/EIDEN Letterenfaculteit schrapt 43 banen leeuwen gefopt net een stenen ei Studenten verkopen 30.000 rode neuzen ÏDAG 23 MEI 1995 1 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071-356429 luis uit verpleeghuis gestolen ien Een kluis met 3.500 gulden is zondagnacht gestolen uit verpleeghuis aan de Aaltje Noorderwierlaan in Leiden. Ën- e deuren werden opengebroken. uto over de kop ien Een 19-jarige Leidenaar is vannacht gewond geraakt bij ongeval op de hoek Plantagelaan en Utrechtse Veer. De man ar met zijn auto uit de bocht en sloeg over de kop. Toen jolitie arriveerde zat de Leidenaar nog in zijn auto. De man klaarde dat hij niet wist wat er was gebeurd en ook dat hij de had bestuurd. Ook zei hij op een feestje cocaïne te iben gebruikt. Na verhoor werd hij voor observatie naar het ademisch Ziekenhuis overgebracht. udent is televisie kwijt ien» Uit een kamer va .eiden is gisteravond e ingebroken. een studentenhuis aan de Morsweg i televisie gestolen. De kamer werd NNO 1895 Vrijdag 24 Mei •rtentie) Stoomtram Haarlem - Leiden. Zeer laag tarief voor itelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van de Tram- het vervoer plaats heeft. Per zending van 5 Kilogram of min- gewicht... 10 Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daar- wordt per zending gerekend.... 5 Cents. Zendingen tot een vicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen, ite goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en der- ijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. NNO 1970 zaterdag 23 r maatschappij is een chaos, kijk maar naar de woningnood, lucht- en waterverontreiniging, de oorlogen overal in de we- Toch, hoewel de maatschappij een chaos is, handhaaft zij uit angst voor de chaos. Want uit angst voor de chalos ko- n de mensen niet in actie". Aldus Roel van Duyn gisteravond het clubgebouw van de WSL aan het Rapenburg. Hij kwam Leidse kabouters steunen op een voorlichtingsavond over programma voor de gemeenteraadsverkiezingen die vol- ïde maand worden gehouden. \erlast vogels op nippertje aangepakt AAD RIETVELD het nippertje heeft de fcnte Leiden toch Ig gekregen van de commis- s van de koningin om meeu- esten te verstoren. Ambte- A. Uljee wachtte al weken ;n besluit van de provincie [isteren kwam het verlossen- elefoontje. Vandaag en mor- gaat Uljee met de brand- acht daken van voorname- bedrijfspanden op, om de n van de zilvermeeuwen te halen en te vervangen stenen eieren, jee zat de afgelopen dagen ïete kolen. Sinds een wijzi- de vogelwet mogen edende zilvermeeuwen niet r gestoord worden. In Lei- veroorzaken de meeuwen nds 1988 overlast, vooral in Zuidwest. Leiden vroeg dus leffing van die bepaling in 'ogelwet. „En die is net op gekomen", zegt Uljee. ant volgende week heb je dat er jongen in de nesten en dan kunnen wij niets doen." let schudden van de eieren, Is Uljee tot en met vorig jaar d, mag dit jaar niet van de Chef-kok yi A Chef-kok Koos van I Fulpen van De Beu kenhof kreeg gisteren tij dens zijn afscheidslunch een telefoontje van Prins Bernhard. Caravan De caravan van de I vereniging Dieren- zorg moet weg van de ge meente Zoeterwoude. 'Ambtelijke muggezifterij', vindt de vereniging. De Leidse letterenfaculteit wil de komende jaren vier mil joen gulden bezuinigen. Bij de vakgroepen westerse ta len, geschiedenis en kunstgeschiedenis levert het weten schappelijk personeel 33 van de 178 arbeidsplaatsen in. Bij het ondersteunend en beheerspersoneel worden on geveer tien arbeidsplaatsen geschrapt. De faculteit wil ze ven ton uittrekken voor nieuw beleid. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Dit blijkt uit het 'Concept Struc tuurplan' van de letterenfacul teit. Het personeel, de facul teitsraad en het college van be stuur moeten zich nog over het plan uitspreken. Volgens de de caan van de letterenfaculteit, prof. dr. C. Fasseur zijn ge dwongen ontslagen niet uitge sloten. „Maar ik verwacht dat dit tot het minimum beperkt zal blijven. We hopen de bezuini gingen zoveel mogelijk op te vangen met natuurlijk verloop, vervroegde uittreding en inter neherplaatsingen." De letterenfaculteit, een van de grootste faculteiten van de Leidse Rijksuniversiteit, heeft de laatste jaren te kampen met flink dalende studentenaantal len. Vorig jaar daalde het aantal inschrijvingen met 9 procent en schreef de faculteit 770 eerste jaars in. Vooral voor studies als kunstgeschiedenis en de mo derne talen neemt de belang stelling af. „Dat heeft te maken met de slechte perspectieven op de arbeidsmarkt", aldus C. Fas- De vakgroepen niet-westen zijn gevrijwaard van de bezuini gingen. Het ministerie van on derwijs en wetenschappen heeft een overeenkomst gesloten met de Leidse universiteit waardoor de financiering van deze kleine, specialistische vakgroepen de komende jaren gegarandeerd is. Rek Bij de westerse vakgroepen is de rek er inmiddels uit, aldus Fas seur. „Bij eerdere bezuinigingen hebben we het merendeel van ons tijdelijk personeel moeten ontslaan. Dat betekent dat je nu niet ontkomt aan de aantasting van de functies van vaste mede werkers. Daarbij hebben we ons vooral laten leiden door de stu- denteninstroom en de landelij ke positie en uitstraling van de Leidse vakgroepen. Kunstgeschiedenis levert vol gens het plan ruim zeven for matieplaatsen in; Engels, Frans en Nederlands ongeveer vijf. Geschiedenis, de grootste vak groep van de. faculteit, levert naar verhouding weinig ar beidsplaatsen in: slechts twee banen staan op de tocht. Fas seur: „Dat komt omdat de stu- denteninstroom bij geschiede nis redelijk stabiel is." De faculteit wil de komende jaren geen docenten meer aan stellen zonder onderzoekstaak. Nieuwe docenten moeten bo vendien gepromoveerd zijn om voor een baan in aanmerking te komen. Een uitzondering wordt Leerstoel taalkunde blijft De leerstoel Nederlandse taalkunde verdwijnt niet, aldus decaan C. Fasseur in een reactie op de protesten van de vakgroep Ne derlands tegen het bezuinigingsplan. „Wel moet de leerstoel his torische taalkunde worden opgeheven maar daarvoor in de plaats komt een nieuwe leerstoel: Nederlandse taalbeheersing. Voor dat vak bestaat veel belangstelling. Het is dus niet zo dat studenten straks bij ons niet meer kunnen afstuderen in de Ne derlandse taalkunde." gemaakt voor docenten taal vaardigheid. De faculteit wil zeven ton uit trekken voor nieuw beleid. „Je kunt niet alleen bezuinigen; je moet ook investeren in de toe komst. Daarom trekken we meer geld uit voor student-as sistenten en postdoc-plaatsen" aldus Fasseur. Vanmiddag is er in het Cen traal Faciliteitengebouw Cleveringaplaats een voorlich tingsmiddag over het plan. de provincie. De provincie heeft al leen toestemming gegeven voor het weghalen van de eieren. Om de meeuwen ervan te weerhouden nieuwe eieren te leggen probeert Uljee hen deze keer te foppen met stenen eie ren, die doorgaans gebruikt worden om kippen aan de leg te krijgen. „Daar trappen ze wel in", zegt de ambtenaar van de (jienst milieu. „Ik heb mij laten vertellen dat ze zelfs zouden blijven broeden als je aardap pels neerlegt. Ze schijnen niet zo kieskeurig te zijn." Uljee en de brandweer krijgen het druk. Vorig jaar verstoorden zij zo'n 75 meeuwenesten en de verwachting is dat het er dit jaar niet minder zijn. Uljee: „Ik ben vorige week bij Houtwerf aan de Lammenschansweg en bij het Leidsch Dagblad en Mexx op het dak geweest en daar lagen bij elkaar zo'n twintig nesten. Het grootste aantal nesten lag vorig jaar op het dak van de NEM en daar ben ik nu nog niet op geweest." Op. acht plaatsen gaan Uljee en de brandweer vandaag en morgen het dak op. Die ronde wordt daarna nog drie keer her haald, steeds om de drie weken. De Leidse wethouder H. Koek mocht in Leiden de eerste rode de Haarlemse studenten op de snufferd zetten. FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN «JOHAN ZWAAN „Goh, ik had gedacht dat jullie hier met een grote stand zou den staan, met veel toeters en bellen enzo", roept