(Leiden 'Zakgeldbanen' in Noord H \ngst in Zoeterwoude voor stank vuiloverslag ieen vuilfabriek: Zuid-West juicht De Leidse Hout fleurt helemaal op Lobby oud-raadslid lucratief voor Leiden -DENSDAG 31 ME11995 13 pjes HENNYVAN ECMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 lakfiets rijdt in op vrouw v iden» Hen 30-jarige vrouw uit Rhenen is gisteravond zwaar ge- ond geraakt bij een ongeluk op de Stille Mare in Leiden. De ouw werd aangereden door een 26-jarige Leidenaar die met jn gemotoriseerde bakfiets over de brug reed in de richting van e Stille Mare. Zij heeft vermoedelijk enkele gebroken ribben en ïn gescheurde lever. Ze is naar het AZL overgebracht. De romfiets bleek technisch niet in orde en is in beslag genomen. sdan slaat agent {.gftipEN. Een 24-jarige Leidenaar heeft gistermiddag een politie- gent geslagen. De man stak volgens de politie tergend lang- irrjo Cfeam de Breestraat over. Toen een politiewagen naderde, ver- IjjII dhelde hij zijn pas niet maar wierp hij zijn tas op de motorkap, [ervolgens pakte hij snel de tas weer op en liep hij verder. Toen ij door een agent over dit gedrag werd aangesproken, sloeg hij n XXL (ie 'n het gezicht. De man is aangehouden. )ure fiets gestolen tidenUit een winkel in Het Gangetje is afgelopen nacht een nountain-bike gestolen ter waarde van 1700 gulden gestolen. ?/|e dief vernielde de ruit van de winkel om binnen te komen, jen getuige zag dat de dader een fiets uit de zaak wegnam en er Sieraden weg na inbraak Sieraden zijn gisteren gestolen uit een woning aan de irahmslaan. Een cilinderslot werd vernield. De bewoners mis- rpn ook nog twee bankpasjes en Turks geld ter waarde van twee- ionderd gulden. êm/^NNO 1895 Vrijdag 31 Mei CorrespondentieDat er vooral wanneer de zomer daar is, veel ^klaagd wordt over de baldadige jeugd, wier lieden veelal beho- :n tot de klasse van menschen, die bij mooi weder als hun bui- ■nplaats de openbare straat kiezen, behoeft geen betoog, maar at er soms overdreven geklaagd wordt, bewijst alweder een rhrijven van iemand, die er in opmerkt dat de schrijver J., vvan- :er hij daarin over het kruithuisje spreekt, zeer overdreven is •weest. Volgens die iemand, wonende Zoeterwoudsche Singel, jenover den kruittoren, is noch door hem noch door diens lisgenooten iets van een hetzij klein of groot bombardement largenomen. kNNO 1970 zaterdag 30 mei ■Iver een maand gaat een bekende zaak uit het Leidse stads beeld verdwijnen. Na tachtig jaar wordt opgeheven Maison Zur- T)h in de Breestraat (,,in mantel, robes en fourrures"). In het gro- P pand gaat C. en A. zijn herenmode onderbrengen, waardoor n het eigen pand meer ruimte overblijft voor de damesmode. IW ffcën hans koenekoop I jn juichstemming heerst bij Stichting Stop Vuilverwer- hg Voorschoterweg Leiden I BWL). Deze groep verontrus- r—(bewoners uit de wijk Zuid- protesteerde drie jaar lang ■■■^en de bouw van een schei- ngs- en vergistingsinstallatie j/I). Nog voordat de Raad van S1hte een oordeel heeft geveld er de bezwaarschriften, is het pject plotseling van de baan. De stichting spendeerde dui- jiden gulden aan eiger> on- rzoeken en adviezen om de meenten van de Gevulei (ge- eenschappelijk vuilafvoerbe- |jf) te overtuigen van de risi- [s van een SVI. ,,Het is uitein- llijk aan ons doorzeuren te inken dat er een beslissend uronderzoek heeft plaatsge- den. Daar zijn we uiteraard blij om. Maar aan de andere t geeft het ook aan hoe wei- at Life serieus de Gevulei ons heeft lomen. De bestuurders heb- n oJn weinig vertrouwen getoond de daadkracht van burgers, ij hebben immers niet zelf ar- I Imenten tegen de bouw ver- nnen, daar zijn deskundige *0 ireaus aan te pas gekomen", I fet secretaris B. Hospers van 545. 