PORT Jonker valt op in Giro-etappe Önbekende Kroaat laat Oranje betalen Goud voor Hulisz en Van den Barselaar Vog 29 relschoppers vast scorebord De baard TJ KTERDAG 27 MEI 1995 >l ing dstrj pok LD-Cup zege voor meisjes SJZ iidenZe vierden het gisteravond met een barbecue-feestje. De ïeisjes junioren van SJZ veroverden op Hemelvaartsdag de LD- lup door een 5-3 overwinning op de meisjes van Docos. Het /as de enige uitslag die was weggevallen in de berichtgeving ver de finaledag van de LD-Cup, maar de vreugde bij het Zoe- rwoudse zevental was er niet minder om. Suzanne Zaal was op e Bloemerd in Leiderdorp met vier treffers topscorer voor het am, waarin ook Sandra Gortzak eenmaal trefzeker was. Docos wam in de slotfase overigens nog sterk terug, maar Paula Lefè- re hield haar doel op knappe wijze schoon. ïerste nederlaag Oranje ofiaDe Nederlandse volleybalploeg heeft gisteravond in Sofia e eerste nederlaag geleden in de World League 1995. Na twee eges op Griekenland in Groningen verloor Oranje nu met 3-1 16-17, 15-10, 15-13,15-10) van Bulgarije in een vreemd duel, aarin fouten, misverstanden en hoogstandjes elkaar in rap tmpo afwisselden. Voorronde dreigt voor PSV indhovenVrijwel zeker moet PSV in augustus twee voorronde- /edstrijden spelen om zich te plaatsen voor het toernooi om de <IEFA-beker. Manager Arnesen onderzoekt of het zin heeft bij de suropese voetbalunie tegen dit feit te protesteren. Volgende /eek maakt de UEFA een lijst met 28 clubs bekend die recht- treeks geplaatst zijn. Op de betreffende ranglijst staat PSV 29ste. [iddink roept Oranje eerder bijeen eist» Bondscoach Guus Hiddink neemt twee dagen extra voor- ereidingstijd met de spelers van het Nederlands elftal voor de IK-kwalificatiewedstrijd tegen Wit-Rusland. Het duel, waarin de olie winst vereist is, heeft op 7 juni plaats in Minsk. De 'buiten- mders' sluiten in het pinksterweekeinde bij de selectie aan. falabert wint derde etappe :arcassonne Laurent Jalabert heeft gisteren de derde etappe an de Midi Libre gewonnen. Jalabert bleef zijn landgenoot Ri- ihard Virenque, de Spaanse vedette Miguel Indurain, wereld- ampioen Luc Leblanc en de Zwitser Alex Zülle voor. anny Nelissen heeft zijn koppositie in Olympia's Ronde van ederland verstevigd. De Limburgse oud-prof won gisteravond le individuele tijdrit in Ossendrecht. ïasketbalsters behouden kans iNkara Het Nederlands vrouwenbasketbalteam heeft de kan en op het bereiken van de Challenge Round in eigen hand ge- ouden. In de vijfde wedstrijd van het EK-kwalificatietoernooi in nkara werd gisteren met 84-69 gewonnen van Letland. Neder- ind speelt vandaag de cruciale wedstrijd tegen Portugal. Inzet is e derde plaats Patrick Jonker was gisteren een opvallende verschij ning in de dertiende etap pe van de Ronde van Italië. De half Australisch, half Nederlandse renner uit de ONCE-ploeg was de mees terknecht voor Oliver Rin- con. Afmaken kon de Co lombiaan het voorberei dende werk niet; Rincon had in de eindsprint geen kans tegen de Zwitser Pas cal Richard. Diens landge noot Tony Rominger bleef in het rose. rovereto anp Na 130 van de 218 kilometer tussen Pieve di Cento en Rove- reto ontstond een kopgroep van vijftien renners. Met, opmerke lijk, drie Nederlanders. Het voornaamste obstakel van dag dertien in de Giro was