J PvdA alsnog tegen plan voor lastenverlichting De Korte: 'Het politieke aspect heeft bij mij de doorslag gegeven' Binnenland 8 Melkert is sceptisch 5j over lage loonschalen Grote dag voor Urk in aantocht 5 Nieuwe Nabestaandenwet levert 400 miljoen meer op mm re m 4 DONDERDAG 1 JUNI 1995 341 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienste Politie rolt drugsyndicaat op zwolle Met de arrestatie van tientallen verdachten in Neder land, Frankrijk, Portugal, Duitsland, Zwitserland en Turkije heeft het Interregionale Rechercheteam Noordoost-Nederland een omvangrijke, internationaal opererende drugorganisatie uitge schakeld. Behalve aan handel in harddrugs maakte de vanuit Raalte, Heino en Meppel geleide bende zich in binnen- en bui tenland ook schuldig aan mishandeling, vuurwapenbezit, ille gaal verblijf, vervalsing van paspoorten, afpersing, diefstal en he- ling. De Vries en RSV-enquête den haag Anders dan gisteren vermeld, maakte de zondag over leden J. de Vries geen deel uit van de parlementaire enquête commissie RSV. Als getuige kwam hij juist in onzachte aanva ring met de commissie. Hij kruiste medio jaren tachtig de de gens met name met commissievoorzitter Van Dijk (CDA) en commissielid Van Dam (PvdA). De Vries verscheen voor de commissie omdat hij president-commissaris was geweest bij Rijn Schelde Verolme (RSV) in de tijd dat de teloorgang van dat concern begon. Cocaïnesmokkelaar in de kraag gevat kerkrade De politie van Kerkrade denkt met de aanhouding van een 33-jarige caféhouder uit Kerkrade, de leider van een bende cocaïnesmokkelaars te pakken te hebben. Het gaat om een smokkellijn van Curaqao en Aruba naar Nederland. De 30-jarige vriendin van de caféhouder is gisteren ook gearresteerd. De poli tie beschouwt haar als de voornaamste handlanger van de ben deleider. De politie kwam het duo op het spoor door de recente aanhouding op Schiphol van twee Heerlenaren die uit Curasao terugkeerden met 3,5 kilo cocaïne verstopt in hun bagage. Ruim 200 banen weg bij VROM den haag De komende drie jaar verdwijnen bij het directoraat- generaal milieubeheer (DGM) van het ministerie van VROM ruim 200 van de 1.100 arbeidsplaatsen. Het grootste deel van het banenverlies vloeit voort uit een interne reorganisatie bij het milieudepartement. De rest verdwijnt als gevolg van de algeme ne reorganisatie bij alle ministeries en opgelegde bezuinigingen. Betrouwbare bronnen hebben de plannen van de ambtelijke top bevestigd. Meinweggebied wordt nationaal park roerdalen Het Meinweggebied in de Middenlimburgse ge meente Roerdalen krijgt volgende week donderdag als zesde na tuurterrein in Nederland de officiële status van nationaal park. Het gebied is 1.600 hectare groot, met een uitloopmogelijkheid tot 2.000 hectare. Het ligt pal aan de Nederlands-Duitse grens. De naam Meinweg is afgeleid van het woord meent (gemeen schappelijke weide). 5 Opmerkelijke harmonie bij voorjaarsoverleg den haag gpd Organisaties van werkgevers en werknemers gaan kijken of hun afspraken over lage loonschalen wel leiden tot extra banen voor laaggeschoolden. Volgens mi nister Melkert (sociale zaken) Izijn die lage loonschalen vaak 'leeg'. „En daar hebben we niks aan", zo zei hij gistermiddag na afloop van het voorjaarsoverleg met de sociale partners. Het ministerie van sociale za ken heeft 133 grotere CAO-ak- koorden nageplozen. In twintig daarvan zijn nieuwe lage