Noodfonds voor monumenten Amsterdammers praten mee over nieuwe metrolijn van 1,5 miljard Wetenschappelijke topinstituten moeten bedrijven op weg helpen Scholen tekenen veiligheidsconvenant Randstad Antwoorden examens Gespreide betaling mogelijk bij hoge gemeentelijke aanslag Nog geen oplossing in conflicl piloten Fiets-design in Amsterdamse RAI Alsnog kort geding om naam 'Arena' voor Ajax-stadion AMC moet bewijs leveren Amsterdam Het AMC in Amsterdam moet bewijzen dat het be gin 1983 een hemofiliepatiënt voldoende heeft geïnformeerd over de mogelijke risico's op besmetting met het aidsvirus bij het niet-verhitte bloedpreparaat Armour factor 8. Dit heeft het gerechtshof in Amsterdam bepaald. De hemofiliepatiënt is in middels overleden aan aids. Zijn familie voert het proces. De fa milie beweert dat het ziekenhuis de preparaten in juni 1983 heeft verstrekt terwijl men wist dat die mogelijk onveilig waren. Het hof stelt dat indien het AMC kan bewijzen dat het de patiënt voldoende heeft geïnformeerd het niet onrechtmatig heeft ge handeld. Kwart miljard nodig voor GVB Amsterdam De privatisering van het Amsterdamse Gemeente Vervoer Bedrijf GVB kost ongeveer 250 miljoen gulden. Dat blijkt uit een nog vertrouwelijk rapport van het accountantsbureau Moret Ernst Young dat gisteren via het Parool uitlekte. Wet houder G. ter Horst van verkeer en vervoer bevestigt de conclu sie van het rapport. Volgens haar bestaat het bedrag uit drie componenten: het huidige tekort bij het GVB, het benodigd ei gen vermogen na de privatisering en de arbeidsvoorwaarden voor het personeel. Amsterdam gaf Moret vorig jaar de opdracht om het GVB door te lichten op, zoals Ter Horst het noemt, 'lij ken in de kast' èn te onderzoeken hoeveel eigen vermogen het bedrijf nodig heeft om op eigen benen te staan. VBO(C) i VBO(D) MAVO(D) BIOLOGIE 1 B 14 A 27 40 IA 14 A 27 C 40 A 2 C 15 C 28 41 2 A 15 28 A 41 3 A 16 C 29 D 42 B 3 16 C 29 42 4 A 17 D 30 A 43 B 4 C 17 D 30 A 43 5 C 18 B 31 A 44 A 5 A 18 B 31 B 44 D 6 19 A 32 C 45 B 6 D 19 A 32 45 B 7A 20 33 B 46 7 D 20 33 A 46 A 8 21 B 34 47 D 8 C 21 34 D 9 22 B 35 48 C 9 B 22 35 C 10 A 23 C 36 10 A 23 C 36 11 A 24 C 37 A 11 ABC 24 37 A 12 25 C 38 12 C 25 38 B 13 ABC 26 39 13 C 26 A 39 B chef adriaan brandenburg, 071-356484, plv -chef dick van der plas, 071-356 Kabinet stelt 200 tot 300 miljoen gulden beschikbaar Er komt een noodfonds voor het opknappen van monu menten. Het kabinet steekt eind van dit jaar 200 tot 300 miljoen gulden in dit fonds. Staatssecretaris Nuis (cul tuur) heeft dit gisteren bekend gemaakt op de manifesta tie 'Monumenten, maak er werk van'. DONDERDAG 1 JUNI 1995 DEN HAAG ANP Bedrijven of burgers die een ho ge rekening voor de onroeren- de-zaakbelasting niet in de ge bruikelijke twee termijnen kun nen voldoen, kunnen altijd vra gen om gespreide betaling. Dat schrijven de staatssecretarissen van financiën en binnenlandse zaken in antwoord op schrifte lijke vragen van het WD-ka- merlid J. van Rey. Van Rey signaleerde eerder, op basis van een artikel in het VNO-blad Onderneming, dat er sprake is van sterk uiteenlopen de gemeentelijke regelingen. Met name ondernemers zitten Tentoonstelling Hongerwinter trekt 100.000 bezoekers AMSTERDAM ANP De tentoonstelling 'Toen hier... Hongerwinter en be vrijding in Amsterdam', in het Amsterdamse Historisch Museum heeft al meer dan 100.000 bezoekers getrokken. De op 8 maart geopende ten toonstelling loopt nog tot 3 september. De bezoeker krijgt een indruk van het da gelijks leven in de laatste oorlogswinter. Boer en tuinder verkopen eigen produkten DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Agrariërs moeten op den duur zelf de verkoop van agrarische produkten ter hand nemen. Het rekenen van een meerprijs hoeft daarbij niet bezwaarlijk te zijn, mits de geleverde produk ten op een milieu- of diervrien delijke wijze zijn geproduceerd. Dit