Ilie 'timmert' Krajicek van de baan Hiddink nijdig over 'Italianen' Bram en Cees Marbus: geen Kaïn en Abel-verhaal Sport Sampras met Oranje vrouwen naar huis J DONDERDAG 1 JUN11995 chef willem spierdijk. 071 -356464, plv.-chef r08 onderwater. 071-356463 Londen loopt uit voor Ruud Gullit londen In Londen is een soort 'Gullit-mania' uitgebroken na dat gisteren bekend was gemaakt dat Ruud Gullit volgend sei zoen voor de Premier League club Chelsea speelt. De telefoonlij- tnen van het stadion raakten overbelast doordat honderden fans 's middags naar de club belden om informatie over seizoenkaar ten en meer nieuws over de aankomstdatum van de Nederland se vedette in de Engelse hoofdstad. Het bestuur van de Londen- se vereniging vloog gistermorgen naar het Italiaanse Genua om de transfer van de ex-international af te ronden. De 32-jarige es aanvaller van Sampdoria mag transfervrij bij de club uit Genua n< vertrekken. Volgens directeur Colin Hutchinson is er met een i verbintenis een bedrag van 3,8 miljoen gulden gemoeid. Gullit el heeft acht jaar in Italië gespeeld. Finale ver weg voor team Rik Smits Orlando» De kans is klein dat basketballer Rik Smits met de In diana Pacers de NBA Finals bereikt. De club van de Brabander verloor gisteren het vijfde duel in de finale van de Eastern Con ference met 108-106. In de stand in de serie 'best of seven' leidt Orlando Magic met 3-2. De formatie kan zich morgen na winst in Indiana plaatsen voor de finale. Familie Gerulaitis dient schadeclaim in new york» De moeder en zus van Vitas Gerulaitis hebben giste ren een eis tot schadevergoeding van 63 miljoen dollar inge diend naar aanleiding van de dood van de vroegere tennisser. De oud-tennisser stierf door koolmonoxide-vergiftiging. Gerulai tis werd op 18 september van het afgelopen jaar dood aangetrof fen in het huis van zijn vriend Martin Raynes op Long Island. Volgens de advocaten van de familie is Gerulaitis gestorven door 'incompetentie' en 'grove nalatigheid' bij de installatie en het onderhoud van het verwarmingssysteem van het zwembad in het huis. „Het huis en het verwarmingssysteem van het zwem bad vormden een dodelijke val", aldus advocaat Perry Weitz. Moeizame start Engeland op WK durban Engeland is bij het WK rugby in Zuid-Afrika doorge drongen tot de kwartfinale. De Engelsen wonnen in hun tweede duel in groep B van Italië, met moeite. Het werd in de stromen de regen uiteindelijk 27-20, na een ruststand van 16-10. Titelver dediger Australië na de nederlaag tegen het gastland in de ope ningsronde nog niet zeker van een plaats bij de laatste acht. De Wallabies versloegen Canada weliswaar met 27-11, maar moe ten ook nog winnen van Roemenië. Ierland is door een zege op Japan (50-28) weer op de goede weg. Ze wonnen opvallend ge makkelijk, met in totaal zeven try's. Nieuw-Zeeland had in de zelfde groep C ook geen enkele moeite met Wales. De All Blacks stonden bij rust al met 20-6 voor en bepaalden de eindstand op 34-9. Fly-half Mehrtens schopte negentien punten bij elkaar. FC Den Haag begint ijzersterk den haag FC Den Haag is de nacompetitie om promotie naar de eredivisie ijzersterk begonnen. In het eigen Zuiderpark werd Heracles met 5-1 afgedroogd. Ook De Graafschap behaalde in Groep A een grote zege. MW werd na een 3-2^ruststand met 6-3 verslagen. In Groep B deelden AZ en VW met 1-1. Senegalezen zorgen voor opwinding vlieland» Op de derde dag van de WK-dammatches zorgden de twee Afrikaanse spelers voor opwinding. Macodou N'Diaye zette Schwarzman onder druk, maar kon net niet winnen. De echte senstatie kwam op naam van Bassirou Ba. Die versloeg Clerc. De zege van de jongste Afrikaanse grootmeester k^yam als een don derslag bij heldere hemel. In de eerste twee duels had Rob Clerc licht tot duidelijk voordeel en ook het grote verschil op de ra- tinglijst, waarop Ba 'slechts' de 35ste plaats inneemt tegen Clerc de negende, maakte de veelvoudig Nederlandskampioen tot fa voriet in de tweekamp. Kevin Schwantz stapt