Stormloop op aandeel Vendex ch! Onze Top 10 ran deze week. Binnenland Ballonnen voor AIDS-doden Ook aandeel Vendex is een risico 2.49 4.99 9.98 2.79 9.90 1.19 3.59 4.49 1.39 5.99 Voetbalfans geven boter bij de vis in programma supporters geweld Wachten op de klap Rijscholen komen met eigen keurmerk Aardverschuiving bij statenverkiezingen brengt SP en ouderen in senaat \NDAG 29 MEI 1995 k*-»ilijpels verbiedt demonstratie CP'86 "1EDA* Burgemeester Nijpels van Breda heeft de Nationale blkspartij/CP'86 verboden een demonstratie te houden op za- rdag 17 juni. De gefuseerde extreem-rechtse partij wil op die ig samen met Vlaamse sympathisanten oproepen tot hereni- ng van de Nederlandstalige gebiedsdelen in Europa. De partij ;eft haar aanhang desondanks opgeroepen die zaterdag op ree plaatsen in Breda bijeen te komen: bij het NS-station en bij ;t stadion van de voetbalclub NAC. Een woordvoerder van de trtij zegt dat er in elk geval een bijeenkomst zal zijn en dat de unonstratie mogelijk toch doorgaat. lotorrijders scheuren over dijken je di iïi De politie in de over-Betuwe heeft gisteren een actie ge- li >uden tegen de grote groepen motorrijders die op mooie zon- iu. V^gen over de dijken langs Waal en Rijn scheuren. Met name :tsers, die ook tochtjes maken, hebben veel last van de motor ders. Gisteren werden 108 motorrijders op te hard rijden be- ipt, van wie de snelste 120 kilometer reed. De politie is van an de tochtjes van motorclubs de komende tijd in de gaten te luden. )ode bij schietpartij hoerenboot recht Een 29-jarige Hongaar is gistermiddag overleden aan gevolgen van een schietpartij. De nacht ervoor was hij samen et een 34-jarige landgenoot neergeschoten in de buurt van de ie 1S- jerenboten op het Zandpad in Utrecht. Beide mannen zijn van chtbij beschoten. De gedode Hongaar kreeg een of meer ko- ls door het hoofd. De andere man is in de buik getroffen. Ge- igen zagen een man wegrijden in een auto met Belgisch num- .erbord. De politie is nog naar hem op zoek. Het waarom van schietpartij is nog onduidelijk. ;en, il nsse duik brengt geen vrijheid zorgPORN Twee gedetineerden hebben gistermiddag een ontsnap- viijngspoging ondernomen uit de gevangenis Oostereiland in 3te vePom- Omstreeks kwart over twaalf kwam de melding dat de ik nufee tijdens het luchten erin waren geslaagd op het dak van het •r netjonurnentale gebouw te klimmen. Het duo was vervolgens van- met|het dak in het havenwater gesprongen, in een poging zwem- uqj" ei|end de vrijheid te bereiken. Volgens de politie konden de ge- Hieplngenen echter op tijd door personeel van de gevangenis weer iertirfirden ingerekend. AO-akkoord AKZO Nobel, :ties zijn van de baan i hij t :igende acties bij AKZO No- zijn zo goed als zeker van de na een aanvullend loon- van het uitermate goed aiende chemieconcern. AK- Nobel bood in een laatste ■ing om het gestrande CAO- rleg vlot te trekken een half cent extra loonsverhoging betere volcontinu-werk- sters. erder wezen de kaderleden de Industriebond FNV een icipe-akkoord voor een uwe CAO van de hand om- 1een loo^s^Vho^fi'g vari procent voor kantoorperso- Pfr 4ë laag VórVèën' téfWïjl werknemers in de ploegendien sten hiervan helemaal niet zou den profiteren. Het aanvullende bod trok de FNV'ers dit week einde over de streep nadat de collega's van CNV, Unie BLHP en VHP vorige mgand al ak koord gingen met het principe akkoord. Belangrijkste resultaat van dat akkoord is de verkorting van de werkweek van 38 uur naar 36 uur. Bondsbestuurders van vooral FNV hebben er alle belang bij dat het akkoord ook door de achterban wordt goed gekeurd, omdat de verkorting van de werkweek als een door- tif&ak op bét CAÖ-'ffoiit wordt gezien. liili... tiulpl astis|1§emoec'>gd door enkele t ver^iderden enthousiaste toe- ar ik jouwers hebben een man en vaad® vrouw