Toerisme Van 'dood weermiddel' tot levend monument ATERDAG 27 MEI 1995 E I SBERICHTEN H20...zit dat zo' Vater lijkt doodgewoon, maar druipt van Ie geheimen. Dat wordt duidelijk op de entoonstelling 'H20... zit dat zo' in het Na- uurmuseum Nijmegen aan de Gerard loodtstraat 21. Op de expositie is onder een groot aquarium te zien waarin het in een sloot van dichtbij te volgen is. 'erder speelt de microscoop een belangrij- rol. De tentoonstelling is te zien tot en net 3 september. Het museum is geopend maandag t/m vrijdag van 10 tot 17 uur, dag van 13 tot 17 uur. nfo: 080 - 23 07 49. Botanische tuinen de avonduren hebben botanische tuinen en heel aparte sfeer. Er bloeien andere lanten en ook zijn de geuren, kleuren en eluiden anders dan overdag. Om bezoe- ;rs daarvan te laten meegenieten openen e twee botanische tuinen van de Universi- ;it van Utrecht tot en met september iede- eerste dinsdag van de maand ook 's vonds hun poorten. De twee tuinen liggen espectievelijk aan de Budapestlaan 17 te Itrecht (Fort Hoofddijk) en aan de Vossen- teinsesteeg 8 te Doorn (Von Gimborn Ar boretum). De rondleidingen beginnen om 9 uur (Doorn) en 19.30 uur (Utrecht), hetjnfo: 030 - 53 54 55. ïarley-Davidsondag ïour van historische motoren, mu- iverki^k en veel eten en bier vormen de ingredi- mten van de Harley-Davidsondag, morgen Arnhem. Op het Kerkplein staan vanaf 13 talloze Harleys in alle soorten en maten iparkeerd, waaronder de Liberators die /erden gebruikt tijdens de Tweede Wereld- Hirlog. Verder: Indians, choppers, customs dragracers. Op een 'biker markt' zijn arley-Davidsonartikelen te koop. Excursie Hoge Veluwe .Jet Nationale Park De Hoge Veluwe orga- liseert voor een aantal zaterdagmiddagen pzingen in het bezoekerscentrum De Aan- [chouw, gevolgd door een anderhalf uur jurende excursie. Elke bijeenkomst behan- It een ander thema. Het zijn: de planten i de Hoge Veluwe (vanmiddag), de fauna [an de heidevelden (17 juni), grofwildbe- leer (2 september), paddestoelen (30 sep- ember), bomen en struiken (14 oktober), jporen uit het verleden (18 november) en Je Hoge Veluwe, het hele jaar door (16 de- [ember). ïfo: 0 83 82 - 16 27. Excursie Amsterdam ihakend op het themajaar 'Amsterdam het water' worden op een aantal terdagen zes uur durende rondvaarten (ehouden. De tochten beginnen om half elf In voeren de passagiers eerst door de oude iaSl1 ^innenstad en de haven. Tijdens een lunch boord van een salonschip verzorgt een nsthistorica een dialezing over 'Amster- architectuur en water'. Vervolgens t een bezoek aan het forteiland Pampus bp het programma. De excursies zijn: van- 1 s Jaag, 24 juni, 22 juli, 26 augustus, 30 sep tember en 28 oktober. i reserveringen: 020 - 62 08 11 2. Excursies in Archeon ot en met september organiseert Tiet ar- heologisch attractiepark Archeon in Alpen an den Rijn een aantal natuurwandelingen de normale openingstijden. Tijdens le excursies toont een IVN-gids hoe de nens door de eeuwen heen heeft geleefd in ien veranderend landschap. De ochtend wandelingen zijn: morgen, 25 juni, 23 juli, 0 augustus en 17 september (aanvang 7.30 uur); de avondwandelingen op don- Ierdag 8 juni, 13 juli, 10 augustus, en 14 eptember (aanvang 19 uur). 0 17 20 - 47 77 3. Veluwelijn NS Het betonnen fietspad trekt een onverbiddelijke bleke lijn door het landschap van omgeploegde akkers. De schelle voorjaarszon zet Oost-Groningen in een voordelig licht, dat wel, maar de fietser moet zich \Jr KJ W krommen tegen een onbarmhartige noordenwind. Er lijkt geen einde te komen aan het pad; aan de verre horizon is geen kerktoren, geen fabrieksschoorsteen, geen contour van enige bebouwing te zien. 