loon schalen gecreëerd, meestal net boven het minimumloon. Melkert wil daaarover niet min netjes doen, maar hij vraagt zich wel af of het voldoende is. Vooral omdat de meeste nieuwe loonschalen een tijdelijk karak terhebben. „Deze aanloopschalen horen erbij, maar nu stromen die werknemers na een jaar alsnog door naar een bestaande, hoge loonschaal", constateert Melkert. Dat strookt volgens de bewindsman niet met het stre- •ven van het kabinet naar een structurele verandering van de .arbeidsmarkt. In opmerkelijk vriendelijke 'bewoordingen prees Melkert de organisaties van werkgevers en werknemers omdat ze willen meehelpen de stagnerende werkloosheidscijfers naar bene den te krijgen. „Dat is voor mij de belangrijkste uitkomst van dit overleg", aldus de bewinds man. Melkerts plan om langdurig werklozen aan werk te helpen via 'dienstencheques' ofwel klussenbonnen komt op een laag pitje te staan. Er komen drie kleinschalige experimenten mèt deze klussenbonnen waar mee particulieren een arbeids- kracht kunnen inhuren. Het den haag anp De Algemene Nabestaandenwet die vanaf 1 januari volgend jaar j de Algemene weduwen- en we- a zenwet moet vervangen, levert 1,8 miljard gulden aan bezuini- gingen op in deze kabinetspe riode. Als rekening wordt ge houden met een hoger beroep I op de bijstand gaat het om 1,6 I miljard. Dat is vierhonderd mil- joen meer dan dan volgens het regeerakkoord de bedoeling is. Dat blijkt uit een advies van 1 de Sociale Verzekeringsbank' J (SVB) aan staatssecretaris Lin- I schoten van sociale zaken. De I SVB is het instituut dat de Na- i bestaandenwet moet uitvoeren. Voor D66 zijn de berekeningen van de SVB aanleiding om met Ij de coalitiepartners te praten Kamer steunt asielcentrum in Ter Apel den haag anp De vier grote fracties in de Tweede Kamer geven staatsse cretaris Schmitz van justitie vandaag het groene licht om haar plan voor een huis van be waring en een asielzoekerscen trum in Ter Apel uit te werken. Dat bleek gisteren uit de uitla tingen van woordvoerders van PvdA, WD, D66 en CDA over het centrum voor afgewezen uitgeprocedeerde asielzoekers. Dat zal worden ondergebracht in het voormalig NAVO-depot ter plaatse. Het centrum in Tet Apel moet er komen, vinden Rijpstra (WD), Van Oven (PvdA), Ditt- rich (D66) en Verhagen (CDA). Ze hebben wel vragen bij de plannen van Schmitz. De staatssecretaris wil in Ter Apel een asielzoekerscentrum van 300 plaatsen en een huis van bewaring met 288 plaatsen rea liseren. WD en CDA vragen zich af of dat voldoende is. Het gaat immers om enkele duizen den mensen en in eerste instan tie sprak Schmitz volgens Rijp stra over duizend plaatsen in Ter Apel. Wallage zet eenheid in coalitie onder druk De PvdA legt zich bij nader inzien toch niet neer bij het kabinetsvoorstel om de loonkosten van alle werknemers te verlagen in de hoop dat er nieuwe banen bijkomen. PvdA-fractievoorzitter Wallage kwam gisteren terug op zijn aanvankelijk lovende woorden over de kabinetsplan nen. De PvdA wil meer geld om laaggeschoolde banen voor langdurig werklozen goedkoper te maken. Daarmee dreigt een conflict in de coalitie, want volgens WD- woordvoerder De Korte moet ook de PvdA zich neerleg gen bij het compromis. Wallage het kabinetsvoorstel een 'evenwichtig pakket'. De PvdA-fractieleider betitelt zijn eerste oordeel nu als 'een flard in de gang'. „Het is een eerste stap in de goede richting. Maar