Buitenbaden met sluiting bedreigd 'Moeilijk om deze knotwilgen te vervangen' Rijn Veenstreek )66 wil eind maken aan \lphense koopprijstruc Alphenaar verkracht vriendin: anderhalfjaar celstraf geëist Alphen verhuurt zijn ^ambtenaren aan regio Wethouder bekijkt fusie twee scholen in Alphen Alkemade: bezuinigen en belasting omhoog DIE WERKT DUS IN EEN CARRIER KLIMAAT. DONDERDAG 1 JUN11995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 J1 )e gemeente Alphen aan den gels in verkocht aan mensen Bezoekers vluchten door raam na ruzie hazerswoude-dorpTwee mannen uit Gouda en Dordrecht zijn gisteren na een ruzie in een woning aan de Voorweg in Hazers- woude-Dorp het huis uit gevlucht door een raam in te gooien. De mannen (29 en 30 jaar) hadden ruzie gekregen over een za kelijke transactie met een 39-jarige Alphenaar en een 42-jarige man uit Hazerswoude-Dorp. Bij de ruzie vielen over en weer ra ke klappen. Toen de bezoekers zo snel mogelijk naar buiten wil den komen, gooiden zij een ruit in en vluchtten daardoor naar buiten. Beide partijen hebben bij de politie aangifte gedaan van mishandeling en vernieling. Golfsticks gestolen alphen aan den run Vierentwintig golfsticks, acht golfballen en een golftas, twee fietsen en een paar handschoenen. Dat is de sportieve en waardevolle buit die een inbreker in de nacht van dinsdag op woensdag heeft meegenomen uit een kelderbox aan de Alphense Lupinesingel. De deur van de kelderbox werd met grof geweld vernield. van Archeon. Makelaar Van 't Hof had de huizen tegen de re- lijn eigent zich bevoegdheden oe die haar door de wet expli- :iet worden onthouden door in ien grondcontract met een aan- lemer te eisen dat ook duurde- huizen uitsluitend worden 'erkocht aan mensen uit de Al- ihense regio. Dat stellen drie :den van de provinciale D66- ractie in vragen aan gedepu- eerde staten van Zuid-Holland. hun vragen roepen de )66'ers het provinciebestuur op im stappen te ondernemen om n deze ontduiking van de ïuisvestingswet een eind te ma- Ten. Volgens de wet mogen ge- neenten geen belemmeringen I ipwerpen voor de verkoop van guurdere huizen aan mensen an buiten de gemeente. Alphen gaf vorige maand op 'iet laatste moment geen toe- II temming voor de verkoop van woningen op het voorplein buiten de regio. Omdat de verkoop van de huizen, die ove rigens nog moeten worden ge bouwd, niet erg wilde vlotten, had de makelaar al in februari bij de gemeente het verzoek in gediend om ook buiten de regio te verkopen. Vooruitlopend op een antwoord van de gemeente sloot de makelaar al contracten af met kopers van buiten. Normaal gesproken mogen huizen met een koopprijs van meer dan 156.000 gulden aan iedereen worden verkocht. Al phen heeft enige tijd een grens van 250.000 gulden gehanteerd, maar werd daarin van hoger hand terechtgewezen. Door nu bij de verkoop van grond aan een aannemer te eisen dat de te bouwen woningen worden ver kocht aan regiogenoten, krijgt de gemeente via een omweg alsnog haar zin. )e gemeente Alphen aan den «lijn is bereid haar ambtenaren ve verhuren aan regiogemeen- n. Tegen betaling kunnen amb it elijke medewerkers met een specifieke deskundigheid wor- f len ingezet bij andere gemeen- en voor het uitvoeren van verkzaamheden waarvoor de 'ereiste kennis of capaciteit bij lie gemeenten ontbreekt. Een eerste oriënterend ge sprek is gratis. Zodra duidelijk is vaar de aanvrager behoefte aan leeft, harigt de gemeente Al- ihen een prijskaartje aan de te 'errichten diensten. imbtenaren voor het uitvoeren ran de dienstverlening voor een corte periode in die gemeente gaan werken. De dienstverlening die Al phen te bieden heeft beslaat een breed scala. Van