Leiden ODD Ambtenaren zijn zeker van werk RONALD MCDONALD HUIt LEIDEN Holtlantcollege helpt Steinerschool Haarlemmerstraatgarage langer open Leidenaar hoort jaar celstraf eisen voor beroving drie vrouwen Universiteit vraagt persoonlij ke offers ^DONDERDAG 1 JUNI 1995 17 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Bromfietsster gewond leiden Een 16-jarige vrouw uit Oegstgeest is gistermiddag ge wond geraakt toen zij met haar bromfiets werd aangereden op de Schipholweg. De vrouw stak de rijbaan over nadat het ver keerslicht op groen was gesprongen. Daarbij werd zij aangere den door een 37-jarige Leidse automobilist, die tegenover de po litie verklaarde door oranje gereden te zijn. De vrouw moest met letsel aan rug en bekken worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Ruil kopieerapparaat heeft staartje leiden De 22-jarige man en de 19-jarige vrouw die maandag zijn aangehouden toen zij bij een bedrijf aan de Botermarkt in Leiden een kopieerapparaat voor geld wilden ruilen, hebben volgens de politie meer op hun kerfstok. Na onderzoek bleek de kopieermachine betaald met valse cheques en verder vond de politie in de auto van het stel nog eens enkele tientallen setjes girobetaalkaarten en bankcheques. Deze zouden afkomstig zijn van woninginbraken in het hele land. ANNO 1895 Zaterdag 1 Juni Hedennamiddag omstreeks twee uren werd de 80-jarige Leentje v.d. B., wonende te Katwijk aan Zee, door een viertal knapen omvergeworpen bij de Mon-Père-kerk aan de Haarlemmerstraat alhier, waardoor een harer beenen, hetwelk reeds eenige malen gebroken is geweest, opnieuw brak. Onder toezicht van een agent van politie werd zij op haar verzoek per handwagen naar de Katwijkschen stoomtram vervoerd, ten einde hare woon plaats te kunnen bereiken. ANNO 1970 maandag 1 juni Het grote avontuur van Martien Versluijs uit Warmond en Jan de Koning uit Roelofarendsveen is zondagmorgen begonnen: de fietstocht naar Australië. Zij stapten om tien uur op de fiets, maakten een rondgang door Warmond en reden toen naar Roelofarendsveen, waar hen eveneens velen uitgeleide deden. De twee 22-jarige knapen, leden van de Leidse wielersportvere niging Swift" hebben maar liefst 30.000 km voor de boeg. Ze hopen de tocht binnen een jaar te volbrengen. Watersportdag voor gehandicapten jZo'n negentig lichamelijk en verstandelijk gehandicapten -jdoen zaterdag 3 juni mee aan )(de jaarlijkse watersportdag op [het Universitair Watersport centrum aan de Dwarswete- aringkade in Leiderdorp. be gehandicapten gaan daar Sfroeien, zeilen en kanovaren. De ^watersportdag wordt georgani seerd door de studentenwater sportverenigingen Asopos de Vliet, De Blauwe Schuit en Levi- tas. Tussen 10.00 en 17.00 uur bezetten de deelnemers de Dwarswetering. Vorig jaar kon een gedeelte van de dag door het slechte weer niet doorgaan, maar de organi satoren hopen dat dit jaar alle evenementen doorgang kunnen vinden. lands spelen benefietconcert voor Anti-Fascistische Aktie De Leidse actiegroep heeft ondermeer een telefonisch meldpunt (071-148415) waar men terecht kan met informatie over activiteiten van racistische en fascistische groeperingen. Omdat AFA geld nodig heeft voor de activiteiten wordt nu een benefietconcert gehouden. Het optreden, zaterdag in Bar Boos aan de Koppenhinksteeg 2 in Leiden, begint om 22.00 uur. De toegang is zes gulden. )e Schotse punkband 01 Polloi ;n de Haagse groep Eurogliders treden zaterdagavond 3 juni op ten bate van de Anti-Fascis tische Aktie Leiden (AFA). De AFA maakt deel uit van de Igelijknamige landelijke organi- »atie en houdt zich bezig met 'het in woord en daad bestrij- i extreemrechtse organi- .aties, hun