Kerkbezoek stijgt weer Gekwetste mens Straatrover hoort vier jaar cel eisen 'Hollandse pot, dat is het lekkerst' Kerk Samenleving Wijkgroep blijft zorgen houden ové probleemjongeren Openbare lessen iiniversiti Leiden Kerkbode WOENSDAG 31 ME11995 REDACTIE* DICKV LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat82 071-356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging:S Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00uur 071-128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G, P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H.C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen. chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ufl 0711 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBl Voor mensen die moeilijk lezen, slechjv hebben of blind zijn (of een andere l| dicap hebben), is een samenvatting] regionale nieuws uit het Leidsch Dagf geluidscassette beschikbaar. Voor ir 08860-82345 (Centrum voor GesprolJ tuur. Grave). WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en| woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesse en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. e L lan L) i 'ouc idtiek BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voo: ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoeni pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders totjit uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131). dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ufen 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsl voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. iel Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruil n zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oon kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkuiu' heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, C LEIDEN VALERIE LEENHEER Voor. de Wijkgroep Oostelijke Binnenstad lijkt het een slepen de kwestie te worden: de jonge ren die rondhangen bij de car ports in de wijk en daar gere geld dingen vernielen of herrie schoppen. De buurtbewoners klagen steen en been, maar tot nu toe lijkt er nog geen echte oplossing te zijn gevonden. Dat bleek ook tijdens de wijkverga dering die gisteravond in buurt huis De Pancrat werd gehou den. Weer werden verschillende oplossingen genoemd, maar geen enkele lijkt de goede te zijn. Over één ding zijn de meeste leden van de wijkgroep het wel eens. De carports moeten opge knapt worden. De verlichting moet gerepareerd worden en ook de plafonds zijn aan ver vanging toe. Ook zijn er plan nen om bij een aantal carports speeltuintjes te maken en de bestaande speelmogelijkheden op te knappen. Maar buurtbe woner André Verschuren vraagt zich af of dat wel zin heeft. ,,De kans is groot dat binnen een paar dagen de boel er weer net zo slecht uit ziet als nu. Want die jongeren blijven daar zit ten." Wijkvoorzitter Wim van de Eshof wil de groep jongeren die nu bij de carports rond! graag /verplaatsen naar Kaarsenmakersplein, daar nou een voetbalko een paar baskets plaatsen, nen de jongeren daar 'h« maar ook actief bezig zijn, Volgens bewoonster Mt ein Gravemeijer is dat goed idee. ,,We hebben het over jongeren, die kun zomaar verplaatsen. In ogen is het Kaarsenmakers vijandig gebied. Daar gas niet naar toe." Ook Henk Blaaubeen, i deelmanager van de l Welzijns Organisatie, zie plan niet zitten. ,,We kunn gen die jongens wel zeggi op het Kaarsenmaker rondhangen, maar dan plaats je het probleem maar. Ergens zijn die jol gedragsgestoord en daar eerst wat aan gedaan wc We moeten niet de illusie ben dat de problemen carports opgelost worden het Kaarsenmakersplein wijzen." Een aantal oplossingen het jongerenprobleem z wijkgroep publiceren in de krant. Ze hoopt dat wijkt' ners naar aanleiding da duidelijk zullen maken als de beste oplossing zien jf de rech den sluit en kl en w uide erve at in ioell oerd •it hc Drie vooraanstaande Leidse hoogleraren geven op dinsdag 6 juni openbare lessen in de Leid se Pieterskerk, onder het motto 'Uit de chaos komt het licht'. De lessen zijn voor iedereen toe gankelijk en worden gehouden in het kader van de 420ste ver jaardag