bestuur lijk-juridisch advies bij de uit voering van de Algemene Wet Bestuursrecht tot landmeten of het beschikbaar stellen van stemcomputers bij een referen dum. Verder wil Alphen advise ren op het gebied van commu nicatie en public relations, milieuwetgeving en milieuzorg en bij projecten op het gebied van stadsontwikkeling en werk gelegenheid. Binnenkort zullen de ge meentebesturen van Ja- cobswoude, Liemeer, Nieuw- Het ziet ernaar uit dat zowel het kleuterbad als het 50-meterbad van De Tweesprong binnen afzienbare tijd worden gesloten. foto holvast/marklamers Mogelijk zullen Alphense *koop, Rijnwoude en Ter Aar een brochure ontvangen met daarin een overzicht van het Alphense aanbod. De drie buitenbaden van sportcomplex De Twee sprong in Roelofarends- veen lijken hun langste tijd te hebben gehad. Alleen voor het familiebad wordt mogelijk een uitzondering gemaakt. roelofarendsveen gerard van der geest Door het uitvoeren van klein onderhoud is dat bad nog tot 1999 open te houden. Met 50- meterbad en het kleuterbad moeten echter verdwijnen. De ze opzet gaat de gemeente 372.000 gulden kosten. Andere varianten voor de toe komst van het zwembad, zoals groot onderhoud aan alle baden en de bouw van een tweede tennishal van 1,2 miljoen gul den, worden niet verder onder zocht. Tenminste, als de raad van beheer het advies van bur gemeester en wethouders over neemt. In elk geval heeft de gemeen teraad van Alkemade nog de nodige bedenkingen bij de zwembadplannen van B en W. T. van Velzen (WD) liet weten dat naar zijn mening de tweede tennishal wel erg gemakkelijk is afgevoerd. Volgens hem kan de hal rendabel worden gemaakt door gymnastiekvereniging Ex celsior en de scholen toegang te geven tot de hal. Ook D. Nagte- gaal betreurde het dat burge meester en wethouders niet verder willen "kijken naar de mogelijkheid de drie zwemba den tot het eind van de eeuw open te houden naast de bouw van een tweede tennishal. Maar burgemeester A. Meer brug voelde daar niets voor. ,,Een zekere zelfbeperking kan heel wijs zijn", aldus de burge meester. Dat advies was ook ge richt aan het adres van F. Koek. De Groen-Linkser vond de voorgenomen sluiting 'een trieste zaak'. Hij adviseerde het college eens beter te luisteren naar de bevolking, die volgens hem alle baden wil openhou den. in het najaar komen burge meester en wethouders met een definitief voorstel voor de toe komst van het zwembad. den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Volgens officier van justitie, mr. M. Rutgers, had de 19-jarige Al phenaar, die gisteren wegens verkrachting terechtstond voor de Haagse rechtbank 'zich als een heer en meester gedragen' tegenover zijn jongere vriendin. „Die deed onder bedreiging van geweld dingen die ze anders nooit had gedaan", aldus aan klaagster Rutgers. Ze eiste an derhalf jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk tegen de verdachte. De Alphenaar leerde zijn vriendinnetje kennen toen hij zeventien was en zij veertien. Na een paar maanden kreeg hij er genoeg van dat zij niet met hem naar bed wilde en begon hij aan te dringen. Eerst met woorden, maar daarna zou hij het meisje geslagen hebben om zijn zin door te drijven. In de woning waar hij met zijn ge- Celstraf geëist voor dealen en steken met schaar den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren vijftien maansden ge vangenisstraf geëist tegen een 22-jarige Alpen voor het dealen in harddrugs en een poging tot zware mishandeling. De ver dachte had tegenover de politie ontkend maar kwam gisteren niet opdagen tijdens de strafzit ting zodat zijn zaak bij verstek werd afgedaan. Hij zou in juli vorig jaar tij dens een ruzie zijn