Verbouwing scholen voor rekening van Leiderdorp Regio Leiden/Rijn Veenstreek Gezinsuitbreiding voor zeldzame neushoornvogels Veronica 6 op kabel in Rijn- en Veenstreek Woonbond brengt klachten van Leiderdorpse huurders in kaart Rauwe eieren door de lucht 'Geen brommers op Jaagpad' Fietsendiefjes dreigen met alarmpistool Informatiepunt in Alphen van de Open Universiteit AANDAG 29 ME11995 klphenaar mishandeld Ilphen aan den run Een 46-jarige Alphcnaar heeft aangifte ge- laan van mishandeling. De man liep vrijdagmiddag met zijn trouw en de fiets aan de hand door een voetgangerssluisje nabij jiet station. Hij werd daarbij gehinderd door een tegemoetko mende fietser. De man maakte daarover een opmerking en er 071-bntstond ruzie. De bromfietser begon te schoppen en met zijn 023 ielm te slaan. Door het afweren van de klappen, kneusde hij zijn *pols en hand. De bromfietser is later aangehouden. Het ging om 119-jarige Alphenaar, die een proces verbaal krijgt. ^'Fietsenstalling in de brand 'ammerdam De fietsenstalling op het parkeerterrein voor achtwagens aan de Buitenkerk in Zwammerdam is zaterdag- iorgen rond kwart voor vier uitgebrand. De brandweer bluste ir nog wel, maar de stalling werd grotendeels v echtersbazen aangehouden kieuwveenTwee 19-jarige inwoners van Nieuwveen zijn in de hacht van zaterdag op zondag van hun bed gelicht en aange- jiouden, omdat ze eerder die nacht in de A.H. Kooistraat in hun onplaats een 21-jarige Teraarder hadden mishandeld. De ;e hadden al eerder ruzie gehad met de man en kregen nu er onenigheid. Zij sloegen de man met een bromfietsslot op iiet hoofd. Een grote vleeswond moest in het Leiderdorpse Elisa- jpeth-ziekenhuis worden gehecht. Na verhoor zijn de Nieuwve- ar huis gestuurd. loze man slaat autoruit in n run Een boze 33-jarige Alphenaar heeft zondag- niddag op de Troubadoerweg de ruit van een auto van een 21- Jarige Nieuwkoper ingeslagen. Volgens de Alphenaar was hij kort r gehinderd bij het oversteken van de President Kenne- dylaan door de Nieuwkoper. Na verhoor moest de Alphenaar naar de dokter om de snijwonden aan zijn rechterarm te laten behandelen. )ronken man rijdt sloot in 0 ^AZERSW e-dorp» Een 22-jarige Boskoper is zaterdagmiddag tdoenc^101 z'Jn aut0 'n s'oot beland langs de Burgemeester Smitweg In Hazerswoude-dorp. Hij bleef ongedeerd. In een bocht van de ^veg verloor de man de macht over het stuur. Bij controle bleek jdat hij een paar borreltjes te veel op had. otInbraak in kantine leiderdorp Leden van een sportclub in De Bloemerd in Leider- 4 30 (jdorp ontdekten het afgelopen weekeinde dat er in hun kantine iwas ingebroken. De buitendeur bleek te zijn geforceerd, evenals deur en een rolluik in het gebouw zelf. Er wordt niets ver- ALPHEN I. PIV -CHEF HANSKOENEKOOP.071 -556479 Jeugdleden SJZ te gast bij sportinstuif van UDO Twee voetbalclubs uit verschil lende gemeenten die met elkaar drie dagen lang een hoop lol hebben. Ook dat komt voor. Jeugdleden van de Zoeterwoud- se voetbalvereniging SJZ waren het afgelopen weekeinde te gast op de driedaagse sportinstuif van de Oegstgeester voetbalver eniging UDO op sportpark De Voscuyl. Spannend Het was voor het eerst dat UDO een club van buiten Oegstgeest had uitnodigd voor zijn traditio nele evenement. Het was nog even spannend of er voldoende