wethouder H. Koek als ze de stationshal van Leiden NS inloopt. Als ze van haar gastheer en -vrouw te horen krijgt dat ze daar geen toestemming voor kregen, loopt ze verder. Even later krijgt ze een rode clownsneus op haar snufferd gedrukt. Deze neus-overhandiging was de eerste in Leiden. Zestien stu denten Small Business van de Hogeschool Haarlem noemen zich deze week The Red Noses. Tot vrijdag willen ze in negen Nederlandse steden en een aan tal pretparken in totaal 30.000 (a 2,50 gulden) clownsneuzen verkopen. Het geld dat ze hier mee ophalen, gaat naar de stichting Clinic Clowns, een or ganisatie die het leed van ern stig zieke kinderen verlicht door het verzorgen van clownsoptre dens in ziekenhuizen. Dit doen de studenten als afsluiting van hun afstudeerproject dat in zijn geheel negen weken in beslag neemt. „Het thema van ons afstu- deerpoject was Kansrijk Neder land", leggen Noël Olivier en Si- mone Wolda uit. „Maar goed, dat thema kun je natuurlijk op alle mogelijke manieren uitleg gen. Iemand uit onze groep had eens een filmpje gezien over de Clinic Clowns en was daarvan erg onder de indruk. Naar aan leiding daarvan hebben we een voorlichtingsvideo bekeken die meteen de hele groep enthou siast maakte. Toen hebben we een commercieel concept be dacht voor deze niet-commer- ciële instelling." Naast het verkopen van clown sneuzen verhandelen de stu denten voor 250 gulden per stuk kindertekeningen aan bedrijven en hebben ze sponsors gezocht die het project wilden onder steunen. Zo enthousiast als de Haarlemmers zijn over hun goedé doel zo gretig hapt het NAGERECHT rote vaart zonder zijn cliënten, loof raadsheer mr. Turen- ït gisteren aan bij de Leidse itierechter. Dat zorgde alom >r teleurstelling, want zowel rechter als de officier van titie had de verdachten graag faan de tand gevoeld, n advocaat had het ook ag anders gewild, verzekerde Maar de twee Katwijkers, er en zoon, 46 en 23 jaar I, waren weg en zouden dat irlopig ook nog wel even blij- Op.de grote vaart. „Ze zijn eds drie weken achter elkaar ;en verdienen enige duizen- guldens per week. Dan nnen ze moeilijk thuisblij- i", legde hun advocaat uit. rechter en de officier knikten grijpend. sst zonder de hoofdper- ien gereconstrueerd worden t er vorige zomer in Lisse was 3eurd. Vader en zoon wilden tuto naar het water, dit er om te vissen. Op een smal ïggetje reed hen een groep elrenners tegemoet. Uitwij- n was er niet bij. De Katwij- L konden of wilden niet ach- uit en de hele groep cy- 'sportieven moest noodge- k'ongen uit de pedalen. Mid- 'vingers gingen omhoog, er rien minder vertogen woor den. Dat wekte de woede van de oudste verdachte. Senior stapte uit de wagen, gaf een van de be ledigende fietsers een klap, gooide met een fiets. Zijn zoon kwam er achter aan, om de zaak te sussen. Maar toen ook hij een klap kreeg, sloeg hij terug. Het kwam vader en zoon uitein delijk allebei te staan op 500 gulden boete. De vader, als aan stichter, kreeg bovendien nog een week voorwaardelijk. Al met al minimaal een dagje extra va ren voor allebei. Advocaten Na een advocaat zonder ver dachten, de beurt aan één ver dachte met twee advocaten. Een 21-jarige inwoner van Noordwijk was met advocaat naar het Leidse Rapenburg af gereisd om verantwoording af te leggen over een aanvaring met een disco-portier uit zijn woonplaats. In de wachtkamer van het gerecht troffen zij nog een advocate aan die op het punt stond zijn belangen te be hartigen. Daarbij ging het om een botsing met ambtenaren van de gemeente Katwijk. De verrassing was groot. Ook al omdat deze advocate in de ver onderstelling verkeerde dat haar cliënt in het buitenland zat. Voor het hekje van de politie rechter werd besloten dat zij zich terugtrok. De overblijvende advocaat kreeg tien minuten om zich in te lezen. De Noordwijker had tot twee keer toe laten blijken licht ont vlambaar te zijn. De eerste keer was in het gemeentehuis van Katwijk, waar hij zich wilde in schrijven als woningzoekende. Dat