k Samenleving heeft geen boodschap voor jeugd Deze maand word je slapend rijk bij Dormaël Schopte Jet hem nou wel of niet? Binnenland fcaad krijgt meer invloed lij benoeming burgemeester NV betwijfelt of 'cadeau' vel extra banen oplevert Protest tegen seksueel geweld ■3 .bmaëiModeCheque 3*6 OENSDAG 31 ME11995 3 dw# Dode bij steekpartij in Breda Ireda Een 33-jarige Bredanaar is gisteravond bij een steekpartij h zijn woonplaats zo ernstig gewond geraakt dat hij later in het jiekenhuis is overleden. Een voorbijganger vond het hevig )l< ledende slachtoffer op het trottoir van een straat vlakbij het ptgaanscentrum van de stad. Over de aanleiding van de steek partij en de identiteit van de dader is de politie niets bekend. Brand verwoest deel potgrondbedrijf jnoERDUKEen felle brand in Ego Potgrondbedrijf Bleiswijk op jet industrieterrein van Moerdijk heeft vanmorgen vroeg twee 3<fan de drie loodsen verwoest. Een aangrenzend kantoor bleef respaard. Het nablussen duurde bijna de hele dag. Bij de brand [ntstond veel rook, maar die was volgens de politie niet schade- Ijk. Het bedrijf schat dat de schade in de vele miljoen guldens oopt. Dlvarit-zaak kost Nutricia 40 miljoen oetermeer» De Olvarit-affaire heeft het voedingsmiddelencon- :ern Nutricia momenteel al 40 miljoen gulden schade berok- ;end. Dit maakte president-directeur J. van.der Wielen gisteren iet zij) Jebet zwar|,ekend tijdens de algemene aandeelhoudersvergadering in Zoe- lermeer. De omzet van Olvarit baby- en peutervoeding komt n rP |°'ëens de topman van Nutricia pas dit jaar weer terug op het ;n dejU(je njveau jn november 1993 moest Nutricia tien miljoen pot- tstaarUg met varkens- en rundvlees terugnemen en vernietigen omdat |.zie keuringsdienst in enkele potjes sporen had gevonden van een elkaantsmettingsmiddel. 4jk ingenieur in Spanje gevonden randt gat ii :n dat)ELFT* De Delftse ingenieur C. Brakman, die sinds begin augus- ys vorig jaar in Spanje werd vermist, is deze week dood gevon- terbefen- Een herder ontdekte zijn stoffelijk overschot in de buurt nder tfan het Noordspaanse Cain. Een woordvoerster van de Techni- te soldche Universiteit in Delft heeft dit vandaag bevestigd. Aangeno- Jan tonen wordt dat de ingenieur is overleden na een val. :k Wie ondei Ik ga fJ haag gpd-a heb h iet langer de kVing koningin, maar de gemeen- ïaddeaad krijgt het recht de minis- et een van binnenlandse zaken een men jnbeveling te doen over de be- „Majeming van een nieuwe bur geen imeester. De i. Bo\t koningin geeft schrikfechts advies. De moqaagt de kandidaat voor aan de het öoon, die vervolgens benoemt, een bet kabinet heeft hierover een •incipebesluit genomen. Nu mag een vertrouwens- vliet (mmissie uit de gemeenteraad in aanbeveling aan de com- pssaris van de koningin doen. ie beslist dan welke aanbeve ling hij aan de regering doet. Door de raad een zelfstandig aanbevelingsrecht te geven, wordt de rol van de commissa ris van de koningin terugge drongen. Voor de benoemingen van commissarissen van de ko ningin wordt een soortgelijke regeling getroffen. Gemeenteraden krijgen ook meer zeggenschap over herbe noeming en ontslag van de bur gemeester. Om te voorkomen dat burgemeesters al te gemak kelijk afl'n de kant worden gezet, overweegt het kabinet de uitke ring voor een ontslagen burge meester ten laste van de ge meente te laten komen. werkgevers volgend jaar een be lastingaftrek van 1.100 gulden per werknemer te geven. Voor werknemers die het minimum loon of iets meer verdienen, krijgt de werkgever er nog eens een aftrek van 900 gulden bij. De maatregelen kosten 2,25 miljard gulden. Het pakket is een compromis tussen de ministers Melkert (PvdA, sociale zaken) en Zalm (WD, financiën). Alle coalitie partijen kunnen zich erin vin den. Oppositiepartij CDA is s tevreden. vakcentrale FNV vindt dat kabinet met de aangekon- ;de lastenverlichting het be- iijfsleven een cadeautje geeft, aarvan maar de vraag is of het el extra banen oplevert. De weede Kamer is wel tevreden [er het pakket. De FNV begrijpt niet dat de [er het algemeen goed