Acties supermarkt worden verscherpt Binnenland TNO-onderzoek wijst uit dat Cesar-therapie helpt Fraude wordt op steeds jongere leeftijd gepleegd n Besmeurd monument gedemonteerd Ome Jan uit Hoogvliet knokt voor zijn jongens Extreem-rechts kiest Khaddaffi tot voorbeeld 'Je verwacht niet met dit soort types te maken te krijgen' i DONDERDAG 1 JUNI 1995 associeerde Pers Diensli Constantijn loopt stage in Brussel den haag/brussel Prins Constantijrf loopt sinds maandag stage bij het kabinet van Europees commissaris Hans van den Broek (buitenlandse betrekkingen) in Brussel. De 25-jarige prins oriën teert zich op het werk van de Europese Commissie. Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, studeerde begin dit jaar af aan de rechtenfaculteit van de Rijksuniversiteit Leiden. Voor zijn afstuderen maakte hij een juridische analyse van een aantal bepalingen betreffende de asielprocedure in het licht van het vluchtelingenverdrag. Vliegtuig op huis in Texas: drie doden wichita falls Een Amerikaans militair oefenvliegtuig, met aan boord een Nederlandse instructeur, is gisteren in de staat Texas op een huis gestort. Daarbij zijn drie mensen die zich in het huis bevonden, om het leven gekomen. De instructeur van de Ko ninklijk Luchtmacht en een leerling-vlieger van de Amerikaanse luchtmacht, konden zich met hun schietstoel in veiligheid bren gen. Zij zijn volgens het ministerie van defensie in Den Haag on gedeerd. Wielinga nieuwe chef van BVD den haag R. Wielinga uit Den Haag wordt het nieuwe hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Hij volgt mr. A. Doc- ters van Leeuwen op die in november vorig jaar werd benoemd tot procureur-generaal in Den Haag. Wielinga (54) werkt al jaren op het ministerie van defensie als hoofd van de Stafadeling Vei ligheid van de Militaire Inlichtingendienst. Aanleunwoning in de tuin voor ouders ermelo In Ermelo kunnen mensen binnenkort een soort aan leunwoning voor hun ouders in de tuin laten installeren. In de noodwoning zit een douche, een zit/slaapkamer en een toilet. De huurwoningen zijn bedoeld voor 55-plussers die nog niet naar een verzorgingshuis willen of kunnen, maar ook niet bij hun kinderen in huis willen of kunnen. Het gaat om een experi ment dat vijf jaar zal duren. Zegwaard in België veroordeeld brussel De gewezen afvalvervoerder W. Zegwaard uit Delft is gisteren in Antwerpen veroordeeld tot een half jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf. De openbare aanklager had vier jaar geëist tegen Zegwaard, die samen met vijf anderen was aangeklaagd omdat hij tussen 1983 en 1987 illegaal 400.000 ton afval zou hebben gedumpt in Mont-Saint-Guibert in Wallonië. Zegwaard kreeg in Nederland al eens een jaar cel wegens poging tot op lichting van de provincie Zuid-Holland. den haag gpd Rugklachten nemen daadwer kelijk af als de patiënt wordt be handeld volgens de oefenthera pie Cesar. Dit is gebleken uit een onderzoek van TNO bij ne gen mensen met rugklachten die gedurende drie maanden tot achttien keer volgens de thera pie zijn behandeld. In de medi sche wereld wordt nog vaak aan het nut en effect van de Cesar- therapie getwijfeld. Verkeerd bewegen wordt vol gens de Cesar-füosofie gezien als een belangrijke oorzaak van rugklachten. De Cesar-therapie heeft daarom als doel betere be wegingsgewoonten te ontwik kelen om zo rugklachten te voorkomen of te verhelpen. Vóór het onderzoek was de houding van de deelnemers ge- amsterdam anp Er wordt op steeds jongere leef tijd gefraudeerd. Dat blijkt uit gegevens van Hoffmann Be drijfsrecherche BV uit Amster dam over 1994. Jongeren tussen de 17 tot en met 26 waren in di'e periode verantwoordelijk voor 23 procent van de door het be drijf vastgestelde fraudegeval len. In 1993 lag dat percentage zes procent lager. Een uitbundiger bestedings