Gokwinst voor Schumacher Rominger frustreert achtervolgers Sport Faillissement Simtek dreigt Langeweg is 'onrecht' zat Pech voor Denen bij WK badminton Blijlevens, het nieuwe wielergezicht Edberg opnieuw leider der Zweden MAANDAG 29 ME11995 Nelissen behaalt eindzege Amsterdam Danny Nelissen heeft Olym pia's Ronde van Neder land gewonnen. Zijn leidende positie kwam zondag in de laatste etappe, over 176 kilometer van Ridderke rk naar Amsterdam, niet in gevaar. De ritzege was voor de Italiaan Federico de Beni die in de massasprint Jeroen Duyn en Godert de Leeuw versloeg. In het eindklassement had Nelissen een vo orsprong van 2.55 mi nuten op Hans van Dijk. De Australiër Tristan Priem eindigde als derde. Amsterdam prolongeert hockeytitel Amstelveen Het tweede kampioenschap van Amsterdam in twee jaar had een nare bijsmaak. Voor het eerst viel de beslissing in de titelstrijd na het spelen van de door Amsterdam verfoeide play-offs. Oranje Zwart, dat zondag in de strijd om de derde plaats Bloemendaal met 4-2 versloeg, was vorige week het eerste slachtoffer van Amsterdam; in de finale volgde het afgelopen weekeinde HDM. In Den Haag bleven de ploegen zaterdag ste ken op 1-1, maar in het Wagenerstadion in Amstelveen toonde Amsterdam zich een dag later de beste: 4-3. willem spierdijk c rob onderwater, 0 Basketballers gaan door kavadarci Ondanks een nederlaag op de Europese titelstrijd voor C-landen in Kavadarci tegen gastland Macedonië, heeft Nederland zich geplaatst voor het volgende evenement op weg naar de eindronde in Spanje. Dat is de Challenge round, ofwel het EK voor B-landen. Oranje verloor in een goed duel van Ma cedonië (80-83), maar had vooraf al voldaan aan de limiet, een plaats bij de eerste drie in een veld van zes deelnemers. Dat was te danken aan Ierland, dat ruim van Albanië won. Naast Neder land en Macedonië gaat ook Wit-Rusland verder. Volleybalteam hard onderuit sofia De Bulgaarse volleyballers hebben verrassend Oranje in Sofia verslagen met 3-0 in de World League 1995. De nummer twee van de Olympische Spelen en het WK werd in het tweede duel weggespeeld met de cijfers 15-5 15-8 en 15-6. Bondscoach Joop Alberda zal zijn ploeg behoorlijk moeten aanspreken om volgend weekeinde tegen Italië in Arnhem weer een geheel te maken. Zaterdag ontbrak het tegen de Bulgaren aan van alles. Geen verdediging, geen aanval, geen opslag, geen geluk, geen punten. „Ik kan kort zijn", was de reactie van aanvoerder Henk- Jan Held. „Heel slecht. Zeer veel fouten van onze zijde. Boven dien konden we geen enkele servicedruk leggen. En toch moe ten we met veel nieuwe spelers veel van deze wedstrijden spe len." Wereldtopper naar Bartok born» Liu Guoliang, winnaar van de zilveren medaille bij de we reldkampioenschappen tafeltennis, speelt volgend seizoen in de Nederlandse competitie. Kampioen TTV Van Sloun/Bartok con tracteerde de 18-jarige Chinees. Liu Guoliang stond voor de WK in Tianjing elfde op de wereld ranglijst. Voor eigen publiek haalde hij de finale, daarin was landgenoot Kong te sterk. Bij het Limburgse team, dat Sung en Verhulst zag vertrekken, gaat hij een team vormen met de Duit ser Peter Heister (ex-Bayer 05 Uerdingen) en Jochem Gerards (ex-TTC Hoengen). Verstappen komt niet weg bij start monte carlo cpd Michael Schumacher was de beste gokker. In de schaduw van het casino van Monte Carlo speelde de Duitser blufpoker door slechts één pitstop te ma ken. Met succes, want na 259,584 kilometer passeer de de wereldkampioen als eerste de finish in het prin- sendom. Het was zijn der de GP-zege van het seizoen en zijn dertiende in totaal. Voor Jos Verstappen ziet de toekomst er somber uit. De 23-jarige coureur kwam zowel bij het officiële be gin, als de herstart, na een massale crash, niet van zijn plaats met de inferieure Simtek-Ford. monte