kon niet, hij woonde im mers niet in Katwijk, legde een ambtenaar hem uit. Reden voor een woede-aanval. Hij riep de vrouw achter het loket -die een kettinkje met een Davidster droeg- toe dat ze naar Israël te rug moest gaan. Later in de gang zou hij haar hebben willen slaan. Zelf zei hij dat hij haar al leen had geduwd. Toen drie col lega's de bedreigde vrouw te hulp schoten schopte de Noordwijker nog flink om zich heen. Dreigementen waren er ook ge vallen in de richting van een Noordwijkse disco-portier. „Ik weet hoe je dochter heet", had de verdachte in augustus aan de disco-deur geroepen. Al in april was hij daar geweigerd. Formeel omdat zijn kleding niet volgens de regels zou zijn geweest. Bij ontmoetingen op straat zou hij de portier daarna hebben ge treiterd. Maanden later ver scheen hij weer aan de deur en mocht weer niet binnen. Toen zouden de dreigementen zijn geuit. Maar volgens advocaat De Groen was dat geen volledig beeld van de werkelijkheid. De portier zou hem een dag eerder ook al hebben ontmoet. Toen kreeg de Noordwijker direct een stomp op zijn oog en werd hij bedreigd met een honkbal knuppel. De politie had daar in eerste instantie geen aangifte van willen opnemen. De man was toen teruggegaan naar de discotheek. Hij wilde de zaak uitpraten, vond dat hij als Marokkaan werd gediscrimi neerd. Dat liep uit op ruzie, zo belandde het gezelschap uitein delijk bij de politie. De Groen meende bovendien dat bij de disco echt werd gediscrimi neerd. „Dat mijn cliënt erg vlug denkt dat hij wordt gediscrimi neerd, betekent niet dat dit nooit gebeurt." De celstraf van drie maanden (waarvan een maand voorwaar delijk) die de officier eiste was volgens De Groen veel te zwaar. Het zou bijvoorbeeld een einde maken aan de opleiding die de Noordwijker volgt om aan het werk te komen. Volgens de ad vocaat zou het beter zijn om de ouders van de verdachte in te schakelen. Die zouden hun zoon dan wel op hun manier aanpakken. Aan die wens kon politierechter Uittenbogaard niet voldoen. Maar met een ge vangenisstraf van een maand (plus een maand voorwaarde lijk), om te zetten in 60 uur dienstverlening kwam ze de verdediging toch een eind tege- RUDOLF KLEUN bedrijfsleven toe. Simone: „We wilden de sponsors eigenlijk ge bruiken als kostendekking en de neuzenverkoop als daadwerke lijke opbrengst aan de stichting geven, maar het blijkt dat de sponsors alleen al geld opleve ren. Het doel spraekt heel veel bedrijven aan, ze vinden het echt allemaal heel leuk. Dat is ook te merken bij de verkoop van de kindertekeningen, dat loopt als een trein." De NS wilden in Leiden ook wel meewerken, maar wel tot op bepaalde hoogte. De posters die de studenten op de lift schacht wilde hangen bleven in de kokers. En een stand werd ook niet opgebouwd. „We moe- Treinreizigers vaak ontevreden LEIDEN «GERT VISSER Een kwart van de reizigers in de ochtendspits tussen Leiden en Den Haag moet genoegen ne men met een staanplaats. Bo vendien blijkt veertig procent van de reizigers op dit traject niet tevreden over de zitplaats. Zo zijn er te weinig zitplaatsen in niet-roken coupés en moeten reizigers vaak genoegen nemen met een klapstoeltje op het bal kon. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. De meeste problemen hebben treinreizigers tussen Den Haag en Leiden, maar ook elders in het land wordt geklaagd. Ge middeld moet 8 procent van de reizigers in de spits blijven staan en zegt 17 procent niet te vreden te zijn over de zitplaats. Volgens de bond groeit het aantal reizigers dat in een niet- roken coupé wil zitten. Wie daarvan verzekerd wil zijn, kan maar het beste eerste klas rei zen, aldus de Consumenten bond. De bond constateert dat de situatie ten opzichte van vo rig jaar wel is verbeterd, maar dat de NS er niet in zal slagen alle problemen volgend jaar op gelost te hebben zoals was be loofd. ten de grote passagiersstromen hier in goede banen leiden, dat beperkt de mogelijkheden voor acties als deze", aldus manager