Lutheranen vrezen 'calvinistisch' proces Haalt de klassieke universiteit het jaar 2000? Kerk Samenleving Missiebisschop propageert gebruik van condooms Hospitaalkerkschip meert aan in Scheveningen Leiden MAANDAG 29 MEI 1995 JAA BUITENLAND KORT Panchen Lama China heeft ook een kandi daat gevonden voor de we dergeboorte van de Panchen Lama. Dit heeft het Duitse persbureau DPA in Peking vernomen van boeddhisti sche geleerden die in op dracht van de Chinese rege ring naar de wedergeboorte van de in 1989 overleden Panchen Lama zochten. De Panchen Lama is na de Dalai Lama de hoogste leider van de Tibetaanse boeddhisten. De Dalai Lama wordt ook be schouwd als politiek leider van Tibet, dat sinds 1951 door China wordt bezet. Hij maakt er geen geheim van dat hij naar herstel van de onafhankelijkheid van zijn land streeft, tot grote woede van Peking. De Dalai Lama maakte half mei bekend dat de zoektocht van monniken naar de opvolger van de Pan chen Lama was geslaagd. Onmiddellijk na de bekend making noemde de Chinese regering dat besluit 'volstrekt illegaal'. Boesak De Zweedse regering heeft Zuid-Afrika gevraagd op kor te termijn helderheid te ver schaffen over het vermeende misbruik van Scandinavisch geld door de Stichting voor Vrede en Gerechtigheid van Allan Boesak. De Zweedse minister van buitenlandse zaken, Lena Hjelm-Wallén, heeft hier bij haar Zuidafri- kaanse collega Alfred Nzo op aangedrongen. President Nelson Mandela van Zuid- Afrika heeft begin mei de po litie gevraagd het onderzoek in deze affaire te bespoedi gen. Lyon Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag de aartsbis schop van Reims, Jean Ballard, benoemd tot aarts bisschop van Lyon. De 60-ja- rige Ballard volgt kardinaal Albert Decourtray op die op 16 september vorig jaar over leed. Het is de tweede keer dat Ballard, lid van het dage lijks bestuur van de Franse bisschoppenconferentie, De courtray opvolgt. In 1982 werd hij tot bisschop van Dijon benoemd, nadat De courtray naar Lyon was ver trokken. 'Identiteit kerkgenootschap verkwanselt' De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk verkwanselt de lutherse identiteit. De bestuurders storten zich vol overgave in het Samen op Weg-proces met hervormden en gereformeerden, terwijl volgens tegenstanders onge veer de helft van de 23.000 lutheranen er weinig zin in heeft in 'een tamelijk calvinistisch genootschap' op te gaan. Zeist anpdompte zaaltje van de plaatse lijke lutherse kerk waren slechts Vanuit deze verontrustende ge- twintig mensen bijeen. Zij ver dachten is afgelopen zaterdag tegenwoordigden echter zestien in Zeist de Vereniging tot In- van de zestig gemeenten en een standhouding van de Evange- groot deel van de kerkleden, zo lisch-Lutherse Kerk en haar ge- werd verzekerd, meenten opgericht. In het be- De aanwezigen wonden zich vooral op over de opstelling van het synodebestuur, dat volgens hen nauwelijks luistert naar de bezwaren van de tegenstanders van het kerkelijke herenigings proces. Kritiek op Samen op Weg wordt weggewuifd en vra gen over de dreigende teloor gang van de lutherse identiteit worden niet beantwoord. De oprichting van de vereni ging is inderdaad 'een motie van wantrouwen' tegen het sy nodebestuur, zei voorzitster A. van Nierop. „Als wij het volle vertrouwen in het bestuur had den, dan hoefde dit niet." De Nederlandse missiebis schop H. Brenninkmeijer vindt het verantwoord dat getrouw de paren condooms gebruiken om aids te voorkomen. Hij zei dit gisteren in het KRO/RKK- programma Kruispunt TV. Volgens de katholieke omroep is Brenninkmeijer de eerste Nederlandse bisschop die dui delijk stelt dat condoomge bruik in bepaalde situaties toelaatbaar is. Brenninkmeijer, die sinds 1977 bisschop is van Kroon stad in Zuid-Afrika, adviseert gehuwde stellen geregeld het condoom te gebruiken. „Een huwelijk is een liefdesverbond tussen twee partners. Dat is een groot goed. Ik wil dat hu welijk niet kapot maken. Wil je het redden, dan moet je ge slachtsgemeenschap toestaan. De partner die nog niet is be smet, moet zich kunnen be schermen. Anders komt het op zelfmoord neer. En geen enke le moraal heeft me geleerd on op zelfmoord aan te sturen." De 65-jarige missiebisschop beseft dat zijn standpunt af wijkt van de kerkelijke leer, die paus Johannes Paulus II langs nog eens krachtig heeft bevestigd in zijn encycliek Evangelium Vitae. „Wat ik vind, is niet de kerkelijke leer, maar ik geef slechts een prak tisch advies dat elke biechtva der in barmhartigheid zou moeten geven." den haag De Anastasis, een 160 meter lang hospitaal kerkschip met negen verdiepingen, is al van verre te zien. De kolos, het grootste schip dat de Scheveningse haven ooit aandeed, is nog enkele dagen te bezichtigen. Belang stellenden kunnen zich aan boord laten informeren over het werk van Anastasis en de drie andere hulpverlenings schepen van de christelijke organisatie Mercy Ships. Deze varen de hele wereld af om de helpende hand toe te ste ken, waarbij