Het loopt storm voor 'Oklahoma' 'Leidse popmuziek in het slop geraakt' Cultuur&Kunst Van Zweden dirigeert Berliner Symphoniker !n: Ruim half miljoen voor Appel Adembenemende Sonny Rollins OENSDAG 31 ME11995 CHEF GERT VISSER, 071-356441 Huub Beurskens wint VSB Poëzieprijs Amsterdam Huub Beurskens krijgt voor zijn bundel Aangod en de afmens de VSB Poëzieprijs 1995. Aan de onderscheiding die vorig jaar naar Hugo Claus voor zijn bundel De Sporen ging, is een bedrag van 50.000 gulden verbonden. Beurskens krijgt de prijs op 13 juni in De Rode Hoed in Amster dam overhandigd. Tijdens die avond leest Beurskens een rede voor, en dragen de juryleden gedichten voor uit de genomineer de bundels. Van Lieshout winnaar Gouden Griffel Amsterdam Dichter Ted van Lieshout heeft dit jaar de Gouden Griffel voor het beste Nederlandse kinderboek gewonnen met zijn bundel 'Begin een torentje van niks'. Het Gouden Penseel is gewonnen door Harry Geelen voor zijn illustraties in het boek 'Het beertje Pippeloentje', van de onlangs overleden Annie M.G. Schmidt. Beide prijzen bestaan uit een geldbedrag van 3.000 gulden. De prijsuitreiking is op 3 oktober, aan de vooravond van de Kinderboekenweek. Deze wordt gehouden van 4 tot en met 14 oktober. Tjeenk Willink voorzitter HF Amsterdam H. Tjeenk Willink is per 1 september de nieuwe voorzitter van het Holland Festival. Hij volgt prof.dr. A. van der Zwan op. Tjeenk Willink is sinds 1987 lid van de Eerste Kamer en nu vier jaar voorzitter van de senaat. Voorts is Tjeenk Willink lid van het bestuur van de Novib en Radio Nederland Wereld omroep en van de Stichting Aids Fonds. 'Otismet musical op planken Leidse schouwburg pEN HAAG PETER HUYSMAN Een nieuw hoogtepunt in zijn barrière. Zo noemt Jaap van Sweden zijn optreden met de Berliner Symphoniker als diri- ;ent, onlangs in de Philharmo- ïie-zaal 'waar de geest van Von Carajan nog rondwaart'. Er is nthousiast op dit debuut in Jerlijn gereageerd. Het Neder- indse publiek kan Van Zweden net het vermaarde orkest aan iet werk zien op 4 juni in Rot- erdam ('s middags) en Den aag ('s avonds). De concertmeester van het [oninklijk Concertgebouwor- ;est is van plan zich meer op di- geren te gaan toeleggen. Van weden is door het Orquesta Fi- irmónica de Buenos Aires uit genodigd om in het komend ieizoen naar de Argentijnse hoofdstad te komen voor een' aantal door hem te dirigeren ■poncerten. In november staat ;n tournee op het programma et het Israëlisch Kamerorkest, :owel in Nederland als in Israël. Op dit moment bereidt Van weden zich in Berlijn voor op le Beethoven-concerten in Rot terdam en Den Haag. Hij diri- ^erlies dreigt mor Pinkpop ■ANDGRAAF LAURENS SCHELLEN ie penningmeester van Pink- iop heeft het niet meer. Euro- ia's oudste popfestival, dat ;ondag en maandag op de iaardenrenbaan van het Lim- mrgse Landgraaf voor de 26e «maal wordt gehouden, zit met 1.000 onverkochte kaartjes in lijn maag. Een ongewone erva- gring voor Pinkpop-baas Jan Smeets, die de voorbije edities het bordje met het vertrouwde Opschrift 'hartstikke uitver kocht' al dagen tevoren kon op- hangen. K£ Navraag leerde gisteravond ^r.rdat er nog geen 44.000 van de in totaal 65.000 beschikbare tic- -kets in de voorverkoop over de toonbank zijn gegaan. Verleden jaar nog werd de 'zilveren' edi tie van het festival bezocht door ^9 bijna 73.000 popfans. Als de Jweer- en andere goden met vieTinksteren willen meewerken, Igokt Smeets erop dat hij uitein delijk toch nog krap 50.000 fes- kan begroeten. jken. „En dan valt het allemaal nog ratis![wel mee. Maar de penning meester van Pinkpop lijdt pijn. st<En om heel eerlijk te zijn: zoals het er nu naar uitziet, lijden we 3 '^dit jaar