Protesten tegen bouw noodlokalen Endegeest wil verder verzelfstandigen Overleg over Rijksstraatweg Oude panden Verto tegen de vlakte Leiden Regio ft Leiderdorp mocht subsidieverzoek Welzijn Doven Rijnland afwijzen Stripfiguren op ponydag Oegstgeesterkanaal drie maanden lang gestremd X5 satijn 14.95 ^intratuin leiderdorp» Lange tijd gebeurde er niets op het voormalige terrein van kabelfabriek Verto in Leiderdorp, maar sinds kort is er aan de Touwbaan weer bedrijvigheid. Voordat met de sanering van de vervuilde grond kan worden begonnen, maakt de slopershamer korte metten met een aan tal oude panden op het terrein. Sommige gebouwen blijven wel gewoon staan, zoals de hal waarin de Levensstroomgemeente gaat zitten. Hier wordt de grond van binnenuit schoongemaakt door de vloer eruit te halen. Op het Verto-terrein komt een bedrijvenpark. Het voormalige Verto- terrein is in handen van Atrium Vastgoedontwikkeling, meubelbedrijf Regeer en houtbedrijf Klinkenberg. Nog deze maand wordt een begin ge maakt met de bodemsanering. FOTO HENK BOUWMAN (DONDERDAG 1 JUNI 1995 WASSENAAR Luikse markt. De parkeerplaats van de Wassenaarse Renbaan Duin digt wordt op maandag 5 juni, tweede pinksterdag, omgetoverd in een stukje België. Het terrein is dan vestigingsplaats voor een Luikse markt. Bij een kinderboerderij worden in 175 kraampjes allerlei tweedehands artikelen te koop aangeboden. Verder is er een een Belgische muziekgroep aanwezig en worden oude ambachten gede monstreerd. De markt is geopend van 10.00 tot 17.00 uur, de toe gang is 4 gulden voor volwassenen en gratis voor kinderen tot en met 12 jaar onder begeleiding. OEGSTGEEST Bridgen zonder sigaret. Alleen voor niet-rokers houdt bridgeclub 'De Schrandere Vos' vanaf 8 juni tot 24 augustus elke donderdag avond een zomerbridge in hotel Het Witte Huis in Oegstgeest. In schrijven kan aan de zaal, een half uur voor aanvangstijd 19.45 uur). Meedoen kost acht gulden per paar. De winnaars kunnen een fles wijn winnen. REGIO. Dynamisch werken. Mensen die altijd al eens op een biologisch dy namisch tuinbouwbedrijf wilden werken, krijgen de kans in het weekend van 2 tot 4 juni. Het Instituut Voor Natuur- en milieu-edu catie (IVN) houdt het weekend in Voome voor 10 gulden per per soon. Er wordt overnacht op een kampeerterrein van het Zuidhol lands Landschap. Voor meer informatie: 010-4515737 of 079- 421172/317240. Wethouder zet plan voor Haaswijk door ei (Omwonenden van de basisscholen aan de Oegstgeester Jan Wolkerslaan protesteren tegen de komst van zes noodlokalen bij de gymzaal. De uitbreiding van de school gaat volgens woordvoerder W. Zwetsloot ten koste van Hhet wooncomfort. De bewoners van dit dGel van Haas- Jwijk denken daarbij aan hun uitzicht, de overlast van het autoverkeer en de versnippering van het groen in hun di- llt|recte omgeving. rdoegstgeest wim koevoet dj ^De versnippering van het groen nis in strijd met het bestem mingsplan. Elk deelgebied van |de wijk heeft recht op een cen traal groen gebied. De noodlo- ikalen verbreken de koppeling l5lmet het buurtparkje. De bewoners trekken ook de noodzaak van de verhoging van jhet aantal noodlokalen in twij- ifel. Ze wijzen er op dat in 1993 «ook al werd gesproken over stij- Tging van het aantal leerlingen |bij Joris de Witte en de Spring plank. Het werkelijke aantal I leerlingen was lager dan was j berekend en de uitbreiding pleef achterwege. „Nu wordt hetzelfde argument opnieuw I gebruikt doch de verwachte groei wordt op geen enkele wij- Ize aangetoond of hard ge maakt." De scholen in Haaswijk wor den dagelijks bezocht door 700 leerlingen en de noodlokalen zijn nodig om de stijging in de komende jaren van dit aantal met 200 op te vangen. Volgens wethouder G. van Ei sen (Progressief Oegstgeest) kan er absoluut geen twijfel bestaan over de noodzaak van de plaat sing van de lokalen. „We heb ben de beschikking van het mi nisterie al binnen. Die krijg je pas als de groei van het aantal leerlingen keihard is aange toond." De wethouder zegt dat hij het plan zal doorzetten. Wel wil hij met de omwonenden in ge sprek blijven over verkeers maatregelen bij de school. „Het onderwijsbelang weegt in deze kwestie zwaarder dan het wooncomfort." Den Eisen ver wacht dat de eerste twee van de noodlokalen