Spotprijs Arbeidsbureaus gaan commercieel lauwhelmen na terugkeer iet zeker van een baan Binnenland Rekening-rijden alleen in druk verkeersgebied Eenzaam aan de top Privacyschending en fraude op de loer bij ministeries AOV praat nog steeds over schorsing Van Wingerden Wat is nou zeventig mille?' 5DAG 23 ME11995 AO vleesgroothandel en slachterijen ;cht Bonden en werkgevers in de vleesgroothandel en ex- rtslachterijen hebben overeenstemming bereikt over een uwe collectieve arbeidsovereenkomst. Dat heeft de Voedings- nd FNV gisteren bekendgemaakt. De automatische prijscom- nsatie wordt volledig uitbetaald. De oude VUT-regeling (60 of 58 jaar bij veertig dienstjaren) blijft nog één jaar van cht. Verder komt er voor nieuwkomers een speciale in- oomschaal: minimumloon plus 10 procent. leesconcern Gieten en Almelo dicht p» Bij hel vleesconcern Coveco verdwijnen circa driehonderd nen. De coöperatie sluit de varkensslachterij in Almelo en de snijderij in Gieten, zo is gisteren bekendgemaakt. Bij Coveco rken momenteel nog ruim duizend mensen. Coveco maakt jruik van het landelijke saneringsplan om de overcapaciteit in leesindustrie terug te brengen. De slachterijen hebben el- ir bij de inkoop van varkens jarenlang beconcurreerd om de chthaken vol te krijgen. Daardoor is nagenoeg de hele sector de rode cijfers beland. Sanering van overtollige slachtcapaci- moet daar een eind aan maken. Enkele tientallen werkiie- irs worden elders binnen Coveco ondergebracht. like Riegel nieuwe voorzitter LSVb iecht» Mike Riegel (23) wordt op 1 juli de nieuwe voorzitter de Landelijke Studenten Vakbond LSVb. Hij volgt Kysia Hek- op, die het afgelopen jaar het boegbeeld van de studenten- janisatie was. De voorzitter wordt steeds voor één jaar geko- i. Riegel studeert economische geschiedenis aan de Vrije Uni- rsiteit in Amsterdam en is momenteel voorzitter van de Am- rdamse studentenvakbond SRVU. oonhuis ontploft in Ede Een explosie heeft gisteravond een woning aan de Huls- ek in Ede totaal vernield. Er vielen geen gewonden. De schade norm, aldus een woordvoerder van de politie. De oorzaak i de ontploffing is nog onbekend. Gisteren is een bedrijf in Ihuis bezig geweest met het leggen van een parketvloer. De inische recherche gaat na of gebruikte lijmen of lakken de losie kunnen hebben veroorzaakt. •o '95 trekt 17.000 bezoekers fjhaag» Ero '95 in Houtrust in Den Haag heeft de afgelopen (gen 17.000 bezoekers getrokken. Dat zijn achtduizend meer in vorig jaar. Toen was de teleurstelling onder de beursdeelne- ers extra groot,-omdat de organisator er destijds ook nog eens et de opbrengst vandoor was gegaan. De nieuwe eigenaar van jze vierdaagse seks- en erotiekmanifestatie, Kees Kater, had jarom kosten noch moeite gespaard om er een 'grandioos Sue s' van te maken. Varm 1994 drukt omzet Gasunie joNiNGENDe Gasunie zag de omzet vorig jaar, toen het ver- uik van gas door het warme weer zeer laag was, met 7,5 pro- in t dalen naar 15,1 miljard gulden. De afzet van gas daalde met am 5 procent naar 82 miljard kubieke meter. De gemiddelde ibrengst daalde met 0,5 cent naar 18,4 cent per kubieke meter, at prijsniveau was het laagste sinds twintig jaar en heeft vooral maken met lage olieprijzen en lage dollarkoers. De daling eef beperkt door aanpassing van de tarieven. lenstplicht niet eerder afgeschaft lerlandse blauwhelmen die ïgkeren van een vredesmis- krijgen geen baangarantie. jWD haalde gisteren in de eede Kamer bakzeil met haar test tegen het ontslaan van oepsmilitairen di§ eerder (oorbeeld in Bosnië ,,hun le- op het spel hebben gezet", zegde staatssecretaris Gme- Meijling (defensie) toe dat e blauwhelmen na terug- nst een half jaar de tijd krij- voor omscholing en her- atsing. In principe is een half jaar doende", aldus de WD-be- idsman. Zijn partijgenoot den Doel nam daarmee ge- ;gen. Deze