Winkels acht zondagen open Brandweer lijdt onder wet op ziekteverzuim Rijn Veenstreek Cap op hobbyruimte orzaak burenruzie mderhalve ton voor rganisatie-onderzoek )66 Rijnwoude pleit oor drugvoorlichter Ademloos kijken naar kunstjes tijgers Bos directeur Evangelische Hogeschool Gouden leden bij Vox Laeta Gemeentehuis hoeft niet in de verf 1IJDAG 2 JUNI 1995 y VAN ECMOND, 071 356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Gevaarlijke medicijnen gestolen alphen aan den rijn» Uit de tas van een 40-jarige AJphenaar zijn gistermiddag in de Van Mandersloostraat gevaarlijke medicijnen gestolen. De man had de tas met daarin de medicijnen aan het stuur van zijn fiets gehangen. In een onbewaakt ogenblik heeft iemand de capsules en tabletten meegenomen. Het gaat om Ro hypnol en Depronal die onder andere aan druggebruikers wor den verstrekt. De geneesmiddelen zijn gevaarlijk bij inname door kinderen of in combinatie met alcohol. Alphenaar met mes bedreigd alphen aan den rijn» Een 17-jarige Alphenaar is gisteravond op het fietspad langs de Oranje Nassausingel met een mes be dreigd. De jongen reed met zijn brommer op het fietspad, waar hij door een groep jongeren tot stoppen werd gedwongen. Eén van de jongeren bedreigde de Alphenaar met een stok en een mes. De agressieveling werd daarop door de rest van de groep tegengehouden, waardoor de jongen zich uit de voeten kon ma ken. De groep had eerder op de avond ook al onenigheid gehad op de Gouwekade. Caravan brandt uit zwammerdam Een caravan die stond op het terrein van de Hooghe Burch in Zwammerdam is vannacht rond kwart over vier uitgebrand. De bedrijfsbrandweer van de Hooghe Burch kon niet voorkomen dat het vuur de caravan volledig in as legde. Hoe de brand is ontstaan, is onduidelijk. De politie stelt een na der onderzoek in. ard van der geest ttderdaad, ik kan negen tanden verder de toekomst tijken", zei H. de Bruin, de tarman van R. van der Geest, n de gemeente mag Van der lest een kap op zijn hobby- jmte aan de Boddens -isangweg in Woubrugge zet- De Bruin vreest dat de hob- uimte als woonruimte zal rden benut en dat er wellicht wieg zal komen te staan. En onruimte staat nu net niet in bestemmingsplan. De buren ibeerden hun onmin gister- >nd uit te leggen aan de com- isie bezwaar- en beroep- riften. )e Bruin vreest ook voor zijn dcht. En zijn welig tierende zal door buurmans kap het waarschijnlijk wel begeven. Buurvrouw M. Kneppelhout is bang dat de toch al gammele fundering de kap niet kan dra gen. En dat de nieuwe ruimte een terras kan worden vindt zij uit het oogpunt van privacy evenmin gewenst. Een dakterras komt er niet. Van der Geest had al eerder ge merkt dat zijn buurvrouw daar van niet was gediend. Hij wil de buren ook anderszin terwille zijn. ,,Ik maak ergens anders een ander kamertje", beloofde hij. Het plaatsen van de omstre den kap heeft hij onder dreiging van een kort geding uitgesteld. De commissie bezwaar- en be roepschriften geeft binnen en kele weken advies aan burge meester en wethouders over de burenruzie. iwoude. ruud sep t organisatiebureau Coopers Lybrand Management Con tants mag voor 150.000 gul- de gemeente Rijnwoude irlichten. De Rijnwoudse ge- enteraad ging gisteren ak- >rd met de uitvoering van het lerzoek dat kan worden be id uit de overschotten op het ineelsbudget van vorig De fracties van D66 en SG- 5PF stemden tegen. )e discussie over het onder- k deed drie weken geleden ;al wat stof op het gemeente- opwaaien omdat werd ge- jereerd dat het onderzoek d nodig was omdat de amb- aren er een potje van maak- Gisteren deden de politici uiterste best om die indruk keer te vermijden. Wethou- M. Vorenkamp-van de Wes- ngh (WD/personeel) stak de id zelfs voorzichtig in eigen izem. Het onderzoek is niet g omdat de ambtenaren slecht werk afleveren (,,Ik ik dat onze mensen van aan- woude» ruud sep ^ïand die in jongerencentra, scholen en bij vrouwenvere- ingen voorlichting geeft over dovende middelen, en die 's inds de straat op gaat op k naar jongeren die drugs jiruiken. Als het aan de fractie D66 zou liggen, kreeg Rijn- ude heel snel zo'n drugvoor- ïter annex straathoekwerker, democraten lanceerden het e gisteren tijdens de verga ing van de gemeenteraad, andere partijen zagen echter ts in het plan. 