Vliegeniers geen opgewonden standjes Randstad Politie Rotterdam helpt bedrijven criminelen buiten de deur te houden 'Geweldplegers bij Ajaxfeest verkeerden in soort hypnose' Acties in supermarkten 'op sterven na dood' 'Wij hebben nu verse aandelen en verse Hollandse Nieuwe' Fokker Ypenburg gaat definitief dieli Actievoerders leggei veiling Aalsmeer stil WOENSDAG 31 ME11995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071 -356484, PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS, 071 - 34 Arrestatie in lugubere moordzaak Amsterdam De politie van Amstelveen heeft voor de tweede maal een 36-jarige man gearresteerd op verdenking van betrok kenheid bij de moord op een nog steeds onbekende vrouw eer der dit jaar. De stoffelijk resten van de vrouw werden op 13 janu ari gevonden in het water langs de Uilenstede in Amstelveen. Het lijk van de vrouw is nog steeds niet geïdentificeerd, onder meer omdat hoofd, een arm en twee onderbenen ontbreken. Wel is duidelijk dat het om een blanke, blonde vrouw gaat. De politie hield de verdachte op 27 januari voor het eerst aan. De man ontkende iets te maken te hebben met de moord. Na enke le weken moest de politie hem weer op vrije voeten stellen we gens gebrek aan bewijs. Na langdurig onderzoek, waarbij vijftien rechercheurs betrokken zijn, kon de man op 18 mei op basis van nieuwe informatie we derom worden aangehouden. Dit werd gisteren pas bekend. Geldboete geëist voor discriminatie amsterdam Hij zou zich niet beledigend hebben uitgelaten over buitenlanders. Toch beschuldigde officier van justitie mr. H. de Graaff gisteren voor de Amsterdamse politierechter een 53-jarige Amsterdamse marktkoopman ervan, dat hij voor de raadsverkie zingen van vorig jaar in de hoofdstad briefkaarten en pamfletten met beledigende uitlatingen had verspreid, waarin hij aanzette tot haat tegen etnische minderheden. De officier eiste voor dit delict een boete van 500 gulden of tien dagen hechtenis. De ver dachte is oprichter van Leefbaar Amsterdam en deed zonder succes mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. Raad krijgt racistische brief amsterdam De Stedelijke Marokkaanse Raad in Amsterdam heeft recentelijke een anonieme, uiterst racistische brief ontvan gen. Burgemeester Patijn heeft gisteren tijdens een commissie vergadering toegezegd dat hij de brief onder de aandacht zal brengen van de hoofdofficier van justitie in Amsterdam, mr. J. Vrakking. „Een buitengewoon kwalijk geschrift", zo kenschetste Patijn de brief, die twee dichtbetikte kantjes beslaat. De brief werd in de vergadering gebracht door het Amsterdamse raadslid voor de Socialistische Partij (SP), H. van Bommel. Hij wil dat Amsterdam dft soort geschriften gaat registreren. Verder dient er onderzoek gepleegd worden naar de herkomst ervan. rotterdam gpd De Rotterdamse politie wil be drijven helpen bij het buiten de deur houden van criminelen. Daartoe moeten politie en be drijf vertrouwelijke informatie uitwisselen over vreemde ver zoeke#! door klanten of een ver dacht gunstig aanbod. Verder moeten ondernemers met de politie om tafel gaan zitten 'om gemeenschappelijke problemen en risico's uit te wisselen'. Dit zei de Rotterdamse korpschef Hessing gistermiddag tijdens een symposium in Rot terdam over de beveiliging van bedrijven. „Het staat in de kin derschoenen en levert nog veel vragen op in de privacy-sfeer, maar het kan kwetsbare plek ken in bedrijven blootleggen", aldus Hessing. Volgens de korpschef zijn infiltratiepogin gen van misdaadorganisaties in legale ondernemingen een groot gevaar. Hij constateert 'een toenemende verstrengeling van onder- en bovenwereld'. „In de Rijnmond zijn vermoe delijk minstens dertien goed geoliede misdaadsyndicaten ac tief." De directe en indirecte kosten van criminaliteit voor het be drijfsleven bedroegen in 1994 meer dan vijf miljard gulden, schat het ministerie van justitie. Behalve jnfïltratie vormen in braak, vandalisme, afpersing, bedreiging en fraude grote kos tenposten. Beveiligingsexpert Arjo de Jong, algemeen directeur van Interseco Beveiliging, betoogde dat bedrijven zich over het alge meen verkeerd beveiligen. Uit een enquête van het bedrijf blijkt dat ondernemers diefstal van bedrijfsgegevens, afpersing en