Plan Kwikstaartplein te duur voor politiek x CONTACT 189,- 'Pijnloze en veilige methode' v< MEVO hoeft deuren niet te sluiten Hartbewaking Leiderdorp compleet gemoderniseerd Leiden Regio ^AC: 'Woningen bestemmen voor ouderen' in Overvallers postkantoor moeten drie jaar cel in it< Leiderdorp rekent ook af met graffiti op scholen OENSDAG 31 MEI 1995 s koenekoop. 071-356429 1 $admeester geslagen en meisjes betast /assenaar Twee Amsterdamse jongens, 8 jaar, zijn gisteravond aangehouden voor problemen die zij eroorzaakten in het zwembad van recreatiepark Duinrell. ij sloegen na wat woordenwisselingen een 20-jarige badmees- er op zijn gezicht en vielen tevens aanwezige meisjes lastig me. nzedelijke betastingen. De jongens zitten nog ingesloten op het ;3" lolitiebureau in Wassenaar. Vechtpartij in jongerencafé vassenaar Gekneusde jukbeenderen en schedel en een opge- wollen oor waren gisteren het resultaat van een vechtpartij tus- en twee 24-jarige Wassenaarders in een jongerencafé aan de tijksstraatweg. Een van de mannen eiste van de ander geld dat 'i nog van hem zou krijgen. De debiteur beantwoordde deze eis et enkele vuistslagen. Het slachtoffer moest in het AZL worden [ehandeld. Ze zijn enthousiast over zoveel simpelheid. Met het nieuwe ap paraatje verdooft de anesthesist het oog van zijn patiënt in een handomdraai. „Een eenvoudig trucje, een handigheidje." En de patiënt ziet niet langer een grie zelige naald op zich afkomen. ,,Het is volkomen pijnloos en veilig. De anesthesist hoeft niet meer met een injectienaald naast het oog te prikken." Oogarts dr. D. Tjia en anes thesist dr. L. van de Drift van het Rijnland Ziekenhuis hebben de primeur: de nieuwe methode van plaatselijk verdoven wordt vooralsnog alleen in het Leider- Nieuwe plaatselijke verdoving voor staarpatiënten Rijnland Ziekenhuis dorpse St. Elisabeth Ziekenhuis toegepast. Vooral patiënten met staar, een waas of vertroebeling van de ooglens, hebben veel baat bij deze plaatselijke verdo ving. Inmiddels zijn er ongeveer 140 staarpatiënten op deze ma nier van hun klachten afgehol pen. Dr. Tjia nam het vernuftige apparaatje mee uit Lissabon waar het vorig jaar op een Euro pees oogheelkundig congres werd gedemonstreerd. Hij zag wel wat in de nieuwe anesthé- siemethode die vooral voor staarpatiënten heel geschikt blijkt te zijn. ,,We opereren nu zo'n tien patiënten per week aan staar. Vooral oudere men sen krijgen last van deze oog aandoening. Door deze plaatse lijke verdoving zijn zij snel weer op de been. Ze hebben amper napijn." „Dit is een enorme stap voor uit", beaamt anesthesist dr. L. van der Drift terwijl hij het nieu we kunststof buisje laat zien. „Dit soepele buisje breng ik in het oog. Eerst maak ik de bui tenkant van het oog gevoelloos met een paar druppeltjes. Ver volgens pak ik met een pincetje een stukje van het oogwit en geef daarin een heel klein knip je. In dat gaatje steek ik dit plas tic buisje. Via dit buisje wordt de vloestof ingebracht waarmee het oog wordt verdoofd. Patiën ten voelen daar helemaal niets Het grote winstpunt van het uit Amerika overgewaaide plas tic buisje is dat er geen naald meer aan te pas komt. Van der Drift: „Voorheen verdoofden we staarpatiëten via een injectie naald naast het oog. Maar deze methode is niet pijnloos en brengt bovendien risico's met zich mee. De anesthesist kan niet zien waar de naald achter de oogbol terecht komt. Hij kan zich vergissen en door de oog bol heen prikken, de oogzenuw raken en bloedingen veroorza ken. Dit kan vervelende compli caties geven. Met dit nieuwe plastic buisje kun je geen scha de aan het oog toebrengen. Het is een stomp voorwerp van zeer buigzaam materiaal. Complica ties zijn uitgesloten." Van der Drift is zo enthou siast dat hij met het nieuwe ap paraat de boer opgaat om zijn collega's in andere ziekenhui zen te overtuigen. „Ik heb mijn collega's in het Leidse Diaco- nessenhuis inmiddels geleerd hoe zij het kunnen gebruiken. Het is echt een fluitje van een cent en zeer patiëntvriendelijk. En het kost nauwelijks meer dan een injectienaald." '"E™ lethouder Van Dijk haalt bakzeil met nieuw idee tot iderdorp judy nihof 4.30 Ï0.00 uitsl t! ;n ruii u ton is een fors bedrag. Dat 1 at ten laste van de