af parus Motorcoureur Kevin Schwantz heeft besloten zijn carriè re te beëindigen. Dat heeft zijn renstal Suzuki gisteren in Parijs meegedeeld. De Amerikaan, in F993 wereldkampioen in de 500 cc-klasse, heeft regelmatig last van blessures, met name aan zijn polsen. De 30-jarige Schwantz is negen jaar actief geweest. Pete Sampras trommelde wat met zijn vingers op de micro foon. Zo'n houding van: 'Stel die vragen nou maar, dan kan ik naar huis.' Na zijn nederlaag in de finale van de open Australi sche kampioenschappen had hij zich helemaal gericht op Pa rijs, de enige Grand Slamtitel die hij nog niet heeft. Net als zijn illustere collega's Edberg, Agassi en Becker. Dat zal mini maal een jaar zo blijven, want de nummer twee van de wereld zag gisteren alles in duigen ge gooid door Gilbert Schalier, een Oostenrijker van 26 jaar die toe vallig zijn dag had. Een perspraatje na een vijf sets ne derlaag in de eerste ronde. Sampras moest terug naar 1990 (Wimbledon) voor zo'n vroege afknapper. De Nederlandse vrouwen Brenda Schultz, Miriam Ore mans en Kristie Boogert deden het iets minder slecht dan de Amerikaanse favoriet. Zij haal den de tweede ronde in Parijs, maar hoeven ook niet meer te rug te komen. Boogert was de enige die zich daarvoor echt moest schamen. De 21-jarige Zuidbeijerlandse verloor van de Italiaanse Natha lie Baudone, die als 119e liefst 65 plaatsen lager staat op de wereldranglijst dan Boogert. Baudone herstelde in haar carrière meer van blessures dan dat ze tenniste. Ze speelde dit jaar slechts zes wedstrijden, maar won haar zevende wel met 6-4, 6-4 van Boogert. Aanvallen Miriam Oremans had zich voor genomen tegen Conchita Marti nez op ieder kansje aan te val len. Maar ze kreeg die kansen niet omdat ze geen enkele grip had op de enorme topspin- zwaaien van de Wimbledon- kampioene, die ook de grote fa voriete is voor de titel in Parijs. Oremans voelde tot haar eigen verbazing dat ze zich liet intimi deren door het enorme zelfver trouwen dat de Spaanse uit straalde. Ze moest tenslotte bui gen met 2-6,3-6. Brenda Schultz had haar kan sen tegen het eeuwige Duitse talent Anke Huber, nummer elf van de wereld, maar greep ze niet. Ze speelde te voorzichtig en liet Huber het initiatief. Bij een 4-5 achterstand in de eerste én tweede set liet Schultz op die manier goede mogelijkheden liggen om in de wedstrijd terug te komen. Er was een tijd dat de Nederlandse juist op alle ballen risico nam, nu koos ze voor een behoudende tactiek en verloor met tweemaal 6-4. Pete Sampras zat toen al in het vliegtuig naar de Verenigde Staten. Voor de vierde keer in acht weken tijd vloog hij de oce aan over. Hij is liever in Florida dan dat hij zijn lichaam minder vaak bloot stelt aan al die vlieg uren en tijdsverschillen. Wim bledon? „Daar denk ik nog niet aan," schudde hij het hoofd. „Ik moet thuis eerst deze bitter pil verwerken. Nee, de finale van Parijs zal ik beslist niet bekijken op tv." Nieuwe belofte van Becker-ontdekker Günter Bosch Halverwege de jaren tachtig tracteerde Günter Bosch het tenniscircus al eens op een talent. Ene Becker. Borisje toen nog. In Parijs stapte gisteren een nieuwe belofte van de Duitse trainer naar voren. Roland Garros genoot van Andrew Ilie, maar Richard Krajicek niet. „Hij springt en rent en slaat zo hard als hij kan", zei Krajicek nadat hij door de nummer 256 van de wereld vijf sets lang van links naar rechts was gestuurd en een teleurstellend ein de was gekomen aan zijn aspiraties bij de open Franse kampioenschappen. parus rené van hattum gpd-verslaggever Of Ilie een nieuwe ster wordt zal de toekomst leren, maar leuk om te zien is de kleine Austra liër al wel. Hij heeft de lengte van Andre Agassi, slaat het liefst strakke winners, vuurde zichzelf gisteren na iedere gewonnen game met gebalde vuisten aan en gromde niet zelden na een fraaie winnende slag zijn tan den bloot. Hij moest na de ver rassende 3-6, 6-3, 6-4, 2-6, 6-4 triomf uiteraard opdraven om te vertellen wie hij eigenlijk