Moskou en Tsjetsjenië willen vredesoverleg De formatie in België wordt een subtiel schaakspel op vier borden loop op spoedig akkoord >ver Bosnië met Servië Buitenland Paus wijst Polen op christelijke waarden Belastingdienst Jacht op Duitse gangsters met gijzelaar duurt voort Duitse president ontneemt ex-SS'er onderscheiding Politie China pakt dissidenten op Veto van Jeltsin treft nieuwe kieswet parlement INSDAG 23 ME11995 er Dorlogsmisdadiger voor Britse rechter onden Voor het eerst zal in Groot-Brittannië, volgend jaar, en proces tegen een vermeende oorlogsmisdadiger worden ge- iouden, heeft de krant Independent gisteren gemeld. De krant loemde de in Polen geboren man niet bij naam, maar zei dat hij luder is dan 80 en de Britse nationaliteit heeft. Met de nazi's ou hij hebben deelgenomen aan massale executies van bur- lamelijk joden, rond de stad Mir in Wit-Rusland. )odelijke demonstratie in Karachi arachi Leden van een militante Pakistaanse oppositiegroep ijn gisteren, een spoor van geweld achter zich latend, door de traten van Karachi getrokken en hebben vuurgevechten gele erd met de politie. Zeker 23 mensen zijn gedood en 40 ver- vond. De groep, waarvan de leden felle tegenstanders zijn van iremier Benazir Bhutto, legde het openbare leven geheel lam net een staking. De staking was bedoeld als protest tegen hard lolitie-optreden. leve |en ^Niet meer praten met rebellen' I^^olombo Praten met de rebellen is van onze kant van de baan. %B§la hun eenzijdige verbreking van het bestand in april wacht lun de vuurkracht van de regeringstroepen. Dat zei de president Srilanka Chandrika Bandaranaike Kumaratunga gisteren op Ie TV. De opstandelingen vechten voor een onafhankelijke staat het noorden en oosten van het eiland. Rond 15.000 gezinnen an Tamils in het noorden zijn op de vlucht geslagen voor artil- xiebeschietingen van hun dorpen door het leger. Kenault-directeur beschuldigd arus» De huidige bestuursvoorzitter van Renault, Louis Sch- veitzer, is gisteren in verband met het Franse bloedschandaal ifficieel beschuldigd van medeplichtigheid aan vergiftiging. Sch- stafchef van de toenmalige premier Laurant Fabius, oen Franse bloedbanken midden jaren '80 bloed verstrekten aarvan bekend was dat het met HIV was besmet. Meer dan 200 hemofiliepatiënten zijn daardoor besmet met het AIDS-vi- is; ruim 400 van hen zijn overleden. Jean Tiberi burgemeester van Parijs 'arus Loco-burgemeester Jean Tiberi is de nieuwe Franse pre- ident Jacques Chirac gisteren opgevolgd als burgemeester van 'arijs. De 60-jarige neo-gaullist had al eens de leiding over het ir van dë Franse hoofdstad, toen Chirac in 1986-88 pre- nier was onder president Francois Mitterrand. Sank moet Tapie meubels teruggeven 'arus Een rechtbank in Parijs heeft de bank Crédit Lyonnais ipdracht gegeven de voetbalbaas/zakenman/politicus Bernard Tapie zijn in beslaggenomen meubelen en schilderijen terug te ;even. Crédit Lyonnais had vorig jaar antieke meubelen en ichilderijen uit Tapies 'stadskasteel' in Parijs laten weghalen. De >ank had ongeveer 400 miljoen gulden van hem te goed. Levenreddende operatie in de lucht onden Twee Britse artsen, die van Hongkong naar huis terug- logen, hebben gisteren aan boord van een Boeing 747 van Bri- ish Airways met behulp van een klerenhanger, een pleister, in :ognac gesteriliseerd bestek en een fles mineraalwater een Noodoperatie uitgevoerd waarmee ze het leven van een 39-jarige nedepassagiere hebben gered. De Britse krant Today meldde at Paula Dixon te kampen had met een ingeklapte long. iRAJEVO-ZAGREB-LONDEN Rtr-DPA e internationale contactgroep lor Bosnië van de grote mo- indheden hoopt in de komen- paar dagen een akkoord met irvië te sluiten over erkenning an Bosnië door Belgrado in ruil Dor verlichting van VN-sanc- es. Zo'n overeenkomst zou de ans vergroten op een einde de oorlog in Bosnië. De lei- er van de Bosnische Serviërs, aradzic verklaarde zich giste- ;n fel tegen erkenning. Bekrachtiging van een ak- oord door de contactgroep- inden zou volgende week kun- plaatshebben in Nederland, ls hun ministers van buiten- indse zaken toch in Noordwijk ijeenkomen voor een NAVÓ- ïrgadering. De