had eerder een ingarantie van een vol jaar list om te voorkomen dat uwhelmen bij hun terugkeer Nederland meteen een brief de deurmat vinden waarin at dat hun functie als gevolg de defensiebezuinigingen irtollig is geworden. De W- en de erwiji gezet re on nezei il een D'er: „Ik ken daarvan tientallen gevallen." De baangarantie voor blauw helmen kwam in de Tweede Ka mer aan de orde bij de behan deling van de miljoenenbezui nigingen op de defensiebegro ting uitgewerkt in de zogehe ten novemberbrief. Tijdens het overleg werd ook duidelijk dat opschorting van de dienstplicht er voor de geplande datum van 1 april 1996 niet in zit. PvdA en Groen Links had den eerder hierop aangedron gen. Ook de vakbonden van dienstplichtigen voelen hier voor. Meijling wil wel 'iets soe peler' zijn met het ontzien van jongeren die een studie in het buitenland willen volgen. Ook gaat er een brief naar de com mandanten met het verzoek het maandagochtendappèl 'zo mo gelijk' later te houden: om tien uur en niet om acht uur. Dienstplichtigen hoeven dan niet al op zondag naar de kazer ne te reizen om op tijd te zijn. Dienstverlening voor werklozen blijft gratis De directie van het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoor ziening (CBA) wil voor dienstverlening aan gemeentelijke sociale diensten en bedrijfsverenigingen geld gaan vra gen. Bij bedrijven doet het CBA dat nu al. De arbeidsbe middeling blijft gratis. Het CBA moet door overheidsbe zuinigingen in vier jaar 375 miljoen gulden verdienen. DEN HAAG. ANP-GPD Dat blijkt uit het Onderne mingsplan Arbeidsvoorziening 2000 dat op 1 juni wordt gepre senteerd. Het bestuur van het CBA moet het plan komende week nog bespreken en beoor delen. Het CBA wil verder een 'strategische alliantie' aangaan met het niet-commerciële uit zendbureau Start. Een woord voerder van Start zegt dat er niets nieuws onder de zon is. ,,Wij werken al achttien jaar sa- Jongens uit Oss verdacht van dubbele moord De politie heeft gisteren twee jongens uit Oss van 14 en 18 jaar aangehouden in verband met de moord op een 47-jarige weduwe en haar 19-jarige zoon uit die plaats. De slachtoffers zijn gewurgd. Uit de woning van de slachtoffers zijn enkele goederen verdwenen. De politie betwijfelt echter of roof het eni ge motief voor het misdrijf is. In het huis zijn geen sporen van inbraak gevonden. Het drama heeft zich vermoe delijk al enkele dagen geleden afgespeeld, aldus een woord voerder van de politie. Zondag avond kwam de politie in actie nadat ongeruste familieleden hadden gemeld dat het niet luk te om in contact te komen met de moeder en haar zoon. Tij dens een daarop volgend on derzoek in de woning aan de Katwijkstraat werden de licha men gevonden. De verdachten hebben geen bekentenis afgelegd. De jongens zijn bekenden van het jongste slachtoffer. Ze worden morgen voorgeleid aan de officier van justitie. men met de arbeidsbureaus. Dat gaat gewoon door." Volgens CBA-woordvoerster De Bruyn Prince gaat het om 'extra voorzieningen'. „Er komt een scheiding tussen taken die het ministerie van sociale zaken betaalt en andere taken", legt ze uit. Voor werkzoekenden zon der baan blijft de inschrijving en bemiddeling bij het vinden van een baan gratis. Begeleiding en trainingen worden in reke ning gebracht bij de sociale dienst of bedrijfsvereniging. Voor werkzoekenden die niet werkloos zijn, gaan cursussen zoals sollicitatietrainingen geld kosten. Door het kabinet opgelegde bezuinigingen maken het voor de arbeidsbureaus noodzakelijk de commerciële markt op de gaan. Tot en met 1998 wordt 1,6 miljard gulden bezuinigd op de arbeidsvoorziening. In 1995 ontvangen de arbeidsbureaus nog 1,5 miljard gulden, volgend jaar 1,2 miljard. Minister Melkert (sociale zaken) is in de cember vorig jaar met werkge vers en werknemers overeenge komen dat de arbeidsbureaus