Leiden 4vonclzaken openen in september 'Maak je volkstuincomplex onmisbaar' Leidse regio houdt arbeidsvoorziening Duo vernielt ruiten op station Leiden Inbraken in sportkantines Varen voor dierenasiel Muziektent zoekt steun bedrijven NEM zet meer om IAANDAG 29 ME11995 ihenny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 ANNO 1895 Geldkist met 5000 gulden gestolen ;idenUit een kluis in een kantoor aan de Leidse Hof van toomburgh is vrijdagnacht een geldkist gestolen met een geld- jedrag van 5000 gulden en postzegels ter waarde van 650 gul len. De daders verschaften zich een toegang tot het kantoor loor een raam te openen. Zonder rijbewijs op motor ■eidenEen 28-jarige Katwijker is zaterdagavond bekeurd in Lei- j den omdat hij zonder rijbewijs een motor bestuurde en boven- dien te veel had gedronken. De man reed met hoge snelheid Dver de Steenstraat toen een motoragent hem in de gaten kreeg. ^Ja een korte achtervolging kon de Katwijker worden aangehou- j den. Man gered uit gracht ■eiden Een 24-jarige Leidenaar heeft gisteravond een 22-jarige nan gered uit het water van de Nieuwe Rijn in Leiden. De man jedacht zich geen moment en sprong in de gracht toen hij ie mand in het water kopje onder zag gaan. Met moeite wist hij het slachtoffer op de kant te krijgen. Het bleek om een man te gaan die psychisch helemaal in de war was. Woensdag 29 Mei (advertentie) De Heer W. Z. v.d. Meij behaalde gisteren het Kam pioenschap van Zuid-Holland (50 K.M.) op zijn HUMBER in 1 uur 36 min. 50 sec. Johs. Dee Jzn. Nieuwstraat 51. (advertentie) Morgenwijn per fl. f 0.45. Deze uitmuntende, che misch zuivere vruchtenwijn uit de Zeeuwsche Bessenwijnfabriek is verkrijgbaar bij den Heer W. A. Elshof, Haarlemmerstraat 139. ANNO 1970 vrijdag 29 r Leerling-verpleegsters, kwekelingen, hts'ers en andere jonge Lei- denaren die aan de één of andere vorm van hoger beroepson derwijs studeren kunnen volgend universiteitsjaar ook lid wor den van de studentenvereniging Sanctus Augustinus, Die moge lijkheid is tenminste zeer aannemelijk geworden na de ledenver gadering gisteravond van Augustinus waar iets meer dan 100 le den van de 1300 leden tellende vereniging zich in meerderheid uitsprak voor méér openheid. Openheid - dat betekent prijs ge ven van de voorrechten die je als student in Leiden geniet bóven de andere Leidenaars. iloewel veel ondernemers inte nse toonden voor het openen an een avondwinkel, moest er ij notaris Karstens toch een lo- ing plaatshebben om de uitver- orenen aan te wijzen. Na be- tudering van de aanvragen ble ien van de 28 slechts 8 onder- ïemers over die volgens de ver- J irdening in aanmerking komen oor een avondwinkel. De omst van de avondwinkels nocht de openbare orde en de erkeerssituatie in de omgeving an de zaken niet nadelig beïn- loeden. Zes Ondernemers op teerden voor een avondwinkel Universiteiten 8 De vier grote universi teiten vinden dat de overheid te weinig reke ning houdt met hun bij zondere positie. Piet Steltman pleitte er in zijn lezing voor dat volkstuinders inhaken op overheidsbeleid: het versterken van de natuurwaarden. FOTO 'BEN DE BRUYN fan de 28 gegadigden voor een avondwinkel in Leiden ijn er tot nog toe vier overgebleven die daadwerkelijk Ier 1 september hun winkels mogen openen. Deze vier indernemers voldoen aan de juiste voorwaarden in de f;emeentelijke verordening. De winkels komen in de Ste enshof, de Merenwijk, de Breestraat en de Kaasmarkt. Steltman geeft bedreigde volkstuinders hoop in het centrum van Leiden. Alleen J. Weise en F. Tah- masian aan respectievelijk Kaasmarkt 9 en Breestraat 8a mogen 's avonds in het centrum van Leiden eet- en drinkwaren gaan verkopen. Voor de Stevenshof en de Me renwijk stond de keuze al vast, omdat voor beide wijken slechts één kandidaat was. In de Ste venshof opent op 1 september E. Horst een avondwinkel aan het Alexandrine Tinneplein 110 tot 114. Bewoners van de Me renwijk kunnen vanaf die da tum 's avonds binnenstappen bij A. Siwpersad aan de Stan derdmolen 3/5. leiden» judy nihof Er is nog hoop voor de vele volkstuincomplexen iri Neder land, die worden bedreigd door de oprukkende verstedelijking. Dat geldt ook voor de drie com plexen in de Leidse