groep bestaat it de VS, Rusland, Groot-Brit- nnië, Frankrijken Duitsland. De tijd voor een doorbraak Iringt, omdat de partijen blij- en vechten. En de Bosnische erviërs tarten de VN-troepen teeds meer. Dit tot groeiende rs Algemeen Nederlands f Plaats en tijd zijn nog onbekend Niemand weet wie, wanneer en met wie wil praten maar achter de schermen wordt druk gezocht naar een mogelijkheid om de oorlog in Tsjetsjenië te beëindigen. Dat bleek gisteravond uit de verwarrende stroom mel dingen uit de Russische hoofdstad Moskou, de opstandi ge deelrepubliek Tsjetsjenië en uit de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. moskou hans hoogenduk correspondent De Tsjetsjeense leider Doedajev liet via Wenen een eerste vre desduif los: hij was bereid met Moskou te praten en wel onder auspiciën van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa, de OVSE. ,,De fungerend voorzitter van de OVSE heeft officieel voorge steld gesprekken te laten begin nen tussen alle betrokken par tijen om een vreedzame oplos sing van het conflict te berei ken. Alle partijen hebben deze uitnodiging aanvaard", deelde in Wenen de OVSE-woordvoer- ster mee. Zij voegde daaraan toe dat de gesprekken op 25 mei zouden beginnen. Dit werd later in Moskou bevestigd. De Russen hebben steeds duidelijk gemaakt dat zij alleen met de Tsjetsjenen willen pra ten indien dezen de wapens neerleggen. De Tsjetsjeense lei der Doedajev liet gisteren ech ter weten dat hij pas wil praten indien de Russische troepen zich hebben teruggetrokken. Tegelijkertijd deelde hij mee een eigen vredesinitiatief voor te bereiden. Details waren nog niet beschikbaar, aldus zijn woordvoerder. Intussen gaan de gevechten in Tsjetsjenië in alle hevigheid door. Russisch troepen probe ren het platteland in het zuiden en de toegangswegen tot de deels nauwelijks toegankelijke berggebieden onder controle te krijgen. Daarna willen ze de Tsjetsjeense strijders die in de bergen een guerrilla voorberei den, aanpakken. Volgens het persbureau Inter fax zijn sinds het aflopen van het eenzijdige Russische be stand eerder deze maand, aan irritatie van de landen met sol daten in de VN-vredesmacht. Gisteren haalden de Serviërs bij Sarajevo onder de ogen van de blauwhelmen weer twee stuk ken geschut uit een door de VN bewaakt depot. De VS hebben opgeroepen tot luchtaanvallen om de Serviërs te straffen, maar Karadzic waarschuwde zaterdag al dat dan blauwhelmen wor den gegijzeld. In Sarajevo vielen gisteren vier doden, drie door sluipschutters en een door een granaatinslag. Functionarissen van de VN- vluchtelingenorganisatie UNH- CR hebben gemeld dat duizen den Sérviërs uit Kroatië door het noorden van Bosnië trekken om gebieden te vermijden die in handen van het Kroatische regeringsleger zijn. De vluchte lingen zijn op weg naar Servisch gebied in het uiterste oosten van Kroatië. De UNHCR zei dat er al 2.500 vluchtelingen op hun bestemming in Oost-Kroatië waren aangekomen. CVP houdt de socialisten nog even aan het lijntje brussel peter de vries correspondent De Vlaamse christen-democraten hebben gisteren een voorzichtige voorkeur uitge sproken voor de socialisten als regerings partner, maar hebben daarbij de deur naar een coalitie met de liberalen open gehouden. De tactische openingszet in het Belgische formatieschaakspel volgde op de verrassende verkiezingsuitslag van zon dag. Daarbij hield de zittende rooms-rode regering goed stand, ondanks lichte winst voor liberalen en extreem-rechts. Premier Dehaene bood gisteren het ont slag van zijn regering aan bij koning Al- bert. De Belgische vorst begon daarna met consultaties. Verwacht wordt dat binnen kort Dehaene of een andere christen-de mocraat zal worden belast met de forma tie-opdracht. Bij het verlaten van het pa leis verklaarde premier Dehaene doodleuk „een vol programma te hebben: ik moet m'n tuin op orde brengen, m'n zoon gaat trouwen en zaterdag is de finale van het bekervoetbal". De Waalse en Vlaamse socialisten en de Waalse christen-democraten hebben zich inmiddels openlijk uitgesproken voor voortzetting van de huidige rooms-rode coalitie. Dehaene's CVP heeft, als grootste partij