J! Nieuwe batterij wonder van eenvoud Wetenschap Techniek Allerkoudste kristalletje Zeeschildpad zwemt van Japan naar VS DONDERDAG 1 JUN11995 REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-150265 Algen halen koolstofdioxide uit de lucht Professor M. Melkonian van het Botanisch Instituut van de universiteit in Keulen heeft algen ingezet om kool stofdioxide uit de lucht te ha len. Het gas levert een bijdra ge aan de opwarming van de aarde. De resultaten zijn ver rassend. Met de smerige rook uit een bruinkoolcentrale in Noordr- hein-Westfalen voerde hij in een reactor een aantal algen. Die hebben het gas net als planten nodig voor hun stof wisseling. Tot grote verba zing van de onderzoeker zelf leverde het experiment een uitstekend resultaat op. Van de 15 procent koolstofdioxi de die de rook uit de schoor steen van de bruinkoolcen trale bevatte, bleef niet meer dan 0,1 procent ever. De algen voelden zich best met de aan koolstofdioxide rijke rook. Naast hun werk van het opruimen van kool stofdioxide, dat vrijkomt bij de verbranding van steen kool, olie en aardgas, produ ceerden de algen ook een be hoorlijke hoeveelheid rode kleurstof. Zalmkwekers voe gen die toe aan het voedsel van de vissen om het vlees rood te krijgen. De resultaten van het experi ment hebben de Keulse hoogleraar gesterkt in zijn streven een bijdrage te leve ren aan de bestrijding van de luchtverontreiniging. In sa menwerking met anderen wil hij dit jaar nog een algenre- actor bouwen met een capa citeit van 10.000 liter. Je ziet het er niet aan af. Toch is het aluminium buisje, het prototype van de herlaadbare keramische batterij, een internationale doorbraak. Er hebben al fa brikanten aangeklopt bij Michiel Jak om het ont werp in produktie te ne men. DELFT ARNOUD CORNELISSEN Jak glimlacht wat om de belang stelling. Er is nog veel te doen. Geregeld stelt de jonge Delftse ingenieur in zijn verhaal dat na der onderzoek geboden is. Hij heeft, zo merkt hij bescheiden op, slechts uitgevoerd wat er van hem werd verwacht: het ontwikkelen van een nieuwe, herlaadbare batterij voor elek trische auto's. „Ik heb alleen de kennis bij elkaar gebracht die er al was binnen de sectie toege paste anorganische chemie van de TU Delft én het Prins Mau- rits Laboratorium van TNO." De lithiumbatterij biedt grote mogelijkheden. Het nieuwe ontwerp is öf vier keer krachti ger dan normale, herlaadbare batterijen, öf vier keer kleiner. „De batterij in een pacemaker heeft een levensduur van onge veer tien jaar. Voor een aantal mensen betekent dat drie tot vier operaties voor een nieuwe batterij. Met dit ontwerp kan het aantal vervangingsoperaties tot een of twee keer worden te ruggebracht", zo schetst Jak een van de mogelijkheden. De nieuwe batterij is eigenlijk een wonder van eenvoud. „De Het gebruik van veel duurzamere batterijen zou niet alleeen op aarde maar ook bij langdurig verblijf in de ruimte, zoals hier tijdens een simulatievlucht, voordelen bieden. foto c grondstoffen voor de kerami sche poeders zijn bij iedere che- mieboer te koop. En een twee dejaars kan de grondstof voor de batterij zo samenstellen. Je hebt verder niet veel meer no dig dan een simpele mixer en een beker om de poeders sa men te stellen", somt Jak op. De explosieve verdichting is even eens geen huzarenstukje. Als je tenminste weet hoe het moet. En die kunst heeft TNO onder de knie. Jak: „De poeders die wij gebrui ken zijn heel eenvoudig. Het zijn hele mooie kleine deeltjes ter grootte van een duizendste millimeter. Heel regelmatig. En het zijn elementen die overal in het milieu voorhanden zijn. Mangaan zit in zeewater, lithi um vind je overal. En het zijn geen zware metalen. Dat bete kent dat de batterijen minder milieubelastend zijn. Bij de hui dige batterijen ontstaan tijdens het verouderingsproces schade lijke of zelfs explosieve gassen zoals