inschrijvingen zouden zijn van kinderen uit Zoeterwoude. Bij een 'vreemde' vereniging op be zoek gaan is tenslotte niet niks. Voorzichtig mikte SJZ op veertig aanmeldingen, maar het wer den er 63. Van UDO deden 101 jeugdleden mee. Renovatie Voor SJZ kwam de uitnodiging van UDO trouwens goed uit, want door renovatie van de vel den stond de eigen jaarlijkse sportdag op losse schroeven. Het driedaagse evenement met tal van onderdelen betekende een hele klus voor de organisa tie. Tientallen begeleiders wa ren druk in de weer om te zor gen voor maaltijden, overnach tingen in acht grote legertenten, vervoer naar zwembad De Was- beek in Sassenheim en het uit Kinderen van de voetbalclubs SJZ en UDO vermaakten zich op het parcours dat zaterdag was uitgezet. bende bruyn aan den run judy nihof Panay neushoornvogels heb- leelkuiben wel iets weg van een toe- en komen uit de Filipij- waar ze zeldjzaam zijn. Maar heel ver van huis, in het Alphense Vogelpark Avifauna voelen ze zich blijkbaar ook erg lekker. Pas als de omstan digheden optimaal zijn, willen deze vogels aan gezinsuitbrei ding gaan denken. Avifauna is het gelukt om een vogelpaar te krijgen en dat is vol gens verzorger R. Verkade vrij uniek. Twee eieren zijn afgelo pen dinsdag uitgekomen, het wachten is op de andere drie. Volgens Verkade is het moei lijk om precies bij te houden alweer nieuwe vogels uit de schaal zijn gekropen. Want even een kijkje nemen in het nest is vrijwel onmogelijk. Wie maar enigzins in de buurt komt, wordt aangevallen door het mannetje. „Hij vliegt recht op je af. Je kunt zeker niet on beschermd het hok in", aldus Verkade. Neushoornvogels doen op een merkwaardige manier aan voortplanting. Het wijfje laat zich door het mannetje in een holle boom inmetselen met klei en uitwerpselen. Terwijl het wijfje binnen de eieren uit broedt, brengt het mannetje voedsel door een kleine ope ning. Hij blijft buiten om het nest te bewaken en voedsel te vergaren. Het mannetje voedt de jongen met meelwormen, keverlarven en kleine stukjes vlees. Als de jongen groter zijn, krijgen ze zelfs muizen voor geschoteld. Verkade weet nog niet of alle jonge neushoorn vogels in Avifauna blijven. „We wisselen ook wel vogels uit met andere dierentuinen." Avifauna doet er niet alleen zelf veel aan om de neus hoornvogels tot voortplanting te brengen, ook in het land van herkomst sponsort het vo gelpark projecten om de vo gels te beschermen. De dieren komen daar steeds meer in het nauw doordat hun leefgebied, de tropische regenwouden, steeds verder afkalft. Ministerie draagt niets bij De Koningin Julianaschool en de Willem de Zwijger- school in Leiderdorp krijgen geen geld van het ministerie van onderwijs voor aanpassingen aan de schoolgebou wen. De verzoeken van de gemeente om financiering zijn afgewezen. Wethouder C. Huigen (onderwijs/WD) wil kijken of er op een andere manier geld kan worden vrij gemaakt. groep van de school en peuter speelzaal Pippeloentje onder dak. De bedoeling is nu om een stenen speellokaal voor de kleu ters te maken, aan het school gebouw vast. Pippeloentje zou dan moeten verhuizen, waarbij gedacht wordt aan gebouw De Kameleon. leiderdorp» judy nihof Hoeyeel geld er met de verbou wingen van de beide scholen precies is gemoeid, kan Huigen niet zeggen. „We hebben het ministerie om