fraude kenschetsen als 'het ergste dat kan gebeuren'. Tege lijkertijd heeft 95 procent van de ondernemers niets gedaan om slagvaardig te kunnen rea geren als het noodlot hen treft. V Ig, amsterdam anp Lieden die zich na de overwinning van Ajax op AC Milan op en rond het Amsterdamse Leidse- plein te buiten gingen aan tal van geweldplegin gen, herkenden zichzelf niet toen zij weer nuch ter waren. „Ze verkeerden in een soort hypnose waaruit onverklaarbaar gedrag voortkomt", zo analyseerde politiecommissaris F. Wagenaar gisteren tijdens een vergadering van de raads commissie algemeen bestuurlijke en juridische zaken. De politie arresteerde 35 mensen tijdens de hevige onlusten in de nacht van woensdag op donderdag. „Dat waren mensen van tussen de 20 en 25 jaar die geen strafrechtelijk verleden hadden en die van verschillende komaf zijn, niet zelden van buiten de stad." Sommigen hadden fietsers zonder pardon van hun tw< wieier afgeslagen. „Ze begrepen er zelf nu van", aldus Wagenaar, verantwoordelijk coi mandant tijdens de bewuste nacht. „Zoiets z ik nooit doen, zeiden ze." Volgens Wagenaars baas, hoofdcommissa E. Nordholt, was de hysterie onder de massa Amsterdam groter dan in 1988, toen het Ned< lands elftal in de hoofdstad een glorieus onth; kreeg na het behalen van het Europees kaï j pioenschap. „De stemming van vorige we was onvergelijkbaar met die van toen. De agn sie was deze keer duidelijk groter." Nordholt 's nachts op straat geweest om de toestand n eigen ogen te aanschouwen. Hij zegt nog no< zoveel dronken mensen bij elkaar te hebben zien. Eén feestganger sprak hem rechtstree aan, liet hij gisteren weten. „Die zei: dag opa!" n aa Gec jen 1 innei n va jen V( badhoevedorp woerden anp De dienstenbonden hebben ook gisteren geen successen kunnen boeken met hun acties in het supermarktbedrijf. Slechts op twee van de voorziene zes plaatsen gingen in totaal 20 werknemers in staking: een Al- bert Heijn in Wassenaar en een distributiecentrum van de A&P- keten in Monster. De deuren van beide bedrijven bleven ech ter open. Volgens een woordvoerder van de FNV Dienstenbond was het de bedoeling om dinsdag in zes supermarkten tot staking op te roepen. Maandagavond bleek de vakbondsbestuurders echter al dat in de meeste daarvan niet of nauwelijks sprake was van actiebereidheid. „Volgens ons wil dat niet zeggen dat onze le den niet bereid zijn actie te voe ren", aldus de zegsman. „We hebben voor vandaag de ver keerde keuze qua Filialen ge maakt." De acties in de supermarkten begonnen op 19 mei. Sindsdien zijn slechts enkele winkels een hele dag dicht geweest. In de meeste vestigingen waar het stakingsparool gold, konden klanten wel hun boodschappen doen. In totaal wisten de bon den enkele honderden werkne mers ertoe te bewegen het werk een dag lang neer te leggen. Vervolg van voorpagina Als vakbondsvoorzitter je strijdbaar opstellen in een CAO-conflict kan zo z'n prijs hebben. Sinds kort weet Benno Baksteen er als eerste man van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) van mee te praten. In eerste aanleg deed hij de aanwezigheid van nogal wat beveiligingsbeambten rond het VNV-gebouw af met de opmerking dat Badhoevedorp de laatste tijd tamelijk po pulair schijnt bij het inbrekersgilde. Maar uiteindelijk kwam het er schoorvoetend uit, Baksteen stond de laatste weken bloot aan bedreigingen. Aan vliegen kwam Baksteen de afgelopen maand hoege naamd niet toe. Zowat al zijn tijd is in het vakbondswerk gaan zitten. En dat terwijl hij normaal de ene week in de cockpit zit en de andere week achter z'n bu reau. „Zodra deze kwestie uit de wereld is, neem ik plaats in de simulator. Vliegen verleer je niet, wat dat betreft is het net pianospelen. Maar je moet wel scherp blijven. Vandaar dat de piloot die drie maanden niet in de lucht is geweest volgens de voorschriften een paar keer in de simulator moet zitten. En een half jaar zonder vlieguren betekent herexamen. Ik hoop niet dat het zó ver komt." gerard van putten „Wie of wat, daar kun je natuur lijk naar gissen. Het moeten fnistraten zijn. Mij is bescher ming geboden, die heb ik afge wezen. Ik waardeer het aanbod zeer. Maar ik zou mezelf para noïde vinden, wanneer ik er ge bruik van maakte. Als je in dit land niet