'Schuldenlast arm land kwijtschelden' Koninklijk afscheid van Koos van Fulpen Plan voor kerkpas voor minima Kerk Samenleving ie o< Leiden Wortels onder de loep BUITENLAND KORT Rossi De Braziliaanse kardinaal Agnelo Rossi is zondagavond op 82-jarige leeftijd in zijn geboorteplaats Campinas ten noordoosten van Sao Paulo overleden. Rossi, een verte genwoordiger van de rech tervleugel van de rooms-ka- tholieke kerk in zijn land, was in de jaren zestig aarts bisschop van Sao Paulo en voorzitter van cle Braziliaan se bisschoppenconferentie. Vervolgens heeft hij 23 jaar in het Vaticaan gewerkt. Zijn laatste functie, die hij lot 1993 bekleedde, was deken van het college van kardina len. Daarvoor was hij onder meer prefect van de congre gatie voor de evangelisatie der volkeren. Hongerstaking Bisschop Franjo Komarica van Banja Luka is al vijf da gen in hongerstaking uit pro test tegen terreuracties van de Serviërs tegen de rooms- katholieke gemeenschap. Hij zet zijn actie voort totdat de internationale gemeenschap daadwerkelijk reageert op het lijden van de Kroatische minderheid in het Servische deel van Bosnië. De bisschop werd enige weken geleden door de Bosnische Serviërs onder huisarrest geplaatst. Donderdagavond begon hij met zijn hongerstaking. Vrij dag werd opnieuw een kerk in zijn bisdom opgeblazen, de vierde binnen twee we ken. Boycot De Verenigde Protestantse Kerk in België zal de zaligver klaring van pater Damiaan boycotten. „De ceremonie druist in tegen onze diepste geestelijke overtuiging", schrijft VPKB-voorzitter ds. Daniël Vanescote aan kardi naal Godfried Danneels, pri maat van de Belgische Rooms-Katholieke Kerk. Paus Johannes Paulus II zal op pinksterzondag in Brussel pater Damiaan zaligverkla- ren. De idee van een zalig verklaring van bepaalde per sonen strookt volgens de VPKB helemaal niet met het evangelie en in ieder geval niet met de theologie van de kerken die uit de Reformatie zijn voortgekomen. Raad van Kerken waarschuwt voor 'egoïstischepolitiek' De Raad van Kerken waarschuwt tegen politici die het nationale eigenbelang voorop stellen. In een verklaring over herijking van het buitenlands beleid zegt de Raad dat „het om electorale redenen apelleren aan egoïstische motieven zeer schadelijke gevolgen kan hebben". Dc Raad waarschuwt tegen de tendens dat nationale overhe den een allesoverheersende be tekenis toekennen aan het na tionale eigenbelang en de con currentiekracht van de eigen ondernemingen. „Het is een il lusie dat een sterke nationale economie onze problemen zal oplossen als dit ten koste van anderen en van de sociaal zwakkeren in de eigen samenle ving gaat", stelt de Raad vast. Nationale overheden zouden juist moeten samenwerken voor de bestrijding van de armoede, voor vrede en veiligheid alsme de voor het milieu. De Raad pleit ervoor de arm ste landen de schulden kwijt te schelden als een eerste stap op weg naar een veel omvangrijker overdracht van rijk naar arm dan voorheen. Verder stelt hij een internationale belastinghef fing voor op transacties waar van een zekere matiging wense lijk is: deviezentransacties, wa penhandel, energieconsumptie en vliegreizen. Voor de Nederlandse ontwik kelingssamenwerking moet het kabinet onverkort vasthouden aan een hoog, vast percentage van de nationale welvaart. Bij de herijking van de buitenland se politiek moeten bestrijding van armoede en werkloosheid voorop staan, aldus de Raad van Kerken. In remonstrantse kring wordt overwogen om een kerkpas in te voeren voor mensen die van een minimum-inkomen moeten rondkomen. De pas zou minima korting moeten geven op toegangs ei! deelnemersprijzen van plaatselijke of landelij ke activiteiten. Het idee is geboren