is één van de aanbevelin gen uit de nota 'Naar een duur zame land- en tuinbouw' van de Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie (WTLO). Voor zitter Jan de Groot van de WL- TO heeft de discussienota giste ren aangeboden aan voorzitter Piet Blauw van de vaste kamer commissie voor landbouw. Volgens de WLTO heeft een duurzame land- en tuinbouw de toekomst. Duurzaam heeft in dit verband twee betekenis sen. In de eerste plaats houdt het rekening met de noodzaak dat land- en tuinbouwers een eigen boterham moeten kun nen blijven verdienen in hun vak. Maar tegelijkertijd is het besef doorgedrongen, dat de toekomst van de land- en tuin bouw gebaat is bij een veel milieuvriendelijker benadering. In die geest hebben mede werkers van de WLTO zich ge bogen over de toekomst van de met hun aanslag vaak boven de grens waarbij gespreide betaling regel is. Zeer kleine aanslagen en aanslagen boven enkele dui zenden guldens moeten door gaans in twee termijnen worden betaald, uit overwegingen van doelmatigheid en op grond van de veronderstelling, dat wie een hoge aanslag krijgt voldoende betaalcapaciteit heeft om de re kening vlot te voldoen. De staatssecretarissen vinden dat hierin geen verboden onge lijke behandeling schuilt. Wat gemeenten niet mogen doen, is de twee vergelijkbare belasting plichtigen verschillend behan delen. land- en tuinbouw. Zij conclu deren dat een goede benadering uitgaat van zowel economische als ecologische duurzaamheid. Ofwel, het bedrijf moet econo- den haag gpd Eerder deze week bepaalde het kabinet dat er alleen extra geld voor de monumenten zou ko men als er dit jaar meer dan 800 miljoen gulden overblijft bin- misch kunnen voortbestaan zonder al te veel schade toe te brengen aan het milieu. Om de ze uitgangssituatie te bereiken zullen de gemeenschappelijke nen de totale rijksuitgaven. Nuis meent dat dit zeker zal gebeu ren. Volgens betrouwbare schat tingen moet er 1,4 miljard gul den aan de monumenten be steed worden om de achter doelen moeten worden bespro ken. De WLTO heeft daaraan met de gisteren gepresenteerde discussienota een voorzet wil len geven. stand in onderhoud goed te maken. Zoveel geld heeft Nuis niet, maar hij denkt met 200 a 300 miljoen toch een heel eind te kunnen komen. Eerdere becijferingen hebben namelijk aangegeven dat inves teringen in monumentenzorg zichzelf meer dan terug verdie nen. Op elke gulden die erin gaat wordt 8 tot 25 cent door de Staat terugverdiend via extra belasting- en premie-inkom sten. Dat geld wil Nuis dan op- AMSTERDAM ANP De directies van 22 scholen in Amsterdam-West hebben giste ren samen met politie, justitie en vier stadsdeelbesturen het convenant 'Veilig in school Am sterdam-West' ondertekend. De overeenkomst vormt een on derdeel van de integrale veilig heidsplannen die voor en door scholen worden ontwikkeld in het verlengde van de Arbeids omstandighedenwet (Arbo- wet). Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie be helst de kern van het convenant nieuw in het fonds steken. Bo vendien kunnen via het fonds ook investeringen van derden uitgelokt worden. Effect De bewindsman: ,,Ik hoop dat het fonds een soort vliegwiel-ef fect teweeg brengt". Op dit mo ment heeft Nuis maar zo'n tien miljoen gulden om de ergste nood in de monumentenzorg op te vangen. „En dat heeft het bevorderen van een veilig schoolklimaat en het terugdrin gen van ongewenst gedrag op en rond de school. Een eendui dige, integrale aanpak staat daarbij centraal. De overeenkomst wordt met ingang van het volgende schooljaar (1995-1996) van kracht. Wapenbezit onder scho lieren geldt als bijzonder aan dachtspunt. Het eerste jaar is een proefperiode, waarna wordt bekeken of en zo ja hoe de sa menwerking een vervolg krijgt. Het idee voor het convenant kwam vorig jaar tijdens een the madag in Amsterdam tot stand. geen enkel effect", aldus de be windsman. De staatssecretaris