Eigen risico ziekenzorg kansloos Sudirmans ingetrokken ontslagbrief galmt nog na Binnenland Schmitz opent Harteborgt edrijven bang voor Russische maffia Velen vergeten hun werkgever kopie van paspoort te geven -4 ENSDAG 31 MEI 1995 ïemeente Rosmalen voorlopig gered Rosmalen blijft voorlopig als zelfstandige gemeente b de kaart van Nederland prijken en hoeft niet samen te gaan iet grote broer Den Bosch. Dat is de uitkomst van het debat, steren in de Eerste Kamer, over de gemeentelijke herindeling in de twee Brabantse plaatsen. Staatssecretaris Van de Vonder- >ort van binnenlandse zaken heeft haar herindelingsvoorstel ingehouden en gaat ermee terug naar het kabinet. Kaartjesautomaten NS riskant' ;n haag De Consumentenbond vindt dat de Nederlandse voorwegen hun kaartjesautomaten zodanig moeten aanpas- in, dat de reiziger zijn pincode kan intikken zonder dat ande- in kunnen zien welke cijfers hij intoetst. De huidige kaartauto- laten zijn onvoldoende afgeschermd, meent de bond. In een 'ief aan de NS schrijft directeur Westendorp dat een aantal van jn leden in de trein of op het perron is beroofd van hun pasje aarmee ze kort tevoren een kaartje hadden gekocht. In alle ge- illen is met de gestolen pas geld opgenomen doordat de dief ch „door mee te kijken" bij de kaartjesautomaat de pincode :ad ejgen gemaakt. lan steelt voor tonnen gereedschap inschoten De politie in het Groningse Winschoten heeft een ï-jarige man uit Oude Pekela gearresteerd die in de afgelopen (vee jaar voor enkele honderdduizenden guldens aan gereed- chap, tractoren, aanhangwagens en een mini-graafmachine eeft gestolen. Hij pleegde de diefstallen in de drie noordelijke rovincies, in het westen van het land en in Duitsland. teclameprijs voor Freddy Heineken u Freddy Heineken is Europees reclameman van het jaar. ij ontvangt die onderscheiding over drie weken in het Zuid- anse Cannes tijdens een internationaal reclamefestival. Heine- :n (71) krijgt de prijs wegens de hoge kwaliteit van zijn recla- ecampagnes en het succes van de gelijknamige onderneming. Dor het festival zijn 4.211 spotjes en 4.338 gedrukte reclame-ui- ngen uit de hele wereld ingezonden. Veer intensive care voor huisdieren trecht Goed nieuws voor acuut zieke honden, katten en an- |ere kleine huisdieren. Ze kunnen over een week weer terecht de speciaal voor hen bestemde afdeling intensive care in trecht. De Universiteitskliniek voor Gezelschapsdieren, die de in Nederland unieke huisdieren-IC bestiert, is klaar met de rbouwing. De behandelingsruimte doet niets onder voor een voor mensen. Alleen bedden ontbreken. Daarvoor in de aats zijn er met glas afgeschermde kooien waar de honden en itten kunnen verblijven na een ernstig ongeval, een zware chi- rgische ingreep of spontane hartklachten. Verder heeft de IC ider meer hartbewakingsapparatuur en een dierenapotheek. PvdA komt met eigen plan Er komt waarschijnlijk geen eigen risico van 200 gulden in de gezondheidszorg. Van de regeringsfracties zal slechts de WD dit voorstel van minister Borst (D66) steu nen. Ook oppositiepartij CDA heeft bezwaren, zodat er geen kamermeerderheid voor is. Vanavond en morgen buigt de Tweede Kamer zich over de toekomst van de ge zondheidszorg. Door het sneuvelen van het ei gen risico komt er"vrijwel niets terecht van de plannen die Borst enkele maanden geleden presenteerde en waarmee ze de komende jaren vier miljard gul den wil bezuinigen. Onlangs besloot Borst al terug te komen op haar voorstel de pil uit het ziekenfonds te halen. Te vens zal ze onder druk van di verse fracties haar maatregel moeten herzien om de fysiothe rapie nog maar voor de helft te vergoeden aangezien die maat regel oneerlijk wordt gevonden voor chronische patiënten. Om toch 200 miljoen gulden te snoeien op de fysiotherapie wil ze nu dat voor andere dan chro nisch zieke patiënten alleen de eerste tien a elf behandelingen nog