Oostvliet- polder, die wellicht moeten ver dwijnen. Volgens Piet Steltman, zaterdag te gast op een bijeen komst van de Leidse Bond van Amateurtuinders, is het alle maal vrij simpel. „Maak jezelf onmisbaar. Dan zal er in Leiden nooit meer een ambtelijke nota worden geschreven om een complex om zeep te helpen of te verplaatsen." Steltman, bekend van het NCRV-televisieprogramma 'Ja 'Natuurlijk', heeft een adviesbu reau voor educatieve communi catie., Hij houdt zich onder meer bezig met de toekomst van de volkstuincomplexen in Nederland. Volgens Steltman is de tijd voorbij dat volkstuinders het zich nog kunnen permitte ren om zich louter en alleen op hun eigen lapje grond te stor ten. Nee, ze moeten htin 'per soonlijke genoegen verbinden met de maatschappelijke wer kelijkheid'. Dat kan bijvoor beeld door het complex open te stellen als wandelgebied of door lessen aan scholen te verzorgen. Zo maakt een volkstuincomplex zich onmisbaar en kan het de bedreigingen van buitenaf het hoofd te bieden. Als een dominee op de kan sel, met veel gebaren en stem verheffingen, pleitte Steltman voor een 'switch in het denken' van de volkstuinder, die zou moeten inhaken op overheids beleid. Elke overheid, of dat nu de gemeente is of het Rijk, heeft immers de mond vol van de noodzaak van het versterken van de natuurwaarden. Stelt man deed een aantal ideeën aan de hand. „Hoe kun je als volkstuincomplex een bijdrage leveren aan de versterking van die natuurwaarden? Door in het algemene groen om het eigen tuintje heen nu eens niet te schoffelen. Laat het. wildgewas weer eens opkomen." De vrees voor de insekten die daarop afkomen, is volgens Steltman ongegrond. „Insekten- etende vogels houden alles pri ma intact." Amateurtuinders moeten af van het idee dat on kruid weg moet, en de boel aan kant moet zijn. „Ruim niet al het afvalhout op. Dat is een schitterende plek waar dieren kunnen overleven. Contacten Samenwerking met andere groeperingen is volgens Stelt man ook een vereiste. „Leg con tacten met milieu-organisaties als het IVN. Werk met elkaar aan een groene oase in een ste delijk milieu." Heel belangrijk is dat ook buitenstaanders kun nen genieten van het complex. „Stel je complex open als wan delgebied. U zou zelfs geld kun nen verdienen door cursussen te geven. Maak uw aanwezig heid zo belangrijk dat ze u niet meer kunnen missen. Biedt ruimte aan scholen", somde Steltman op. „Laat leerlingen nestkastjes maken. En laat hen die kastjes in een feestelijke en tourage ophangen. Dat kind zal met andere ogen komen wan delen op uw complex. Het zal zeggen, kijk eens, pappa, dat is mijn nestkastje!" Een ommezwaai in het den ken over de volkstuin hoeft niet te betekenen dat 'de hobby minder wordt'. Steltman trachtte de aanwezi gen gerust te stellen. „Dat tui nieren gaat gewoon door. En er komen juist zóveel dimensies bij dat u straks zegt: ik heb er veel méér lol in." zij de politie bij hun werk hinderden. Een groepje jongeren ergerde zich blijkbaar aan de politie-au- to in de stationshal. Een van hen, een 26-jarige man uit Warmond, sloeg een autospiegel van de surveillancewagen kapot. Tijdens zijn aanhou ding protesteerde zijn 29-jarige broer. Beiden moesten, mee naar het bureau. Ze bleken teveel te hebben gedronken. Een 18-jarige Leidenaar en een 21-jarige man uit Woubrugge jjijn zondagmorgen door de politie aangehouden op het Leidse station op verden king van vernieling. Op een van de perrons zijn ruiten vernield. Twee andere mannen zijn aangehouden omdat leiden» rudolf kleun De Leidse reisvereniging De Lval uw had een bijzondere ïanbieding voor zijn leden. Een [tipje met de tandem. Een tripje t drie dagen. Naar Maas lucht. Voor vijfhonderd gulden 'er persoon. Vreemd, heel freemd. Wat is dat voor een rolder, om vijfhonderd gulden Je vragen voor een fietstocht? Ifoch trokken zestien dubbele iveewielers afgelopen donder dag, op Hemelvaartsdag, naar het zuiden. Om gisteren weer vrolijk terug te keren. De verklaring is echter simpel. Zo zot was de tocht helemaal niet. Het geld, in totaal 8000 gulden (er zitten immers twee mensen op een tandem), gaat naar een goed doel: het Ronald McDonald Huis in Leiden. En daarvoor wilden de deelnemers best een paar