uit zorg over 'de arme kant van Nederland'. De Commissie tot de Zaken, het bestuur van de Remonstrantse Broederschap, wil ernst maken met de oproep van de landelijke Raad van Kerken om aandacht te besteden aan de groeiende kloof tussen arm en rijk. Zo is het laatste nummer van het remon strantse maandblad AdRem gewijd aan armoede en de rol van de kerken. De kerkpas zou de drempel voor mensen met een laag inkomen voor kerkelijke activiteiten moeten verlagen. De praktijk leert dat er nogal wat mensen wegblijven bij kerkelijke cursussen, studiedagen en bijeenkomsten, omdat de kosten een probleem vormen. Definitief is het plan nog niet. Op dit moment worden de rea'cties in re monstrantse kring - alles bij elkaar opgeteld zo'n tienduizend zielen - gepeild, om te zien of er vol doende draagvlak voor het initiatief is. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Barneveld (wijk 3) J.C. Schuurman te Capelle aan den IJssel. die bedankte voor Ederveen; te Op-en Neder-Andel A. van Vuuren te Zoeter- meer; te Almkerk (toez.) A.N. Riet veld te Sliedrecht-, te Hillegersberg (t.b.v. wijkgemeente Schiebroek) H.J.J. Radstake te Soest; te Wagenm- gen (part-time) mevr. M. Beekhuis- Wassenburg te Rozendaal (Gld.)(part- Aangenomen: naar Haaksbergen- Buurse J.A. Kremer te Franeker en Herbayum. GEREF.KERKEN Beroepen: te Een-Norg-Veenhuizen (beiden part-time) mevr. drs. J. Kloosterman en drs. H. Schut, beiden BEROEPINGSWERK kandidaat te Zetten; te Oude en Nieuwe Wetering dr. A.H.B. Breukelaar, kandidaat te Ou de Wetering, die dit beroep heeft aan genomen; Aangenomen: naar Grootegast (Se- baldeburen) K. Meijer te Uithuizen; Beroepbaarstelling: mevr. drs. A. Van Setten-Ruhrwiem, Beukenlaan 36, 3927 AK Renswoude; dr. A.H.B. Breukelaar, kandidaat te Oude Wete ring; drs. H. Schut. Gieser Wildeman 29,6671 HC Zetten. GEREF.KERKEN VRIJG. Beroepen: te Lutten J.A. Roose, kan didaat te Kampen; te Wijnjewoude i.c.m. Oosterwolde A. van Groos, kan didaat te Kampen; te Hoogezahd- Sappemeer (tweede predikants plaats) C. de Putter te Hoogeveen; te Rozenburg M. Heemskerk te Hoog- ezand-Sappemeer. Bedankt voor Eindhoven K. van den Geest te Amsterdam-Centrum. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Dalfsen G.J. Zwarts te Amsterdam-Centrum CHR.GEREF.KERKEN Beroepen: te Middelburg H.J.Th. Ve- lema te Ermelo. GEREF.GEMEENTEN Bedankt voor Leerdam C.A. van Die ren te Stolwijk; voor Kampen en voor Tricht-Geldermalsen J.J. van Ec- keveld te Zeist; voor Randburg (Z. Afr.)T.M. van Dijkte Veen. DINSDAG 23 MEI 1995 Directe treinen tussen Leiden en Gouda Met ingang van de nieuwe dienstregeling op 28 mei rijden er in de spits directe treinen tussen Leiden en Gouda. Het overstappen in Alphen aan den Rijn behoort daarmee tot het verleden. In de ochtendspits rij den er alleen twee treinen direct van Gouda naar Leiden, maar 's middags gaan er vijf recht streekse treinen in beide rich tingen. lie LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging- Ma. t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10 00-12.00uur 071-128030 DIRECTIE B M.Essenberg, G. P. Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red, Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chefsportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco M \i uli t ^071-ibiel il de, i'drij 071- XP! >rp; LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! ;t Wi Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dag geluidscassette beschikbaar. Voor ini 08860-82345 (Centrum voor Gesprolf^ hel ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSF.NHUIS ^1 (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeliog: buiten de gewone bezoektijden, voo ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45-21.00 uur ass Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 at t\ na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. legs Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend ass( pleegkundige. j Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. oert RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kSBUI en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk Q( ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. |ee J Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 i lard leen Partners/echtgenoten met kinderen. iods Voor zvvangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uitsli voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. iarJi Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. leiden Een boomchirurg heeft gisteren de wortels van een vorige week gevelde es aan de Leidse Leuvenstraat aan een nader onder zoek onderworpen. Hij moest hiervoor een gat van een halve meter doorsnee graven. De man was door bewoners ingeschakeld, omdat ze onthutst waren over het kappen van bomen. De conclusie van de 'bomendokter' luidde dat slechts een van de zes bomen daadwerke lijk ziek is geweest. Hij denkt dat de wortels van de resterende essen niet zo slecht waren, dat gevaar voor omvallen van de bomen dreig de. Binnenkort gaan enige bewoners met de gemeentelijke boomchi rurg J. Klijnstra en wethouder J. Laurier om de tafel zitten. Dan be spreken ze de resultaten en zal duidelijk worden wat er met de overi ge essen in de Leuvenstraat moet gebeuren. Klijnstra was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. foto loekzuyderduin Chef-kok De Beukenhof na 40 jaar in de VUT DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de rooms-katholieke St. Lodewijkkerk in Leiden. oegstgeest ad van kaam Niets is er vervelender dan ge stoord te worden tijdens een goed maal. 'Of u maar even aan de telefoon wilt komen, er is ge beld'. Zit je net lékker, heb je dat weer. Maar zoals altijd zijn er na tuurlijk wél uitzonderingen op deze gouden regel en dat over kwam gistermiddag Koos van Fulpen. Notabene tijdens de lunch die ter ere van zijn af scheid als chef-kok in het ver maarde Oegstgeester restaurant De Beukenhof werd gehouden en waar hij temidden van oud collega's, familie en bekenden na veertig jaar afscheid nam van zijn zaak. 'Koos, telefoon voor je. Een bekende. Kon zelf niet komen, maar wilde je toch even spreken. Hier heb je hem'. Tuinzaal Aanvankelijk kabbelde het ge roezemoes van de vele genodig den in de tuin-zaal gewoon ver der. Maar toen de man in kwes tie wat rood aanzette, zichtbaar ontroerd raakte en vervolgens een traantje wegpinkte, werd duidelijk dat hij niet zomaar door een verdwaalde relatie om klokslag twee uur werd gebeld. „Jullie moeten", sprak hij nog wat bedeesd toen hij na een mi nuutje of vijf het draagbare ding terzijde legde, „allemaal de groeten hebben van Prins Bern- hard. En een smakelijk eten ver der". Huldeblijk En dat was niet het enige ko ninklijke huldeblijk dat de o zo bescheiden Van Fulpen gisteren ten deel viel. Even daarvoor na melijk had de burgemeester van Oegstgeest hem namens de ko ningin de eremedaille in goud van de Orde van Oranje Nassau opgespeld, ook al zo'n 'ordever storing' tijdens het eten waar de Leidenaar niet onder vandaan kwam. „Volgens mij", zo be keek een tafelgenoot het toch wat emotionele tafereeltje van afstand, „had-ie vanmiddag veel liever in de keuken gestaan, dan dit te moeten ondergaan". Een constatering waar het feest varken het na afloop van de lunch - die door vijf van zijn ex- leerlingen was bereid - roerend mee eens was. Want Koos van Fulpen is er de man niet naar om op de voorgrond