van België, echter de regie van het politieke spel in handen en laat zich voor lopig hiet in de kaart kijken. Politieke waarnemers rekenen vrijwel allen op een tweede centrum-links kabinet-Dehaene. De afhoudende CVP-tactiek wordt ver klaard uit vrees dat de socialisten niet wil len praten over ingrepen in de sociale ze kerheid. CVP-voorzitter Van Hecke zei gisteren veel programmatische obstakels te ver wachten en dat coalitiepartners zich maar moeten schikken naar het CVP-beleid. Van Hecke liet daarnaast doorschemeren dat de liberale VLD alleen als regerings partner in aanmerking komt als ze de ra dicale voorzitter Verhofstadt aan de kant schuift en programmatisch inbindt. Hoe wel het binnen de VLD enigszins rommelt, schoof zijn partij Verhofstadt als onder handelaar naar voren. De nationale formatie kan even gaan duren, omdat tegelijkertijd wordt onder handeld over coalities in de deelstaten Vlaanderen en Wallonië en in het Brussels hoofdstedelijk gewest. Die besprekingen hebben officiéél niets met elkaar te ma ken. Maar in de praktijk volgen de partijen eikaars verrichtingen met argusogen, waardoor de formatie een subtiel schaak spel op vier borden wordt. De Vlaamse So cialistische Partij, de onverwachte win naar van de verkiezingen, wil bijvoorbeeld alleen in de landelijke coalitie gaan zitten als ze ook een plaats krijgt in de Vlaamse deelregering. Een eerste aanwijzing van de CVP-voorkeur kwam gisteren na een ver gadering van het partijbestuur: de Vlaam se CVP-premier Van den Brande kreeg op dracht eerst met de socialisten te gaan praten over de Vlaamse deelregering. In de deelstaat bezet rooms-rood precies de helft van de zetels en heeft centrum-rechts een nipte meerderheid. SP en CVP in Vlaanderen liggen enorm met elkaar over hoop over het mestbeleid. In Wallonië praat .voorzitter Busquin van de oppermachtige Parti Socialiste vandaag met de andere partijen, behalve het extreem-rechtse Front National. Her stel van de coalitie tussen PS en christen democraten lijkt daar de eerste keus. In het Brussels gewest is een 'paarse' coalitie van Franstalige liberalen en socialisten en een mengelmoes van Vlaamse partijen vrijwel onvermijdelijk. Belastingvrije dagen Op donderdag 25 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdag 26 mei aanstaande zijn alle kantoren van de Belastingdienst gesloten. Ook de Belas- tingTelefoon is op deze dagen niet te bereiken. Vanaf maandag 29 mei zijn onze kantoren weer geopend. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon voor ondernemers (06-0443), de BelastingTelefoon voor particu lieren (06-0543) en de BelastingTelefoon Douane (06-0143). De BelastingTelefo u gratis tijdens kantooruren bellen. x kunt Tsjetsjeense kant i soldaten gedood. Over Russi sche verliezen zijn geen gege vens bekend. De Russische mi nister van defensie Gratsjov kondigde op 13 mei aan dat zijn troepen door zullen vechten tot de Tsjetsjenen zich onvoor waardelijk overgeven. Sinds de Russen medio de cember vorig jaar het land bin nenvielen, zijn volgens officiële Russische bronnen meer dan 370.000 Tsjetsjenen uit hun land gevlucht. De meesten zijn naar buurstaten getrokken, waar ze vaak onder erbarmelij ke omstandigheden proberen te overleven. De strijd in Tsjetsje nië heeft inmiddels vele duizen den civiele en militaire slachtof fers geëist. skoczow »DPA-AFP-Rtr Paus Johannes Paulus heeft gis teren zijn Poolse landgenoten opgeroepen de christelijke waarden in ere te houden. Ver der hekelde hij de discriminatie van christenen in zijn vader land. Onder het mom van ver draagzaamheid wordt de kerk aangevallen en worden heilige waarden die het fundament van de Poolse natie vormen, bespot, zei de paus in Skoczow in het zuiden van Polen. Het was de zesde maal dat Karol Wojtyla sinds hij in 1978 tot paus werd gekozen, zijn geboorteland be zocht. Hoewel 90 procent van de be volking rooms-katholiek is, gaat het kerkbezoek in Polen sterk achteruit. De Polen lijken ge noeg te krijgen van een kerk die naar hun mening te veel in vloed op de samenleving wil hebben. Zo heeft de RK Kerk zich fel tegen liberalisering van de abortuswetgeving verzet. Polen