'olgens D66 heeft Hazers- ude-Rijndijk en in mindere te Hazerswoude-Dorp te pen met een zeer serieus igprobleem. De jeugd zou al zeer jonge leeftijd in aanra- g komen met verdovende lil Idelen. „Daarom moet je z (dichting geven op de basis- 100I. Op de middelbare looi ben je al te laat", aldus Loomans-Gronheid (D66). PvdA'er H. Goes had hetzelf- verhaal: in de omgeving van Steijaertschool en basis ooi De Rhynenburch wordt druk gehandeld. „Er heeft r straathandel plaats aan deren van tien, twaalf jaar 1", aldus Goes. let was niet de eerste keer de politiek de noodklok - 1de over het druggebruik in zerswoude-Rijndijk. Onge veer anderhalf jaar geleden moest jeugdsoos 't Pluutje tijde lijk de deuren sluiten omdat bij na alle medewerkers meer aan dacht hadden voor allerlei pille tjes dan voor het draaiende houden van hun club. Na de eerste schrik ebde de aandacht toen snel weg, hoewel het drug gebruik zeker niet minder werd. Volgens de experts viel het alle maal wel mee. „De GGD zei: als je geen probleem hebt, creëer het dan ook niet", aldus wet houder M. Vorenkamp-van de Westeringh (WD/volksgezond heid) gisteravond. „Vergeleken met de grote stad is ons pro bleem erg klein." De signalen over drughandel in de omgeving van de twee ba sisscholen waren voor de politie al aanleiding om op onderzoek uit te gaan. De agenten vonden echter geen drugs bij de jonge ren om wie het zou gaan. Nu het voorstel van de D66- fractie is afgewezen komt er voorlopig geen specifieke drug- voorlichter. Wel is het de be doeling dat er op korte termijn een onderzoek komt naar de eventuele noodzaak van profes sionele ondersteuning van het jongërenwerk. Mocht daaruit komen dat jongerencentra niet meer zonder beroepskrachten kunnen, dan zal het drugpro bleem zeker bovenaan de agen da van de aan te stellen jonge renwerker staan. zoeterwoude Zoeterwoudse kinderen en hun ouders keken gistermiddag ademloos toe hoe de Engelse dompteur Jason Peters zijn zeven tijgers op de knieën kreeg. Het internatio nale circus Herman Renz gaf achter het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg een eenmalige voorstelling. De tent is alweer opgebroken en het circus gaat verder met de tournee langs 120 plaatsen in Nederland. foto bendebruyn pakken weten"), maar omdat het bestuur en de organisatie met wat vragen zitten. Daar moet een extern bureau voor worden ingeschakeld want, al dus Vorenkamp. „Er kan een stukje bedrijfblindheid zijn op getreden". Voor het onderzoek worden verschillende redenen gegeven, waarvan de meest concrete luidt dat de organisatie onvol doende klantvriendelijk is. De fracties van D66 en SGP/RPF konden niet inzien dat om dat probleem op te lossen er een duur onderzoeksbureau moet worden ingeschakeld. W. Boevé (CDA) probeerde het duidelijk te maken door middel van een vergelijking. „Ik heb last van mijn rug, maar ik weet niet of Ik moet gaan zitten, gaan staan of gaan liggen, of dat ik naar een fysiotherapeut moet." Veilig heidshalve voegde hij daar snel aan toe: „De rest van het li chaam is in orde. We moeten natuurlijk niet doen of alles fout De Rijnwoudse gemeenteraad is gisteren akkoord gegaan met het voorstel om het aantal koopzondagen uit te brei den van vier naar acht. De raad volgde daarmee het nieuwste voorstel van een meerderheid van burgemees ter en wethouders. De fracties van CDA (inclusief wet houder G. Hoogendoorn-Oskam) en SGP/RPF waren te gen uitbreiding van het aantal koopzondagen. de winkels op het Rijnwoudse deel van de Rijneke-boulevard Ook B en W hadden zich in eer- wilde het gemeentebestuur een ste instantie uitgesproken voor uitzondering maken. Deze win- bevriezing van het aantal koop- keiboulevard valt grotendeels zondagen op vier. Alleen voor onder de gemeente Zoeterwou- runwoude. ruud sep de, waar de winkels acht zonda gen per jaar open mogen zijn. Toen bleek dat deze uitzonde ringspositie juridisch niet haal baar was, besloten B en W de regeling voor de hele gemeente te verruimen. Het automatisme waarmee Rijnwoude het voorbeeld van de buurgemeente volgde, deed J. Matze (SGP/RPF) eraan twij felen of de gemeente op dit punt nog wel iets in te brengen heeft. „Besluiten als deze wor den in het vervolg voor ons ge nomen door de gemeente Zoe terwoude. Want de problemen met de Rijneke-boulevard zul len zich blijven voordoen", al dus Matze. Zondagsrust