Rijn Veenstreek Moeten Beatrix en Ada Kok verhuizen? MAVO 'mazzelt' met natuurkunde AENS Verrassende anekdote bij vertaling Grieks I Twintig van Alphen toch 'weer over Westkanaal weg Mooie foto's, luidelijke Antwoorden examens WBA verlaagt huur nieuwe woningen i taarten ^egaliseren ran drugs is! Jopulairst Ongeveer zeventig leerlingen van het Stedelijk Gymnasium in Leiden deden gisteren exa men Grieks. Hoofdbestand deel van het examen waren enkele vragen bij een tekst van Herodotus. Deze tekst uit boek 7 van de 'Historiën' hadden de leerlingen vooraf, tijdens de lessen, bestudeerd. De tekst gaal over de Perzische koning Xerxes die wil oprukken tegen Athene om de stad te straffen voor al het onrecht dat daar heerste. Hoewel zijn oom het hem nadrukkelijk afraadt, trekt Xerxes toch ten strijde. Maar de koning kent zijn gren zen niet. Daarom leidt hij al spoedig een pijnlijke neder laag. Behalve vragen over deze tekst kregen de gymnasiasten nog vier andere fragmenten met vragen voorgeschoteld. Twee uit de Oudheid van Aristoteles en Plutarchus en twee moderne fragmenten van Couperus en een komisch stukje van Levi Weemoed. Zoals gewoonlijk bestond het tweede deel van het examen uit een vertaalopdracht. Dit keer was dat een anekdote van twaalf regels uit het eerste boek van de 'Historiën'. „De vertaling was net als de rest van het examen prima te doen", vindt docent Grieks De Greef. „Alleen de laatste regel van de anekdote vormde voor sommige leerlingen misschien een probleem. Het antwoord dat het orakel van Apollo aan een gevluchte Lydiër geeft - de clou van de anekdote - was namelijk behoorlijk verras send." -» NSDAG 23 ME11995 leroving in Bospark m den run» In het Alphense Bospark is gistermorgen een 6-jarige man beroofd. De Alphenaar werd door de rover met en schroevedraaier bedreigd. Vervolgens trok de dader de por- imonnee van de man uit zijn broekzak en haalde er 250 gulden it. Daarna reed hij op een damesfiets weg. ;ei iJieuwkoopse vrouw gewond iieuwkoopBij een ongeval op de Achterweg in Nieuwkoop is istermorgen een 21 -jarige vrouw gewond geraakt. De Nieuw- >9opse reed met haar bromfiets op een nog onbekende brom- etser in. Met letsel aan nek en Schouder is zij overgebracht naar ;n ziekenhuis, ngsgt pa icerd )iefstal 39 meter kabel ilphen aan den run Vanaf een bouwterrein aan de Conradstraat Alphen is dit vveekinde 39 meter koperen kabel gestolen. De y-ho[ raarde van de haspels met kabel is 4000 gulden. Het materiaal astig i eigendom van een aannemer uit Hattem. Het 3.35 terd; jing strum a )iefstal voetballen Uit het magazijn van voetbalvereniging Al- ihia zijn het afgelopen weekeinde 25 ballen gestolen. De ballen lebben een waarde van 2.500 gulden. Automobilist mishandeld 'ammerdam "Een 71-jarige automobilist uit Bodegraven deed jsteren aangifte van mishandeling. De man had zaterdagmidag proct ip de Ziende in Zwammerdam onenigheid gekregen met een n als rachtwagenchauffeur over zijn verkeersgedrag bij een inhaal- leken >oging. Het slachtoffer kreeg een stomp in zijn gezicht en hield in een pijnlijke kaak over. iond Voo zorgs er ker voorbijkwamen en het verkeer NoOe jaarlijkse atletiekwedstrijd weer verder kon rijden. t oml20 van Alphen' zal in 1996 onderzoeken nu of het moge- veer over dezelfde route gaan lijk is om die tijd nog verder te n Ter Aar, over de Westka- verkorten", aldus Persoons. atiaalweg. Omdat winkeliers al „Misschien kunnen we de klagen over de slechte overlast verkorten door k lereikbaarheid op die dag, zijn schillende groepen atleten sa- iltematieve routes gezocht, men te voegen." naar deze zijn geen van alle iraktisch uitvoerbaar. A. Per- De "mogelijkheid om van de Stichting 20 van wedstrijd op zondag te hou- Uphen maakte dit gisteravond den is ook bekeken. Veel vrij- >ekend in de commissieverga- willigers en atleten zouden lering algemene en bestuurlij- dan echter om