heeft behoefte aan mensen met een geweten, zei het hoofd van de RK Kerk tot de 250.000 aanwezigen. Hij vroeg zijn landgenoten de fouten van het verleden niet te vergeten. In de naam van totalitaire ideolo gieën werden deze eeuw miljoe nen mensen gedwongen tegen hun geweten in te handelen. De tijd waarin de vrijheid van ge weten werd onderdrukt, moet voor immer een waarschuwing zijn. In Skoczow had de paus eer der op de dag een gesprek van een kwartier met vertegenwoor digers van de kleine Lutherse Kerk in Polen. In het grens- plaatsje Zywiec toonde de paus zich bezorgd over de stijgende werkloosheid en verarming in Polen. Tweederde van de gezin nen leeft in armoede. Voor zijn terugkeer naar Ro me sprak de paus gisteren in Bielsko Biala met de Poolse pre sident Lech Walesa en met pre mier Jozef Oleksy. President Walesa begroet de paus na afloop van de heilige mis in Skoczow. FOTO REUTER bonn peter van nuusenburg correspondent "De Duitse politie heeft kenne lijk besloten de twee gang sters die nog steeds met een gegijzelde cipier op de vlucht zijn, uit te putten. Hoewel zij de twee misda digers gisteravond op de hie len zat, besloot de politie hen het vuur niet na aan de sche nen te leggen. Men raakte daardoor het spoor van de twee als zeer gevaarlijk be schreven gangsters, Strüdin- ger en Finneisen, enige malen bijster. Vanochtend bleek dat de gangsters van vluchtwagen gewisseld hadden. De Por sche, waarmee ze hun vlucht zijn begonnen, werd leeg aan getroffen in Bad Eilsen. In de ze omgeving moeten ze een andere auto gestolen hebben. Voor de terughoudendheid is klaarblijkelijk gekozen om het leven van de gijzelaar, een 36-jarige cipier, niet in gevaar te brengen. Volgens onbeves tigde berichten zouden de gangsters hun slachtoffer een springlading hebben omge hangen die zij via een mecha niekje tot ontploffing kunnen brengen. De tweede dag van het gij zelingsdrama werd geken merkt door het doelloze door kruisen van de deelstaat Ne- der-Saksen door de beide misdadigers. Ze stopten een keer o.a. om twee alarmpisto len te kopen. Ze waren al in het bezit van een zelf ge maakt vuurwapen. Via de autotelefoon hadden Strüdinger en Finneisen, die seropositief zijn, enkele keren contact met de politie. Ze eis ten dat deze de achtervolging staakte. Als deze eis werd in gewilligd, zouden zij hun gij zelaar vrijlaten. Finneisen belde gisteren zelfs met het TV-station N-TV en verklaarde dat hij en zijn maat ondanks slaapgebrek nog steeds fit waren. De gegij zelde cipier zei dat hij 'goed behandeld' werd en vroeg de politie de achtervolging op te geven. De TV-zender is scherp ge kritiseerd voor het uitzenden van deze gesprekken. De poli tie probeert, na slechte erva ringen bij vorige gijzelings drama's, de pers op een zo groot mogelijke afstand te houden. Tijdens een persconferentie gisteren in Hannover zei de directeur van de gevangenis in Geile, waar beide gangsters langdurige gevangenisstraffen uitzaten, dat hij in december door een andere gevangene op de hoogte was gebracht van de gijzelplannen van Strüdinger. Diens cel was al leen dit jaar al negen keer doorzocht, maar er was niets 'belastends' gevonden, üok de cel van Finneisen was en kele keren, zonder resultaat, uitgekamd. N NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse president Herzog heeft de onlangs als SS-er ont maskerde rector van de Techni sche Hogeschool in Aken een van de hoogste onderscheidin gen van de Bondsrepubliek, het Bundesverdienstkreuz, afgeno- Het is de tweede keer dat de Duitse regering tot deze stap is overgegaan. Wanneer de le vensloop van dr. Hans Schwerte (85) destijds bekend was ge weest, was de onderscheiding hem in 1983 niet verleend, al dus de woordvoerder van Her zog. Het besluit Schwerte het Bundesverdienstkreuz af te ne men, was al op 8 mei, de dag van de Duitse overgave, geno men, maar is pas gisteren be kend gemaakt. Schwerte was vorige maand door de TV-rubriek Brandpunt ontmaskerd als Hans-Emst Sch neider, die als SS-officier had gediend in de staf van SS-leider Himmler en diens zetbaas in Nederland, Rauter. In die laatste hoedanigheid heeft Schneider medische apparatuur van de