Omwonenden praten mee over bestemming raadhuis Steeds meer ontruimingen in Leiderdorp 'Geen JOP op mooiste plekje in Houtkamp' Zeven velden op Adegeest [ontessori-school 11 twee noodlokalen Geen extra subsidie oor Actie Tankslag Leiden Regio Ruzie over begroting politiekorps opgelost Groot feest rond opening Doesbrug ARCHEON BEDANKT BRANDWEER, POLITIE EN ALLE MEDEWERKERS... L/rüdag Tasjesrover steelt stageverslag voorschoten Een tasjesrover heeft gisterochtend een povere buit gehad. Een 16-jarige Leidschendammer stapte uit bij de bushalte 'Zilverfabriek' aan de Voorschoterweg in Voorschoten, toen een bromfietser kwam langsrijden en zijn linnen schouder tas afpakte. In de tas zat een stageverslag dat de scholier die dag had moeten inleveren. Ruit bakker vernield voorschoten Een bakker kan aan een klant beter geen 'nee' verkopen, merkte een Voorschotense bakker aan de Treubstraat afgelopen nacht. In de kleine uurtjes kreeg hij een klant voor brood, maar omdat er nog niets was gebakken stuurde de bak ker de man weg. Die gooide daarop een ruit van de bakkerij in. Boottocht brengt 1463 gulden op leiden» De boottocht die afgelopen woensdag is gehouden door de Oegstgeestse rederij De Meren heeft 1463 gulden opgebracht Ivoor het Leidse dierenasiel Stevenshage. De tocht met de dub beldeks salonboot Juliana over de Kagerplassen en door de Boe- renbuurt trok zo'n zeventig passagiers. lm groei te kunnen opvangen jegstgeest valerie leenheer i De Montessori-school in Degstgeest heeft twee noodlo- ialen nodig. Omdat de school ijerwacht binnenkort vijftien troepen leerlingen onderdak te 'hoeten zit ze te springen om fxtra ruimte. In 1993 heeft de school er al r noodlokalen bij gekregen, 'oen is ook de discussie ge- berd over de maximale groei n de school. De gemeente •gstgeest gaat ervan uit dat de :hool niet meer dan vijftien oepen zal krijgen. Als er toch leer groepen komen dan kun- len er geen noodlokalen meer lijgeplaatst worden. Die groei loet de school dan opvangen iet het bestaande schoolge- duw. De twee nieuwe noodlokalen ïrorden neergezet tussen de 'OORSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPËKl toorschotenaren die hun oude lietanks in de jaren tachtig met 3and gevuld hebben, krijgen de ■osten niet vergoed als ze nu de mk uit hun achtertuin laten verwijderen. Eigenaren die toen un tank gewoon hebben laten (fitten zijn nu goedkoper uit als de tank laten weghalen. In let kader van de tweede Actie 'ankslag krijgen Voorschotena- ;n subsidie voor het verwijde rt van de olietanks, maar een chef henny van egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 0/1 356429 De gemeente Oegstgeest gaat de bewoners uit de omge ving van het Wilhelminapark intensief betrekken bij de nieuwe bestemming van het raadhuis. Zo wil de gemeen te een klankbordgroep van bewoners in het leven roepen. Deze groep moet advies geven over wat er met de drie panden van het raadhuis moet gebeuren wanneer de ge meente zijn intrek neemt in de Jelgersmakliniek. oegstgeest valerie leenheer De gemeente weet nog niet pre cies wat de bestemming wordt van het raadhuis. ,,Het kunnen woningen worden of kantoren, maar we weten het nog niet", zegt wethouder M. Poelmans (D66/ruimtelijke ordening). ,,In elk geval moet de nieuwe be stemming wel passen bij de sfeer van de omgeving. We kun nen dan denken aan een woon bestemming, maar bijvoorbeeld ook aan een advocatenkantoor. Dat soort kantoren zoeken vaak een stijlvolle locatie. Eigenlijk moet het voor de omwonenden niet uitmaken wie er in het pand zit. De huidige situatie moet onaangetast blijven." Plan De gemeente heeft een plan van aanpak ontwikkeld voor de zo genaamde 'vervreemding' van het raadhuis. Zo wil de gemeen te deze maand beginnen met oriënterende gesprekken met makelaars. De uiteindelijk geko zen makelaar moet dan de huidige vier noodlokalen en de parkeerplaats. De ingang van de lokalen wordt dan verplaatst naar de zijde van de Wijtten- bachweg. Om de lokalen op die plek te plaatsen moet het bestem mingsplan gewijzigd worden. De gemeente is hierover in overleg met omwonenden, de winkeliersvereniging en de marktcommissie. Maar omdat de noodlokalen op het terrein van de school geplaatst worden en