was. In zijn Oosteuropese Engels hij emigreerde zeven jaar terug uit Roemenië naar Melbourne - zei hij iets dat niemand be greep. Had hij nou 'white lion fever' gezegd, witte leeuwen koorts? Of 'white line fever', wit te lijnenkoorts? Bij het opko men van de baan verandert er altijd iets in hem, bedoelde hij in elk geval. Dan wordt het be scheiden mannetje van de pers conferentie een soort monster. Expressief Als Ilie doorbreekt, zou dat al leen maar leuk zijn. Een expres sieve speler kan het steeds kleurlozer wordende circuit goed gebruiken. Op zijn eerste en enige matchpoint stak de 19- jarige, via het kwalificatietoer nooi binnengedrongen, zelfs een vingertje omhoog naar de stampvolle tribunes en hij gromde er nog maar eens bij. Geluk of talent? „Een beetje geluk, maar talent heeft hij na tuurlijk wel", zei'de Nederland se bondscoach Franker, toen hij na de uitschakeling van Krajicek in de tweede ronde zwaar te leurgesteld van de tribune stap te. „Maar of hij er op deze ma nier komt, met alleen dat ge timmer, moet ik nog zien. In drukwekkend was het zeker". De Amerikaanse Davis Cup- coach Tom Gullikson zag het voormalige Roemeentje eerder deze week in zijn eerste ronde tegen de Italiaan Caratti ook al in vijf sets winnen. „Eentje voor de top vijf', oordeelde de twee lingbroer van Tim, de trainer van Pete Sampras. Krajicek hield zich op de vlak te over de toekomst van het ge blokte opdondertje, dat hem van links naar rechts over de baan joeg met striemende fore hands. „Oordelen kun je pas over twee jaar. Nu kan hij vrijuit slaan. Maar als hij in de top 100 staat, als hij daar al komt, gaan zenuwen ook een rol spelen. Ik moet nog zien of hij dan zo vrij uit blijft slaan". Hoewel vrijwel niemand Ilie vooraf kende ^hij speelde dit jaar twee profpartijden en ver diende slechts 7000 dollar (te gen Krajicek 602.000) - wist on ze landgenoot wel wie hij was. Hij belde Ilie in januari zelfs op om met hem te trainen als voorbereiding op de open Australische kampioenschap pen. Ze speelden een week sa men. Dat Ilie de bal het liefst zo hard mogelijk de baan uitslaat, wist Krajicek al. „Maar ik dacht dat dit wel anders zou gaan. Ie dereen speelt in een training zo veel beter dan in een wedstrijd. In een wedstrijd houd je toch een beetje in, maar daar schijnt Richard Krajicek: „Ik ben vier sets de betere speler geweest." deze jongen zich nog niet zo er gewoon voor", aan te sloren. Krajicek zat er niet eens zo heel verslagen bij na zijn zesde Zijn eerste Grand Slam, tegen achtereenvolgende vroege uit een top twintigspeler - hij ging schakeling in een Grand Slam- toernooi. Sinds de vierde ronde in New York in september 1993 kwam hij niet meer verder dan een derde ronde. Maar hij had gisteren toch het gevoel dat hij vier sets de betere speler was geweest. Pas in de vijfde set lie ten zijn benen hem in de steek. Vermoeidheid, concludeerde hij. Daar kon hij niets aan doen, voegde hij eraan toe. „Mezelf verwijten maken? Als ik door blessures niet de zes weken voorbereiding heb kunnen doen, die ik wilde doen en in plaats van de geplande vijf uur per dag. maar twee uur heb kunnen trainen, kan ik mezelf geen verwijten maken dat ik nog niet klaar was voor vijf sets". Rosmalen Hij kon zelfs nog wat positiefs uit de nederlaag halen. De afge lopen drie Grand Slam-toer nooien droop hij steeds af met het gevoel dat hij waardeloos had gespeeld. Nu niet. „Ik heb voor mijn gevoel goed gespeeld, maar op mijn kansen sloeg hij ongelooflijke ballen. Flij heeft me verslagen, ik maak me op voor het volgende toernooi: Rosmalen". Het zou leuk zijn als het ver blijf van Ilie in Parijs nog wat langer duurt. Maait hij zich ook langs de Marokkaan El Aynaoui dan treft hij in de vierde ronde Andre Agassi. Dan zullen ook alle Ameri kaanse bladen op het sprookje duiken van de speler, die als klein Roemeens jongetje met een balletje van vodden en elas tiek en een oud houten racket tegen een muur sloeg. Voor eten moesten ze in Boekarest al in