Haring basis voor vele visprodukten t$£ Smaak Campbell met ontwerp op Hollands servies VRIJDAG 2 JUNI 1995 REDACTIE. WIM VAN BEEK 072-196258 De nieuwe haring is mals en vet en in prijs niet duurder dan vorig jaar, zo werd dinsdag tijdens het veilen van het eerste vaatje.in Scheveningen doolde rijkskeurmees ters bekend gemaakt. Dat biedt veel goeds voor het nieuwe haringseizoen, dat morgen officieel be gint en weer voor veel zil vergrijze zeevis, weten schappelijk bekend on der de naam Clupea ha- rengus, zal zorgen. Maar haring wordt niet alleen voor (gezouten) nieuwe ha ring gebruikt. Warm gerookte haring wordt als bokking, strobokking of Harderwijker verkocht en zeer licht gerookt heet haring bakbokking en de aan de rug opengesneden en koud gerookte heet kipper. En de sterk gezoute haring heet steurharing en wordt koud gerookt tot Engelse of spek- bokking. Tenminste dat meldt het ha ring-woordenboek, dat maar liefst een 150-tal begrippen behandelt die in haringkrin gen worden gebezigd. Kennis van de inhoud van het ha ring-woordenboek is voor ie dere visspecialist een must. Maar ook de haringliefhebber moet af en toe teruggrijpen naar het haring-woorden boek. Want het is namelijk een veelzijdige vis, die ver werkt wordt tot de meest uit eenlopende produkten van zowel eeuwen her alsook van recentere datum. De consu ment ziet hierdoor soms door de bomen het bos niet meer. Haring is al eeuwenlang een van de belangrijkste vissoor ten in Nederland. Nederlan ders hielden zich reeds in de vijftiende eeuw op grote schaal bezig met de haring vangst. De haringvangst leid de zelfs tot een aantal oorlo gen met Engeland. Groene haring Door de eeuwen heen is ha ring een belangrijk produkt gebleven. Ook nu nog is ha ring de kurk waar de Neder landse visdetailhandel op drijft. Het bekendste haringprodukt is de Hollandse Nieuwe. Sy noniemen voor Hollandse Nieuwe zijn maatjesharing, groene haring en nieuwe ha ring. De haring die geschikt is voor de verwerking tot Hol landse Nieuwe wordt gevan gen van half mei tot juli. De Noordzeeharing is dan op z'n vetst. Hij wordt gekaakt (kieu wen en ingewanden worden verwijderd) en gezouten. En zymen werken in op het vis vlees. Een rijpingsproces ont staat dat uiteindelijk leidt tot de specifieke zacht-zilte romi ge Hollandse Nieuwe-smaak. De, magere, haring die gedu rende de andere perioden van het jaar wordt gevangen, wordt op andere manieren verwerkt. Gerookt, ingelegd in zuur of gezouten. Bereidings wijzen die ook al eeuwen worden toegepast. Roken, in leggen, kaken en zouten wa ren op de eerste plaats nood zakelijke conserveringsme thoden. Een prettige bijkom stigheid was de bijzondere smaak. Juist deze bijkomstig heid heeft ervoor gezorgd dat deze haringprodukten tot op de dag van vandaag nog steeds heel populair zijn. Het roken Het roken van haring kan op twee manieren geschieden. Gedurende een beperkte tijd bij een hoge temperatuur (75 graden C). In dat geval wordt gesproken van heetroken of stomen. Of gedurende een lange tijd bij een lage tempe ratuur (28 graden C), ook wel koudroken genaamd. In beide gevallen wordt de haring voor het rookproces enige tijd in een pekelbad gelegd. Gedurende de wintermaan den is de haring het magerst. Het vetgehalte bedraagt dan 3 tot 7 procent. De haring die in deze periode gevangen wordt is alleen geschikt om in mari nade gelegd te worden. Ofte wel om tot zure haring ver werkt te worden. De marinac de bestaat uit azijnzuur, zout, kruiden en zoetstof. De rol- mops, de haringfilet gerold om een stukje augurk of ui, is het bekendste zure haring- De eerste Hollandse Nieuwe, warm of koud gerookt ook bekend als bokking of kipper. produkt. Een andere naam voor rolmops is Bismarckha- ring. Uiteraard is ook vrijwel het hele jaar door verse haring verkrijgbaar. Verse haring wordt over het algemeen aan geduid met de naam panha ring. Verse haring is een on gezouten haring, die het best