ook het evangelisatiewerk niet wordt verge ten. De Anastasis (Latijn voor 'opstanding') is op dit mo ment bezig aan een Europese rondreis. Vóór de reis naar Scheveningen lag het schip in Londen. Later zal het via Vlissingen richting Denemarken en Letland gaan. De be doeling is dat via al die bezoeken geld en middelen wor den ingezameld om de eigenlijke activiteiten te bekosti gen; aan bezoekers wordt dan ook een toegangsprijs ge vraagd van vier gulden. Aan boord zitten uitsluitend vrij willigers: verpleegkundigen, chirurgen, lassers, loodgie ters, landbouwkundigen. De mensen worden ondersteund door vrienden, familie, kerken en gemeenten. Behalve als varend hospitaal en kerkgebouw, fungeert de Anastasis tevens als basis voor mobiele teams die de bezochte lan den intrekken om zieken en gewonden te helpen en aller lei projecten op te zetten. foto loek zuijderduin LEIDSCH (Opgericht DAGBLAD 1 maart 1860) 071-bnts 023-helr ™P0ls Fi< 071 ti ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acce'ptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEdvoC Voor mensen die moeilijk lezen, sled vve hebben of blind zijn (of een andere vee dicap hebben), is een samenvatting jws uit het Leidsch Da< ,et, e beschikbaar Voor in >etl -82345 (Centrum voor Gesproker: Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071 -128 030 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS WH.CM. Steverink 071 -356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-356215 Tel dag. 9.30 - 11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST m Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 enL woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen' en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN bt DIACONESSF.NHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooï)i ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend pleegkundige. Jongerenafdeling: 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. kvej dat RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks .14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. T|-i Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol1 UUr)' BD Kinderafdeling: 14.30—19.00 uur (voor ouders de gehele dag). h Afdeling hartoewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 1P01 18.30-19.00 uur. |wa: Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 i leen Partners/echtgenoten met kipderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsl voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een r zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en c kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkuijbei heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ot Pai De vier grote universiteiten vinden dat de overheid te weinig rekening houdt met hun bijzondere positie. In plaats van alleen aan geld te denken, zou het kabinet meer oog moeten hebben voor het nut van de brede universiteiten (Leiden, Amsterdam, Utrecht en Groningen) voor onze samenleving. De klassieke universiteiten vinden dat zij minder gekort zouden moeten worden dan de kleinere instellingen. Nu leveren zij juist meer in. Onlangs publiceerden de besturen de notitie 'De bijzondere positie van de grote, klassieke universiteit'. Hun uitgangspunt is dat de vier algemene, breed samengestelde universiteiten door hun omvang en veelheid aan studierichtingen een speciale positie innemen in de samenleving. Zij zien zichzelf als de spil in de wetenschappelijke ontwikkeling. Uitbreiding van de kleinere, gespecialiseerde universiteiten leidt tot verkruimeling van het beschikbare geld en een mogelijke afbraak van de bestaande wetenschappelijke kennis. Een rondgang langs bestuurders van de vier klassieke universiteiten. HB55i3EI!I3!I!in2IBZ32a* Scheuren in het front van de wetenschap Het is oorlog in de we reld van de weten schap. „Wij hebben de grens bereikt. Er valt geen geld meer bij ons weg te halen, als wij onze culturele rol willen blijven vervullen. Voor -de overheid mag alles in het teken staan van het di recte nut, maar als klassieke uni versiteiten investeren wij in de toe komst." De bestuursvoorzitter van de Groningse universiteit spreekt hel dere taal. „De hele onderwijspoli tiek in Nederland wordt beheerst door één enkel begrip: geld. De boekhouders zijn de baas", zegt prof. dr. E. Bleumink. „Wanneer we met de minister praten gaat het al leen over geld. En als gezegd wordt dat de studieduur korter moet, dan wordt alleen gedacht aan de finan ciële besparingen die dat kan ople veren." Volgens de vier grote, klassieke universiteiten wordt hun speciale rol binnen het wetenschappelijk onderwijs onvoldoende gewaar deerd. De universiteiten van Utrecht, Leiden, Amsterdam en Groningen zien met lede ogen aan hoe hun positie jaar na jaar verder verzwakt. Zij klagen dat zij de zwaarste last dragen bij bezuinigin gen en de laatsten zijn die wat ex tra's krijgen wanneer er iets te ver delen valt. Dat doet hun positie onrecht, laat professor