patroon is volgens het onder zoek de oorzaak van het toege nomen fraudegedrag van jonge ren. Vakanties, uitgaan, kleding vervoer kosten steeds meer geld. Vergeleken met 1993 bete kent dat een stijging van tien procent. De in veel gevallen be tere organisatie en controle bin nen bedrijven maken het frau deren met goederen lastiger. Deskundigen schatten de schade als gevolg van malversa ties binnen Nederlandse bedrij ven en instellingen op tenmin ste zes miljard gulden. Per werkdag uitgaande van 260 werkdage;n per jaar betekent dat een schade van 23 miljoen gulden. Bonden gaan nu 'tot het randjena uitblijven succes De dienstenbonden van FNV en CNV zullen 'tot het randje' gaan bij hun acties in de supermarkten. Als een getroffen winkel toch kan doordraaien omdat er genoeg werkwilligen overblijven, willen de bonden de stakers be wegen 'zich als klant te manifesteren' en door hun ge drag de normale gang van zaken in de supermarkt in de war te sturen. woerden anp-gpdover het randje gaan", aldus Noordman. Het besluit om de acties te verscherpen, is genomen door een uiterst kleine groep vak bondsleden. Slechts driehon derd winkelbedienden bezoch ten gisteravond de ledenverga deringen. Bij veel personeelsle den ontbreekt de animo te gaan staken of bestaat vrees voor re presailles door de werkgever. De bonden gaan zich dan ook FNV-bestuurder Noordman kent dat de gekozen het risico in zich draagt dat de zaken uit de hand lopen. De bonden zullen dan ook steeds met twee mensen ter plekke zijn om erop toe te zien dat sta kers en bedrijfsleiders binnen de perken blijven. Voor noodge vallen zijn juristen achter de hand. „Om te kijken of we niet concentreren op de regio's waar de actiebereidheid het grootst is. Die zijn voornamelijk in de Randstad te vinden. Anders dan tot nu toe worden de stakers in eerste instantie van de plek van de staking weg gehaald. Elders besluiten zij dan wat er moet gebeuren. Dat kan ertoe leiden dat wordt gepro beerd andere supermarkten in de buurt dicht te krijgen. Bo vendien kunnen stakingen lan ger gaan duren dan een dag. Bij vestigingen van Albert Heijn in Zaandam, Koog aan de Zaan, Breda en Wassenaar lukte het gisteren wel de winkels ge sloten te krijgen. „Dit hadden we niet verwacht", aldus een woordvoerster van de FNV. Voor woordvoerder Muller van Werknemers van het AH-filiaal in Zaandam hangen een spandoek op om de klanten al maken dat de deuren van de supermarkt op slot zitten. de Zaanstreek. „De vakbond had ons teleurgesteld als zij ons niet had uitgezocht voor haar acties", aldus Muller. De acties hadden tot nu toe geen enkel resultaat. Het CAO erkge- Albert Heijn lag het 'v hand' dat de FNV zijn ver in Zaanstad en Koog aan de Zaan tot doelwit van de acties zou maken vanwege de sterke band die het bedrijf heeft met conflict in de bedrijfstak draait, met het oog op de komende verruiming van de winkeltijden, vooral om de toeslagen voor werk in de avond- en weekei n- meten. Na een aantal behande lingen bleek hun lichaamshou ding duidelijk veranderd en wa ren de rugklachten aanmerke lijk verminderd. Ziekteverzuim en arbeidson geschiktheid kosten Nederland jaarlijks ongeveer vijftien mil jard gulden. Naar schatting kampt een derde deel van de zieken en arbeidsongeschikten met klachten die voortkomen uit verkeerde bewegingsge woonten en afwijkende li chaamshoudingen. De Vereniging Bewegingsleer Cesar (VBC) vroeg TNO als on afhankelijke instantie het on derzoek te doen. De VBC deed eerder zelf al onderzoek, maar „dat vinden de mensen natuur lijk niet betrouwbaar, ook al doe je het nog zo netjes", aldus voorzitster Hasper. den haag peter de knegt Hij haalt ze van de straat, geeft ze eten, zonodig onderdak en boksles natuurlijk. Regilio Tuur is er groot geworden. Iedere jongere kan bij hem terecht. Ome Jan Schildkamp (56) is al jaren een begrip in Hoogvliet en lijkt nu ook politiek Den Haag te ga; Wai de den bosch Het oorlogsmonument in Vught is gisteren gedemonteerd. Het monument, gemaakt van kalkzandstenen, werd begin vorige maand besmeurd met koolteer. Dat is een moeilijk verwijderbare stof waarmee onder meer boten van binnen worden ingesmeerd. foto anp marc bolsius Een revolutie van het volk met als uiteindelijk doel een „massacratie" naar het voor beeld van de Libische leider Khadaffl. Dat is het doel van de nieuwe loot aan de extreem rechtse stam in Nederland: de Fundamentalistische Arbeiders Partij (FAP), geesteskind van voormalig CP'86-er Kusters, ex- JOVD'er Hermsen en de be ruchte leider van het Aktiefront Nationaal Socialisten ANS, Ho- man. De FAP is vandaag sta tutair opgericht bij een zorgvul dig geheim gehouden notariaat 'ergens in Nederland'. Hermsen schreef in anderhal ve maand tijd het zeventig pagi na's dikke partijprogramma Manifesto. Het is een mix ge worden van fascistische en na- tionaal-socialistische denkbeel den en de radicale ideeën van Khadaffi. „We voelen ons zeer verbonden met de Arabische re volutie. We hebben contacten met fundamentalisten van de Ji had en de Hamas-beweging. Ook de Turkse Grijze Wolven zullen zich bij de FAP aanslui ten", stelt Hermsen, die volgens zijn zeggen druk bezig is met een studie Arabisch. Kusters vult aan dat het leven na de re volutie beschreven staat in de Koran. De heren hebben die ge heel doorgenomen. Binnenkort zullen de leiders van de FAP een Nederlandse vertaling van Khadaffi's Groene Boekje uitge- De FAP wil de wereld verde len in 'autarkistische (zelfvoor- zienende, red.) zones van cul- tuurverwante volkeren". De de mocratie heeft zijn tijd gehad en is totaal mislukt. De toe komst is aan de volksnationale massacratie, met één partij, één leider en één taal. De mondiale economie baseert deze partij op het nationaal-socialistische mo del met een verbod op rente, beperking van het privé-bezit en nationalisering van de ban ken. „Alleen miljonairs worden daar slechter van. Iedereen moet werken. Ook de koningin moet de handjes maar eens uit de mouwen steken. Aan de slag", zegt Kusters. De oprichters van de FAP denken dat de arbeidende klas se klaar is voor de nieuwe revo lutie. Kusters, Homan en Herm sen hebben een strategie uitge dacht om hun denkbeelden zo breed mogelijk te verspreiden, die doet denken aan de mars naar Rome van Mussolini: „We gaan marcheren op straat. Mijn politieke soldaten zullen al snel meer mensen aantrekken. We zijn niet uit op heibel maar als we aangevallen worden zullen wij ons verdedigen", meldt Kusters. Tegen hem loopt in Arnhem nog een rechtszaak we gens openlijke geweldpleging en vuurwapenbezit. „Daar zit ik helemaal niet mee. Als iemand mijn idealen aanvalt, mag ik hem uit naam van de beweging toch aftuigen?" Het Manifesto van de FAP staat bol van de radicale uit spraken. Zo moet genetische correctie bepaalde ziektes in de toekomst voorkomen. De partij is absoluut tegen een multi-cul- turele samenleving: alle vreem delingen moeten remigreren zodat Europa weer blank wordt. Op seksueel misbruik van kin deren staat de doodstraf. De FAP-grondleggers bewe ren dat zij al meer dan honderd aanhangers in binnen- en bui tenland hebben, die allemaal mee zullen marcheren door de steden. Zaterdag komt de FAP voor het eerst op straat. Kusters: „De tijd is rijp. Als de FAP niet serieus genomen wordt door de gevestigde politiek zullen we een ondergronds leger zoals de IRA vormen. Aanslagen kunnen we dan niet meer voorkomen." jeugd moet uit het verdom hoekje en weer toekomst krij gen, zo vinden vier staatssecre tarissen die gisteren het rapport 'Kwetsbare jongeren en hun toekomst' van de socioloog Schuyt tot 'jeugdbijbei' bestem pelden. En Ome Jan kan daarbij