Emotie speelt geen rol bij borstkanker Gezondheid Hartoperatie bij kinderen laat heel lang sporen na MAANDAG 29 MEI 1995 REDACTIE SASKIASTOEUNGA 023-150265 Borstkanker komt meer voor bij vrouwen van wie fami lieleden in de eerste graad borstkanker hebben gehad, bij kinderloze vrouwen en bij vrouwen die pas relatief laat, na hun dertigste, hun eerste kind krijgen. Er wordt wel eens gesuggereerd dat ook persoonlijkheidsfactoren van de vrouw een rol spelen bij het krijgen van borstkanker. Komt borstkanker inderdaad meer voor bij vrouwen die vaker boos, angstig of depressief zijn dan bij vrouwen die hun gevoel minder laten spreken, of juist andersom? Om die vraag te kunnen beant woorden heeft drs. Eveline Blei- ker gebruik kunnen maken van een groot aantal vragenlijsten die waren ingevuld door vrou wen, die in Nijmegen aan het bevolkingsonderzoek naar borstkanker deelnamen. Zij moesten vragen beantwoorden die te maken hadden met per soonlijkheidsfactoren: angst, boosheid, depressie, rationali teit, anti-emotionaliteit, begrip, optimisme, sociale steun, en ex pressie en controle van emoties. Van de bijna tienduizend vrou wen van 43 jaar en ouder die meededen, is er in de onder zoeksperiode bij 131 vrouwen de diagnose borstkanker ge steld. De antwoorden van deze 131 vrouwen zijn vergeleken met die van een vergelijkbare groep van 771 vrouwen die geen borstkanker hadden. Van deze factoren bleek na uitvoeri ge analyse alleen de factor anti- emotionaliteit een verband met het krijgen van borstkanker te laten zien. Is anti-emotionaliteit niet zoiets als rationaliteit? De vraag is be grijpelijk, zegt Bleiker. ,,Toch is uit psychologisch onderzoek naar voren gekomen dat de be grippen rationaliteit en anti- emotionaliteit elkaar niet dek ken. Dat laatste begrip is het beste te omschrijven als 'ik laat mijn gedrag niet door mijn ge voel beïnvloeden." Het verband tussen het krijgen van borstkanker en anti-emo tionaliteit is echter maar zwak, zegt de promovenda. „Lichamelijke factoren als het voorkomen bij eerstegraads fa milieleden - wellicht door een zelfde gedrag of door dezelfde eetgewoonten - en de periode van kinderloosheid vertonen een veel sterker verband met het optreden van borstkanker. Daarnaast blijkt bij vijf tot tien procent van de vrouwen erfelij ke factoren een belangrijke rol te spelen." Overigens werd er, wat de licha melijk factoren betreft, geen verband gevonden tussen het Waar we ons wel ongerust over kunnen maken is dat de kans op borst kanker, ongeacht risicofactoren, in Nederland heel hoog is. foto pr begin van de menstruatie op jonge leeftijd, overgewicht, het gebruik van de pil en van oestrogenen na de menopauze. Moeten 'anti-emotionele' vrou wen zich nu ongerust maken? „Nee." zegt Bleiker, „daarvoor is het verband veel te zwak." Vrouwen kunnen zich door haar onderzoek gerustgesteld voelen, is haar conclusie. Of ze nu vaak boos zijn of niet, angst hebben of niet, zich depressief voelen of niet, rationeel zijn of niet: het heeft geen invloed op hun kans op het krijgen van borstkanker. Waar ze zich wel ongerust over kunnen maken is dat de kans op borstkanker, on geacht risicofactoren, in een land als Nederland relatief hoog is. Als het huidige patroon zich voortzet, zal één op de tien vrouwen in ons land borstkan ker krijgen. HENK MELLEMA. Veel mensen die al op jonge leeftijd aan het hart zijn geope reerd blijken in hun kindertijd aanzienlijk meer gevoelens van angst en depressie te hebben dan andere kinderen. Aan de andere kant doet deze groep het als jong-volwassenen in veel opzichten beter dan