ik ben ingehuurd voor de twee de en derde stappen." Daarmee neemt Wallage af stand van zijn partijgenoot mi nister Melkert (sociale zaken) en van premier en PvdA-leider Kok die wel achter het voorstel staan. lylelkert wilde aanvanke- den haag gpd Het kabinet bracht deze week zijn plan naar buiten om de werkgevers een aparte belas tingaftrek van 1.100 gulden per werknemer te geven. Voor ieder personeelslid dat het mini mumloon of iets meer verdient, komt daar nog eens 900 gulden bij. Door werk goedkoper te maken, hoopt het kabinet meer banen te creëren. In eerste instantie noemde lijk veel meer geld om laagbe taalde banen voor werkgevers goedkoper te maken, om zo langdurig werklozen aan de slag te helpen. Daarbij botste de be windsman echter met de minis ters Zalm (WD, financiën) en Wijers (D66, economische za ken). Wallage verwacht niet dat het kabinet kan aantonen dat de nu gepresenteerde vorm van las tenverlichting, de meeste banen oplevert. „Als dat niet het geval is, moeten we de lastenverlich ting anders richten", aldus Wal lage. Dat zou volgend jaar al kunnen, dan wel in de jaren daarna. Daarmee volgt de PvdA de vakcentrale FNV, die direct al scherpe kritiek had op het voorstel. De FNV repte over een 'cadeautje' voor goed draaiende bedrijven. Wallage: „We moeten geen kapitaalintensieve bedrijven met dure werknemers subsidi ëren, want dan help je alleen de aandeelhouders. We moeten ar beidsintensieve ondernemingen steunen". De PvdA-voorman benadrukt dat hij zich niet ge bonden voelt aan het kabinets plan. „Het is niet zo dat als de meest betrokken ministers iets vinden, het dan maar zo moet zijn." De coalitiepartners D66 en WD kunnen zich wel vinden in het kabinetsvoorstel. Volgens WD'er De Korte moet ook de PvdA zich eraan houden. De ir ritatie bij de coalitiepartners over de ommezwaai van de PvdA laat Wallage koud. „Net als de WD die regelmatig kabi netsbeslissingen nog eens tegen het licht houdt, heeft de PvdA bij tijd en wijle zo'n punt. Zeker als het gaat om de inzet van be lastinggeld om werkgevers te verleiden meer mensen in dienst te nemen." gaat voorlopig alleen om schoonmaak- en schildersbe drijven en hoveniers. Dê projecten hebben uitdruk kelijk een experimenteel karak ter en zijn vooral bedoeld om te kijken of de diensteücheques wel een goede manier zijn om de werkloosheid aan te pakken. Wanneer de projecten van start gaan, is niet bekend. „Maar niet voor'volgend jaar", aldus J. Kla ver van de werkgeversvereni ging VNO-NCW. De animo bij zowel Sociale Zaken als bij werkgevers om langdurig werk lozen aan het klussen te zetten is nog maar erg klein. Sociale Zaken voorziet een kostbare bu reaucratie en de werkgevers vrezen valse concurrentie. Vroeger kon het centraal overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid stee vast op grote belangstelling van pers en publiek rekenen. Maar het overleg heeft steeds meer een informatief karakter gekre gen. Harde afspraken over de hoogte van de lonen bijvoor beeld worden er niet meer gemaakt. Ondanks de koele betrekkin gen tussen het paarse kabinet en de sociale partners verliep het voorjaarsoverleg gisteren in grote harmonie. Melkert beloof de zelfs werkafspraken te ma ken over de adviezen van de So ciaal-Economische Raad (SER). De huidige regering lijkt dit ad viesorgaan van werkgevers, werknemers en onafhankelijke kroonleden nauwelijks meer se rieus te nemen. Niet