jongere broer hebben proberen neer te steken met een schaar. Een ge tuige beaamde dat. De broer kwam met de schrik vrij. De Alphenaar zou ook gedu rende een periode van tien we ken (totdat de politie bij hem binnenviel) zowel cocaïne als heroïne hebben verhandeld. De Alphenaar ontkent dat even eens. Zowel zijn vriendin als 'klanten' vertelden de politie echter dat hij wel een dealer was. Behalve cocaïne en heroïne vond de politie een geldbedrag in de woning. Volgens de vrien din ging het om de dagop brengst van de vorige dag. Offi cier van justitie, mr. M. Rutgers, eiste naast de celstraf de ver beurdverklaring van het geld. FIETSEN - Tweede pinksterdag kunnen fietsliefhebbers kiezen uit tochten van 25 tot 120 kilo meter. Starttijd negen uur. Startplaatsen: Hazerswoude- Dorp, café De Egelantier; Kou dekerk aan den Rijn, café De Hoek; Alphen aan den Rijn, clubhuis Avanti, Westkanaal- weg. Voor meer informatie; 03480-16629 of 079-164246. scheiden en geesteszieke moe der woonde zou de jeugdige Al phenaar de vriendin talloze ma len hebben verkracht. Het meis je deed enige tijd nadat zij het had uitgemaakt (dat was in juni '93) aangifte van de verkrach tingen. Tegenover de politie en de rechter-commissaris had de Al phenaar toegegeven dat hij het meisje de eerste keer tegen haar zin had overrompeld en dat hij haar had geslagen. Over de, vol gens het meisje 'dagelijkse', ver krachtingen in de periode daar na. de verkering duurde in to taal zo'n zeven maanden, bleef de Alphenaar wazig: ..Ik weet niet wat ik daarover moet zeg gen. In mijn belevingswereld was het niet tegen haar wil. Ik kan alleen zeggen dat het me spijt." De verdachte barstte keer op keer in snikken uit en ver borg het hoofd in zijn handen. Hij is inmiddels getrouwd. En hij wordt mogelijk volgende week al vader. Een psychiater verklaarde hem 'verminderd toerekenings vatbaar' en de Alphenaar loopt nu bij de Riage. Hij geeft toe dat hij te agressief is. zoals een psy choloog had beweerd. „Ze wer ken nu eerst aan mijn jeugder varingen met mijn moeder, daarna pakken ze die agressie even mee." Zijn raadsman, mr. Hoek, til de minder zwaar aan de affiare dan de aanklaagster. Hij zag de gebeurtenissen in het licht van een relatie met veel ruzies: „Zij wist dat hij gewelddadig was." De raadsman benadrukte dat het slachtoffer, toen deze de re latie een keer tussentijds beëin digde. toch weer terugging naar zijn cliënt. Hij stelde de rechtbank voor een alternatieve straf op te leg gen als er geen vrijspraak zou volgen. De rechtbank doet op 14 juni uitspraak. Waterschap huurt Rooie Wip Waterschap Meer en Woude wil een overeenkomst sluiten met stichting Molen De Rooie Wip om de molen te mogen gebruiken voor voor lichting en representatie. Voor 2350 gulden per jaar krijgt het waterschap het recht om met gasten in de onlangs gerestaureerde mo len te lunchen en bij de mo len een hengeltje uit te wer pen. De Rabobank en een groep boomkwekers uit Ha- zerswoude en Boskoop gin gen het waterschap al voor. Voor het waterschap spe len verschillende overwegin gen een rol om geld te steken in de Rooie Wip. Meer en Woude heeft zelf weinig mo gelijkheden om aan buiten staanders duidelijk te maken hoe in vroeger jaren de wa terhuishouding werd gere geld. Daarnaast krijgt het wa terschap het recht om afbeel dingen van de molen te ge bruiken voor promotie-doel einden. Tenslotte is het be stuur van het waterschap van mening dat de bijdrage die voor het gebruik van de mo len moet worden betaald al leszins redelijk is. Ook de stichting die eige naar is van de molen heeft meer redenen om tot ver huur over te gaan. Om te be ginnen is de molen onlangs gerestaureerd