'SSWL. 508 Het verwijt van de SWL blijft It het geuronderzoek uitein- veel te laat is gedaan. „Ei- iijk had de Gevulei dit on- frzoek helemaal aan het begin >jn het traject moeten laten krichten. Dan was "de overlast eteen in kaart gebracht en ïs meteen duidelijk geworden ie duur de fabriek zou uitval- lijk* inlijk Acht jongeren doen na schooltijd aan wijkbeheer Schoolgaande jongeren uit Leiden-Noord komen in aan merking voor 'zakgeldbanen' van de gemeente. Wethou der J. Laurier (Groen Links/werk, wijkbeheer en sociale zaken) wil daarvoor 30.000 gulden van het budget van 368.000 gulden voor wijkgericht werken uittrekken. leiden wim koevoet Binnenkort beginnen acht jon geren aan hun zakgeldbanen. Gedurende twee middagen per week, na schooltijd, zullen zij onder begeleiding van een erva ren medewerker worden inge zet bij het wijkbeheer in noor delijk Leiden. Hun werkzaam heden vallen vooral onder de noemer onderhoud. Laurier noemt snoeien en schoffelen. De wethouder benadrukt dat zakgeldbanen geen vrijblijvende aangelegenheid zijn. Om een zakgeldbaan, een alternatief voor of een aanvulling op een vakantiebaantje, te krijgen moet een heuse sollicitatieronde wor den doorlopen. Laurier wil dat ook juridisch alles klopt. Zo moeten er ook allerlei verzeke ringen worden afgesloten. ,,Je kunt bij wijze van spreken ook worden ontslagen als je je werk niet goed doet. Je krijgt er im mers ook voor betaald." De wethouder denkt aan salarissen die net boven het minimum loon liggen. Het idee van zakgeldbanen is afkomstig van de jongerenwer ker die namens de Leidse Wel zijnsorganisatie actief is in Lei den Noord. Die signaleerde dat veel overlast van jongeren het gevolg is van een gebrek aan geld bij jongeren, waardoor zin volle vrijetijdsbesteding niet al tijd mogelijk is. Laurier denkt dan ook meer vliegen in één klap te kunnen slaan met de zakgeldbanen. Hij voorspelt een vermindering van overlast en een groeiend verantwoordelijk heidsgevoel van jongeren voor hun woonwijk. Ook zou het project, dat als het slaagt voor een hoger aantal jongeren ba nen kan opleveren, de integratie van de autochtone en allochto ne jongeren kunnen bevorde ren. Bovendien knapt de wijk ervan op. Speeltuinen Van het budget voor wijkgericht werken wordt verder 113.000 gulden besteed aan opknap beurten van de speeltuinen in de stadsdelen Noord, Midden, Zuid, Stevenshof en Mors, 100.000 gulden aan het op schroeven van de sociale veilig heid in deze gebieden en nog eens een ton aan het creëren van buurtkader in wijken waar dat nog ontbreekt. De dienst milieu en beheer moet immers een gesprekspart ner hebben voor het opstellen en aanpassen van de beheer- plannen voor de stadsdelen. De wethouder benadrukt dat wijk- len. Nu is er toch weer een hoop geld over de balk gesmeten. En dan kan de wethouder wel be weren dat het de burgers geen geld kost, de Proav zal het toch ook ergens van moeten beta len." Directeur L. de Jong van de Proav (provinciale afvalverwer king) beweert dat het geuron derzoek op het juiste moment is gehouden. „Zou het eerder zijn gedaan, dan hadden we heel veel andere gegevens over de fabriek moeten veronderstellen. Misschien kom je dan achteraf weer voor verrassingen te staan." Wethouder J. Laurier (Groen- Links), tevens voorzitter van de Gevulei, meent dat de protesten niet van invloed zijn geweest op de besluitvorming. „Er waren verschillen van inzicht en er is veel discussie gevoerd. Ik zal niet ontkennen dat we hebben geluisterd naar de inbreng van de stichting, maar dit geuron derzoek is niet door hen afge