PGGM koopt massaal aandelen Economie Beurs Beurs verwacht nieuwe buitenlandse handelaars ING verkoopt deel van' aandelen bank Barings! WOENSDAG 31 ME11995 ECONOMISCH KORT WILMA INTERNATIONAL heeft de nettowinst vorig jaar door buitengewone lasten zien dalen. Bruto steeg de winst van het bouwconcern van 21,9 tot 40,5 miljoen gulden, maar daar bleef per saldo maar 22,1 miljoen (1993:20,6 miljoen) van over. FORTIS-GROEP, het bank- en verzekeringsconcern, zag in het eerste kwartaal van dit jaar de nettowinst met 12,2 miljoen ECU stijgen tot 121,9 miljoen ECU (249 miljoen gulden). For- tis-Amev, het Nederlandse deel van de Belgisch-Nederlandse groep, boekte een winst van 138,7 miljoen gulden, 10,4 mil joen meer dan in dezelfde pe- riodf vorig jaar. De Belgische poot Fortis-AG boekte een winst van 2,13 miljard frank (115,5 miljoen gulden). KONINKLIJKE SCHELDE, de scheepswerf- en energiecentra lebouwer, heeft het adviesbu reau McKinsey ingeschakeld om de organisatie en het lopen de reorganisatieproces door te lichten. Met de inschakeling van een onafhankelijke deskun dige wil de Schelde zich beter voorbereiden op de voorgeno men beursgang. Die moet bin nen vier of vijf jaar plaatsheb ben. HET DUITSE ALLIANZ, de grootste verzekeraar in Europa, heeft de winst, vorig jaar zien dalen van 1,46 miljard mark tot 1,3 miljard mark. Zonder een malige lasten zou er een winst stijging zijn geweest van onge veer tien procent. Het premie inkomen ging met minder dan een procent omhoog naar 66,1 miljard mark. Allianz kondigde bij de bekendmaking van de cij fers een claimemissie delen aan die ongeveer ander half miljard mark aan kapitaal moet opbrengen. DE STRIJD om overneming van de Zwitserse papier- en vezel producent Holvis heeft zich ver scherpt. Het Amerikaanse con cern International Paper liet zondag weten het bod van de Britse BBA Group te zullen overtreffen. International Paper bracht eerder een vijandig bod uit van 435 Zwitserse frank per aandeel, maar BBA kwam ver volgens met een offerte van 500 frank per aandeel ofwel in totaal 466 miljoen frank (630 miljoen gulden). Holvis steunde het Britse bod. JAPAN AIR LINES (JAL) heeft in het eind maart afgelopen boek jaar een winst voor belasting ge boekt van 2,8 miljard yen (52 miljoen gulden) in vergelijking met een verlies van 26,1 /niljard yen in het voorgaande jaar. De omzet van de Japanse lucht vaartmaatschappij groeide van 982,3 miljard yen tot een biljoen yen (18,5 miljard gulden). JAL verwacht over het lopende jaar een winst voor belasting van drie miljard yen op een omzet van 1,1 biljoen yen. DEUTSCHE BANK, de grootste bank van Duitsland, neemt voor 200 miljard lire'(190 miljoen gulden) een belang van 51,1 procent in de Italiaanse vermo gensbeheerder Finanza Futuro. De deelneming wordt overgenomen van Cofïde, een houdstermaatschappij van de zakenman Carlo de Benedetti. Deutsche Bank brengt een openbaar bod uit op de rest van de aandelen. Finanza Futuro beheert omgerekend 8,6 miljard gulden aan vermogens. Fonds wil rendement verbeteren om premies niet te verhogen PGGM, het' pensioenfonds voor de zorgsector, wil zijn vermogen van ruim vijftig miljard gulden binnen drie jaar voor meer dan de helft in aandelen beleggen. Op het ogenblik ligt nog niet eenderde van het vermogen vast in aandelen. Het fondsbestuur verwacht van de nieuwe strategie een beter rendement, waardoor de pensioen premies niet hoeven te worden verhoogd. Zeistgpddrs. D. de Beus vormen de aan- delenbeurzen in de rest van de wereld zo'n grote markt dat de koopdrift van het fonds daar geen prijsopdrijvende effecten teweeg zal brengen. Tegenover bijna een verdub beling van het pakket aandelen (straks vijftig tot zestig procent van het vermogen tegen 32 pro cent nü) zal een scherpe daling staan van de beleggingen in 'vastrentende waarden' (obliga ties en andere leningen). Op het ogenblik heeft het PGGM 53 Om te voorkomen dat de Am sterdamse Effectenbeurs zou doldraaien als gevolg van mas sale aankopen door PGGM, zoekt het pensioenfonds voor zijn nieuwe aandelenbeleggin gen vooral buitenlandse beur zen op. Van het vermogen dat in aandelen wordt gestoken, zal ongeveer twintig procent in Ne derland worden belegd. De rest gaat naar het buitenland. Vol gens PGGM's hoofddirecteur procent van zijn vermogen in obligaties en andere leningsvor- men zitten. Dat moet straks da len tot 25 a 35 procent. Het zal vooral betekenen dat het fonds veel minder gretig zal inschrij ven op staatsleningen. PGGM is overigens niet het enige pensioenfonds dat zijn beleggingen verschuift van obli gaties naar aandelen. Volgens berekeningen levert beleggen in aandelen op den duur meer rendement op dan wanneer het geld wordt vastgelegd in de 'vastrentende waarden Uit het gisteren gepresenteer de jaarverslag van PGGM blijkt dat het