worden vergoed. Een ander belangrijk voorne medicijnprijzen, miljoen guide 'jna alle Nederlandse ondernemers slachtoffer van afpersing alle Nederlandse bedrijven die zaken doen in landen van de voormalige Sovjetunie wordt 70 icent gegarandeerd slachtoffer van bedreiging afpersing door misdaadbendes. Sommigen la- het zich overkomen als een soort 'bedrijfsrisi- anderen trekken zich terug uit Rusland en an- e landen. Maar de meesten zwijgen. Dit zeg de makers van het VARA-programma Impact morgenavond is gewijd aan criminelen in de den die vroeger de Sovjetunie vormden. Ger van Westing en Els Lansdorp ondervroegen zo'n honderd Nederlandse bedrijven met vesti gingen ter plekke. Geen vari de woordvoerders wilde echter aan het programma meewerken uit vrees voor wraaknemingen. Het Nederlands Centrum voor Handelsbevor dering (NCH) bevestigt de juistheid van dit beeld van bedreiging en afpersing. „Geen bedrijf geeft open en bloot toe dat het betaalt. Maar het ge beurt, dat weet ik", aldus H. van Buren van het NCH. zuinigd. Producenten van ge- neesmiddefen verzetten zich hier fel tegen, zodat er voorals nog niets van terecht dreigt te komen. De enige maatregel die is uit gevoerd, is de verdwijning van de tandarts uit het ziekenfonds. Ziekenfondspatiënten moeten zich sinds 1 januari aanvullend verzekeren tegen die kosten. Maar veel verzekerden weten dit niet weten en zijn daardoor onverzekerd. De PvdA heeft er spijt van dat ze deze maatregel heeft gesteund. Mede daarom verzet de frac tie zich tegen invoering van een eigen risico van 200 gulden, waarmee de minister 900 mil joen wil bezuinigen. Met D66 vindt de PvdA dit voorstel onac ceptabel. omdat vooral mensen met lage inkomens de dupe worden, D66 heeft een alterna tief, waarin het eigen risico niet geldt voor mensen met een in komen tot 30.000 gulden bruto per jaar. Daarboven zou een be perkt eigen risco gaan gelden. Het CDA voelt wel iets voor dit plan, de WD niet. De PvdA noemt het idee bij monde van woordvoerder Oud- kerk „wel sympathiek", maar vindt het niet voldoende. Daar om komt de fractie in het najaar met een eigen alternatief, waar mee ook 900 miljoen te bespa ren is zonder dat patiënten daarvoor iets hoeven te betalen. Volgens Oudkerk kan de bezui niging worden bereikt door meer efficiëntie: „Alleen al door mensen niet onnodig lang in een ziekenhuis of verpleeghuis te laten liggen, kan er honder den miljoenen worden be- spijkenisse Een blik op de binnenplaats van de nieuwe rijksinrichting v Spijkenisse. Staatssecretaris Schmitz van justitie heeft De Harteborgt v >r jeugdigen De Harteborgt it foto anp arthur bastiaanse Controle zal waarschijnlijk zo 'n vaai! niet lopen Veel werknemers hebben nog geen kopie van hun paspoort ingeleverd bij hun baas, hoewel dat wettelijk wel moet. Van daag, 31 mei, is de laatste inle verdag. Wie heeft geweigerd of vergeetachtig is gebleken, kan worden gestraft. De werkgever zou over het salaris vanaf juni 60 procent loonbelasting moe ten gaan inhouden, het hoogste tarief. Werknemer en bedrijf lo pen bovendien de kans op een boete van 25.000 gulden of vier jaar gevangenisstraf. Maar zover zal het voorlopig niet komen, want de meeste werkgevers gaan ervan uit dat er nauwelijks gecontroleerd gaat worden. Bovendien wordt ern stig getwijfeld aan de mogelijk heden van de 'harde lijn' die de wetgever het bedrijfsleven heeft Veel bedrijven worstelen met de vraag of ze de 'boeman' moeten spelen voor hun werk nemers of achter hun personeel moeten gaan staan, dat met de verplichte identificatie loopje heeft genomen. Vorig jaar nam de Tweede Kamer de wet aan die de werk nemers verplicht een kopie van een geldig identificatiebewijs ip te leveren bij de werkgever. De achtergrond was de strijd tegen belastingfraude en zwartwer kers. In het dossier van iedere werknemer moet nu bij perso neelszaken een identificatiebe wijs met foto