honderdjes dok ken en een fikse afstand fietsen. Het gezelschap vertrok afgelo pen donderdagochtend vanaf café De Kruik in de Haarlem merstraat. Want daar zetelt reis vereniging De Zwaluw. „Sinds 1927 al. Opgericht door mijn grootvader", zegt Hans van Seisveld, uitbater van het eta blissement. „Met allemaal vrienden vanuit het café als lid. Dan spaarden ze voor allerlei uitstapjes. Naar Antwerpén. Of naar Amsterdam." Maar dat was lang geleden. De Zwaluw vloog al jaren niet meer uit. „Totdat Wim van Duiven- bode met het idee van de tan- demtocht kwam. Een fietstocht voor een goed doel." Duizend poot Wim, bekend om zijn be trokkenheid bij tal van sport evenementen, kreeg het echter te druk nadat hij zelf een café in Noordwijkhad geopend. Maar Van Seisveld en consorten werkten het idee verder uit. En zo'n fietstocht organiseren, dat is de kroegbaas wel toever trouwd. Ooit hield hij al een koers voor fietsen met'zijspan, een kruiwagen-koppelkoers, een draagbaarkoers en de WK De fietstandemtocht gaat van start. Peter Labruyère van de gelijknamige dumphandel legt het vast. FOTO LOEK ZUYDERDUIN koppelkoers voor bakfietsen. Bezoekers van De Kruik zijn al tijd in voor een geintje. Dus ook voor dit geintje. Tot het deelnemersveld behoor den een aantal bekende en minder bekende Leidenaars. Zo stapte Nico van Biemen, direc teur van Polygram, op de tan dem, samen met Van Seisveld. Dennis van de Water, van de ju welier, was van de partij, even als drogist Har Walenkamp. Pe ter Labruyère was er. Loodgieter Gé LaLau met zoon Kees, egyp toloog Maarten van Kersten en kapper Dick van Paridon ook. En ga zo maar door. De tocht ging in drie etappes naar Maastricht. Want in één ruk die afstand overbruggen was wat te veel van het goede. Uiteindelijk eindigde het Leidse gezelschap in het centrum van Maastricht waar het feestelijk werd ontvangen door de loco burgemeester. En wat doe je dan? „Dan bied je haring en wittebrood aan", zegt Van Seis veld. Want hoe serieus het doel ook was, gein werd er natuurlijk vvel gemaakt. Overigens, haring en wittebrood werden pas in Maastricht aan geschaft. Een geintje kan im mers ook te ver gaan. Herman loustra De regio Leiden houdt hoogst waarschijnlijk haar eigen ar- beidsvoorziéning. Het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ning Rijnstreek (waaronder de arbeidsbureaus Leiden, Alphen, Lisse en Gouda vallen) hoeft niet te fuseren. Het is daarmee een van de weinige RBA's die de fusiedans zullen ontspringen. Vandaag wordt in Den Haag besloten over het terugbrengen van het aantal RBA's van 28 tot 18. Dat plan maakt deel uit van de voorgenomen bezuinigingen op de arbeidsvoorziening die ten koste gaan van naar schat ting 2300 arbeidsplaatsen. Een groot aantal regio's ont komt niet aan gedwongen fu sies. Zo voorzien de voorstellen erin dat in Noord-Holland het RBA Haarlem wordt samenge voegd met dat van Amsterdam. In Utrecht moeten de huidige twee RBA's en het RBA Gooi- en Vechtstreek fuseren. Limburg houdt-één RBA over (nu twee). In Noord-Brabant wordt het aantal teruggebracht van vijf tot drie. Ook de regio's Apeldoorn, Deventer en Zwolle staan sa menvoegingen te wachten. Het fusieplan wordt vandaag besproken door het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorzie ning waarin overheid, vakbewe ging en werkgevers zijn verte genwoordigd. Dat bestuur kan nog afwijken van de voorstellen. Mede om die reden wilden noch directeur D. Visser van het RBA Rijnstreek, noch een woordvoerster van het CBA vanmorgen commentaar geven. Wel bevestigde de CBA-woord- voerster dat de voorstellen er van uitgaan dat de regio Rijn streek zelfstandig blijft. Eerder is sprake geweest van samen voegingen met Den Haag of met de Drechtsteden (Dordrecht en omstreken plus de Alblasserwaard). Ook is ge sproken over de vorming van een groot RBA voor alle ge meenten rond Schiphol. Directie en bestuur van de RBA Rijnstreek hebben de afge lopen maanden fel gelobbyd voor een zelfstandige toekomst. Daarbij is met name gewezen op het eigen karakter van het gebied dat 35 zelfstandige ge meenten en vier regionale sa menwerkingsverbanden omvat. Een eventuele fusie betekent overigens niet automatisch de sluiting van