'Leidse lobby bestaat niet' Kerk Samenleving 'Beelden maken verhalen weer levend' 'Bonders geen machtsblok' CHTERGROND DONDERDAG 1 JUNI 1995 BUITENLAND KORT Sri Lanka De regering van Sri Lanka moet gedwongen worden tot een politieke in plaats van een militaire oplossing voor het bloedige conflict met de Tamil-minderheid. Een tijde lijke opschorting van de ont wikkelingshulp aan het land zou daartoe een middel kun nen zijn, zei bisschop Joseph Rayappu van Manmar in Berlijn. Ontwikkelingshulp mag er naar zijn mening nooit toe bijdragen dat on schuldige mensen worden gedood. Volgens de bisschop dreigt het gevaar dat het hele land doodbloedt. Kirchentag De Duitse Kirchentag heeft de voetbalploeg HSV uit Hamburg 25 nieuwe shirtjes aangeboden. Wegens de slechte prestaties van de ploeg wil de huidige sponsor van HSV niet dat de naam nog langer op de shirtjes staat. Om juridische redenen kan HSV de Kirchentag- shirtjes niet in een officiële wedstrijd dragen. Wel mogen de spelers ze op de training dragen. HSV, zesmaal Duits kampioen en in 1983 win naar van Europa Cup I, doet het dit seizoen bijzonder slecht. De club heeft lange tijd in degradatiegevaar ver keerd. Grondwet Tienduizend rechtse christe nen hebben voor het parle mentsgebouw in Pretoria ge demonstreerd tegen het ver meende onchristelijke karak ter van de komende grond wet. De demonstranten wil den voorkomen dat de woor den 'in nederige onderwer ping aan de almachtige God' uit de nieuwe grondwet wor den weggelaten. In de oude grondwet die nog door de blanke Nasionale Partij was opgesteld, kwamen die woorden wel voor. Maar in de huidige interim-grondwet zijn ze al weggelaten. De de finitieve grondwet van het nieuwe, democratische Zuid- Afrika is nog niet gereed. Het parlement houdt dezer da gen hoorzittingen om te we ten te komen welke wensen in de maatschappij leven. redactie* dick van der plas, 071-35 DE ROEPING Als de dag van gisteren herinnert pastoor C.J.Th, van Bockxmeer zich zijn priesterwijding, die precies veertig jaar geleden met Pinksteren plaatshad. Het jubileum wordt komende zondag in Voorhout groots gevierd met een mis en een receptie voor iedereen. Van Bockx meer (1928, Hoorn) werd al van jongs af aan geboeid door de kerk. Op dertienjarige leeftijd ging hij naar het klein-seminarie Hageveld in Heemstede en in 1949 be gon hij met zijn studie aan het groot-seminarie in War mond. Zijn eerste parochie was Den Hoorn (bij Delft), waar Van Bockxmeer in 1955 benoemd werd. Bisschop Jansen van het in 1956 opgerichte bisdom Rotterdam zag in Van Bockxmeer een goede secretaris en stuurde hem vervolgens naar Rome om aan het Nederlands col lege kerkelijk recht te studeren. De jaren zestig stonden in het teken van de 'grote vernieuwingen' en als secre taris van mgr. Jansen maakte Van Bockxmeer het Tweede Vaticaans Concilie in Rome van dichtbij mee. Na pastoor te zijn geweest in Sassenheim en Berg- schenhoek en vanaf 1979 vicaris-generaal van het bis dom, kwam in 1989 de parochie Voorhout vrij. Hier wil Van Bockxmeer in ieder geval blijven 'tot de trein in Voorhout stopt' (volgens de spoorwegen in mei 1996). BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Nijkerkerveen; A.L. van Zwet te Uddel; door de Generale Sy node als predikant voor buitengewone werkzaamheden (directeur van de stichtingOikos): Dr. A. Polhuis, pre dikant voor bijzondere werkzaamhe den te Rotterdam-Centrumfdiakonaal predikant); te Denekamp: R. Brou wer, kandidaat te Nieuwegein; te Ois- terwijk en Helvoirt (Protestantse Ge meente Oisterwijkc.a.): R.P. Roodsant, kandidaat te Bunnik, die dit beroep heeft aangenomen; te Nieuwe Pekela: J. de Roo te Wester- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Barchem (part-time): mevr. drs. D. van Alphen-Ubbens te Amersfoort; te Alkmaar (Reformatori sche Gemeente): Dr. L. Witkamp (miss.predikant Indonesië). Aangenomen: naar Lunterem drs. W.J W. Scheltenste Haren (Gn); naar 8edum: drs. J.J. Timmermans te Dirkshorn; het beroep door de Parti culiere Synode Noord-Holland voor het Radio-Evangelisatiewerk Kerk Zonder Grenzen (Bloemendaal): drs A. Makte Heemstede. nijkerk anp De Gereformeerde Bond is geen machtsblok, zei de scheidend voorzitter, ds. C. van den Bergh, gisteren op de jaarvergadering in Nijkerk. De Bond werd vol gens de statuten opgericht om te arbeiden aan de verbreiding en verdediging van de Gerefor meerde Waarheid in het mid den van de Nederlandse Her vormde Kerk. De verdediging van de Waar heid wekt naar buiten soms de indruk 'dat wij een bolwerk wil len zijn, een machtsblok dat zich dreigend opstelt tegenover een ieder die de Waarheid an ders invult en belijdt dan de Bond'. Zonder het krachtige verzet van de Bond tegen het Samen op Weg-proces te noe men, verwees Van den Bergh naar herhaalde verwijten 'dat wij een organisatie zijn die het volk mobiliseert in opstand te komen tegen het bevoegde ker kelijke gezag'. „Nooit, maar dan ook nim mer heeft ons dit voor ogen ge staan", zei de aftredende voor zitter. De Bond wil voor alles een geestelijke gemeenschap zijn. Dat is een groep mensen die met anderen iets gemeen heeft. Van den Bergh noemde in dit verband het gemeenschap pelijk deel hebben aan en ver bonden zijn met de Nederland se Hervormde Kerk. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE 8. M. Essenberg, G P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W vanEgmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-32 Familieberichten: 023-31 023- 32( Redactie; 071-32 Hoofdredactie 071-31 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-35 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-14 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAf* Voor mensen die moeilijk lezen, slechte i hebben of blind zijn (of een andere lees dicap hebben), is een samenvatting var regionale nieuws uit het Leidsch Dagbla geluidscassette beschikbaar. Voor inforr 08860-82345 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). N H U I ZIEKE ONGEVALLEND1ENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vz woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen) en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONF.SSENIIUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p| ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uuf na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende j pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling- 14.30—15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2j uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00Ï—14.30 uur 18 30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord j (tel 01720-63131) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, klas en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uurj] 18.30-19.30 uur. Avondbe/.oekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uuif leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit) voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. 