aanwezig zijn. „Wij hebben al enkele werk nemers aan de lijn gehad, die om bijstand hebben gevraagd bij hun principiële weigering", zegt juridisch adviseur Van der Molen van het FNV. „De rege ling is niet zo vrijblijvend als sommige mensen willen gelo ven. We zijn het eens met de bedoeling van de wet, maar we zetten vraagtekens bij de uit voering. Er is geen regeltje voor de 'gewetensbezwaarden'. We kunnen de mensen alleen maar adviseren bij de rechter het ge vecht aan te gaan". De vraag is dan tegen wie: tegen de werkge ver of tegen de overheid. Woordvoerder Van der Hoven van Genderen van de werkge versorganisaties VNO/NCW vindt, dat de werkgevers niet de boeman moeten spelen. Er heb ben zich volgens hem al enige bedrijven gemeld die weigeren hun personeelsleden sancties op te leggen. VNO/NCW verwacht overi gens 'dat de soep niet zo heet gegeten wordt'. Bij persoonlijke benadering blijken veel aanvan kelijke weigeraars of vergeet- achtigen toch bereid te voldoen aan de wettelijke verplichting. Overigens geeft ook het mi nisterie van financiën, waaron der de Belastingsienst valt, aan dat het zo'n vaart niet zal lopen met controles, vervolging of strafmaatregelen. Er wordt wel gecontroleerd, maar dat gebeurt voornamelijk terloops. Er gaat geen ambtenaar speciaal op pad om de paspoortkopieën in een bedrijf te gaan vergelijken met de gezichten die hij tegen komt. Kamer wil toch meer controle geheime dienst Met een meerderheid van één stem heeft de Tweede Kamer gisteren besloten dat de parle mentaire controle op de gehei me diensten een breder karak ter krijgt. Het gaat hoofdzakelijk om de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD), de Militaire Inlichtingendienst (MID) en de inlichtingendiensten van de re cherche. Het besluit betekent dat ook kleinere kamerfracties toegang krijgen tot het geheime overleg met de regering over het werk van de inlichtingendiensten. Een week geleden was er nog geen meerderheid voor dit plan. Van de 135 aanwezige kamer leden stemden 68 voor en 67 te gen meer controle. 'Ja' zeiden PvdA, D66, de kleine christelijke fracties, het AOV en de SP. Te gen stemden CDA, WD, Groen- Links en de CD. Nu zitten alleen de fractielei ders van PvdA, CDA, WD en D66 in de speciale overleg groep. Indienster Scheltema (D66) van de aangenomen mo tie wil de commissie uitbreiden tot de acht grootste fracties. De Tweede Kamer telt i teel dertien. Nietsvermoedende man wint alsnog auto met de Lotto De eigenaar van het Lottofor mulier waarop vorige week een auto viel, heeft zich gisteren ge meld. W. Stevens uit Wormer- veer kwam aanvankelijk zijn prijs niet opeisen. Een buurman attendeerde hem op een kran- tebericht waarin stond dat de Lotto degene zocht die vrijdag morgen 26 mei het winnende lot bij een sigarenwinkel in Wormerveer had ingeleverd. Stevens had maandag wel in de krant gelezen dat er een auto op het extra nummer van zijn lot was gevallen, maar hij had achter dat nummer 'nee' inge vuld, wat betekende dat hij met dat nummer niet meespeelde. In de winkel kreeg hij te horen dat dat in dit geval niet uit maakte. Nederlandse ambtenaar Van Goudoever voorzag al in 1949 waarmee Indonesië in 1995 worstelt )en haag-jakarta ronald frisart ndië wordt in 1949 snel Indo- Sinds augustus geldt een lestand, maar Indonesische roepen gaan aan de wandel en lrijven de Indische legertop tot vanhoop. Nederlandse realis- beseffen dat terugslaan een lolitieke ramp zou betekenen, imdat Den Haag dan links en echts om de oren zou krijgen 'ah de Veiligheidsraad. En lommige Nederlanders voor den al in 1949 de machtscon- itellatie die Indonesië in 1995 ïog steeds beheerst. Guerrilla- eider Nasution bevestigt te- :nover deze krant hun gelijk. In mei 1949 sloten de Neder- andse diplomaat Van Roijen zijn Indonesische tegenvoe- Roem een akkoord dat de veg opende naar een bestand soevereiniteitsoverdracht, ioekarno, Hatta