draai- ide bedrijven miljarden toege- jpt krijgen, terwijl er aan de idere kant fors wordt gesne- de sociale zekerheid. Het kabinet heeft besloten de Ex-topman van Bredero, j. de Vries, overleden amsterdam anp Op 84-jarige leeftijd is zondag in Schotland Jan de Vries, oud president-directeur van de Ver enigde Bedrijven Bredero (VBB) en destijds lid van de parlemen taire enquête-commissie over RSV, overleden. Dat heeft de onderneming gisteren bekend gemaakt. De vroegere topman van het bouwconcern leed al tij den onder een slechte gezond heid. Na een studie wis- en natuur kunde en een carrière als leraar, stapte De Vries over naar de bouwwereld. In 1947 trad hij aan als directeur van Bredero's Bouw Bedrijf, later omgedoopt in VBB. In de periode van we deropbouw ontwikkelde hij zich tot een van de belangrijkere bouwers van Nederland. De Vries bouwde Bredero uit tot een wereldwijd opererende on derneming. De belangrijkste Nederlandse projecten onder leiding van De Vries waren Hoog Catharijne in Utrecht en de vernieuwing van het Scheveningse Kurhaus. Bui ten zijn directiefunctie binnen VBB bekleedde de geboren Fries vele commissariaten en be stuursfuncties in het onderwijs. De Vries' rol in de parlemen taire enquête over RSV leverde destijds veel publiciteit op. De Vries zal in besloten kring in zijn oude woonplaats Vinke- veen worden begraven. Organisator van Air Miles krijgt kous op de kop De organisator van Air Miles, Loyalty management Nether lands (LMN), handelt in strijd met de wet. Het mag gegevens van spaarders niet doorgeven aan deelnemende bedrijven zoals Albert Heijn, V D en an dere. Zonder dat de spaarders dat weten, gebeurt dat nu wel. De ondernemingen gebruiken de informatie om spaarders te bestoken met gerichte recla- Dit stelt de Registratiekamer na een onderzoek bij LMN dat ruim een half jaar heeft ge duurd. LMN heeft steeds ont kend dat gegevens van spaar ders naar deelnemende onder nemingen gingen. Wie beweer de dat dat toch gebeurde, werd met juridische stappen be dreigd. Naar aanleiding van het onderzoek heeft LMN nu laten weten dat het spaarders op kor te termijn ervan op de hoogte zal stellen dat hun gegevens naar de deelnemende bedrijven gaan. De Registratiekamer heeft be sloten ook bij de bedrijven die aan de Air-Milesactie meedoen, te onderzoeken wat zij precies met de informatie van de spaar ders doen. Hoogleraar in advies aan kabinet: Gemis wreekt zicli bij probleemjongeren Het ontbreekt de samenleving aan een boodschap voor de jeugd. Jongeren worden uitsluitend gezien als consu menten en toekomstige werknemers, maar niet als een eigen groep. Hun behoefte om ergens bij te horen, zelf standig door het leven te gaan, wordt niet beloond. Dit gemis doet zich vooral voelen bij probleemjongeren. men van jongeren op zich niet verontrustend; ze horen bij het volwassen worden. Met een grote groep jongeren, zo'n 85 tot 90 procent, gaat het ook goéd. Toch is hun toekomst beeld niet al te best. Er is weinig werk voor hen en in vergelijking met vroeger wordt er vanuit de maatschappij minder een be roep op hen gedaan. 'Jeugdon- vriendelijk' noemt Schuyt het maatschappelijk klimaat. Hij vindt het van het aller grootste belang dat positie en Dat concludeert de Amsterdam se hoogleraar C. Schuyt in een advies aan het kabinet over de toekomst van kwetsbare jonge ren. Het rapport is vanochtend aangeboden aan de staatssecre tarissen Terpstra (VWS), Kohn- stamm (binnenlandse zaken) en Netelenbos (onderwijs. Het rap port werd in opdracht van deze ministeries en dat van justitie gemaakt. Volgens Schuyt zijn proble- toekomstkansen van alle jonge ren verbeteren. De politiek moet hen een eigen plek geven in de samenleving. Daarmee zullen niet alle probleemjonge ren op het rechte pad komen, maar worden de problemen wel van hun scherpste kantjes ont daan, aldus de hoogleraar. Volgens Schuyt moet de over heid verder proberen te voorko men dat de tien tot vijftien pro cent jongeren die de verlokkin gen van de jeugdcultuur niet kunnen weerstaan, probleem gevallen worden. Dat