principe-toe- stemming gevraagd. Dat is dus niet gelukt. Pas als die toestem ming binnen was, ga je uitreke nen wat het alfemaal kost." De Koningin Julianaschool aan de Kom van Aaiweg heeft geld nodig voor vervanging van een houten noodgebouw. In dat gebouw hebben de kleuter- Efficiënter Volgens wethouder Huigen het veel efficiënter speellokaal inpandig te maken. „Een compactere bouw bete kent minder exploitatiekosten. het Dan hou je in je exploitatie meer geld over voor andere din gen." Overigens heeft de gemeente zelf voor de verbouwing ooit al 60.000 gulden opzij gezet, voor het geval de aanvraag bij het Rijk niets zou opleveren. Maar dat bedrag is niet toereikend. Waar de rest van het geld van daan moet komen, weet de wet houder nog niet. Volgens haar komt die vraag i: dium pas weer a vorming van scholengemeenschap, waar ook de Koningin Julianaschool on der valt. heeft even voorrang. „Daar zijn we aardig mee op weg. Na de zomervakantie moet de fusie zijn beslag krijgen. Daarna gaan we wel weer eens kijken naar de huisvesting." Ook de protestants-christelij ke Willem de Zwijgerschool wil en later sta- de orde. De openbare het nodige aan haar schoolge bouw veranderen. Gedacht wordt aan het verkleinen van de school door een vleugel af te stoten. De reden hiervoor is dat er momenteel te weinig leerlin gen zijn voor het aantal lokalen. Dat betekent dat het deel van- het schoolgebouw dat blijft staan, aangepast moet worden. Volgens wethouder Huigen kunnen de plannen wellicht toch doorgaan, ook al komt het ministerie niet met geld over de brug. „Als de school kleiner wordt, komt er natuurlijk grond vrij. Misschien dat je wat met die grond kan doen. om de fi nanciering rond te krijgen." De vrijkomende grond is al eens eerder door de gemeente aan gemerkt als 'inbreidingslocatie' voor het bouwen van woningen. Dit is echter nooit nader onder zocht. Extra dagverzorging bij Rijnzate alphen aan den run nemen aan deze voorziening gaat de dagverzorging een dag langer open. Op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag kun nen de ouderen er terecht van 9.30 tot 15.30 uur. De dagver zorging wordt betaald uit geld dat door de provincie beschik baar is gesteld. Dagverzorging is een vorm van zogeheten extra murale zorg. Daarbij krijgen de ouderen dezelfde zorg als in een verzorgingshuis. Ouderen die thuis wonen en hulp krijgen van wooncentrum Noorderbrink kunnen vanaf volgende week deelnemen aan de dagverzorging in het verzor gingshuis Rijnzate. De dagver zorging, die op dit moment nog voor drie dagen per week geldt, biedt ondersteuning aan deze zelfstandig wonende ouderen. Nu Noorderbrink gaat deel- roelofarendsveen Kan er op huursubsidie worden bezuinigd? leiderdorp» judy nihof Vindt u dat er op huursubsidie bezuinigd kan worden?' en 'Wat vindt u een redelijk percentage inkomen om aan huur te betalen?'