arbeidsbureaus. In principe zouden die in eerste instantie alleen onder een ander bestuur vallen. Maar juist van wege de uitgestrektheid van het gebied en het grote aantal ge meenten bieden de huidige bu reaus in Lisse, Gouda, Alphen en Leiden nu elk een compleet dienstenpakket. Met name in de grote steden zijn de taken over de bureaus verdeeld. De gevol gen voor het personeel zijn nog onduidelijk. leiden ruim honderd gulden en twee dozen frisdrank meegenomen. Twee Leidse sportkantines wa- De toegangsdeur bleek te zijn ren het afgelopen weekeinde geforceerd. Enkele kratten fris- het doelwit van inbrekers. Uit drank verdwenen uit een kanti- een kantine aan de Van Beunin- ne aan de Agaatlaan. Ook hier genlaan werden een bedrag van was een deur geforceerd. Scholen 9 Leiderdorp moet de verbouwing van twee scholen zelf betalen. Het ministerie van onderwijs draagt niets bij. De Oegstgeestse rederij De Me ren vaart woensdag 31 mei met de dubbeldeks salonboot Julia na uit voor een goed doel. De opbrengst van een vaartocht over de Kagerplassen en door de Boerenbuurt is bestemd voor het dierenasiel Stevénshage. De boot vertrekt om twee uur-vanaf de Zijldijk in Leiderdorp (bij de LOI) en keert om vijf uur terug. Meevaren kost 20 gulden per persoon, kinderen en 60-plus- sers betalen 12,50 gulden. Aan melden voor de boottocht kan bij de rederij (071-170112) of het dierenasiel (071-790340). Van Rij opent brug De zieke PvdA-wethouder T. van Rij opent op vrijdag 9 juni, samen met gedeputeerde T. Jansen, de nieuwe Haagsche Schouwbrug. Daarmee vervangt Van Rij zijn eigen vervanger R. Hillebrand, die met vakantie is als de nieuwe brug over de Rijn in gebruik wordt genomen. leiden alice van schuppen Er moet nog ruim 60.000 gulden op tafel komen, voordat de bouw van een nieuwe muziek tent in de Leidse Hout van start kan gaan. De Vereniging Vrien den van de Leidse Hout (VLH) en de Federatie Leidse Amateur Muziekverenigingen (FLAM), initiatiefnemers van het project, proberen Leidse bedrijven ertoe te bewegen de muziektent te sponsoren om het laatste geld voor de bouw binnen te halen. Als alles meezit begint de bouw direkt na de bouwvakantie. De gemeente Leiden heeft toegezegd een groot deel van de kosten, waaronder de arbeids kosten, voor haar rekening te nemen. De VLH en de FI.AM hebben al meer acties onderno men om geld voor de muziek tent bijeen te krijgen. Zo wer den er benefietconcerten geor ganiseerd en een 'bouwcertificatenactie' gehou den. De bouw van de muziek tent gaat in totaal 272.000 gul den kosten. De Vrienden proberen al ja ren lang weer een muziektent in de Leidse Hout te krijgen. Vanaf 1936 stond er op de plaats van het Theehuisje een muziektent, maar deze is in de hongerwinter voor stookhout afgebroken. Nu, vijftig jaar na de hongerwinter, wordt er een nieuwe muziek tent gebouwd. Op 5 mei is op ludieke wijze de bouwplaats onthuld, aan de rand van de grote vijver vlakbij het Thee huisje. De Bond van Nederlandse Ar chitecten schreef vorig jaar een ontwerpwedstrijd uit voor de muziektent in de Leidse Hout? De Noordwijkse architect Anne ke Janson won met haar ont werp 'De Waterlelie' zowel de eerste prijs van de jury, als de publieksprijs. Door de bouw van De Waterlelie zijn de muzi kanten die regelmatig een con cert geven in de Leidse Hout, verzekerd van een droog onder komen. Ketelbouwer NEM heeft in 1994 de omzet zien stijgen van 190,2 tot 201,6 miljoen gulden. Het nettoresultaat daalde daarente gen in geringe mate, van 5,2 tot 5,3 miljoen gulden. NEM, ge specialiseerd in energie- en mil ieutechnieken, heeft zijn hoofd kantoor aan de Kanaalweg in Leiden. De produktie heeft plaats in het Groningse Scheemda. NEM verwierf het afgelopen jaar opdrachten met een totale waarde van 201 miljoen gulden. Voor een energiecentrale in Tai wan gaat NEM vijftien afgaske tels leveren. De meeste orders van NEM betreft langlopende projecten waarbij de uitvoering - en dus ook het omzetbedrag - gespreid is over een aantal ja ren. NEM, waarin het Duitse bedrijf L C Steinmüller en de Hollandse Gonstructie Groep (HCG) uit Rijswijk deelnemen, verwacht voor 1995 een verge lijkbare omzet en resultaat.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7