helpen. Dat steeds meer jongeren in de knel komen is eigenlijk oud nieuws. Wekelijks verschijnen er wetenschappelijke rapporten en onderzoeken waarin rand groepjongeren, allochtonen en drop-outs worden gevolgd en tot op het bot orttlced. Staats- scretaris van volksgezondheid, welzijn en sport Erica Terpstra zei gisteren zelfs de indruk te hebben dat er elke dag wel ie mand afstudeert of promoveert op dit onderwerp. Dat moet maar eens afgelopen zijn, zo vond ze, want met het rapport van professor Schuyt kan de po litiek aan de slag. En dat gaat ze doen ook, aldus Terpstra die zich de afgelopen maanden bij het zien van zoveel leed onder jeugdigen heeft afgevraagd 'wat we anders of beter hadden moeten doen om dit te voorko- Ook Schuyt is zich rotge- schrokken. Dat jongeren pro blemen hebben is normaal. Dat hoort bij het volwassen worden. En 85 tot 90 procent van de jon geren weet die problemen ook met elkaar, op school, thuis of op het werk op te lossen. Toch vreest de hoogleraar voor de toekomst. „We hebben geen boodschap meer voor jongeren en dus ook geen boodschap <Uin jongeren. Er is weinig werk en er wordt maar weinig een be roep gedaan op jongeren." Broertjes en zusjes om op te passen zijn er niet meer en meehelpen het eten klaar te maken hoeft niet meer want dat komt uit de diepvries. Kortom, Ondanks geruzie binnen AOVblijft Jet Nijpels lachen ■er; Beld- Het fraudeaandeel van men- tra sen boven de 35 jaar is vorig met circa zes procent te- euK ruggelopen. Bijna de helft van de fraude heeft betrekking op Rechter verbiedt den haag koos v man op te sluiten De president van de Bredase 1 rechtbank mr. P. Paalvast, ver biedt de Staat der Nederlanden een 40-jarige Bredanaar in de gevangenis op te sluiten. De of- Lficier van justitie moet afwach- 1 ten of koningin Beatrix het vier- t de gratieverzoek van de man in- willigt, vindt Paalvast. De Bredanaar werd in 1991 betrapt op verboden vuurwa- ppen- en munitiebezit. Eind 1992 ren begin 1993 werd hij gedag- ivaard, maar hij meldde zich ziek of met het verzoek de zit ting te verdagen. Zijn verzoek bereikte de politierechter niet en deze veroordeelde hem bij verstek tot drie weken cel. De Bredanaar kreeg daar naar ei*- 5gen zeggen geen bericht van. Sindsdien is hij in verzet ge gaan bij de griffie van de recht- bank, heeft hij een klacht inge- diend bij de Nationale Om- I budsman en heeft hij verschil- lende gratieverzoeken inge- I diend bij koningin Beatrix. Het AOV wordt aan stukken gescheurd door conflicten, maar fractieleider Jet Nijpels houdt zich vast aan wat er on langs in Limburg gebeurde. Ondanks een strijd op leven en dood tussen twee zich AOV noemende groeperin gen stemden daar tijdens de statenver kiezingen meer mensen op de partij dan ooit. „Ik hoop dat ik nog de tijd krijg te laten zien dat de partij meer kan dan ruziën, maar Limburg bewijst dat je er ook niet al te dramatisch over moet doen", relativeert ze. Relativeringsvermogen is iets waarover de Eindhovense nog steeds in ruime mate beschikt. Drie van de zes kamer leden moesten na conflicten met haar het veld ruimen, voorzitter Batenburg en honderden andere AOV'ers eisen haar hoofd, maar Nijpels blijft lachen. „Als ik niet meer lach moet je me in terviewen, dan is er echt iets mis". Het is de dag na de tumultueuze cli max van een al maanden zinderende ruzie binnen de fractie. Tweede-Ka mervoorzitter Deetman heeft zojuist bekendgemaakt dat ze in de Kamer geldt als de enige rechthebbende op de naam AOV. Hoe op 10 juni tijdens de algemene ledenvergadering ook over Nijpels wordt beslist, als ze in de Kamer blijft, mag ze die naam blijven voeren. Of ze dat ook doet weet ze niet, evenmin of ze bij te veel oppositie op 10 juni nog wel als kamerlid verder gaat. „Ik moet er in ieder geval heel Jet Nijpels: „Ik heb al het