verlies. Maar zo is hel 'leven. Ik heb maanden geleden ial voorspeld dat we het bezoe- Ikersrecord van afgelopen jaar idit keer bij lange na qiet zouden halen". geert de Berliner Symphoniker in de Tweede Symfonie. Hij treedt als vioolsolist op in de Romance in F gr. t., opus 50. De jonge talentvolle violiste Saskia Viersen is te beluisteren in het Vioolconcert in D gr. t., opus 61. Van Zweden, al met 19 jaar concertmeester van het KCO, heeft als solist opgetreden met grote dirigenten als Haitink, Dorati, Kondrasjin, Bernstein, Giulini, Solti en Chailly. Insiders voorzien voor Van Zweden ook een grote carrière als dirigent. In Berlijn waren de kritieken juichend en werd hij tot zes keer toe door het publiek terug geroepen. Ook de orkestleden zelf waren 'blij verrast' door dit debuut. Saskia Viersen die in 1991 het Oskar Back-concours won, werd al op 14-jarige leeftijd onder scheiden met de prijs van de Iordens Viooldagen. Viersen be haalde ook buitenlandse prij zen. Het concert in Rotterdam wordt in De Doelen gegeven en begint om 14.30 uur. In Den Haag wordt geconcerteerd in het Congresgebouw vanaf 20.15 Een explosie van vrolijk heid en ontroering. Zo is de musical 'Oklahoma' van het befaamde duo Rodgers en Hammerstein mis schien nog het best te om schrijven. Het Leidse musi calgezelschap Otis brengt deze uiting van het beste wat Amerika te bieden heeft morgenavond op de planken van de Leidsche Schouwburg. Misschien dat de stad Oklahoma na de gruwelijke bomaanslag weer even opademt als hoofdrolspeelster Annema- rie van Leeuwen met 'Oh, what a beautiful morning' het zonlicht over de prairie verwelkomt. En als dat niet zo mocht zijn dan is er al tijd nog die ene zin in het programmaboekje: 'Otis leeft intens mee met de be woners van Oklahoma Ci ty'- LEIDEN CEES VAN HOORE Enthousiasme en talent. Dat is het voornaamste kapitaal van het musicalgezelschap Otis. De mensen die de leidende rollen spelen raken er in de repetitie ruimte aan het Aletta Ja- cobsplantsoen in Voorschoten maar niet over uitgepraat. „Het is een heerlijke musical", zegt Annemarie van Leeuwen. „Al moet ik toegeven dat het lang heeft geduurd voor ik van Lau- rey, het meisje dat ik moet spe len, ben gaan houden. Zij is een meisje uit de deftige boeren stand, een meisje dat liefde op vat voor een cowboy. Ze tobt in het begin nogal over het stands verschil en zo zit ik helemaal niet in elkaar. Maar het is alle maal wat afgezwakt en ik heb me de rol dan ook langzaamaan eigen gemaakt. Er zitten prach tige songs in deze musical. Zoals 'Oh, what a beautiful moming'. Iedereen kent dat liedje. Maar de meeste mensen weten niet waar het vandaan komt. 'Verrek'!', zeggen ze dan, Scène tijdens de generale repetitie van 'Oklahoma'. 'komt dat uit die musical?"' 'Oklahoma', dat na de pre mière in Broadway (1943) meer dan tweeduizend keer werd op gevoerd, gaat over het ontstaan van de staat Oklahoma en de strijd tussen landbouwers en veeboeren. Rode draad in de musical is de onmogelijke liefde tussen Laurey, een dochter van een welgestelde landbouwer, en Curly, een arme cowboy. Regisseur Hans Dekens heeft het stuk, dat drieënhalf uur duurde, met 50 minuten inge kort. En bovendien is er een verrassend en eigentijds slot bij geschreven. „Drieënhalf uur. Dat is te lang voor het heden daagse publiek, dat haalt de vaart eruit. De musical is ooit in België uitgevoerd en vandaar dat er een Nederlandstalige tekst voorradig was. Die tekst is de basis geweest. We hebben hem rigoureus herschreven." Tegenspeler van Annemarie van Leeuwen is Hans van der Velde, in het dagelijks leven kapper. Hij speelt de rol van cowboy Curly. „Ik ben in het stuk de vrolijke flierefluiter