zaterdagavond op uik v plein bi de binnenstad van lersfoort de liefde bedreven, inten hebben het innig ver- ingelde duo letterlijk uit el- moeten trekken. Het :etal is aangehouden we- openbare schennis van de (baarheid. Beiden verkeer- volgens de politie flink on- h> Sperziebonen, 500 gram Nieuwe oogst Malta aardappelen, zak 2.5 kilo Rundergehakt, 500 gram -22^5.25 kilo ®®a® J£98~ CM Slagroom, pak 0.5 liter -3L5" CM Goudse licht belegen kaas 48+, vers van 't mes of vacuüm verpakt ®®®s®, kilo _1350~ Uit de diepvries: CM Spinazie a la crème, pak 450 gram -Lêü' Lu Bastogne, duopak, 2 x 250 gram Liga Evergreen, diverse soorten, duopak -5+) Royco Cup-a-Soup, diverse smaken, doosje 3 zakjes Wèr Lux afwas, 3 flacons k 500 ml -8i28" CPD Geassocieerde Pers Dier Vraag vier keer zo groot als aanbod xtraatje van deze week: je 1 Appelmoes extra kwaliteit,qq ikke Ste )t 720 gram iDjLands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. den haag gpd Grote beleggers hebben massaal ingeschreven op het aandeel Vendex International voor een prijs van 39 gul den. De banken hadden ongeveer vier keer zoveel kun nen verkopen als de 30 miljoen aandelen die donderdag naar de beurs gaan. ABN AMRO en Vendex verwachten dat kleine beleggers, die zich de komende dagen kunnen aanmelden, zo'n 25 miljoen stuks bestellen. bonnen van 250 gulden. Verder had Hessels uitslui tend superlatieven op zak. De beursgang van Vendex noemde hij 'een mijlpaal' en 'een impuls voor verdere groei'. Hij prees de banken die 'in een sterk concur rerende kapitaalmarkt een heel karwei hadden geklaard'. Vol gens bestuurder Jiskoot van ABN AMRO, dat de beursgang begeleidt, hebben ongeveer 1200 beleggingsmaatschappij - Dit weekeinde onthulde Ven- dex-topman Hessels de intro- ductiekoers van de beursnieu- weling. Enigszins teleurgesteld toonde hij zich over de geringe animo onder de Nederlandse Vendex-werknemers om via een optieplan aandelen te kopen. Ongeveer 8000 van de 36.000 medewerkers meldden zich aan, de rest koos voor waarde en, pensioenfondsen en verze keraars zich ingeschreven. Het feit dat de emissie vier keer is overtekend, vindt Jiskoot een gezond teken en geen be wijs dat Vendex te laag is ge prijsd. ,,Ik denk dat we een goed beeld hebben van de mogelijk heden". Hij wees er voorts op dat grote emissies als die van Vendex gemiddeld toch al één of twee keer zijn overtekend. De stormloop op de aandelen Vendex betekent niet dat de kleine belegger die tien stukken wil hebben, er veertig moet aanvragen, onderstreepte de ABN AMRO-bankier, 'al zullen particuliere beleggers wel enigszins gekort worden bij de toewijzing'. Preciezer wilde hij dat niet aangeven. amsterdam raymond peil De kleine belegger die zijn geld in beursnieuwelingen als KPN, Ceteco, Baan Company of ASM Lithography heeft gestoken, mag niet mopperen. Wie echter zwichtte voor de verleidingen van Ballast Nedam, Rodamco Retail, Smit Trafo of het che mieconcern EVC, heeft echter weinig reden tot tevredenheid over zijn aankoop. Het pran gende dilemma voor de Neder landse belegger - moet ik aan delen kopen of niet? - dient zich deze week opnieuw aan met de beursgang van Vendex. De vooruitzichten zijn redelijk gun stig, maar verder is het als met een weersvoorpelling: het weer trekt zich doorgaans ook weinig aan van de voorspellingen van Erwin Kroll. Vorig jaar publiceerden twee wetenschappers van de Eras mus Universiteit een onderzoek naar de prestaties van beurs nieuwelingen. Zij namen 59 nieuwkomers drie jaar lang de maat. Beleggers betalen bij een beursgang veelal een te hoge prijs, was de belangrijkste con clusie. Een ander onderzoek, gepubliceerd in het zakenblad Quote, geeft aan dat nieuwe beursfondsen het in het eerste anderhalf jaar redelijk doen. Dan breekt het uur van de waarheid aan en vallen de pres