B. J. van Trommel. Leidse wordt stapelgek van lastige aanbidder DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Een Leidse vrouw wil dat een Lissenaar liever vandaag dan morgen in het huis van bewa ring in gijzeling wordt gezet. Ze wordt stapelgek van de man, die haar onophoudelijk lastig valt. Daarom spande ze een kort geding aan bij de president van de Haagse rechtbank, dat giste ren diende. „De situatie is onhoudbaar. Dag en nacht wordt ze door de man lastiggevallen", zei raads man G.R. van der Plas maan dag. Een ontmoeting met de Leidse een paar jaar geleden maakte zo'n indruk op de man. dat hij sindsdien vastbesloten is met haar te trouwen. De zaak dringt, omdat de man, die geestelijk in de war is, de bruiloft op 25 mei, op He melvaart, in Jeruzalem heeft ge pland. „Als ze niet vrijwillig meegaat, zal ik net zo lang aan dringen tot ze komt", zei de Lis senaar gisteren. Tijdens twee eerdere kort ge dingen werden hem een straat verbod en een contactverbod opgelegd, maar die hielpen niets. Uit een lijstje dal de advo caat overlegde, blijkt dat de man bijvoorbeeld op 12 mei vier keer bij de vrouw vqor de deur stond. „In een gewone psychiatri sche inrichting is geen plaats voor de man en de RIAGG doet ook eigenlijk niets. Daarom is gijzeling het laatste redmiddel", zei de raadsman maandag. De uitspraak is woensdag. Leiden 24 mei 1995 woensdag zeer Delangri|Ke ingelaste OPENBARE EXECUTIEVERKOOP wegens liquidatie worden aangeboden: +1- 900 KWALITEITS RIJWIELEN! GAZELLE - BATAVUS - UNION - SPARTA - GIANT - PEUGEOT- KOGA MIYATA - TRACK USA - RIVEL Deze fietsen zijn afkomstig uit faillissement van Nederlandse groothandel/importeur en worden verkocht tegen zeer sterk gereduceerde prijzen! 1. Hollandse flets dames/heren. Zeer luxe en complete uitvoering! 28 inch wielen, zij- en achterreflectie, 3 versn. trommelrem (slumey Archer) standaard roestvrijstalen Alesa Velgen, krasvasle lak, 2- dellg verstelbaar stuur, AXA-ANWB goedgekeurd slot, "De Woerd" vol- kunstslol kettingkasl, Iscaselle "Royal" zadel F A G. gesloten trapas, union afgemonteerd, jasbeschermer. verlichting, trio-snelbinders, veiligheidshandvaten, etc. Adviesverkoopprijs 1479,- flU 599," 2. Kinderfiets jongens/meisjes. Robuust uitgevoerd, 24 Inch wielen, terugtraprem, standaard, kottingkast, verlichting, reflectie, kogel- gevoerde assen (3 niaal) bagagedrager, kantelbaar zadel, etc. Adviesverkoopprijs 349,- HU 99,- 3. Hollandse herenfiets heren. Degelijk kwallteitsrijwiel, 28 inch wie len, 3 vem. trommelrem (Sturmey Archer), spieloos crankstel, kunstof kettingkasl, jasbeschermer, slot, verlichting, kroonbel, r*e\e\ reflectie pedalen, achtertelleclor, etc. Adviesprijs 849,- flU 299,- 4. Cltybike. 26 inch, 18 versn Shimano Sis, klikschakellng, spieloos crankstel, cantileverremmeri, "Dansi" ATB verlichting, verstelbaar stuur, etc. Kompleet uitgevoerd. Advies verkoopprijs 699,- HU 299,- 5. Hybride fiets dames/heren. 28 inch wielen, spieloos crankstel, 18 versn Shimano derailleur, schakeling, aluminium velgen, bagagedrager, verlichting, etc. Adviesverkoopprijs 1049,- Tl U 349,- 6. Hollandse fiets dames/heren. 28 inch wielen, spieloos crankstel, kunststof kettingkasl (dicht), terugtraprem, jasbeschermer, slot, verlichting, etc. Adviesverkoopprijs 699,- fill 299,- 7. Diverse fietsen. Verschillende modellen 26 en 28 Inch, hybride- normale en sportuitvoeringen, 3-5-6 en 18 versnellingen, ook aluminium velgen, vanaf +/-10 jaar en voor volwassenen Adviesverkoopprijs 799,- nU 199,- 8. Professionele mountainbikes. Zeer exclusieve en overkomplete uitvoeringen, 21 versnellingen, alu velg. en naaf, uitvalnafen diacompe. Cantilever remmen, peperdure versnelling, ossestuur, etc Adviesverkoopprijs 1299,- flU 499,- Tevt uitvoering slechts enkele aanwezig. Te houden in opdracht van curator op woensdag 24 mei a.s. van 10.00 tot 16.00 uur in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60. Lelden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13