'Als ik omkeer', denkt de fietser, 'heb ik heerlijk kilometers lang de wind als hulpmotor in de rug'. Fietsend tussen de onwaarschijnlijk nette huisjes van Bourtange. DIRK DE MOOR Een boer staakt zijn werk en staart naar de vreemdeling, beukend op de trappers. Zijn arm zwaait langzaam omhoog, als een slagboom die omhoog gaat, en dan klinkt zoiets als: Hoejoe! De fietser heeft meteen een goede reden om even af te stappen. Of het nog ver is naar Sellingen en Vlagtwedde en of het fietspad straks misschien afbuigt, zodat de wind wat meer van opzij komt. „Ja hoor", zegt de boer met opvallend hoog stemgeluid, „da" kom waal goed hor, da kom waal goed." En dan verzucht hij op een toon waarin oprechte verbazing doorklinkt: „Je bin al de daarde fietser die hier v'daag langskom." Dat is fietsen in Oost-Groningen. Ver laten landschappen, bossen waarin geen rumoer van verkeer doordringt, een net werk van kanalen en riviertjes, boerderij en waarvan het woongedeelte vaak de allure heeft van een kasteel en autochto nen die je groeten met joviaal omhoog gestoken hand. Een aardige fietsroute van zo'n 45 km, die naar believen kan worden uitgebreid, begint bij het middeleeuwse kruisheren klooster (1464) in Ter Apel. Het museum dient ook als beginpunt van wandelrou tes door de Ter Apeler bossen en het grensgebied. We huren een fiets bij Schuiling, de enige fietsenmaker in Ter Apel en nemen bij het uit ruwe baksteen Iuinen-maand londerd tuinen en parken in de provincie Jtrecht, veelal gelegen bij kastelen en bui enplaatsen, zijn in de maand juni voor het mbliek toegankelijk. In en rond de.tuinen vorden rondleidingen, exposities, wande- ingen, fietstochten en markten gehouden. omplete evenementen-agenda van Ju li Tuinen-maand is gratis verkrijgbaar bij W-kantoren en bibliotheken in de provin- Utrecht. 'oeristische informatie over treinreizen op iet traject Amersfoort-Zwolle is te vinden in nieuwe boekje 'Veluwelijn', uitgegeven loor de NS. De brochure bevat onder meer uggesties voor een dagje uit, wandelingen de boswachters, speciale evenementen, lezienswaardigheden, kastelen, treintaxi en ietsverhuur. Dat gebeurt per stationsge- >ied. Vanaf het station Nunspeet is het mo- [elijk een fietstocht met picknick te maken. )e lunchmand kan gelijktijdig met een luurfiets worden gereserveerd. De brochu- ligt klaar bij alle VW-kantoren en NS-lo- ;etten langs de Veluwelijn. Fietsen en wandelen in landschap van eigenzinnige schoonheid opgetrokken klooster eerst m; even de speciale rijwielpet af honderden jaren oude plataan, grillige delen worden gestut; nestor der platanen van Nederland en nog altijd bewoond door trollen en verdoemden. De fietser rijdt vandaag de 'Ruiten A- route' die telkens weer dat gelijknamige riviertje kruist. Het eerste deel van de route, van het klooster naar Sellingen, voert door een wat een tonig akkerlandschap. De stemming komt er pas in als het bos van Wester- wolde de fietser liefderijk opneemt en beschermt tegen de meedogenloze wind. Even uitrustend op een boomstronk leest hij met instemming in een folder dat de 'Heerlijk heid Westerwolde' mis schien wel de meest on derschatte landstreek van Nederland is. Staatsbos beheer heeft er een 'gele paaltjes-wandeling' van 9 kilometer in uitgezet. De Ruiten A-route, keurig