'Van terugtrekken is geen sprake' Russen veranderen 'njet' onverwacht in 'da' Barcelona voor veel steden hèt voorbeeld Feiten Meningen 'We zijn behoorlijk afgeknepen WOENSDAG 31 MEI 1995 Spanje is een land dat kampt met een van de hoogste werk loosheidscijfers in de Europese Unie. Er zijn, vooral oude, in dustriegebieden waar de officiële werkloosheid 25 procent van de beroepsbevolking bedraagt en dat wil wat zeggen in een land als Spanje. Ons land is een land zonder baantjes en kent de grootste au- tomatendichtheid ter wereld. Persoonlijke dienstverlening be staat bijna niet meer. Een toiletjuffrouw kom je in geen enkele publieke ruimte meer tegen. De overheid loopt in dit haanloos maken van de samenleving voorop in ons land. Gedeeltelijk in gegeven door bezuinigingen, maar ook door een mentaliteit die geen oog heeft voor het laten voortbestaan van zinvol werk. In de buurt van Rotterdam is zojuist over een mooi riviertje op een van de weinige idyllische plekjes een voetgangersbrug aangelegd. Deze brug heeft een lange weg op palen en is zeer hoog om het scheepvaartverkeer zo min mogelijk te hinderen. Kosten: tien miljoen gulden en een bedorven landschap. De fietser zou op dezelfde plek graag een veerpontje hebben ge zien, met werkgelegenheid voor ten minste twee mensen. Voordat je die tien miljoen gulden hebt verspijkerd, ben je na tuurlijk heel wat jaren verder en een leuke attractie met zinvol werk rijker. Zo denken en handelen we in ons land niet. Rijkswaterstaat vindt dit gemakkelijker en overzichtelijker en dus gebeurt het zo. Eenieder die zijn ogen goed de kost geeft, ziet het dag in dag uit om zich heen gebeuren. Het is dus zeker niet alleen een kwestie van geld, die al maar oplopen de werkloosheid, maar zeker ook een kwestie van cultuur en mentaliteit. In Spanje ligt dat nog anders. Daar zijn heel veel zinvolle baantjes in de publie ke en semi-publieke ruimte. Deson danks kampt het land met grote om schakelingsproblemen. Spanje is hard op weg een modern land te worden, waarin oude bedrijvigheid niet goed meer gedijt. Desalniettemin is het ook een rijk land. Een stad als Barcelona is daarvan een prachtig voorbeeld. Niet alleen is de medewerker publieke ruimte daar vrij schoon en vrij van graffiti, maar ook fantastisch ver zorgd. Spaanse architecten hebben oog voor ruimte, waarin ze een gebouw, een brug, een weg plaatsen. Ik heb nergens zo'n geslaagde in tegratie gezien van oud en nieuw als in Barcelona. De oude stad rond de Ramblas is uitstekend geconserveerd zonder dat het een levenloze boel is geworden of een vervuild openlucht museum a la Amsterdam. De oude stad is zeer smaakvol gecomplementeerd met mooie nieuwe gebouwen, met een prachtige, deels onder grondse, wegeninfrastructuur, met eindeloos veel mogelijkhe den om je auto ondergronds in het centrum te parkeren. De oude haven is omgetoverd tot een wandelparadijs met goede horeca-faciliteiten en de ene toeristische attractie na de ande re, onveranderlijk in smaakvolle gebouwen gehuisvest. Het is alles van een ingetogen luxe en schoonheid. Mijn stad, Rotter dam, heeft prachtige moderne gebouwen, maar het heeft alle maal zo weinig samenhang. Barcelona is in de goede betekenis van het woord een monument, waar de meeste gebouwen en bruggen zich voegen in een schitterend visueel patroon. Kortom, ga er eens een kijkje nemen, want onze stedebouwers kunnen er nog een hoop van opsteken voor onze steden. Hoogtepunt van mijn bezoek aan Barcelona was ongetwij feld de wedstrijd FC Barcelona-Real Madrid. Een wedstrijd die bovendien nog door Barcelona werd gewonnen. Hier leeft het voetbal en wel als klassenoverstijgende sport. De notabeel voegt zich broederlijk met de handarbeider en er zitten ook heel veel vrouwen in zo'n stadion, al dan niet vergezeld van hun mannen. Het stadion en de wedstrijd zijn een belevenis op zich. Een ruim stadion, waarin je met 120.000 mensen opeen gepakt de wedstrijd niet bijwoont, maar beleeft. Spreekkoren en intens meeleven met de gebeurtenis op het veld. We hadden