doorsnee- Nederlanders van dezelfde leef tijd. Wellicht willen ze laten zien dat ze niet voor anderen onder doen. Dat is een van de uitkom sten van het promotieonder zoek van kindercardioloog F.J. Meijboom, waarmee hij vorige week aan de Erasmus Universi teit Rotterdam is gepromoveerd De gevolgen van een operatie op jonge leeftijd kan per land verschillen, meent Meijboom. „Op de Nederlandse arbeids markt blijken volwassenen die als kind geopereerd zijn aan een aangeboren hartafwijking, vrij - wel normale kansen te hebben op het vinden van een baan; dit in tegenstelling tot de situatie in Engeland en de Verenigde Sta ten," aldus de cardioloog in zijn negende stelling bij zijn proef schrift. Voor zijn onderzoek heeft Meij boom de vijf meest voorkomen de aangeboren hartafwijkingen onder de loep genomen. Dat zijn een opening in de schei dingswand tussen beide hart- boezems, dan wel tussen beide hartkamers, een vernauwing '"TT Jonge operatie-patiënten blijken in hun kindertijd aanzienlijk meer gevoelens van angst en depressie te heb ben. foto cpd van de klep tussen rechter hart kamer en de longslagader (pul- monaalklep-stenose), een om wisseling van de positie van de lichaamslagader (aorta) en longslagader, en de zogenoem de tetralogie van Fallot. Bij deze laatste aandoening zijn er vier dingen mis: een opening in de scheidingswand tussen de hartkamers, een vernauwing van de pulmonaalklep, het feit dat de aorta uit zowel de linker als de rechter hartkamer ont springt, en-een verdikking van de wand van de réchter hartka mer. Alle opnieuw onderzochte jongelui waren in de periode 1968-1980 in het Rotterdamse Sophia kinderziekenhuis geope reerd. De gemiddelde leeftijd waarop de kinderen eertijds geopereerd waren, lag rond de vijf jaar. De kinderen met een opening in het tussenschot tussen de boe zems en op één na alle kinderen met een vernauwing van de hartklep naar de longslagader hebben de ingreep overleefd. Bij de andere drie operaties va rieerde het sterfte-percentage tussen de 13 en 20 procent. Voorbode Het merendeel van de jongelui zei zich 15 jaar na de operatie goed gezond te voelen en zich normaal te kunnen inspannen. Toch bleek bij uitgebreid hart- onderzoek, dat een groot aantal van hen - ongeacht de oor spronkelijke hartafwijking of de toegepaste chirurgische tech niek - nog restafwijkingen van het hart vertoonde. Het gaat hierbij om ritmestoornissen en een ernstige verwijding van de rechter hartkamer. Hoewel de meesten geen klachten hadden, blijven hun vooruitzichten voor de langere termijn onzeker, al dus Meijboom. Hij meent dan ook dat langer vervolgonderzoek nodig is om erachter te komen of de gevon den restafwijkingen uiteindelijk toch niet een voorbode zijn van een niet goed functionerende rechter-hartkamer of van rit mestoornissen die echt klach ten geven. PUZZEL Juiste opgaven van kruiswoordraadsel Per abuis zijn zaterdag bij de opgave van het wekelijkse kruis woordraadsel de verkeerde om schrijvingen geplaatst. We pu bliceren vandaag alsnog de juis te opgaven behorend bij het za terdag gepubliceerde diagram. We bieden de puzzelaars onze excuses aan voor deze vergis sing. Nummer21 Horizontaal: I. beraad; 6. bij planeet; 12. venster; 13. voorbij; 14. getijde; 16. akelig; 18. die renverblijf; 19. persoonlijk vnw.; 20. snel; 22. veelvoud van tien; 24. stuk hout; 25. oorsprong; 26. slingerplant; 27. gewricht; 28. koker; 30. vruchtennat; 32. sprookjesfiguur; 33. voegwoord; 34. hesp; 36. zeil; 37. voorzetsel; 39. nachtvlinder; 43. blaassteen; 45. hel; 47. lof; 48. huisdier; 50. Europeaan; 51. coureur; 