dat ik daar voor niet voldoende tijd kan vrijmaken. Ik heb er overigens wel twee weken over nagedacht, want het was een moeilijke be slissing. Bij Haarlem ging het in feite ook om een full-time job, maar alleen om het eerste elftal. Het andere werk zou door Joop Brand worden gedaan. Als ik dat erbij moet doen wordt het te veel. Ik zou overigens met heel veel plezier naar I laarlem zijn gekomen. Ik vind het dan ook zeer spijtig dat ik deze be slissing heb moeten nemen." John Eelman zal nu het ko mend seizoen voor het eerst in dertig jaar werkloos toezien. „Daar moet ik wel vanuit gaan. Het is begin juni en alles is ver geven. Dat is natuurlijk heel jammer, maar de consequentie van mijn beslissing. Nee, dit is niet het einde van mijn loop baan als trainer. Ik vind het nog veel te leuk." st. willebrord gpd Hij klinkt al wat minder vastbe raden. „Er is nog niet veel ver anderd, maar ik zie het nog even aan. Ik wacht af wat er ge beurt." Het kan bijna niet an ders of Edwin Gorter stopt bij nader indien toch niet met voet ballen. De bijna 33-jarige middenvel der van FC Utrecht is natuurlijk ook nog veel te fit en te goed om ermee op te houden. Dat was nochtans, naar eigen zeg gen, zijn stellige voornemen. „Twee maanden geleden heb ik het besloten en ik daar heb nog altijd geen spijt van. Al kan dat natuurlijk altijd komen." Zo té horen heeft FC Utrecht geen spijt meer. „Nee, van de club heb ik weinig meer ge hoord, wel van Simon Kistema ker, de nieuwe trainer. Hij pro beert me over te halen door te gaan. Ik heb een zeer goed ge sprek gehad met hem. Kistema ker is ook de ideale figuur voor FC Utrecht, denk ik." Gorter geeft dan zelf voedsel aan de gedachte dat hij zijn laatste wedstrijd nog niet heeft gespeeld. „Volgende week' heb ben Kistemaker en ik weer con tact, misschien dat we er dan nog eens overgaan praten." De in St. Willebrord woon achtige voetballer, afgelopen seizoen de constant op hoog ni veau presterende vedette van een matig FC Utrecht, zei twee- maanden geleden te stoppen, omdat hij geen toekomst zag in de Domstad. Het elftal was zwak, het bestuur was nog zwakker en ergo: er waren ere codes geschonden. „Dat was de- voornaamste grief. Maar om die codes niet zelf te schenden, kan ik er verder niks over vertellen." „Een keer in mijn loopbaan is de etappe naar de Stelvio we gens sneeuwval onderbroken. Wij werden met auto's verder vervoerd, waarna de etappe ver der ging hervat." Dat was don derdag onmogelijk, omdat de enige weg naar Briangon over de Colle dell'Agnello gaat. De wedstrijdleiding besloot twintig kilometer voor Chianale de rit in te korten. Tijdens de bevoorrading bracht de wed strijdleiding de renners op de hoogte. Op dat moment had de kopgroep van negen, onder wie de later winnaar Richard en Pa trick Jonker, nog slechts twaalf kilometer te gaan. De voor sprong op het peloton bedroeg ruim zes minuten. enschede. anp Hoewel betrokkenen de bedra gen angstvallig geheim gehou den, is Joeri Petrov de duurste voetballer die FC Twente ooit heeft gecontracteerd. Gister middag is de bijna 21-jarige aanvaller aan de spelers en staf leden van de Enschedese club voorgesteld. Eerder op de dag ondertekende Petrov een drieja rig contract bij FC Twente. Hoofdcoach Ten Donkelaar maalde niet om het grote be drag dat achter de naam van zijn nieuwe aanwinst staat. „We hebben een voetballer van grote klasse in huis gehaald. Hij kan aan de rechter- en linkerkant spelen. Hij is snel en heeft bij RKC laten zien dat hij kan sco ren. In dertien wedstrijden maakte Petrov zeven doelpun ten. Dat zegt genoeg voor een speler die nog maar net in Ne derland is", verklaarde Ten Donkelaar zijn besluit de aan valler naar Enschede te halen. De capaciteiten van de Oek raïner waren al langer in Neder land bekend. Twee jaar geleden liep hij vier maanden stage bij Ajax. Trainer ^Van Gaal koos echter na lang wikken en wegen voor Finidi George. „Van Gaal vertelde me afgelo pen zondag dat hij Petrov met weemoed had laten gaan, om dat Finidi net iets beter in het Ajax-systeem paste", aldus Ten Donkelaar. De Oekraïner kon kiezen voor enkele buitenlandse clubs. Deze- week toonden Vitesse en Roda JC belangstelling voor hem. „Ik heb voor Twente gekozen om dat ik daar vrij zeker ben van een basisplaats. Bovendien voelde ik me daar meteen op m'n gemak. Hf merkte dat de trainers in mij geloven. Daar komt bij dat ik per se in Neder land wilde spelen omdat men daar een uitstekende opleiding heeft voor profvoetballers."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19