1 Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime) zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhj- kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—lij uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. l—'-e/1 chef henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -3^ Kamerlid Jan Hoekema tevreden over geslaagde actie voor zijn stad den haag «jan kuys haags redacteur D66-kamerlid en oud-raadslid Jan Hoekema uit Leiden ver trekt geen spier, wanneer gek scherend wordt opgemerkt dat ze in zijn woonplaats wel een standbeeld voor hem mogen oprichten. „Als ze dat dan maar doen bij het theehuis in het Van der Werfpark," klinkt het droog. Daar, op die favoriete plek, heeft hij veel mooie dagen tij dens zijn studententijd doorge bracht. Ook vandaag de dag kan hij nog volop genieten van dit stukje Leiden. Maar, zonder uit zijn rol te vallen, met de stads- penning is hij ook al tevreden. Hoekema is buitengewoon content dat hij als lid van de Tweede Kamer iets voor Leiden heeft kunnen betekenen. Door in het nieuw voorgestelde ver deelsysteem van rijksgeld over de gemeenten de historische stadskern zwaarder te laten we gen, krijgen steden als Leiden, Maastricht, Delft en Haarlem een hogere bijdrage. Het is juist Hoekema geweest, die bij ver antwoordelijk staatssecretaris Van de Vondervoort (binnen landse zaken) heeft gehamerd op het belang van de histori sche stadskern. Met succes is nu gebleken, want het kabinet heeft het wetsvoorstel aange past in de door Hoekema ge wenste zin. Leiden heeft daar door vermoedelijk jaarlijks een voordeeltje van zo'n twee mil joen gulden. Haarlem scheelt het naar verwachting ongeveer een miljoen gulden. Hoekema onderstreept nog eens het algemene belang van zijn handelen. Het ging hem er om de hoge kosten, die verbon den zijn aan een historische stadskern, mee te laten tellen in de rijksuitkering aan gemeen ten. In het voorstel tot wijziging van het systeem bleek de histo rische kern nauwelijks nog mee te spelen. Van zijn Leidse con tacten had Hoekema intussen begrepen hoeveel geld dat de gemeente ging kosten. Een na der onderzoek is op zijn plaats, oordeelde hij. De teruggang in inkomen voor de stad heeft met een hele boel zaken te maken. De inwo ners van Leiden zijn bijvoor beeld minder arm dan lang is gedacht. Maar de sleutelstad zou ook fors moeten inleveren door de geringere betekenis van een oude binnenstad. Tijdens een kamerdebat bepleitte Hoe kema met kracht een nader on derzoek naar de betekenis van de historische kern. Hij sprak daarna met ambtenaren en de staatssecretaris, maakte reken sommen op een computer en constateerde onlangs tevreden dat het kabinet zijn redenering heeft gevolgd. Steden met een grote, oude binnenstad krijgen in het nieuwste voorstel, dat nog moet worden goedgekeurd, wat extra geld. De suggestie over het bestaan van een Leidse lobby wijst hij van de hand. Het verhaal kwam in de wereld omdat ook Saskia Noorman (PvdA) en staatsse cretaris Willem Vermeend nanciën), die beiden evenet een band met Leiden hebb zich bezig hebben gehout met het onderwerp gemeent nanciën. „Puur toeval. De Le se lobby bestaat niet", zegt Het kamerlid Jan Hoeke werkt, zoals ieder kamer voor het hele land. Natuurlijk wordt hij geve door de contacten in de pla waar hij woont, maar aan plaatselijke lobby zal hij z nooit bezondigen. Dat nee niet weg dat hij nu intens ger van de gedachte iets voor l den te hebben kunnen bete nen. „Die plaatselijke bind maakt het kamerwerk iets m der afstandelijk", stelt hij r 1 voldoening vast. Leidse regio ontloopt nieuw afvaldebdcle Het onderzoek moest vorig jaar worden afgedwongen door de gemeenteraad van Leiden. De collegepartijen PvdA, CDA en Groen Links dienden een motie in waarin het lot van de SVI werd verbonden aan de uitkomsten van het geuronderzoek. Het was een wending in de aanloopfase van het project die de initiatiefnemers verraste. Zij meenden dat alle gevolgen van de SVI voor het milieu aJ 'uitentreuren' waren onderzocht. De kans op stankoverlast zou minimaal en daardoor te verwaarlozen zijn, betoogden Gevulci en Proav, het provinciaal