die bij iedere meid in de smaak valt. Gelukkig heeft de regisseur geen echte macho van me ge maakt. Een heerlijke rol! Als ik het nog eens over mocht doen, dan liet ik de tondeuse nooit meer snorren. Dan werd ik mu sical-acteur. Ik heb laatst 'You 're the top' van Willem Nijholt gezien. Wat die man allemaal kan! Ik was hevig ontroerd. En het klinkt misschien pedant, maar dan voel ik toch enige ver wantschap." De musical heeft bij elkaar zo'n 40.000 gulden gekost. Fie- neke Keessen heeft samen met andere dames dagwerk gehad aan het maken van de kos tuums. „Iedereen heeft wel zo'n beetje een idee van wat cow boys zijn. Maar het waren ei genlijk gewoon koeienjongens. En aan de kleding zat lang niet zoveel franje als je vaak ziet." Geschoten wordt er in deze musical ook. Maar niet met echte revolvers. „Nee", zegt Fie- neke Keesen, „daarvoor moet je een vergunning hebben. En bo vendien moet je voor elk schot apart betalen." Storm Het loopt inmiddels storm voor de musical. Dat doet Otis-voor- zitter Frans Cornelisse deugd. „Het gaat erg goed, ja. Net als de vorige keer, bij Ticket to the musical'. Toen stonden de mensen buiten te vechten voor kaarten. Flet publiek is met die foto loek zuyderduin produkties van Van den Ende natuurlijk enorm verwend. Ze weten wel dat ze te maken heb ben met een amateurgezel schap, maar verwachten toch een beetje diezelfde glamour. Daaraan moeten wij inspelen, met de eenvoudige middelen die we hebben. Deze musical heeft zo n veertigduizend gul den gekost en enorm veel tijd. Wat ik nog steeds jammer vind, is dat er bij de gemeenten niet kan worden aangeklopt voor subsidie. Bij Leiden niet omdat er niet in Leiden wordt gerepe teerd. Beetje flauw. En bij Voor schoten niet omdat de meeste leden van ons gezelschap niet in Voorschoten maar in Leiden wonen. Zo vallen we net buiten de boot. Terwijl we elke keer volle zalen trekken. Kom daar eens om bij de professionele groepen. Amsterdam De kunstcollectie van de N.V. Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB heeft gisteren ruim 2 miljoen gulden opbracht. Dat is twee keer zoveel als verwacht, aldus een woordvoerster van het veilinghuis Sothe by's. Het hoogtepunt van de verzameling, De Vrijheidsschreeuw (1948) van Karei Appel (zie foto), ging voor ruim 531.000 gulden naar een Europese verzamelaar. Het schilderij hing tot acht jaar geleden permanent in het Stedelijk Museum in Amsterdam. foto anp MUZIEK RECENSIE TON OUWEHAND Sonny Rollins Sextet. Bezetting: Sonny Rollins (tenorsax), Clifton Anderson (trom bone), Kevin Hayes (piano), John Lee (basgitaar), Billy Drummond (drums) en Victor Yuen (percussie). Gehoord: 31/5 Muziektheater, Amsterdam. Ja hoor, hij kreeg 'm eindelijk. Net na de pauze werd aan jazz musicus Sonny Rollins (65) gis teravond ten overstaan van een flink vol Muziektheater de 'Bird'-award overhandigd. De legendarische tenorsaxofonist was twee jaar geleden al met deze door het North Sea Jazz Festival ingestelde prijs onder scheiden. Maar men was ken nelijk nog niet in de gelegen heid geweest om hem het goud kleurige beeldje daadwerkelijk te geven. Helaas bleek dat de te norgigant na die betrekkelijk plechtige handeling het gevoel had, dat hij iets zinnigs moest zeggen. Want hoe geniaal de muzikale taal ook mag wezen die hij in de loop van zijn carri ère heeft ontwikkeld, als er ge woon wat in een microfoon ge- zegd moet worden, dan rollen Vr<$Mover kunststofkozijnen... BEL DE HOMOZIJN LIJN VOOR GR/«l|JNFORMATIE 071-fp22 20 er ineens heel eigenaardige tek sten uit 's mans mond. Wilden we weten waarom hij deze on derscheiding accepteerde? Om dat Vic Dickenson en Sammy Price tijdens hun leven nooit een prijs