Leiden Steden willen toerist verleiden bliksemactie voor bibliotheek lijkt vergeefs Brandmerk voor illegale vaartuigen y, fiz GEHEIM VAN S&im SP: criminele verslaafden verplicht laten afkicken Licht blijft op groen staan voor verhuizing Lisc naar Stille Rijn VRIJDAG 2 JUNI 1995 Zakkenrollers slaan toe [eiden Een 60-jarige Leidse is gistermiddag in een winkel aan de Stationsweg in Leiden bestolen door een zakkenroller. In haar portemonnee zaten ruim 500 gulden en een bankpasje. Een dag |erder stal een zakkenroller een portemonnee met daarin 4000 ruiden, bankpasjes en OV-jaarkaart uit de tas van een 24-jarige Leidse. Zij raakte haar beurs kwijt in de bus. Inbraak in winkel Maasstraat (eiden Een winkelier betrapte vannacht een inbreker in zijn aak aan de Maasstraat in Leiden. De dief had enkele zakken iet sigaretten en snoepgoed klaargezet, maar zette het op een rpen toen hij de winkelier zag. Die mist 100 gulden aan wissel - eld. \NNO 1895 Zaterdag 1 Ju Jisteravond omstreeks elf uren is zekere B., brandstoffenhande- lar alhier, met paard en tilbury tegen de Kraaierstraatsbrug ge- jeden, ten gevolge waarvan het paard op hol sloeg. Het beest perd spoedig gegrepen en gestald bij den heer Osinga aan de Ljxaaierstraat. Persoonlijke ongelukken vielen hierbij niet voor. Iet kind, dat Zaterdag jl. in de Caeciliastraat door een bierwa- :n werd overreden, is nog steeds in het Academisch Ziekenhuis Inder geneeskundige behandeling en dus niet overleden. \NNO 1970 dinsdag 2 juni de vandaag verschenen kwartaaluitgave „Industrie Rijnland" in de Leidsche Vereeniging van Industrieëlen wordt verslag ge- laan van een gesprek tussen de Leidse pers en de industrie, ïieruit blijkt dat de pers het contact te gering vindt en door de üdustrie wil worden „gevoed" met nieuws, niet met commer- liële berichtgeving. De openheid kwam ter sprake en het gebrek an achtergrondinformatie. Concluderend zegt „Industrie Rijn- ind" over dit gesprek, dat een aantal feiten is geconstateerd, die oor de industrie misschien wel wat pijnlijk lijken. .eidenaar moet baar inrichting frsbureau cerberus ;n 45-jarige inwoner van siden is door de Haagse bchtbank veroordeeld tot ttaatsing in een psychiatri- 'ïe inrichting voor de duur an een jaar. Op 3 februari an dit jaar bedreigde de Lei enaar drie agenten met een bes en deed ook diverse po pgen hen te steken. Maar ïdat de man zodanig in de ar was achtte de rechtbank e man niet toerekeningsvat- aar, en daarom niet straf bar. De agenten kwamen die iwuste dag bij de woning Jm de man nadat buren ^adden geklaagd over ge- idoverlast. Samenwerking tussen LeidenHaarlem, Gouda, Delft, Schiedam en Dordrecht Haarlem, Leiden, Gouda, Delft, Schiedam en Dordrecht gaan samenwerken om het cultuur-historisch toerisme naar hun oude stadskernen te bevorderen. De zes Oud hollandse steden hebben daartoe een verleidingsproject bedacht onder de naam 'Het Geheim van Holland'. theo van der kaau De bedoeling is dat bezoekers uit 'binnen- en buitenland wordt duidelijk gemaakt, dat zij niet om deze zes steden heen kunnen wanneer zij op zoek gaan naar het cultuur-histori sche erfgoed van Holland. Door naast Amsterdam ook deze plaatsen te bezoeken zal 'Het Geheim van Holland' voor de toerist worden ontsloten. In het project werken de zes genoemde steden samen met de plaatselijke VW's, de provin ciale VW van Zuid-Holland, het Nederlandse Bureau voor Toe risme, beide provincies en het ministerie van economische za ken. „De overheid wil het cultuur historisch besef bevorderen. De Hanzesteden werken daarvoor al samen en nu dan ook de zes Oudhollandse steden", zegt J. van Wijk van de provinciale VW Zuid-Holland, „De helft van alle toeristen vindt het his- torisch erfgoed interessant, maar het moet dan wel leuk verpakt zijn. Het geheim is nu hoe de verpakking van die ste den eruit komt te zien. Een saaie stadswandeling kan een spannende speurtocht worden. Toeristen kunnen gestimuleerd worden geheime plekken te ontdekken, zodat iemand die matig geïnteresseerd is toch door de geschiedenis wordt ge