afvalverwijderingsbedrijf. Zij voelden zich gesteund door de conclusies uit verschillendemilieu-effectrapportages. Gevulei en Proav mogen nu blij zijn dat die praktijkproef toch is gehouden. De SVI wordt niet gebouwd en daarmee is de gemeenten in de Leidse regio in feite een zoveelste afvaldebacle bespaard gebleven. De mislukte projecten Doesgebied en Ypenburg liggen nog vers in het geheugen. Het heeft de gemeente Leiden bijvoorbeeld opgezadeld met een schuldenlast van 22 miljoen gulden. Die weerbarstige houding van de projectgroep SVI kan als arrogantie worden uitgelegd. Wat dat betreft geeft de driejarige geschiedenis van het project voldoende voeding voor die minder vriendelijke bejegening. De initiatiefnemers is herhaaldelijk verweten de bouw van de SVI koste wat het kost door te drukken. Besluiten zouden overhaast worden genomen, alternatieven niet De bij de Gevulei aangesloten gemeenten mogen de Stichting Stop Vuilverwerking Voorschoterweg Leiden (SSWL) wel dankbaar zijn. Het is vooral dankzij de kritische geluiden die deze groep buurtbewoners uit Leiden Zuid-West liet horen dat een beslissend onderzoek naar de stankoverlast van de scheidings- en vergistingsinstallatie (SVI) is uitgevoerd. Juist dit geuronderzoek heeft nu uitgewezen dat een SVI aan de Voorschoterweg te veel stank voor de omgeving oplevert en dat de bouw daarom niet doorgaat. goed onderzocht en de resultaten van het onbekende fenomeen 'vergisting' (waarbij GFT-afval zolang mag broeien totdat er biogassen vrijkomen) veel te rooskleurig zijn voorgespiegeld. Het leidde in een vroeg stadium van de plannen tot het afhaken van de gemeenten Leiderdorp, Voorschoten en Wassenaar. Ze waren niet bereid de financiële risico's te dragen van een SVI. De negen gemeenten die zijn aangesloten bij de Gevulei overwogen vorig jaar nog een onderzoek te starten naar de besluitvorming over de SVI. Wethouders klaagden over de haast waarmee belangrijke besluiten genomen moesten worden en het ontbreken van een open, inhoudelijke discussie. En dan speelden de veranderende inzichten op het gebied van afvalverwerking een steeds kritischer rol. Hier ligt vooral de betekenis van de SSWL, die duizenden guldens spendeerde aan eigen onderzoeken en adviezen. Er werd onder meer geconstateerd dat een nieuwe afvalfabriek helemaal niet nodig is: Nederland beschikt over genoeg verwerkingscapaciteit. Voorts hamerde de stichting voortdurend op de onbekende kinderziektes die een experimentele vuilfabriek ongetwijfeld met zich mee zou brengen. En die zouden de kosten van de SVI weer ongewild doen stijgen. Al met al wekten de initiatiefnemers de indruk dat hen er veel aan gelegen lag het project te laten doorgaan. Mogelijk speelde voor de gemeente Leiden prestige een rol, omdat de revolutionaire fabriek wereldwijde aandacht zou opleveren. De Leidse Groen Links wethouder Laurier, die als voorzitter van de Gevulei het project overnam van zijn voorganger en partijgenoot De la Mar, droeg ook steeds het positieve uit. Hij wilde politiek scoren met de SVI. Zijn partij Groen Links is min of meer geesteskind van het plan en had zich in het verkiezingsprogramma sterk gemaakt voor de SVI, toonbeeld van milieuvriendelijke afvalverwerking. Toegeven dat de SVI te veel zal stinken, is voor Gevulei en Proav als bijten in een zure appel. Niettemin verdienen de iniatiefnemers toch een pluim. Door een handige constructie in de kostenverdeling kost het niet bouwen van de SVI aan de Voorschoterweg de burger uiteindelijk g^en cent extra. Kippen kijken op de braderie leiden Het was gisteren gezellig druk op de braderie van de win keliers in de Herenstraat. Niet al leen mensen hadden belangstel ling