principiële en 3 zaken in Ter Aar. praktische redenen afzeggen. De wedstrijd blijft dus op za- Op de tweede zaterdag van terdag gehouden worden. Dit laart was de Westkanaalweg tot plezier van de CDA-fractie 'oorheen 3,5-uur - afgesloten, in Ter Aar,'dié al vanaf het be daar zaten wel pauzes gin tegen de zondag-mogelijk- n waarin geen hardlopers heid was. roelofarendsveen gerard van der geest De Woningbouw Vereniging Alkemade (WBA) gebruikt de vier ton die zij ontvangt voor een stuk grond aan het West einde om de huren van 38 soci- ale-huurhuizen en twee vrije sectorwoningen aan de Saskia van Uylenburchlaan in Oude Wetering te verlagen van 748 naar 675 gulden. De definitieve huurprijs valt zelfs nog twintig gulden lager uit, omdat WBA extra subsidie van het Rijk heeft gekregen. Onlangs kreeg de WBA het verwijt dat ze te weinig oog zou hebben voor de huisvesting van eigen inwoners toen zij het stuk grond aan het Westeinde ver kocht. De woningbouwvereni ging wilde er zelf geen sociale- huurwoningen neerzetten van wege de hoge kosten. WBA vindt het verwijt onterecht. De aannemer heeft zich gehouden aan het beding dat de kavels eerst aan plaatsgenoten en aan economisch gebonden moeten worden aangeboden. Overigens kan de bouw van veertig aanleunwoningen bij het nieuwe Huize Jacobus nog niet beginnen. De WBA streeft ernaar het complex gelijktijdig neer te zetten met het nieuwe zorg- en dienstencentrum. Maar over de bouw daarvan is nog steeds geen definitieve be slissinggenomen. Zoeterwoude wil dierenopvang elders Jarig Avifauna vrijkaarten Flatsch, daar gaat het net ver teerde ontbijt. „Zo Goofy, gaat hef een beetje?" Goofy de mus kuseend is, samen met Ada Kok, Beatrix en tante Mien een ne gentig zwerfdieren die de ver eniging Dierenzorg Leiden en omstreken in Zoeterwoude heeft opgevangen. Als de druk van de ketel is laat hij zijn kont weer tevreden zakken. Het dierenopvangperceel van de vereniging aan de Zuid- buurtseweg staat ter discussie. De gemeente ziet de hokken en vooral de caravan die de leden bij slecht weer gebruiken als schuilplaats het liefst verdwij nen. „De caravan die daar staat, hoort er niet thuis. Een boer mag hem daar niet neerzetten, een particulier niet en dus ook de vereniging Dierenzorg niet. Die grond is bestemd voor agra rische doeleinden, niet voor ge bouwen", zo verwoordt wet houder R. Hogenelst (ruimtelij ke ordening) de mening van de gemeente die bij de Raad van State pleitte voor de verwijde ring van de caravan. Verenigingsvoorzitter Barbara Verhoeve vindt het allemaal maar ambtelijke muggezifterij. „Het is gewoon pure onzin. Wie heeft hier nu last van? Niemand van de omwonenden klaagt over ons en Zoeterwoude heeft geen zwerfdierenprobleem meer. Bovendien zijn we hier naar mijn mening wel agrarisch bezig. We vangen overal van daan kippen, hanen, schapen, ganzen en eenden op, op grond die we huren van een boer die hier verderop zijn bedrijf heeft. Hij mag op dit perceel zonder speciale toestemming twee schuren neerzetten. Nou, die gebruiken wij dus." „Het gezeur is eigenlijk alle maal begonnen in 1990. een ook Toeristische Geo- icjrafie zou, mocht er een prijs het fraaiste examen, iker in de prijzen vallen. P. enry, docent in dit vak op het iltlant College in Leiden, ijfstalond het er leuk uitzien. „Er pi onden mooie foto's bij van ezienswaardigheden en ook de lijl ipografische kaarten zagen er t uidelijk en goed uit. Boven- 'en was het vergeleken met iorgaande jaren een makkelijk amen." Zijn leerlingen waren het ithaar gedeeltelijk met hem ,Oké", zegt Jordi, die het xamen voor de tweede keer ijs oet, „topografie was een ca- :autje, maar de folderartikelen aren toch vrij pittig." En hoe- el Esther net zoals iedereen im op tijd klaar was, vond zij naar rankrijk als winterspoilland schot en kleine verrassing. „Ik had in erder Oostenrijk of Zwitserland erwacht." beste m