er geen parkeerplaatsen ver loren gaan verwacht de ge meente weinig tegenstand. De plaatsing van de noodlo kalen komt aan de orde in de gecombineerde vergadering van de commissie welzijn en ruimte en groen op 20 juni. De Oegst geestse gemeenteraad neemt op 22 juni een beslissing over de noodlokalen. voorstel van Groëri Links om deelnemers aan de eerste Actie Tankslag extra tegemoet te ko men, werd in de raadsvergade ring weggestemd. Wethouder J. van de Poel vindt dat de gemeenteniet schuldig is aan de eerste Actie Tankslag, waarbij geadviseerd werd oude olietanks met zand te vullen. ,,Toen was het een juiste beslissing. De gemeente is nu dus niet verantwoordelijk voor de gevulde tanks", aldus de wethouder. leiderdorp» De opening van de gerenoveerde Doesbrug aan de Hoofdstraat in Leiderdorp belooft zater dag 10 juni een ware happening te worden. Zowel de gemeente als de buurtvereniging hebben een pro gramma gemaakt met activiteiten. De feestelijkheden beginnen om 12.00 uur met een brunch, die alleen voor bewoners van het Doeskwartier is. Vanaf 13.30 uur is er een creatieve markt met 25 kramen. Buurt bewoners laten dan zien waar ze handig in zijn, of het nu gaat om calligraferen, boetseren of een andere hobby. Voor de kinderen worden spelletjes georganiseerd. In de Does geeft kanovereniging Rijnland een aantal demonstraties. Om 16.30 uur verricht T. Jansen, gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, de officiële opening, 's Avonds is er ondermeer disco en een rad van avontuur. Het boekje over de geschiedenis van het Doeskwartier, dat ook op 10 juni zou verschijnen, komt later uit. „Dat is jammer", zegt W. van Gessel, een van de samenstellers van het boekje voor en door bewoners van het Doeskwartier. „Er zijn pas twintig bladzijden klaar. Dat komt doordat er op het laatste momept zo veel materiaal is bijgekomen. We konden het boekje wel afraffelen om het op tijd klaar te hebben, maar we dachten dat we daar verschrikkelijk veel spijt van zouden krijgen. Dus kiezen we voor kwaliteit en komt het boekje een paar weken na de opening uit." De renovatie van de Doesbrug heeft ruim een halfjaar in beslag genomen, nadat deze vele jaren ter dis cussie had gestaan. Uiteindelijk nam de gemeenteraad in januari 1994 het besluit om de historische brug op te knappen met behoud van de karakteristieke bovenbouw. Verder werd besloten om de doorvaart te verbreden, de brugwachter te behouden en het bewegingsmechanisme en de elektrische installatie te ver nieuwen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS •iderdorp judy nihof teeds meer Leiderdorpers komen op Haat te staan omdat ze hun huur niet leer kunnen opbrengen. Ontruimingen omen het meest voor in de particuliere uursector. „Vaak zijn het mensen met ewoon een goed salaris", zegt G. Mul, oofd afdeling sociale dienstverlening n woonruimtezaken van de gemeente ciderdorp. Volgens hem komt ontrui- ïing van woningen in Leiderdorp zel en voor bij uitkeringsgerechtigden. Vorig jaar kregen 21 Leiderdorpers een hieraan omdat ze op het nippertje toch met geld over de brug kwamen. Uitein delijk werden zeven woningen ont ruimd. waarvan vijf in de particuliere sector. Het aantal aanzeggingen en ontrui mingen neemt volgens Mul toe. In voor gaande jaren bleef het aantal ontruimin gen steeds onder de vier. Wat de oorzaak van de toename is, weet Mul niet pre cies. „Dat is niet geanalyseerd." Het is volgens hem een misvatting dat mensen met huurachterstanden per definitie geen geld hebben. „Ze hebben vaak zelfs een goed inkomen. Er is dan iets mis met hun bestedingspatroon." Hoewel ontruimingen in eerste in stantie een zaak zijn tussen huurder en verhuurder, komt ook de gemeente er aan te pas. De gemeente slaat de boedel op die op straat terecht komt. De ge meente heeft immers de zorg voor de openbare weg. De spullen worden, op kosten van de eigenaar, opgeslagen in containers. Soms worden de eigendom men per openbare verkoping verkocht. Hoewel ontruimingen in Leiderdorp met name in de particuliere huursector voorkomen, constateert directeur G. Duivenvoorden van de Algemene Wo ningbouw Vereniging Leiderdorp (AWL) binnen de sociale sector toch ook een stijging. „Vorig jaar hadden we