gebakken of gegrilld kan wor-. den. Ook voor het haringkuit is tegenwoordig een heel goe de bestemming gevonden. Ja panners zijn hier grote lief hebbers van. In feestverpak- king schenkt met nieuwjaar de Japanner zijn familie of vrienden haringkuit. Het ca deau symboliseert vrucht baarheid en voorspoed. De smaak van eten komt meer tot z'n recht in een por seleinen bord dan in een plas tic wegwerpbordje. Eten met eeri sjiek bestek is smakelijker dan eten met je handen. En als kopjes, schotels, borden, schalen en kannen nog eens zijn voorzien van prachtige beschilderingen, die het groe ne landleven uitbeelden, bij voorbeeld dat van Engeland, dan is eten en drinken bij voorbaat al een genot. Zoals de sfeer, de meubilering, de aankleding thuis of in een etablissement mede bepalend kan zijn voor de uiteindelijke smaak en het welslagen van een etentje, zo kan de keuze van servies ook mede bijdra gen aan het succes van de maaltijd. Rosenthal Benelux BV, porse leinfabrikant in Maastricht maakt veel werk van zijn klas sieke serviezen. Dit Limburg se bedrijf vond vaak beroem de kunstenaars bereid om hun ontwerpen aan zijn pro dukten te verbinden. Aldo Rossi was zo iemand en Gian ni Versace. De Engelse Nina Campbell (design- en interi eurontwerper) heeft recent ook enkele ontwerpen aan de collectie toegevoegd, die in de serie Aïda naar Verdi's ope ra uitkomen. De serviezen zijn Uitgevoerd in 'pearl chi na', een helder, transparant porselein. Nina Campbell is een voor aanstaande binnenhuisarchi- tecte in Engeland. Zij heeft niet alleen het buitenhuis 'Sunnydale Pare' van de her tog en hertoging van York in gericht, maar ook de privéver- trekken van koningin Marga- rethe van Denemarken en de villa van popster Rod Steward. Maar ze staat vooral bekend als representante van de zo- Een van de ontwerpen (decors) van Nina Campbell op het porselei nen servies van Rosenthal. Campbell heeft zich voor haar ontwerpen voor deze klassie ke collectie laten inspireren door het Engelse landschap en de kleuren van de Engelse tuinen, de bloesems, takken en twijgen. Ze houdt van de natuur en krachtige kleuren. Zacht donkergroen, blauw en alle nuances van rood zijn dan ook kenmerkend voor haar werk. ,,Ik streef een sfeer van welbe hagen na", zegt Campbell van haar werk. ,,Een karakter, een persoonlijkheid moet in het interieur en de inrichting tot uitdrukking komen. Daarbij ken ik géén compromissen ten aanzien van kwaliteit; slechts het allerbeste is goed genoemde Engelse landhuis stijl. Aïda omvat een complete col lectie; van platte borden, die pe borden, kompotschaal, soepkoppen, terrines, dek schalen, slakom, vleesschaal en aanverwante zakeh, maar ook kop en schotels, koffie- en theepot. Rosenthalservies is in een aantal Noordhollandse win kels verkrijgbaar. Voor meer informatie: De Rochemont tel. 023 - 282443. Soufflé Een van de meest gevoelige gerechten is ongetwijfeld de soufflé. In de wandel gangen wordt wel beweerd dat de kwa liteit van de keuken kan worden afge meten aan dit van oorsprong Franse gerecht op basis van stijfgeklopt ei wit, melk, bloem en eierdooiers. De be reiding op zich is geen halsbrekende zaak. Ik ben er dan ook van overtuigd dat iedereen een soufflé kan maken. De kunst zit hem echter in het serveren. Het zijn met name de externe factoren als tocht en temperatuurwisseling die de soufflé in een paar seconden kunnen omtoveren tot een plumpudding waar mee je niets meer kunt beginnen. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat koks niet staan te juichen wanneer de 'zwar te brigade' de bestelling voor een souf flé doorgeeft. En dan spreek ik uit erva ring. Laatst hadden we in ons restaurant een gezelschap van 70 personen. De gastheer stond op soufflé als nagerecht. En omdat de klant nu eenmaal altijd koning is voldeden wij aan zijn wens. In een onbewaakt ogenblik opende echter een van de leerling-koks de ovendeur en toen was het leed geschied. Tijdens het koken mag namelijk onder geen be ding de ovendeur worden geopend. On der invloed van ovenhitte zet de opeen gehoopte lucht in de eiwitten uit waar door het gerecht gaat rijzen. Wanneer dit wordt onderbroken (door het ope nen van de ovendeur) zakt de soufflé direct in elkaar en kan men opnieuw beginnen. Kunt u zich voorstellen hoe de leer ling-kok zich voelde? Om maar te zwij gen over de chef-kok. Gelukkig heeft het gezelschap nauwelijks iets gemerkt van de grote paniek achter de schermen omdat de spreker tussen het hoofd- en nagerecht vrij lang van stof was. Een ander minder gunstige bijkom stigheid bij de soufflé is het gegeven dat dit gerecht direct vanuit de oven moet worden geserveerd. Een soufflé kan niet even blijven staan want ook dan zakt hij alsnog ineen. En wanneer de ober op zijn weg van de keuken naar het restaurant tocht op vangt is het ook meteen gedaan en kan hij rechtsomkeer maken. Wat een hap lucht (want dat is soufflé in feite) al niet teweeg kan hrengen. Tot slot geef ik u graag het recept voor een soufflé afkomstig van de be scheiden Franse top-kok Francois Bise, die al jarenlang furore maakt in zijn TAuberge du Père Bise' aan de oostelij ke kant van de oever van het Meer van Annecy in de Haute-Savoie: Soufflé Rothschild Meng 3 eierdooiers en 75 gram suiker goed door elkaar. Zeef ongeveer 40 gram bloem door dit mengsel en roer dit goed door elkaar. Verhit 1/4 liter melk en giet deze, krachtig roerend, bij het eiermengsel. Neem de pan van het vuur. Meng in Grand Marnier voorge- wekte vruchten door het mengsel en doe het over in een vuurvaste schotel. Laat afkoelen. Klop 5 eiwitten stijf. Spa tel een klein beetje ervan door het mengsel en vervolgens de rest. Zet de soufflé 15 minuten in een hete oven en dien meteen op. JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-sterren ge decoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. kortschrift; 5. muziekinstru ment; 9. electrisch geladen deel tje; 10. vervoermiddel; 12. die renverblijf; 13. radon; 14. vogel; 15. editie; 17. knaagdier; 19. emmer; 22. boterton; 24. gechut; 26. keet; 27. steen; 28. familielid; 29. getijde; 30. loot; 31. bevel; 33. bedorven; 35. lof; 38. aureool; 40. bekoorlijk; 42. sortering; 44. eentonig; 45. schil; 47. rivier in Siberië; 49. bloedgever; 50. maanstand; 51. vertragingsmiddel; 53. pausen- naam; 54. watering; 55. hoeveel heid; 56. illusie. Verticaal: 1Griekse dans; 2. gewicht; 3. voegwoord; 4. gele verfstof; 5. lol; 6. slee; 7. ontkenning; 8. in weerwil van; 11. rijstbrandewijn; 16. deel v.h. gezicht; 18. deel v.e. hoofdstuk; 20. bazige vrouw; 21. strafwerktuig; 22. toiletarti kel; 23. dwarsmast; 25. niemen dal; 26. zuivelprodukt; 32. over eenkomst; 34. bezittelijk vnw.; 36. vordering; 37. heimelijk; 39. muzieknoot; 41. achter; 43. schaamte; 45. gewricht; 46. me taal; 48. praatvogel; 50. jon gensnaam; 52. manuscript; 54. lager onderwijs. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. zuid; 2. kloof; 3. uiten; 4. gooi; 5. Donau; 6. luit; 7. amper; 8. magie; 9. span; 10. ooft; 11. samba; 12. maan; 13. lijvig; 14. straf. Het citaat is van R. Campert: ,,Leen bij voorkeur alleen boeken uitdie u zelf hebt geleend". Heer Bommel stond op met herwon nen levenskracht. „Mijn ellende zal dus een einde nemen wanneer ik een klavertje vier vind?" zo riep hij uit. „Een klavervier, groeiend door het gat van een hoefijzer", verbeterde Hobbel somber. „Ja, ja", hernam heer Ollie ongedul dig, „dat is hetzelfde. Ik ga zo'n plantje zoeken, heel eenvoudig." „Ach, zo eenvoudig is het niet", her nam de ander hoofdschuddend. „Het zoeken naar zoiets zeldzaams is voos geritsel. Men kan het alleen vin den als het lot het wil." „Ik ga het lot een eindje helpen, als heer zijnde", sprak heer Bommel. Hij stond op en liep de grot uit, doch bij de ingang bleef hij staan besluiteloos om zich heen kijkend. „Hm", prevel de hij. „Waar