aangegeven met de bekende zeshoekige bordjes van de ANWB, kruist allerlei andere fiets- en wandelroutes en de verleiding is dan ook groot om onderweg het dagplan te ver anderen. Het is bijvoorbeeld maar 8 km van de boswachterij Westerwolde bij Sel lingen (dat zich op borden aanprijst als 'parel van Oost-Groningen, een kern waar pit in zit') naar de vestingsplaats Bourtange. Ophaalbruggen, natuur- steentjes als bestrating, een net-echt dorpskroegje ('t Oal Kroegie), kruitmaga zijn, kazernes, barakken, schooltje en ka nonnen, dit alles keurig gevat in een ge- bastioneerde vijfhoek op een gange of zandrug. Bourtange staat in de dagtochten-pro- gramma's van vele touringcarbedrijven. Horden bezoekers tellen drie rijksdaal ders neer om een poosje vestinggast te zijn. Busjes vol ouderen en invaliden los sen hun lading in het overigens autovrije fort, waar omheen ook rondvaarten wor den gehouden. De bewoners van de on waarschijnlijk nette oude huisjes moeten er wel tegen kunnen dat bezoekers ge woon bij hen door de ramen naar bin nen staan te loeren. Van Bourtange fiets je zo de grens over, Duitsland in. Maar het landschap van Emsland verschilt weinig van dat aan de Nederlandse kant van de grens. Voor je het weet, zit je ineens in het Duitse Ems-gebied. De Ruiten A-fiets- route brengt je dan onder meer naar de plaats Dorpen, waar Eems en Kustenka- naal elkaar ontmoeten. Attractie van Dorpen is de futuristische magneet- zweeftrein Transrapid die zich over een proefbaan spoedt. Ook het vlakbij gele FOTO WV GRONINGEN gen jachtslot Clemens Werth in Sögel is best een bezoekje vanuit Nederland waard. De Ruiten A-route keert via Duitsland terug in Ter Apel en dan heb je een aar dig hoekje van Oost-Groningen bekeken. Maar in meer noordelijke richting liggen nog legio andere 'struunroutes' per fiets, te voet of per auto: kerken- en kerkorgel- tochten bijvoorbeeld, of de speciale boerderijenroute door het Oldambster landschap. Vooral in Bellingwolde noopt de deftigheid die oude boerenhoeves uit stralen tot afstappen. Vil la's zijn het, vastgebouwd aan brede stallen van rode steen; rijke huizen in ver schillende stijlen, zoals Italiaanse renaissance, neo-rococo, Jugendstil en Amsterdamse School. In het rustige, voorname Bel lingwolde staan aan de Dorpsstraat ook 'losse' vil la's waaraan vroeger een schuur heeft vastgezeten. De fietser, afgeweken van de route, ontmoet op zijn kruistocht door het ge bied van Eems en Dollard allerlei musea (in Nieuwolda zelfs een kinderwagen museum), pittoreske molens en kerkjes, maar op het gebied van eten en drinken dient hij zich beperkingen op te leggen. Dorpscafés en hotels van het ouderwetse soort, no-nonsense bedrijven met pluche kleedjes op de tafels en restau rants die het op biefstuk en schnitzels houden. En dan zijn ze nog dun gezaaid ook. Maar, de eigenzinnige schoonheid en bijna brute stoerheid van het uitgestrek te landschap worden ontdekt. Het aantal campings groeit en de mogelijkheden van de vele wateren worden in hoog tempo ontwikkeld. De fietser, van het eenzame Nieuwe Statenzijl op de weg terug naar Ter Apel, stapt ergens boven Sellingen af en beziet een project waar over diverse Groningers hem met merk waardig enthousiasme hebben doorge zaagd: Pare (met prestige verhogende c dus) Emslandermeer. Een recreatiepro ject dat 750 villaatjes, een golfbaan, surf- meer, jachthaven, winkelplaza, congres centrum, appartementenhotel en het onvermijdelijke