g( voor de re< a lij de Nederlandse stelopdrach- vier en voor de 58 eerste (de school lestaat pas vijf jaar) havisten ;n ex 'an de Noordwijkse Nortgho ndag icholengemeenschap, is het on- n lerwerp 'legalisering van drugs' j wild veruit het meest populair ge- zoud tveest. Leerlingen die dat onder- ville v verp evenwel maar niks vonden ïadden toch vrij snel iets an ders voor hun betoog of be- di chouwing gevonden. „Zo be- bev paarde ze veel tijd en was vrij- lagsn wel iedereen op tijd klaar", al- ergr dus docent Nederlands Peter ♦elder. „De onderwerpen waren vrij tctueel. Het nut van herdenken voorfaas er natuurlijk eentje die je lerertan verwachten, maar bijvoor- Hem beeld zoiets als 'Wat is Roman- O dek?' stond heel dicht bij de :us d< leerlingen." Zoals al jaren het sprai Beval waren er slechts drie het Leerlingen van het Adelbert College in Wassenaar blokken voor hun examen. foto dickhogewoning De MAVO-leerlingen van het Adelbert College in Was senaar komen na hun eindexamen Natuurkunde bijna fluitend de examenruimte uit. Opgelucht lopen ze naar buiten, om daar in het zonnetje iets te eten, een sigaret op te steken, of alleen maar even na te praten. Bijna ie dereen is ruim voor tijd klaar. Stefanie en Karin zijn het erover eens dat het examen op C-niveau absoluut niet moeilijk te noemen was. „Er werd bijvoorbeeld gevraagd waarom een luchtballon altijd omhoog gaat. Nou, dat is toch gewoon zó." Moei lijker vonden beiden de opgave waarbij allerlei techni sche gegevens van een Peugeot J5 Electrique verbeterd moesten worden. In het rijtje gegevens stond onder meer 'maximum koppel' en '25 Kw'. „Dat laatste moet 25 kW zijn - met kleine w en grote K - dat weet ik ze ker", zegt Stefanie. Karin knikt: „Dat hebben we dus al goed." Het examen op D-niveau leverde evenmin veel pro blemen op. Makkelijk vonden Nancy en Marcel de vraag waarom een wielrenner harder kan fietsen wan neer hij ver voorovergebogen op het zadel zit. „Minder luchtweerstand, natuurlijkzegt Marcel overtuigd. In gewikkelder was volgens hem de opgave waarbij een wielrenner via spiegeltjes op de weg voor hem moest kunnen kijken. Deze spiegels moesten de leerlingen in de goede stand tekenen. Opvallend was dat er bij de meeste opgaven niet zo gek veel rekenwerk aan te pas kwam. Voor het overgrote deel bestond het examen na melijk uit theorie. Voor het eerst in hun examenperiode hadden de leer lingen gisteren geen last van de klopgeest die bij de vo rige examens de rust verstoorde. „Er werd steeds op de deur getikt. Toch kwam er maar niemand binnen. Later hoorden we ook op een raam hoog in de examenruimte geklop. Toen we naar boven keken bleek een enorme meeuw de boosdoener", vertelt Bas. „Een mazzeltje, dat hebben de leerlingen dit jaar", vindt Natuurkunde-leraar H. Spaeny. „Met veel beken de opgaven van vorige jaren. Die vraag over de dicht heid van een moertje, zat er afgelopen jaar ook al in, al leen was het toen een schaakstuk." „Mijn indruk is dat het examen op C-niveau soms moeilijker was dan op D-niveau. Raar, want het opgekeerde is gebruikelijk. Verder verbaasde het me dat er maar één vraag over momenten - 'de neiging om iets te laten draaien' - werd gesteld. Gevraagd: gebruik je meer kracht wan neer je een tafel bij de korte kant dan bij de lange kant optilt? Antwoord: nee, geen verschil. „Ik denk dat veel leerlingen dit soort vragen op hun gevoel proberen te beredeneren, zonder iets uit te rekenen. Soms kan dat wel, maar lang niet altijd." Behalve de MAVO- hebben ook de HAVO- en VWO- leerlingen gistermiddag examen Natuurkunde gedaan. Terwijl deze laatsten nog zwoegend over hun examen gebogen zaten, bekeek leraar J. Briedé de opgaven van het VWO-examen. Zijn mening over het examen is te gengesteld aan dat van zijn collega Spaeny. voor de MAVO. „Het is veel te veel. De leerlingen krijgen daar door veel te weinig tijd om na te denken. Ik