Oekraïners gegijzeld, Franse soldaten vrij Paus roept op tot eenheid in 'Ut Unum Sint' NAVO weet geen raad met snelle interventiemacht Buitenland N lagrante schendingen feeneefse Conventies' Eerste foto aardbeving Israëlische reservisten krijgen minder werk JOENSDAG 31 MEI 1995 se zakWoeste branding slaat het schip aan stukken. foto reuter ekt, hi ■id var ,lgens adstow Het oudste houten nog in bedrijf zijnde zeilschip ter a| Tj,yereld, de Maria Assumpta, breekt nadat het in het noorden van e banl*ornwa" °P rotsen is gelopen. Daarbij zou een van de be- ffaire ftanningsleden om het leven zijn gekomen, terwijl een ander reactie01"^ vermist-20 heeft het persbureau Reuter gemeld. ;den i 2reorn™Juppé genoemd in corruptiezaak lositieARus» De naam van de Franse premier Alain Juppé is opgedo- d zou;en in een bericht in het dagblad Libération over corruptie. De le hai>eschuldiging luidt dat hij betrokken was bij een smeergeldzaak le insbnd zijn partij, de RPR. De inhoud van het artikeHs gisteren van aat, merschillende kanten tegengesproken. Volgens de krant is luppé )ben >ij naam genoemd in een faillissementskwestie in Bourg-en- :en uitjresse in het oosten van Frankrijk. Bntse IThina stelt meer pandareservaten in ccntf king China gaat nog eens veertien reservaten voor de met van litsterven bedreigde panda instellen, heeft de Engelstalige krant >men fh'na Daily gisteren bericht. De populatie van de dieren is afge- ls eei*omen en nu 'even in ^et no8 slechts zo'n duizend exem- ir Da/aren' meeste 'n bamboewouden in berggebieden in het Ontwerper Concorde overleden |0nden Sir Archibald Russell, de ontwerper van het supersoni- iche vliegtuig Concorde, is één dag voor zijn 91ste verjaardag iverleden, zo heeft zijn familie gisteren bekendgemaakt. Russell jverleed tijdens zijn slaap in zijn huis in Cornwall in Engeland. Q-Iij stond in de jaren zestig aan het hoofd van het inge- ^ieursteam dat het supersonische verkeersvliegtuig ontwierp. Familie Kennedy verkoopt landhuis ;}jew york» John F. Kennedy gebruikte het landgoed inde miljo- jairswijk Palm Beach in Florida tijdens zijn duizend dagen als ^merikaanse president graag als 'Witte Huis in de winter'. Zijn i|ader Joseph P. Kennedy kocht het in 1933. Tenslotte werd het pandhuis het symbool van het verval van de familie. Het huis is 1 Jiu verkocht aan de bankier John K. Castle uit New York, die niet 3ril zeggen of hij de gevraagde 7 miljoen dollar heeft betaald. \iarlijkse persconferentie Rode Kruis: neve bob kroon (rrespondent latet Internationale Comité van it Rode Kruis verwacht op kor- termijn toegang te krijgen tot 353 gegijzelde blauwhelmen lat! VN-waarnemers in Bosnië, lien verzoek daartoe ligt bij de )snisch-Servische leiders in prille op tafel, en het is alleen kkJjn kwestie van tijd", verklaar- aan ICRC-president Cornelio 1 mmaruga gisteren op zijn irlijkse persconferentie in Ge- j ve. 2 Hoewel het ICRC de verzeke- n hg had gekregen dat de VN- 'ldaten en -waarnemers goed 3;;rden behandeld, zei.Som- laruga dat het 'misbruiken van 2 vangenen als politiek wissel- 1 ld en hun publieke tentoon- ïelling op de televisie' oj^zich- iajlf flagrante schendingen zijn jjn de Geneefse Conventies. iSommaruga schilderde een Jmber beeld over de geloof waardigheid van de internatio- 2>le gemeenschap op humani- i3|r gebied. „We vieren de vijf- jste verjaardag van het einde in de Tweede Wereldoorlog. !>en heette het 'Dit nooit ireer'. Maar gezien de mensont- Sënde drama's in Rwanda, Nederlandse resolutie walvisvangst Nederland dient vandaag op de vergadering van het Internatio nale Walviscomité (IWC) in Du blin een resolutie in, waarin het Noorwegen vraagt onmiddellijk te stoppen met het vangen van walvissen. De resolutie, die mede is on dertekend door Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Duitsland, Ier land, Spanje. Australië, Brazilië, Oostenrijk, India, Nieuw-Zee- land, Oman en Monaco, doet tevens een beroep op het Scan dinavische land om in het alge meen zijn bezwaren te herover wegen tegen een moratorium