taties van de bedrijven in drie kwart van de gevallen tegen. Gemiddeld halveert daarna de beurskoers in een halfjaar tijd. Pas na ruim twee jaar kruipt het aandeel naar een waarde die overeenkomt met de werke lijke toestand binnen het be drijf. Gemiddeld staat er na vie reneenhalf jaar een koers op het bord die 17 procent onder de aanschafprijs ligt. Een hoge koerswinst in het begin gaat bo vendien vaak gepaard met lage rendementen in de vervolgpe- De kanttekening hierbij is ui teraard dat de onderzoeken ge middelden weergeven. Het feit dat de gemiddelde temperatuur op een bepaalde plaats 10 gra den Celsius is, hoeft niet te be lemmeren dat er 's winters kan worden geschaatst en dat het 's zomers 30 graden wordt. Zoals de 'knakenjagers' bij de beurs gang van KPN, die hun premie incasseerden, nu kunnen con stateren dat zij een leuke koers winst zijn misgelopen. Wie naar Vendex kijkt, ziet hoe de afgelopen jaren het con cern de stijgende lijn heeft op gepakt. In de afgelopen vijf jaar boekte het bedrijf respectieve lijk 99, 200, 124, 246 en 385 mil joen gulden. Maar of dat zo blijft, blijft de grote vraag. Be leggen op de beurs is immers het verstrekken van risicodra gend kapitaal. De bijdehante belegger houdt dat woordje 'risico' goed in zijn achterhoofd. Amsterdam Een man staat in gedachten verzonken bij het oplaten van ballonnen op de Amsterdamse Dam, het slotstuk van de AIDS Memorial day. Voor de tiende keer herdachten gisteren ex-partners, familieleden en vrienden en bekenden hun aan de ziekte overleden geliefden. AIDS Memorial Day is een van de twee jaarlijk se AIDS-dagen. Gisteren stonden de doden centraal, op Wereld-AIDS-dag gaat het vooral om de bestrijding van de dodelijke virusziekte, die vooral in de ontwikkelingslanden veel slachtoffers maakt. foto anp marko okhui2en leens zindus vrijen op het Hof der invloed van alcohol. Het gaat om een 40-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijf plaats en een even oude Amersfoorter. Het incident deed zich om streeks tien uur voor op de Hof, waar zich een grote groep mensen had verzameld voor een live muziekoptreden. De 'verdachten' verklaarden te genover de politie ineens zin te hebben gekregen. Beiden zijn na het opmaken van een pro ces-verbaal vrijgelaten. Boren willen ook Polen voor de appeloogst amsterdam gpd Als de aspergeoogst in juni is afgelopen, wacht de Pool se gastarbeiders snel een nieuwe klus als het aan de boeren ligt. De boeren in Noord-Brabant willen in september bij de fruitoogst opnieuw Polen inschake len. Gebeurt dat niet, dan komen volgens voorzitter Latijnhouwers van de Bra bantse boerenbond NCB de grote appeltelers in de pro blemen. Volgens Latijnhouwers is de noodzaak om plukkers van buiten de Europese Unie aan te trekken dit jaar groter dan ooit. De piek in de fruitoogst is door de keuze van de appelrassen geconcentreerd in septem ber. Bovendien: ,,De moti vatie van de plukkers is niet hoog. Bedrijven met meer dan 20 hectare appelbomen komen klem te zitten". De NCB wacht met span ning af of minister Melkert van sociale zaken bereid blijkt voldoende werkver gunningen af te geven voor niet-EU-ingezetenen om te gaan helpen bij de appel en de asperge-oogst. Mocht het aantal vergunningen voor aspergestekers te klein zijn, dan wil Latijnhouwers een kort geding aanspan nen tegen de bewindsman. Vorige week verloren vijf Limburgse aspergetelers een soortgelijk geding. hilversum gpd Vechtende voetbalfans hebben gisteravond de daad bij het woord gevoegd bij een live-pro gramma van RTL 4 over geweld bij voetbalwedstrijden: het pro gramma kon door de vechtpar tij niet eens de ether in. De om roep had enkele tientallen sup porters van Feyenoord en FC Utrecht uitgenodigd om in het programma Lief en Leed te ko men praten over voetbalgeweld. Nog voor de