hele ge- eenschap", zei PvdA-fractie- lorzitter J. Hermans gister- 'ond tijdens een commissie- rgadering. Ook vreesde hij dat 't met een nieuw plan alleen aar langer duurt voor de wo ngen gebouwd kunnen wor- »et een nieuwe pro- dure worden gestart en dat tekent zeker driekwart jaar stel." Hermans wilde juist 'zo iel mogelijk tegemoetkomen de behoefte van woning- lekenden in Leiderdorp." Ook eeUcui DA' D66 en WD zagen weinig e Leiderdorpse politiek ziet geen heil in een alternatief an van wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/B- L) voor woningbouw aan het Kwikstaartplein. De wet- 1 ouder kan niet voldoen aan de vorige week door de po- id tiek gestelde voorwaarde dat een nieuw plan geen extra osten met zich mee mocht brengen. Volgens berekenin- ?n kost het project van Van Dijk echter bijna vier ton leer dan het oude plan. andere mogelijkheden dan doorgaan met het oude plan. Groen Links en BBL pleitten wel voor het nieuwe plan, mits dit nóg een stukje zou worden ge draaid. Door het complex te draaien en lager te maken dacht wet houder Van Dijk tegemoet te komen aan de wensen van een groot aantal omwonenden, die al langere tijd ernstig bezwaar maken tegen het oorspronkelij ke project. Volgens hen is het veel te massaal en bederft het hun woongenot. Verder zouden bij het oude plan zowel veel omwonenden als de toekomsti ge bewoners van het complex 15.1! 'orden de 21 woningen op het ivikstaartplein in Leiderdorp u seniorenwoningen? Een lid de Vrouwen Advies Com- ie (VAC) had gisteravond ns een commissievergade- aker d< dan e jo laar |w'Lt minder zon in huis hebben. Vanaf de publieke tribune liet de woordvoerder van bewo nersvereniging De Kwikstaart weten 'erg gelukkig' te zijn met het plan van Van Dijk. Toch had de meerderheid van de politiek ernstige twijfels of de bezwaren wel zouden afnemen als het bouwplan wordt gewijzigd. Ge vreesd werd voor weer andere klachten. „Ook dit plan zal voortdurend bezwaren, maar dan van anderen, blijven oproe pen", verwachtte WD-raadslid W. Kruidenier. De wethouder kreeg scherpe kritiek op zijn werkwijze in de kwestie van het Kwikstaartplein. „Allerbelabberdst", stelde D66- burgerlid O. Reijers. „Hij heeft alle kansen gemist om op tijd goed overleg te voeren en be langen af te wegen." Wethouder Van Dijk nam vorige week tij dens een raadsvergadering tot verbazing van de politiek af stand van het oorspronkelijke plan voor bebouwing van het Kwikstaartplein. Binnen het col- B i W i i de i houder hiermee een minder heidsstandpunt in. Afgesproken werd dat Van Dijk maar eens tekst en uitleg moest geven over de haalbaarheid van zijn alter natieve project. Daarbij stelde de raad hem een aantal voor waarden. Van Dijk werd gister avond weer 'gejojo met plek ken' verweten. Omwonende Brugman nam het op voor de wethouder. „U noemt het gejo jo, maar ik noem het zoeken naar een oplossing waar ieder een mee kan leven." Teleurgesteld Van de omwonenden die naar het gemeentehuis waren geko men, dropen de meesten teleur gesteld af. De woordvoerder van bewonersvereniging De Kwik staart sprak na afloop schande over het besluit van de politiek. Hij vond dat de gemeente die vier ton extra gewoon zou moe ten neertellen. „In het zwembad stoppen ze toch ook zo maar een miljoen." iderdorp. judy nihof ring kritiek op wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/B BL). Deze zou zich niet aan een eerder gemaakte afspraak hou den om de nog te bouwen wo ningen speciaal voor ouderen te bestemmen. De VAC vindt dat zij destijds duidelijk is geweest met het advies om vooral voor ouderen te bouwen. „Ik zou het zeer betreuren als het etiket 'se niorenwoningen' eraf zou val len", aldus het VAC-lid. CDA- raadslid T. Meijer en O. Reijers (D66) vielen haar bij. „Het Kwikstaartplein is bij uitstek een locatie om oudere i te huisvesten. Het is dicht bij al lerlei voorzieningen." Volgens Van Dijk zijn ze 'niet uitsluitend bedoeld voor senioren', maar worden het wel huizen 'die aan pasbaar zijn'. „Ze zijn geschikt voorouderen." leiderdorp. De gemeente Leiderdorp gaat ook de graffiti op schoolgebouwen aanpak ken. Tot dusver ging de gemeente ervan uit dat conciërges bekladde gebouwen maar moesten schoonmaken. Dit stuitte op