dwongen. Wij hebben zelf steeds kritisch naar de plannen gekeken. Het geuronderzoek is uiteindelijk in ons traject naar voren gehaald." Voor de SSWL resteert nog de vraag hoe ze het succes gaan vieren. Gisteravond hebben de actievoerders al een klein feestje gevierd. Het geld dat ze met een wervingsactie onder bewoners van Zuid-West ophaalde, 14.000 gulden, is nog niet helemaal op. Hospers: „Dat geld was bedoeld om de rechtszaken te betalen. Veel zullen we er niet van over houden." leiden marina van den berg Er zitten weer watervlooien in de grote vijver van de Leidse Hout. De mannen van het wijk team gaan op de knieën en tu ren in het water. In de zonnige vijver bewegen miljoenen stip jes. „Het barst ervan", zegt P. Verhoog van het wijkteam. Hij is tevreden, want een paar maanden geleden lag deze vij ver vol met een dikke laag rot tende bladeren die elk leven verstikte. „Elk voorjaar haalden we de dooie vissen uit het wa ter." Het dichte bladerdek in het water veroorzaakte zuur stofgebrek en dat overleefden veel vissen niet. Nu zwemmen er weer voorntjes en graskar pers. De Leidse Hout krijgt een op knapbeurt. Er wordt gebaggerd, er komen speelplaatsjes, veilige drinkbakken voor de herten en nieuwe beplanting. Om het wa terpeil beter te kunnen regelen worden alle sloten en vijvers duikers aange legd en komt er een nieuw pompgemaal. Zo kan de water stand onafhankelijk van de om geving worden geregeld. De Leidse Hout heeft met haar bo men en planten een ander wa terpeil nodig. „We kunnen straks het water hier in drie aparte vakken regelen", vertelt wijkchef S. van Rijn. „Eigenlijk zijn sloten onnatuurlijk in een bos, want door de bladeren slib ben die altijd dicht." Maar de Leidse Hout is in de jaren '30 door een architect in de 'engel se stijl' ontworpen en daar ho ren sloten en vijvers bij. Er' is zelfs een sloot bijgeko men. Achter het theehuis ligt nu een nieuwe watergang die moet zorgen voor de afvoer naar een nabijgelegen kanaal. Het is nog een kale boel, maar er zijn plan nen om er een kinderspeel- plaatsje van te maken. Van Rijn: „We denken aan een houten hangbruggetje en grote keien, dan kunnen de kinderen rond het water spelen als de ouders op het terras van het theehuis zitten." Een landschapsarchi tect is bezig met het ontwerp. Bij de Piasvijver komt straks een zandstrandje met een stukje water dat voor kinderen wordt ingericht. Verhoog en zijn colle ga M. Brandt hebben goede herinneringen aan dat stukje Leidse Hout: „Daar ging je als jochie heen met een flesje Exo- ta, visjes vangen en voetballen." Overal ligt tussen de bomen de uitgebaggerde modder te drogen, alsof de Leidse Hout net een watersnood heeft door staan. Op de hertenweide staan de herten tussen grote hekken en dikke lagen modder. „We schermen een deel af omdat we daar opnieuw gras gaan inzaai en", zegt Verhoog. „Zes herten zijn zwanger en die wilden we niet ergens anders onderbren gen." Er komen nieuwe drink bakken waar jonge hertjes niet in kunnen vallen. Verhoog: „Ze vielen in het water bij het drin- Vethouder Stuit wil allerscherpste normen voor terrein den hans koenekoop |n een tijdelijk overslagstation or huisvuil aan de Hoge Rijn- jk in Zoeterwoude is nu geen kirake meer. Doordat aan de ■lorschoterweg geen schei- ^gs- en vergistingsinstallatie PVI) wordt gebouwd, krijgt het 'èrslagterrein een permanente atus. Het dient in de toekomst s uitvalsbasis voor het vuil- ansport naar de nog te bou- en SVI aan de Moerdijk. Wethouder J. Stuit (ruimtelij- I ordening) van Zoeterwoude :oet even wennen aan dat ëe. „Ik wist wel dat het een trmanent overslagstation voor lofvuil zou worden, maar