uitzending begon, drongen andere supporters de opnamestudio binnen en ont stond een massale knokpartij. Binnen en buiten het RTL-com- plex werd voor tienduizenden guldens schade aangericht. Twee pelotons Mobiele Eenheid moesten eraan te pas komen om de groepen supporters uit elkaar te halen. De aanleiding van de vecht partij is nog niet bekend. De vandalen zouden volgens één van de aanwezige Feyenoord- supporters Ajax-fans zijn ge weest, die dwars door de glazen wanden van de kantine en de hal van het RTL-gebouw pro beerden door te dringen tot de studio. Volgens sommigen is daarbij ook geschoten. De sup porters in de studio gingen daarop de indringers achterna, waarna een vechtpartij volgde en vernielingen werden aange richt. De Ajax-fans zouden wel uitgenodigd zijn geweest voor het programma, maar kwamen niet opdagen. De politie heeft de FC Utrecht- en Feycnoord- supporters rond middernacht onder escorte uit Hilversum ge leid. Amsterdam Een bomdeskundige van het Explosie ven Opruimingscommando (EOD) controleert nog even of iedereen wel zijn huis uit is. De bewoners van 54 woningen aan de Amsterdamse Insulindeweg moesten de zaterdagavond op straat doorbrengen als gevolg van een bommelding. De politie vond na een telefoontje in een als bordeel in gebruik zijnd huis een aantal staven aan waarop een klokje was bevestigd. Het pakketje leek op 'staven dynamiet l i met in elkaar gedraaide lonten, zoals die in cowboy films worden gebruikt', aldus een woordvoerder. Het EOD werd gebeld. De experts lieten het pakketje ontploffen, zonder dat het tot een grote knal kwam: de 'bom' bleek uit aan elkaar gebonden stokken te bestaan. Een aantal oudere bewoners werd tijdens het wachten op de knal overgebracht naar een be jaardenhuis, de overige bewoners moesten wachten achter de afzetting. foto anp paul eijzinga Stichting gaat kwaliteit controleren plicht. Tijdens de opleiding moet de leerling informatie krij gen over de voortgang. Het CBR heeft daarvoor een tussentijdse toets (TTT) bedacht, een proef- examenrit met met een CBR- examinator waarbij deze aan geeft waar de leerling nog tekort schiet. Een onafhankelijke stichting controleert of rijscholen zich aan de regels voor de erkenning houden. Elke rijschool zal voor af door de stichting worden be oordeeld. Aan de hand van het aantal geslaagden zal de stich+ ting van tijd tot tijd de rijscho len beoordelen. Blijven die on der de maat, dan raken ze de er kenning kwijt. Gemiddeld slaagt momenteel 44 procent van de kandidaten de eerste keer voor het rijexa men. In de Randstad is dat min der, op het platteland meer. Van de 6000 rijscholen staan er 1500 als 'slecht' bekend. Bij hen slaagt maar één op de vijf kan didaten de eerste keer. den haag gpd De 2.000 professionele rijscho len zullen in de toekomst, mits zij aan bepaalde eisen voldoen, een soort keurmerk krijgen. De erkenningsregeling is opgezet door de Aban (de bond van rij scholen), Bovag, ANWB en de motorrijdersbond KNMV. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) is er zijde lings bij betrokken. Van een rijschool die de er kenning wil hebben, moeten tenminste twee van de vijf klan ten de eerste keer slagen. Die ondergrens moet in de aanloop periode door tenminste 60 pro cent van de rij-instructeurs bij de school worden gehaald en binnen twee jaar moeten alle instructeurs dat niveau halen. De rijschool is verder verplicht vooraf heldere afspraken met de leerling te maken over lesprijs, lesduur, rechten en plichten via een verplichte standaard les- overeenkomst. Theorielessen in een goed leslokaal worden ver- 'Ik heb niet de illusie dat ik in mijn eentje grote zaken kan doen den haag ans bouwmans Aanbiedingen gelden t/m zaterdag'3 Juni a.s. De Eerste Kamer ofwel senaat telt vanaf vandaag veel nieuwe gezichten. De chambre de