hebben gehad. Alleen al het noemen al van dat soort weinig tot de verbeel ding sprekende muzikanten zegt genoeg hoe Rollins over z'n 'Bird' dacht. Want hij had na tuurlijk net zo goed de namen van Monk, Coltrane of Parker kunnen noemen. Op die lijn zit Rollins, dat niveau. En die lie den zijn ook prijsloos gestorven. Sonny Rollins zette het beeld je gelijk op de vleugel en keek er niet meer naar om. Zo hoort het ook. Rollins moet een sax vast houden, geen beeldjes. En hij moet niet praten, maar spelen. Want gisteravond bleek op nieuw dat Rollins nog lang niet is uitgespeeld. Zijn spel was adembenemend. Niet afgeleid door de verwoede pogingen van zijn medemuzikanten om zo slap mogelijk te over te komen, stond Rollins zelf als een waan zinnige te toeteren. De ene ge niale vondst volgde na de ande re. De prachtigste muzikale lij nen rolden zijn sax uit. Rollins zag kans in de calypso 'Duke Of Iron' (ooit de tune van Van Kooten De Bie) een solo van een minuut of twintig te geven waarbij hij het publiek van be gin tot eind op het puntje van BIOSCOPEN de stoel hield. Want exact op de momenten waarop je als luiste raar het idee had dat Rollins zichzelf stond te herhalen, plaatste hij plots een stel vol strekt onverwachte noten ach ter elkaar of knalde hij er een le gertje 'lage bessen' tegenaan, waardoor je onmiddellijk met nieuwe energie de saxklanken ging zitten absorberen. Sonny's solo over genoemd stuk leverde hem een staande ovatie op. Na de pauze liet Rollins onder meer horen dat hij met zijn composi tie 'Don't Stop the Carnival' iets vergelijkbaars kon uithalen. Maar ook liet hij overtuigend weten dat zijn tot jazzstandard verworden 'Tenor Madness' wel degelijk wortelt in de blues. Rol lins mag vaker komen. Vragen over kunststofkozijnen... BEL DE HOMOZIJNLIJN VOOR GRAJiy NFORMATIE 071 -2222 20 TONEEL.Henk van der Walle is benoemd tot voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen (VNT). Van der Walle bekleedt ook be stuursfuncties bij Poetry Inter national in Rotterdam en Intro- dans in Arnhem. LEIDEN LIDO 1.2, 3, 4 en STUDIO tel 071-124130/133210. Steen straat 39. LIDO 1 Rob Roy 16 jr.dag. 20.15, LIDO 2 Pret-a-Porteral dag. 18 45 en 21.15. LIDO 3 Richie Rich al., wo 1/6 ook 14.30. Boys on the Side 16 jr., dag 18.45,21.15. LIDO 4 Streetfighter 12 jr., dag 18.45. wo 1/6 ook 14.30. Forrest Gump al., dag. 20.45. STUDIO Jungle Book al., dag 19.00 en 21.15; wo 1/6 ook 14.30. LUXOR tel; 071-121239, Sta tionsweg 19 Outbreak 12 jr., dag. 18.45 en 21.30; zo ook 14.30. TRIANON tel: 071-123875. Bree- straat 31. Don Juan t/m woe 19.30, 21.45. De Vliegende Hollander t/m woe 20.00. KIJKHUIS tel: 071-142895, Vrou wenkerksteeg 10. Bullets over Broadway t/m woe 19.30, 21.45. The River Wild wo 20.00, 22.15 ALPHEN AAN DEN RIJN EUROCINEMA tel: 01720-20800, Van Boetzelaerstraat 6. Streetfighter 12 jr., dag. 18.45, 21.15; Nell al., t/m zo 13.45, 18.45, 21.15; di 18.45. 21.15. Outbreak 12 jr., dag. 18.45, 21.30; wo ook 13.45. Forrest Gump al., dag. 20.30. 101 Dalmatiërs al.dag. 18.30; di 16.15 VOORSCHOTEN KINDERBIOSCOOP CC tel: 071 790698, Prinses Marijkelaan 4. Duimelijntjeal., woe 14.00, 15.30 Kuifje en het Haaienmeer al., woe 14.00, 15.30. DEN HAAG ASTA 1 tel: 070-3463500. Spui 27. Don Juan al., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. ASTA 2 Rob Roy 16 jrdag. 13.15, 16 30. 