hoop niet dat ze in paniek raken." Briedé loopt van de docenten kamer naar de examenruimte om te kijken hoe het er met zijn leerlingen voor staat. Het is tien voor half vijf, tien minuten voor het einde van het examen. Briedé komt bezorgd uit de examenruimte terug. „Niemand is nog klaar. Dat is een slecht teken." Precies om half vijf stroomt de zaal leeg. „Veel en moeilijk", is, zoals te verwachten, de algemene indruk. „Ik was nog lang niet klaar", vertelt Roy. Ik had nauwe lijks de tijd om-na te denken. Aan het eind ben ik maar wat doorgedraafd om toch nog een aantal puntjes mee te pakken. Ik wist niet meer wat ik met de omrekening van geluidsgolven van lucht naar water moest doen, hoewel het omgekeerde in het Binas-boekje staat." „Stommerd", roept iemand, „één druk op een knop van je rekenmachine en klaar ben je." Bezoekers van Van der Valk-res taurants krijgen dezer dagen bij het afrekenen een vrijkaartje voor het Alphense vogelpark Avifauna. Op deze manier viert het concern het negende lus trum van Avifauna. Op Hemel vaartsdag (donderdag 25 mei), is het 45 jaar geleden dat het park voor het eerst werd open gesteld voor het publiek. Het vogelpark is ontstaan uit een liefhebberij van de familie Van den Brink. Toen deze be woners van villa 'Huize ten Rhijn' na de Tweede Wereld oorlog thuis kwamen, bleek een groot deel van het bos achter de villa te zijn gekapt. De familie besloot van de nood een deugd te maken. Op de open plekken in het bos werd een begin ge maakt met een vogelpark. In eerste instantie was het park privéterrein. Op verzoek van burgemeester en wethou ders van Alphen werd het park op Hemelvaartsdag 1950 offi cieel geopend voor het grote publiek. Hoewel het park direct veel bezoekers trok, ging de fa milie Van den Brink al na vier jaar failliet. De gemeente nam de exploitatie voorlopig over en ging op zoek naar een nieuwe uitbater. Voorzitter Barbara Verhoeve van Dierenzorg Leiden en omstreken begrijpt niet waarom de gemeente zo moeilijk doet: „Wat is dat nou voor amb telijke muggezifterij." foto ben de bruyn jaar nadat we hier zijn begon nen. Onze toenmalige buurman diende in dat jaar een klacht in tegen de gemeente. Tot die tijd wisten ze eigenlijk niet eens dat we hier zaten. Ze hebben toen nog eens voorgesteld de cara van een paar meter te verplaat sen, zodat hij op grond met een andere bestemming zou komen te staan. Dat is toch ongelofe lijk, een paar meter!" Wethouder Hogenelst wil echter voor Dierenzorg niet met zijn hand over z'n hart strijken, hoe goed hij het doel ook vindt. „Ik vind het echt een fantastisch doel, daar gaat het niet om. Toch wil ik een zuiver ruimtelijk beleid voeren. Binnen de kortste keren is hier een onge breidelde uitbreiding aan de gang. Nee, Zoeterwoude is een té mooie gemeente om te laten ontsieren door dit soort zaken." Als de Raad van State in het voordeel van de gemeente be slist en de caravan plus hokken laat weghalen, dan zou Barbara Verhoeve dit een ramp vinden. „Waar laat ik dan de dieren en waar moeten andere dieren naartoe?" Hogenelst: „De vereniging zou bij plaatselijke agrariërs best iets kunnen regelen, als ze het netjes vragen. Of de dieren zouden naar een kinderboerde rij kunnen, iets dat wij hier niet hebben maar juist in de stad heel nuttig is. In Zoeterwoude hoef je de mensen geen liefde voor dieren bij te brengen, die is er van nature toch al." Die werd gevonden in Martin van der Valk. Hij breidde het park uit met een wegrestaurant door de begane grond van de villa om te houwen. De rest van het verhaal is bekend: de for mule van het restaurant voor de stevige trek sloeg aan en Van der Valk breidde het park uit met nog twee restaurants, een rederij, een speeltuin, een ma nege en een hotel. Avifauna is inmiddels doorgedrongen tot de vijf belangrijkste vogelparken te wereld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17