tie 1314 meter hoge San Valentino, met een klim van 17 kilometer leng te. Het werd Bart Voskamp en Èrwin Nijboer teveel, maa^ Jon ker hielp mee ploeggenoot Rin con in kansrijke positie te bren gen. Zelf kwam Jonker ten val in de afdaling, waar het wegdek door de regen gevaarlijk glad was geworden. Jonker sloot snel weer aan en bepaalde op het vlakke par cours naar de volgende berg, de Patone, het tempo. Daar kon Rincon profiteren, met Richard reed hij naar de finish. Daar wachtten beide renners lang met hun laatste krachtsinspan ning. Bijna nog kon de Rus Bo- brik profiteren. Richard reageer de net op tijd, Rincon was kans loos. „Jammer", zei Jonker, dat de ONCE-ploeg net naast de dag prijs greep. „We hadden ge pland vandaag Rincon naar vo ren te schuiven. Ik heb gedaan wat ik kon, het tempo op dat vlakke stuk goed hoog gehou den. Het was één van de laatste kansen om deze Giro nog iets te proberen." Anonimiteit Dat de TVM-ploeg in Italië koerst in de anonimiteit, leidt volgens Bart Voskamp niet tot een slechtere sfeer bij de ren ners van Cees Priem. „Ik heb vandaag iets geprobeerd, me in elk geval laten zien." Dat TVM zich nog niet verzekerd weet van een startbewijs voor, de Tour, maakt de prof uit Wage- ningen niet bezorgd. „Dat komt wel goed", is zijn stellige me ning. Richard maakte de 26ste mei tot een totaal-Zwitserse aange legenheid. Landgenoot Romin ger toonde geen spoortje nervo siteit na zijn val van donderdag. Van de knieblessure had hij zichtbaar geen last. In het alge meen klassement bleef zijn voorsprong op de concurrenten ruim drie minuten. Oegroemov en Berzin bleven bij, maar niet meer dan dat. Voor Richard betekende de ritzege zijn eerste succes sinds twee maanden. In de Giro voelt de Zwitser zich thuis, vorig jaar won hij het bergklassement. Zaterdag staat de langste etappe van de Giro op het pro gramma, over 240 kilometer door het gebergte in de regio Trentino. Mario Cipollini zit dan thuis voor de buis. De sprinter stapte vrijdag af, na betrokken te zijn geweest bij een massale valpar tij. Gefrustreerd na zijn diskwa lificatie van Hemelvaartsdag, gelukkig met zijn overwinnin gen in de eerste en derde etap pe. Pascal Richard gaat juichend over de meet na zijn winst in de 13de etappe van de Giro d'ltalia. foto reuter sseldorf anp g'-j^tgroeien van brekebeen tot iyp/<dder van de natie. Dat kan zo lar gebeuren als het om Kroa- gaat. De tennisser Sasa Hirs- In, dagenlang alleen maar ge in als het onhandige hulpje Goran Ivanisevic, presteer- het vrijdag in Dusseldorf als ikelspeler overeind te blijven ;en Andrei Tsjesnokov (4-6 7- •-2) en zo zijn nieuwe .vader- d ten koste van Rusland de lale van de World Team Cup te loodsen. Daarin gaat it dan tegen de winnaar van ontmoeting Zweden - Duits- nd, die vandaag wordt ge- eeld. Tsjesnokov, toch al een dro- er van formaat, liet zich door it grote klasseverschil in slaap iegen. Vooral bij een voor- irong van 5-1 in de tweede set, len hij vier matchpoints kreeg. twee ervan versloeg hij zich, fi de andere twee serveerde hij ;n dubbele fout. De reactie in ongeloof op deze missers over het hele complex lorbaar. Coach Stanley Franker had |bt liefst de oren dichtgestopt. wedstrijd tegen Spanje ver- ip toch al niet zo best. Maar it besef, dat het op de baan er- ast ook om