tot en met 1999 een bedrag van 375 miljoen gulden in rekening brengen bij sociale diensten en bedrijfsverenigingen. Arbeidsbureaus helpen 35.000 mensen aan baan DEN HAAG ANP De arbeidsbureaus hebben in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 35.000 mensen aan een baan geholpen. Bij de ar beidsbureaus staan ruim 885.000 werklozen inge schreven. Dat blijkt uit gege vens die het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening gisteren heeft gepubliceerd. Onder de aan een baan ge holpen werklozen zaten er 12.221 die al langer dan een jaar werkloos waren. Van de ruim 110.000 ingeschreven werkzoekenden die al een baan van twaalf uur of meer hadden, hielp arbeidsvoor ziening er nog eens bijna 9.500 aan ander werk. Vergeleken-met het eerste kwartaal van 1994 is het aan tal ingeserheven werkzoe kenden bij de arbeidsbu reaus toegenomen met ruim 30.000 tot bijna 1,1 miljoen personen. Arbeidsvoorzie ning meent dat de plaat singsresultaten van langdurig werklozen en minderheden zich gestadig verbeteren. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Jorritsma: 'Ik word steeds enthousiaster' ff?* Arnhemmer dood bij ongeluk A50 arnhem «anp Een 26-jarige Arnhemmer is vanmorgen vroeg op de A50 richting Apeldoorn, om het leven gekomen na een on geval. Hij werd uit een auto, bestuurd door een 31-jarige man uit Den Haag, geslin gerd doordat de wagen te gen de vangrail reed. De Arnhemmer is daarna vol gens een woordvoerder van de politie in Arnhem nog drie keer overreden. De be stuurder, die lichtgewond raakte, had teveel gedron ken. Hij verloor door te ho ge snelheid de macht over het stuur met fatale gevol gen. Twee andere inzitten den van de wagen raakten lichtgewond. mÊÈÉÊÊ DEN HAAG ANP Minister Jorritsma (verkeer) wil het rekening-rijden rond de eeuwwisseling alleen in drukke verkeersgebieden invoeren. Voor de spitsuren overweegt ze een verhoogd tarief voor de weggebruikers. Dat zegt de mi nister in een vraaggesprek met het blad Onderneming van de werkgeversorganisatie VNO- NCW. Rekening-rijden is een electronisch betaalsysteem voor weggebruikers. Binnenkort krijgt de Tweede Kamer een uitgewerkt plan over de invoering van het rekening rijden. Jorritsma: „Het malle is dat ik er steeds enthousiaster over word. Zonder rekening-rij den kun je het fileprobleem niet oplossen." Ze benadrukt nog eens dat rekening-rijden geen belastingmaatregel kan zijn. „Het is een sturingsmiddel waarvan de opbrengsten wor den teruggeven aan de bur gers." De minister denkt aan lastenverlichting in de vorm van een hogere belastingaftrek voor mensen die werken in de regio waar rekening-rijden is inge voerd. In het interview zegt de be windsvrouw ook dat het defini tieve kabinetsbesluit over de aanleg van de hoge-snelheids- lijn (HSL) tussen Amsterdam en Brussel pas in maart 1996 valt. Volgens schema zou de minis terraad medio december al spij kers met koppen slaan over de komst van de flitstrein. den haag gpd nische informatie uitwisselen (Internet, computernetwerken), neemt de kans toe dat belang rijke gegevens bij ministeries uitlekken, zoekraken of stiekem worden gewijzigd. De Rekenkamer merkt op dat in 1988 bij geen enkel ministe rie een beveiligingsplan voor de computerbestanden bestond. Na zeven jaar hebben acht van de veertien departementen een beveiligingsbeleid op papier, maar bij slechts drie is dit uitge werkt. Het slechtst scoort het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De Rekenka mer beoordeelt de beveiliging als 'volstrekt onvoldoende'. De beveiliging van computerbe standen bij de ministeries schiet tekort. Hierdoor dreigen schen ding van privacy, corruptie en fraude, waarschuwt de Algeme ne Rekenkamer in een vandaag gepubliceerd rapport. Slechts drie van de veertien ministeries beschikken over uitgewerkte beveiligingsplannen. De