op de commerciële walvis vangst. Nederland dient de resolutie in tegen de achtergrond van het feit dat Noorwegen een interna tionale overeenkomst opzij heeft geschoven en weer met de vangst van dwergvinvissen is begonnen. Volgens Nederland hebben de Noren tot en met af gelopen maandag intussen 82 dwergvinvissen gevangen. Bij het besluit om de vangst te her openen ging Oslo uit van een rapport dat concludeerde dat het aantal dwergvinvissen in het Noordoosten van de Atlantische Oceaan intussen weer zo is toe genomen dat de vangst gerecht vaardigd is. Crisis rond gevangen blauwhelmen in Bosnië kan nog wel weken duren De crisis rond de gijzeling van ruim 350 blauwhelmen in Bosnië duurt onverminderd voort. De Bosnische Serviërs lieten gisteren bij Sarajevo zes Franse VN-soldaten vrij, maar namen in de Bosnische hoofdstad zeven Oekraï ners in gijzeling. ten. In een brief aan VN-secre- taris-generaal Boutros Ghali heeft de Bosnisch-Servische lei der Karadzic geëist dat de zes door de VN ingestelde 'veilige ZAGREB HANS GERTSEN De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft gezegd dat ex- Britse troepen beperkt zullen gebieden' worden gedemilitari- worden toegelaten, omdat hun taak nog niet duidelijk is en evenmin bekend is of zij onder VN- of Britse vlag zullen opere ren. Izetbegovic heeft het leger opdracht gegeven de Britten toe te laten tot de Britse basis in Gornji Vakuf in Centraal-Bos- nië, maar niet verder te laten reizen. Kennelijk uit angst voor een mogelijke terugtrekking of her groepering van de VN-troepen, die tot een Servische aanval op deze moslim-enclave zou kun nen leiden, stond het Bosnisch regeringsleger gisteren 76 Oek- raïnse blauwhelmen bij Goraz- de niet toe hun basis te verla- seerd. Hij waarschuwde gevolgen van het sturen van meer troepen om de VN-vre desmacht te versterken. „Hoe meer soldaten worden ge stuurd, hoe meer geweld er komt", aldus de brief. De kans is klein dat de gegij zelde VN'ers op korte termijn zullen worden vrijgelaten. Een VN-functionaris in Zagreb zei dat de crisis nog wel dagen of zelfs weken kan duren. De Bosnisch-Servische 'minister' van buitenlandse zaken zei gis teren dat de blauwhelmen 'bin nen twee uur' vrijkomen, als de NAVO belooft geen luchtaanval len meer uit te voeren. De VN houden vooralsnog voet bij stuk: „We zijn niet be reid de optie van luchtaanvallen definitief uit te sluiten", aldus VN-woordvoerder Fred Eckhard gisteren in Zagreb. Tot eventue le nieuwe luchtaanvallen is ove rigens op dit moment niemand bereid, gezien de gevaren voor de honderden gegijzelde VN'ers. De Britse premier John Major waarschuwde de Bosnisch-Ser vische leiders gisteren krachtig. Major zei dat hij Karadzic en bevelhebber generaal Mladic persoonlijk verantwoordelijk stelt voor het lot van de gegijzel de Britse soldaten. Major zei verder dat de Bosnische Serviërs met hun 'buitensporige en door de hele internationale gemeen schap veroordeelde acties' het risico lopen een 'permanente internationale paria-status' te Dit soort krachtige taal en het vertrek van de eerste Britse ver sterkingen voor de VN-vredes- macht leveren vooralsnog geen resultaat op. De Bosnische Ser viërs gooiden de afgelopen da gen nog meer olie op het vuur. Maandag verklaarden ze alle eerder gemaakte afspraken met de Verenigde Naties ongeldig omdat de VN partijdig zou zijn. Volgens een door het Bosnisch-Servische persbureau SRNA uitgegeven verklaring zijn alle vluchten over Servische ge bieden vanaf nu verboden en zullen de Serviërs ook geen doorgang meer verlenen aan hulpkonvooien. Twee NAVO- vliegtuigen die over Sarajevo vlogen, werden door Servisch luchtafweergeschut onder vuur genomen. Zij werden niet ge raakt. Terwijl de diplomatieke span ningen tussen de VN en de Bosnische Serviërs verder oplie pen, bleef het in de meeste 'vei lige zones' gisteren opnieuw ta melijk rustig. Sinds het begin van de crisis rond de gegijzelde blauwhelmen, afgelopen vrij dag, is het aantal beschietingen van de veilige zones beduidend