subtropische zwempara dijs omvat. Pare Emslandermeer moet Oost-Groningen een impuls geven, een injectie. De fietser wordt even somber en hoopt dat de loslopende Schotse runde ren, de boompieper, specht, eekhoorn en driehoorn mestkever gespaard mogen blijven. E t SB 0 EKEN Beste Boek van de Weg Sinds 1969 verschijnt met een zekere regel maat, het geactualiseerde, door Reader's Digest uitgegeven 'Beste Boek voor de Weg'. Ook in de zojuist verschenen editie 1995 vormt kaartwerk (schaal 1 1.000.000) van het Europese wegennet het belangrijk ste bestanddeel, maar wie wil weten wat hij moet doen als z'n auto het onderweg be geeft, kan eveneens terecht in deze steeds dikker wordende pil. De samenwerking met de ANWB leidde er verder toe dat alle 42 toeristische routes in Nederland opnieuw zijn opgenomen. Het hoofdstuk 'Routeplanning' maakt z'n debuut; 'Herkennen Onderweg' werd aanzienlijk uitgebreid. Het Beste Boek voor de Weg, uitgever Reader's Digest, prijs 98 gulden. Portugal Volgens een door het ANWB-magazine 'Reizen' samengestelde jury is de Trotter Reisgidsen-reeks de beste onder haar gelij ken. De van oorsprong Franse serie (Guide du Routard) ontving naast die eer ook nog een trofee (De Reizende Zon) en zal daar in de toekomst ongetwijfeld goede sier mee gaan maken. Terecht, want de no-nonsense boekjes met de onvervalste 'Hallo Trotters- stijl' mogen er dan weinig gelikt uitzien (fo to's ontbreken geheel), het informatie-ge- halte is van een onwaarschijnlijk hoog ni veau. Het enige wat je je kunt afvragen is of de tekst zijn actualiteit lang behoudt. Wat gisteren een uitstekende lip was ('Restau rant Manel, bestel de espetada mista, heer lijk'.) kan morgen alweer achterhaald zijn. Portugal (Trotter-gidsen voorde ivereld- reiziger), Uitgeverij Lannoo, prijs 23,50 gidden. In dezelfde serie verschenetu India (27,50gulden), Turkije (27,50gulden) en het Reishandboek (27,50gidden). Alleen nog raften met licentie In Tirol, in het ötztal, mag van nu af aan al leen nog worden geraft (wild watertochten in een rubberboot) onder leiding van een stuurman, die is voorzien van een zoge noemd 'Schiffsführerlizenz'. Dit besluit werd genomen na een aantal ongelukken, waarvan sommige met dodelijke afloop. De licenties worden verstrekt na een examen dat van staatswege wordt afgenomen. In Ti- rol namen vorig jaar ongeveer 100.000 va kantiegangers aan een rafttocht deel. Meer interesse voor Kenya Na een sterke teruggang in het begin van de jaren negentig, neemt de interesse voor Ke nya als vakantieland nu weer toe. In verge lijking met 1993 steeg het aantal toeristen vorig jaar zelfs met twintig procent tot ne genhonderdduizend. Jennifer Opondo, van het Kenyase Verkeersbureau in Frankfurt (Duitsland), wijt die come-back aan de sterk verbeterde veiligheidsmaat regelen Globe reisburo 'Globe reisburo' wordt de nieuwe naam van de zestig reisbureaus van de reisgroep Oad. Tot nu opereerden de bureaus onder negen verschillende namen. Ook het Oad-reislabel verdwijnt. Op het drukwerk komt wel de toevoeging 'onderdeel van de Oad Reizen Groep' te staan. De omzet van de betrokken reisbureaus wordt dit jaar geraamd op 200 miljoen gulden. De Oad-keten moet 100 reisbureaus omvatten in het jaar 2000. Fantasiereizen in zand uitgevoerd Reizen rond de wereld, is dit jaar het thema van het internationale zandsculpturen festi val op het Scheveningse strand. Vanaf vori ge week zaterdag zijn twaalf professionele teams uit Europa bezig