en anderen eerden op 6 juli terug in het loor Nederland ontruimde Yo- jyakarta. Onder toezicht van de /erenigde Naties werd de prak tische uitvoering van het be- itand geregeld en op 23 augus- :us werd de Ronde-Tafelconfe- entie geopend in de Haagse tidderzaal. Met de diplomaten aan het •oer leek het koloniale drama :och nog betrekkelijk soepel te vorden afgerond. Maar er a een kink in de kabel toen iet bestand op Java en Suma- eenmaal was ingegaan. *Mi- ire posities, zo was afgespro- i, mochten niet worden ver- leterd ten koste van de tegen- itander. Nederlandse troepen fielden zich eraan, maar het lepublikeinse leger (TNI) rukte ':onder een schot te lossen op ïn sloot de Nederlanders in. Zo itaat het althans in Nederland- ;e diplomatieke telegrammen fit die tijd. Na het overlijden van gene- aal Spoor (mei 1949) was het ndische commando overge- op zijn tweede man, Juurman van Vreeden. Waar poor uiteindelijk begreep dat /oor de Haagse politiek geen "ternatief bestond, bleef Van A.H. Nasution (76), nog herstellende van een oogoperatie die hij dit jaar onderging in het Amsterdamse AMC. Het schilderij links stelt de toen 40-jarige Nasution en diens echtgenote voor. Op het schilderij rechts staat hun dochtertje, dat bij in 1965 bij een poging tot staatsgreep op 5-jarige leeftijd de dood vond. Nasution zelf bracht het er destijds op het nippertje levend af. foto rönald frisart Vreeden de militaire trom roe ren. Omsingeling van zijn troe pen door niet-schietende TNI'ers maakten dat hij een klap wilde uitdelen. De generaals trokken echter aan het kortste eind. In de woorden van onderhandelaar De Beus: „Het keerpunt vorm de de vergadering met de leger commandanten op dinsdag (16 augustus 1949, RF), waarin de vier generaals verklaarden dat het onverantwoord was indien men niet binnen 48 uur tot mi litaire 'afweeractie' overging. Hiermee overspeelden zij hun hand, aangezien Lovink (de hoogste Nederlandse gezags drager in Indië, RF) zeer wel in zag dat dit internationaal niet ging. Sindsdien zijn de mati gende invloeden aan de win nende hand". Ambtenaar Van Goudoever meende trouwens dat het op rukken van de TNI vaak simpel te verklaren viel: „Ook kpmt nogal eens de toestand voor dat de TNI-troepen alleen maar om verzorging en om Welfare vra gen! Geef hun te eten, geef ze behoorlijke kleding en éen ro kertje met een zakcentje en je hebt bij wijze van spreken geen kind aan ze". Blijft de vraag of TNI-infiltra- tie slechts het initiatief van plaatselijke bevelhebbers was of, zoals Buurman van Vreeden meende, in Yogya was bekok stoofd. De enige nog levende hoofdrolspeler van toen is ge neraal b.d. Abdul Haris Nasu tion (76), bedenker van de Indonesische guerrillatactiek. ,,U kunt schrijven", zegt hij als hij me naar de voordeur van zijn woning begeleidt, „dat on ze infiltratie in zekere zin was georganiseerd. Maar dat was van beide kanten zo." Hoe nu? Uit Nederlandse stukken blijkt dat Yogya de boel saboteerde, Soekarno op Bangka, waar hij was geïnterneerd tuseen de tweede politionele actie en het moment in 1949 dat hij weer naar Yogyakar- ta kon terugkeren. foto archief Sudirman op een foto die te zien is in het legermuseum in Jakarta, foto ronald frisart terwijl Nederland zich keurig aan het bestand hield. Nasution: „We hebben die infiltratie niet gecoördineerd, maar het kwam ook niet uit de lucht vallen. Het lag in het ver lengde van orders die ik al eer der had gegeven. Mijn uit gangspunt was: geen terrein prijsgeven. En ja, die jongens gingen natuurlijk niet stilzitten. Die gingen Nederlandse eenhe den insluiten. Natuurlijk hield dat een risico in voor de onder handelingen. Maar voor ons gold: we weten dat we vrij wor den; we winnen toch. En er wa ren aan de andere kant ook in structies. Bijvoorbeeld van Mollinger (een Nederlandse troepencommandant, RF) om de TNI op Midden-Java te iso leren in