geld van Oranje g, maakte de stemming er t beter op. Als Rusland ge- oon van Kroatië had gewon- jn, zou Nederland als tweede jn geëindigd in de groep. On- ïacht de nederlagen van^El- ngh tegen Berasategui (4-6 4- en Krajicek tegen Bruguera -6 4-6). Nu viel Oranje terug it de laatste plaats. „Dat heelt negentigduizend dol- r", moest Paul Haarhuis even ikken. Rusland verspeelde aanzien- Ijk meer door de missers van sjesnokov: 150.000 dollar voor >p«;( oilt Richard Krajicek ging met de Nederlandse ploeg tenonder tegen Spanje. Door de winst van Kroatië liep Nederland een hoop geld mis. foto reuter zijn gewonnen. Een stevige prijs als het de bedoeling was twee dagen eerder naar Parijs af te reizen. „Zoiets ongelooflijks ge beurt alleen in tennis", erkende Hirszon, zich er kennelijk niet van bewust, dat zijn woorden naar twee kanten konden wor den uitgelegd. De 22-jarige Kroaat (280ste op de ATP-lijst) biechtte op dat hij in vijf jaar proftennis welge teld één partijtje had gewonnen gingen er vijf verloren. De enige turns, maar ook nog een onhan- bij een echt ATP-toernooi. (dikke) winst was die van delbare kickservice in voorraad. „Maar hier ging het om Kroatië, woensdag van Jacco Eltingh op Krajicek verloor tegen Bruguera dat is iets heel anders", sprak de inmiddels veelbesproken zijn eerste vier service-games en hij Ivanisevic na. Hirszon. krabbelde pas op, toen hij zijn Inmiddels probeerde men in Gisteren bleken Bruguera en forehand ging slaan inplaats het Nederlandse kamp de moed Berasategui precies op tijd in van op elke geslicede backhand erin te houden. Wat niet mee- vorm te zijn om in Parijs tot naar voren te hollen, viel. Haarhuis en Eltingh waren grote daden te komen. Vorig ook in hun derde dubbel-optre- jaar speelden ze er de finale. De Haagse Rotterdammer den overtuigend. Maar van de Voor Eltingh had Berasategui putte er moed uit: „Je moet de zes enkelspelen in Dusseldorf niet alleen de matteklopper-re- -positieve dingen blijven zoeken. leiden/delft marc van der jagt wilmar kortleever Een dag na het brons op de 100 meter voegde sprinter Fabian van den Barselaar gisteren op de tweede dag van de nationale studentenkampioenschappen een gouden plak toe aan zijn verzameling. Op de dubbele af stand kwam hij opnieuw tot een persoonlijke toptijd (21,79). Goud was er ook voor de talent volle 1500 meter-loper Stefan Hulisz (De Bataven), terwijl Mark van Bel (800 meter) en Saskia Engels (400) respectieve lijk zilver en brons veroverden. Met ook nog brons voor de Al- phense Mariëlle Stokdijk (100 meter horden) en uits Mariska Piek (discus) regende het regio naal eremetaal in Delft. Omdat concurrenten Telgen en Klapper op papier veel snel ler waren, koos rechten-student Hulisz voor een taktisch strijd plan. Nadat beide atleten het kruit verschoten hadden, had de twintigjarige Bataaf ruim vol doende krachten gespaard, zo dat hij eenvoudig naar de winst snelde. In 3.55,51 was Hulisz een seconde langzamer dan in de competitie vorig weekeinde. Bij Van den Barselaar ontbrak de tegenstand van Patrick van Balkom en Marcel Weiten, die een dag eerder nog voor hem zatfen op de kortste outdoor- sprint. De Wassenaarder moest echter toch tot het diepste gaan voor de winst, die daardoor ge paard ging met een record van 21,79. De kampioenschapsraces