geweest met hun ei gen fantasiereizen naar exotische oorden in zand. Vandaag moeten de zandkastelen klaar zijn. De creaties blijven tot 25 juni te bezichtigen, 's Avonds zijn ze verlicht. Het evenement trok vorig jaar 700.000 bezoe kers. Info: 06-34 03 50 51. Nieuwe fietsgidsen De Stichting Landelijk Fietsplatform heeft twee totaal vernieuwde basisgidsen uitgege ven, met daarin de beschrijving van het complete nationale netwerk (6.000 km) van Landelijke Fietsroutes. Vrijwilligers hebben alle routes nauwkeurig gecontroleerd. Ook ovemachtingsmogelijkheden (in hotels, trekkershutten, NJHC-herbergen en logies- /ontbijtadressen) zijn aangegeven. Er is een gids voor de noordelijke en een gids voor de zuidelijke helft (inclusief Vlaanderen) van het land. De gidsen kosten 31,50 gulden per deel (gespiraliseerd 37,50 gulden) en zijn verkrijgbaar bij ANWB-kantoren en ruim gesorteerde boekhandels. In de prehistorische tijden, vóór Barbie en Bart Smit, speelde de jeugd met bikkels, garenklosjes of - maar dan kwam je uit bevoorrechte milieus - met tinnen soldaatjes. Tegenwoordig zijn Barbiepoppen nog net geen artikelen van cultuurhistorische waar de. Dat zijn die tinnen soldaatjes wel. Tenminste volgens 'De Tinnen Tafelronde', een stichting 'ter Bevordering van de Toepassing van Cultuurhistori sche Tinnen Figuren'. De organisatie is in 1995 veertig jaar oud geworden en heeft ter viering en herdenking een tentoonstelling ingericht in het Vestingmuseum in Naarden. Die is nog tot 5 juni te bezichtigen. Ze hebben er iets moois van gemaakt, de leden van de Tinnen Tafelronde. Een slagveld van Grie ken en Macedoniërs is de moeite waard, maar de afbeelding van een Frans stadje dat in 1944 werd bevrijd, mag er ook wezen. Heel natuurgetrouw is het geestig afgebeelde hoertje dat haar diensten aanbiedt aan de tussen de puinhopen marcherende soldaatjes. Een vleugje vrolijkheid bij een bloedseri euze hobby. Het Nederlands Vestingmuseum is onderge bracht in een bastion van de vroegere vesting Naar den. Naarden was een sterk verdedigingspunt dat moest voorkomen dat de rijke stad Amsterdam uit het oosten kon worden aangevallen. Het was de enige vestingstad in Europa die voorzien was van twee rijen verdedigingsgordels. Overigens was dat architectonische moois met de dubbele gracht er in 1572 en in 1672 nog niet, zodat eerst de Spanjaar den en een eeuw later de Fransen het stadje kon den innemen. Bij een volgende buitenlandse aan val, die van de Duitsers in 1940, waren vestigingen als Naarden allang niet meer zinvol tegen nieuwe X° Expositie De Tinnen Tafelronde t/m 5 juni in Neder- ids Vestingmuseum, walstraat 6, 1411 PB 1. Telefoon Vestingmu- 21 59 - 45 45 9. Iedere :ondag van de maand 14 en 16 uur geven in che uniformen geklede rs een demonstratie laden en afvuren k geschut. Stichting De Tafelronde: secretariaat i 13. 3121 XA Schie dam. Naarden, de enige vestingstad in Euro pa. die was voorzien van twee rijen verde digingsgordels. FOTO GPD strijdwijzen. Het waren echt, zoals F. B. Hotz dat noemde, 'dode weermiddelen' geworden, verdedi gingsmiddelen die in een moderne oorlog tot een passieve rol waren veroordeeld. Niettemin blijft de vesting Naarden een levend monument. Afgezien van die tijdelijke tinnen sol daten, biedt het Nederlands Vestingmuseum per manent veel meer. Soms, op een verloren zondag middag, wordt er zelfs een van de antieke kanon nen afgeschoten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23