raakt." Bloei Wat de zes Oudhollandse steden bindt, is dat hier eeuwen gele den handel en cultuur tot bloei kwam, die tot op de dag van vandaag nog volop zichtbaar is. Veel Nederlanders en buiten landers blijken dit 'Geheim van Holland' toch slecht te kennen en zij krijgen met het nieuwe project hulp bij hun ontdek idse haalt duizend handtekeningen op voor filiaal in Zuid-West 'bliksemactie' van de Leidse 'an Roon, die sluiting van het liotheekfiliaal aan de Eduard Beinumstraat in Zuid-West tegengaan, is gisterochtend laagd en mislukt tegelijk. ;r steun uit de wijk heeft ze t te klagen. In enkele dagen zijn er zo'n duizend handte- ingen vergaard. Bibliotheek- cteur H. Sannes en cultuur- btenaar Y. van Baarle kon deze steunbetuigingen di- meenemen. Er zijn er nog er op komst. üt het verhaal dat Sannes af- werd echter duidelijk dat tans groot is dat de actie van Roon tevergeefs is. Volgens directeur kunnen de filialen £u id-West, Morskwartier en ipoortje alleen maar open ven als de bezuinigingen den teruggedraaid. „En mij ft nog geen enkel signaal be- ;t dat de gemeente bereid is ;eld bij te doen. Ook de SP, nog het meest gekant is te- sluiting, ziet in dat de bi- itheek met haar rug tegen de ur staat." lternatieve oplossingen, irop onder anderen cultuur houder P. Langenberg (D66) idringt zijn er volgens San- niet. Verhoging van de lid- atschapsgelden bij voor- ld, werkt averechts. Sannes moreert dat bij de laatste tg grote groepen hun naatschap staakten. Beper- van het aantal ope gsuren levert te weinig op. zelfde geldt voor allerlei vor- tivan samenwerking. Heen maar treuren om de ting van drie van de vijf filia- wil Sannes niet. Hij spreekt er van een 'ombouw' van I organisatie dan dat hij de ting benadrukt. „Van men- die goed ter been zijn, mag ragen of ze naar de hoofd- tiging in de binnenstad wil- gaan. Voor onze minder biele lezers en de scholen nen boek-aan-huis-diensten, tere wisselcollecties in de ■nstencentra en bibliotheek- Actievoerster A. van Roon leest enkele schriftelijke reacties voor. De indieners, vooral ouderen, vinden sluiting van de bibliotheek 'een ware ramp'. foto dick hogewoninc bussen. We verleggen de pijn." De mensen in Zuid-West zijn echter nog lang niet zo ver dat ze zich al in een toekomstplan van de bibliotheek zonder vesti ging in hun wijk willen verdie pen. Jonge en wat oudere kin deren van de Teldersschool scandeerden bij binnenkomst van de bibliotheek 'Hiep, hiep hiep, ga naar de bieb' en 'wij willen leren'. Van Sannes' bus willen ze niets weten. Daar kun nen ze niet met z'n allen in en bovendien kan dat voertuig lang niet zo veel boeken herbergen. Van Roon las door de spea kers van een enorme getto-blas- ter enkele schriftelijke reacties voor. De indieners, vooral oude ren, vinden sluiting 'een ware ramp' en 'een verkeerde bezui niging waarvan andermaal de zwakkeren de dupe zijn'. Namens het bejaardenhuis De Parelvissers riep P. van Niel de 2500 Zuidwester leden op hun lidmaatschap op te zeggen als directie en bestuhr biblio theek niet op korte termijn het besluit om per 1 oktober het fili aal in hun wijk terugdraaien. Van Niel vindt sluiting van het filiaal in de Stevesnhof meer voor de hand liggen. Daar wo nen jongere, veelal autobezit- tende mensen, die gemakkelij ker de binnenstad bereiken dan de Zuidwesters. „Voor de soci aal zwakkeren in deze wijk wordt lezen duurder want die moeten met de bus naar het centrum. Dat kost zo'n veertig gulden per jaar aan strippen kaarten." Sannes vond de oproep van Van Niel 'niet echt slim'. „Dan blijft er helemaal geen biblio theek over. Om te lezen, moe ten de Leidenaars dan een boek kopen. Ze worden dan de dief van hun eigen portemonnee." kingstocht. Het project met het bijbeho rende logo is gisteren officieel in Dordrecht aan de betrokken ge meenten en instanties gepre senteerd. Vanaf nu wordt ge werkt aan de totstandkoming van een reizende tentoonstel ling, speciale stadswandelingen, fiets- en vaarroutes, arrange menten, bustochten, 'spreken de' gevels van monumentale panden, stadsomroepers