natriumdampen of water stofgas. Daar heb je met de li thiumbatterij geen last van." „We denken zelfs dat een opge bruikte lithiumbatterij een tweede leven kan krijgen door de poeders opnieuw te schok ken. Dat zou natuurlijk het mooiste zijn. Dan heb je een herlaadbare batterij die ook nog eens opnieuw gebruikt kan wor den", aldus Jak. „Althans, dat is in theorie voorstelbaar. De roep van de automobielwe reld om bruikbare batterijen is niet zomaar een modegril. In Californië moet in het jaar 2003 tien procent van alle auto's zon der schadelijke gassen (emissie vrij) zijn. Dat zijn er zo'n 200.000. Dat aantal is voor auto mobielfabrikanten lucratief ge noeg om zich op deze nieuwe markt van elektro-auto's te stor ten. De lithiumbatterijen zou den in combinatie met de on langs door TNO uitgevonden snelle herlader ongekende mo gelijkheden kunnen bieden. Het is niet voor niets dat Jak de la boratoriumfaciliteiten van Daimler Benz mag gebruiken en dat naast Philips en DSM ook de fabrikant van hybride auto's Gear Chain grote interes se hebben in het onderzoek van de Delftse ingenieur. Produktiekosten De Delftse onderzoeker heeft nog geen onderzoek gedaan naar de produktiekosten van de batterij. „Er valt nog van alles te verbeteren. De industrie wil een batterij hebben die duizend tot tweeduizend keer herladen kan worden. Of deze batterij dat kan is nog niet onderzocht, maar de verwachting is er. Je kunt ook andere keramische poeders proberen. Dat is echter weer een totaal ander onderzoek. Wij denken dat we voor dit ontwerp voorlopig het maximale eruit hebben gehaald", meent Jak. „Maar al zal de batterij duurder zijn dan de andere soorten, de vele voordelen wegen daar ze ker tegen op." Drie stadia van een superkoud Helium-3 kristal, gefotografeerd op het koudste plekje ter wereld. foto cpd Foto's zoals deze zijn niet met een huis-tuin-en-keuken toestelletje te maken. Geen enkel fototoestel kan de immense kou verdragen die heerste op het moment dat zij ge maakt werden: slechts tweedui zendste (0,002) graad (ook wel 'tweemilli-Kelvin' genoemd) boven het absolute nulpunt (273,15 gra den onder nul). De beelden tonen de aangroei van een kristalletje helium-3, vast heli um dus. Op zich is vloeibaar of vast helium voor de natuurkundige niets bijzonders. Reeds in 1908 luk te het de Leidse fysicus Kamerlingh Onnes om helium vloeibaar te ma ken; dat gebeurde bij 269 graden onder nul (precies op de plek bij de Leidse Steenschuur waar nu het naar hem genoemde laboratorium staat)Dat is dus ruim vier graden boven het absolute nulpunt. Nog iets kouder, bij 272,2 graden onder nul èn bij een druk van ten minste twintig atmosfeer, en helium be vriest en raakt dus in een vaste toe stand. Dat lukte de natuurkundige Keesom voor het eerst in 1926. Maar sedert die jaren had niemand ooit gezien hoe dat vloeibare en/of vaste helium er nu precies uitzag en hoe de aangroei van de kristal len plaatsvond. Geen enkel 'raam pje' is namelijk bestand tegen tem peraturen vlak bij het absolute nul punt die bovendien alleen te berei ken zijn in meervoudig geïsoleerde ruimten om elk greintje energie (warmte!) uit te bannen. Dat stelt speciale eisen aan een camera om onder dergelijke oer-barre omstan digheden te kunnen fotograferen. Vooral omdat het camerasysteem, inclusief de noodzakelijke lichtbron (voor fotografie heb je nu eenmaal licht nodig), op geen enkele wijze mag bijdragen aan verhoging van de temperatuur. Op de ontwikkeling van die bijzon dere camera, waarmee de bijgaan de beelden tot stand kwamen, pro moveerde de onderzoeker Ray mond Wagner vorige week aan de Leidse universiteit. Heel even was Leiden, net als in 1908, weer het koudste plekje op aarde; èn een promovendus rijker. Iets uit de kust van Baja California, het schierei land aan de westkust van Mexico, leven enige duizenden karetschild padden, een