een scheidsrechter die erg in het voordeel van Real Madrid floot en dat heeft-ie geweten. Massaal witte zak doekjes omhoog en de duim naar beneden. Waar komen die zakdoekjes ineens vandaan, zo vraagje je als nuchtere Hollan der af. De weg naar het stadion is een belevenis apart. Opgeno men in een al maar aanzwellende stroom van mensen op weg naar dé wedstrijd van het seizoen. Voor zover ik het heb kunnen waarnemen is er ook weinig supportersgeweld. Tegen elkaar opbiedende spreekkoren, veel lawaai, maar geen rellen, geen geweld. Voetbal is daar kenne lijk te goed voor en de gemoedelijkheid te groot. Op de heen weg naar het stadion raakte ik bij toeval verzeild bij het hotel van de spelers van Real Madrid die op punt van vertrekken stonden. Een juichende menigte van aanhangers voor het ho tel, ik uitgedost in FC Barcelona-tenue. Wat gelach, quasi boosheid en een schouderklopje, dat was alles wat mij ten deel viel. Een leuk land Spanje, met ten minste één prachtige stad, Barcelona! Nederlandse blauwhelmen willen snel terug naar Bosnië Do IREDA Bn Met gemengde gevoelens zijn 109 Nederlandse blauwhelmen gistermiddag teruggekeerd uit het voormalige Joegoslavië. Blij dat aan een periolan" van nutteloos wachten in de Kroatische stad Zagreb een einde is gekomen. Maar ook al kunnen ze er zelf weinig aan doen, toch zit het hen dwFsP| dat ze hun collega's in Srebrenica in de steek moeten laten. ijk. i popi De Russische minister van bui tenlandse zaken Andrej Ko- zyrev was vanmorgen bereid het zogeheten Partnerschap voor Vrede (PFP) met de NAVO tekenen, maar hij behield zich het recht voor er op een gege ven moment weer uit te stap pen. In een gisteravond in Noordwijk uitgelekte bood schap aan de zestien NAVO- ministers staat dat Rusland zich wil terugtrekken als de NAVO te hard van stapel blijft lopen met een uitbreiding van het bondgenootschap richting Midden- en Oost-Europa. In december liet Közyrev in Brussel een onverwacht 'njet' horen, toen de NAVO zijn nieu we relatie met Moskou in het post-Koude-Oorlog-tijdperk wilde dichttimmeren. Onduide lijk is wat er nu eigenlijk tussen december vorig jaar en vandaag zodanig is veranderd, dat de Russen hun mening hebben herzien. Met zijn weigering het Partner schap voor Vrede inzake militai re samenwerking en vooral ge zamenlijke oefeningen te teke nen en te beginnen met de door de NAVO aangeboden 'brede en uitgebreide dialoog', wilde Kö zyrev destijds zijn misnoegen kenbaar maken over de uitbrei dingsplannen van de NAVO in oostelijke richting. Hij meende kennelijk op die manier iets in de wacht te kunnen slepen. De NAVO heeft echter vanaf het begin duidelijk gemaakt dat geen sprake kan zijn van Russi sche beïnvloeding van beslissin gen van het bondgenootschap, laat staan van een Russisch veto over uitbreiding. Of, zoals secre taris-generaal Willy Claes van de NAVO na de plotselinge Rus sische halsstarrigheid vorig jaar nadrukkelijk zei: „Wij zijn niet bereid ook maar één enkel woord te veranderen in onze tekst". Dat laatste is inderdaad niet ge beurd. Wel heeft de NAVO keer op keer laten blijken dat grote waarde te hechten aan een spe ciale band met Rusland, omdat zonder dat land nu eenmaal geen werkelijke veiligheid voor en in Europa mogelijk is. Rusland is, schreef onlangs nog een Britse Rusland-kenner in het blad NATO-Review, 'altijd te sterk of te zwak naar onze smaak'. In beide gevallen is het land een onberekenbare factor. Een onderonsje in Den Haag na de vergadering van de Contactgroep voor Bosnië tussen de ministers van buitenlandse zaken van Rusland en de Verenigde Staten. Links Kozyrev, rechts Christopher. foto epa Rusland op zijn beurt heeft, zo ging hij verder, op dit moment het gevoel geen specifieke vijan den te hebben, maar evenmin betrouwbare vrienden, wat de wisselvalligheid in het beleid nog versterkt. Om nog meer zekerheid te bie den dan het Partnerschap voor Vrede en de speciale dialoog werd dit voorjaar in het Franse Carcassonne door de Europese ministers van buitenlandse za ken nog een