veel kritiek van de scholen: de conciërges zouden zich met hardnekkige schrijfsels geen raad weten. De gemeente is tot het inzicht gekomen dat het beter is om herstel van graffiti-scha de uit te besteden aan een gespecialiseerd bedrijf. De bedoeling is om aan te sluiten bij het geldende anti-graffiti-beleid voor ge meentelijke gebouwen. Sinds begin dit jaar worden ondergekalkte gemeentelijke pan den binnen twee dagen na melding verwij derd. Een dergelijke regeling gaat nu ook voor de scholen van start. Maakt het Zoeter- meerse bedrijf ICS de gemeentelijke gebou wen schoon, voor de schoolgebouwen gaat de gemeente in zee met De Zijlbedrijven (DZB). De gemeente kan namelijk nog steeds voor een bedrag van 25.000 gulden aan diensten van DZB afnemen. Met DZB is een overeenkomst van een jaar gesloten. Na dat jaar wordt het project geëvalueerd. Mor gen begint DZB met de schoonmaakactie. Als eerste wordt basisschool De Regenboog 'symbolisch' onder handen genomen door wethouder C. Huigen (onderwijs/VVD). „Perfect," vindt directeur Hans Koster van De Regenboog de regeling van de gemeen te. „Conciërges hebben de deskundigheid niet in huis om graffiti weg te halen. Er ko men toch chemische middelen bij kijken en om daar conciërges nu mee over het school plein te sturen... Ook de juiste apparatuur ontbreekt. Het is nooit lonend om dat zelf aan te schaffen." Bij gebrek aan een conciër ge is directeur Koster (zie foto) trouwens al tijd zelf in de weer met het schoonmaken van bekladde muren. „De kinderen zijn er al helemaal aan gewend. Ze zien me altijd poetsen. Van de week heb ik nog Aiax-leu- zen weggehaald." Maar lang niet alles krijgt Koster weg met een schoonmaakmiddel en een doekje. De ondergekalkte berging voor het buitenspeelmateriaal van de kleuters bij voorbeeld. Die krijgt hij maar niet schoon. Als de scholen willen, zal DZB ook aangif te doen bij de politie van graffiti-schade. In bepaalde gevallen, zoals bij racistische leu zen, worden dan foto's gemaakt om als be wijs te kunnen dienen tegen daders die wor den aangehouden. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS a koevoet Drie jaar met aftrek van het 'ha voorarrest moeten de twee Voorschotense overvallers van Meen postkantoor in Leimuiden de gevangenis in. De twee, 28 n h( en 29 jaar, bekenden tijdens jide zitting voor de Haagse rechtbank, enkele weken gele dat zij in juli van 1992 na luitingstijd het postkantoor aan de Drechtlaan hebben i overvallen. Ze hebben de be heerder vastgebonden en hem pistool tegen de nek ge- unn drukt. Zo dwongen ze hem de kluissleutels af te geven. De buit bedroeg ruim.60 mille. Een derde betrokkene, een 33- jarige Rotterdammer, kreeg twee jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voor arrest. Hij heeft als tipgever gefunctioneerd en heeft on dermeer de sleutel van het postkantoor, waarvoor hij heeft gewerkt, aan de roof overvallers verstrekt. Tegen de twee overvallers was evenals tegen de tipgever vier jaar on voorwaardelijk gevangenis straf geëist. VRIJE TIJD Houthandel MEVO/Klinkenberg in Leider dorp hoeft deuren, ramen en luiken van de hal waar hout met machines wordt be werkt, niet steeds gesloten te houden. De Raad van State vindt dat de gemeente Lei derdorp dit niet van het bedrijf kan verlan gen. Het voorschrift in de milieuvergun ning, waarin staat dat het bedrijf de boel dicht moet houden, is door de Raad van State geschrapt. MEVO/Klinkenberg tekende vorig jaar bij de Raad van State protest aan tegen het voorschrift, dat volgens de gemeente 'on ontbeerlijk' zou zijn ter bescherming van het milieu. Als MEVO deuren en ramen openlaat, ontstaan geluids- en stofhinder, aldus de gemeente. Maar volgens het hout bedrijf betekende die eis een ernstige be perking van de bedrijfsvoering. Zo moeten de deuren open blijven voor de heftrucks die af en aan rijden tussen de verschillende hallen. Verder vindt het bedrijf dat er vol doende andere voorschriften in de vergun ning zitten om te garanderen dat er geen geluidshinder ontstaat. Wat de overlast van stof betreft, is het volgens MEVO/Klinken berg ook niet noodzakelijk om de boel dicht te houden. Omdat er 'door stofafzuiging een onderdruk ontstaat' zou stof niet in de buitenlucht terecht