waren bovendien pas de eerste 200 meters van dit seizoen, zo dat later nog wel enkele verbe teringen meer kunnen worden vervyacht. Van Bel, trainingsgenoot van Hulisz bij Bataven-trainer Bram Wassenaar, kon het ondanks de taktische race net niet bolwer ken op de 800 meter. Na 500 trage meters vloog de vlam in de pan en kwam de Rotterdam se bedrijfskunde-student aan kop. Pas op het laatste moment kwam Utrechter Cornelissen uit de achterhoede opzetten. Engels Bataafse Saskia Engels bleek on danks haar 59,50 en de derde plak op de 400 meter niet ge heel tevreden. Als vanouds kwam ze in de tweede helft op zetten om nog bijna tot de tweede plaats te reiken. Spar taan-atlete Jennifer Ammerlaan, eergisteren in de series goed voor een persoonlijk record van 60,11, werd in 60,34 vierde. Ook AAV-atlete Mariëlle Stokdijk (100 meter horden) verbetert zich de laatste weken regelma tig. Na 16,12 en 16 rond in de competities en 15,94 in de se ries, was in de finale 15,80 goed voor een derde stek. Sterk was ook AV Holland-atlete Mirka Macel, die met 5,15 verrassend slechts vijfde werd. De Leidse universiteit behaal de ook nog verschillende me dailles door mensen die door gaans niet in de Leidse regio uitkomen. De Haagse studente Duits Mariska Piek was goed voor een derde plaats met de discus (36,48), in een spannen de wedstrijd waarin ze de Al- phense Julia van den Bterg (AAV '36) slechts tien centimeter maar wel twee plaatsen voor bleef. Op de sprint tenslotte bleef ook de Haagse eerstejaars Biologie Ingrid Scholtes de Al- phense Hanneke Verhorst voor. Verhorst werd op de 200 meter vierde (26,86), mede omdat Scholtes in de finale werd gedis kwalificeerd. De Sparta-atlete had daags eerder zilver gehaald op de halve afstand en was in de series goed geweest voor een tijd van 26,00. vol [an de 35 relschoppers die in T7~~ e nacht van woensdag op don- t' erdag na de wedstrijd Ajax-AC lilan in Amsterdam werden ingehouden, zitten er nog 29 1st. Zes zijn er op vrije voeten esteld. Van degenen die nog in en cel verblijven, zijn er inmid- -ls zeven voorgeleid aan de ichter-commissaris. Een K 'oordvoerster van justitie in Ei nisterdam bevestigde dat gis termiddag. De arrestanten wordt openlijke geweldpleging sportprijsvragen Lucky Ten: 2 - 5 - 8 - 11 - 17 - 21 - 27 - 34 - 37 - 39 - 42 - 43 - 58 - 61 - 66 - 69 - 71 -73-78-80. (onder voorbehoud). De politie pakte 35 mensen in de kraag nadat in de nacht van woensdag op donderdag de vie ring van de overwinning van Ajax op het Leidseplein uit de atletiek hand liep. Tijdens de schermut- delft selingen sneuvelden tramhok- Nederlands Studentenkampioenschap, 2e jes, ruiten en een snoeptent en da8; 21°?„m: 1Vd üla^gse vielen tachtig lichtgewonden, Be|0(Erasmufumversitéit)'l.57,17- 1500 onder wie zes politieagenten. m:_ juHuljsz_ jRU J.eiden, jpe Bataven) De materiële schade was groot. (Hera Heerhugowaard) 14,12; Hoog: l.Peeters (Hera) 2,10; Ver: Hertzberger (RU Leiden, AAV '36) 5,75; 4x100 m: 3.Haag Atletiek (o.a. Vd Barselaar) 43,86; Vrouwen: 100 m: 2.Scholtes (RU Leiden, Den Haag) 12,63; 200 m: 4.H.Verhorst (AAV *36) 26,86, Scholtes diskwalificatie (series 26,00); 400 m: 3.Engels (VU, De Bataven) 59,50, 4.Ammerlaan (UVA, De Spartaan) 60,34 (series 60,11); 800 m: Klaassen (RU Leiden, De Bataven) 