nieuw houvast ge boden in de vorm van een soort niet-aanvalspact. De naam was, in de ogen van vooral Polen, Tsjechen en Balten, nogal onge lukkig gekozen. Zij. hebben deze eeuw alleen maar aanvallen te verduren gehad op basis van niet-aanvalsverdragen tussen grote mogendheden. Dus is het sindsdien bon-ton geworden om van een charta te spreken. Maar het charta is op dit mo ment nog veel te vaag om al overtuigend te kunnen zijn. Het is niet ondenkbaar dat het de Russen inmiddels is gaan da gen dat het met de uitbreiding van de NAVO naar het oosten vermoedelijk helemaal zo'n vaart niet zal lopen als wel eens is gesuggereerd. Eind dit jaar rondt de NAVO pas een eerste interne studie af naar het 'hoe en waarom' van uitbreiding. Wordt Europa er veiliger van? Worden nieuwe leden automa tisch in de militaire structuur van de NAVO opgenomen of blijven ze er, zoals Frankrijk, buiten staan? Kan de veilig heidsgarantie van de NAVO (als één lid-staat wordt aangevallen, wordt dat als een aanval op al len gezien) ongestraft naar an dere landen worden uitgebreid? Hoeveel veiligheid consumeert een nieuw NAVO-lid en wat krijgt de NAVO ervoor terug? Pas als deze vragen zijn beant woord, begint de NAVO aan het volgende hoofdstuk: wie komt wanneer in aanmerking voor een lidmaatschap? Dat laatste zal deels afhangen van de erva ringen tot dan toe met het Part nerschap voor Vrede. Sinds het PFP in het najaar van 1993 werd gelanceerd, zijn niet minder dan 26 landen, variërend van Albanië tot Zweden en van Oos tenrijk tot Oezbekistan, er lid van geworden. Vorig jaar wer den drie oefeningen in PFP-ka- der gehouden, dit jaar niet min der dan elf. Het is tot nu toe allemaal bij zonder nuttig gebleken, vooral als voorbereiding op eventuele gezamenlijke vredesmissies. Te gelijkertijd is een gapende kloof geconstateerd tussen de theore tische wenselijkheid en de prak tische mogelijkheid van samen werking. Nog recent moest tij dens een marine-oefening de communicatie tussen schepen uit het Westen en het Oosten 'per postduif, zoals een deelne mer het zei, geschieden. Vc durend vlogen helikopters boodschappen van het ene schip naar het andere, ome decommunicatie-apparati i absoluut niet op elkaar was te sluiten. In NAVO-kring w er dan ook vanuit gegaan d het wederzijdse aanpassing proces nog vele jaren in be: ft zal nemen. Zoals een NAVO-waarnem< het dezer dagen zei: „Als dt structurering van de Neder se defensie al meer dan tiei duurt, dan kan men ongevt uitrekenen hoe lang het bij NAVO zal duren". Om nog maar te zwijgen van de aan singen die in Midden- en O Europa nodig zijn, te begin bij het democratiseren en c burgerlijke controle brenge van de strijdkrachten. Dat is kennelijk ook tot de sen doorgedrongen. Vanda alsnog het 'da'? NOORDWUK ALY KNOL CORRESPONDENT EU Op Schiphol keerden gisteren zo'n 130 Neder landse VN-militairen terug uit Srebrenica in Bos nië. Ze werden verwelkomd met vlaggen, bloe men, spandoeken, ballonnen, vreugdetranen en heel veel zoenen. Even na één uur 's middags groepeerden de mili tairen zich in de hal achter de douane, onzicht baar voor de afhalers, voor de laatste maal. Harts tochtelijk zongen ze: 'We've gotta get out of this place', de dertig jaar oude hit van de Animals. Ze schudden handen, sloegen elkaar op de schou ders. Een enkeling salueerde, de enige plichtple ging voor zij zich in de armen van hun partners, kinderen en ouders stortten. „De laatste dagen zijn we behoorlijk afgeknepen, we hadden het gewoon te druk om bang te zijn", zegt Tino Geurts (24) uit Amsterdam. „We kon den alleen RTL4 ontvangen, dus weetje maar half wat er precies aan de hand is." De laatste weken bracht hij door bij de genie in Lukovac. „De afge lopen dagen lagen we tweemaal onder vuur. Geen verdwaalde kogels, maar doelbewuste be schietingen, geen geintje dus." De 130 Nederlandse VN-militairen zijn inmiddels vervangen door tachtig collega's. schiphol »gpd „Je vrienden zitten daar vast. Sommigen hebben nog hele maal geen verlof gehad, terwijl wij daar net van terugkeerden. Dat