54. akelige man; 56. verdieping; 57. zitting; 60. dank betuigen; 64. brander; 65. cijfer; 67. een zeke re; 68. beroep; 70. honger; 72. schoolvak; 74. deel van de bij bel; 76. deel van een gebouw; 77. bewonderaar; 78. voorzet sel; 79. roofdier; 81. hoofddek sel; 83. familielid; 84. koraalei land; 85. behoorlijk; 87. idee; 88. bergplaats; 89. volmacht; 91. echtgenoot; 92. afstands maat; 93. gier; 94. blaam; 96. Chinese afstandsmaat; 97. be richt; 98. licht breekbaar; 100. geen mens; 101. kampeergele genheid. Verticaal: 1. transporteur; 2. bijwoord; 3. gemalin van Aegir; 4. half vrije; 5. brandverf; 7. Spaans riet; 8. wisselborgtocht; 9. bevestiging; 10. slee; 11. kla vier; 15. adellijk persoon; 17. tocht; 18. pas; 19. vaartuig; 21. aardkluit; 23. bloot; 24. roem; 29. epiloog; 31. sport; 35. Chi nese deegwaar; 36. Europeaan; 38. boterton; 40. ieder; 41. ge doofd; 42. cijfer; 44. wijfjesree; 46. op geen plaats; 49. sierplant; 52. muurholte; 53. ankerplaats; 54. gelofte; 55. alcoholische drank; 57. dier dat nog gezoogd wordt; 58. legerleiding; 59. vol maakt; 61. offertafel; 62. elite; 63. electrische spanning; 65. ernstig; 66. snavel; 69. bunzing; 71. grond om een boerderij; 73. hertachtig dier; 75. vereerd symbool; 78. halfedelsteen; 80. kledingstuk; 81. zijde; 82. grap penmaker; 83. boom; 85. afne men; 86. soort garnaal; 89. pampahaas; 90. uitdrukking; 93. oude vochtmaat; 95. hoog ste punt; 97. persoonlijk vnw.; 99. muzieknoot. Welke twee woorden worden gevormd door de letters in de volgende vakjes: 9 56 39 2 96 42 79 53 70 85 14 en 8. 101 .34.22.68.51 .26.72 16.60? P u z z E L G L A A T R 0 p R 0 0 V T 0 R E M A K L E E P s s E 0 R L F M L A E E N R G L B R E E S E E A E 0 1 B 1 E T E Z N 1 L K w D T E E L A 1 W 1 N L K N E R T Z L A R E U E 0 U S A B 0 T E D P V T 0 K c A A W N 0 0 N E L L 1 H c S R E V 0 D A R F E 0 L s 1 M G L R 1 M 0 H E K E A E N H 0 G M N c N P T M T 1 E A E 1 K S E E S 1 K L N c L R V A R N E R A N E V E E V E L 1 E P R E T N 1 w N P T P A R T E 1 S T A A T S S Basset Betonvloer Bewaakt Eenling Elleboog Evenaren Grootzeil Knoflookworst Lemma Mandaat Oordeel Plakmiddel Prieel Primair Scheikundige Schoener Specialiteit Speelkamer Speeltuin Staatsietrap Stevig Telkens Traktement Verschillend Vleeshouwer Voorportaal Wankel Weghalen Winterpeil OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM kalven s-w-n-i-e piano-e-s a-s-dorst nawee-e-e aknal botten o-ei beroep f-0-8-0-c-c/- s f-f-m ff-o. m-m-f-l -o. /V- <s /-/V £>-£ ff-a - £-# af a-f.' f/r /q,Z S vrrrrr HAR 1 NöSTRAAT 1 öpylb - TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten „Meneer Bommel is altijd te laat met zijn belastingen", zei de ambtenaar eerste klasse wrang. „Altijd zijn er be zwaren en uitvluchten. En nu weer een smoesje over inbraak. Dat moet uit zijn. Ik ga uw boedel beschrijven en verzegelen!" Hij wendde zich om en verdween in de richting van het huis. „Mooi is dat!" jammerde heer Ollie. „Waarom heb ik me dan verzekerd, als de ver zekering niet betaalt?" „Er zullen vra gen rijzen", legde de heer Hachel- bout uit. „Waarom kwam die inbraak ^lufHiada^l^ei^ekennf^va^jE gesloten? Waarom bewaarde u het geld niet in een kluis? Dat zal een vreemde indruk op de maatschappij maken." „Nou, op mij ook" viel commissaris Bas in. Hij had een noti tieboekje getrokken en keek heer Bommel vol vertrouwen aan. „Waar om hebt u de politie niet gewaar schuwd na de inbraak?" vroeg hij. „Ik... eh... ik was wat zenuwachtig", stamelde heer Ollie. „Dat kwam van de voortekens, als u begrijpt wat ik bedoel." „Voortekens?" mompelde de