20.30. ASTA 3 An Awfully Big Adventure 16 jr. dag. 13,15, 16.00, 18,45. Legends of the Fall 12 jr., dag. 21.30. BABYLON 1 tel. 070-3471656, naast Centraal Station. Pret-a-porteral., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. BABYLON 2 Farinelli il Castrato 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. BABYLON 3 Forrest Gump 12 jr.dag. 20.30; di ook 13.15, 16.30. De Tasjesdief al., wo 13.15, 16.00. METROPOLE 1 tel. 070 3456756, Carnegielaan 15. Rob Roy 16 jr., dag. 13.15, 17.00,20.30. METROPOLE 2 Affair Play 16 jr.dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. METROPOLE 3 Outbreak 12 jr., dag. 16.00, 18.45, 21.30; diook 13.15. Richie Rich al., wo 13.15. METROPOLE 4 Boys on the Side 12., dag. 16.00, 18.45, 21.30. diook 13.15. 101 Dalmatiërs al., wo 13.15. METROPOLE 5 Muriel's Wedding al., dag. 21.30. 101 Dalmatians al., dag. 13.15, 16.00, 18.45. MOVIEWORLD Kurhausweg 2 Rob Roy 16 jr. The Jungle Book al. Don Juan al Stargate 12 jr. An Awfully Big Adventure 16 jr. Boys on the Side 12 jr. Outbreak 12 jr. Highlander 3, the final conflict 12 jr Streetfighter 12 jr. Pret-a-Porter 12 jr. 101 Dal matiërs al.Dumb and Dumber al. Richie Rich al. Disclosure 'Sex is macht' 12 jr. Malice 16 jr. ODEON 1 tel. 070- 3462400/3462401. Herengracht 13 The Jungle Book al., dag., 13.15, 16.00. 18.45,21.30. ODEON 3 Demon Knight 16 jr., dag. 16.00, 18.45.21.30; madtook 13.15. 101 Dalmatiërs al., wo 13.15. ODEON 4 Riksbioscoop The Real McCoy al dag. 11.45, 14.15, 16.45, 19.15,21.45. Reacties op uitblijven Leidse act Werfpop Een sluitende verklaring voor Ide 'Pinkpop-dip' is volgens [Smeets niet zo moeilijk te vin den. De moordende (inter)nationale concurrentie, in de hand gewerkt door een over- aanbod aan openluchtfestivals ^4in het voorjaar, mist haar uit- W werking niet. „In een straal van W pakweg 150 kilometer rond Zuid-Limburg zijn er in één maand meer dan 750.000 kaart- jes voor popfestivals verkocht. Voeg daarbij dat ook de Rolling Stones eraan komen, en de oor zaak ligt op tafel". Het zijn vooral de 'meelopers' n en de 'hitgevoelige jeugd' die het dit jaar in Landgraaf mas- saai laten afweten, zo conclu- ^■deert de Pinkpop-baas. Een di- r-f reet gevolg van de' 'gewaagde programmering' van de 26e af levering, waarvan het affiche in derdaad niet grossiert in illuste- re namen. Het zijn voor het a leeuwedeel de prille, aanstor- 00 mende rockbands die het op de drafbaan moeten doen. LEIDEN WIM KOEVOET „Laten we hier geen drama van maken." Maar ook: „Uiterst spijtig, dit mag niet nog eens gebeuren". Tussen die twee ui tersten bewegen zich de reac ties van betrokkenen en des kundigen over het uitblijven van een optreden van een Leid se band tijdens het veertiende Werfpopfestival op 9 juli. Wel* leggen de meeste woordvoer ders dit gemis uit als een teken aan de wand: de Leidse popmu ziek is in het slop geraakt. Van de naar schatting 100 Leidse popgroepen is er op dit moment niet een die in de sub top zou kunnen meedraaien. „En dat is het criterium waar aan de Leidse groep die traditie getrouw het festival opent, moet voldoen", zegt Ferry Rigault. Sa men met de stafkracht Tea van der Meer van het Leids Vrije- tijds Centrum (LVC) draaide hij het programma voor Werfpop 1995 in elkaar. Hoewel Rigault, Van der Meer en popjournalist/LVC-bestuur- der/popmuzikant Jan van der Plas negatief oordelen over de huidige stand van zaken, maken zij zich geen zorgen. Met het verstrijken van de tijd, verande ren de omstandigheden. „Bloeiperiodes met groepen als Toy Factory of The Vibe wor den niet door wetmatigheden bepaald, maar komen voort uit een golfbeweging. Klaarblijkelijk zijn de magere jaren aangebro ken," zegt Van der Plas. Toch doet hij een poging. „Leiden heeft geen cultuur op het gebied van hippe bandjes, van die groepen die opstaan op het moment dat het ertoe doet. Ivy Green uit Hazerswoude is een voorbeeld van het type groep waar ik op doel. Die band sloot naadloos aan op de actue le ontwikkelingen in de popmu ziek van dat