komen. De Raad van State geeft het houtbedrijf gelijk en vindt dat Leiderdorp de noodzaak van het voor schrift niet voldoende kan aantonen. Het voorschrift is volgens de Raad van State zelfs 'in strijd met de beginselen van be hoorlijk bestuur dat een besluit moet berus ten op een deugdelijke motivering en zorg vuldig moet worden voorbereid en geno- Advocaat R. van der Wart van MEVO/Klinkenberg is best verheugd over de uitspraak. Maar de advocaat wil niet te vroeg juichen, omdat het bedrijf over meer milieuzaken met de gemeente in de clinch ligt. Zo wacht het bedrijf nog op een uit spraak van de commissie beroep- en be zwaarschriften. Deze buigt zich momenteel over een bezwaarschrift van het houtbedrijf tegen het opleggen van dwangmaatregelen door de gemeente. Want de gemeente vindt dat het bedrijf telkens weer milieuvoor schriften overtreedt. MEVO/Klinkenberg verwijt de gemeente niet flexibel te zijn bij het handhaven van de voorschriften. OEGSTGEEST Lezing. Naar aanleiding van het vorig jaar verschenen boek 'Oegst- geest in bange dagen', wordt woensdag 31 mei van 20.00 tot 22.00 uur de lezing 'Alsnog gevonden' gehouden. Samen met dia's geeft de lezing een beeld van de gemeente Oegstgeest in de oorlogsjaren. Kaarten voor de avond in de Openbare Bibliotheek in Oegstgeest kosten 5 gulden en zijn verkrijgbaar bij boekhandel De Kier en de bi bliotheek. WASSENAAR Duin- en strandwandeling. Volgens de organisatoren van de YMGA Wandelsport in Wassenaar staat hun wandeling op zaterdag 3 juni bekend als 'vrij pittig', maar daarom vinden ze hel ook een goede training voor de komende vierdaagse(n). De wandelingen van 30 of 50 kilometer door duin en over strand starten bij cultureel centrum De Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar. 1 let inschrijfgeld be draagt respectievelijk 5 en 8,50 gulden (inclusiefaandenken). Voor meer informatie: 01751-11568. en klompenhok ii en weiland langs het uideinde in Aarlan en/een. Vroegerw at in een boen- of 'j >oelhok v oerderij te vinden. >itf 'it hok is echter splin- imieuwen gemaakt n de be- het Zuid- zfnde' n de fegj I gei va >nze fotograaf Wim 'ijkman doorkruist da ks een groot deel de streek om het jj ieuws voor de krant iv i beeld vast te leggen, ijdens die ritten komt ij langs allerlei 'beeldi- e' plekjes die niet di- Idei iet hot r het zeker waard ijn om te presenteren. gPaar leiderdorp judy nihof De afdeling hartbewaking in het St. Elisabethziekenhuis in Lei derdorp kan weer jaren mee. De afgelopen drie maanden is de afdeling voor mensen met acute hartproblemen volledig gemo derniseerd. Daarmee komt het ziekenhuis tegemoet te aan de wensen van patiënten en mede werkers. Kosten van de ingrij pende opknapbeurt: ongeveer twee miljoen gulden. i die tijdelijk verbouwd werden tot hartbewakingska- De vernieuwde afdeling is voorzien van nieuwe bewa kingsapparatuur, meubilair en stoffering 'in vriendelijke kleu ren' en 'doelmatige patiënten kamers en werkruimten'. Ook is een aparte ruimte gemaakt voor de opvang van de familie van de patiënten. Verder neemt de af deling hartbewaking een nieuw bellensysteem in gebruik. Daar mee kunnen verpleegkundigen vanuit de verschillende kamers niet alleen onderling, maar ook direct met de patiënten com municeren. „We zijn de eerste afdeling in Nederland met zo'n systeem. Het is dus afwachten of het allemaal zal werken. We gaan eerst een tijdje proefdraai en", aldus Bouwman. De vernieuwde afdeling wordt dinsdag 6 juni officieel ge opend. De afdeling hartbewaking was al langere tijd aan modernise ring toe. Daar kwam het echter steeds niet van, ondermeer om dat de reorganisatie van het zie kenhuis de aandacht opeiste en het lang duurde voordat de toe stemming voor de verbouwing binnen was. „Geld voor grote projecten moet je aanvragen bij het college voor de ziekenhuis voorzieningen. Het duurt wel ongeveer een jaar voor je hoort of het door kan gaan", zegt R. Bouwman, verpleegkundig af delingsmanager cardiologie. Tijdens de verbouwing ving het ziekenhuis de patiënten op in Een halfjaar zachte standaard contactlenzen inkl. vloeistoffen per paar 189,- Groeneveld Opticiens L>t' beste 2nak i SASSENHEIM, I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15