carlo anp De Brit Damon Hill arriveerde in een Williams-Renault met 35 seconden achterstand als twee de. De Oostenrijker Gerhard Berger gaf in een Ferrari ruim één minuut toe. In de strijd om het wereldkampioenschap For mule 1 liep de 26-jarige Schumacher tot vijf punten uit op Hill en heeft hij zeventien punten voorsprong op Berger. De Duitser, met wie Verstappen verleden jaar nog een koppel vormde bij Benetton, is niet al leen een van de beste Formule maar hij weet zich bovendien gesteund door een technisch, maar ook strategisch ijzersterk team, met de geslepen Flavio Briatore aan het hoofd. „Mijn team wordt van week tot week beter. We zijn weer bij na zo goed als een jaar gele den", complimenteerde Schu macher de technici en zijn uit gekookte baas. „Deze overwin ning doet de valse start in Brazi lië vergeten." Crash De bolide van Gerhard Berger ging in de eerste bocht van de Grand Prix v hij finishte als derde. Dee rste start van de vijfde GP- van het seizoen moest De Fransman Jean Alesi en de Brit David Coulthard wa ren de veroorzakers van de massale crash vlak voor de eer ste bocht. Berger, Verstappens teamgenoot Schiattarella, Frentzen, Katayama en Salo raakten ook betrokken bij het ongeval zonder gewonden. Na een onderbreking van'bijna een half uur was Hill het snelste weg bij de herstart, gevolgd door Schumacher. Verstappen kreeg opnieuw zijn bolide niet aan de praat. Schumacher nam in de 24e ronde de eerste plaats over van zijn rivaal, die de eerste van de twee stops maakte. Slechts een rondje diende hij de heerschap pij af te staan aan Alesi. Dat was nadat hij in de 34e ronde zijn enige stop maakte om banden te wisselen en te tanken. De Fransman viel in de 42e ronde uit na een botsing met Mark Brundle. Primeur Schumacher zorgde in zijn woonplaats voor een Franse primeur. Dank zij zijn overwin ning kon motorenleverancier Renault voor het eerst in de ge schiedenis een Grand-Prixzege op het stratencircuit van Monte Carlo begroeten. Dat kwam een van de directeuren van de auto fabrikant op een duik in het zwembad langs de tijdelijke ra cebaan te staan. Bij Williams, ook uitgerust met Renault-motoren, stond Damon Hill sip voor zich uit te staren. „Ik heb nooit een kans gehad tegen Schumacher. Hij heeft een fantastische race gere den", gaf de Brit toe. „Zijn team had een veel beter strategie dan wij. Wij hebben niet durven gokken. Daar lag het verschil verliezen." Onzekerheid Jos Verstappen is van nature geen doemdenker. Al had hij dit Grand-Prixseizoen meer dan eens redenen tot pessimisme. Zondag, na vier dagen doffe el lende in Monte Carlo, wist de 23-jarige Limburgse Formule-1- coureur het ook niet meer. Zijn gezicht stond somber. Om twee redenen. De GP van Monaco was voor hem al voorbij voordat hij goed en wel was begonnen. De Simtek-Ford weigerde te starten, zowel bij het officiële vertrek als na de noodzakelijke herstart na een massale crash. Op de tweede plaats verkeert Verstappen in onzekerheid of hij straks nog emplooi heeft in de hoogste afdeling van de au tosport. te houden, zijn nog in volle gang. maar of het team het redt, is hoogst twijfelachtig. Morgen wordt op zijn laatst duidelijk hoe de toekomst eruit ziet. Mocht Simtek zich terugtrekken dan komt er tevens een voorlo pig einde aan het optreden van Jos Verstappen in formule 1-ra- ces. Morgen al zal hij als testrij der van Benetton aan de slag gaan op het circuit van Silver- stone. Vorige week zag de toekomst er nog heel wat rooskleuriger uit. Hans-Willem te Pas, een Nederlandse zakenman, pro beert Simtek uit het slop te ha len. Te Peis is directeur veui een organisatie die de autosport in ons land wil promoten. Te Pas doet momenteel zaken met Amerikaanse investeerders dje in Nederland een restaurantke- ten willen starten en via de au tosport in de