CDA vecht tegen vrijer drugbeleid Finland wil Europese poort naar Rusland zijn Feiten &Meningen Bosnië-beleid van Clinton te kijk gezet DONDERDAG 1 JUNI 1995 De penibele situatie waarin de VN-vredesmacht in Bosnië-Hercegovina vorige week is terechtge komen, heeft niet alleen de honderden gegijzelde VN-soldaten, maar ook de Amerikaanse regering in een buitengewoon lastig parket gebracht. Maar de Amerikanen hebben dat volledig aan zichzelf te wijten. Het Bosnië-beleid van Bill Clinton is de afgelo pen dagen weer eens op een pijnlijke wijze te kijk gezet. De Amerikaanse president lijkt nu zelfs noodgedwongen te moeten overgaan tot datgene wat hij ten koste van alles heeft willen voorko men: de inzet van Amerikaanse soldaten. En het is goeddeels zijn eigen schuld. Clinton dreef vorige week zijn wens om lucht aanvallen op Servische stellingen uit te voeren door, zonder daarbij uitvoerig overleg met de Eu ropese NAVO-bondgenoten te voeren. En toen de aanvallen onderweg waren bleken ook de VN-sol daten niet tijdig op de hoogte, zodat zij zich niet in veiligheid konden brengen. De Amerikanen geven daarvan het VN-hoofd- kwartier de schuld en de VN wijzen met de vinger naar Washington. Het gevolg was een blamage voor alle partijen, ook al door de Amerikaanse misrekening dat de Serviërs met luchtaanvallen - de enige actie waaraan de Amerikanen willen meedoen - tot redelijkheid zijn te bombarderen. Het wapen van de luchtaanvallen is nu voorlo pig onbruikbaar geworden. De Serviërs hebben, zoals oud-minister van buitenlandse zaken Larry Eagleburger het afgelopen weekeinde zei, de Amerikaanse bluf beantwoord. „Zo gebeurde het ook in Vietnam. Daar dachten we ook dat de te genstander ons niet zou durven uitdagen." Het gevolg is dat de VS nu dichter dan ooit staan voor de beslissing die zij juist krampachtig hebben proberen te voorkomen: het zenden van grondtroepen. Clinton heeft eerder beloofd 25.000 soldaten gereed te zullen houden om te helpen bij de evacuatie, als de VN mochten besluiten zich geheel uit Bosnië terug te trekken. Maar hoe harder de Serviërs zich opstellen, hoe groter de kans is dat de Fransen en Engelsen zich willen terugtrekken, en hoe groter de kans dat Amerikaanse soldaten moeten worden ingezet. Nu de Serviërs ruim 350 VN-soldaten gegijzeld houden, gaat het immers niet alleen om terug trekking maar ook om de bevrijding van die gijze laars. Als dat niet goedschiks kan - via onderhandelin gen - dan moet het maar kwaadschiks, vindt men in Washington. Dat zou de rol van de Amerikanen snel kunnen veranderen. Van hulpverleners wor den zij dan strijders. Er wordt in Washington al gepraat over commando-acties door Amerikaanse mariniers om de gijzelaars te bevrijden. Dat zou de Amerikanen - ook al is het onder het mom van een hulpactie - meteen tot een van de strijdende partijen maken. Maar daar is de Ameri kaanse bevolking in grote meerderheid mordicus tegen. Clinton zal er rekprjing mee moeten hou den dat een militaire actie hem grote' politieke schade kan berokkenen. De Republikeinse oppositie (en dus Clintons te genkandidaten voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar) heeft herhaaldelijk tot hardere acties tegen de Serviërs opgeroepen. Dole pleit al maanden voor meer luchtaanvallen op Servische stellingen en voor beëindiging van het VN-wape- nembargo tegen Bosnië. Maar zodra Amerikaanse soldaten op de grond betrokken raken in een conflict dat volgens de meeste Amerikanen hun zaak niet is, zal die steun voor Clintons aanpak razendsnel omslaan en worden gebruikt als een middel om de toch al wankele politieke positie van de president verder te ondermijnen. Dan wreekt zich op Clinton de jarenlange Ame rikaanse afstandelijke houding in het Bosnische conflict. De vroegere Amerikaanse ambassadeur in Joegoslavië, Warren Zimmerman, zei zondag dat de VS nu de prijs betalen voor het gebrek aan internationaal leiderschap van zowel Clinton als diens voorganger George Bush. ,,Voor een land met een geschiedenis en de tradities van de