afgenomen. Bosnië, Tsjetsjenië, Afghanistan en Somalië is er van de geloof waardigheid van die gelofte niet veel meer over". Volgens Som- maruga staat de internationale gemeenschap voor een 'moreel bankroet'. Veel van de 185 lan den die de Conventies van Ge- nève hebben ondertekend, lap pen die Conventies aan hun laars. ICRC-delegaties zijn in 32 landen met een oorlogssituatie gestationeerd als hulpverleners en, waar mogelijk, beschermers van de burgerbevolking, krijgs gevangenen en andere slachtof fers van geweld. In ex-Joegosla vië heeft het ICRC alleen al 150 medewerkers. Dat kostte vorig jaar rond een miljard gulden. Dit budget wordt door bijdra gen van regeringen en nationale Rode-Kruis-organisaties wordt gedekt. Als de VN-vredesmacht (UN- PROFOR) uit Bosnië zou wor den teruggetrokken, blijft het ICRC ter plaatse. „Wij worden door alle partijen geaccepteerd en hebben nooit onder VN-be- scherming gewerkt. Wij laten de mensen, die op ons rekenen, nooit in de steek", aldus Som- maruga. moskou Zestig uur na de vernietigende aardbeving op Sachalin zijn gisteren 32 overle venden onder de puinhopen aangetroffen. Tot dusver zijn 377 doden en 372 gewonden geborgen. Niet meer dan 561 inwoners van de stad Neftegorsk, hier op een van de eerste foto's die het Westen bereikten, hebben de ramp overleefd, zo heeft het ministerie van energie meegedeeld. Er zouden nog ongeveer 2.000 mensen onder het puin liggen. foto epa ROME EELCO V CORRESPONDENT In het Vaticaan is gisteren de twaalfde encycliek van paus Jo hannes Paulus II gepresenteerd. Het 114 pagina's tellende docu ment, dat als titel heeft 'Ut Unum Sint' ('dat zij één mogen zijn'), is een oproep aan alle christenen om in het zicht van de viering van de 2000ste ge boortedag van Christus oude geschillen te overbruggen en tot eenheid te komen. Ut Unum §int is de eerste en cycliek sinds het Vaticaanse Concilie die de oecumene als thema heeft. De paus richt zich tot orthodoxen, maar ook pro testanten. Hij vraagt om verge ving voor de fouten die de ka tholieke kerk jn de loop der opzichte van hen heeft gemaakt, maar bevestigt ook het primaat van de paus over de verschillende 'sectoren' van de christelijke religie. Ook kan volgens de paus de 'volle digheid' van de eenheid van alle christenen uiteindelijk alleen bereikt worden binnen het ka tholicisme. Deze opstelling zal een toena dering tussen de verschillende kerken niet vergemakkelijken. Paus Johannes Paulus II zegt echter dat er niet getornd kan worden aan het principe van het primaat van de bisschop van Rome onder de christenen. Hij toont zich wel bereid te dis cussiëren over de praktische toepassing van dit principe. De paus citeert de bevoegd heid die de leider van de chris tenen in Jeruzalem had om be slissingen te nemen van disci plinaire en doctrinaire aard in de begindagen van het christen dom. De encycliek borduurt voort op de apostolische brief 'Het Komende Derde Millenium' die vorig jaar november het licht zag. Elf dagen geleden deed de paus zelf een belangrijke stap door in de Tsjechische repu bliek vergiffenis te vragen aan de protestanten voor het leed dat de vervolgingspraktijken van de katholieke kerk in het verleden hebben veroorzaakt. Modderlawine op sloppenwijk in Brazilië RIO DE JANEIRO «AP Een modderlawine heeft gisteren een sloppenwijk in het noordoosten van Brazi lië bedolven. Zeker vijftien mensen zijn omgekomen en veertig anderen worden vermist. De lawine ontstond toen een vijftig meter hoge aard en wal die boven de wijk uitstak na wekenlange zwa re regenval instortte. Het ongeluk gebeurde in de wijk Bom Jua de Retiro van Salvador, de hoofdstad de staat Bahia, 1.600 kilometer ten noordoosten van Rio de Janeiro. Dertig tot veertig huisjes, die 120 mensen on derdak gaven, werden door de modder overstroomd. NAVO wenst verkiezingen in Tsjetsjenië NOORDWUK-MOSKOU AFP-Rtr-ANP De zestien ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO hebben Rusland gisteren zowel gevraagd de vrije aanvoer van de humanitaire hulp in Tsjetsje nië te