Bleumink blijken. „We weten van alles overeind te houden. Denk maar aan het Fries. Wie komt voor die taal op als wij dat niet doen?" Hij benadrukt dat het belangrijkste verschil tussen de klassieke universiteit en de kleinere 'm zit in het ontbreken van een specialisatie op slechts enkele ter reinen. „Als grote universiteiten bieden wij een breed studiepakket, bren gen verschillende disciplines bij el kaar en zoeken naar de dwarsver banden. Juist die smeltkroes van ideeën is belangrijk. Daar beginnen de maatschappelijke ontwikkelin gen." Verkruimeling De colleges van bestuur van de vier brede universiteiten vinden dat hun bijzondere rol onvoldoende wordt erkend. De Utrechtse colle gevoorzitter Jan Veldhuis sprak vo rig jaar, bij de opening van het aca demisch jaar, over de dreigende 'verdere verkruimeling van het geld voor het hoger onderwijs ten gun ste van de kleinere universiteiten'. Bij die gelegenheid kondigde hij ook de inmiddels verschenen noti tie 'De bijzondere positie van de grote, klassieke universiteit' aan. Tot woede van de overige instellin gen stellen de vier colleges vast dat zij onevenredig zwaar door de be zuinigingen in het wetenschappe lijk onderwijs worden getroffen. De vier vinden dat er te weinig reke ning wordt gehouden met de extra kosten die een brede universiteit, met elk rond 20.000 studenten, moet maken. De opvattingen van de vier wor den gezien als een 'verkapte oor logsverklaring'. De Rotterdams^ rector magnificus prof. dr P. Akker mans sprak in dat verband over 'onwetenschappelijke spierballen- taal'. Hij vreest een scheiding der geesten tussen de vier klassieken en de overige negen universiteiten. Veldhuis nu: „Nederland is te klein voor dertien algemene uni versiteiten. Dat kunnen we finan cieel maar ook wetenschappelijk niet aan. We moeten eigenlijk terug naar de verdeling van de jaren zes tig en zeventig. De uitbreidingen van bijvoorbeeld Rotterdam en Til burg beperken de mogelijkheden van de klassieke universiteiten en van het wetenschappelijke poten tieel van Nederland. Ik zeg tegen ze: wees excellent in je specialisa tie." Offensief De Utrechtse collegevoorzitter drs. Jan Veldhuis vreest dat onder druk van het voortdurende 'knabbelen aan de begrotingen' de vaak brede opzet van de studies aan de klas sieke universiteiten maar ook de funderende wetenschappen drei gen te verdwijnen. Vandaar het Qf- fensief van de 'grote vier'. Want, daar is men het over eens, hun uni versiteiten hebben een grote toe komst. Veldhuis telt af: „Een aantal vak gebieden zal uit Nederland ver- dwijnen als de grote universiteiten het laten afweten. Bij zo'n drie kwart van alles wat er aan onze in stellingen gebeurt zijn meer studie richtingen betrokken. En je kunt rustig zeggen dat het leven leuk is Schade dankzij de topspecialisten, maar zij hebben op hun beurt een vrucht bare voedingsbodem nodig om op voort te kunnen bouwen." Hij reageert afwijzend op de voor de hand liggende vraag of je juist om die reden niet moet streven naar. meer specialisatie. „Neder land is niet gebaat bij nog meer op splitsing. Je moet wel strategische allianties aangaan. Wij hebben hier in Utrecht ongelooflijk sterke bèta clusters (wiskunde, natuurweten schappen) en medisch-biologische clusters. Belangrijke ontwikkelin gen op die terreinen moet je niet geïsoleerd laten plaatsvinden. Dat moet je inbedden in een histori- sche en sociale contekst. Vandaar dat wij hier een centrum voor bio- ethiek hebben." Nu al dreigt Nederland, gemeten aan de door Veldhuis genoemde drie punten, wetenschappelijk ach terop te raken. De discussie speelt overigens niet alleen in Nederland. Ook in andere landen doen de gro te universiteiten vaker een beroep op extra steun door de overheid. In Nederland kon de schade nog enigszins beperkt blijven door, bij voorbeeld, de samenwerking tus sen de verschillende vakgebieden. Utrecht wist zo de studie het Por tugees te versterken door een com binatie met studierichtingen als de sociale wetenschappen van Latijns Amerika, de geschiedenis van dat continent, de geografie en zelfs de botanica. Voor Duits - een ander bedreigd vak - geldt hetzelfde. „Het Duits zullen we altijd handhaven, ook al komen ér nog maar vijftien studen ten. We zoeken naar mogelijkhe den het te combineren met andere studierichtingen. Zo denken we aan een inleiding Duits recht en een combinatie met Duitse ge schiedenis." De universiteiten zien hun taak als het brede samenspel van de disciplines, waarbij een zekere taakafbakening vanzelfsprekend is. Alle basisdisciplines moeten vol gens Veldhuis echter behouden blijven. Zoals bij het Duits: „We kunnen bijvoorbeeld een inleiding Duits staatsrecht en geschiedenis maken. Duits hoort op elke klassie ke universiteit thuis, maar zo kun nen we uit nooddruft van een zwakte een sterk punt maken." De Leidse universiteit als één van de 'grote vier die strijden tegen de verkruimeling', foto loek

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8