en is het zonde wanneer het bouwwerk niet wordt gebruikt. Verder brengt de verhuur geld op dat nodig is voor het jaarlijk se onderhoud. stompwuk dorith ligtvoet Het zal niet gemakkelijk zijn om de 32 gekapte knotwilgen aan de Meer- en Geerweg in Stomp- wijk te vervangen door waardi ge opvolgers. Dat verwacht E. Kortland t, van de werkgroep Groenbeheer Nootdorp-Leids- chendam. Juist oude wilgen hebben grote waarde voor het landschap en bieden ruimte aan nestelende vogels en plan ten. „Het is dan ook heel zonde dat deze wilgen zijn gesneu veld", vindt Kortlandt. De bomen waren ruim vijftig jaar oud. Omdat ze door hun ouderdom hol van binnen wa ren geworden, was hun waarde voor nestelende vogels en be paalde planten groot. Daarnaast hadden de wilgen in het rustie ke laantje waar grazende koeien en fraaie paarden de boventoon vderen grote landschappelijke waarde. Op zich is het niet moeilijk om nieuwe wilgen aan te plan ten, vertelt Kortlandt. Maar die zullen al snel een stuk kleiner en jonger zijn dan de gesneu velde bomen. Het is ook moge lijk om de gerooide wilgen te vervangen door zware bomen. Dit wenst de gemeente. „Maar het probleem is waar die wilgen vandaan moeten komen. Je hebt niet zomaar 32 grote wil gen over"', denkt Kortlandt. „Misschien dat je op plaatsen waar gebouwd moet worden een aantal wilgen kan wegha len. Maar ik zou in deze omge ving niet zo snel een locatie we ten." De provincie zit duidelijk met de zaak in haar maag. Een woordvoerder betreurt het rooi en van de bomen, maar meldt dat de provincie vooralsnog niet van plan is een schadevergoe ding van 2000 gulden per boom te betalen. Liever zij in overleg met de eigenaren van de grond het stukje weg opnieuw beplan ten. Hiervoor heeft de provincie toch al geld apart gehouden in verband met de werkzaamhe den aan het fietspad bij de Meer- en Geerweg. Wat voor bomen er moeten terugkeren, moet in overleg worden beslist. J. van der Steen, eigenaar-di recteur van het gelijknamige bedrijf dat de schade veroor zaakte, zegt dat hij inmiddels alle betrokkenen zijn excuus heeft aangeboden. Dat een van zijn mensen de bomen heeft ge rooid, had vooral te maken met de slechte staat waarin ze ver keerden. „Die wilgen leken echt verrot. Ze zaten vol gaten en scheuren en vielen zo om. Ook qua onderhoud leek het alsof er jaren niets meer aan die bomen was gedaan." Onduidelijk Dat zijn werknemer zonder toe stemming is gaan rooien, had te maken met onduidelijkheid over de kapvergunning. In eer ste instantie had de provincie een vergunning gekregen om veel meer bomen te rooien. Na gebeurt, wordt de Zwammer damse school op 1 augustus volgend jaar gesloten in ver band met een tekort aan leerlin- Om het voortbestaan van een openbare school in Zwammer- dam te verzekeren, stuurt wet houder F. Dales (D66) aan op een fusie van de Zwammer- damse Koningin Julianaschool met basisschool De Wereldwij zer in de Alphense wijk Kerk en Zanen. De Julianaschool zou in die constructie als nevenvesti ging van De Wereldwijzer kun nen blijven bestaan. Als er niets gen. Dales is inmiddels in overleg met de directies en medezeg genschapsraden van de beide scholen. De scholen beraden zich op de voorstellen van de wethouder. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad voor 1 fe bruari 1996 een definitief be sluit neemt over de scholen. De Meer- en Geerweg in Stompwijk. Bij de aanleg van een fietspad heeft een aannemer hier twee weken geleden 32 oude knotwilgen gerooid. foto loek zuyderduin langdurig overleg tussen ge meente en provincie zou het fietspad iets worden verlegd, zodat uiteindelijk de meeste bo men konden blijven staan. Dat was echter niet tot de werkne mer doorgedrongen. Van der Steen wacht af welke stappen de gemeente Leidschendam nu verder gaat ondernemen. Alkemade moet de komende ja ren structureel 700.000 gulden bezuinigen en de belastingin komsten met ruim één miljoen gulden verhogen om de begro ting sluitend te krijgen. Dat blijkt uit de voorjaarsnota die volgende week in de commissie financiën wordt besproken. Dit jaar moet al een begin worden gemaakt met een bezuiniging van 100.000 gulden. De ingrepen in de begroting zijn nodig om de lagere uitke ring uit het gemeentefonds te compenseren. Vanaf 1999 krijgt Alkemade jaarlijks 1,7 miljoen minder van de rijksoverheid. De ambtenaren hebben flink moeten zoeken om de zeven ton aan bezuinigingen bij elkaar te sprokkelen. In de gemeente gaat jaarlijks een bedrag om van ongeveer 29 miljoen gulden, maar het overgrote deel daar van ligt vast. De bezuinigingen zijn inmiddels bijna volledig in gevuld. Alleen moet er nog 50.000 gulden worden gevon den door nog nader aan te wij zen investeringen uit te stellen. Dit jaar wil de gemeente al beginnen met snijden op onder meer het leerlingenvervoer, de bijdrage aan sportcomplex De Tweesprong en het niet vervul len van een vacature bij de af deling openbare werken. Later moet er ook worden gesnoeid op de uitgaven voor het onder houd van openbaar groen, straatverlichting en sportcom- Agenten elke zondag paraat in zwembad leidschendam Jongeren die het Leidschen- damse zwembad De Fluit op stelten willen zetten, komen voortaan van een koude kermis thuis. Twee agenten en drie ex tra toezichthouders staan voor lopig elke zondagmiddag klaar om de orde te handhaven in het zwembad. Daarnaast mag het personeel bezoekers die zich misdragen voor een periode van drie maanden de toegang tot De Fluit ontzeggen. De gemeente wil met deze forse maatregelen bereiken dat bezoekers die zich misdragen voortaan wegblijven. De aanlei ding wordt gevormd door pro blemen die zich voordoen in en rond het zwembad. Vrij grote groepen jongeren, die volgens het gemeentebestuur vooral uit Den Haag komen, zorgen voor een onaangename sfeer in het bad. Veel bezoekers vinden de ze situatie onplezierig. Enkele keren is reeds de hulp van de politie ingeroepen. Het gemeentebestuur wil dat iedereen zich weer aan de ge dragsregels houdt die in het zwembad gelden. De inzet van politie en extra surveillanten moeten daarbij helpen. plexen. Volgens de gemeente kan die laatste bezuiniging wor den bereikt door de verenigin gen zelf het onderhoud te laten uitvoeren. Dat zou twintig pro cent goedkoper zijn dan de hui dige manier van werken. Daarnaast is het de bedoeling dat de gemeentelijke subsidies vanaf 1996 vier jaar achtereen met tweeënhalf procent worden verlaagd. Verder moeten ouders met een hoger inkomen vanaf 1997 extra gaan betalen wan neer hun kinderen gebruik ma ken van de muziekschool. Ten slotte moeten ook de ambtena ren hun steentje bijdragen aan de bezuinigingen. Op termijn wordt het aantal medewerkers van de gemeente verminderd met minimaal 1,7 formatie plaats. De één miljoen gulden die de gemeente aan de andere kant van de begroting extra wil bin nenhalen wordt uitgesmeerd over de verschillende heffingen en belastingen. De aanslagen voor afval en riool worden de komende jaren verhoogd tot een kostendekkend tarief. Het resterende bedrag wordt bin nengehaald door een verhoging van de onroerend-zaakbelas ting. Hoeveel de tarieven de ko mende jaren moeten stijgen, valt op dit moment nog niet te zeggen. Official Carrier dealer: Schulte Lestraden BV Sassenheim tel: 02522*18284 Airconditioning DAT WERKT LEKKER I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21