fonds er door de koers dalingen op de effectenbeurzen (en door schommelingen in de valutakoersen) er zes procent bij in is geschoten. Hetzelfde gebeurde overigens/net de obli gaties waarvan de beurswaarde door de toen stijgende rente be hoorlijk zakte. Over het geheel genomen kwam het rendement van de PGGM-beleggingen uit op nul. Het verlies op de aandelen en obligaties werd goedgemaakt door de opbrengsten uit hypo theken, (andere) leningen, her verzekeringen en deposito's. Hoewel uiterst voorzichtig durf de De Beus voor 1995 betere uitkomsten te voorspellen. „Overigens is voor een pen sioenfonds de rendementsont wikkeling op langere termijn van meer belang", zo voegde hij eraan toe. „Sinds 1970 hebben de beleggingen van het fonds per jaar gemiddeld 8,3 procent opgebracht." amsterdam gpd Volgend jaar zet de Amsterdam se effectenbeurs de deur wijd open voor buitenlandse leden. Als gevolg van een Europese richtlijn mogen buitenlandse banken en effectenhuizen, die in eigen land een Europees beurspaspoort krijgen, in de an dere landen van de Europese Unie ook handelen. De beurs verwacht dat in eerste instantie Britse partijen zich aanmelden. Er liggen inmiddels zo'n vijf tien tot twintig verzoeken uit onder meer Zwitserland, de Verenigde Staten, Duitsland en Frankrijk. Momenteel heeft de beurs zeventien buitenlandse leden, die verplicht zijn kantoor te houden in Nederland. Onder de nieuwe regel is dat kantoor niet langer verplicht. Uit het jaarverslag blijkt dat de Amsterdamse beurs er dank zij de nieuwe supercomputer in is geslaagd verlies van handel aan de Londense beurs tegen te gaan. Ongeveer 65 procent van Nederlandse aandelen en obli gaties van bedrijven wordt in Amsterdam verhandeld, tegen lagere kosten dan bij de Britse concurrentie. De omzetten op de beurs lo pen flink op, maar hebben nog niet het recordniveau van vorig jaar gehaald. In de eerste vier maanden van dit jaar ging op de beurs voor 112 miljard gul den aan aandelen over de toon bank, tegen 128 miljard in de zelfde periode vorig jaar. De handel in obligaties en leningen bereikte tot en met april dit jaar een niveau van 336 miljard gul den, 20 miljard minder dan vo rig jaar. Over heel 1994 werd op de beurs voor 312 miljard gul den aan .aandelen omgezet en 848 miljard aan obligaties. Volgens het jaarverslag was de Amsterdamse beurs in 1994 één van de weinige waar het ge middelde koersniveau bijna niet omlaag ging. Alleen de beurzen in Scandinavië, Portugal, Italië, de Verenigde Staten en Japan boekten bescheiden winsten. Helsinki (plus 16,7 procent) scoorde het best. De omzet van Beursplein 5 steeg vorig jaar met bijna een Aan Amerikaanse Dillon Read Het totale aandelenkapip van Dillon Read bedraagt I miljoen dollar, ongeveer miljoen gulden. ING wil zeggen wat de verkoop deelneming heeft opgeleverd Gisteren werd verder bekf dat de ING Groep haar effectf activiteiten onderbrengt bij rings. Dit bedrijfsonderJ wordt voortaan vanuit Lonfl en niet meer vanuit Amsterq aangestuurd. Het Singaporese team daF ondergang van de Britse zakWi bank Barings onderzoekt, h( twijfels over de alertheid vaij Bank of England. Volgens AB Britse krant Financial Tiifei heeft de Britse centrale ban!01 de aanloop van de affaire |ia jaar gewacht met een reactievo vragen van directieleden i Barings. Die wilden meer wdG- over de regelgeving rond' dekking van derivatenpositiejAR De Bank of England zou;er riskante posities bij de harjes in vernuftige financiële insbn menten niet alleen te laat, mer ook onvoldoende hebben >ij oordeeld. Dat zou blijken uitjre terviews die de Singaporese i derzoekers met dertig Britse L,, trokkenen hielden. LJ De resultaten van het ond zoek door de Britse centir^ De Britse zakenbank Barings, onderdeel van de Nederlandse ING Groep, heeft de helft van de aandelen Dillon Read verkocht. De samenwerking van deze Amerikaanse investeringsbank met de Britse en Nederlandse collega's blijft gehandhaafd. Barings heeft de aandelen te- rugverkocht aan het Ameri kaanse bedrijf. Hierdoor daalt het belang van Barings van veertig procent naar iets minder dan 25 procent. De terugver- kochte aandelen kunnen niet meer worden verhandeld. De Amerikanen hebben een optie om ook de rest van de deelne ming terug te kopen. Deze optie loopt in juni 1997 af. kwart. Van de grotere beurzen deed alleen Milaan het beter. De kleine beurs van Athene brak alle records en verdubbel de de omzet. Luxemburg, Oslo, Zürich, Tokyo en Singapore kampten in 1994 met flink te ruglopende omzetten. Dat ook de beurs aan de han del geld overhoudt blijkt uit de winst van 9,6 miljoen gulden die de Effectenbeurs vorig jaar boekte. Dit bedrag wordt bij de i gestopt. bank n< debacle juni r de oorzaak i an Barings komen fn buiten zoals eerP1

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6