voor de aangeboden waar, zoals blijkt uit de foto. Behalve kraampjes met allerhande artike len, curiosa en verzamelaarsspul len was er live muziek te beluiste ren, trad er een clown op en kon den kinderen zich laten schmin ken. foto loek zuijderduin „Mijn priesterwijding op 4 juni 1955 was een onvergetelijke ge beurtenis. Ik voelde me als het ware boven mezelf uitgetild. En eigenlijk was dat ook zo als je bedenkt dat ik in de naam van de Heilige Geest gezonden werd. Ik voel vooral dankbaar heid als ik aan mijn jubileum denk. Als er iets te vieren is, heb ik mijn werk kennelijk goed ge daan. Mijn werkkring was dan ook altijd afwisselend en daar door boeiend. Vooral toen ik tij dens het Tweede Vaticaans Concilie vier jaar in Rome was met de bisschop. Paus Johannes 23 was toch zo'n geweldige man. Hij zette in de zestiger jaren de veranderin gen binnen de Katholieke Kerk in gang. Daar was ik erg opge wonden over. Alle ramen en deuren werden opengezet. De parochianen werden betrokken bij het kerkewerk en werden medeverantwoordelijk, de pas toor werd dienstbaar aan de ge meenschap. Zo hoort het: eerst moeten de gelovigen aan bod komen. De parochieleden zijn gaan voelen dat ze zelf gemeen schap zijn en dat de priester naast de mensen staat, niet er boven. Als die veranderingen nooit waren doorgevoerd was ik nu waarschijnlijk al lang met emeritaat. Zonder alle vrijwilli gers die actief zijn in de kerk had ik het niet lang kunnen vol houden. De vernieuwing bracht in de eerste instantie wat meer men sen naar de kerk, maar vanaf midden jaren zeventig verloren we zo'n honderd gelovigen per jaar. Ik denk dat de mensen niet meer ko men omdat bij de viering het mystieke ont breekt. Het mystieke betekent voor mij: voelen dat God aanwezig is. Een mis zonder mystiek is gevuld met woorden en wordt daardoor statisch. Mensen herkennen niets meer, ze denken: we weten het wel. Daar om probeer ik de woorden door symbolen en tekens te vervangen. Beelden maken de verhalen weer levend. Mensen willen iets beleven in de kerk, daarom wor den uitvaarten en huwelijken nog wel goed bezocht. Dat zijn gebeurtenissen waarbij men vanuit de eigen situatie in de kerk iets herkent. Op zo'n mo ment is de kerk niet een opge heven vingertje, maar viert men iets waar de Heer bij is. In de gewone zondagsvieringen bele ven ze niets. Om die reden houd ik erg veel van de kerst mis, vooral om de sfeer die dan in de kerk hangt. Ik weet wel dat er dan een heleboel mensen in de kerk zitten die normaal nooit komen, maar toch gebeurt er iets. Mijn preken schrijf ik nooit uit, want ik houd me er toch niet aan. Tijdens het preken heb ik namelijk het gevoel dat de ge meenschap iets terug zegt en dan haak ik daarop in. We ver staan elkaar. Het celibaat heb ik nooit erg gevonden, maar ik heb begrip voor mensen die an dere beslissingen nemen. In mijn tijd was trouwen nog niet zo aan de orde, dat kwam pas in de jaren zeventig. Ik denk vaak: wat is een mens toch soepel. Ik ben in een totaal andere kerk dan de huidige priester geworden. De welvaart heeft de geestelijke stem naar de achtergrond verdrongen, het is nu ieder voor zich. Wij voelen onze noden niet meer en toch is de hele Heilige Schrift uit nood opgeschreven. God is mens ge worden om ons daaruit te be vrijden. Ook het leven van Jezus is geënt op nood van de mensen die Hem omringen. Het is ech ter moeilijk om als pastoor de noden van de parochianen te herkennen. Als iemand huwelijksproblemen heeft, gaat hij eerder naar de Riagg." carine damen Kamerlid Jan Hoekema: „Die plaatselijke binding maakt het kamerwe iets minder afstandelijk." foto jos van leeuvi

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18