ideologie en hun 'oedingsbodem.' Het Ronald McDonald Huis aan de Boerhaavelaan in Lei den is een speciale voorzie ning voor ver weg wonende ouders van ernstig zieke kin deren die onder meer in het AZL worden geholpen. Om de exploitatielasten van het Huis te verlichten wordt onder meer een grote sponsoractie gehouden onder het bedrijfs leven. Elk bedrijf dat 250 gul den of meer sponsort wordt door het Ronald McDonald Huis vermeld in onderstaande sponsorladder die geregeld in het Leidsch Dagblad zal ver schijnen. Bijdragen kunnen worden bijgeschreven op Postbank1 9030 of ABN AMRO 424949490 t.n.v. Ronald McDonald Huis, Boerhaavelaan 3 te Leiden. De navolgende bedrijven hebben inmiddels een bedrag ge schonken: KROESE Doe-Het-Zelf-Cen- ter BV, Zoeterwoudseweg 3a, Lei den. GREFT Consumenten Elec- tronica Services, Fruitweg 56, Leiden. Leidse Marktkooplieden (Vereniging Amublante Handelaren). SHOOTERS Waterfront Res taurant, nabij de Valkenburgse Me ren. Lobby A Q Tweede-Kamerlid I O Jan Hoekema is er content mee dat hij iets voor Leiden heeft kunnen betekenen. 'Maar de Leid se lobby bestaat niet'. De Tweesprong yt De drie buitenba- Z I den van sportcom plex De Tweesprong in Roelofarendsveen lijken hun langste tijd te hebben gehad. Tot 1999 geen gedwongen ontslagen De ruim 1700 Leidse gemeente-ambtenaren hebben de garantie gekregen dat tot 1999 niemand gedwongen wordt ontslagen. De wethouder personeelszaken, PvdA'er Hennie Koek, is met de vertegenwoordigers van de werknemers een nieuw sociaal statuut overeengeko men waarin deze bepaling is opgenomen. Het akkoord betekent ook dat het gemeentepersoneel zich neerlegt bij het verdwijnen tussen nu en 1999 van zo'n zeventig tot tachtig arbeidsplaatsen. LENDEN WIM KOEVOET Wethouder Koek heeft in de on derhandelingen met het zoge naamde georganiseerd overleg en de medezeggenschapscom missies herhaaldelijk gezegd dat zij verwachtte dat gedwongen ontslagen niet nodig zullen zijn. Zij vertrouwt op de werking van natuurlijk verloop en denkt met de 'mobiliteitsbank' interne ver schuivingen in goede banen te kunnen leiden. De ambtenaren wilden echter harde toezeggingen. Koek wilde die niet geven waarna het ge meentepersoneel het bezuini gingsplan (takendiscussie) van ruim 18 miljoen gulden van de hand wees. Volgens Koek is de doorbraak in het overleg geweest dat het georganiseerd overleg zich be reid toonde om te praten over privatisering van gemeentelijke taken en de procedure die moet worden gevolgd als een ambte naar overstapt naar een nieuwe werkgever. „Als het personeel bereid is om hierover afspraken te maken, dan is het niet zo gek als ik die garantie geef dat ge dwongen ontslagen tot 1999 uitblijven", aldus Koek. Ze ver duidelijkt: ,,Ik garandeer werk voor alle huidige ambtenaren, maar dat hoeft dus niet per se in dienst van de gemeente te zijn." Koek sluit niet uit dat voor het nakomen van het sociaal sta tuut op korte termijn een vaca turestop nodig zal zijn. Nu al worden er maar zo'n vier vaca tures per half jaar vervuld met externe kandidaten. Bang dat er te weinig vers bloed in de ge meentelijke organisatie kan binnenkomen is Koek niet. Zij wil de interesse van het huidige personeel in een andere functie bij de gemeente stimuleren. „Ook van interne doorstromin gen krijg je vers bloed in je or ganisatie. Het is voor mij een grote uitdaging om het perso neel mobiliteit niet als een be dreiging te laten ervaren maar juist als een aantrekkelijke mo gelijkheid." Koek verwacht ook veel heil van uitwisseling van personeel. „Neem de Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO), een door de be zuinigingen getroffen organisa