twee ont ruimingen, maar er zijn jaren geweest dat er geen een was." Duivenvoorden merkt dat het betalen van de huur 'in het algemeen steeds moeilijker wordt voor een bepaalde groep in de sociale huursector'. Volgens de directeur doet de AWL er alles aan om ontruiming te voorkomen. „Mensen komen vaak in nog grotere problemen als je overgaat tot ontruiming. We proberen betalings regelingen te treffen en de mensen naar goedkopere woningen binnen het be stand te krijgen. Maar soms blijft er - he laas - niks anders over dan ontruiming. Daar worden wij niet vrolijk van." marktwaarde van de panden gaan bestuderen en in juli met een aantal bestemmingen ko men. In oktober moet de ge meenteraad beslissen over de toekomst van het raadhuis. Alle stappen in het plan van aanpak moeten in nauw overleg met de klankbordgroep en een aantal werkgroepen gezet wor den. „Deze klankbordgroep is een aanvulling op de gebruike lijke procedure", legt wethou der Poelmans uit. „We willen graag rekening houden met de ideeën en de meningen van de direct betrokkenen." leiderdorp henny van egmond De ruzie met het ministerie van binnenlandse zaken over de be groting van het politiekorps Hollands Midden is opgelost. Het ministerie weigerde de be groting goed te keuren, omdat de politie 1,9 miljoen gulden in het stuk had opgenomen dat de politie zou krijgen om achter standen weg te werken. Maar over de toekenning van dat geld was formeel nog geen beslissing genomen. Na de weigering van het mi nisterie volgden twee bezoeken van de korpsleiding aan het de partement. Bovendien tekende de Leidse burgemeester C. Goe- koop, die korpsbeheerder is, be roep aan tegen het besluit. Dat bleek allemaal voor niets want na enige tijd nam minister Dijk stal alsnog het besluit het geld toe te kennen. En daardoor klopte de begroting. De aanvankelijke weigering leidde in februari dit jaar tot een woedende reactie van Goekoop. Hij betitelde de handelwijze van minister Dijkstal van binnen landse zaken als het 'als zom bies behandelen van de politie'. „We worden volkomen belache lijk gemaakt. Zo ga je niet met elkaar om', aldus een toen ont stemde Goekoop. die zich voor al boos maakte over de formele opstelling van Dijkstal. Hij heeft nooit geantwoord op de boze brief van Goekoop. voorschoten alice van schuppen Sportpark Adegeest krijgt door herinrichting en het samengaan van een aantal sportclubs zeven voetbal/trainingsvelden. Ook wordt bekeken of er een tweede sporthal op Adegeest gebouwd kan worden. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met de discussienota sportvoorzie- ningen. Op het nieuwe sportveld krij gen zowel de drie Voorschoten se voetbalverenigingen, die be zig zijn met een fusie, als ten nisvereniging Adegeest, de atle tiekvereniging en de handbal vereniging een plaats. Door de concentratie van de sportclubs op Adegeest komt een deel van het Van der Hoeven sportpark (SVLV verhuist) beschikbaar voor woningbouw. Door de herinrichting van Adegeest zal het sportpark aan de zuidkant uitgebreid worden. Twee voetbalvelden moeten volgens het plan gedraaid wor den, waardoor een deel van de groenstrook achter de Puccinidreef verloren gaat. Be woners van de Paganinidreef en de Rossiniflat maakten gisteren van het inspraakrecht gebruik om tegen de aantasting van het HW'70 ziet af van VIiethorst voorschoten De Voorschotense handbalvereniging HW'70 krijgt een nieuw veld op sportpark Adegeest. In overleg met wethouder E. ten I la ve is een akkoord bereikt over de voorwaarden die de vereniging stelde voor huisvesting op Adegeest. HW'70 maakte eerder in een brief aan de gemeente bekend dat zij liever een nieuw veld bij sportzaal de Vliethorsl gereali seerd zag. Omdat de gemeente nu tegemoet komt aan de voor waarden van de handbalvereniging voor vestiging op Adegeest, ziet HW'70 af van het veld bij de Vliethorst. De vereniging krijgt op Adegeest een verhard veld met verlichting, kleedkamers en een bergruimte. Ook wordt voorzien in een eigen afsluitbare so ciale ruimte in de voetbalkantine. groen te protesteren. Ook vrees den de omwonenden dat door de groei van het autoverkeer en een toename van het aantal sportfeesten de rust verstoord wordt. Een voorstel van de