mogelijke ge daan, maar sommige dingen kan ik niet voorkomen". foto anp diep over nadenken" Grote vraag blijft het twisten. Nijpels zelf verwijst naar de beginperiode van de partij, toen na het succes van de gemeenteraadsverkie zingen binnen achttien dagen een kandidatenlijst moest worden opge steld voor de kamerverkiezingen. Met de nummers vier en zes van die lijst, de heren Verkerk en Hendriks, had ze ook toen al de grootst mogelijke moei te. „Ik had er al acht jaar in de ge meenteraad van Eindhoven op zitten en Verkerk zat bij de afdeling voorlich ting daar. Dan hoorde ik wel eens wat... Laat ik niet meteen met beschul digingen beginnen, maar in Eindho ven kunnen ze u er alles over vertellen. Batenburg had hem de tweede plaats beloofd, maar de man was absoluut niet capabel. Hendriks was door Ba tenburg ook als capabel naar voren ge schoven, maar op dag dat de kandida tenlijst werd ingediend, begon hij zich al vreemd te gedragen". Al in die periode zijn er fouten ge maakt, \indt Nijpels. „Dat verwijt ik mezelf ook. Maar je verwacht niet dat je met dit soort types te maken krijgt". Na een week werd haar duidelijk hoe groot de problemen waren. „Ik had nog de ijdele hoop dat ik mensen tot elkaar kon brengen, dat ze naar elkaar zouden luisteren, dat de gebruiken van de Tweede Kamer hen in het gareel zouden houden. Maar als je met men sen werkt die niet willen luisteren, die ook geen leiding accepteren... Ik werd unaniem tot fractievoorzitter gekozen, maar Hendriks zei meteen dat hij maar één voorzitter erkende, kamer voorzitter Deetman. Hij trok zich niets van de fractie aan. Dat was bijzonder schadelijk. We wisten nooit wat hij zou gaan zeggen, hij stelde kamervragen waar we niets van wisten. Ik was ziels gelukkig dat hij zijn vragen over asiel zoekers, die maar boten moesten bou- om terug te keren, pas stelde toen hij al uit de partij was gezet". Verkerk koos de kant van Hendriks, waarmee de eerste splitsing in de frac tie een feit was. Frappant voorbeeld van hoe moeilijk viel samen te werken met beide heren vindt Nijpels de ver deling van de werkkamers: terwijl de fractiemedewerkers bijna bij elkaar op schoot zaten deelden Hendriks en Ver kerk samen een riant vertrek. „Daar viel met hen niet over te praten". Na het vertrek van Hendriks weigerde Verkerk ruimte af te staan aan ande ren. Bureaus die er door de anderen naar binnen werden gedragen, gingen er door een woedende Verkerk met de zelfde vaart weer uit. „Je schaamde je dood. Dat gebeurde gewoon in het openbaar. Dat was ook de eerste keer dat-ie me wilde slaan". Nijpels heeft er geen moeite mee die fysieke schermutselingen openbaar te maken, hoezeer het beeld van de AOV- fractie daarmee ook geschaad kan worden. „Als iemand me dat op straat aandoet, laat ik het ook niet zomaar over mijn kant gaan. Ik vind dat heel ernstig. Om dat nu wel te doen vanwe ge een of ander hoger AOV-doel... Je kunt niet het onmogelijke van een mens vragen". En, voegt ze eraan toe: „Hij gaat er gewoon mee door. Giste ren ook weer!" „Ik had niet kunnen bedenken dat dit zo zou gebeuren", pareert ze de kritiek dat ze op het belangrijkste moment in Engeland zat, op de dag dat de schor- sing van Van Wingerden openbaar werd. „Van Wingerden wist dat-ie ge schorst zou worden, dat besluit was al eerder genomen. Ik heb me suf over legd. Als je er dan bij wilt zijn als de zaak ontploft moet je een 24-uurs- dienst instellen". En resumerend: „De problemen met Van Wingerden zijn al lemaal terug te voeren op zijn overtui ging dat zijn medewerkster vijfhon derd gulden te weinig betaald krijgt. De rest is er allemaal bij verzonnen". Alle problemen die Van Wingerden in zijn brief van 24 kantjes signaleert over het functioneren van Nijpels zitten in zijn hoofd, meent de fractieleidster. Haar hysterie, haar blikken vol