zit me toch niet lekker", verwoordt Alex Westveen (22) uit Gouda de gevoelens van de meeste Dutchbat-soldaten. Kor poraal Bakker: „De mannen die het écht zwaar hebben zitten in Srebrenica". De 109 kwamen gistermiddag om kwart over twee aan op de vliegbasis Soesterberg. Ze heb ben twee tot vier weken ge wacht in Zagreb, nadat ze allen een paar weken verlof hadden gehad. Het was de bedoeling dat ze door zouden reizen naar Srebrenica, maar daarvoor kre gen ze geen toestemming van de Bosnische Serviërs. De laatste aflossing in Srebrenica is al meer dan een maand geleden gebeurd. Bosnische Serviërs voorkomen dat de Nederlandse VN-militairen de stad kunnen verlaten. Gisteren besloot de legerleiding dat langer wachten in Zagreb weinig zin had voor alle 181 daar gelegerde soldaten. Ook al omdat er onder de militairen, die nogal krap waren behuisd, een lichte vorm van longontster king was opgetreden. Daarom werden twintig militairen gis termiddag eerst met een bus naar het Centraal Militair Hos pitaal in Utrecht vervoerd voor onderzoek. Daarna konden ook zij naar huis. Terwijl Groot-Brittannië en Frankrijk hebben besloten om extra manschappen naar het voormalige Joegoslavië te stu ren, worden Nederlandse mili tairen in tegengestelde richting verplaatst. Van het woord 'terugtrekken' wil overste Felix van de crisisstaf echter niets weten: „De mannen blijven stand-by. Enkel omdat het wachten in Nederland een stuk comfortabeler is dan in Zagreb, hebben we ze teruggehaald. Maar dat moet niet als verlof worden beschouwd. De man nen moeten bereikbaar zijn. Als het moet zijn ze morgen weer in het gebied terug". Dat de situatie zo snel verandert wordt echter niet verwacht, geeft Felix toe. „Er is geen uit zicht op een vlotte verbetering. Wat dat betreft zijn we de speel bal van de strijdende partijen en kunnen we enkel gelaten af wachten. Daar moeten we mee leren leven." Met de comman dant in Srebrenica is overleg ge voerd welke soldaten in Zagreb dienen te blijven. Eind deze week of begin volgende week wordt besloten of de 72 overge bleven militairen wellicht ook naar Nederland terugkeren. De nu teruggekeerde militairen krijgen uiterlijk maandag te ho ren hoe het verder gaat. Felix: „Ik hoop dat uw moreel er niet onder lijdt. Hopelijk zijn we toch nog in staat om deze mis sie op korte termijn te volbren gen". Die wens leeft onder de meeste teruggekeerde soldaten. „We zouden-ze het liefst aflossen. Daarvoor zijn we naar Zagreb gegaan. Thuis waren we net ge weest. Maar nu was het wach ten, wachten en nog eens wach- Db ten", vertelt Stefan van de OETE uit Grave. Hij loopt met zijt^~ arm in een mitella. „GebeiLncj bij fitness. Een iets te zwarL^g ter gepakt." Lm De tijd in Zagreb was nog L|„e kort om irritatie tussen de LU(je schappen te laten ontstaai^ n- Stefan van de Port: „We zafe weliswaar redelijk op elkaantS] maar niet dusdanig krap di zies ontstonden. Maar omt geen uitzicht is op verandert j sprongen we wel een gat iii lucht toen we hoorden datULEI wegkonden". Fsv De terugkeer op Soesterbe?en- was gistermiddag minder ean tioneel voor de meeste soldche en hun familieleden dan tdlien hun verlof begon. Rick Wie ga uit Emmen: „Ik ben netL weken weggeweest, zondeir O te hebben gedaan. Mijn oij komen me niet ophalen, wl die zijn een midweekje op rl I kantie. Dat hoeven ze voor niet te onderbreken. Ik ga w ha met de trein terug en heb huis voor mijzelfet k De ouders van Patrick Ving koi hoets uit Rotterdam hadderaad plan om hun zoon met eeir vai vol vrienden op te komen nnbe ken bij zijn terugkeer. „Majiem: hadden nu helemaal geen met om dat te organiseren. Bov k dien vindt hij het verschritócht; dat hij om deze reden moeaagt rugkeren. We houden het doon om*gewoon maar op een bet k; vanavond." inci Nu SOESTERBERG ARJEN VAN VLIET |mrr n a pssai e b< Een uit het voormalige Joegoslavië teruggekeerde Nederlandse militair wordt op de vliegbasis Soesterberg verwelkomd door zijn vrouw. foto gpd brand overeem

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2