de rij staan, dus tennisballen en rackets waren al helemaal uil den boze. Of aanhalen dat hij geen lid mocht worden van een tennisclub omdat zijn ouders tijdens het bewind van Ceauce- scu al immigratieplannen maakten en dat hij dus stiekem moest spelen. En het verhaal af sluiten met het hoofdstuk dat het talentje later op de tcnnis- academie van Bosch in Salzburg mocht komen trainen en op een mooie zondag in juni 1995 te gen de nummer één van de we reld mocht spelen. En toen... iqtterdam mark bakker •xcelsior tegen Go Ahead Eagles 5 Bram Marbus versus Cees 4arbus. De Noordwijkse broers romen in de nacompetitie twee ;eer tegen elkaar uit. Ook al noet daar volgens Cees Marbus liet teveel heisa om worden ge naakt. ,,'t Wordt geen Kaïn en (bel-verhaal." Gisteren won lees de eerste slag. Zijn Go (head Eagles versloeg Excelsior n Rotterdam met 0-1. De omhelzing vlak voor de af- rap was mooi. Aanvoerder Cees tfarbus (26) had de handen van iet arbitrale trio en van Winand 'an Loon, de aanvoerder van ixcelsior, geschud. Daarna ochten ze elkaar meteen op. )p de handdruk volgde de om- ïelzing. Ze wensten elkaar suc- :es. Gemeend, want broeder- iefde is veel groter dan een ipelletje als voetbal. Ook de neutrale toeschouwer noet de overeenkomst tussen le 'Marbussen' snel hebben ge ien. De Noordwijkers zijn alle- >ei fors gebouwd. Ze lopen niet o verderlicht over het veld als iet merendeel van de spelers. )e broers lopen wat houterig, ilsof hun spieren strammer ijn. In de lucht zijn beiden niet e kloppen. Maar het Noord- vijkse tweetal zijn ook aan de )al opvallend sterk. Zeker Bram s met de bal aan de voet een 'laag voor zijn tegenstanders, listeren kwam daar niets van erecht; hij speelde een zwakke lartij. Niet verwonderlijk, want Ie jongste Marbus kampt al en- iele dagen met diarree. Ook in Ie botsing met Go Ahead was lij nog wat 'slapjes'. Voor Rob laan, de oefenmeester van Ex celsior, maakte dat het verschil tüssen een verliezend en win nend Excelsior. „In de competi tie hebben we veel wedstrijden kunnen beslissen door de in breng van Marbus en Dijkhui zen. Vanavond ging dat helaas niet op." Net als Bram heeft Cees zijn haar in een staart. Voor de wed strijd wordt Cees veelvuldig toe gezongen door de fanatieke aanhang van de Eagles. De Noordwijker is de populairste speler van de Deventenaren. Voor Bram wordt nooit gezon gen. Van geen enkele speler van Excelsior wordt de naam gescandeerd. De derde club van Rotterdam heeft niet zo veel supporters. Niet alleen daarom wil Bram Marbus van Woudenstein ver trekken. De Noordwijker wil zijn grenzen verleggen. Op zoek naar een nieuwe uitdaging. In de nacompetitie moet de 23-ja- rige spits, verkozen tot speler van het jaar door Radio Rijn mond., zijn visitiekaartje afge ven. Uit Engeland toonde Luton Town al belangstelling. En vol gens de WCS zit een aantal ere divisieclubs voor Bram Marbus op het vinkentouw. „Ik hoop niet dat ze na vanavond zijn af gehaakt", zei de teleurgestelde Bram Marbus na afloop. Op Spangen was Go Ahead Eagles op alle fronten de baas over Excelsior. De eerste ont moeting in poule B van de na competitie werd in de thuisha ven van Sparta afgewerkt, om dat Woudenstein volgens het gemeentebestuur niet voldoen de veiligheid bood. Na de com petitie-ontmoeting met Feye- noord hadden de Go Ahead- supporters nogal huis gehouden in de directe omgeving van De Kuip. Gisteravond lieten de elf Deventenaren op het veld na om Excelsior al in de eerste helft de genadeklap toe te dienen. De bal was veelvuldig op de helft van de thuisploeg, zodat Cees en Bram Marbus maar weinig duels moesten uitvechten. De Deventenaren speelden in Rotterdam zonder libero, met Cees Marbus en Bert Verhagen in de mandekking op de twee spitsen van Excelsior. Cees Mar bus volgde Dijkhuizen en Ver hagen Weefde aan Bram Mar bus. Toch kwamen de Noord wijkse broers elkaar regelmatig tegen. In de 65 minuten speel tijd die Bram Marbus van Rob Baan kreeg, vochten de broers zes duels uit. In