van de Leidse Rijksuni versiteit. Professor dr. Vincent Icke, hoogleraar sterrenkunde, bijt het spits af met zijn lezing 'Het oudste licht' over de gloed van de oerknal. Icke gaat aan de hand van dia's in op het ont staan van ons heelal. De tweede spreker is prof. dr. A. Mekking, hoogleraar geschiedenis van de onj ij )n.?e .1 'ijkm elijks an di ieuw bee Ijder ij lan pli h !,;cth ?aar ijn or DE KERKBLADEN Toen een breed samengesteld gezelschap van politici, amb tenaren, uitkeringsgerechtig den en (bedrijfs)pastores on langs sprak over de 'paarse po litiek', werd geconstateerd dat er wel erg weinig aandacht resteert voor 'de gebroken, de gekwetste mens'. ,,Daar ligt een mooie taak voor de ker ken!", sprak één van de aan wezigen vervolgens. Bedrijfs- pastor John Veldman wil in het Mededelingenblad van de parochie H. Antonius van Padua (Lei den Zuid- West) nog wel een stap je verder gaan. „Het klinkt cy nisch, maar in mijn ogen ligt daar niet alleen een taak, maar ook een kans. Wan neer kerken samenle vingsvraag stukken seri eus nemen, wanneer ze léssen trek ken uit het verleden (niet meer bevoogden!), haar (vergeten?) traditie van opkomen voor de zwakken weer opnemen en geloofwaardig - dus in recht streeks contact met de onder kant van de samenleving - problemen durven aan te kaarten, dan is er een kans dat ze weer serieus genomen gaan worden." Seconde Toen de Lissese predikant P. van Midden nog werkzaam was in Zaltbommel, had hij el ke zondag twee jongens onder zijn gehoor die tot op de se conde na bijhielden hoe lang hij preekte. „Eens in het kwar taal kreeg ik daarvan een over zicht", schrijft hij in het blad De Kruisvaan van de Gerefor meerde Kerk van het bollen- dorp. „Hun conclusie was: het gaat gaandeweg langer duren, met een duidelijke ondertoon van 'doe er wat aan!'. Achteraf is dat wel meegevallen, geloof ik." Mond vol tanden Dezelfde Van Midden behan delde onlangs tijdens één van zijn speciale diensten heet thema 'Schept God of schep pen mensen'. „Daarin heb ik, zittend op de grond, als advo caat van de duivel een hele re denering opgebouw, waarin ik de rol had om aan te geven ge loof in een God, die vandaag de dag nog wat doet, maar onzin te vinden. Met alle ar gumenten van dien. Kortom: zo'n verhaal waarmee je op koffievi- sites wordt belaagd. Wat voor antwoord geef je dan, of sta je met een mond vol tanden?" De eerste re actie in het kringgesprek was een diep zwij gen. Verle genheid?, vraagt Van Midden zich af. „Ik denk grotendeels wel en daar moeten we elkaar in helpen. Er zijn veel meer antwoorden dan alleen maar 'geloven is een gevoel', met de gedachte daarbij 'blijf uit m'n buurt'. De Engelse filosoof C.S. Lewis kwam als volwassen tot geloof en besteedde een belangrijk deel van zijn leven aan het ge sprek over christelijk geloof met de niet-gelovigen. Zijn in telligente boeken als 'De grote' scheiding' en 'Brieven uit de hel' zijn me altijd bijgebleven. Net als de gedachte dat je niet hoeft te zwijgen of je in een hoek hoeft te laten drukken. Je zou wel stom wezen in niets meer te geloven dan wat je al leen maar kun tellen, meten of wegen. Dan ben je gauw uitge teld." DICK VAN DER PLAS» Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING %er(<i6[ad^ igigg PETRUS iNTOrjjTJ Leidse Binnenstadsgemeente maakt positieve balans op DEN HAAG/LEIDEN PAUL DE VLIÉGER „Vanaf mijn veertiende zit ik al in de cel. Mijn hele leven is niets anders dan straf, straf, straf. En word ik daar beter van? Nee, alleen maar steeds slech ter. Ik smeek u, geef me één keer de kans om te bewijzen dat ik kan veranderen. Als het niet lukt zet u me gewoon alsnog in de cel. Vier jaar, tien jaar, het maakt me dan niet meer uit. Voor mijn part maakt u me dood." Met deze emotionele oproep, uitsproken tijdens zijn 'laatste woord' aan het slot van de zit ting, probeerde een 22-jarige Deventenaar gisteren de recht bank ertoe te bewegen hem niet rechtstreeks naar de gevangenis te sturen. De man wil zijn leven een andere wending geven en denkt dat voor elkaar te krijgen door zich een halfjaar in een af kickcentrum te laten 'opsluiten'. Of de rechtbank de man deze gelegenheid wil geven, is