publiciteit willen komen. „Ik zal alles doen om Verstap pen aan het racen te houden. Daar zet ik me honderd procent voor in, maar ik heb nog even tijd nodig," liet hij weten, lie Amsterdammer zorgde er door zijn financiële inbreng voor dat Simtek sowieso in Spanje en Monaco aan de start kon ver schijnen. Zijn hulp komt waar schijnlijk te laat, nu de schuldei sers bij Simtek Hink aan de deur rammelen en het team geen on derdelen meer krijgt. Verstappen neemt de ontwik kelingen gelaten. Hij heeft een duidelijk standpunt ingenomen en wacht rustig af wat er met het team gebeurt. De coureur neemt in elk geval geen genoe gen met een toezegging dat er voldoende financiële middelen zijn om het seizoen bij de Britse renstal af te maken. Als er geen sponsors over de brug komen die hem kunnen garanderen dat hij óók kan gaan testen met de Simtek-Ford, is Verstappen van plan desnoodszelf het bijltje er bij neer te gooien. „Want op .de ze manier verder gaan heeft geen zin," was de harde conclu sie van de Nederlander. wassenaar anp Hugo Langeweg was het zat. „Het is altijd wat hier", mok te de pikeur uit Schagerbrug na zijn diskwalificatie in de 41e draverij om de Gouden Zweep op Duindigt. „Ik denk dat ik vaker in Duitsland ga rijden. Daar zijn ze tenmin ste professioneel bezig." Langeweg, drie keer ach tereen nationaal kampioen en vorige maand tweede in de Europese titelstrijd, was het duidelijk niet eens met zijn uitsluiting wegens hin deren van Flower Flora. Zijn teleurstelling was begrijpelijk want hij was met een straat lengte voorsprong als eerste gefinisht met zijn ster Eibert Vryenesse. Nu ontving Ad Suykerbuyk, die de 5-jarige hengst Henry Videau stuur de, de uit 1883 daterende Gouden Zweep uit handen van Erica Terpstra. Plus een cheque van 13.000 gulden voor de eigenaar van Stal Ca- pello uit Limmen. „Die zweep en de hand druk kunnen me gestolen worden", zei Langeweg. „Maar de pegels had ik ver diend. Die kwamen niemand anders toe. Het wedstrijdco mité dacht er anders over." Langeweg had geen goed woord over voor Maria Poort met Flower Flora, die hij na de eerste volledige ronde in derdaad had geraakt. „Dat kan wel zo zijn, maar die knol was helemaal verkeerd ingespannen. Hij had een klep tegen z'n oog waardoor het beest zowat blind liep. En dan moet je dat mens horen gillen en krijsen tijdens de' koers. Daar word je gestoord van. Nee, dan kun je beter in Duitsland rijden. Daar zetten ze tenminste vakmensen achter de topdravers." In twee weken liep Lange weg inmiddels al 23.000 gul den aan prijzengeld mis. Tij dens Nederland-België, eveneens op Duindigt, ver speelde hij een verrassende zege in de koers voor oudere paarden door in de eind sprint net iets teveel van de achtjarige hengst te vragen. „Dat was verklaarbaEir. Ik eis te teveel van het dier. Maar dit wordt me gewoon afge nomen. Ik denk dat ik de Grote Prijs der Lage Landen maar laat lopen. Wat heb ik daar te zoeken?" Een zak vol medailles, maar toch teleurgesteld. Denemarken maakt het gat met de Aziaten in de badmintonsport kleiner en kleiner. De beloning op de WK in Lausanne bleef alleen in de belangrijkste categorie, het mannenenkel, achter. Die titel ging naar Indonesië, met Hery- anto Arbi. Pech hield de Denen van een mogelijke verrassing. Denemarken was bij de we reldtitelstrijd de enige Europese natie die het 'vedergeweld' uit Azië enigszins kan bijhouden. De Denen tekenden voor twee halve-finalisten in het manne- nenkelspel: Poul-Erik .Hoyer- Larsen en Thomas Stuer-Lau- ridsen. Een gevolg van een uit gekiend topsportbeleid, waar in Nederland jaloers naar wordt gekeken. Hoyer-Larsen verloor door vermoeidheid maar Stuer-Lau- ridsen had de Zuidkoreaan Park bij zijn vel, hield hem in een wurgende greep, won de eerste game stond in de tweede met 5- 1 voor om vervolgens