voedselarme gebieden. Dat zal in Nederland wel ner gens worden vermeld, maar ik heb die order zwart op wit in handen gehad. Die was me toe gespeeld door mijn comman dant in Banyumas". Kon dan de TNI zijn gang gaan, terwijl de politieke top van de Republiek wist dat Indo nesië tegenover de Verenigde Naties goede wil moest tonen om snel van het koloniale be wind af te raken? Ja, dat kon het Indonesische leger zich kennelijk permitteren. De Ne derlandse ambtenaar Van Goudoever toont zich een scherp waarnemer als hij in juli 1949 in Yogya noteert: „De ten tara (TNI, RE) is zich haar posi tie niet alleen als macht in de staat, doch vooral als vertegen woordiger en handhaver van het vrijheidsideaal en daardoor als ruggegraat van de herstelde Republiek ten volle bewust. Het komt mij voor dat elk beleid met deze blijvende realiteit re kening zal moeten houden". Van Goudoever voorzag dat het leger in Indonesië de eerste viool zou speten en hij had het bij het rechte eind, zo blijkt uit het relaas van Nasution. Na de legendarische Sudirman was hij in 1949 de tweede man bin nen de TNI. Over juli/augustus 1949 vertelt hij: „Mijn voorstel was: staakt-het-vuren en geen terrein prijsgeven. Maar het ka binet had dat nog niet met Ne derland geregeld. Sudirman en ik gingen daarom naar Soekar no. Die begon zijn strategie uit te leggen. Ik zie nog hoe Sudir man, kin rustend op zijn stok, zat te luisteren en toen zei: 'Eerst de uitvoering goed rege len, pas dan kan het bestand ingaan. Anders moet ik mijn functie neerleggen'." „Daar schrok Soekarno van. Hij wond zich steeds meer op, begon helemaal te zweten. Het bestand móét er komen, zei hij. Maar Sudirman hield vol: ik trek me terug om de regering niet voor de voeten te lopen. Toen zei Bung Karno, om Su dirman een slag voor te zijn: Morgen zal ik voor de radio het bestand afkondigen en meteen bekendmaken dat Bung Karno en Bung Hatta aftreden om als gewone burgers onder leiding van het leger de strijd voort te zetten." „Stel je voor", betoogt Nasu tion, „dat Soekarno en Hatta zouden aftreden. Dan zou de Republiek zonder politieke lei ding zitten! We gingen uiteen en ik zat thuis te piekeren. Toen kwam de adjudant van Sudirman vragen of ik wilde komen. Bij mijn aankomst gaf de adjudant me de ontslagbrief van Sudirman. Die had nij al geschreven, maar hij had wel tegen zijn adjudant gezegd: 'Nas moet hem eerst lezen'. Ik vond het heel ernstig. Ook om dat, als Sudirman zou terugtre den, ik hem zou moeten opvol gen. Dus ik zei tegen Sudirman: 'Volgens mij moet de eenheid van de politieke en de militaire leiding voorop staan'. Sudir man zei eerst niks, maar ik zag hem wel piekeren. En na een tijdje zei hij: 'Ik denk dat je ge lijk hebt'. Toen heeft hij zijn ontslagbrief ingetrokken." „Daarmee", zegt Nasution, „stond dus vast dat we als leger zouden gehoorzamen aan de politieke leiding". Voor dat mo ment, ja. Maar Nasution voegt er iets belangrijks aan toe:.La ter heb ik in orders en toespra ken stukjes geciteerd uit die brief van Sudirman. Hij stelde vast dat de TNI het enige appa raat was dat de Republiek con tinuïteit had gegeven".In 1958 formuleerde Nasution op basis- daarvan zijn middenweg-con cept, wat inhield dat het leger niet louter een instrument in handen van de regering was, maar ook een eigen maat schappelijke functie had. In 1966 werd dat aangescherpt tot de dwifungsi (dubbelfunctie) van de strijdkrachten. Met als resultaat dat tegenwoordig niet de politiek, maar het leger in laatste instantie in Indonesië de dienst uitmaakt. Al vindt Nasution dat veel te ver gaan. Dr. P.J. Drooglever, drs. M.J.B. Schouten: Officiële Bescheiden Betreffende de Nederlands- Indonesische Betrekkingen 1945-1950. Negentiende deel. Uitg.: Instituut voor Neder landse Geschiedenis, 's-Gra- venhage 1994. Prijs f95,00. ISBN 90-5216-060-0.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5