VS kan niet-betrokkenheid nooit een optie zijn", zei hij. Clinton heeft de afgelopen jaren wel keer op keer dreigende taal laten horen, maar het telkens weer laten afweten. Dat kan uiteindelijk ook hem nu duur te staan komen. WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT 'Dat drank meer ellende veroorzaakt dan hasj, betekent niet dat je hasj moet vrijgeven Eigenlijk, zegt Van de Camp, zou het CDA graag alle koffie shops waar softdrugs over de toonbank gaan willen sluiten. Maar dat is geen haalbare kaart, weet ook hij: „Het zou een ramp zijn als de scholieren voor hun hasj of weed weer naar de duistere achterkamertjes moe ten. In feite hebben we het over een onoplosbaar probleem. Maar in ieder geval moet het huidige aantal koffieshops sterk worden ingeperkt door betere controle op overtreding van de regels. Gelukkig gebeurt dat ook steeds meer". De liberale route - het gedeel telijk vrijgeven van teelt en groothandel van softdrugs - is voor het CDA echter principieel fout. Van de Camp: „Mevrouw Sorgdrager (minister van justi tie, red.) denkt dan aan een soort vergunningenstelsel voor nederwiet en het verbieden van buitenlandse softdrugs. Boven dien zou de nederwiet niet ge ëxporteerd mogen worden. Ik weet niet welke naïveteit hier heeft toegeslagen, maai' het is natuurlijk een illusie te denken dat organisaties uit Lille of Keu len hier dan niet meer komen inkopen. Of dat je buitenlandse hasj en marihuana zou kunnen weren". „Je kunt het politiek nooit verkopen. En bovendien is juist de kwaliteit van veel nederwiet zo beangstigend dat je het ge woon als harddrug kunt be stempelen. De Jelfinek-kliniek kreeg vroeger drie of vier soft- drugverslaafden per jaar over de vloer, nu zijn het er al drie tot vier per week. En dat is slechts het topje van de ijsberg". - Ligt het dan niet meer in de CDA-lijn om nederwiet aan te merken als harddrug en dus de verkoop van kleine hoeveelhe den aan de kleine gebruiker ge heel te verbieden? Van de Camp: „Ik denk dat we die kant inderdaad opmoe ten. Je bent natuurlijk absurd bezig als je de criteria voor wat je onder softdrugs verstaat ver der oprekt. Veel nederwiet is bedreigender voor de gezond heid dan bijvoorbeeld Libanese of Marokkaanse hasj". Belangrijk argument voor ver dergaande liberalisering van het drugbeleid is ook het hopeloze karakter van de war on drugs. Zelfs in Singapore waar de doodstraf staat op handel in drugs, stijgt het aantal gebrui kers. Liberalisering zou overlast en criminaliteit bovendien ge weldig doen afnemen. Van der Camp: „Geloof ik niet in. Misschien dat de criminali teit tijdelijk zou afnemen. Maar criminelen zoeken zeer zeker naar nieuwe wegen. De Ne- wyorkse maffia zit ook in het huisvuil". - Maar wat heeft u de wets- handhavers dan te bieden? „Dat we vooralsnog willen doorgaan met het huidige scala aan maatregelen. En verder houden we een fundamenteel verschil van inzicht". heroïne Een ander gevoelig punt betreft de plannen van verschillende steden om heroïne te gaan ver strekken aan groepen proble matische junks. Verschillende gemeenten gebruiken hiervoor (mede) het argument dat zo de overlast van junks teruggedron gen kan worden. Maar Van der Camp wijst die redenering faliekant af: „We hebben met gemeentebestuur ders gesproken en begrijpen hun problemen. Maar wij vin den het immoreel een dertigja rige junk als hopeloos te kwalifi ceren door zijn verslaving te gaan onderhouden. Het is weliswaar de goedkoopste, maar ook de meest inhumane manier om overlast te beper: ken. Het is ook een illusie om te denken dat dan de overlast be langrijk terug zou worden ge drongen. Kijk maar naar de vrije verstrekking in Zürich". Minister Borst van volksge zondheid heeft overigens al ge zegd dat dergelijke projecten nooit uit oogpunt van overlast- bestrijding mogen worden op gezet, maar alleen uit volksge zondheidsoverwegingen. Dus nooit en te nimmer vrije ver strekking aan nog fitte twintig jarige junks om het aantal au tokraken terug te dringen. Hooguit aan de 45-jarige