te treden. Zo is hij nooit geweest ook. In die veertig jaar werkte hij bij voorkeur ach ter de schermen. Alle poespas die het wereldje van de haute- cuisine vaak mee zich mee brengt, is aan hem niet besteed. „Wat niet wegneemt", sprak Loek Beeren, uitbater van het befaamde Amsterdamse restau rant De Kersentuin en tot voor vijf jaar directeur van De Beu kenhof, „dat hij een vakman eerste klas is. Voor deze zaak is hij goud waard geweest. Een betere konden ze echt niet krij gen." Afscheid Wat Van Fulpen zelf betreft had dat ook nog wel enige tijd zo mogen blijven. Een afscheid dus ook met weemoed, want met zijn 58 jaar voelt hij zich nog lang niet versleten. „Ik kon best nog een paar jaartjes mee, hoor. Maar ik kon nu nog gebruik maken van de VUT-regeling, dus dat heb ik maar gedaan. Bovendien weet ik dat ik de zaak in goede handen achter laat. Ja, dat is zeker een gerust stelling, want hier ligt toch een belangrijk deel van mijn leven", aldus de chef. Die in zijn lange loopbaan heel wat bazen bij De Beuken hof zag komen en gaan, die goede en slechte tijden mee maakte in Oegstgeest, maar die er toch eigenlijk nooit over pie kerde om zelf zijn heil eens er gens anders te zoeken. „Ik weet het niet. Ik heb die behoefte nooit zo gevoeld. Pat Boone, die beroemde Amerikaanse zanger uit de jaren vijftig, kwam hier een keertje eten. Ik kon zo mee naar de States. Blanco cheque. Nee, heb ik niet gedaan. Dit vak eist ontzettend veel van je, je bent weinig thuis. Maar mijn gezin heb ik, zij het op afstand, altijd in de gaten gehouden. Dat kon nu tenminste nog van dichtbij. Werk je in een zaak o'p 100 of 200 kilometer afstand, dan zien ze je helemaal niet meer." Wat niet wegneemt dat hij zo links en rechts wel wat uitstap- De keukenbrigade van De Beukenhof en enige van zijn oud-leerlingen heffen bij wijze van afscheid nog één keer het glas voor chef-kok Koos van Fulpen. foto loek zuyderd. jes maakte. „Tuurlijk, je moet op de hoogte blijven in dit vak. Ik ben weken in Frankrijk ge weest, een tijdje ook in België waaraan ik overigens op culi nair gebied mijn hart heb ver pand. Ik ging ook vaak bij een ander kijken. En ik werd ge vraagd. Óp paleis Soestdijk en het paleis op de Dam ben ik vier dagen geweest. Om te koken voor de koninklijke familie en voor de Franse president Mit- terand. Dat zijn hoogtepuntjes. Nee, daar word ik niet nerveus van. Sta ik eenmaal in de keu ken dan valt alle druk weg. Je weet per slot van rekening na al die jaren heus wel wat je kan." Geheim Heeft hij een geheim, is hij in die veertig jaar met alle stro mingen meegegaan? „Nee. Ik heb er naar gekeken, naar die zogenaamde nouvelle-cuisine, en ik vond het leuk om te zien, hoor. Maar ik heb toch altijd ge probeerd om mezelf te blijven. Ze noemen me traditioneel? Dat klopt wel. Ik sta voor kwaliteit. Geen extreme dingen. De klant moet van je op aan kunnen. Ge lukkig zijn er genoeg die dat waarderen. Wat dat betreft kijk ik tevreden terug." En zelf, waar houdt hij zelf van? „Van een goed en eerlijk stukje vlees. Van een lekker su- cadelapje bijvoorbeeld. Het klinkt misschien gek. maar ik houd echt van koken. Ik ben nog nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan. Het was mijn hobby, net als mijn vogels en een beetje vissen dat zijn met die zaken ga ik me stjonz bezighouden." Tot slot, wat had prins I nard nou allemaal door diel v; foon te vertellen? En waar ho hij eigenlijk van? „Ach, wes[ in ken gewoon over ditjes datjes. Ik ken zijn stijl, ik i waar hij van houd. Dat st< hij altijd zeer op prijs, zei Het lekkerste vond hij de i nier waarop ik tarbot maakte. Hij is een Iiefhebbe' ook." Dijki

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14