maakt ook bekend dat hij zeven miljoen gulden wil steken in het op knappen van het Haagse ge meentemuseum, een bouwsel van Berlage. Het geld komt er alleen als de gemeente besluit tot restauratie, een zaak die 51 miljoen vergt. Den Haag krijgt het geld in twee etappes: 3,5 miljoen nu en 3,5 miljoen over vijfjaar. Alle scholen in het voortgezet onderwijs in de stadsdelen De Baarsjes, Osdorp, Slotervaart- Overtoomse Veld en Geuzen- veld-Slotermeer zijn bij het con venant betrokken, met in totaal zo'n 15.000 leerlingen. De overeenkomst schrijft voor dat de scholen leerkrachten of andere personeelsleden benoe men die contacten onderhou den met de politie. Ook moeten zij vertrouwenspersonen voor de leerlingen aanstellen. De scholen verplichten zich tot het aanpakken van vandalisme, (seksuele) intimidatie, discrimi natie en ander crimineel gedrag amstelveen anp De KLM en de Verenigin van Nederlandse Verkeers vliegers hebben gisteren no geen overeenstemming be reikt over het conflict met d vliegers. Het overleg i woensdagavond opgeschoi en gaat vandaag verder. Da heeft VNV-president Benn Baksteen laten weten. De KLM en de VNV wen sen geen mededelingen t en het doen van aangifte daa van. Regels daaromtrent mo ten in de schoolreglement! worden opgenomen en ter kei nis worden gebracht aan oude of verzorgers. De politie zal agenten als va te contactpersonen op scholf benoemen en de scholen v< advies dienen. Tevens steunt de scholen bij de aanpak voorkoming van ontoelaatba of crimineel gedrag. Justitie i op haar beurt processemve baal die uit het project voortk men met voorrang behandeler Amsterdam In de Amsterdamse RAI werd gisteren de Dyno-Matic uitgeprobeerd onder toeziend o cle Design Contest. De winnaar wordt vandaag bekend gemaakt. g van congresgangers. Het ontwerp v uucii uvci ïici vciiuup va; het overleg. „Wij zijn nie boos weggelopen", is he enige dat Baksteen kwijt wi De voorbereidingen voo nieuwe acties gaan gewooj door. De vereniging van ver keersvliegers liet dinsdag n de werkonderbreking al we ten dat het aan de lucht! vaartmaatschappij is om d zaak weer op gang te brerJ gen. Of de KLM nieuwe stap! pen heeft gezet blijft vooral» nog onduidelijk. De vliegers stelden afgelo pen weekeinde nog voor ovei twee belangrijke strijdpuntei onder leiding van een onafl hankelijke derde partij ge sprekken te houden. Dat be trof zowel het gebrek aan vertrouwen van de vliegers ii de bedrijfsleiding als de me ningsverschillen over de kos ten van de vliegers. Verder zouden partijen een collectieve arbeidsovereen komst met een loonsverho ging van 2,75 procent moe ten overeenkomen. Een dee daarvan (1,25 procent) zoil kunnen worden geparkeerc om, als zou blijken dat d( vliegers daadwerkelijk tl duur zijn, de kosten mee tl verlagen. De KLM ging me die voorstellen niet akkoord De vliegers stelden tevee voorwaarden vooraf, aldui de luchtvaartmaatschappi afgelopen maandag. TIPPELZONE Vijftig drugsvt slaafden hebben gisteren tw tenten opgeslagen langs de ti pelzone aan de Keilehaven Rotterdam. Zij protesteren hie mee tegen het gebrek aan o| vangplaatsen voor drugsve slaafden sinds de ontmantelii van Perron Nul vorig jaar. AMSTERDAM ANP De inwoners van Amsterdam mogen zich de komende maanden naar hartelust be moeien met de plannen voor de aanleg van de 1,5 miljard gulden kostende noord-zuid- lijn. Die lijn moet vanaf 2005 Amsterdam zuid verbinden met -noord. In de toekomst is het zelfs de bedoeling dat het tracé wordt doorgetrokken naar Purmerend in noordelijke, en Schiphol in zuidelijke richting. Of dat daadwerkelijk ge beurt, is nog uiterst onzeker. Het besluit van de gemeenteraad van de hoofdstad om de plannen voor inspraak vrij te geven, heeft dan ook alleen betrekking op een tra ject van negen kilometer. Diverse maatschappelijke organisaties, zoals de Amsterdamse Raad voor de Stads ontwikkeling, het wijkcentrum d'Oude Stadt