Leidse en Utrechtse universitei ten in beslag genomen en naar het concentratiekamp Dachau gestuurd. De apparaten werden daar gebruikt voor medische ex perimenten op gevangenen. Daarbij zijn honderden mensen om het leven gekomen. Schnei der heeft ontkend daarvan op de hoogte te zijn geweest, hoe wel zijn directe superieur Sie- vers in 1947 in Neurenberg we gens medeplichtigheid ter dood werd veroordeeld. Kort voor het einde van de oorlog dook Schneider onder om na de capitulatie weer als Flans Schwerte op te duiken. Hij maakte carrière als germanist en werd in 1970 rector van de TH in Aken. Schwerte werd ook door de regering van de deel staat Noordrijn-Westfalen inge schakeld om de banden met de academische wereld in België en ons land aan te halen. Herdenking studentenprotest nadert peking yvonne van der heupen correspondent De politie in Peking heeft, ruim twee weken voor de zesde her denking van het bloedig neer slaan van het studentenprotest in 1989, zijn jaarlijks terugke rende aimval op politieke tegen standers ingezet. Minstens tien dissidenten zijn opgepakt om te voorkomen dat ze onrust zullen stoken. Zes jaar geleden ge bruikte het Chinese leger in de nacht van 3 op 4 juni tanks bij het beëindigen van wekenlange demonstraties op het Plein van de Hemelse Vrede. Daarbij zijn honderden doden gevallen. De veiligheidsmaatregelen in de Chinese hoofdstad zijn, zoals ieder jaar rond deze tijd, ver scherpt. De videocamera's waarmee de politie het enorme Plein bewaakt, zijn gerepareerd. De militaire politie heeft aange kondigd de binnenstad in de gaten te zullen houden vanuit een zeppelin. Dissidenten heb ben de wacht aangezegd gekre gen binnen te blijven en geen vergaderingen te houden. Som migen is geadviseerd op kosten van de Staat 'vakantie' te hou den op het zuidelijk gelegen ei land Flainan en pas eind juni te rug te keren in Peking. Meer ar restaties 'uit voorzorg' zijn te verwachten. Een van de drie activisten van wie de aanhouding is bekend geworden, is de dichter Huang Xiang (45). Hij en zijn echtgeno te Zhang Ling werden afgelopen donderdag in alle vroegte van hun bed gelicht. Huang is een van de 45 vooraanstaande we tenschappers, intellectuelen en politieke strijders die vorige week een gedurfd verzoek richt ten aan partijleider Jiang Ze- min. In het verzoekschrift eisen zij onder meer de vrijlating van iedereen die gevangen zit voor zijn aandeel in de betogingen voor democratie in 1989. „We willen onze leiders ge woon iets geven om over na te denken. Volgens ons is de over heid sinds 1989 namelijk min der tolerant geworden tegen over onafhankelijke denkers". Waarschijnlijk vanwege de 'kwaliteit' van de onderteke naars heeft de regering in te genstelling tot eerdere verzoek schriften geen scherpe veroor deling uitgesproken. De zesde herdenking van de dramatische gebeurtenissen in Peking bezorgt de nerveuze po litieke leiders nog meer kopzor gen dan anders, omdat de licha melijke conditie van partijvete raan Deng Xiaoping (90) voort durend verslechtert. Hij lijkt elk moment te kunnen overlijden. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische president Boris Jeltsin heeft vanochtend zijn ve to uitgesproken over de nieuwe kieswet, die het parlement, de Doema, had aangenomen. In de wet wordt de verdeelsleutel voor de parlementszetels voor de verkiezingen van december geregeld. Het parlement wil dat de helft van de 450 zetels vol gens het districtenstelsel wordt verdeeld en de rest via partijlijs ten. Zo is in 1993 ook het huidi ge parlement tot stand geko- via de partijlijsten wordt ver deeld. Om de andere plaatsen moet in de districten worden gestreden. Volgens hem is dat de democratische vorm die de Russen thans het meest aan spreekt. Waarnemers menen echter dat Jeltsin wil bereiken dat de kansen van 1 trum-rechtse blok 'Rusland is ons huis' van premier Tsjerno- myrdin beter worden. Zijn nieu we voorstel is ook duidelijk ge richt tegen de extreem-rechtse leider Vladimir Zjirinovski, wiens succes in december 1993 vooral te danken was aan de ve le stemmen die op zijn partij waren uitgebracht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5