door. zijn linker enkel te gaan. Na een be zoek aan het ziekenhuis keerde de Deen volkomen gedesillusio neerd terug naar zijn geboorte land. De prijsuitreiking door de hoogste IOC-man liet hij ge woon aan zich voorbijgaan. Na het trieste afscheid van Stuer Ixiuridsen was de finale zondag een slap aftreksel, met 'Arbi als overtuigende winnaar. Park nam weliswaar in beide games een voorsprong, maar de vele tempowisselingen aan de over kant van het net sloopten hem. Giro-leider slechts bang voor regen lenzerheide Tony Rominger lijkt wel van ge wapend bE'ton. Het onverwoest bare Zwitserse bouwwerk bleef ook in het tweede weekeinde van de Giro d'Italia zonder bar sten. Het liep zelfs in een et maal met 110 kilometer klim men geen scheurtjes op. On danks het feit dat zijn belang rijkste tegenstrevers Pjotr Ugru- mov en Evgeny Berzin het bas tion twee dagen hebben gepro beerd te slopen. Zaterdag sprokkelde de op permachtige Helveet zelfs nog enkele seconden tijdwinst bij el kaar. Hij eindigde in de veer tiende en langste etappe van Trento naar Val Senales als der de op 1.20 van de Colombiaan Oliviero Rincon en de Oosten rijker Georg Totschnig. Rincon nam revanche voor de neder laag die hij vrijdag leed tegen Pascal Richard en vierde nog eens de geboorte van zijn zoon tje Johan Camilo, afgelopen woensdag. Zondag in de bergrit van Val Senales naar Valbella Lenzer- heide over 185 kilometer pa reerde Rominger opnieuw de aanvallen van het 'Rode gevaar', dat bijna wanhopig moet zijn. Evenals een dag eerder Rincon kregen winnaar Mariano Piccoli en zijn vluchtgezel Giuseppe Guerini de zegen van 'de Muis'. In gezelschap van Ugrumov en Berzin stuurde de Zwitser de ro se leiderstrui zonder rafels over de streep. Drie kwartier eerder dan in het snelste schema was verwacht, ondanks het feit dat vier cols en twee passages bo ven 2000 meter in de route wa ren opgenomen. En de Nederlanders? Lijdende figuranten, ergens ver weg in de achterhoede. Allen - Breukink, Jonker, Nijboer en Voskamp - arriveerden zowel zaterdag als zondag op ruime achterstand. De frustraties moeten met de dag toenemen bij Ugrumov en Berzin. Beurtelings proberen ze het Zwitsprse computerpro gramma te kraken, maar zonder resultaat. Zondag leek het er even op, maar Rominger raakte geen moment in paniek toen Berzin met zijn ploegmakker Bobrik op de derde col van de dag, de Fluela Pass, bijna één minuut voorsprong nam. Bobrik had zich uit een kop groep, die in het begin was ge vormd, laten terugzakken om zijn kopman te helpen. Het hielp echter niets. Ugrumov hield Rominger weliswaar in de gaten, maar Berzin en Bobrik bleken niet bij machte een kloof te slaan. Bovendien had de dra ger van de rose trui veel hulp van zijn ploeg. „Berzin heeft me geen mo ment kunnen verontrusten", sprak Rominger zelfverzekerd na de tweedaagse bergtocht. „Toen hij ontsnapte wist ik dat hij te weinig steun zou hebben aan Bobrik en Furlan die ook in de groep zat. Ik voelde me zeker omdat mijn ploeg de zaak on der controle had en Gewiss de koers moest maken, we konden afwachten. Ik heb het afgelopen weekeinde geen vrees gekend. Hooguit bang geweest voor re gen. Dan is het gevaarlijk in de afdalingen. Dat is het enige waarvoor ik bevreesd ben." Zes succesvolle koersdagen, één dag mediatrai ning, en wielerminnend Nederland knuffelt z'n nieuwe held haast fijn. Zijn benen maken hem een winnaar, z'n jongensachtige uitstraling maakt hem nu ook snel populair. Drie ringetjes door het linker-, een gouden miniatuurfietsje gespietst door het rechteroor, ziedaar Jeroen Blijlevens uit Rijen, zoon van een Brabantse schoenenverkoper en het gezicht'van het Nederlandse fietsen anno 1995. Een klein kwartier eerder was hij de laatste bocht naar het rechte stuk uitgekomen, had hij de 12 geschakeld en Adriano Baffi geklopt. In