nog dit jaar wor den geplaatst. VRIJE TIJD De gemeente Leiderdorp heeft terecht geen subsidie verleend aan de Stichting Welzijn Doven Rijnland, een instelling die de belangen van doven in de regio Rijnland en Duin- en Bollen streek behartigt. Wel had de ge meente die beslissing zorgvuldi ger moeten voorbereiden. Dat stelt de commissie beroep- en bezwaarschriften in een advies aan het college. De Stichting Welzijn Doven Rijnland deed vorig jaar ver geefs een beroep op de ge meente om de activiteiten voor dove Leiderdorpers financieel te ondersteunen. Gevraagd werd een bedrag van 300 gulden, op basis van 30 gulden per dove in woner. Leiderdorp kent tien do ve inwoners. De aanvraag werd afgewezen op grond van in 1992 vastgesteld beleid om alleen welzijnssubsidies toe te kennen aan plaatselijke en zo mogelijk overkoepelende organisaties. En de gemeente ziet niet de Stichting Welzijn Doven Rijn land, maar de Stichting Plat form Gehandicapten Leider dorp als koepelorganisatie die de belangen van alle Leider- dorpse gehandicapten behar tigt. De penningmeester van de Stichting Welzijn Doven Rijn land was het daarmee niet eens. Er zitten geen doven in het be stuur van het Platform, waar door adequate belangenbehar tiging uitgesloten zou zijn. De communicatie met niet-doven zou bovendien zo moeilijk zijn, dat zitting nemen in het bestuur hierin geen verandering zou brengen. De commissie beroep- en be zwaarschriften is van mening dat de gemeente die problema tiek niet voldoende heeft beke ken, al kon de gemeente het subsidieverzoek 'redelijkerwijs' afwijzen. Zo zou geen informa tie zijn ingewonnen bij het Plat form, en zou geen poging zijn ondernomen om de Stichting met het Platform in contact te brengen. Nieuwe haring valt in de smaak voorschoten De nieuwe haring viel gisteren goed in de smaak in Voorschoten. Het was een drukte van belang bij de kraam bij de Zilverfabriek. De nieuwe haring werd gisteren voor het eerst verkocht. foto loek zuyderduin Frisdrank en bier gestolen wassenaar Uit een container bij het clubhuis van voetbalver eniging Graaf Willem II aan de Buurtweg in Wassenaar zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ruim vijftig kratten met inhoud gestolen. De container werd open gebroken. Onder de buit be vonden zich vijftien kratten bier. De rest van de buit bestond uit frisdrank. oegstgeest monica wesseling Directeur J.P.R.G. Kleijne van het ge meentelijk (Leids) psychiatrisch zieken huis Endegeest hoopt en verwacht dat de gemeenteraad in het najaar de inten tie uitspreekt dat het ziekenhuis kan ver zelfstandigen. Zodra dat groene licht er is, begint een onderzoek naar de finan ciële consequenties. Op eigen benen staan kost extra geld en de vraag is of het niet te duur is. Endegeest is nu nog een gemeentelijk ziekenhuis. Financieel gezien is Ende geest echter onafhankelijk van Leiden (al het geld komt van de ziektekostenverze keraars), maar bestuurlijk heeft Leiden wel een vinger in de pap. Er zit een aan tal raadsleden in de bestuurscommissie van Endegeest. „Het is natuurlijk niet meer van deze tijd dat een gemeente een ziekenhuis beheert. De afgelopen jaren zijn we hier steeds professioneler en regionaler gaan werken. Endegeest is een psychiatrisch ziekenhuis met een uitstekende kwali teit. Daar hóórt gewoon volledige zelf standigheid bij", zegt Kleijne. Die wens tot onafhankelijkheid is niet nieuw en toch komt het er steeds maar niet van. Kleijne heeft hiervoor wel een aantal verklaringen. Zo is de grond van Endegeest gemeentelijk eigendom. „Als we zelfstandig worden, moet je hiervoor een oplossing vinden". Daarnaast is er het 'probleem' met de rechtspositie van het personeel. De 600 mensen die op Endegeest hun boterham verdienen val len onder de CAO voor gemeentelijk personeel. Dat terwijl een belangrijk deel van hen verplegend en verzorgend per soneel is en dus logischerwijs onder de ziekenhuis-CAO zou moeten vallen. De overgang van de ene CAO naar de ande re kost geld omdat de ene pensioenver zekeraar duurder is dan de andere. Het personeel mag geen nadelige gevolgen hebebn van de overgang en dus moet Endegeest het verschil bijpassen. „Dat probleem lijkt nu door de tijd vanzelf opgelost te worden. Vorig jaar nog berekenden we een verschil van en kele