niet Jt straks ook huisvuil blijvend wordt opgeslagen aan de Rijn dijk. Vooral de stankoverlast baart mij nu zorgen. Ik zal er bij de Proav (Provinciaal Afvalver- wijderingsbedrijf, red.) sterk op aandringen dat voor de geur de allerscherpste normen worden vastgelegd." De nieuwbakken opvolger van T. Ringersma is overigens niet van plan zijn voet dwars te zetten. „In principe sta ik achter de komst van het terrein. Het is op zich een prima plek om een vuiloverslag te realiseren. Ik heb liever dat de vuilniswagens langs de Rijn het vuil in boten laden dan dat ze elke dag heen en weer rijden naar tussen Lei den en de Moerdijk." Voorlopig vervangt de over slag aan de Hoge Rijndijk vanaf 1 januari 1996 de overslag aan de Gabriël Metzustraat in Lei den. Deze moet dan sluiten om dat de milieuvergunning niet meer geldig is. Het is de bedoe ling dat aan de Rijndijk alleen het grofvuil en het restafval uit de Leidse regio wordt overgesla gen. Het groente-, fruit- en tuin afval wordt vanaf die datum naar Stercompost in Alphen aan den Rijn vervoerd. Over de toekomst van de ou de vuiloverslag aan de Metzu straat is alleen bekend dat de gebouwen worden gesloopt en dat daarna de grond wordt schoongemaakt. Wat de nieuwe bestemming wordt, is volgens WATERBORG B.V. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: ajj!!!*S§S^>l Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij wethouder en Gevulei-voorzit- ter J. Laurier (GroenLinks) on bekend. „Het is een gevoelige locatie. De waterzuivering ligt er naast, de Groenoordhallen staan vlakbij. Er is wel wat stu die voor nodig om een geschik te bestemming te vinden." Het afblazen van de bouw van de SVI aan de Voorschoter weg heeft geen rechtstreekse gevolgen voor de hoogte van de tarieven voor afvalverwerking. Allereerst neemt de Proav de kosten over die tot op heden zijn gemaakt voor de SVI. Voorts heeft de Gevulei al een contract met de Proav waarin de verwerking van huisvuil 15 jaar lang is geregeld tegen een vast tarief. Hartbewaking /t f- De hartbewaking in I het St. Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp kan weer jaren mee. De afde ling is voor twee miljoen gemoderniseerd. Ongelukje -j Een aannemer heeft 1/32 knotwilgen aan de Meer- en Geerweg in Stompwijk gerooid. Hij dacht ten onrechte dat de bomen rot waren. comite's en buurtverenigingen 'niet het monopolie op overleg' mogen krijgen, al was het alleen maar omdat het buurtkader nooit de hele wijk vertegen woordigt. Om dezelfde reden voelt hij niets voor stadsdeelraad-achti- ge constructies. „Dat leidt tot een verbureaucratisering van het overleg. Wijkgericht werken betekent juist dat er ook op acute signalen moet worden ge reageerd. De mensen zijn het geloof in de gemeente juist op dat punt een beetje kwijtge raakt. Bellen over losliggende stoeptegels of afgebrande wip- eenden, heeft geen zin omdat er toch niets gebeurt of omdat ze van het kastje naar de muur worden gestuurd. Dat is wat ze denken. We moeten het ver trouwen zien terug te winnen. Het kan voorkomen dat er met een straat wordt gepraat of een individu. Wijkgericht werken lukt alleen maar als de mensen om wie het gaat daadwerkelijk worden bereikt." P. Verhoog en S. van Rijn van het wijkteam dat zich bezighoudt met de opknapbeurt van de Leidse Hout. „Elk voorjaar haalden we de dooie vissen uit het water." Nu zwemmen er weer voorntjes en graskarpers. foto henkbouwman ken en we konden er wel hek ken omheen zetten, maar ze springen overal overheen, die kleintjes." In een hoek wordt een afgeschermde plaats ge maakt voor de herten. Daar komt wat ruigere vegetatie, zo dat de jongen kunnen rusten. Niet