kan door tijdig in te grijpen en mensen en instanties als in een keten verantwoordelijk te maken. Scholen bijvoorbeeld kunnen spijbelen of vandalisme consta teren en met justitie of politie afspreken dat een jongere wordt 'gevolgd'. Zo'n persoonlijke aanpak kan voorkomen dat ie mand in de criminaliteit be landt. Schuyt bepleit bovendien een 'klein-maar-fijn' strafbeleid. longeren moeten consequent worden gestraft. Het welzijns- model van wegzending en se ponering zoals dat in Nederland lange tijd gebruik was, heeft volgens de hoogleraar mogelij kerwijs een averechtse werking. Schuyt signaleert in zijn ad vies dat er een onderklasse ont staat die langs etnische lijnen loopt. Daar werkt het ontbreken van geslaagde familieleden en bekenden criminaliteit of ver slaving in de hand. Schuyt vindt dat er daarom meer allochtone onderwijzers, hulpverleners, agenten, jeugdtrainers en sport leiders moeten komen, met wie jongeren zich kunnen identifi- - «H Amsterdam Tussen de twee- en driehonderd vrouwen en mannen woonden gisteravond in het Wertheimpark in Amsterdam een bijeenkomst bij van rouw en herdenking voor alle vrouwen ter wereld die het slachtoffer waren van seksueel geweld. De aanleiding voor de bijeenkomst was de verkrachting vorige week van één Georgische en drie Nederlandse vrouwen nabij de Turkse badplaats Alanya. Een Nederlandse en de Georgische overleefden het drama niet. Voor de advocate Jutien van der Steen en toneel maakster Francis Meijer was de gebeurtenis aanleiding om de aanzet te geven tot een monu ment. Of liever gezegd; een plek waar vrouwen samen kunnen zijn. Voorlopig kozen ze daarvoor het Wertheimpark. Omdat daar ook het Auschwitzmonument staat, zal dat echter waarschijnlijk niet de definitieve plek voor het monument worden. foto anp AOV neemt 'in stijl' afscheid van fractieleden Dormaël - Geeft - Mooi - Mode - Cheques - Kado! Bij aankoop van elke f 500,- een modecheque t.w.v. f 75,- Voorbeeld: Bij aankoop van een slaapkamer van f 3000.- een modecheque t.w.v. f 450,- Daar schrik je even wakker van. Bij Dormaël Slaapkamers liggen nu stapels /vJwJX Mode Cheques klaar. Die bezorgen je fikse kortingen bij maar liefst zes actuele modezaken. De cheques zijn een jaar geldig. Dus als je nu bij Dormaël gaat winkelen voor de laatste slaaptrends, kun je zelf je mode kiezen: korting deze zomer, komend winterseizoen of korting op de lentemode van volgend jaar. Haast je naar Dormaël voor je slaapkamer en profiteer van de kortingen voor overdag. Alleen deze maand geven we Mode Cheques weg! SHIR T5& WEATERS &S LA A P K AMERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle specialisten nachtrust Het afscheid was geheel in stijl met wat voorafging; een me ningsverschil over de vraag of AOV-fractielid Verkerk gisteren nu wel of niet fractievoorzitter Nijpels tegen de schenen schop te. „Jet zei dat zijn aanwezigheid niet meer gewenst was en duw de hem de Kamer uit, Verkerk trapte naar achteren. Niet hard. maar toch, tegen haar schenen", aldus een fractiemedewerkster. „Leugens. Ik ben toch geen paard", ontkent Verkerk. Het incident gebeurde enkele uren nadat Nijpels hem had ver teld dat hij geen gebruik meer mocht maken van de fractie-fa ciliteiten in het Tweede-Kamer gebouw. „Ik had net een kopje koffie ingeschonken op het se cretariaat en Nijpels probeerde te verhinderen dat ik suiker en melk zou pakken. Dat is toch te gek voor woorden?", vindt Ver kerk. Verkerk kreeg gisteren de officië le bevestiging van wat al enkele dagen in de lucht hing: zijn ver wijdering, in navolging van zijn collega Van Wingerden, uit de fractie van het AOV. „Ik was uit genodigd om te komen praten over mijn steun aan Van Win gerden. Maar er werd niet ge praat: ik kreeg te horen dat ik buiten de fractie was geplaatst". De AOV'er blijft er laconiek on der. „Iets meer dan een jaar ge leden werd ik ook al uit de frac tie gezet. Het heeft iets te maken met de meimaand, denk ik". Zijn collega Van Wingerden is heel wat minder flegmatiek bij de presentatie van zijn omstre den brief van 24 