in an tieke kledij, ridderspelen en an dere evenementen. De overhe den hebben de komende drie jaar 1,8 miljoen gulden voor het project beschikbaar gesteld. Verwacht wordt dat meer toe risten zullen zorgen voor een opleving van de economie in de steden. Leidse oud-poppenspeler Piet Onderwater overleden Piet Onderwater is afgelopen woensdag op 67-jarige leeftijd in zijn woonplaats Leiden overleden. Onderwater genoot in de re gio bekendheid als directeur en speler van het Leids Poppenthe ater. Begin jaren vijftig begon hij met het vervaardigen van ou derwetse handpoppen, een hobby waar hij later zijn levenswerk van zou maken. Met zijn in eigen atelier, ambachtelijk gefabri ceerde marionetten, gaf hij jarenlang, samen met zijn vrouw, kindervoorstellingen door het hele land. In 1970 opende Onder water naast zijn huis aan de Middelweg een piepklein eigen the ater dat menige zondagmiddag bomvol kleuters zat. Tien jaar geleden stopte hij met Jan Klaassen en Katrijn omdat de concurrentie van onder meer de televisie te groot werd. Op tweede kerstdag 1991 trad hij nog een keer op voor een groot publiek in een speciaal voor hem georganiseerd jubileumpro gramma. Zoon Pieter is in de voetsporen van zijn vader getreden en zet het rondreizende poppentheater voort. Piet Onderwater wordt dinsdag om 12.45 uur begraven in zijn geboorteplaats Zoeterwoude op de begraafplaats St. Johannes Onthoofding aan de Zuidbuurtseweg. Daaraan voorafgaand is er een mis in de Pe- truskerk aan de Lammenschansweg. leiden hans koenekoop De Leidse Socialistische Partij (SP) wil in navolging van Am sterdam het drugprobleem aan pakken via het 'bed of bajes' principe. Criminele verslaafden worden daarbij min of meer verplicht af te kicken. Weigeren ze mee te werken, dan gaan ze onherroepelijk de gevangenis in. SP-fractievoorzitter C. Ver geer suggereerde gisteravond in de commissie werk, sociale za ken en wijkbeheer dat de 'bed of bajes' regel een nieuwe im puls kan geven aan de sociale vernieuwing. „Ik geef toe dat er de afgelo pen vier jaar veel is bereikt in Leiden op het gebied van socia le vernieuwing. Maar nog altijd kampen de wijken Leiden- Noord en de Slaaghwijk met overlast van drugs. Ik beschouw het als een opdracht voor de ge meente om daar wat aan te doen", aldus Vergeer. Wethouder J. Laurier (Groen Links) voelde helemaal niets voor de suggestie. „Zo'n 'bed of bajes' principe kan nooit tot de verantwoordelijkheid behoren van de wijkgroepen sociale ver nieuwing. Justitie en politie moeten dergelijke zaken op po ten zetten." GEGIL - Een 20-jarige bewoon ster van de Vreewijkstraat schrok vannacht wakker omdat zij geluid hoorde bij haar slaap kamerraam. Ze zag een man met een donkere bivakmuts op voor het raam staan. Die vlucht te nadat de vrouw ging gillen. Vrouw mishandeld door indringer Een 23-jarige bewoonster van de Zoeterwoudsesingel is van nacht geslagen door een onbe kende man. Midden in de nacht ging de bel. De vrouw opende de deur waarop de man, die een das voor zijn gezicht had, bin nendrong. Hij duwde de vrouw tegen een muur en sloeg haar in het gezicht. De indringer vluchtte toen huisgenoten kwa men kijken. De ruim zestig bezwaarschriften van omwonenden tegen de ves tiging van studentensociëteit Lisc in het pand Stille Rijn 11 hebben de raadsleden gister avond niet op andere gedach ten gebracht. Op de SP na steu nen de politieke partijen de ver huizing van Lisc van de 1ste Binnenvestgracht naar het pand waar voorheen bruidshuis Sloos zetelde. Bestuurslid Bep Verhoef van de buurtvereniging Maredorp vatte in de raadscommissie ruimtelijke ordening de bezwa ren van de omwonenden nog eens samen. De komst van Lisc, dat op haar huidige adres uit haar jasje is gegroeid, gaat ge paard met verpaupering en ge luidsoverlast, vrezen ze. De mensa van Leiden inter national students club, dat de opvang van buitenlandse stu denten voor haar rekening neemt, trekt dagelijks zo'n tach tig bezoekers. Daar komen dan nog eens de twee verenigings avonden per week bij, waar zo'n honderd studenten