garanderen als verkiezin gen te organiseren. „Ook al eerbiedigen wij de territoriale integriteit van de Russische federatie, wij blijven ernstig verontrust over de ont wikkeling van de gebeurtenis sen in Tsjetsjenië, die zoveel leed veroorzaakt en zoveel slachtoffers onder de burgerbe volking maakt", aldus de minis ters in Noordwijk in het slót communiqué op het eind van hun halfjaarlijkse bijeenkomst. „Wij roepen op tot het sluiten van een onmiddellijk staakt- het-vuren en wij vragen de par tijen met de onderhandelingen door te gaan", zo voegen zij er aan toe. Het Russische leger is dieper doorgedrongen in het zuiden van Tsjetsjenië, zo hebben de strijdkrachten gisteren gemeld. Volgens Artsen zonder Grenzen bombarderen de Russen Mar ked. De hulporganisatie, die een ploeg in de stad heeft, heeft er bij de Russische troepen op aangedrongen een eind aan de willekeurige bombardementen te maken. In de afgelopen 24 uur zijn drie Russische militairen ge dood en acht gewond geraakt terwijl er aan de kant van de op standelingen 88 doden zijn ge vallen. Dit heeft een woordvoer der van het Russische opperbe vel in de hoofdstad Grozny ge zegd. Japanse premier eist instemming van parlement TOKYO Rtr-AFP De Japanse premier Murayama heeft laten doorschemeren dat hij nieuwe verkiezingen zal uit schrijven als het parlement niet instemt met een resolutie waar in verontschuldigen worden aangeboden voor de Japanse agressie tijdens de Tweede We reldoorlog. Het is voor het eerst dat de premier zelf uitlatingen doel in die richting. Murayama wil dat het parlement (de Diet) de reso lutie aanvaardt voor het einde van de huidige zittingstermijn op 18 juni. 13| bevoorrading Nederlandse VN'ers in Srebrenica heeft 'topprioriteit' 'io 8gorrespondent eu $De NAVO-ministers hebben gisteren in Noord- 5iwijk nog geen handen en voeten kunnen geven aan een snelle interventiemacht voor Bosnië. yZo'n macht, een idee van de Internationale Con- 3ltactgroep voor ex-Joegoslavië, moet direct kun- 20<nen optreden als opnieuw blauwhelmen in Bos- 36jnië worden bedreigd. De NAVO-ministers kwa- gjmen niet uit de vraag of een interventiemacht de 28iblauwe VN-baret moet dragen of onder het 'commando moet komen van één van de troe- 2|pen leverende landen. 5 De NAVO-bijeenkomst werd volledig over schaduwd door de gijzeling van ruim 350 VN- Jsoldaten in Bosnië door de Bosnische Serviërs 2ien het steeds nijpender probleem van de be voorrading en aflossing van de Nederlandse VN- '°jeenheid in de moslim-enclave Srebrenica. Vol- iilgens minister Van Mierlo van buitenlandse za- ïolken is de bevoorrading van Dutchbat, dat al en- %ele weken op noodrantsoen leeft, nu 'toppriori teit' voor de NAVO geworden. 3j Sinds enkele dagen zou er wel uitzicht zijn op (vervanging van de Nederlandse troepen, die al bijna een jaar in Srebrenica verblijven. Neder land is, kort voor de jongste crisis in Bosnië uit brak, op eigen houtje op zoek gegaan naar aflos sing. De VN bleek niet in staat vervanging te vin den. Volgens Van Mierlo wil Nederland in de ko mende dagen bezien of er extra troepen een compagnie mariniers kunnen worden ge stuurd, nadat Engeland gisteren 1.200 man extra naar Bosnië zond en Frankrijk 2.000 mariniers op het vliegdekschip Foch in de Adriatische Zee stationeerde. In Engeland zijn bovendien 5.000 man van de luchtrpobiele brigade in staat van paraatheid gebracht. De nieuwe Britse en Franse eenheden zijn be doeld als reserve-eenheden om bij nieuwe terro ristische acties tegen de blauwhelmen op te tre den. Ze kunnen eventueel ook worden gebruikt bij een (gedeeltelijke) terugtrekking van de VN uit Bosnië. De Nederlandse troepen zullen hoe dan ook, net als nu, samen optrekken met de Britten. In de Tweede Kamer wordt vanmiddag al over het uitzenden van de mariniers gespro ken. Het lijkt vrijwel zeker dat bij een hergroepe ring van de blauwhelmen in Bosnië naar beter verdedigbare stellingen, de ongewapende VN- waamemers geheel worden teruggetrokken. Dat verklaarde tenminste de Britse minister van bui