en de bewonersorganisatie Platform Zuid, vegen nu al de vloer aan met de plan nen. Volgens hen is 1,5 miljard teveel geld voor een kort lijntje, veroorzaakt de aanleg veel overlast bovengronds en verdwijnen er tram- en buslijnen, waardoor reizigers meer moeten lopen en overstappen. Volgens M. Grosheide van Platform Zuid moeten pas sagiers bovendien dubbel betalen als ze overstappen. Voor de aanleg van de lijn mogen geen gebouwen worden gesloopt. Volgens Gros heide gebeurt dat op den duur toch, omdat de grond langs het tracé in waarde stijgt. Dat leidt volgens haar tot hoogbouw. „Zo raken we onze gezellige stad kwijt en krij gen we een tweede Wibautstraat", zegt ze verwijzend naar de weg met kantoorkolos sen die verrees na de aanleg van de huidige metro. Van de regionale functie die de lijn in de toekomst zou krijgen komt niets terecht, meent Grosheide. „Purmerend haakt af omdat de gemeente concurrentie vreest voor de eigen middenstand en bovendien de verbindingen nu prima vindt." AMSTERDAM ANP Het jongerencentrum en budgethotel Arena in Amsterdam stapt alsnog naar de rechter, om te voorkomen dat het in aanbouw zijnde Ajax-sta- dion onder dezelfde naam uitkomt. Het jongerencentrum vreest verwarring onder het publiek, vooral omdat ook in het nieuwe stadion in Amsterdam-Zuidoost evenals in het jongerencentrum popconcerten gaan plaatsvin den. Dit heeft de advocaat van het jongerencen trum, mr. Th. van Engelen, gisteren bevestigd. Het bij het Oosterpark gelegen jongerencen trum stond vroeger bekend onder de naam Sleepin. De huidige directeur P. Hermanides to verde het enigszins vervallen complex om tot een volwaardig cultureel centrum, waar tal van activiteiten plaatsvinden. Tevens biedt het cen trum hotelfaciliteiten voor minder kaptitaal- krachtige, jeugdige reizigers. Toen enige tijd geleden bekend werd dat de in Zuidoost verrijzende sportkolos ook Arena gaat heten, tekende Hermanides hiertegen pro test aan. Hij vindt dat liet stadion een andere naam moet kiezen omdat anders sprake zoii zijn van inbreuk op handelsnaam en merkrecht Onderhandelingen tussen beide partijen liepen op'niets uit. Het nieuwe Ajax-stadion moet vol gens de planning medio 1996 in gebruik geno men kunnen worden. Het geding dient op woensdag 14 juni voor de rechtbank in Amsterdam. DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Het kabinet wil spoedig komen tot de op richting van een aantal wetenschappelijke topinstituten. Deze instituten moeten kwa litatief zeer hoogwaardige onderzoeksresul taten leveren, die onmiddellijk gebruikt kunnen worden door het Nederlandse be drijfsleven. Dit voornemen staat in een gezamenlijke nota van de ministeries van economische zaken, onderwijs en landbouw over een nieuw technologie- en industriebeleid. Middels de voorstellen in de nota wil het kabinet de technologie-inspanningen in Nederland opvoeren. De bedoeling is vooral de aansluiting tussen wetenschappelijk on derwijs en het bedrijfsleven te verbeteren. Om die reden wil het kabinet de techno logische samenwerking verbeteren. Dit moet onder meer leiden tot een hogere op brengst van het wetenschappelijk onder zoek. Een betere verspreiding van de opge dane kennis moet vervolgens uitmonden betere producten en diensten. De rijksove heid zal hierbij een ondersteunende rol ve vullen. Dit meldde minister Wijers van econoir sche zaken gisteren bij de uitreiking van Willem I Plaquettes in de Ridderzaal te D( Haag. Een van de onderscheidingen w bestemd voor het Haarlemse bedr Vermeulen Hollandia, dat de afgelopen j ren succesvol is geweest in het exporter^ van open daken voor auto's. Actievoerders van Milieudefensie hebben hele andere ideeën over duurzame landbouw. Zij zette gisteren de klok van de bloemenveiling Aalsmeer stop om te protesteren tegen het gebruik van gif bij het kweken van bloemen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20