PvdA- fractie om de velden tijdelijk op het geplande traject van rijks weg 11 aan te leggen haalde het niet. Op die plaats ligt nu de ge meentelijke opslag van GFT-af- val. Verder is het onzeker hoe lang de velden op dat terrein zouden kunnen blijven. On danks het begrip van de raads leden voor de bezwaren van de buurtbewoners gaf een afwe ging van belangen voor de raadsleden de doorslag om toch voor het eerste plan te stem men. Voor de bouw van een nieu we sporthal wordt overlegd met de gemeente Leiden, die voor de Stevenshof overdekte sport- ruimte wil realiseren. Door me degebruik van de Stevenshof kan de nieuwe sporthal op Ade geest rendabel gemaakt wor den. Inbreuk op de omgeving leiderdorp judy nihof Is een stalen overkapping op de toekomstige Jongeren Ontmoe- tings Plaats (JOP) in park de Houtkamp een bouwwerk van 'openbaar nut'? De gemeente Leiderdorp vindt van wel. De commissie beroep- en bezwaar schriften meent van niet en raadt de gemeente dan ook af om op basis van dat argument de bouw mogelijk te maken. Ook uit een ander oogpunt raadt de commissie de aanleg van een JOP op de beoogde plek in het park af. „Het betekent een enorme inbreuk op de om geving". staat in het advies aan het college van B en W. Overi gens kan het college dat advies naast zich neerleggen. Er rust geen zegen op de plannen voor Jongeren Ont- moetings Plaatsen (JOP) in Lei derdorp. Na veel strubbelingen werd een aantal JOP's voorlopig geschrapt. Ook bij het oprichten van een 10P in park De Hout kamp zit niet alles mee. Zo schaart de commissie beroep en bezwaarschriften zich in gro te lijnen achter de groep leider dorpers die onlangs protesteer de tegen het plan voor deze JOP. De bezwaarmakers hadden vooral grote moeite met de om vang en het uiterlijk van de acht meter lange overkapping. Nut Om een JOP te maken, wil de gemeente gebruik maken van een vrijstellingsmogelijkheid in het bestemmingsplan. Daarin is echter bepaald dat een bouw werk op de beoogde plek 'open baar nut' moet hebben, zoals schakelhuisjes, wachthuisjes, telefooncellen, muurtjes, stand beelden en lichtmasten dat hebben. Die vlieger gaat niet op voor een JOP, vindt de commis sie. „Het enkele feit dat het bouwwerk min of meer een openbare functie heeft is op zichzelf onvoldoende om het aan te merken als bouwwerk ten dienste van openbaar nut', aldus de commissie. Daar komt voor de commissie bij dat de gekozen locatie in het park 'be denkingen' oproept. De juristen beschouwen het 'als één van de mooiste plekjes van het park'. De commissie vindt dat de ge meente onvoldoende duidelijk heeft gemaakt waarom nu pre cies dit plekje is gekozen 'en waarom andere locaties minder geschikt zouden zijn'. Afgelopen dinsdag heeft een korte, maar felle brand twee van onze prehistorische boerderijen verwoest. Als onze eigen mensen, de brandweer en de politie niet zo snel en adequaat hadden ingegrepen, hadden we f>as écht met onze handen in het haar gezeten. Dus bij deze, petje af! We zijn al met de herbouw gestart. Maar er zijn nog 50 andere Prehistorische, Middeleeuwse en Romeinse gebouwen te bezoeken. Er valt dus nog heel veel te zien en vooral te beleven in ARCHEON! Kom daarom nu naar ARCHEON voor een spectaculaire dag in de Prehistorie, Middeleeuwen en de Romeinse Tijd. In ARCHEON komt het verleden wel héél dichtbij. ARCHEOLOGISCH THEMAPARK ALPHEN AAN DEN RIJN INFO NR. 01 710-47744 Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist da gelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te leggen Tijdens die ritten komt hij langs allerlei 'beeldi-. ge' plekjes die niet di rect hot news vormen, maar het zeker waard zijn om te presenteren Boerderij Semper Gaudentes aan het Zuideinde in Aarlan- derveen. Deze Latijnse benaming is bedacht door een broer van Cors Kempen, die de boerderij in 1912 liet bouwen. Deze broer was priester/student en vond het Latijnse opschrift Altijd Ver heugd wel mooi. Aan vankelijk stond de naam op de ophaal brug, maar toen die plaats moest maken voor een betonnen overkapping ver dween de naam naar de voorzijde van de boerderij. Op de boer derij woont nog steeds de familie Kempen. Nu al de der de generatie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15