soort zee schildpadden. Ze bren gen hun dagen zoet met het zoeken naar voed sel, maar ze paren er niet. Maar waar dan wel? Waar komen de jonge zeeschildpadden vandaan die voor de kust van Mexico rond scharrelen? De dichtstbijzijnde plaats waar deze reptie len zich voortplanten, ligt in Japan, zo'n 16.000 kilometer van de Mexicaanse kust verwij derd. Biologen konden niet geloven dat de die ren daar werkelijk van daan komen, na een tocht over de Stille Oce aan die naar schatting toch twee tot drie jaar in beslag moet nemen. Maar onderzoekers uit de Verenigde Staten, Ja pan, Australië en Hawaii zeggen nu har de bewijzen te hebben dat deze zeeschildpad den de zeereis werkelijk maken. Niet alleen vanuit Japan, maar zelfs vanuit plaatsen in Australië. Voor hun onderzoek hebben de wetenschap pers het erfelijkheids materiaal DNA van zee schildpadden uit Japan, Australië en Mexico met elkaar vergeleken. Het gaat hier om DNA dat buiten de celkern in de mitochondriën, de energiefabriekjes van de cel, voorkomt. Dit DNA blijkt in de zee schildpadden op de verschillende plaatsen zoveel overeenkomst te vertonen dat aangeno men mag worden dat alle onderzochte dieren tot dezelfde populatie behoren. Waarschijnlijk laten jonge zeeschildpadden zich door zeestromen naar Mexico voeren. Tien tot vijftien jaar la ter zwemmen ze naar hun geboorteplaatsen terug. Overigens eist hun reislust wel een enorme tol. Slechts één op de tienduizend jon ge karetschildpadden bereikt het volwassen stadium. P u Z Z E L 1 L z E U E I D N 2 K B L O >j O V F 3 U O I O T R E N 4 K G E O U O 1 R 5 D A O L N A L U 6 E L E U N 1 B T 7 A O M E P E K R 8 M E A G N 1 U E 9 S P I A T N D 1 10 E O O U F Z T E 11 S L A F M B H A 12 E M B A T A N G 13 L E ij L V E 1 G 14 S T E R N A F D OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. windrichting; 2. gaping; 3. - openbaren; 4. worp; 5. rivier in Europa; 6. snaarinstrument; 7. nauwelijks; 8. toverkunst; 9. koppel; 10. fruit; 11. dans; 12. hemellichaam; 13. omvangrijk; 14. boete. KRUISWOORDRAADSEL -periode- s-g-n-e-p pij-aks-li e-ester-o koleen -bokking- bigeos a-edict-o af-oma-el n-e-a-f-o -trommel- TJA. OOK AL £BN T/JPJB NIET (BEZIEN, MAAK IK MAAK MS SEEN ZORSENOVEK 'M T R 1 P H/J ZAL. A/ELK K/S7~ //V EEN KA V/LAL ZUK&£S70KT or ACNTEKNA WoKAEN &EZETEN DOOK ££K TTOEf HOMZ&Z&L A A wolv£K or. TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten „Goedemiddag", riep de verzekeraar Hachelbout met aangename stem. „Het is prettig u hier te ontmoeten, meneer Bommel. „Zo", zei heer Ollie gallig. „Nu, voor mij is er niets prettigs aan, hoor. In braak, brand en ongevallen zijn mijn deel geweest, maar wat heb ik van uw verzekering gekregen? Niets! Al leen maar wantrouwen." „Kijk, daar was ik nu al bang voor", mompelde de ander. Hij ging op een platte steen zitten en knipte zenuw achtig met zijn oog. „Mijn werk wordt zo vaak verkeerd begrepen", hernam hij. „De wereld is zo slecht, meneer Bommel. De verze keringsmaatschappijen moeten wel voorzichtig zijn, want ze worden zo dikwijls bedrogen. Maar uw zaak wordt haarfijn uitgezocht, hoor. Alles zal wel in orde komen - en uw scha de zal worden vergoed voordat we enkele jaren verder zijn." Heer Bommel lachte bitter, doch nu nam Hobbel het woord. „Hier is niets uit te zoeken", sprak hij. „De voortekens zijn slecht en daar valt niet tegen te strijden. Men moet berusten." „Verzekering dekt de schade!" riep Hup met een zenuwtrek, doch zijn broeder schudde het hoofd. „Nee", vervolgde hij, „iemand die zó getekend is als deze Bommel kan niets doen. Zelfs het kloppen op on geverfd hout helpt hem niet meer. Het is allemaal kommer en kwel. En dat zal duren totdat hij een klavervier vindt, die door het gat van een hoef ijzer groeit." Heer Ollie had met klemmende on gerustheid zitten luisteren, doch nu leefde hij een weinig op. „Er is dus