alleen uitgebaggerde mod der stinkt. „Ruik je dat?", vraagt Verhoog. Tussen de bomen hangt een doordringende uien lucht, van daslook. Het bagger- werk is bijna klaar, de rest wordt in het najaar afgemaakt. „Nu bloeien veel kwetsbare planten en die moeten gespaard wor den", vertelt Van Rijn. De aan nemer moest met zijn bagger machine om de varens en gele lissen heen. Tussen de grauwe modder staan nu nog eenzaam de bloeiende lissen. Daar wor den straks zeldzame oeverplan ten aangeplant, zoals de zwa- nenbloem. Door het schonere water zullen ook de waterplan ten weer opbloeien. Verhoog: „Het fleurt weer helemaal op. SPELEVAREN Directeur mr.dr. J.H. Peters van MediPark BV vertrekt met stille trom. Hij ziet zijn jongensdroom om een park te reali seren met hoogwaardige, internationale medische bedrijven op het oude terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) in duigen vallen. Dat is mede te danken aan prof.dr. O. Buruma, voorzitter van de raad van bestuur van AZL en voorzitter van de stich ting die alle aandelen van MediPark in handen heeft. Vooral die dubbelfunctie geeft hem veel macht. Vroeger was Buruma een soort vriendje van Peters. In de tijd dat hij nog voorzitter was van het AZL diende Buruma 'onder' hem. Op een of andere manier is het tussen hen goed misgegaan. De wegen van beide heren gaan zich dus scheiden. Het heeft een paar weken geduurd voordat Buruma besloot Pe ters nu ook officieel terzijde te schuiven, want echt omgang met elkaar hadden ze al niet meer. Dat gebeurde pas nadat deze krant het AZL had gedreigd met een procedure in het kader van de Wet Openbaarheid van Bestuur. Na herhaalde pogingen weigerde Buruma namelijk antwoorden te geven op een paar prangende vragen omtrent de rol van het AZL en zijn persoon in het opblazen van MediPark BV. Bij het Academisch Ziekenhuis Leiden houden ze trouwens niet zo van kritische vragen van deze krant. De afdeling voorlichting houdt zaken die ze niet binnen wil hebben lie ver buiten. En wat binnen is, komt nauwelijks naar buiten. Hoewel er honderden miljoenen gemeenschapsgeld om gaan, is de administratief-bestuurlijke organisatie van het AZL een vesting uit vroeger eeuwen. Ik ben ervan overtuigd dat een en ander haaks staat op het academisch denk- en werkniveau en de kwaliteiten van de medische staf van het ziekenhuis. De afdeling voorlichting heeft dat wereldvreemde trouwens niet van een onbekende. Want hoogste baas Buruma komt pas onder dreiging van een procedure met een schriftelijke verklaring omtrent 'zijn' rol in MediPark. In de tussentijd re gelt Buruma even snel het definitieve afscheid van Peters. Het beeld dat uiteindelijk blijft hangen is dat Buruma van Medipark een marionet van het AZL heeft gemaakt. Vanaf eind 1994 worden door Buruma paladijnen benoemd. Tij dens afwezigheid van directeur Peters wordt voor zes dagen een nieuwe baas benoemd die even snel wat handtekenin gen zet en vervolgens vertrekt. Sinds kort is de secretaris van de raad van bestuur van het AZL directeur van MediPark, zeg maar de secretaresse van Buruma. Dat zal ook wel geen zelfstandig denkende eenheid zijn. In de tussentijd zorgt het AZL er voor dat onder meer de Bloedbank en Eurotransplant op het nieuwe AZL-terrein worden gehuisvest. Bedrijven die juist uitstekend passen in de droom van Peters. Het lijkt er op dat elke goede stap voor het AZL een verkeerde stap is voor MediPark. Van beide or ganisaties is Buruma voorzitter. Vanwege de zwakke financiële situatie van MediPark is het AZL genoodzaakt vijf miljoen gulden in het bedrijf te pom pen. Het is de vraag of daarvan nog iets terugkomt. Een flop van MediPark