Belas tingdienst voldoet wel aan de gestelde veiligheidseisen. De Rekenkamer waarschuwt alle ministers het toezicht op de beveiliging van geautomatiseer de gegevensbestanden snel te verbeteren. Zeker nu burgers en bedrijven steeds vaker electro- Het spookt niet meer in Druten druten gpdspiegelscherven door de woon kamer liet dansen. Op het hoog tepunt zouden zelfs stenen door de woning hebben gezweefd en kreeg een plaatselijke politie agent een hap zand in zijn ge zicht. Para-psychologen van de universiteit in Utrecht en het medium Jomanda kwamen zelfs naar Druten om de ge beurtenissen te onderzoeken. Wat er precies in het huis is ge beurd, weet niemand. De politie houdt het op een 'smakeloze grap'. Het spook dat de gemoederen in Druten dagenlang heeft be ziggehouden, is tot grote op luchting van de politie verdwe nen. De rust in het dorp is te ruggekeerd. Vorige week ston den dagelijks enkele honderden belangstellenden bij het Dru- tense rijtjeshuis aan de Heuvel. Zij hoopten een glimp op te vangen van het spook dat vol gens de bewoners de ruiten in hét pand vernielde, koffie- en theekannen kapot gooide en franeker» Niet alleen mensen staan soms eenzaam aan de top. Het kan ook paarden overkomen. Zoals dit dier, dat in de buurt van het Friese plaatsje Franeker werd gesignaleerd. foto anp arthur bastiaanse kwam ter discussie nadat hij fractieleider Nijpels en enkele bestuursleden openlijk beschul digde van vriendjespolitiek en ellebogenwerk. Hij deed dat uit onvrede over de onverkiesbare plaats van AOV-voorzitter Ba tenburg op de kandidatenlijst voor de Eerste-Kamerverkiezin gen. Het hoofdbestuur besloot tot schorsing, maar moest on der dreiging van een kort ge ding bekijken of deze beslissing wel volgens de juiste procedu res was genomen. Fractieleidster Nijpels denkt dat haar positie wordt aangetast als de schrosing van Van Win gerden wordt afgeblazen. Op 10 juni is er een algemene leden vergadering over de problemen. Nijpels wil dat die enkele weken wordt uitgesteld. UTRECHT GPD Het AOV-kamerlid Van Winger den is vol vertrouwen dat het hoofdbestuur van de ouderen partij zijn schorsing vandaag ongedaan maakt. Dat zei het omstreden fractielid vanmorgen in Utrecht, waar hij door het AOV-hoofdbestuur wordt ge hoord. Van Wingerden wilde vanmorgen alleen praten als zijn fractiegenoten Nijpels, Ai- king en Bogaart de zaal zouden verlaten. Het drietal ging. Het hoofdbestuur van het AOV is sterk verdeeld over de vraag of de schorsing van Van Winger den moet worden gehandhaafd. Een vergadering daarover bleef gisteren zonder resultaat door dat Van Wingerden niet kwam opdagen. Van Wingerdens positie lechte planning iMadouwprojecten [danW miljoenen om zij a i haag, gpd fdwin rijk, de provincies, water- gewe lappen en gemeenten plan- ërs wn hun opdrachten voor >nd-, weg- en waterbouw WW) zo slecht, dat dit jaar- is 100 miljoen aan WW-gel- nkost. Dat zegt voorzitter De t 'es van de Bouw- en Hout aar K< °d FNV. Door enorme pieken dalen in de opdrachten in de JVW-sector zijn aannemers de haverklap genoodzaakt Hen d lrs°neel (tijdelijk) te ontslaan, ste ve e kunnen veelal een beroep in het en op de WW. Volgens De d lope 'es zou dat niet nodig zijn als opdrachtenstromen even- chter over het jaar worden issiec fdeeld. De Vries vraagt zich zelfs af of t nog wel „maatschappelijk rdeni rsntwoord is dat de GWW- ctor mede overeind wordt ge- aam ,uden door uitkeringsgelden". iseni 'j vindt het wrang dat de over- Lon< ''d het beroep op de WW door olgem :chte planning onnodig ver- tgoed 001 en tegelijkertijd op de so- heti l'e zekerheid bezuinigt. idenzEr bestaat al een 'herenak- lolitiel ,rd' tussen de overheid en de pnemers om het werk aan jken en wegen beter over het ar te verspreiden. Maar De ies is niet te spreken over de sultaten. KUBIST. Wandmeubel- kombinatie. Blauwgrijs/berken. Van L040 - voor Hf\ q Ivor HEKTOR. Wandmeubel- kombinatie. Groen/berken. De kasten die je hier afge beeld ziet, zijn nog maar een kleine greep uit ons enorme assortiment Kom daarom snel naar IKEA en maak kennis met alle andere prettig geprijsde kasten. Je bent van harte welkom. BILLY. Boekenkast. Kersrood, 80 breed Van 198.