2.27,46; lOOmhorden: l.Hameka 14,58, 3.Stokdijk 15,80; Discus: 3.Piek (RU Lei den, Den Haag) 36,48, 5.Vd Berg (Hoge school Utrecht) 36,38; Hoog: 9.Vd Berg 1,50; Ver: 5.Macel (RU Leiden, AV Hol land) 5,15, 10.Verhorst 4,62; Speen 6.Ju lia 34,88, 9.Stokdijk 32,94; 4x400 m: 3.Sparta (o.a.Engels Scholtes) 4.09,0. basketbal 57-49 (29-22), Zweden - Azerbeidzjan 95- 21 (53-13), Polen - Turkije 83-68 (45- 40). Stand: 1. Polen 5-10, 2. Zweden 5-8, 3. Nederland, Letland en Portugal 5-6, 6. Turkije 5-4, 7. Engeland en Azerbeidzjan de ronde: Muns-Jagerman (Ned) - De Weil Ie.(Ned) 7-6 6-3, Quentrec (Fra) - Kout- staal (Ned) 6-3 1-6 6-4. ANKARA, EK VROUWEN Nederland - Letland 84-69 (39-25). Top scorers Nederland: Lewis 25, Van Embric- qs 19, Berends 16. Portugal - Engeland tennis DÜSSELDORF. Mannen, WB landenteams, 2,9 miljoen gulden. Blauwe groep: Spanje Nederland 2-1. Berasategui - Eltingh 6-4 6-4, Bruguera - Krajicek 6-1 6-4, Berasa- tegui/Costa - Eltingh/Haarhuis 1-6 2-6. Ne derland uitgeschakeld. Kroatië - Rusland 2-1. Kroatië naar finale. STRAATSBURG. Vrouwen, 250.000 gul den. Kwartfinales: Date (Jap/2) - Oremans (Ned/8) 6-2 6-4, Kamio (Jap) - Appelmans (Bel) 6-4 6-3. BOLOGNA. Mannen, 490.000 gulden. Kwartfinales: Rios (Chi) - Schalier (Oos) 6- 1 3-6 6-2, Filipini (Uru) - Dosedel (Tsj) 6-4 7-6, Javier Sanchez (Spa) - Burillo (Spa) 6- 4 6-4. PARIJS. Roland Garros, kwalificatie. Twee- SOFIA World League, mannen: Bulgarije - Neder land 3-1 (16-17 15-10 15-13 15-10). wielrennen RONDE VAN ITALIË. Dertiende etappe, Pleve di Cento - Rovere- to: 1. Richard (Zwi) 218 k'm in 5.44.07, 2. Rincon (Col), 3. Bobrik (Rus) 0.03, 4. Gue- rini (Ita) 0.26, 5. Piccoli (Ita) 0.48. Algemeen klassement: 1. Rominger 55.00.18, 2. Oegroemov 3.08, 3. Berzin 3.16, 4. Casagrande 3.20, 5. Chiappucci 5.12, 6. Zaina 6.24, 7. Cenghialta (Ita) 6.48, 8. Tonkov 6.52, 9. Rebellin 7.12, 10. Imboden 7.14. Midi Libre. Derde etappe, Rodez - Carcassonne: 1. Jalabert (Fra) 205 km in 5.07.51, 2. Vir enque (Fra), 3. Indurain (Spa) 0.02, 4. Le blanc (Fra), 5. Zülle (Zwi) 0.05. Algemeen klassement: 1. Indurain 14.50.13, 2. Virenque, 3. Leblanc 0.08, 4. Spruch (Pol) 0.21, 5. Jaermann (Zwi) 0.25, 6. Laurent 0,30, 7. Rojas 0.39, 8. Robin 0.42, 9. Jalabert 2.43, 10. Board man (GBr) 3.27. Olympia's Ronde. Achtste etappe, Schijn- del - Ossendrecht: 1Den Braber (Rotter dam) 163 km in 3.51.16, 2. Theus (Ber- geyk), 3. Vierhouten (Purmerend), 4. Sien- ders (Zwijndrecht) 0.02, 5. Remijn (Wilhelminadorp). Ossendrecht, individuele tijdrit: 1Nelis sen 20,9 km in 26.01 (48.171 km/u), 2. Luppes (Hoogeveen) 0.11, 3. De Beni (Ita) 0.17, 4. Lehmann (Dui) 0.33, 5. Van Elven (Rucphen)0.40. Algemeen klassement: 1. Nelissen 30.24.19, 2. Van Dijk 2.31, 3. Priem 3.00, 4. Luppes 3.43, 5. Jansen 3.46, 6. Van der Steen 3.58, 7. Vierhouten 4.24, 8. Van Elzakker (Hoogerheide) 4.34, 9. Van Orsouw (Berghem) 4.55 erst dacht ik dat het j de zoon van Swieber- tje was, die in de be kerfinale het doel van Feyenoord verdedigde. Het neefje van Catweezle, ook mogelijk. Dit had goed gekund. De Goey was zwaar gebles seerd aan zijn hand, vernamen we bijna dagelijks via de media en van de reservekeeper die er vijf om zijn oren kreeg tegen Ajax kan veel worden gezegd, maar niet dat hij zo lekker stond te keepen, dus toen ik