junk die lichamelijk zo verloederd is, dat hij niet eens meer in staat is kraakjes te zetten. Van der Camp: „Ook tegen die 45-jarige zeggen wij: geen gratis heroïne, maar dwangop- name. En proberen hem psy chisch en lichamelijk toch weer op de been te krijgen. Vrije ver strekking bevestigt alleen de verslaving. Neem het evange lisch verslavingscentrum De Hoop in Dordrecht. Daar wordt gezegd: cold-turkey, zonder hulpmiddelen afkicken, is het beste". Onder geen enkele voorwaar de vrije verstrekking dus? Van de Camp: „Er zijn slechts zeer beperkte uitzonderingen denk baar. Zoals verslaafden in de stervensfase. Iedereen heeft recht op een fatsoenlijk levens einde". DEN HAAG HARM HARKEMA WIM STEVENHAGEN Finland wil zijn nieuwe partners in de EU graag wijzen op zijn unieke ligging. Het wil de Europese poort naar Rus land zijn. Koningin Beatrix brengt van daag een staatsbezoek aan Finland. Zonder Prins Claus. Zijn arts heeft hem afgeraden het even kalm aan te doen. De laatste tijd heeft hij het erg druk ge had, onder meer met het staatsbezoek aan Israël en de vele herdenkingen en vieringen van het einde van de Tweede Wereldoorlog. Als Sleepy Sleepers leidden ze een ob scuur bestaan, zelfs voor Finse begrip pen. Maar ze werden op slag beroemd toen filmregisseur Aki Kaurismaki de rockbandin zijn woorden 'de slecht ste ter wereld' tot Leningrad Cowboys omdoopte. Hij mat hen een enorme, naar voren staande zwarte kuif aan, gaf hen overmaatse puntschoenen en cre ëerde met de film 'Leningrad Cowboys Go America' de legende hoe de band, af komstig uit een uithoek van de Siberi sche toendra, de wereld introk. De grap ging een eigen leven leiden. Ge kleed in pseudo-uniformen, overdadig behangen met oude Sovjet-medailles, traden de Leningrad Cowboys in '93 in Helsinki voor 70.000 toeschouwers op met niet minder dan het prestigieuze, meer dan honderd man tellende koor van het ooit gevreesde Rode Leger. Ze zongen een krankzinnige mengelmoes van Yellow Submarine en Delilah tot Een kozak reed over de Doena en Kalinka. Andere gezamenlijke concerten volgden en voor dit jaar zijn ze volgeboekt. Onlangs werd een eigen biermerk van de Leningrad Cowboys ('Tsaar onder de bieren') geïntroduceerd met een etiket in de stijl van de beste Sovjet-kitsch en de ze maand komt een wodka onder hun naam op de markt. Het is een staaltje Fins-Russische coöperatie, waar menige zakenman jaloers op is. Terwijl in de af gelopen drie jaar verscheidene westerse joint-ventures met Rusland ter ziele gin gen, bewezen de Cowboys dat de Fin nen, eeuwig grenzend aan tsaren- en commissarissenrijk, met hun buren kun nen omgaan. Dat wil Finland de rest van de EU graag vertellen. Ook koningin Beatrix zal het tijdens haar staatsbezoek deze week in het stadje Lappeenranta vlakbij de Russische grens horen: Finland wil de Europese poort naar Rusland en in het bijzonder Sint Petersburg zijn, waar een gigantische markt van miljoenen mensen braakligt. Voor vele Nederlandse transporteurs is dat al geen geheim meer. De Scandinavische route naar Rusland is in tijd gemeten flink bekort sinds de grenzen met Zweden en Finland na hun toetreding tot de EU op 1 januari dit jaar wegvielen. Nederlandse vrachtwagens komen nu al bij de Finse grensovergan gen naar Rusland op de derde plaats na Russische en Finse. Ze nemen de onver mijdelijke veerboten voor lief als ze de lange wachttijden kunnen vermijden aan de grenzen van de 'zuidelijke' route via Polen, Litouwen, Letland en Estland. „Wij wonen hier op tweehonderd kilo meter van de Nevski Prospekt in Sint Pe tersburg", zegt burgemeester Markku Andersson van Lappeenranta. Onlangs lokte hij de eerste Russische bank naar Lappeenranta. „De eerste plek in de hele wereld buiten Rusland waar je roebels kunt wisselen. Iedereen vond het een idioot idee, maar dit soort idiote ideeën moetje hebben", zegt hij, „Leningrad- Cowboys-ideeën." In april opende hij een directe vliegverbinding met Sint Pe tersburg. Hij verwelkomde een Russisch advocatenkantoor en hoopt nog een Russisch