per keer op afkomen. De laatste gasten ke ren rond 04.00 uur huiswaarts. De omwonenden, die toch al steen en been klagen over de hoge concentratie van horeca- vestigingen in hun buurt, vin den dat het gemeentebestuur Lisc moet tegenhouden, vooral nu er nog meer horeca op komst is, namelijk bij het Vrou wenkerkplein. Dat Lisc in de milieuvergun ning aan strenge regels is ge bonden, zegt de bewoners vol gens Verhoef helemaal niets. De ervaring in de wijk is dat de po litie niet reageert op klachten. „We kunnen ons recht nergens halen." Toch is PvdA-raadslid Roelie van Opijnen juist van mening dat de buurt blij moet zijn met Lisc. Het bestemmingsplan laat immers een echte openbare kroeg toe en met een besloten studentensoos zijn de omwo nenden dan toch beter af. Andere raadsleden vertrou wen er net als zij op dat de overlast goed kan worden be teugeld. Ze werden in hun op vattingen gesterkt door het ver haal van Lisc-voorzitter Rogier Raas. Die garandeerde dat erva ren 'deurcommissies' erop zul len toezien dat fietsen correct worden gestald en dat de gasten bij vertrek geen herrie maken. Zo gaat het er ook aan toe op de lste Binnenvestgracht en de omwonenden hebben niets dan lof voor Lisc. CDA'er A. van Bochove ging het verst in zijn steunbetuigin gen voor Lisc. Hij zei de 'histo risch moeizame verhouding tussen studenten en de burgerij te betreuren'. „Studenten horen namelijk in de binnenstad. Ze zijn van promotionele waarde voor Leiden." De opvattingen van SP'er Daan Sloos staan hier haaks op. De vestiging van Lisc maakt vol gens hem de tweedeling in de Leidse samenleving duidelijk. „Buurthuizen moeten sluiten maar studentensociëteiten trek ken ongehinderd in monumen- tentale panden." Volgens Sloos kan met studenten gene enkele afspraak worden gemaakt. Hij pleitte er als enige voor de be zwaren van de omwonenden te honoreren. Raadhuis A K Omwonenden van I 3 hetWilhelminapark in Oegstgeest worden nauw betrokken bij de nieuwe bestemming van het raadhuis. Winkels open -7 Winkels in Rijnwou- I de mogen vaker open zijn op zondag. De gemeenteraad breidde gis teren het aantal koopzon dagen uit naar acht. Leiden maakt schoon schip Leiden heeft een nieuwe me thode om booteigenaars die geen liggeld betalen of hun bo ten op de kant hebben liggen, aan te pakken. Het lijkt op de 'Fiets fout fiets weg' actie te gen verkeerd geparkeerde fiet sen bij het station, maar heet in dit geval de actie 'Schoon Schip'. De gemeente hoopt door de actie met waarschu wingsstickers zo'n 35.000 gul den aan havenliggelden binnen te halen. In Leiden liggen ongeveer 350 pleziervaartuigen waarvoor geen binnenhavengeld wordt betaald of die op de walkant lig gen op openbare grond. De ge meente loopt daardoor een flink bedrag aan inkomsten mis. Daarom besloot de gemeente de regelgeving beter te handha ven. „Ook vinden wij hét niet eerlijk tegenover de booteige naars die wel binnenhavengeld betalen", zegt wethouder R. Hil- lebrand. Het eerste onderdeel van de actie is begin mei begonnen. Booteigenaars met een lig plaatsvergunning kregen een registratiesticker thuisgestuurd die ze op hun boot moesten plakken. Sinds gisteren krijgen alle boten die geen registratie sticker hebben of op de kant lig gen een waarschuwingssticker opgeplakt. Wanneer de boot eigenaars dan niet betalen wordt er een tweede waarschu wingssticker opgeplakt. Als de eigenaars dan nog steeds niet reageren neemt de gemeente de boten in beslag. De eigenaar kan zijn schip terugkrijgen na betaling van de wegsleep- en opslagkosten. Vaartuigen die niet worden opgehaald, worden verkocht. Wethouder Hillebrand ver wacht dat de actie Schoon Schip' succesvol zal zijn. „Toen we bekend maakten dat we de booteigenaren die niet betalen voor de ligplaatsen wat harder gingen aanpakken, hebben meteen vijftig mensen zich ge meld, dus ik verwacht dat de stickers ook zullen werken." Wethouder R. Hillebrand plakt de eerste waarschuwingssticker op een boot waarvoor geen binnenhavengeld is betaald. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13