die zwer ver daar zo bezig zag in het doel van Feyenoord, dacht ik, logisch, Feyenoord heeft voor de finale nog even gauw op de transfer markt een nieuwe keeper op de kop getikt. Is dit zo raar ge dacht? Zo veel keepers zijn er momenteel niet beschikbaar. Grobbelaar is niet te vertrou wen. Menzo kan de druk niet aan. Pieters Graafland mist wedstrijdritme. Grim had wat beters te doen. Busquets kan niet bij de lat en zo mankeerde aan alle kandidaten wel iets en kwam Van Hanegem na ee)i anonieme tip op de proppen met de zoon van Swieber. Hij stond één keer te pitten bij een schot van Wasiman, maar bij de corners van Volendam, die zijn levensgevaarlijk, daar staat Volendam om bekend, weerde hij zich kranig, ja, ik geef het toe, naarmate de wedstrijd vorderde geraakte ik onder de indruk van Doderer jr., die met dat vlassige baardje zelfs zonder gedeukte hoed precies die vriendelijke landloper was, waar ik in mijn kindsjaren zo van genoot. Echt een zoon van zijn vader, dat kon je zo zien. Bij één zo'n corner, in de zevenenzeventigste minuut, hoorde ik hem plotseling het soort aanwijzingen geven dat ook tot het standaardrepertoire van De Goey behoort... Ulli! Ulli! Zestien!, gevolgd door een Dub bele Rietberger met de boven lip... en pas toen, een minuut of dertien voor tijd, zag ik het. Die baardmans was geen clochard, maar Ed de Goey himself. Ed de Goey, met een soort van baard. Is Ed de Goey soms helemaal gek geworden Wie heeft Ed dit advies gege ven? Wordt Ed nu niet ver schrikkelijk cloor zijn medespe lers geplaagd? Wat vindt Ed's vrouw hier van? Waarom vraagt geen journalist dezer dagen, waarin te hooi en te gras ieder een, tot de moeder van Kluivert aan toe, ongeremd naar de diepste emoties wordt gevraagd, aan mevrouw De Goey mal er momenteel door hddr heen gaat wanneer zij haar Ed voor het slapen gaan welterusten kust? Wat moet er nu gebeuren met al die naar Ed de Goey vernoemde, baardloze marmotten Noem mij één goede keeper met een baard! Buyo van Real Madrid, baard loos. Ruud Hesp, geen baard. Preud'homme, ik dacht van niet. Southall van Evertön, een snorretje, okay, maar geen baard. Stuy won drie Europa Cup's zonder baard. Van Breu- kelen stopte zijn strafschoppen altijd zonder baard. Gordon Banks had een glazen oog, maar geen baard. Dino Zoff en Fabio Cudicini hebben een baard al tijd vermeden. Frans de Munck schoor zich zelfs nog een keer in de rust. De beroemde Beara, Lev Yashin, Sobczak van VW, Costa Pereira, Jan van Grinsven, Sepp Maier en Jean-Marie Pfaff, altijd gladgeschoren. Ik zeg het voor eens en voor al tijd en dit is een statement: een keeper draagt handschoenen of een zonneklep, maar zeker geen baard! Eddy Treytel dfoeg enige tijd een baard, kunt u tegenwerpen, dat is waar, maar die werd dan ook bijtijds weer vervangen door Eddy PG en Rossi, die van AC Milan, heeft een beginnende baard, maar het werd dan ook 1-0 voor Ajax. Als een baard zo een pré voor een keeper zou zijn, waarom is Chriet Titulaer dan geen keeper geworden? Waarom verdedigde Rasputin nooit het doel van Rusland? Ziet u Pavarotti een bal uit de kruising duiken? Daarom zeg ik: Van der Sar moet in Oranje. Grim desnoods. Zo lang ons doel tegen de Wit- russen maar niet door een baard wordt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19