tie die vraagt of boventalligen bij de gemeente terecht kun nen. Ik vind dat dat zeker moet kunnen als dan maar de LWO zelf voor het vervullen van haar vacatures in de vijver van de ge meente vist. Concreet betekent dat dat de LWO eerst de mobili teitsbank moet raadplegen." Hoewel Koek vol overtuiging kiest voor de werkgelegenheid van het zittende personeel, be treurt ze de consequentie die haar keuze heeft voor het doel groepenbeleid. De bedoeling was om de aantallen allochtone, vrouwelijke en gehandicapte werknemers bij de gemeente te verhogen. „Dat red ik niet", geeft ze zonder meer toe. Het net opgeknapte deel van de Oude Rijn. Geheel autoluw gemaakt, maar dat is van korte duur. De parkeerplaatsen keren - in ieder geval tijdelijk - terug op last van de rechter. foto loek zuyderduin DEN HAAG/LEIDEN HANS KOENEKOOP VERVOLG VAN VOORPAGINA Weer parkeren op de Oude Rijn totdat elders andere plaatsen beschikbaar zijn. Dat voorstel, door bestuursrechter Eggeraat betiteld als 'compromis', is de verrassende uitkomst van een kort geding dat gisteren werd uitgevochten bij de Haagse rechtbank. Bewoners en ondernemers uit de wijk Pancras West maakten bezwaar tegen het feit dat sinds kort alle parkeerplaatsen zijn verdwenen van de Oude Rijn. Zonder dat is geregeld dat de vergunninghouders hun auto voortaan kunnen parkeren op de nabijgelegen Kaasmarkt. „En dat was ons beloofd door de ge meenteraad. De parkeermaatre- gel is dus onrechtmatig", be toogde R. van Son van de wijk- verengiging Pancras West. Waarna een lange tirade volg de over de erbarmelijke par keersituatie in het wijkje rond de Hooglandse Kerk. Het zou volgens Van Son elke dag vech ten zijn om een plekje te be machtigen. „Je ziet op de Kaas markt dat mensen minuten lang loeren naar een gaatje. Sommigen rijden kilometers ex tra op zoek naar een parkeer plek. En al die pruttelende mo toren verpesten het milieu. Als in september de avondwinkel opent, wordt het allemaal nog erger." Kaasmarkt De Kaasmarkt alleen toeganke lijk maken voor houders van een parkeervergunning, biedt volgens bewoner J. van Meij- gaarden geen soelaas voor de parkeernood. „Het evenwicht tussen vraag en aanbod is zoek. De kroegbezoekers zetten 's avonds hun auto gewoon op de plek van de vergunninghouder en niemand die dat controleert. Daarom kan er nooit sprake zijn van volledige compensatie voor het verlies van de parkeerplaat sen op de Oude Rijn." Complex Projectleider J. Vellekoop stelde dat het onmogelijk is om alle projecten in het kader van 'autoluwe binnenstad' gelijktij dig uit te voeren. „Het is een complex aan maatregelen die we wel gefaseerd moeten uit voeren. De Oude Rijn is het eer ste project geworden simpelweg omdat de herinrichting zo mak kelijk te combineren viel met de aanleg van riolering en vernieu wing van de walmuren." Maar toch had hij wel oren naar het tijdelijk intrekken van het parkeerverbod op de Oude Rijn. „Ik begrijp heus wel dat parkeren een groot probleem is." Hij onthulde dat de ge meente al langer denkt aan het uitbreiden van de openingstij den van de Haarlemmerstraat- garage aan de Ir. Driessenstraat. „En we overwegen om het be taald parkeren voor bezoekers te verlengen tot negen uur 's avonds. Dan wordt het steeds makkelijker om bezoekers te sturen naar de parkeergarage." Het aanpassen van de ope ningstijden van de Haarlem merstraatgarage vergt nu ver snelde besluitvorming. „Daar hangt immers ook een prijs kaartje aan en dat moet de poli tiek goedkeuren", benadrukte Vellekoop. Middernacht De wijkvereniging ziet het liefst dat de garage net zo lang open blijft als de kroegen in de stad, dus tot na middernacht,. „Dat is de