eens meer voor je rechten mag opkomen, is er met de samenleving hier goed mis." Hoe delicaat voor hem de kwestie ook, Baksteen hield zich ook tijdens het uitspreken van deze woorden keurig in de plooi. „Want het past een boeg beeld van een organisatie niet emoties te tonen. Ook in het overleg met de KLM-directie heb ik mij steeds rationeel op gesteld." Werkonderbreking Vliegeniers zijn geen mannen van de vlakte. Geen opgewon den standjes die de barricaden opzoeken. Ook tijdens de werk onderbreking onthielden ze zich gisteren van strijdvaardige ferme jongens, stoere knapen- taal. Niks geroep om actie, har de actie. En protestborden wer den al evenmin omhoog gehou den. Piloten zijn meer salonsta kers. Voor het laatst in 1958 hielden ze massaal vliegtuigen aan de grond, daarna noodden de meer dan uitstekende ar beidsvoorwaarden vooral tot vliegen. Tot gisteren. In totaal moes ten 24 vluchten als gevolg van de werkonderbreking worden geannuleerd. De leden van de VNV hadden aanstoot genomen aan het voornemen van de KLM-directie de pensioenge rechtigde leeftijd voor vliegers op te trekken van 56 naar 60 jaar. In feite een bezuinigings maatregel, omdat de pensioen premie een 'wezenlijke compo nent' is van de loonkosten, die volgens de KLM-top veel te hoog zijn opgelopen, vergele ken met wat piloten bij concur rerende maatschappijen tou cheren. Afspraken Baksteen: „In 1929 is de Vereni ging speciaal opgericht om voor vliegers een goede pensioenre geling in het leven te roepen. Wij vliegers genieten inderdaad femie looiei len o] Piloten zijn meer salonstakers. uitstekende salarissen, op basis van afspraken die wat ons be treft overigens niet voor de eeu wigheid gelden. Als de KLM weet aan te tonen dat we inder daad duurder zijn dan collega's van andere maatschappijen, zijn we bereid mee te denken over onze arbeidsvoorwaarden. Ook in ons lange termijn-be lang. Maar dan wel over het to taalpakket. Ik heb zo langza merhand de indruk dat de lei ding ons ziet als halfgoden, die zo snel mogelijk van de Olym pus moeten worden gehaald. Wij staan niet op de top, wij staan onderaan de trechter waar alle problemen samei men. Ons salaris is mede lateerd aan de verantwoori die wij nemen voor de giers. Honderd procent gara kunnen wij niet geven, wel minste 99 procent. Voor wal treft dat ene procent legger - ons eigen leven erbij." fVü rit lphen 'tapp Vendex troeft Kennemerland en Heineken af scheveningen rudolf kleun vervolg van voorpagina Voor 73.000 gulden is het Vendex-concern giste ren eigenaar geworden van het 'eerste' vaatje Hollandse nieuwe van het seizoen 1995. Vendex- directeur W. Angenent was uiteindelijk de hoog ste bieder op de traditionele veiling in de Sche- vingse visafslag. Hij liet met zijn bod achtereen volgens de Hmuidense rederij Kennemerland en bierbrouwerij Heineken achter zich. De opbrengst van het vaatje gaat naar de door Herman van Veen opgerichte stichting Columbi ne die dit najaar begint met het de bouw van een opvanghuis voor kinderen in Biddinghuizen. Na mens Columbine nam beschermheer Ruud ter Weijden de door Angenent getekende symboli sche cheque in ontvangst. De Vendex-directie was duidelijk in feestelijke stemming afgereisd naar Scheveningen. Al was het maar vanwege de grote belangstelling onder beleggers voor de aandelen van het bedrijf die vanaf morgen (donderdag) voor het eerst op de beurs worden verhandeld. Angenent kondigde dan ook aan dat hij morgen, bij de eerste note ring van het aandeel Vendex, het personeel van de Amsterdamse beurs op haring zal trakteren. Deels afkomstig uit het gisteren gekochte vaatje dat veertig stuks bevat. „We hebben verse aande len en verse Hollandse nieuwe. En allebei van uit stekende kwaliteit. Van de aandelen wist ik dat al, de haring heb ik net geproefd." De te veilen haring was voorafgaand aan de verkoop geselecteerd uit door verschillende re ders aangevoerde partijen. Het was uiteindelijk het vaatje van de Scheveningen 6, Alida, van re derij Van der Zwan die door de keurmeesters werd uitverkoren voor de veiling. Het bieden had al snel een bijna hectisch ver loop. Vendex zat er vanaf het begin bij, naast re ders, vissers en visverwerkers als Hoek en Ouwe hand uit Katwijk, Kennemerland uit IJmuiden en