Matze wierp zich niet alleen op als de verdediger van de zon dagsrust, maar ook als pleitbe zorger van het behoud van de verworvenheden van de arbei dersbeweging: de vijfdaagse werkweek en de achturige werk dag. Matze: „De uitbreiding van het aantal koopzondagen past in een ontwikkeling waarin deze grenzen steeds verder worden verlegd." Het grootste deel van de raad kon een heel eind meegaan met de bezwaren van de RPF'er. Maar voor PvdA, WD en D66 gaf de Rijneke-boulevard toch de doorslag. Met zes stemmen tegen wer den de acht koopzondagen pro bleemloos aangenomen. Bouw monorail Kerk en Zanen kan beginnen alphen aan den run .jan winde De aanleg van de monorail tus sen het station in Alphen en het archeologisch themapark Ar- cheon is weer een stapje dich terbij gekomen. Vanaf volgende week mag Holland Monorail met de bouw van de hangbaan beginnen. De Vereniging Tegen de Monorail zal een kort geding aanspannen om schorsing van alle bouwwerkzaamheden te ei- De gemeenteraad ging gister avond in meerderheid akkoord met het afgeven van een bouw vergunning. Alleen de oppositie stemde tegen. De Vereniging Tegen de Monorail dient weder om een bezwaarschrift in. De vereniging maakt nog altijd be zwaar tegen de aanleg van de hangbaan door Kerk en Zanen. Volgens woordvoerder B. Windhorst zijn er geen zwaar wegende argumenten om te kunnen spreken van urgentie van het bouwplan, wat nodig is om vrijstelling te krijgen van het huidige bestemmingsplan. Een beeld van de monorail, zoals die door Alph< FOTO ARCHIEF runwoude. ruud sep Na de conditietraining van de vrijwillige brandweer komen tij dens een potje zaalvoetbal twee brandweermannen hardhandig met elkaar in botsing. De één loopt een lichte hersenschud ding op en moet een paar da gen thuisblijven, de ander loopt lichte verwondingen op en kan een dag niet werken. De wet te rugdringing ziekteverzuim re gelt dat de werkgever de man nen tijdens hun ziekte gewoon moet doorbetalen. De werkge vers stappen naar de gemeente met een schadeclaim. De ge meente is formeel niet aanspra kelijk en weigert te betalen. De werkgevers dreigen hun perso neel in het vervolg te verbieden om deel uit te maken van de vrijwillige brandweer. Dit is geen overdreven pessi mistisch en onrealistisch scena rio van een eventueel gevolg van de wet op het ziektever zuim zoals die sinds anderhalf jaar van kracht is. Het is precies het geval waar de gemeente Rijnwoude de afgelopen maand mee te maken kreeg. Voor het gemeentebestuur was het de aanleiding om bij het ministerie van binnenlandse zaken aan te dringen op een regeling voor brandweermannen die als ge volg van hun vrijwilligerswerk in de ziektewet terechtkomen. De gemeente vreest voor het voortbestaan van haar vrijwilli ge brandweer. Onder de nieuwe wet gaan werkgevers wel twee keer nadenken voordat ze hun werkgevers toestemming geven voor risicovolle activiteiten tij dens werktijd. Zeker wanneer de wet vanaf volgend jaar zoda nig wordt aangepast dat de werkgever tot een jaar ziekte verzuim uit eigen middelen moet gaan vergoeden. Diepzee- duiken, parasailen en bergbe klimmen in de vrije tijd zijn niet te verbieden. Maar een vrijwillig brandweerman moet ook tij dens zijn werk beschikbaar zijn, zodat de werkgever hier zijn in vloed kan laten gelden. Op het eerste gezicht zou de gemeente de kosten van het ziekteverzuim kunnen vergoe den. Maar burgemeester M. Boelen legt uit dat het niet zo simpel ligt. „Voor hetzelfde geld heb je volgende week iemand die een paar maanden is uitge schakeld en dan val je echt in de prijzen. Bovendien is het onze verantwoordelijkheid niet. Dit probleem wordt veroorzaakt door regelgeving van de rijks overheid. Die moet het dan ook maar oplossen", aldus de bur gemeester. „Ik ben daar heel principieel in." Door de principiële opstelling van de gemeente ligt het risico op dit moment nog volledig bij de werkgever. En dat risico kan in sommige gevallen wel eens onaanvaardbaar groot zijn. Om eens een paar voorbeelden te noemen: onder de vrijwillige brandweermannen bevinden zich kleine zelfstandigen zoals een boomkweker en een tand arts. Als die uitvallen ligt hun bedrijf stil of moeten ze een ver vanger inhuren. Verder is er een vrij klein bedrijf in Hazerswou de-Dorp waarvan niet minder dan vier werknemers bij de brandweer