réflexion (kamer der bezinning), zoals dit deel van de Sta- ten-Generaal ook wel wordt aange duid, wordt namelijk flink opge schud. Dat is een rechtstreeks gevolg van de politieke aardverschuiving - de zoveelste - die de kiezers veroor zaakten bij de provinciale statenver kiezingen in maart. De statenleden kiezen vandaag een gloednieuwe Eer ste Kamer, met de WD als grootste partij en maar liefst vier partijen die niet eerder in de senaat vertegen woordigd waren. Een gesprek met twee nieuwelingen in spe. Hij heeft al eens een rondleiding gehad in de Eerste Kamer. Zijn eigen werk plek 'ergens op een bovenverdieping' heefHTiMyOÉMTie^ezier^No^evei^n dan begeeft hij zich wekelijks naar de statige vergaderzaal van de senaat, mr. Jan de Wit (50), fractiemedewerker van de SP in de Tweede Kamer, ex-sociaal raadsman en bijna ex-gemeenteraads- lid in Heerlen. „Senator De Wit, zo hoeven ze mij niet aan te spreken. Er zijn mensen die zelfs de telefoon aannemen met 'meester' of 'doctor' voor hun naam. Dat schept afstand, zet je meteen op een voetstuk. Ik hecht niet aan die sta tus. Wie weet nu in Nederland wie er in de Eerste Kamer zitten? Je moet ze duidelijk maken dat je er bent. Door je werk". Een paar dagen later, dezelfde tafel met uitzicht op het Plein, een andere gesprekspartner: mr. J. Mulder (59), lijsttrekker voor de Eerste Kamer van de ouderenpartij Unie 55+, hoofdbe stuurslid van deze partij en ex-lobbyisj te Brussel. De Eerste Kamer heeft hij nog alleen van buiten gezien en 100 procent zekerheid over zijn stap naar de senaat heeft hij ook nog niet. Hij moet de steun krijgen van enkele AOV- statenleden, iets waar hij ondanks de perikelen in die partij op rekent. „Senator Mulder? Ik zal het een eer vinden". Een baan op stand? Mulder lacht. „Bon, 't is een functie die je in houd moet geven. Je vertegenwoordigt een groep die iets van je verwacht. Dit is een eerzaam huis. Een zeker cachet zit er wel aan. Maar daar gaat het niet om. Het is veel belangrijker dat men sen bij je durven komen. Als ze zeggen: 'die meneer Mulder is senator, die kun je niet benaderen', dan is dat heel slecht". Beide senatoren in spe behoren tot partijen die niet eerder vertegenwoor digd waren in de senaat. Hoe zien zij hun toekomst? De Wit: „Ik wil heel rustig beginnen. Ik heb niet de illusie dat ik in mijn een tje grote zaken kan doen, coalitieaf spraken kan blokkeren. Maar in mijn bijdragen kan ik een ander geluid laten horen. Bijvoorbeeld over de vraag: waar gaan we heen met de opdringing van de markt en de terugtredende overheid? Dat zijn dingen waar wij ons bezorgd over maken". Mulder: „Die Eerste Kamer is zo be langrijk omdat wij als ouderen willen meebeslissen. In alle politieke geledin gen. Kijk naar I>eerkes, onze man in de Tweede Kamer. Hij brengt problemen aan die leven bij de ouder wordende mens. En net als in de Tweede Kamer kan het hier aankomen op één, twee of drie stemmen om een wetsvoorstel er door te krijgen of niet. Dat is niet on denkbaar". SP'er De Wit - zijn partij heeft een zeer hechte achterban - is benieuwd wat er met de ouderenpartijen ge- beurt. „Het is interessant om te weten dat er ook andere partijen zijn die vanuit hun hoek een ander geluid kun nen laten horen, mits ook hun bijdrage navenant is. Het nadeel van one-issue bewegingen als de ouderenpartijen is dat 90 procent van de politieke zaken niet direct verband houdt met ouder renbelangen". Mulder veert op als hij de term oner issue hoort. „Daar is geen sprake van. Het gaat niet alleen om de inkomens van ouderen, maar ook over huisves ting, gezondheidszorg. We komen op voor alle mensen die uit het integratie proces dreigen te vallen, ook werklo zen en gehandicapten. Er is een brede onderlaag die ons en ons ideaal steunt".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3