de dertiende minuut gleed de oudste Marbus de bal met een felle tackle voor het eerst van de voet van Bram Marbus. Cees Marbus verloor geen enkele keer de tweestrijd van zijn broer. Ook al had hij halverwege de eerste helft een overtreding op de rand van het strafschopgebied nodig om broer Bram te stoppen. Scheids rechter Luinge wilde echter van geen misdrijf weten. Na afloop, in de catacomben van Spangen, kon Cees Marbus zijn teleurstelling maar moeilijk verbergen. Zijn team had dan wel gewonnen door een doel punt van Toine Rorije in de 53ste minuut, maar broerlief had gefaald. „Ik heb de echte Bram niet gezien. Uiteraard wil ik winnen, maar van mij had Bram een wereldpartij mogen spelen. 'Kom op kleine', heb ik hem een paar keer toege schreeuwd in het veld. Ik weet hoe goed hij kan voetballen. Nou moet hij het maar in de ko mende wedstrijden tegen VW en AZ laten zien. Dan helpt hij zijn broer ook nog een beetje." zeist marcel van der kraan gpd-verslaggever Geen Dennis Bergkamp, geen Wim Jonk, ook geen Aron Win ter. Met uitzondering van John van 't Schip bleven alle 'Italia nen' gisteren weg bij de eerste dag van de voorbereiding op de voor Oranje zo belangrijke kwa lificatiewedstrijd tegen Wit-Rus- land. De KNVB had er alles aan gedaan om de internationals na de aanvaringen en problemen bij de vorige bijeenkomst op tijd in Nederland te krijgen. Maar uiteindelijk gingen de Italiaanse werkgevers van de heren weer op hun strepen staan. Bondscoach Guus Hiddink wilde het woord 'pesten' niet in de mond nemen, maar langza merhand moet hij nijdig en ziek worden van de ellende met het bestuur van Inter en Lazio Ro ma. Hiddink wilde gisteren be ginnen met het oppeppen van zijn voltallige selectie. Na de feestweek van Ajax was de keu zeheer van Oranje bang dat de spelers een beetje zouden weg zakken, waardoor de scherpte bij de interland legen Wit-Rus- land misschien opnieuw ver te zoeken zou zijn. In Tsjechië kende het Nederlands elftal vo rige maand een collectieve faal- beurt en was vooral de concen tratie in de tweede helft bene den niveau. Hiddink, die door de afwezig heid van het trio Bergkamp, Jonk en Winter en de blessure van Marc Overmars met slechts twaalf man op het veld van de voetbalclub Saestum stond: „Met Genua, de club van Van 't Schip was er geen enkel pro bleem. 'Moet je spelen voor Oranje? Gefeliciteerd, ga maar alvast. In het weekeinde kan je hier toch niet meedoen'. Zo on geveer was de reactie bij Genua naar Van 't Schip. Dat is prach tig. Met de .anderen blijft het problematisch." Hiddink wil in het weekeinde van Mare Overmars (knieblessure) weten of deze fit genoeg is om tegen Wit-Rus- land te spelen. Aan kneusjes of half-fitte spelers heeft hij niets. Het is ook de reden waarom de bondscoach Ed de Goey buiten de selectie heeft gelaten. Hoe wel gisteren in Zeist door som migen werd beweerd dat de Feyenoord-keeper ook gepas seerd was, liet Hiddink weten dat De Goey onder normale omstandigheden gewoon bij de selectie zou hebben gezeten. Ronald Koeman heeft Guus Hiddink in de afgelopen week le kennen gegeven dat hij bereid is weer terug te keren in het Ne derlands elftal als de nood aan de man komt. Hiddink heeft dal aanbod in dank aanvaard. „Voor deze interland is de nood echter nog niet zo hoog. Althans niet waar het gaat om de positie waarop Koeman zou moeten spelen. Maar als de betrokken speler (Danny Blind) een keer zou ontbreken, zou ik stom zijn als ik geen gebruik van Koeman zou maken. Nu de landstitel binnen is en Ajax ook de Europa Cup heeft veroverd, is in het buitenland de jacht op een aantal spelers van de landskampioen ge opend. Guus Hiddink heeft de Oranje-internationals echter geen verbod gegeven om in de komende week met eventuele clubs te onderhandelen. „Ik heb geen boodschap aan alle ge ruchten. Tegenhouden doe je het toch niet." Bram (links) en Cees Marbus: allebei onklopbaar in de lucht. FOTO KEES VAN HOOGDALEM

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23