alleen zijn de verplichte adviesaanvragen aan de SER geschrapt, maar sindsdien heeft het kabinet ook nog eens twee adviezen van de SER (over de privatisering van Ziektewet en WAO en over de Winkelsluitingswet) volstrekt urk» De zes jaar oude Judith Pasterkamp liet zich gistermiddag in het buurthuis van Urk een zogeheten hulletje aanmeten. Het was een van de voorbereidingen voor Urkerdag. Zo veel mogelijk leden van de Urker gemeenschap hijsen zich jaarlijks op die zaterdag voor Pinksteren in klederdracht. foto anp Liberale liard-liner wordt vice-president van EIB Grote drukte met pinksteren driebergen «anp over mogelijke verzachting van de bezuinigingen. De nieuwe Nabestaandenwet houdt in dat weduwen en we duwnaars alleen nog een uitke ring krijgen als ze geboren zijn vóór 1945 of als ze kinderen on der de achttien jaar hebben. Bo vendien wordt bij het bepalen van de uitkering rekening ge houden met het eigen inkomen van de betrokkene. Volgens de SVB zal die inko- menstoets ingrijpender zijn dan Linschoten verwacht. De bank heeft berekend dat twaalf pro cent van de weduwen en 65 procent van de weduwnaars geen uitkering meer ontvangen omdat hun inkomen te hoog is. Linschoten gaat uit van vijf, res pectievelijk zestig procent. den haag wilco dekker Het heeft even geduurd, maar Rudolf- de Korte gaat het Bin nenhof dan toch verlaten. Het 58-jarige financiële brein van de WD in de Tweede Kamer, ex- minister en voormalig vice-pre- mier, gaat na achttien jaar Haagse politiek Europa in. De Korte wordt deze zomer vice- president van de Europese In vesteringsbank (EIB) in Luxem burg. De conservatieve hard-li- ner, aanvankelijk afkerig van paars, heeft er inmiddels ver trouwen in dat het 'staalblauw' in de paarse coalitie voldoende is gewaarborgd. Minister Zalm (financiën) zal zijn partijgenoot.op 19 juni me de namens België en Luxem burg officieel voordragen als een van de zeven vice-presiden- ten van de EIB. Dat zijn benoe ming doorgaat, staat nu al vast. De Korte vindt het „zeer eervol dat men aan mij dacht". Vol gens de liberaal is zijn nieuwe functie qua belang en salaris te vergelijken met een Europees commissaris als Hans van den Broek. „Blijkbaar heeft men mij daarvoor geschikt bevonden omdat ik politieke en financiële ervaring heb, ook vanuit het be drijfsleven. Dat is goed voor Ne derland en goed voor de WD, die meer belangrijke posten wil", meent De Korte. De in 1950 opgerichte EIB steekt geld in grote Europese projecten als de Kanaaltunnel en de Transeuropese Netwer- De Korte: „Als ik straks 63 ben, dan ben ik nog vitaal genoeg voor een functie. In Europa of in Nederland". foto cpd ken. De Korte krijgt de Benelux en Azië in zijn pakket. „Met le ningen ter waarde van 44 mil jard gulden, meer dan de We reldbank, is de EIB ook beleids bepalend in Europa. Dat politie ke aspect heeft bij mij de door slag gegeven. Wat niet weg neemt dat ik mèt pijn in het hart afscheid neem van Den Haag", aldus de trotse liberaal, die zegt de afgelopen tijd diver se aanbiedingen te hebben ge had. De Korte verruilde het be drijfsleven in 1977 voor de Tweede Kamer. In het eerste ka- binet-Lubbers was hij korte tijd minister van binnenlandse za ken, in Lubbers-2 werd hij mi nister van economische zaken en vice-premier. Dat was geen onverdeeld genoegen. Toen De Korte koningin Beatrix een staatsbezoek aan Japan afried, werd hij door Lubbers hardhan