schaadt de reputatie van het AZL en de universiteit, zo liet staatssecre taris Cohen eind 1993 weten. De droom is een nachtmerrie geworden. MediPark was een beetje spelevaren met macht en gemeenschapsgeld. Meer geld uit gemeentefonds Wel moet de gemeente Lei den nu een andere oplossing vinden voor de aflossing van een schuld van 22 miljoen gul den, die is ontstaan door de mislukte afval projecten in het Dodsgebied in Leiderdorp en op vliegveld Ypenburg. Het was de bedoeling om die schuld deels af te lossen via de opbrengsten uit de SVI. „Dat gaat niet door. Hoewel in de be groting al jaarlijks 1,2 miljoen gulden is gereserveerd voor de aflossing, zal ik binnenkort toch ook met een nieuw voorstel op dat punt moeten komen. In theorie kan dat een lastenver hoging voor de Leidse burgers betekenen." leiden henny van egmond Leiden krijgt in de toekomst ex tra geld van het Rijk. Door de wijziging in de financiële ver houdingswet, waarin de uilke ringen uit het gemeentefonds worden geregeld, zou Leiden vanaf 1997 3,5 miljoen gulden minder krijgen. Een lobby van het voormalige Leidse raadslid Jan Hoekema, nu Tweede-Ka merlid voor D66, wordt deze wet in het voordeel van Leiden aangepast. Dat scheelt de ge meente ruim twee miljoen gul den, zo is de verwachting. Door de nieuwe financiële ver houdingswet gaan 380 gemeen ten in Nederland erop achteruit. Volgens het Rijk gaat het om 'rijkere' gemeenten die moeten inleveren ten bate van de 280 armere' gemeenten in Neder land. Leiden werd door die ver andering zwaar getroffen omdat in de huidige wet rekening werd gehouden met de extra kosten die een gemeente heeft omdat er een historische binnenstad is. Die bepaling werd geschrapt. „Leiden moest daarom fors in leveren, want wij hebben na Amsterdam het grootste histori sche centrum van Nederland", aldus wethouder J. Walenkamp (financiën). Leiden heeft vanaf het mo ment dat de wijziging werd aan gekondigd pogingen in het werk gesteld om de nieuwe wet aan te passen. Staatssecretaris T. van de Vondervoort (Binnen landse Zaken) werd naar Leiden gehaald. Zij kreeg een notitie overhandigd van het Leidse ge meentebestuur met als veelzeg gende titel 'Leiden weer in last'. Van de Vondervoort toonde zich weinig gevoelig voor de l^eidse argumenten. „Daar ben ik nog steeds boos over", aldus Walenkamp. „Ze vertelde steeds maar hoe ze als bestuurder in Groningen zo goed had bezui- nigd." Na het bezoek van Van de Vondervoort kwam Jan Hoeke ma in actie. Hij begon in de Tweede Kamer een lobby voor de Leidse zaak. I lij kreeg uitein delijk steun van de staatssecre taris van Financiën, W. Ver meend, eveneens een leide naar. Vermeend kreeg het kabi net zover de nieuwe wet te wij zigen en in de toekomst toch re kening te houden met histori sche binnensteden. Het wijzi gingsvoorstel is nog vertrouwe lijk en ligt bij de Raad van State voor advies. Als de raad heeft geadviseerd zal het kabinet naar verwachting definitief met de wijziging instemmen. Walenkamp houdt nog wel een slag om de arm. „Als het advies van de Raad van State positief is, verwacht ik niet dat het kabinet nog afwijkt van het voorstel. Overigens ben ik wel voorzichtig met mijn blijd schap, want ik wil niet dat men sen zich rijk rekenen. In feite wordt de bezuiniging minder en is er geen sprake extra geld dat we kunnen uitgeven", aldus Walenkamp. De Leidse wethouder is con tent met de actie van Jan Hoe kema. „Ook veel anderen, on der wie Leidse ambtenaren, hebben hard gewerkt om de wet gewijzigd te krijgen. Maar als er iemand eer toekomt in deze zaak, dan is het Jan Hoekema."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13