Goes, na dik tweehonderd kilometer door 'Midden-Zee land', stond Jeroen Blijlevens zodoende voor de zesde keer dit seizoen tussen de missen en met de bloemen. Het kan dus toch nog in het Nederlandse wiel rennen: het verwezenlijken van een jongens droom. Bijna alle topsprinters kwam hij al tegen, de afgelopen maanden. Op Mallora, in de Ruta del Sol, in Murcia. Dure jongens, hoog op de loonlijst van Italiaanse, Spaanse en Franse ploe gen. Maar 23-jarige Jeroentje, versloeg ze. En dwong in een mum van tijd respect af. Straks, aan het eind van dit seizoen loopt z'n eerste - tweeja rig - profcontractje af, en rasspurters zijn schaars en duur. Vraag Jan Raas maar naar het salaris van 'Abdoe'. Gisteren ging het trouwens weer mis met de supersprinter uit Oezbekistan. De kopman van Novell, als een van de favorieten van start gegaan, was <il na 75 kilometer betrokken bij een vjilpartij met Peter Pieters, Henk Vogels, Johnny van Cads- and en Eric Vanderaerden. Abdujaparov reed niet verder meer. Vanderaerden wel, maar de Belg werd wegens vasthouden aan de wagen gedis kwalificeerd. Uiteindelijk bleef er een eerste groep van acht tien over, met Redant, Blijlevens en Den Bakker namens de equipe van Priem. In die groep werd alleen de sprint van Baffi nog als bedreigend voor Blijlevens ervaren. Maar niet door 'Jerommeke' zelf. „Het is gek, maar de keren dat ik won, moest ik langs Baffi. Elke keer lukte me dat ook. Ik zit heel snel op tempo. Trap ook een, twee tandjes groter dan vorig jaar. Komt door de winter: krachttraining, interval, veel crossen en duurtrai- ning." Maar om een 'echte' renner te kunnen worden moet Blijlevens in deze fase van zijn carrière toch minstens een grote ronde naar behoren kunnen uitrijden. „Dat zeggen ze ja. Krijg je meer inhoud van. In de Vuelta start ik in elk geval, maar ik loop nu, onder de gegeven omstandigheden ook hiel weg voor de Tour. Als Priem de gok met mij wil wagen, dan zou ik blij zijn natuurlijk. Al is het maar voor de eerste week, of de eerste tien dagen. De Tour is een doel van elke jonge renner. Ik zal in de Ronde van Zweden of Luxemburg nog wat moeten laten zien voordat ik aanspraak op een Tourselectie kan maken. Dit hier in Zeeland is mooi, maar nog niet genoeg." S dusseldorf Voor de derde keer heeft Zwe den de World Team Cup bij het tennis gewonnen. Stefan Ed berg leidde persoonlijk de favo riet in de finale te Düsseldorf met 2-1 langs het wat minder evenwichtige Kroatië. Het ver stoorde voor de Zweden vooral de voorbereiding op de Open Franse, die maandag beginnen. Voor festiviteiten was in Duits land ook geen tijd. Nog maar net was de laatste bal geslagen of de spelers stapten in het 'vliegtuig naar Parijs. Samen met Björkman for ceerde Edberg gisteren de be slissing in het dubbelspel. Als verwacht had Ivanisevic daarin te weinig steun van de onbedui dende Hirszon. Daarvoor al had Edberg probleemloos gewon nen van deze Hirszon, 6-1 6-4. Ivanisevic zorgde daarna nog voor enige spanning door Lars- son te verslaan, 6-4 6-4. In het dubbel hadden de Zweden aanvankelijk toch nog de nodige oppositie te dulden. Het Kroatische gelegenheids koppel won de eerste set (6-4). Met twee keer 6-3 zorgden Ed berg en Björkman daarna voor duidelijkheid. Het t de World Team Cup bestaat achttien jaar,»de Zweden won nen ook al in 1988 en 1991Drie keer weis de naam van Edberg aan de triomf verbonden. De voormalige nummer één van de wereld verloor deze week in Düsseldorf niet. Onmiddellijk na afloop richtte Edberg zijn blik alweer op Pa rijs. Roland Garros is de enige Grand Slam die hij nimmer won, ondanks elf pogingen. Een finale-plaats tegen de op dat moment doorbrekende Chang in 1989 was het hoogste. Wim bledon, de US- en Australian Open won hij elk twee keer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21