dig in de hoek gezet. „Dat was eens en nooit meer", waren de legendarische woorden van Lubbers en het gezag van De Korte was voorgoed aangetast. Daar kwamen nog eens een kleine vijf jaar vruchteloze op positie tegen het CDA/PvdA-ka- binet overheen. Met de paarse regeringsdeel name was De Korte als finan cieel woordvoerder van de WD weer geregeld waar hij zo graag is: in de belangstelling. Als libe rale hard-liner kon hij zijn ei weer kwijt; een lager financie ringstekort en lagere lasten voor burgers en bedrijven waren hei lig. Dat koppelde De Korte aan een afkeer van sociale stok paardjes als de koppeling tus sen lonen en uitkeringen. Over die koppeling beslissen kabinet en parlement in augus tus, zonder Rudolf de Korte. De WD heeft n,og niet besloten wie hem als financieel woordvoer der opvolgt, maar wellicht ver lopen de financieel-economi- sche onderhandelingen in de paarse coalitie na het vertrek van de rechüijnige De Korte wat soepeler. Zelf laat hij zijn erfenis met een gerust hart achter. „Het klopt dat ik bij het begin scep tisch was over paars, maar ik heb er nu veel meer vertrouwen in." In de Luxemburgse anonimi teit van de EIB zal De Korte de schijnwerpers nog missen. De liberaal voerde een actief me diabeleid, vroeger door zelf zijn persberichten bij kranten langs te brengen en geregeld journa listen in zijn Wassenaarse villa uit te nodigen. Maar De Korte sluit een terugkeer naar Den Haag niet uit. „Dat is niet aan mij", zegt hij bescheiden. Jvlaar de EIB-benoeming is voor vijf jaar. Dan ben ik 63 en nog vitaal en enthousiast ge noeg voor een functie. In Euro pa of in Nederland. Ik ben na melijk een politiek dier en W- D'er in hart en nieren." De verkeerspolitie in Drieber gen en de ANWB voorspellen een grote verkeersdrukte tij dens het pinksterweekeinde. Bijna een miljoen Nederlan ders gaat met vakantie. Drie kwart blijft in eigen land. Naar verwachting brengen veel bui tenlanders de pinksterdagen in ons land door. Verder zal een aantal grote evenementen nogal wat toeschouwers trek ken. Het verkeer moet morgen middag al rekening houden met flinke vertragingen op de bekende knelpunten. De grootste problemen worden verwacht op de A67 en de A2 bij Eindhoven. Ook zaterdag zal het nog druk zijn. De poli tie verwacht dat het zondag betrekkelijk rustig' is. Maar maandag (tweede pinksterdag) raken de wegen weer vol door terugkerende vakantiegangers en dagjesmensen. De grootste problemen ont staan op de volgende wegen: Al Amsterdam-Amersfoort tussen Diemen en Barneveld, A2 Utrecht-Maastricht bij de I.ekbrug Vianen, de Waalbrug Zaltbommel, tussen Vught en Best, bij Eindhoven en Maas tricht, A9 Amstelveen-Alkmaar tussen de Velsertunnel en Akersloot, A16 Rotterdam-Bre- da tussen de Moerdijkbrug en Breda, A58 Tilburg-Eindhoven voor de aansluiting met de randweg Eindhoven, A67 Turnhout-Venlo tussen het knooppunt De Hogt en Asten en N59 Rotterdam-Zierikzee tussen het Hellegatsplein en Oude Tonge. Consumentenbond laat niets heel van Yakult en Vifit den haag gpd Het wemelt ervan, zuiveldrank- jes die de gezondheid bevorde ren. Yakult, Vifit. Actimel. Milde Karnemelk en LCI. De Consu mentenbond maakt er korte metten mee. „Fabrikanten ba seren hun beweringen op een opeenstapeling van vooronder stellingen. Harde wetenschap pelijke bewijzen waaruit blijkt dat deze produkten op de lan gere termijn voor gezonde men sen betere effecten