. Deze vragen maken deel uit van de Grote Huurdersen quête die de Nederlandse Woonbond in de twee de week van juni organiseert in Leiderdorp. Van de bijna 5000 huurders in deze gemeente krijgt de helft een enquêteformulier in de bus. De Woonbond wil weten wat huurders vinden van huurverhogingen' en de 'grotere vrij- verhuurders om de hoogte van huurver hogingen zelf vast te stellen'. Resultaten De resultaten van de enquête worden eind juni aangeboden aan wethouder A. van Dijk (volks huisvesting/BBL). „Het is namelijk de gemeente "e er op moet toezien dat de woningcorporaties Leiderdorp hun sociale doelstellingen waarma ken. Dat betekent dat er voor alle inkomensgroe pen goede en betaalbare woningen beschikbaar moeten zijn, ook voor de lagere inkomensgroe pen. De huurdersenquête zal duidelijk maken hoe de situtie in Leiderdorp ervoor staat," aldus woordvoerder Jeroen Hofstee van de Woonbond. De enquête heeft volgens Hofstee meerdere doelen. De Woonbond wil weten of de kwestie van de hoge woonlasten echt leeft onder de men sen. „Maar een duidelijk doel is ook om te groei en als Woonbond, willen we de belangen vafi huurders nog beter behartigen." Kostendekkend De Woonbond heeft 170.000 leden, maar kan meer leden goed gebruiken in een tijd dat de sub sidie van het Rijk aan de organisatie wordt afge bouwd. „Het is de bedoeling dat we over een tijdje kos tendekkend opereren." Hofstee benadrukt dat in vullen van de enquête vrijblijvend is. Wie lid wil worden, moet dat zelf op het enquêteformulier aangeven. 5UIVENBERICHTEN den Haas zaterdag tijdens het jaarlijks kampioenschap eiergooien van de voetbalvereniging Koudekerk. Bij deze wedstrijd moeten twee mensen elkaar over een zo groot mogelijke afstand een rauw ei toewerpen- Natuurlijk mag het ei niet stuk gaan tijdens de worp. De toeschouwers vonden 36 meter een respectabele afstand ook al werd de winnende afstand van vorig jaar - 40,50 meter - niet verbroken. De vrolijke en druk bezochte wedstrijd werd afgesloten met een jeugdtoernooi en een barbecue. foto ben de bruyn Casper, de gemeenschappelijke regeling signaalvoorziening Plassengebied Rijnstreek, wil de tv-zender Veronica 6 binnen af zienbare tijd toevoegen aan het aanbod. Woordvoerder De Jong acht dit wenselijk vanwege de verwachte populariteit van de zender onder de jeugd in de Rijn- en Veenstreek. Hij zei dit tijdens de halfjaarlijkse vergade ring van Casper in Roelo- farendsveen. Over de toevoeging van TV Ten Gold en Music Factory aan het pakket zal het dagelijks be stuur eerst na de zomervakantie een beslissing nemen. Centrale vraag daarbij is of beide zenders afzonderlijk aangeboden kun nen worden. TV Ten Gold richt zich op het opnieuw uitzenden van populaire series uit de jaren zeventig en tachtig. Music Fat tory houdt zich bezig met vi deo-clips. Casper wil niet dat de komst van commerciële zen ders gepaard gaat met een stij ging in»het abonneetarief. Over de SBS (Scandinavian Broad casting Systems) bestaat ook nog onduidelijkheid. Het pro gramma-aanbod is vooralsnog te vaag om er een goed oordeel over te vellen. Het installeren van nieuwe zenders baart vooral oudere abonnees zorgen. Casper denkt dit te kunnen ondervangen door het openstellen van een gratis 06-lijn. Met name vragen qver de op de toekomst gerichte interactieve handleiding kun nen hiermee worden beant woord. Daarnaast blijft de oude vertrouwde brochure een be langrijkhulpmiddel. HAZERSwouDE-runduk. De gemotoriseerde fietsen /ijn volgens de Rljnwoudenaar gevaarlijk voor de veertien aan- wonenden van het Jaagpad en de wandelaars. „Het Jaagpad is één van de weinige plaatsen waar daadwerkelijk in onze ge meente langs de Oude Rijn ge wandeld kan worden." In de- brief aan de raad verzoekt Val- star