tenlandse zaken Douglas Hurd in Noordwijk. Hurd zei tevens dat door de VN ingestelde 'veili ge gebieden' als Srebrenica niet aan hun lot zul len worden overgelaten. Van Mierlo toonde zich aan het slot van de bijeenkomst teleurgesteld over het 'bescheiden resultaat'. Volgens hem is het idee van de snelle interventiemacht, die de Contactgroep van de Verenigde Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en Duitsland maandagnacht voorstelde, welis waar positief ontvangen, maar nog lang niet rijp voor uitvoering. Met name de vraag wie deze 'rapid reaction force' moet leiden, is nog onbe antwoord. De Britten zouden de eerste 1.200 nieuwe sol daten die ze sturen, een blauwe baret willen ge ven, maar eisen wel dat een Brit het bevel krijgt. Dat is al zeer ongebruikelijk. Tot nu toe wijzen de VN de bevelhebbers aan. De NAVO-militairen hebben nu opdracht gekregen zo snel mogelijk te onderzoeken wat het gevolg is van een troe penmacht in Bosnië die niet onder VN-vlag ope reert en dus niet aan een VN-mandaat is gebon den. In de Contactgroep is over dat laatste geen uit spraak gedaan. Rusland is er zeer beducht voor dat in Bosnië troepen actief worden waarover het niet indirect via de VN-Veiligheidsraad in New York zeggenschap heeft. In Noordwijk zijn verschillende methodes be sproken om een einde te maken aan het gijze lingsdrama in Bosnië, maar geen van de minis ters wilde uit taktische overwegingen details prijsgeven. Van Mierlo: „Er zitten daar gijzelaars die ieder moment hun portie kunnen krijgen". Volgens hem moesten alle ministers wel 'praten met een klem op de mond'. NAVO-secretaris-ge- neraal Willy Claes noemde de gijzeling van ruim 350 blauwhelmen, onder wie drie Nederlanders, 'een barbaarse en uiterst verwerpelijke daad'. Claes zei dat de NAVO niet zal zwichten: „Wij la ten ons niet intimideren en eisen onmiddellijke vrijlating van de gijzelaars en beëindiging van de bombardementen op moslim-enclaves". Van Mierlo noemde het meest positieve resul taat van Noordwijk nog dat er een nieuwe diplo matieke poging zal worden ondernomen om de Servische president Slobodan Milosevic over te halen tot erkenning van Bosnië-Herzegowina. De Amerikaanse onderhandelaar Frasure reist vandaag naar Belgrado af met, in de woorden van Van Mierlo, 'hopelijk wat meer mogelijkhe den op zak om tot politieke overeenstemming te komen'. ad bloemendaal Door afiiame van het Palestijnse geweld mag niet onopgemerkt blijven", zei hij ook. De nu bijna voltooide bouw van hekwerken om de Israëli sche nederzettingen in de Gaza- strook draagt volgens generaal Vulnai eveneens bij aan de ge- weldsvermindering. Niet alleen in de Gazastrook, die gedeelte lijk onder Palestijns bestuur staat, maar ook op de Westelijke Jordaanoever en in Israël regi streren leger en politie de laatste tijd minder uitingen van Palestijns geweld. Volgens het persbureau AP zullen de Israëlische premier Rabin en PLO-leider Arafat el kaar in juni verscheidene malen ontmoeten om de laatste ge schillen op te lossen, die een ak koord over Palestijnse verkie zingen en een Israëlische troe penterugtrekking uit steden op de westelijke Jordaanoever in de weg staan. Dat hebben Israëli sche en Palestijnse functionaris sen gisteren gezegd. CORRESPONDENT Israëlische reservisten profite ren van een drastische vermin dering van het Palestijnse ge weld in de bezette gebieden. Vanaf morgen wordt hun actie ve reserved ienst teruggebracht van een maand naar maximaal 23 dagen per jaar. Volgens de waarnemend staf chef, generaal-majoor Matan Vilnai, is sinds de Palestijnse terreuraanslag bij Netanya, in januari, het aantal gewelddaden tegen Israëliërs in en buiten de bezette gebieden snel afgeno men. „Het Palestijnse bestuur be grijpt de situatie nu beter en het treedt aanzienlijk effectiever op tegen terreur", vertelde hij in een besloten bijeenkomst van de Knessetcommissie voor bui tenlandse zaken en defensie. „Je kunt wel om meer blijven vragen, maar de vooruitgang

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7