hebben dan gewone yoghurt, hebben wij niet gevonden", aldus de bond. De nieuwe produkten onder scheiden zich wel van de gang bare, maar dan vooral in prijs. Ze kosten zes tot twaalf gulden per liter. Niet alleen de inhoud is duurder, ook de verpakking. Ze leveren al gauw een hoeveel heid afval op die twee tot vier keer groter is als de gewone li- terpakken. Yakult, van een Japanse firma in Almere, is het langst op de markt. Er zit een bacterie in die in Japan als medicijn tegen diarree, verstoppingen en anor exia wordt verkocht. In Neder land wordt het drankje verkocht omdat het de gezondheid in het algemeen zou bevorderen. TNO heeft dat niet kunnen aantonen, aldus de Consumentenbond. Het best verkochte is Vifit van Campina-Melkunie. Zuivering van het lichaam en verhogen van de natuurlijke weerstand zouden de voordelen zijn. Cam- pina kan dat volgens de bond onvoldoende onderbouwen. Menken van Grieken zegt dat haar Milde Karnemelk extra, licht verteerbare eigenschappen heeft. Ook hier is van onder bouwing geen sprake. Danone infiltreert op deze markt met Actimel, goed voor de darmflora en de natuurlijke weerstand. De bond: „Het bedrijf heeft ons er niet van kunnen overtuigen dat deze resultaten ook voor men sen opgaan". Onderzoek heeft namelijk bij muizen plaatsge vonden. Bio-Melkdrink van Coberco zou bijdragen aan een betere spijsvertering. De Consumen tenbond heeft eveneens twijfels over die heilzame werking. Shell-directeur zet Jorritsma onder druk den haag anp President-directeur J. Slechte van Shell Nederland heeft mi nister Jorritsma (verkeer en wa terstaat) in een persoonlijke brief laten weten dat de onder neming overweegt de ECH-ves- tiging in Pernis te sluiten. Die kans bestaat als Rijkswa terstaat een lozingsheffing op legt voor organische halogeen- verbindingen die bij het pro- duktieproces in Pernis vrijko men. In de ECH-fabriek wordt epichloorhydrine gemaakt, een grondstof voor bepaalde soor ten harsen. Sluiting betekent een verlies van 110 directe banen en nog eens 140 elders binnen het co- nern, aldus een Shell-woorvoer- der, die het bestaan van de brief bevestigde. Slechte schrijft dat het door de voortdurende onzekerheid omtrent 'de heffing moeilijk wordt om de Koninldijke/Shell Groep te overtuigen van nood zakelijke vervangingsinvesterin gen in de fabriek. Shell Neder land wijst er verder op dat de heffing in Frankrijk en Duits land niet bestaat, zodat er een concurrentienadeel voor Pernis ontstaat. WD'er Wiegel krijgt weinig voorkeurstemmen den haag gpd WD-coryfee Hans Wiegel heeft bij de verkiezingen voor de Eer ste Kamer opmerkelijk weinig voorkeurstemmen gekregen. Van de 206 WD-statenleden dié maandag hun stem uitbrachten, kozen slechts drie voor Wiegel: twee in Noord-Holland, een in Flevoland. Relatief onbekende WD-kandidaten als Van den Broek-Laman Trip, Van Graafei- land en Luijten haalden meer voorkeurstemmen. Zoals ge bruikelijk gingen verreweg de meeste stemmen naar de lijst trekker. Dat was Korthals Altes, die 155 stemmen kreeg. Deze cijfers zijn afkomstig van de Kiesraad, die gisteren de officiële uitslag van de verkie zingen bekend maakte. Die kwam overeen met de maandag reeds bekend geworden offi cieuze zetelverdeling. De WD krijgt 23 zetels, CDA 19, PvdA 14, D66 7, Groen Links 4, SGP 2, AOV 2, GPV 1, RPF 1, SP I. en Regionalen/Groenen 1.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5