zijn. Formeel Volgens brandweercomman dant R. Fraanje stelt het Rijn woudse gemeentebestuur zich op dit moment te formeel op. „Ik vind dat de gemeente voor de huidige gevallen gewoon moet uitbetalen", stelt hij. „Het is een leemte in de wet, waar de mensen zelf en hun werkgevers niet het slachtoffer van mogen worden. En het is in het belang van de gemeente dat er een goed brandweerkorps is. Maar misschien dat de gemeen te iets probeert uit te lokken." Voorlopig houden de werkge vers van de brandweermannen zich nog rustig. „Iedereen wacht een beetje af', weet Fraanje. „Ze hopen dat het mi nisterie met een goede oplos sing komt." Komt die oplossing er niet, dan kan het fenomeen vrijwillige brandweer binnen kort weieens tot het verleden behoren. amersfoort anp Dr. H. Bos (48) uit Alphen aan den Rijn is benoemd tot direc teur onderwijs en wetenschap van de Evangelische Hoge school in Amersfoort. Hiermee is voorzien in het vertrek van drs. N.C. van Velzen en de over gang van drs. JA van Delden naar De Vijverberg/Felua, waar in de Evangelische School voor Journalistiek is opgegaan. Bos, directeur bij een multi national, is lid van de Neder lands Gereformeerde Kerk. Eén van zijn taken als EH-directeur is de uitbouw van de EH als bij- belgetrouw kenniscentrum van Nederland. Zo komt er een nieuw centrum voor geloof en wetenschap. De EH is in 1977 opgericht om christelijke jongeren 'geestelijk te wapenen' voordat zij gaan studeren. In evangeli sche en reformatorische kring was verontrust geconstateerd dat veel studenten de christelij ke normen en waarden verga ten, de bijbel als gids op hun weg loslieten en de kerk de rug toekeerden. De school moest tevens een dam opwerpen tegen 'de secu larisering van de wetenschap'. Zij streefde en streeft naar bij- belgetrouw hoger onderwijs. De gemengde zangevereniging Vox Laeta bestaat dit jaar een halve eeuw. Op de ledenverga dering gisteravond werd een aantal jubilarissen vooruitlo pend op de officiële huldiging in november alvast door voor zitter I. Verdel gefeliciteerd. Drie leden zijn van meet af aan lid: de sopraan Alie Spruit en de bassen Cor Hoogenboom en Piet Koek. De laatste is jaren lang voorzitter geweest. Drie andere sopranen vieren een be scheidener jubileum: Jo Bakker is veertig jaar lid en Els Stam mes en Riet van Vliet 25 jaar. Dat bijna alle lak van het hout werk aan de buitenkant van het Teraarse gemeentehuis is weg gesleten, is geen kwestie van achterstallig onderhoud. De ar chitect van het 25 jaar oude raadhuis bedacht dat als de lak verdween, het blanke hout juist goed bij de gebruikte steensoort zou kleuren. Dit bleek gisteravond in de gemeenteraad, toen CDA- raadslid J. de Jong wilde weten wanneer de buitenkant van het gemeentehuis in de verf zou gaan. „Dit hout heeft geen ver zorging nodig, dit hoort zo", was de reactie van burgemees ter W. Vroegindeweij. Zij sluit echter niet uit dat er in de toe komst toch gelakt wordt, als er meer klachten zouden komen over het haveloze houtwerk. Woubruggenaar wil buurman kwijt woubrugge gerard van der geest Een bestemmingsplan dat twee strijdende partijen tot elkaar veroordeelt. Maatschap Kroes is een rundvee- en varkenshoude rij aan de A. de Graaflaan in Woubrugge. Het bedrijf kent een zoge noemde stankcirkel van hon derd meter. Daarbinnen wil J. van der Laan een woning neer zetten, op zo'n 24 meter van Kroes' stallen. Van der Laans huidige woning staat drie keer zo ver er vandaan en nu al heeft de buurman last van onge wenste geurtjes. Dat beweerde raadsman H. Geling van de Maatschap. Waarom wil Van der Laan zo graag daar wonen? Volgens Geling zit er een luchtje aan, argumenteerde hij gister avond in de commissie be zwaar- en beroepschriften. Van der Laans opzet zou zijn om een dienstwoning en be drijfsruimte neer te zetten ten behoeve van een jachtwerf. Al twee keer eerder had hij pogin gen in die richting gedaan, al dus Geling. Van der Laans derde plan zal het volgens Geling ook niet halen, omdat Van der Laan sinds 1987 een jachtwerf exploi teert en niet een jachthaven. Volgens de gemeente is Van der laan echter 'serieus bezig' met zijn jachtwerf en kan een bouwvergunning niet worden geweigerd, ook omdat er al een woning binnen die 100 meter cirkel ligt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17