consulaat in de wacht te sle pen. Maar Andersson wil vooral het westerse zakenleven een uitvalsbasis naar Rus land bieden. Zijn motto: Lappeenranta, op een steenworp van de nieuwe markt, biedt toch nog alle voordelen van het Westen, de veiligheid van personen en goederen voorop. „Elke ochtend vertrekt een vrachtwagen met Reebok-, Nike- en Adidas-schoenen vanuit hier naar Sint Petersburg, maar alleen hier hebben ze een veilige opslagplaats." Lappeenranta, het nabijgelegen Imatra en de havenstad Kotka slaan luid op de Russische trom. Brussel helpt. Via het T ranseuropese Netwerken-programma is Europees geld vrijgemaakt voor een betere Scandinavische route. Voor Fin land betekent dat een autosnelweg (de E18) van Turku in het westen, tegenover Stockholm, via Helsinki naar de Russi sche grens. Ook worden de spoorverbin dingen Finland heeft als enig EU-land dezelfde spoorbreedte als Rusland uitgebreid. Sommige Finnen vinden dat het wat veel op 'Klondike', goudkoorts, lijkt. Het gaat hen te snel. Toen na de ineenstorting van de Sovjetunie de eerste Russen met busladingen de grens overkwamen, greep hen de angst voor de Russische maffia om het hart. Overal ontstonden 'rode markten', waar verarmde Russen wodka van onbestemde herkomst ver! kochten en prostituées opdoken. Nu de rijke Russen de arme in het stra beeld zijn voorbijgestreefd, zijn er and J re horrorverhalen. Zoals over dat nieuL appartementencomplex, ten noorden van Helsinki, waaruit in één nacht alle net geïnstalleerdekeukenapparatuur verdween. Iedereen denkt te weten waarheen. Of over die dure camping, F Russen a contant opkochten. Of over Mercedessen die Russen uit hun achte zak betaalden. De Finnen zelf maaktei B de bierrally tot een begrip. Omdat ze g makkelijk een visum krijgen, wippen z i over de Russische grens om goedkoop r drank in te slaan. De douanebeambten in Nuijamaa, ev<e buiten Lappeenranta, slaan met bewoj g derenswaardige kalmte het dagelijks tLf nemende grensverkeer gade. Vorig jaa ti kregen ze er dertig mensen bij, dit jaat d komt nog eens hetzelfde aantal. Ze inj v vesteren driftig in nieuwe apparatuur, zoals in een voor de EU unieke röntgej hal, waar binnen drie tot vijf minuten L p lading van een vrachtwagen kan wordl e geïnspecteerd. Via een zojuist in Finla ontwikkelde chip, de Teletrack, zien z( binnenkort op de computer, waar zich (gestolen) auto's en vrachtauto's bevit den. Ook de Russische douane inves teert, zegt de chef van de Finse douani in Nuijamaa. „Het is eigenlijk de enige organisatie in Rusland die werkelijk ge jg voor de regering inzamelt. Ze hebben berekend dat ze elke geïnvesteerde rot bel 23 keer terugkrijgen." HELSINKIALY KNOL CORRESPONDENT Binnenkort zal het kabinet de met enige tam-tam aangekondigde drugnota publiceren. Menigeen verwacht dat daarin voorzichtige stapjes naar een verdergaande liberalisering van het drugbeleid, zoals gratis heroïne voor langdurig verslaafden en het nog verder vrijgeven van softdrugs. Eén partij zal het kabinet vierkant op zijn weg vinden: het CDA. In een eigen drugnotitie trapten de christen-democraten onlangs hard op de rem. „Uit onze christelijk-humanistische visie komt voort dat drugverslaving slecht is voor de mens en dus bestreden moet worden. Alcoholverslaving vormt een groter probleem dan softdrugsverslaving, jazeker. Maar dat drank meer ellende veroorzaakt dan softdrugs, betekent niet datje dus ook de soft drugs moet vrijgeven. Dat is de omgekeerde redenering", zegt CDA-woordvoerder Wim van de Camp. ,,y Drugellende in Amsterdam: al 's morgens in alle vroegte hangt een junkie doelloos rond op een metrostation. ipetffificATieflJcMT op U6f VW P££ 1 Juni1 ACH m SCHIET JE PAAP MEE op... /'hpr pppel ner ioFi'iwiwyieR /#i\ 1 7 v& Aifc-nmeypAS én je zier in £én 1 C=========J O0GtOpKAG( Of gaASTINf^e^ejENj 'V V fcw UITejAVEpATKOON) WEL gjj V-rv eUVWÉ- ?AUEN- I ^-—.1 l/»3 1*I\WS PE JU l ^EÊ^ENS .ar A\irrc\ we YJeEe wet L _J—VTH >.rt£&gEN V/*N 1 AFUW6AT1&-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2