manier om te tegen te gaan dat avondbezoekers hun auto in het vergunninggehied parke ren", aldus Van Meijgaarden. LEIDEN/DEN HAAG PERSBURAU CERBERUS Tegen een 28-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank één jaar gevangenis straf geëist wegens een drietal straatroven. Die vonden no vember vorig jaar plaats in am per twee dagen tijd. De Leide naar bekende de berovingen volmondig. Op 24 november werd een vrouw door de Leidenaar en een minderjarige vriend van hem beroofd van haar tas in een kel derbox aan de Pelikaanhof (waar de vrouw haar fiets wilde stallen). Op dezelfde dag rukte de Leidenaar met twee vrienden een tas van de bagagedrager van een andere fietsster. Dat ge beurde op de Groene Maredijk. Die vrouw raakte 100 gulden en een paspoort kwijt. Een dag la ter, 's avonds laat op het Utrechtse Veer, werd wederom een Fietsster slachtoffer van een tasjesroof, maar ditmaal kreeg de politie de daders te pakken. De Leidenaar had tegenover de politie verklaard dat hij geen drugsverslaafde was maar schulden had bij zijn vader. Of ficier van justitie, mr. M. Rut gers, hield de rechtbank echter voor dat de Leidenaar bier was gaan drinken en uit eten was geweest van het gestolen geld. „Ik eis een geheel onvoorwaar delijke straf omdat ik vind dat deze zaak heel serieus moet worden genomen. Een voor waardelijke straf heeft in mijn ogen geen zin. Meneer is al eens eerder veroordeeld en heeft dus al een waarschuwing gehad." Verdachtes raadsman, mr. Bos, stelde een alternatieve straf voor, wijzend op de positieve reclasseringsrapportage over de Leidenaar. De rechtbank doet op 14 juni uitspraak. Een van de mededaders is in middels door de kinderrechter veroordeeld tot zes maanden tuchtschool, waarvan een maand voorwaardelijk. Een an dere medeverdachte staat deze maand terecht. Op de valreep lokaal beschikbaar LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Zo'n vijftig kleuters van de Leid se Rudolf Steinerschool hadden gisteren onverwachts een och tendje vrij. De noodlokalen aan de César Franckstraat moesten worden ontruimd omdat de ge meente de gebouwtjes zo snel mogelijk wil slopen. De ouders vonden het veiliger hun kroost thuis te laten omdat in de loka len asbest is aangetroffen. Van daag beginnen de voorbereidin gen voor de verwijdering van het giftige materiaal. De nood- gebouwtjes moeten plaats ma ken voor woningen. De vrije school hoorde twee weken geleden van de gemeen te dat ze de noodlokalen op 1 juni moest verlaten. In allerijl zocht het schoolbestuur naar een alternatief onderkomen voor de twee kleutergroepen. Tot gistermiddag was niet dui delijk of dat lukte. Het verlos sende woord kwam uiteindelijk van het Holtlantcollege dat op de valreep een lokaal beschik baar stelde aan de Steiner school. „Daardoor zijn we ont zettend uit de brand geholpen. De oudste schoolkinderen van groep 9 - gaan daarheen. De kleuters gaan vandaag naar ons hoofdgebouw", aldus directeur J. Bijvoet. Hoewel verschillende ouders zich nogal ergerden aan de gang van zaken, valt de ge meente niets te verwijten vol gens de schooldirecteur. „We wisten van begin af aan dat ons onderkomen in de noodge- bouwtjes tijdelijk zou zijn. Om dat we twee nieuwe lokalen in Kinderen van de Leidse Rudolf Steinerschool helpen mee met de ontruiming van de noodlokalen aan de César Franckstraat. foto loek zuyderduin de tuin van onze school aan het bouwen zijn, moesten we onze kleuters tijdelijk elders huisves ten. We hebben toen de mede werking van de gemeente ge kregen die ons de noodlokalen gratis ter beschikking heeft ge steld. Daarbij is ons duidelijk verteld dat het voor korte tijd zou zijn, omdat het