kantjes, die me de aanleiding was voor het be sluit een schorsingprocedure te gen hem in te stellen. Hij be schuldigt fractieleider Nijpels van chantage, manipulaties en van het uiten van halve waarhe den en hele leugens. „Ik was ge waarschuwd voor het grillige ka- haar vrienden waar ik tegenaan loop. Doordat ze familie en vrienden wil beschermen, kan ze niet onpartijdig zijn". Verder bekritiseert Van Winger den in felle bewoordingen de keus van de fractie voor een al gemeen politiek beleid, in plaats van voor alleen ouderen, en gaat hij hevig tekeer tegen het personeelsbeleid van de fractie. Uit de brief wordt pre cies duidelijk wie tot het 'kamp- Nijpels' behoren en wie ook het meest verdienen. En Nijpels' compaan Boogaard zou volgens de brief na het overlijden van zijn vrouw niet twee maanden thuis zijn gebleven De geschorste leden Van Wingerden (links) en Verkerk in gesprek, even nadat fractievoorzitter Nijpels bekend had gemaakt dat ze uit de fractie waren gezet. foto anp ed c i zijn z i de rakter van Nijpels, je spreekt iets met haar af en de volgende dag zegt ze heel iets anders. Vandaar ook dat ze in Eindho ven werd betiteld als het onge leide projectiel. Ze is meedo genloos, harteloos en geweten loos", verklaart hij. Zijn brief, die onder zijn handen vandaan wordt gegrist door zijn plotseling opduikende collega Aiking„zo gaat het nou al tijd, nu maakt u het zelf eens mee", zegt Van Wingerden ge schrokken vertelt nog iets meer. Al vèr voor de kamerver kiezingen gingen de beoogde fractieleden vechtend door de AOV-burelen, zo blijkt. Inzet: de verkiesbare plaats van het nu pas verwijderde kamerlid Ver kerk, die plaats moest maken voor partij-ideoloogTiemstra. „Deze gesprekken waren vrijwel altijd zeer heftig en ontaardden meestal in ordinaire ruzies. Ik heb in mijn lange zakelijke le ven nooit mensen op zulk een manier bezig gezien als Leo (Boogaard) en Jet (Nijpels) te gen vooral Martin Batenburg", schrijft Van Wingerden. In het beeld dat hij van de AOV- fractie schetst, stelt het ene na het andere kamerlid zijn zetel ter beschikking, zonder dat het tot een daadwerkelijk vertrek leidt. Fractieleider Nijpels wordt regelmatig 'hysterisch' en duldt geen tegenspraak. „Jet deelt mede, Jet vindt dit of dat en als er iemand tegenin gaat, wordt deze door Jet en Leo over schreeuwd.' En als Will Verkerk wat durft te zeggen dan komt de blik vol haat in de ogen van Jet en snauwt ze dat hij het niet be grijpt of niet weet waarover hij praat". „Jet is een ramp", citeert Van Wingerden een fractieme dewerker. In de brief beschuldigt Van Wingerden Nijpels' echtgenoot Frans ervan regelmatig schreeu wend aan de lijn te hangen en een ware telefoonterreur uit te oefenen. Haar zwager Ed Nij pels, prominent WD-politicus en burgemeester van Breda, zou een zeer kwalijke rol hebben ge speeld bij het AOV-standpunt over gokkasten: Ed zou Jet heb ben aangezet tot het stemmen tegen een motie waarin het gokken wordt beperkt. „Telkens weer is het of haar familie, of fractie te krijgen. Tijdens de persconferentie her haalt Van Wingerden zijn aller gie voor de vriendjes van Nij pels. Hij deelt een schema rond waaruit precies valt op te ma ken wie die vriendjes zijn. „Dat is mijn probleem, ook vroeger al tijdens vergaderingen in het be drijfsleven. Dan wilde je iets zeggen maar kreeg je onder ta- fel een schop van; pas op, dat is een vriendje van die en die. En dan dacht ik wel eens, kan dan niets in dit land zonder vriend jespolitiek?" Verkerk noch Van Wingerden peinzen erover hun zetels op te geven. Ze hebben hun hoop ge vestigd op de algemene leden vergadering van 10 juni, waar oprichter en kersvers senator Batenburg de aanval zal openen op fractieleider Nijpels en haar getrouwen. „Daar zal duidelijk worden of het AOV verder gaat op de lijn-Batenburg, dus als echte ouderenpartij met respect voor normen en waarden, of op de lijn-Nijpels, als 'gewone' po litieke partij", besluit Van Win gerden. Tot die tijd trekken Van Wingerden en Verkerk ook ieder gescheiden op in de Tweede Kamer. Oudere