nog maar de vraag. Als het aan offi cier van justitie Van Ek ligt in elk geval niet. Hij vond dat de maatschappij voorlopig bevrijd diende te worden van de De ventenaar, die zich in februari en maart van dit jaar heeft schuldig gemaakt aan een fiks aantal berovingen in Leiden, Gouda en Den Haag. „En als deze man het soms niet hele maal naar zijn zin mocht heb ben in het afkickcentrum, dan loopt-ie weg", aldus de aankla ger. Dure trainingspakken en sportschoenen waren het 'lok kertje' waarmee de Devente naar in februari en maart geld uit de zakken van argeloze voorbijgangers wist te praten. Zijn tactiek was steeds dezelfde. De man sprak op straat mensen aan en vertelde voor honderd gulden of nog minder sportkle- ding te kunnen leveren waar voor in de winkel het achtvou dige moest worden neergeteld. Vervolgens wilde hij wel graag BURGERLIJKE STAND de bankbiljetten op echtheid controleren, voordat hij de spul len zou geven. Als hij eenmaal de biljetten in handen had, zet te hij het op een lopen. Bij 'klanten' die minder mee werkend waren, en die bijvoor beeld het geld nog niet wilde af geven, zette de man met dreige menten wat extra druk op de ketel. „Weet u wel wie u voor u heeft. Ik ben geen kleine jon gen, hoor", zei hij dan. Of hij vertelde en passant een vuur wapen tussen zijn broeksband te hebben. In één geval had de straatrover zelfs een aardappel schilmesje tevoorschijn gehaald om de 'kopers' te dwingen hun geld af te geven. Trainingspak ken had hij overigens helemaal niet. „Welnee, dat was maar een verhaaltje. En het werkte meestal prima", aldus de ver dachte tijdens de rechtszaak. De Deventenaar, die twee slachtoffers maakte in Den Haag, één in Gouda en drie in Leiden, liep op 11 maart in laatstgenoemde stad tegen de lamp. Een Leidenaar stuitte vlak nadat hij was beroofd op een al coholcontrole door de politie. De agenten lieten de blaaspijp jes even voor wat ze waren en konden op aanwijzing van het slachtoffer de straatrover arres teren. Bij de zitting van gisteren trok de man het boetekleed aan. Hij gaf grif alle zaken toe en erken de dat hij straf had verdiend. Zo ook zijn advocaat, die over de eis van officier van justitie Van Ek echter niet bepaald was te spreken. „Vier jaar cel voor dit, dat noem ik buitenproportio neel", aldus de raadsman, die evenals de straatrover zelf er voor pleitte de man eerst de kans te geven af te kicken. Van Ek voelde daarentegen niets voor een coulante behandeling van de Deventenaar, die voor dat hij met straatrover begon, 'een enorme staat van dienst' als inbreker had opgebouwd. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. laar, oud 91 jaar E.J. Teske, oud 68 Gehuwd M.P. Zandvliet en B. Noort J. Spoor en W. Eesteren J.P.M. de Zwart §n J.M. Walraven. Wat begon met het inleve ren van een halve predi kantsplaats en de sluiting van twee kerkgebouwen, blijkt uiteindelijk voor de Leidse Binnenstadsge meente van hervormden en gereformeerden toch goed te hebben uitgepakt. Het samenvoegen van twee wijkdelen en de keuze voor de monumentale Hooglandse Kerk als één gezamenlijk onderkomen, heeft het afgelopen jaar ge leid tot een toename van het aantal kerkgangers met rond de 20 procent. LEIDEN DICK VAN DER PLAS Ook op andere punten 'scoort' de Binnenstadsgemeente goed. De kerkeraad kent geen vacatu res, de werkgroepen zijn goed bezet en de sfeer binnen de ge loofsgemeenschap wordt door dominee A. Alblas zondenneer goed genoemd. „Er is sprake van een nieuwe vitaliteit, creati viteit en toenemende belang stelling", zo vat hij samen. Een jaar na de start van deze nieuwe wijk van de hervormde gemeente en de Gereformeerde Kerk in Leiden, presenteert de Binnenstadsgemeente zich op nieuw met een postercampagne aan de bevolking. Werden de abri's en reclamezuilen in 1994 opgesierd met een afbeelding van de buitenkant van de Hoog landse Kerk, dit keer staat het interieur van het gebouw - tij dens een kerkdienst - centraal. Als bijgevoegde spreuk is geko zen voor 'Een vreemd heimwee drijft ons naar dit huis', waar mee wordt verwezen naar 'hen, die zoeken naar zin van het le ven, hoogte en diepte, geloof en spiritualiteit'. Alblas: „De kerk is de monumentale plaats voor zulke zoekers." De Leidse binnenstad werd ruim een jaar geleden het zwaarst getroffen door de be zuinigingsoperatie die de ge loofsgemeenschap van her vormden en gereformeerden weer uitzicht moest bieden op De opname van het interieur van de Hooglandse Kerk die voor de posters is gebruikt. FOTO PR eerf financieel gezonde toe komst. De Oude Vestkerk en de Bethlehemkerk werden gesloten en een half- time predikants plaats verdween. Enkele ge meenteleden ging dit zo ter har te, dat de overstap naar het 'nieuwe' kerkgebouw niet werd gemaakt. Alblas: „Maar mede dankzij de persoonlijke aan dacht voor elkaar en de saam horigheid van groepen binnnen de gemeente, is het overgrote deel van de leden mee gegaan naar de nieuwe gemeenschap." Daarnaast werd een nieuwe groep van geïnteresseerden be reikt. Bedroeg het aantal kerk gangers in de Oude Vestkerk en de Bethlehemkerk op een zon dag gemiddeld zo'n 300, nu is dat aantal in de Hooglandse Kérk gestegen tot een gemiddel de van 350. Een andere positieve veran dering wordt de nieuwe organi satievorm genoemd, waarin zo'n 30 werkgroepen op tal van terreinen actief zijn. De zondag se kerkdienst wordt het 'hart' van het gemeenteleven ge noemd. Maar bezoekers komen ook met de kerk in aanraking door bijzondere vieringen als de Evensongs en de Cantatedien sten, georganiseerd door de Commissie Bijzonder Kerke- werk, waaraan wijkpredikant Al blas ook verbonden is. Ook het karakter van de Hooglandse Kerk trekt mensen naar het ge bouw. Een gemeentelid ver woordde het als volgt: „De kerk is het mooiste clubhuis dat ik Tafeltje-Dek-Je maakte er gisteren een fees telijke diner van. De miljoenste maaltijd die deze organisatie in haar 25-jarige bestaan voor de ouderen in Leidei\ had gekookt, werd aangeboden aah burgemeester C. Goekoop. Tafeltje-Dek-Je verzorgt al 25 jaar maaltij den voor mensen die door medische of an dere redenen niet meer zelf voor hun war me hap kunnen zorgen. De kostprijs per maaltijd bedraagt momenteel 10,30 gulden en de oudefe betaalt daarvoor, afhankelijk van zijn of haar draagkracht, 7 of 8 gulden. „We hebben wel subsidie nodig, maar we redden het best zo", vertelt G. Snelders van de Stichting Ouderenwerk. Dat is voor een groot deel te danken aan de vrijwilligers die zich inzetten voor Tafel- tje-Dek-Je. Dagelijks rijden 140 medewer kers rond om de cliënten hun maaltijd te brengen. Burgemeester Goekoop zei giste ren bijzonder veel waardering voor dit werk te hebben. „De persoonlijke aandacht die zo gegeven wordt door de vrijwilligers, is net zo belangrijk als het eten dat de oude ren krijgen. Dat dagelijks contact betekent veel voor deze mensen." Wethouder H. Koek vond het werk zelfs meer dan vrijwilli gerswerk: „Dit moet elke dag gebeuren én op tijd, dat is bijna geen vrijwilligerswerk meer te noemen." Volgens Snelders van de Stichting Oude renwerk zijn het vooral ouderen en werklo zen die zich voor dit werk opgeven. Tafel tje-Dek-Je kan altijd nieuwe vrijwilligers ge bruiken, ook als deze niet zelf beschikken over een auto. „Er is één verzorgingshuis dat een busje heeft, dus daar kunnen vrij willigers met mee die zelf geen vervoer heb ben. En er zijn altijd mensen nodig om aan meldingen te registreren op ons bureau." In sommige gemeenten is het nu moge lijk om diepvriesmaaltijden te krijgen die opgewarmd worden in de magnetron. „Daar is in Leiden heel weinig animo voor", vertelt Snelders. „Alleen als wij echt veel te weinig vrijwilligers hebben, zouden we overgaan op dit systeem." Vooral de oude ren zouden bij een wekelijkse verstrekking van diepvriesmaaltijden het dagelijks con tact met de vrijwilligers missen. De miljoenste maaltijd werd gisteren door de kok van verzorgingstehuis Groen hoven overhandigd aan burgemeester Goe koop. Het diner bestond uit aardappelkro ketten, sperzieboontjes, biefstuk en cassata- ijs toe. Snelders: „Ja, gewoon Hollandse pot hoor, want als we iets bijzonders doen dan krijgen we meteen telefoontjes. Dit vinden de meeste ouderen toch het lekkerst." Burgemeester C. Goekoop laat het zich goed smaken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14