verschillende vishandelaren, onder wie twee uit België. Veilingmeester Gijs de Wild, directeur van de Scheveningse visafslag, hield er de stemming goed in. Hij haakte vooral in op plaatselijk chau vinisme toen bieders uit Katwijk of IJmuiden er met de vis vandoor dreigden te gaan. Ook toen Heineken de sprong van 46.000 naar 50.000 gul den maakte was dat goed voor een kwinkslag. „Daar krijg je dorst van." Maar Heineken hield het bij 70.000 gulden voor gezien. De bieders uit Zoeterwoude zaten toen al boven hun richtbedrag. Vendex-directeur Angenent zat naar eigen zeg gen ook enigszins boven wat hij gedacht had uit te geven. „Maar ik heb er geen spijt van", zei hij opgetogen. Veilingmeester De Wild had al laten blijken dat het er met de opbrengst van de aan deeltjes wel vanaf moest kunnen. schiphol. bill meyer vervolg voorpagina De vestiging van Fokker in Ypenburg gaat definitief dicht. Hier krijgen vandaag 165 men sen ontslag aangezegd en 35 volgend jaar. De rest van de me dewerkers kan meeverhuizen met de verplaatsing van werk naar Drechtsteden en Hoog- eveen. Op het hoofdkantoor in Amsterdam-Zuidoost vallen 45 ontslagen. Al met al verwacht Fokker het aangekondigde aantal van 1.760 ontslagen met 365 te kunnen verminderen. Fokker zit echter met één groot probleem opge scheept. De onderneming wil niet te snel haar ontwerpcapaci teit afbouwen, waarmee zij stra tegische kennis overboord gooit. Bij engineering moeten nog een paar honderd banen in de tweede fase verdwijnen. Fok- ireke: linde! •pent ireer i J nend rijda ker zoekt nu in samen we r a8n£ met het moederbedrijf Dailr Benz Aerospace (DASA) i'el een oplossing. Gekeken w11 .y- of DASA bepaalde taken 0X1 s Fokker kan overnemen. De i bonden en de ondernemii raad eisen dat een evenrj deel van de ontslagen bij e rv neering en het managen vallen. Fokker en de vakbonden len na de zomervakantie overleg over de arbeidsvj waarden van de resterende i dewerkers voortzetten. Fol wil de loonkosten structu met 10 procent verminde Daartoe wil de directie de A dagen schrappen, waarmee 40-urige werkweek een feil De vakbonden en de onde mingsraad vinden dat one vaardbaar. Temeer daar ver ging van de werkweek 250 j nen scheelt. aalsmeer anp Ruim twintig actievoerders van de vereniging Milieudefensie hebben vanmorgen de klok van de bloemenveiling in Aalsmeer voor korte tijd stilgezet. Door in één van de veilingzalen de bloe- menkarren aan de ketting te leggen, werd de aanvoer van bloemen stopgezet. Twee span doeken werden in de zaal uitge rold. Volgens Milieudefensie moet er worden gestopt met het veilen van de lelie en de hyan- cint, omdat deze bloemen slecht zijn voor het milieu. De bloemenhandelaren leken de actie aanvankelijk sportief op te vatten, maar later vielen er enkele rake klappen. Vooral een radioverslaggever werd daar het slachtoffer van. Volgens Milieudefensie is de gangbare teelt van lelies en hya cinten 'maatschappelijk onver antwoord' omdat er te veel be strijdingsmiddelen en kunst mest worden gebruikt. In een vandaag verschenen rapport roepen Milieudefensie, Natuur en Milieu en de Zuid-Hollandse Milieufederatie de veilingen dan ook op te stoppen met de handel in beide bloemsoorten. Vergeleken met de chrysant, waarbij telers erin zijn geslaagd het gifgebruik sterk te veri) deren, wordt voor de lelie keer zoveel gif gebruikt en de hyacint zelfs vijf maal veel, aldus het rapport. De milieuorganisaties stempelen de lelie en de hyg als de meest milieuvervuile bloemen. Voor de lelie wj circa 210 kilogram bestrijdil middel per hectare per jaar bruikt. Voor de hyacint gaat om 250 kilo, zo stellen ze Het gemiddelde gebruik in bloementeelt bedraagt <J honderd kilo per hectare jaar. De milieuclubs roepen de lingen óp het gebruik van mische middelen door tuim krachtig te ontmoedigen. Secretaris A. Vollebregt het Milieuplatform Bloem lensector erkent dat het mie lengebruik bij de teelt van 1< en hyacinten te hoog is. moet terug, maar daar wi ook hard aan gewerkt. Bedrij investeren momenteel mas in apparatuur voor het smetten van bloembollen, vergt tussen de 20.000 en 40.000 gulden per bedrijf. 0| juni ondertekent de bloemi lensector een milieuconvel met de overheid."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16