WAO'er verliest vaak ook fors deel pensioen Arbeidsongeschikten verliezen bij herkeuring niet alleen veelal hun uitkering, zij krijgen ook een fors lager pensioen. Dit treft vooral de tienduizenden oude WAO'ers die geen kans op werk hebben. Volgens de FNV, die spreekt van een rampzalige ont wikkeling, wordt deze groep 'dubbel gepakt'. Regeringspartij D66 wil opheldering van staats secretaris Linschoten (sociale zaken). D66-woordvoerster Schimmel wil de afbraak van de pensioe nen van herkeurde WAO'ers ter sprake brengen als de Tweede Kamer deze maand de kabi netsvoorstellen om de WAO iets te versoepelen bespreekt. Die voorstellen bieden overigens nauwelijks een oplossing voor de pensioenkwestie. Kamerle den erkennen dat de gevolgen voor de pensioenopbouw 'ver geten zijn' bij de invoering van de nieuwe WAO. De politieke partijen zijn des tijds uitgegaan van de huidige situatie waarin de pensioenop bouw voor arbeidsongeschikten redelijk geregeld is. Ruim tach tig procent van de pensioenre gelingen kent WAO'ers dezelfde pensioenopbouw toe als de werkenden. Dat vrijwaart hen van een drastisch inkomensver lies na hun 65-ste. Bij werkloosheid is de pen- sioenregeling aanzienlijk min- der riant. Slechts de helft van de pensioenfondsen zet de pen sioenopbouw in de eerste paar jaar WW voort. De jaren daarna (bijstand) wordt die opbouw ge heel stopgezet. Vooral voor de 285.000 oude re arbeidsongeschikten die vol- gens dc strengere regels her- keurd worden, heeft dit ingrij pende gevolgen. Bijna de helft van deze groep kan geen werk vinden en belandt direct of na enkele jaren in de bijstand. Voor de 'nieuwe WAO'ers' geldt eveneens dat hun pensioenop bouw wordt stopgezet als de uitkering vervalt. Maar deze veelal jongere groep kan vaak nog wel een baan vinden, waar door ze weer verder voor hun pensioen kunnen sparen. VVD alleen onder voorwaarden eens met studiebeurs DEN HAAG GPD Minister Ritzen van onderwijs moet aftreden als de invoering van de prestatiebeurs een 'puinhoop' wordt. Alleen onder deze voorwaarde gaat de WD fractie in de Eerste Kamer ak koord met dc verandering van de studiefinanciering. Vrijwel de hele Senaat liet gis teren blijken grote problemen te hebben met het voorstel van Ritzen om de studiefinanciering ingrijpend te veranderen. Vanaf september krijgen nieuwe stu denten een studiebeurs als le ning, die pas na voldoende prestaties wordt omgezet in een gift. De regeringspartijen PvdA, D66 en de WD steunen het voorstel ondanks forse kritiek wel. Zij achten zich gebonden aan de financiële opdracht in het regeerakkoord om deze ka binetsperiode bijna een miljard gulden op de studiefinanciering te bezuinigen. Vooral de WD had zoveel be zwaren dat het tijdens het debat lang onzeker bleef of de libera len wel akkoord konden gaan met de prestatiebeurs. Woord voerder Ginjaar hekelde de plotselinge invoering, de grote studieschuld die studenten op bouwen en het keurslijf waarin de deelnemers aan het hoger onderwijs worden geperst. De 'politieke garantie' die Rit zen gaf dat de invoering van de prestatiebeurs voor studenten vlekkeloos zal verlopen, haalde WD tenslotte over de streep. De minister beloofde dat het aantal fouten van de Informatie Beheergroep (IBG) hij het ver strekken van de studiebeurzen niet groter zal worden. Dat is nu ongeveer één procent. Over de politieke consequen tie in het geval dat wel gebeurt, was Ritzen schimmig. De be windsman vindt dat het hele kabinet dan heeft gefaald. Maar WD-fractievoorzitter l.uteijn vond dat 'te makkelijk'. Als eerstverantwoordelijke minister moet Ritzen dan de eer aan zichzelf houden en aftreden, vond hij, anders zal het parle ment hem daartoe dwingen. Na afloop van het debat zei Ritzen echter voor tie vara-ra - dio „niet aan aftreden te den ken". Het speculeren daarover vindt hij een 'gezelschapsspel'. PvdA-senator Van den Berg is het met hem eens en vindt dat het hele kabinet verantwoorde lijk is als de prestatiebeurs een rotzooi wordt. Ritzen mag dan blijven zitten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3