miljoenen guldens. Dat konden en wilden we dus niet betalen. De overheid is echter bezig de salarisopbouw gelijk te trekken met de marktsector en dus wordt dat nadeel voor ons steeds klei ner." Kleijne verwacht dat de berekenin gen die nu worden gemaakt, uitwijzen dat de overgang van de ene naar de an dere CAO voor Endegeest nu betaalbaar is. De directeur is er overigens van over tuigd dat ook voor het personeel het los maken van Leiden gunstig uitwerkt. „De uitstraling van een zelfstandig zieken huis is beter en bevordert de samenwer king met de Riagg en het psychiatrisch ziekenhuis Langeveld. En wat goed is voor het bedrijf is vaak ook goed voor het personeel. Bovendien wordt de mo biliteit van het personeel groter als ie dereen onder de CAO voor de gezond heidszorg valt." Uit het feit dat er al zoveel jaar over verzelfstandiging wordt gepraat maar er nog steeds eigenlijk niets gebeurd, mag volgens Kleijne worden afgeleid dat de relatie met de gemeente een hele goede is. „Leiden heeft zich altijd een prima huisvader getoond." Zelfs een zelfstan dig Endegeest moet naar de mening van Kleijne een bestuur hebben waarin 'de maatschappij' is vertegenwoordigd. „Ik sluit dus zeker niet uit dat opnieuw raadsleden zij het nu op persoonlijke ti tel, zitting kunnen nemen in de raad van toezicht." Springdemonstraties, voltige, pas de deux en een heuse wes tern-demonstratie. Het is alle maai te zien op de twintigste 'dag van de pony' die op tweede pinksterdag wordt georgani seerd door de Leiderdorpse ma nege Liethorp. Naast de diverse demonstra ties worden er onder meer vi deo's vertoond en is er een balonnenwedstrijd. Verder kunnen de jeugdige le den allerlei spelletjes spelen rond het thema 'stripfiguren'. De ponydag duurt van 8.30 tot 17.30 uur en wordt gehou den in sportpark De Bloemerd. De demonstraties beginnen om 10.00 uur. Het Oegstgeesterkanaal is vanaf 5 juni voor ongeveer twaalf we ken gestremd voor scheepvaart verkeer. De stremming wordt veroorzaakt door werkzaamhe den aan de brug die ligt in de rijksweg A44 over het Oegst geesterkanaal ter hoogte van de gemeentegrens tussen Oegst geest en Rijnsburg. De brug ondergaat in die pe riode een opknapbeurt. Het gaat overigens niet om een vol ledige stremming. Vanaf 5 juni tot en met 25 augustus zijn de buitenste doorvaartopeningen dicht. De middelste doorgang is vanaf 5 juni voor vier weken ge sloten, maar alleen vanaf 's avonds negen uur tot zes uur in de morgen. De stremming in het kanaal dat de verbinding vormt tussen Katwijk en de Kaag wordt aangegeven met borden. Omwonenden en weggebruikers praten over problemen wassenaar» judy nihof Omwonenden en gebruikers van de Rijksstraatweg (N44) praten eind deze maand op speciale bijeenkomsten over hun ervaringen en problemen met de drukke weg. Ze zijn uit genodigd door de gemeente Wassenaar, rijkswaterstaat en stadsgewest Haaglanden. De bijeenkomsten "zijn onderdeel van een procedure om te ko men tot verbetering van de situ atie op en langs de N44. Hoe de gemeente Wassenaar denkt over de weg die het dorp doorsnijdt, is alom bekend. Het vele autoverkeer is het gemeen tebestuur al jaren een doorn in het oog en daar moet iets aan gebeuren. „De overbelasting van de weg leidt tot filevorming en tot sluipverkeer op het on derliggend wegennet. Overlast voor omwonenden en gebrui kers is het gevolg", aldus de ge meente. Hoe verder precies over de weg wordt gedacht, weet de gemeente niet. Een bij eenkomst voor omwonenden en gebruikers is dan ook nood zakelijk om 'uit de eerste hand te horen welke problemen er le ven'. Rijkswaterstaat mag de ko mende tijd 50.000 gulden beste den aan het inventariseren van de problemen en het geven van oplossingen. Het streven van rijkswaterstaat is om 'de samen leving actief te betrekken bij het zoeken naar oplossingen voor verkeersproblemen'. De stem van omwonenden en wegge bruikers staat daarbij centraal. De gevolgde methode, die uit drie rondes bestaat, is een expe riment dat in Wassenaar wordt uitgetest. De eerste ronde is de Stem-fase, waarbij in groepsge sprekken de problemen in kaart worden gebracht. Dan volgt de Agora-fase, waarbij - weer in groepjes - wordt gezocht naar oplossingen. Ten slotte worden in de Actie-fase de gekozen op lossingen verder