haat, haar schreeuwen tijdens vergaderin gen, het zijn hersenspinsels. „Hier zit het", zegt ze naar haar hoofd grijpend. „En dan schrijft hij het op, want hij schrijft alles op. En wat geschreven is, is volgens hem waar. Want dan staat het zwart op wit". De fractieleidster heeft niet het idee dat haar zelf iets te verwijten valt. ,,lk heb al het mogelijke gedaan, maar sommige dingen kan ik niet voorko men", verzucht ze. „Zoals ik het nu zie is gebrek aan kennis en kunde de oor zaak van alle conflicten". Maar even later ziet ze toch meer in een psycho logische verklaring: „Als iemand bij de PvdA zich zo gedraagt, weten ze daar ook niet hoe ze ermee om moeten gaan. Daar moet je psycholoog voor zijn, en dat ben ik niet". de jongere kan zijn gang gaan, wordt nauwelijks meer gecon troleerd en raakt verstrikt in de vele verlokkingen. De jongere wil wel presteren, maar de samenleving heeft niks meer voor hen te doen, aldus Schuyt, die signaleert dat er in onze vergrijzende samenleving een duidelijke verschuiving van aandacht van jong naar oud is ontstaan. „Dat is kortzichtig, want een samenleving die de jeugd over het hoofd ziet, ver- spert de weg haar eigen toekomst.' De handen moeten dus uit de mouwen en vooral op gemeen telijk niveau moet de jongere weer terug in de schijnwerpers. De jongeren moeten zelf bij een actief jeugdbeleid betrokken worden en niet alleen de pro bleemjongeren. Alle jongeren moeten betere kansen krijgen op werk en goede scholing. Bo vendien moeten er meer al lochtone leraren worden aange steld, die dienen te zorgen voor een betere integratie van de groeiende groep allochtone jon geren. Hèt voorbeeld voor een goede aanpak van jeugdigen zien Terpstra en Schuyt bij Ome Jan. Met zijn project Opboxen geeft hij jongeren weer een gevoel van eigenwaarde terug en een plek in de maatschappij. „Ik ben ook maar niemand, maar als ze bij me komen en ze wil len, dan kan ik ze helpen. Z.e krijgen sociale vaardigheden, les in het solliciteren, maat schappijleer en basiseducatie en dan mogen ze nog trainen ook. Veel op de zak rammelen zodat ze moe en voldaan naar huis gaan." Ome Jan hoopt dat zijn project overal navolging krijgt. „Dit is de oplossing voor alle steden. Ze zijn al geweest uit België, Hongarije en Schot land en allemaal razend en thousiast. Er moeten toch meer kerels zijn die met jeugd kun nen werken en instanties die mensen kunnen leveren?" „Je moet met die jongeren niet teveel ineens willen", zegt Ome Jan. „Om te beginnen moet je ze regelmaat in het le ven teruggeven en discipline aanleren. Als er iemand te laat komt zeg ik: 'Hé bink, je bent te laat, maar toch goed dat je ge komen bent'. Ik gaf laatst ie mand een schouderklopje en die dacht dat-ie een mes in de mg kreeg, dat bedoel ik." Voor Ome Jan komt het rap port van Schuyt geen moment te vroeg. Want volgens hem het is allang twaalf uur geweest. Rechter: Softdrugs zijn geaccepteerd zutphen/rotterdam gpd Een 34-jarige hennepkweker uit Rotterdam komt spoedig vrij uit de gevangenis en hij hoeft geen boete van 3,7 miljoen gulden te betalen. De rechtbank in Zut- phen veroordeelde hem giste ren slechts tot een gevangenis straf van twaalf maanden, waar van zes maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. De man werd in januari gear resteerd in Zutphen. Hij werd verdacht van kweek en handel van minstens 150.000 hennep planten en 1300 kilo gedroogd hennepmateriaal. Twee weken geleden werd tegen hem twee jaar cel geëist en een 'boete' van 3,7 miljoen. De rechtbank erkende dat de man 'zeer professioneel en op grote schaal' hennepstekken heeft gekweekt en verhandeld, maar meent dat het gebruik van soft drugs „in een groot deel van de samenleving tot op zeke re hoogte een geaccepteerd ver schijnsel is."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3