-voor Deze aanbiedingen zijn geldig zolang de voorraad strekt t/m 10 juni 1995. AMSTERDAM DELFT DUIVEN EINDHOVEN HEERLEN SLIEDRECHT Rijker wonen kan voor minder Penningmeester AOV ligt niet wakker van rode cijfers nieuwegein gpd Veertien maanden bestaat de partij nu. Zeven penningmees ters gingen hem voor. Maar tot vorige week lag de financiële administratie van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) nog gewoon in schoenendozen. Er waren baten, er waren lasten. Maar hoeveel van elk, kon nie mand vertellen. „Het eerste wat ik heb gevraagd is die dozen om te kiepen", zegt jonkheer Ron Meyer uit Nieuwegein, sinds enkele dagen penningmeester nummer acht. „Dat bleek geen probleem. Binnen twee dagen kon ik mijn voorganger een overzicht overhandigen. Er is een schuld van 70.000 gulden." Vraag hem niet waarom die do zen niet eerder zijn omgekie perd. „Geen idee. Misschien omdat de bakermat van de par tij in Eindhoven ligt. Daar kan alles. Als het fout gaat, gaan ze gewoon carnaval vieren, hahaha. Nee, even serieus. Ik weet het echt niet. Mijn voor ganger was tevens wethouder in Eindhoven. Hij zei dat hij er geen tijd voor had. Tja, dat moet je dan maar aannemen." De adellijke titel van de nieuwe penningmeester, in het dage lijks leven naaste medewerker van fractieleidster Jet Nijpels, zorgde aanvankelijk voor enige misverstanden. Zo wist een groot landelijk ochtendblad te melden, dat de ouderenpartij met de Nieuwegeiner een nieu we weldoener in huis had ge haald. „Is het werkelijk?", reageert de 66-jarige jonkheer verrast. „Tk heb alleen tegen die journalist gezegd dat ik desnoods afzie van een nieuwe auto, mochten de problemen bij het AOV echt niet op te lossen zijn. Dan ben je blijkbaar een weldoener." Ja, hij doet er luchtig over. Want kom, zo groot zijn de proble men niet. „Wat is nou zeventig mille? Elk bedrijf begint in de rode cijfers. Met bijna niets in kas moesten we twee verkie zingscampagnes financieren: voor de gemeente en voor de Tweede Kamer. Dan maak je kosten. Doodnormaal. Zonder posters en brochures kom je nu eenmaal nergens." Wat niet wegneemt dat het AOV ook 'stomme uitgaven' heeft ge daan. Zoals de rekening van een affaire in Limburg, waar de par tij een robbertje uitvocht met de Unie 55+. Twintigduizend gul den declareerden de advocaten. „Hebben ze verdorie direct be taald ook", schampert Meyer. „Dat moet je natuurlijk nooit doen. Eerst een prijsafspraak maken." Gelukkig dat hij als ex-directeur van enkele verzorgingshuizen in Nieuwegein goede contacten heeft binnen de ABN AMRO. De Postbank had de kredietkraan immers al dichtgedraaid. „Ban ken gaan nu eenmaal wat ver der. Zolang ze weten dat er vol doende geld binnenkomt, is de hoogte van de schuld niet zo'n probleem. Dan mag het wel een ton worden." Zodra zijn accountant het fi nanciële overzicht heeft gezien, gaat hij onderhandelen met de schuldeisers. Misschien nemen ze genoegen met een betalings regeling. Misschien komen als nog de giften binnen die rijke geldschieters al maanden gele den hebben toegezegd. I iet zou mooi zijn, want dan hoeft het AOV geen geld te lenen. Niet dat een krediet problema tisch zou zijn, integendeel. Meyer is al bij de bank geweest. Als hij persoonlijk garant staat, heeft het AOV zó een lening. „Die voorwaarde is keihard. Maar als het moet, doe ik het. Ik ben niet bang dat de partij fail liet gaat. Daarvoor lopen er te veel mensen rond met kwali teit."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3