moment. Maar dat moment is al weer ruim vijftien Bart de Koning, voorzitter van de Leidse Vereniging voor Pop muzikanten (LVP) heeft grote moeite met deze discussie. Hij zit dan ook in een lastig pakket. Zijn LVP is namelijk vertegen woordigd in de stichting die Werfpop organiseert. Ook al is hij niet direct verantwoordelijk voor de programmering van het festival. De Koning wil Van der Meer en Rigault geen verwijten ma ken. „Ik bestrijd dat er geen Leids talent zou zijn. Van mij had de metalgroep Lemming's Edge Werfpop mogen openen. Dat zo weinig amateurbands aansluiting krijgen bij het pro fessionele circuit heeft heel an dere oorzaken. Vooral de drasti sche vermindering van de mo gelijkheden om op te treden speelt een belangrijke rol." Door de nieuwe hinderwet is er bijna niet een Leidse kroeg meer die de bezoekers levende muziek kan voorzetten, stelt De Koning. Kroegbazen kunnen de vereiste geluidswerende maat regelen niet betalen. Ook het beleid van de grotere zalen in Leiden, zoals het LVC en 't Stat- huys, gaat ten koste van de mo gelijkheden om op te treden, meent De Koning. Voorheen konden Leidse groepen het voorprogramma verzorgen van de concerten van bands met landelijke of interna- tionalq bekendheid en zich zo presenteren aan een wat groter publiek. Tegenwoordig bepalen hoofdacts zelf wie er in het voorprogramma staan. Van der Plas deelt de opvat tingen van De Koning niet, net zo min als Van der Meer. Bei den wijzen erop dat de proble men die de LVP-voorzitter aan stipt, ook in andere gemeenten spelen. „En toch gebeuren er in de Bollenstreek interessante dingen - vandaar ook dat Mashed Potatoes uit Noordwijk Werfpop opent", aldus Van der Meer. „Maar daarom hoeft de noodklok nog niet te worden geluid. Leiden is nu niet ineens van de kaart geveegd. Wie weet is het volgend jaar heel anders en staan er ineens twee Leidse bands op Werfpop." recensie •ingrid appels Tentoonstelling acrylaat wand-objecten en sculpture'n van Paul de Bakker Te zien t.m 10/06, di t/m za 9-13 uur, Galerie Art Acrylaat, Nieuwstraat 53a, Leiden, Heldere, strenge wand-objecten beeldende kunstBakker is geïntrigeerd door het opdelen van ruimté. En dan vooral volgens de visie van de astronoom Johannes Kepler (1571-1630). Deze geloofde dat in ieder mens een innerlijke meetkunde schuilt, zoals een spin zijn web weeft zonder hier voor gestudeerd te hebben. De Bakker weet het genade loos heldere materiaal goed te combineren met een helder ontwerp. Uitgebalanceerd en in mooie verhoudingen speelt hij met platte, gebogen en ronde vlakken en lijnen. De hier en daar gekleurde segmenten krij gen een zwaar accent. Ze lijken te zweven, maar zijn deson danks zeer aanwezig. Ondanks deze speelse werking zijn de ontwerpen van De Bakker vaak streng te noemen. Waar hij de constructivistische beeldtraditie weet los te laten zijn de werken van De Bakker persoonlijker. Perspex mag dan kil lijken, maar is in zijn werking einde loos spannend. Naum Gabo begon er mee, in de dertiger en veertiger jaren. Werken met perspex, ook wel genaamd plexiglas of acrylaat. Het leek hèt materiaal te zijn voor beeldhouwkundige doel einden: koel, helder, rationeel, in staat om visies op de ruimte uit te drukken. Toch werd perspex pas in de jaren zestig weer opgepakt, en dan nog mondjesmaat. Het is een moei lijk te bewerken en duur materi aal. Als het dan wordt gebruikt, dan gebeurt dat toch nog vaak in de constructivistische sfeer. Hierop maakt Paul de Bakker geen uitzondering. Zijn werk is sterk geïnspireerd door Naum Gabo en Cesar Domela, en bei den zijn duidelijk aanwezig in zijn objecten en sculpturen. De

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9