terrein deze zomer zou worden bebouwd. Stilletjes hoopten we dat we tot de zomervakantie konden blij ven, zodat we in augustus ge ruisloos konden overstappen naar onze nieuwe lokalen. Maar dat lukt niet en dat betekent dat we één maand moeten over bruggen." Ouders maakten zich ook zorgen over de in de lokaaltjes aangetroffen asbest. Daarover heeft de school dinsdagavond een speciale informatiebijeen komst belegd. Bijvoet: „Een van de ouders ontdekte die asbest en het schoolbestuur heeft vori ge week de gemeente ingelicht. Maar die bleek al langer op de hoogte. Sommige ouders raak ten in paniek omdat ze bang waren dat hun kinderen gevaar liepen. Maar een expert van de gemeente heeft ons verzekerd dat er niks aan de hand is. Voor de zekerheid hebben we de ont ruiming van de lokalen overge laten aan medewerkers van de gemeente. Volgende week tij dens de pinkstervakantie, als de kinderen hier niet zijn, worden de asbestplaten weggehaald." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Geen extra beloningen meer, geen vergoeding voor woon werkverkeer, het afschaffen van wachtgeld voor tijdelijk perso neel en het delen van de werk ruimte met meer collega's. Om aan gedwongen ontslagen te ontkomen, schraapt de Leidse Rijksuniversiteit alle kruimels bijeen. Het college van bestuur heeft bezuinigingsmaatregelen voorgesteld die in 1996 zo'n 18 miljoen gulden moeten opleve ren. Het merendeel van dit be drag moet worden opgehoest door het personeel. De universi teitsraad spreekt deze zomer haar oordeel uit over de bezui nigingsvoorstellen. Het nieuwe beurzenstelsel voor promovendi moet over zes jaar zo'n 11 miljoen gulden in het laatje brengen. Daarnaast zoekt het college naar mogelijk heden om aan de wachtgeldver plichtingen voor tijdelijke me dewerkers te ontkomen. Ge dacht wordt aan de oprichting van een 'universitaire uitzend bv' voor lijdelijk personeel. Ver der suggereert het college een intensiever gebruik van de werk- en onderwijsruimtes, be zuinigingen op wervingskosten, energiekosten, post- en kopi eerkosten. Het verhogen van de prijzen van de mensa, kantines, sport- voorzieningen en het LAK moet volgend jaar een extra bespa ring opleveren. Verder kan het budget voor automatisering en telecommunicatie worden ver laagd en overweegt de universi teit een aantal subsidies te schrappen. Daarnaast wil het college de inkomsten van de universiteit vergroten door bedrijven te in teresseren voor sponsoring van bijzondere leerstoelen en pro jecten. Onderzoekers kunnen hun 'intellectuele eigendom men' meer te gelde maken door octrooien aan te vragen en geld te incasseren voor boeken en andere wetenschappelijke pro- dukten. Ook contract-onderwijs kan meer geld in het laatje brengen. De facilitaire diensten van de universiteit - drukkerijen communicatie, audio-visuele diensten - zouden geld kunnen verdienen door met hun pro- dukten de markt op te gaan. Daarnaast oppert het college 'persoonlijke offers' van indivi duele werknemers. Zo kunnen zij afstand doen van het werk nemersvoordeel van de spaar loonregeling. Verder suggereert het college alleen nog bij goede prestaties een periodiek toe te kennen en een algemene werk tijdverkorting van vijf procent in te voeren, die alleen op de sala- risstrook zichtbaar wordt. Werk nemers kunnen daarnaast vrij willig in deeltijd gaan werken en onbetaald verlof opnemen. Veel leden van de universiteitsraad vinden deze 'persoonlijke offers' volstrekt niet realistisch. De faculteiten die in hun be groting rekening houden met de bezuinigingen, krijgen een ontheffing van de vacature- en bestedingsstop..

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17