nog hoop", prevelde hij. H T W E R Weersvooruitzicht VRIJDAG 2 JUNI DOOR HANS VAN ES De start van de meteorologische zomer - het tijdvak van 1 juni tot 1 september - kan niet erg impo neren. Tussen een hogedrukge- bied op de oceaan en een de pressie boven Duitsland voeren noordenwinden nog altijd frisse lucht aan, waarin de middagtem- peratuur ruim onder de 20 gra den blijft. In de aanloop naar de Pinksterdagen ontsnapte ons land aan de slechtweer-zone, die de Duitse depressie bij zich had. Vanaf zaterdag echter zullen we de paraplu bij de hand moeten houden, want de storingen van de oceaan laten hun ware gezicht weer zien. Woensdag liet de zon zich regelmatig zien, ondanks de velden hoge en middelbare be wolking, die van het zuiden uit kwamen opzetten, De bovenstro- mingwas 180 graden gedraaid ten opzichte van de windrichting aan de grond. In de laagste etage van de atmosfeer dreef de noordenwind cumuluswolken juist in de te genovergestelde richting, Later op de dag overheerste de zon weer, vooral langs de kust. Het neerslaggebied, dat al dagenlang voor klets nat weer zorgt boven Centraal-Europa kleefde tegen onze oostgrens, maar trekt vandaag verder in de richting van Scandinavië. Vanuit het westen nadert een rug van hogedruk, zodat opklaringen de dienst uit maken. Het zeewater voor onze kust is nog koud - 12 13 graden - en met aanlandige wind komt het kwik ook morgen nog weinig hoger dan 16 graden aan het strand en 18 graden verder landinwaarts. De aan houdend zomerse temperatuur boven Oost-Europa (tot boven 30 gra den in delen van Rusland) is voor ons voorlopig niet weggelegd. Vorige week had ik nog de hoop, dat het Azoren-hogedrukgebied via een 'brug' contact zou maken met zijn oosteuropese collega, maar deze zomerse luchtdrukverdeling komt zeker niet tot stand nu oceaande pressies hun zinnen op het Europese vasteland hebben gezet. De eer ste storing nadert in de loop van zaterdag via de Britse Eilanden, waarbij het betrokken raakt met toenemende regenkans. In de loop van het Pinksterweekeinde passeert er een tweede storing, waarbij het ook niet droog blijft. Tussendoor mag nog wel op wat zon worden gerekend, maar duidelijk minder dan in de afgelopen dagen het geval was. De wind draait bij naar richtingen tussen west en zuid. De aan gevoerde lucht is weliswaar zachter, maar doordat de bewolking over heerst blijft de temperatuur gematigd: rond 18 graden. "fc zonn" KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Bewolkt en vooral langs de kusten nu en dan regen. Mogelijk ook onweer, Mid- dagtemperatuur van 16 graden aan zee tot 20 plaatselijk in het binnen- Zweden: Wolkenvelden, in het bin nenland eerst ook zon, en vooral op morgen een en kele fikse regen- of on weersbui. Middagtempe- ratuur van 18 in het noor den tot plaatselijk 26 in het zuiden. Morgen in het zuidwesten minder warm. Denemarken: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui, eerst mogelijk met on weer. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden van tijd tot tijd zon en op de meeste plaatsen droog, Naar het noorden toe meer wolken en een enkele bui. Middagtemperatuur van 13 graden op de Hebriden tot 18 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: In het westen af en toe zon, in het oos ten meer bewolking. Droog. In de mid dag temperatuur rond 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen perioden met zon en op de meeste plaatsen droog, langs de oost grens meest bewolkt en enkele fikse buien. Morgen ook in het westen weer kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, aan de Kanaalkust circa 15 graden. Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 22 graden aan de noordelijke kust en 28 aan de zuidkusten, in het binnenland rond 30 graden. Spanje: Zonnig, in het noorden enkele wolken velden en kans op een verspreide bui. Middagtemperatuur aan de Costa's in het zuiden en oosten tussen 22 en 27 graden, in het binnenland maxima tus sen 26 en 32 graden. Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolkenvelden, aan de zuidstranden vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur aan de stranden tussen 26 en 30 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en warm. Middagtem peratuur aan de stranden tussen 24 en 28 graden, landinwaarts temperaturen tot 40 graden. Tunesië: Zonnige perioden, in het noorden ook nu en dan wolkenvelden en vooral vandaag kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en vooral in de oostelijke berggebieden enkele fikse regen- of on weersbuien. Morgen ook in het westen weer buien. In het zuidoosten waait een stevige Mistralwind; deze neemt morgen in kracht af. Middagtemperatuur onge veer 19 graden, langs de Middellandse Zee meer zon en rond de 24 graden. Mallorca en Ibiza: Naast zon vandaag ook enkele stapel wolken en kans op een onweersbui. Van daag een stevige westelijke wind. Mid dagtemperatuur weer oplopend naar on geveer 24 graden. Italië: Wisselend bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Morgen in het uiterste zuiden meer zon en vrijwel droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden, morgen enkele graden hoger. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vooral vandaag een enkele regen- of onweersbui. Vooral op Corsica van tijd tot tijd veel wind. Mid dagtemperatuur variërend van 21 tot 24- graden, Malta: Flink wat zon en eerst nog kans op on weer. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het noorden ook sta pelwolken en mogelijk een enkele bui. Maxima tussen 26 en 32 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar vandaag voornamelijk in het binnenland ook enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur tus sen "28 eit34 graden Duitsland: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd bui en of regen, vooral in het oosten met on weer en plaatselijk veel neerslag. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 gra- ^onweer -W' sneeuw T~ ^5- hagel H 19 tcmperatui VRIJDAG 2 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 21.49 Maan op 09.10 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.56 19.15 06.29 18.48 Laag 02.35 14.45 02.16 14.26 Weerrapporten 01 juni 08 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona 8oedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta 19 0.0 licht bew, licht bew. Stockholm Warschau Zürich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York onbew. Tel Aviv hall bew. Tokyo zwaar bei Toronto onbew, bew. 20 12 0.1 20 11 0.8 18 11 3.0 20 12 0.3 16 12 0.0 19 10 0.1 20 11 0.1 18 11 0.0 19 12 1.0 15 10 11:0 29 19 0.0 21 15 0,1 16 15 0.2 29 17 17,0 16 11 0.0 19 11 0,0 25 17 0.0 14 9 0.1 15 '13 3,0 14 12 11.0 24 15 0.0 18 13 8,0 23 16 0.0 22 12 12.0 15 12 10,0 27 20 0.0 29 18 0.0 19 15 7.0 20 8 0.0 14 11 4,0 23 7 0.0 24 15 0.0 12 0.0 26 17 0.0 30 16 0.0 16 13 10,0 17 14 0,0 20 16 8.0 20 10 0,0 20 15 5,0 22 13 1,0 24 15 16,0 26 10 0.0 28 16 0,0 26 14 14,0 13 11 45.0 37 24 25.0 14 10 0.0 24 15 0,0 21 5 0.0 20 13 0.0 32 19 0,0 31 17 0.0 29 17 0.0 25 18 0.0 27 14 0.0 26 16 0.0 21 10 0.0 Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen- of onweersbuien, hier en daar met veel neerslag. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden, in Tessin en Eng- adin maxima meest iets boven de 20 graden. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en regen- of on weersbuien; hier en daar veel neerslag. Middagtemperatuur rond 20 graden, morgen enkele graden lager. Tsjechië en Slowakije: Enkele regen- en onweersbuien, maar vooral vandaag ook zonnige perioden. Middagtemperatuur in Tsjechie tussen 20 en 25 graden, in Slowakije tussen 25 en 30. Morgen iets lagere tempera

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13