moet ik zoeken, als ie mand begrijpt wat ik bedoel." „Zoeken is hoogmoed", zei Hobbel Hachelbout, die hem bezorgd ge volgd was. Het enige om te doen is als dat zaad." Hij wees op een pluis- zaadje, dat voortzweefde op de wind - en heer Ollie keek er onthutst naar. Het was duidelijk, dat hij de ander niet volgen kon. „Dat zaad wil ontkiemen" verduide lijkte Hobbel, „maar het laat het aan de wind over waar het terecht zal ko men. Dat is de enige manier om het gelukte vinden." Heer Bommel had een poosje nodig om deze diepe gedachte te begrijpen, maar tenslotte knikte hij. „Zoeken in de richting waarin de wind waait", sprak hij. „Het stuit me tegen de borst, want een heer is geen pluisje. Maar goed, ik heb geen keuze." „Wacht even!" riep Hup, naar buiten komend met een formulier. „Wan neer u op reis gaat, zult u behoefte hebben aan een All Risk verzekering, want overal dreigen gevaren. Hier te kenen, meneer Bommel." r Weersvooruitzicht ZATERDAG 3 JUNI Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Windrichting/-kracht H E T DOOR HANS VAN ES De voorbije meimaand heeft evenals de andere voorjaars maanden vrij zacht en tamelijk zonnig weer afgeleverd. De ge middelde temperatuur bedroeg 12.8 graden tegen normaal 12.3. De bloeimaand kende een zomerse start. De eerste week was volmaakt zonnig en droog met temperaturen rond 25 gra den. Op de 5e mat Eindhoven de hoogste maandtemperatuur: 27.4 graden. Rond het midden van mei domineerden de IJsheili- gen. Op veel plaatsen kwam er vorst aan de grond voor. De laag ste temperatuur van de maand kwam op naam van Nieuw-Beerta (Gr) met -0.4 graden. In de laatste meiweek ging het kwik weer flink omhoog; de op warming leidde plaatselijk tot forse onweersbuien. Vooral in het oosten van het land viel er veel regen op Hemelvaartsdag (Leeuwarden 67 millimeter) Ook'de zondag daarop vielen er in de oostelijke provincies zware buien. De westelijke kuststrook ontsnapt aan de toorn van Pluvius. De neerslagverdeling over Nederland toon de derhalve een grillig beeld. In Vlissingen viel (haar 30 millimeter over de hele maand, terwijl op plaatsen als de Veluwe en in Overijsst meer dan 120 millimeter omlaag kwam. Onze eigen regio bleef betrekkelijk droog: Haarlem en Leiderdorp vu gen 44 millimeter op: Santpoort noteerde 45 mm. meiregen. Qua zonneschijn hadden we niets te klagen. Landelijk werden 225 uren opgetekend tegen normaal 197 uur. De zomermaand juni is teleur stellend van start gegaan. Gisteren bleef het met amper 14 graden erg koel. De wolkenvelden, die van de Noordzee binnendreven, blevi vrijwel de hele dag hardnekkig aanwezig. Vandaag ziet het er iets vriendelijker uit, dankzij de nabijheid van ee zwakke rug van hogedruk. Het blijft nog even droog, maar morgen duikt de eerste van een serie oceaanstoringen op. Vanuit het zuidwe ten wordt vrij zachte lucht binnengevoerd, waarin de bewolking op nieuw toeneemt en de regenkans in de loop van de dag groter wordt. Zondag moet er zeker rekening worden gehouden met een natte peri de. Ook op Pinkstermaandag blijft het waarschijnlijk ook nietgehee droog, al kan de zon zich dan weer af en toe laten zien. De middag- temperatuur schommelt de komende dagen rond 17 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden, maar voor al in het binnenland ook af en toe zon: Met name langs de kusten van tijd tot tijd regen. Middagtem- peratuur tussen 14 en 19 graden. Zweden: Wolkenvelden en enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur om-' streeks 20 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en en kele buien. Middagtempe ratuur ongeveer 17 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, van het westen uit nu en dan re gen. In Engeland vandaag nog zonnige perioden en droog. Middagtempera tuur van 12 graden op de Hebriden tot dicht bij 20 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Af en toe zon en droog, maar morgen la ter op de dag van het westen uit meer bewolking en in de avond mogelijk re gen. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en hier en daar regen of een bui. Ook af en toe zon. Middagtem peratuur van circa 15 graden aan de Ka- naalkust tot plaatselijk 20 graden in het binnenland. Portugal: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur uiteenlopend van 22 graden aan de kust in het noorden tot ongeveer 30 gra den in het binnenland. Madeira: Naast zon ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Zonnig, in het noorden enkele wolken velden en kans op een verspreide bui. Middagtemperatuur aan de Costa's in het zuiden en oosten tussen 22 en 27 graden, in het binnenland maxima tus sen 26 en 32 graden. Langs de Golf van Biskaje maxima beneden 20 graden Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolkenvelden, aan de zuidstranden vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur aan de stranden tussen 24 en 28 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en warm. Middagtem peratuur aan de stranden tussen 24 en 28 graden, landinwaarts temperaturen tot 40 graden. Tunesië: Zonnige perioden; morgen meer bewol king en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden; morgen in het zuiden wat warmer. Zuid-Frankrijk: Naast zon ook bewolking en kans.op en kele lokale buien, morgen mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden; aan de Middellandse Zee, bij meer zon, enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui Geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Italië: Wisselend bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Morgen in het zuiden meer zon en droger Middagtemperatuur uiteenlopend van 19 graden in het noor den tot plaatselijk 26 graden in het zui den op morgen. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en kans op een enkele regen- of onweersbui. Vooral op Corsica van tijd tot tijd veel wind. Middagtempe ratuur variërend van 22 graden op Corsi ca tot 26 op Sardinië. Malta: Flink wat zon en een kleine kans op een regen of onweersbui. Middagtemperatuu r vandaag ongeveer 25 graden, morgen Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, maar vandaag ook nog wol kenvelden en een kleine kans op een on weersbui. Maxima van ongeveer 25 gra den aan de meeste kusten tot plaatselijk meer dan 30 graden landinwaarts. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en warm. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 28 en 34 graden. Duitsland: Vandaag tamelijk bewolkt en af en toe regen of buien.vooral in het oosten met onweer en plaatselijk veel neerslag. Morgen van het westen uit ook zon en tijdelijk droger. Middagtemperatuur tus sen 16 en 21 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot I een stevige regen- of onweersbui. M gen iets meer zon. Middagtemperati rond 16 graden maar in he' plaatselijk maxima van een graad of 2 Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele fil regen- of onweersbuien. Morgen r zon, vooral in Tirol. Middagtemperati rond 20 graden. Aanhoudend warm en enigszin: vallig. Stapelwolken afgewisseld d zon en enkele regen- en onweersbui Maxima vandaag tussen 26 en 30 i den, morgen tussen 18 en 23 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele regen onweersbuien. Middagtemperatuui sen 20 en 24 graden. ZATERDAG 3 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder 21,1 Maan op 10.12 MaanonderOO.^ Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.25 19.49 06.58 19. Laag 03.16 15.25 02.57 15. Weerrapporten 01 juni 20 uur: Amsterdarfi De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Helsml Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split h Stockholm li Warschau li Wenen r Zünch r Bangkok r Buenos Aires r Casablanca r Johannesburg c New Orleans c licht bew regenbui half bew. licht bew. onbew. half bew. half bew. licht bew nnw3 28 17

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10