politiechef, de wenkbrauwen op- trekkend. „Onzin, waarom wasje ze- nuwachtig, Bommel?" „Door dat ra vennest!" riep heer Bommel geprik keld. „Ik verwachtte een inbraak, zo doende!" „Aha!" zei de beambte met een kille glimlach. „Jullie verwacht ten een inbraak, hè? Dat is zo goed als een bekentenis. Die hele zoge naamde inbraak is in elkaar gezet om de verzekeringsmaatschappij te laten opdraaien voor je belastingschuld. Ja, ja. Dat wordt een lelijke zaak!" Nu werd het heer Ollie teveel. Met een rauwe kreet sloeg hij de commissaris de pet over de ogen. H W E R Weersvooruitzicht DINSDAG 29: MEI Neer?iaqKans DOOR HANS VAN ES Het zomerachtige weer van het afgelopen weekeinde hadden we te danken aan de positie van een groot depressiegebied boven de Britse Eilanden en de Atlanti sche Oceaan. Hierdoor werden subtropische luchtmassa's in een zuidelijke tot zuidwestelijke stro ming over het land gevoerd. Op de meeste plaatsen werd ca. 22 graden bereikt; in de oostelijke helft van het land zelfs 26 gra den. De atmosfeer toonde zich wel erg gevoelig voor opwarming. Zo ont stond er zatermiddag vrij onver wacht een buienlijntje boven de westelijke kuststrook. Er vielen enkele korte, pittige regenbuien. Spoedig brak de zon weer door, maar het gevallen vocht maakte de lucht wel broeierig. Zondag nam de zuidenwind nog wat in kracht toe, maar de aangevoerde warme lucht was nog vochtiger geworden, zodat de zon vrijwel de gehele dag verscholen bleef. De wolkenvelden, die overtrokken hadden soms een dreigend, on- weersachtig aanzien. De soms grillige vormen wezen op turbulente stromingen ter hoogte van de wolkenbasis. Laat in de middag en avond had zich een neerslaggebied gevormd aan de voorzijde van ko lere lucht, die vanaf de oceaan kwam aanzetten. De radarbeelden v« Nederland lieten enkele stevige 'pitten' zien, plaatsen met heftige n genval en onweer. Vandaag ligt het hele land in de koelere lucht; de benauwde lucht- massa heeft plaatsgemaakt voor frissere en drogere lucht, waarin slechts zeer lokaal nog een bui voorkomt. Morgen verandert er in dit weerbeeld nog weinig. We zitten inmiddels wel aan de 'verkeerde' zi de van de depressie. De as van lagedruk ligt de komende dagen ten oosten van Nederland. Hierdoor zit de wind voorlopig in een frisse hoek, meestal matig uit richtingen tussen west en noord. Warme lucht uit Midden-en Oost-Europa met plaatselijk meer dan 30 grade - kan ons voorlopig niet meer béreiken Een groot deel van de week zullen we het moeten doen met maxima van ca. 16 graden. Vanaf woensdag neemt de kans op een bui weer toe, maar de zon laat zich ook regelmatig zien. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Wolkenvelden, in het bin nenland ook af en toe zon en vooral langs de kusten regen. Maxima ongeveer 20 graden, aan zee enkele graden lager. Zweden: Aan de bewolkte kant en vooral aan de kusten hier en daar regen. In het bin nenland ook wat zon en kans op een enkele fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Denemarken: Vandaag toenemende be wolking, later gevolgd door een enkele regen- of on weersbui. Morgen weer enkele opklaringen en veelal droog. Middagtem- peratuu r ongeveer 20 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en voornamelijk van daag enkele buien Eerst nog een stevi ge westelijke wind. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, in Ierland en Schotland enkele graden lager. België en Luxemburg: Vandaag eerst wolkenvelden en een en kele regen- of onweersbui, later opkla ringen. Morgen af en toe zon maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag van het westen uit enkele fikse regen- of onweersbuien. Morgen afwis selend zon en wolken en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra den, morgen nog een graadje lager. Portugal: Zonnig, in het noorden ook nu en dan wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur van 20 graden aan de noordelijke kust tot 30 in het oostelijke en zuidelij ke binnenland, in de Algarve iets onder de 30 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noorden wolkenvel den en vooral morgen een enkele bui. Middagtemperatuur aan de Costa's in het zuidoosten tussen 25 en 28 graden, in het binnenland maxima tussen 28 en 35 graden. Morgen in het noorden min der warm. Canarische Eilanden: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 28 en 32 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en warm. Middagtem peratuur aan de stranden tussen 28 en 33 graden. Tunesië: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur aan zee ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag veel wolken en enkele stévige regen- of onweersbuien, mogelijk met windstoten. Aan de Cóte d'Azur nog droog en zonnig. Morgen in het noorden en westen opklaringen. Geleidelijk steekt de Mistralwind op. Middagtempe ratuur van van 18 in het noorden tot 28 in het zuidoosten Morgen maxima rond de 18 graden, in de Provence rond 23 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en droog. Morgen meer wolken en kans op een onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden Italië: Eerst veel zon en droog. Morgen vooral in het noorden en midden wolken en een enkele regen- of onweersbui. Maxima meest tussen 25 en 30 graden. Morgen in het noorden minder warm. Corsica en Sardinië: Vandaag nog droog en zonnig. Morgen meer bewolking en vooral op Corsica een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur tussen 24 en 28 graden. Malta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur te gen de 30 graden. Griekenland en Kreta-. Zonnig, in het Griekse binnenland kans op een onweersbui Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden, landin waarts ongeveer 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, landinwaarts kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera tuur aan zee van 25 graden op de Dar- danellen tot 30 in het oosten. Duitsland: Vandaag enkele regen- of onweersbuien, maar in het oosten nog droog en zonnig Morgen ook in het oosten buien en later van het noordwesten uit opklaringen Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den. morgen iets lager. Zwitserland: Van het westen uit bewolking en enkele fikse regen- of onweersbuien Maxima van 22 in het noorden en 26 in het zi den. Morgen veel frisser. Oostenrijk: Vandaag perioden met zon en maar kleine kans op regen of onweer. Morg meer bewolking en vooral in het west een bui. Middagtemperatuur tussen in het westen en 28 in het oosten, m gen overal iets koeler. Polen: Af en toe zon en op de meeste plaat» droog. Morgen in het westen bewolkt kans op regen. Middagtemperatuur c geveer 27 graden, aan zee rond 22 gr Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en vooral morgen e lokale regen- of onweersbui. Midda temperatuur ongeveer 28 graden, gen in het westen minder warm. DINSDAG 30 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.28 Zon onder 21. Maan op 06.28 Maanonder22. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.11 17.35 04.44 - 17. Laag 01.00- 13.17 00.41 - 12. Weerrapporten 29 mei 08 uur: station weer wind U Eindhoven Oen Helder Rotterdam Twente

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12