om het Jaagpad alleen nog toegankelijk te maken voor voetgangers en fietsers. De brief wordt behandeld in de gemeen teraadsvergadering van 1 juni. Motoren en bromfietsen moe ten worden geweerd van het Jaagpad tussen de Provinciale Losplaats en de Bruggestraat in Hazerswoude-Rijndijk. Dat schrijft de Hazerswoudenaar R. Valstar in een brief aan de ge meenteraad. Volgens Valstar is het Jaagpad door onduidelijke verkeersborden 'een slujproute geworden voor motoren en bromfietsen ter vermijding van twee stoplichten op de Rijndijk'. duiven vlogen dit weekeinde Pont St. Maxence. Leiderdorp l Brandt 1, D. van Seggelen 'i 2,4, 6, 9, 10; A. de Meij 3, R. v/d Nieuwendijk 5, E.H. Broug 7, M. teijerse 8. PV De Zwaluw A. van Wissen 1, 3; G. Hooger- vorst 2. F. van Heusden 4, P. de Jong 5, 9; L. en Th. Vèrhoork 6, N. Meeuwenoord 7, v/d Kooy- hjder(de Best 8, P. van Leeuwen 10. PV De Vriendenclub J. de Schrijver 1. L. Engel 2, 10, A. Noest 3, comb, v/d Nieuwen- dijk 4, 5. 8, 9; comb, van Weren- /Pracht 6, Th. Dongelmans 7. PV De Rijnklievers comb. W. v/d Kooy zn. 1, 6, 9; J.C. Zevenhoven 2, 7; B. van Mil 3; G.H. v/d Poel 4, A. de Vries 5, J. van Laar zn. 8; H. v/d Star 10. PV Het Oosten comb. Mooten-v/d Hoogt 1, 6. 7; W. Kop 2, 10; B. van Putten 3, 4,5,8, 9. PV De Reisduif comb. J. Harteveld 1, 4. 5, 6, 7, 8, 9; H. Dusoswa 2, 10; D. Albers 3. PB De Blauwkras P. Landesbergen 1.5; H. Koome 2, 7; comb, v/d Blom 3. 4; comb. Montanje 6; F. v/d Wetering 8; P. de Mooy 9; R. v/d Geer 10. PV L.P.C. Witteveen van Gorkum 1; Groe nendijk Korte 2, 3; comb, v/d Steen 4, J. v/d Hoogt 5; J. Boelee 6, 9,10; H.Pen 7, 8. Twee Hagenaartjes (11 en 12 jaar) zijn vrijdagavond in Was senaar aangehouden nadat ze kort daarvoor met een pistool een Wassenaarse jongen (9) een fiets afhandig hadden gemaakt. Het slachtoffer fietste op de Van Hogendorpstraat toen twee jon gens hem dwongen te stoppen. De jongste van het duo haalde een pistool tevoorschijn en eiste de fiets op. Het slachtoffer moest naar huis lopen. Onderweg kwam de jonge man een politiewagen tegen. Nadat hij zijn verhaal had ver teld, de auto de agenten hem in ue auto om de jongens te ach terhalen. Op het fietspad langs de Rijksstraatweg kon de politie de jongens in de kraag grijpen. Het pistool dat de 11-jarige bij zich had, bleek een alarm pistool te zijn. alphen aan den run»schriften voor het studietempo. Ter gelegenheid van de ope ning, om 16.00 uur, houdt pro fessor Van der Dussen een le zing met als titel 'De tijd in per spectief: de musealisering van onze cultuur'. Hij gaat daarbij in op het gegeven dat door het snelle geschiedverloop verleden en toekomst steeds meer uit el kaar groeien. Als reactie hierop is er sprake van een voortgaan de 'musealisering' van onze cul tuur, die erop is gericht aspec ten van het verleden vast te houden. De Open Universiteit opent op vrijdag 2 juni een informatie punt in de openbare bibliotheek aan de Thorbeckestraat in Al phen aan den Rijn. Inwoners van Alphen kunnen zich vanaf dat moment oriënteren op het onderwijsaanbod van deze in stelling. De Open Universiteit is in 1984 opgericht met als doel het toegankelijker maken van hoger onderwijs. Daarbij is geen diploma vereist om toegelaten te worden en zijn er geen voor-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9