uitgewerkt. Voor de Stern-fase zijn drie da gen geprikt. Op 19, 21 of 27 juni kunnen omwonenden en ge bruikers in raadhuis De Paauw terecht. De bijeenkomsten du ren op 19 en 21 juni van 18.30 tot 22.30 uur. op 21 juni van 13.30 tot 17.30 uur. Omwonenden hebben al een uitnodiging gehad voor de bij eenkomsten. Via kenteken-ana lyse hopen de initiatiefnemers ook een groot aantal wegge bruikers bijeen te krijgen. LEIDEN Lente-excursie. Tijdens een excursie in polderpark Cronesteyn wor den op zaterdag 3 juni planten, dieren en de geschiedenis van het landschap in het polderpark bekeken. Om 10.00 vertrekt begeleider Ton Gordijn vanaf de ingang van het park bij de parkeerplaats bij de volkstuinen die aan het einde van de Vrouwenweg liggen. De excur sie duurt ongeveer anderhalf uur en is gratis. Voor meer inlichtingen: Ton Gordijn. 071-418948. Volksdansbal. Exotische klanken. De dansstudio van FETA is er in het kader van het jaarlijkse volksdansbal op zaterdag 3 juni mee ge vuld. Liefhebbers van volksdansen kunnen vanaf 20.00 uur terecht in de studio aan de Middelstegracht 8 in Leiden. De entree is 7,50 gul den. Voor meer informatie: 071 -215650 of071 -121639. Contactavond. Eigenaars van aquaria kunnen op dinsdagavond 6 juni in het Leidse buurtcentrum Elckerlyc aan de I lavixhorst 254 het water uit hun aquaria laten testen. Op de contactbijeenkomst die vereniging 'de Natuur in Huis' houdt kunnen belangstellenden ook terecht met vragen over electra, verlichting en bemesting van aqua ria en terraria. Aanvang: 20.00 uur, de toegang is gratis. VOORSCHOTEN Avondvierdaagse. I )e inschrijving voor de Voorschotense avondvier daagse vindt plaats op 7, 8, en 9 juni tussen 19.00 en 21.00 uur in de kantine van SVLV aan de Juliana van Stolberglaan in Voorschoten. 1 let inschrijfgeld voor de 5 en de 10 kilometer bedraagt respectieve lijk 4,50 en 5 gulden. De wandelavonden zijn op 13,14,15 en 16 juni. Voor meer informatie: 071-765566 of 071-618982. ALPHEN AAN DEN RUN Fietspuzzelrit. In de omgeving van Alphen aan den Rijn wordt op maandag 5 juni, tweede pinksterdag, een fietspuzzelrit over 25 kilo meter gehouden voor het hele gezin. De organiserende speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord laat de tocht beginnen in de speeltuin aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn. Deelname kost 2,50 gulden voor leden en 3,50 gulden voor niet-leden. Meer infor matie en inschrijvingen: 01720-93117 na 19.00 uur. Een witte boerderij aan de Ziendeweg in Zwammerdam. Niet duidelijk is wanneer het pand is gebouwd. Sinds 1925 is de boer derij in het bezit van de familie Verburg. De uit Krimpen aan den Ussel afkomstige A. Verburg, de grootva der van de huidige be woner kocht de boer derij in 1925. Het is een zogenoemde huisstal-type. Eerst 1 het woongedeelte en daarachter de stal voor het vee. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist da gelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vastte leggen Tijdens die ritten komt hij langs allerlei 'beeldi ge' plekjes die niet di rect hot news vormen, maar het zeker waard zijn om te presenteren. Vrouw botst op lantaarnpaal Een 16-jarige bromfietser uit Leiderdorp is gistermorgen ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Zijldijk, de Splinterlaan en de Van der Valk Boumanweg. De Leider dorper werd aangereden door een 30-jarige automobilist uit Nieuwe Wetering. Deze reed met zijn auto over de Zijldijk aan de linkerkant van de vlucht heuvel. De bromfietser is met voetletsel overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis. Bromfietser gewond geraakt Roken schaadt de gezondheid. Dat ondervond een 32-jarige vrouw uit Voorschoten toen zij gisteravond al rijdende in haar auto een pakje sigaretten wilde opbergen. Bij deze actie stuurde zij-op de Wijngaardenlaan in haar woonplaats iets te veel naar rechts en reed tegen een lantaarnpaal op. De vrouw is met borstletsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. N De Tibouchina is een echte schoonheid. Met satijnachtige blauw-paarse bloemtrossen bloeit ze tot diep in oktober. Zet haar op een zon nig plekje op balkon of terras. Geef haar regelmatig wat IntraKeur kuipplantenkuur. Van 22,95 voor

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19